Israëli's willen Gaza kwijt Beneden woedt een strijd om God-weet-wat Buitenland Spaanse premier wil economie uit slop halen Karadzic vraagt VN-bescherming omstreden gebied Sekteleider weigert overgave Alleen op reis Vooruitgang bij zoektocht WOENSDAG 3 MAART 1993 AFP Agenee France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappen Persd.emt Ind The Independent IPS Inter FYess Service RTR Reuter UPI United Press Ir World Trade Center toren 1 r I World Trade j Center In beide torenflats (110 Rook veroor zaakt door de explosie steeg omhoog via de liftschachten en trappenhuizen van beide torens. vervolg van voorpagina Op een teken van de 'zuurstofbaas' moet het masker op. Van de hele 'vlucht is dit het spannendste moment, zeker voor mensen die claustrofobisch zijn en niet gewend zijn aan het dragen van een masker". Eenmaal op het zuurstofsysteem aangesloten, mag het masker voorlopig ook niet meer af. Het voelt als een ver stikkende last, niks 'prachtige 100 pro cent pure zuurstof die je je beter zal la ten voelen dan toen je wegging'. Het is snikheet in de laadruimte. Het maakt slaperig; de 'zuurstofman' schijnt gere geld met een rood licht in ieders ogen om te kijken of zij er allemaal nog wel bij zijn. Luisterend naar de ademhaling van de bemanning als de dropping bijna daar is, wordt korte metten gemaak met elke gedachte over 'symbolische Amerikaan se bijdrage aan de nood in Bosnië'. Het zware, soms snelle in- en uitademen illu streert de gestegen spanning in de cock pit, en dat illustreert meer dan alle veilig heidsinstructies en -maatregelen, de risi co's van een vlucht in deze 'Operatie Provide Promise'. We mogen dan boven het bereik van artillerievuur vliegen, bo ven twee lagen wolken zelfs, en het mag dan nacht zijn, recht beneden ons woedt een genadeloze strijd om God-mag-we- ten wat. Ons doel zal Konjevic blijken, vlakbij Cerska, dat deze avond in handen van de Bosnische Serviërs is gevallen. De Ameri kanen bevoorraadden Cerska twee nach ten geleden nog. Hoe lang houdt Konje vic stand? 'Operatie Manna' in de Tweede Wereld oorlog luidde het begin van het einde in. Luchtbrug, eten, Nederland bevrijd. De zaken staan en gaan vijftig jaar later toch net even anders. De 'geallieerde' vlieg tuigen boven Bosnië brengen voorlopig niet meer dan eten en 'Belofte'. Hoeveel mensen in hoeveel dorpen en steden staan al drie nachten urenlang de hemel af te zoeken? „Eén minuut", klinkt het plots via de in tercom. Voor de passagiers het teken om op te staan voor het even korte als in drukwekkende moment suprème. Een rood licht in het laadruim gaat op groen en een paar seconden later gaan de ach terdeuren van de C-130 Hercules open. Via een automatisch systeem snijdt een mes de twee nylon koorden door waar mee zeven bundels kant-en klaarmaaltij- den en een bundel medicamenten op hun plaats werden gehouden. De bun dels vliegen letterlijk naar buiten: binnen vier seconden zijn ze geheel uit het zicht. Nog net is in de stikdonkere nacht te zien hoe de parachutes waaraan ze vast zitten, opengaan. De dropping boven Konjevic is, althans technisch gezien, ge slaagd. Piloot kapitein Steven Prather noemt de missie op de terugreis naar Frankfurt „heel bevredigend". ,,We hebben niets gemerkt van vijandelijkheden en we hadden een goede bescherming van de wolkenlaag." De lichtflitsen die de pas sagiers voor artillerievuur hielden, blij ken ordinaire bliksems te zijn. Prather zegt over zijn eerste missie in deze ope ratie dat „ik graag het gevoel wil hebben dat ons werk iets uitmaakt. Dat onze hulp ertoe bijdraagt dat de konvooien over land gemakkelijker toegang hebben tot de mensen die hulp nodig hebben". Meteen na de landing in Frankfurt komt het bericht dat deze derde dropping voorlopig wel eens de laatst kan zijn ge weest. barcelona ruud de wit correspondent Premier Gonzalez heeft gisteren in het Congreso, de Spaanse Tweede Kamer, de regerings maatregelen om de economi sche crisis te keren, verdedigd. Het pakket maatregelen moet de economie een nieuwe im puls geven en de gestaag toege nomen werkloosheid afrem men. De maatregelen houden on der meer in de verlenging van tijdelijke arbeidscontracten met een jaar en het instellen van speciale arbeidsbureau's voor tijdelijk werk. Ook heeft de re gering geld vrijgemaakt voor nieuwe infrastructurele projec ten. Daarnaast .komt er een be- Britten: 'harde aanpak jeugd' lastingverlichting voor het mid den- en kleinbedrijf en gunstige kredieten voor beginnende on dernemers. De oppositie heeft het pakket noodmaatregelen van de rege ring als 'volstrekt onvoldoende' van de hand gewezen. Diverse woordvoerders eisten het aftre den van de regering en ver vroegde verkiezingen. Spanje heeft nu al meer dan drie miljoen werklozen. Dat is twintig procent van de beroeps bevolking, het hoogste percen tage in de EG. Verder kent Spanje een inflatie van 6 pro cent, namen de buitenlandse investeringen met 26 procent af, moest de peseta tot twee maal toe worden gedevalueerd. De Britse regering gaat harde maatregelen treffen tegen cri minele tieners. Minister Clarke (binnenlandse zaken) kondigde gisteren de bouw van nieuwe detentiecentra voor jongeren aan. De huidige wetgeving maakt het onmogelijk om jeugdige misdadigers naar de gevangenis te sturen. longeren die meer dan drie keer voor misdrijven zijn veroordeeld moeten in de toekomst naar particulier be heerde detentieccntra toe voor heropvoeding. De maatregelen zijn een reactie op de moord eind vorige maand in Liverpool op de 2-jarige James Bulger. Twee 10-jarige jongens zijn de verdachten. Zes scholieren vermoord in Natal Johannesburg» In deZuidafrikaanse provincie Natal zijn giste ren zes jongeren van negen tot 19 jaar oud, op weg naar school in koelen bloede doodgeschoten. Zes andere scholieren raakten bij de aanslag gewond. Drie van de vermoorde scholieren waren afkomstig uit het gezin van een lokale leider van de Zulu-bewe- ging Inkatha. Overlevenden zouden de ceders hebben geïdenti ficeerd als leden van het ANC. Reorganisatie Finnair kost 1000 banen Helsinki» De Finse luchtvaartmaatschappij Finnair heeft giste ren een reorganisatie aangekondigd, die zal leiden tot het verlies van 1000 banen. De staatsmaatschappij wil sommige activitei ten samenvoegen en andere afstoten, waaronder hotels. Uitein delijk moet het personeelsbestand in 1994 zijn ingekrompen tot 6700 mensen. 'Referendum Sahara moet doorgaan' new york» De VN-Veiligheidsraad heeft secretaris-generaal Boutros,Boutros Ghali gisteren verzocht ondanks alle problemen zo snel mogelijk de voorwaarden te scheppen voor een referen dum in de door Marokko geannexeerde en bezette Westelijke Sahara. Het referendum, dat vorig jaar werd uitgesteld, moet nog dit jaar worden gehouden. De Bosnische Serviërs hebben gisteren tij dens het vredesoverleg over het voormali ge Joegoslavië voorgesteld de omstreden gebieden in Bosnië-Hercegovina onder tij delijke bescherming van de Verenigde Na ties te plaatsen. Bemiddelaars Cyrus Vance (VN) en David Owen (EG) hebben al laten weten niets in het voorstel te zien. De leider van de Bosnische Serviërs, Ra dovan Karadzic, stelde voor om de twintig tot dertig procent van Bosnië die wordt be twist door de strijdende partijen onder VN- bescherming te plaatsen „en dan in de loop der tijd te bepalen waarbij ze gaan horen". Volgens het voorstel van Karadzic zouden de VN verantwoordelijk zijn voor de omstreden gebieden zonder dat de strijdende partijen zich hoeven terug te treldcen. Dat is onacceptabel. In een interview met de Britse krant The Times heeft VN-secretaris-generaal Bout ros Ghali vandaag gezegd dat de interna tionale gemeenschap „mogelijk gedwon gen zal zijn geweld te gebruiken" om het vredesplan van Vance en Owen uit te voe ren. Hiermee komt hij terug op zijn eerder gedane uitspraak dat de VN moeten afzien van directe inmenging. Het parlement van klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft vanmorgen vice-premier Radoje Kontic tot nieuwe premier benoemd. Kontic volgt de Ameri kaanse zakenman Panié op, die het eind vorig jaar bij de Servische presidentsver kiezingen moest afleggen tegen de Servi sche president Milosevic. Discussie over bezet gebied laait op na nieuwe reeks aanslagen New York registreert ongehuwde paren new york» Ruim honderd ongehuwde paren hebben zich maandag, de eerste dag dat dit mogelijk was, bij de gemeente New York laten registreren als „huiselijke partners". Burgemees ter David Dinkins vertelde op een persconferentie dat het pro gramma bedoeld is om „de zorg- en liefdesrelatie op de lange termijn van ongehuwde hetero- en homoseksuelen, alsmede in validen en bejaarde New Yorkers" te erkennen. Twee Tsjetsjenen in Londen vermoord londen Twee broers, adviseurs van president Doedajev van de opstandige Russische regio Tsjetsjenië, zijn in Londen ver moord. Over de juiste gang van zaken tast Scotland Yard ngg in het duister. Twee verdachten met de Russische nationaliteit zijn inmiddels gearresteerd. De broers waren in Groot-Brittannië voor het ontwerpen van geld, postzegels en paspoorten van hun eenzijdig uitgeroepen republiek. Escobar raakt medewerkers kwijt Bogota Twee medewerkers van de voortvluchtige Colom biaanse cocainebaron Pablo Escobar hébben zich gisteren over gegeven. Het aantal leden van het drugkartel van Medellin dat zich de afgelopen twee weken bij de politie heeft gemeld kwam daarmee op zes. „Pablo Escobar is nu bijna alleen", zo schreef de krant El Tiempo. VN stellen racisme-rapporteur aan genéve De in Genève zetelende Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten een speciale rappor teur aan te wijzen die verslag moet doen over huidige vormen van racisme en vreemdelingenhaat. Een taak van de rapporteur wordt om na te gaan of er nieuwe vormen van racisme zijn en of de huidige methoden in de strijd daartegen nog voldoen. Veel meer doden bij ongeluk veerboot Brazzaville In Brazzaville, de hoofdstad van Congo, zijn zater dag 146 mensen verdronken toen de loopbrug van de veerboot instortte waarmee ze zouden worden vervoerd. De slachtoffers zijn voor het merendeel Zaïrezen die door de autoriteiten in Congo waren uitgewezen. Aanvankelijk waren er 33 doden ge meld. Amerikaanse politie blijft onderhandelen WACO PHIL REEVES THE INDEPENDENT GPD-AFP-Rtr-AP De belegering van de boerderij in Waco, Texas, waar gewapen de leden van de religieuze groe pering de Branch Davidians zich hebben verschanst, is haar vierde dag ingegaan. In de mil de lentedagen heeft dit oorlogs tafereel in het hart van het Texaanse boerenland iets on wezenlijks. Een donkere vlag met een Davidsster wappert uit dagend boven het gebouwen complex dat de sekteleden tot een fort hebben verbouwd, compleet met een wapenarse naal en een uitkijktoren van waar de omringende velden in de gaten worden gehouden. Rond deze vesting ligt een cor don van zo'n 300 zwaar bewa pende agenten van de federale- en staatspolitie met pantserwa gens en Bradley-gevechtsvoer- tuigen. Klaar om degenen die zondag tijdens een 45 minuten durend vuurgevecht vier federa le agenten doodschoten hun ge rechte straf te laten ondergaan. Zo nu en dan voert een helikop ter een verkenningsvlucht uit. Dit gebeurt met de nodige voor zichtigheid want de sekteleden beschikken over zware 50 milli meter machinegeweren, anti tankwapens die ook worden ge bruikt voor het neerhalen van vliegtuigen. De Branch heeft al eerder de belangstelling van de autoritei ten gewekt. In 1987 woedde er een interne machtsstrijd waar bij naar de wapens werd gegre pen. Leider David Koresh kwam als overwinnaar uit de strijd, maar werd gearresteerd en moest terechtstaan wegens po ging tot doodslag. Maar de zaak werd wegens procedurefouten geseponeerd en Koresh keerde terug naar zijn afgelegen hoofd kwartier. Zóndag kwamen de autoriteiten opnieuw in actie na tips over omvangrijke wapenvoorraden en openlijk door de groepering uitgevoerde paramilitaire oefe ningen. Na maandenlange voorbereiding rukten 150 agen ten van het federale Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwa pens (ATF) op naar de boerde rij. Hoewel ze zich in veewagens hadden verstopt, werden ze on derschept voordat ze het com plex konden bestormen. Ze werden onthaald op een regen van kogels, waarbij vier agenten het leven lieten en vijftien wer den gewond. Volgens een fede rale functionaris zijn bij het vuurgevecht zeker tien sektele den omgekomen. De bestorming mislukte omdat de sekteleden over beter en zwaarder geschut bleken te be schikken dan de federale agen ten. Na het bloedbad hebben de au toriteiten besloten tot een uit puttingsslag. Dat betekent on derhandelen, de lijnen van communicatie openhouden tot dat de belegerden het nutteloze van.hun actie inzien. Dat punt leek gisteravond te zijn bereikt. Koresh gaf te kennen bereid te zijn zich over te geven als een christelijk radiostation een reli gieuze boodschap zou uitzen den waarin Koresh de wereld zijn geloofsbelijdenis kenbaar kon maken. De boodschap is inmiddels twee keer uitgezon den maar Koresh heeft zich nog steeds niet overgegeven. kathmandu Prinses Diana is gis teren voor een vijfdaags bezoek aangekomen in de Nepalese hoofdstad Kathmandu. Op het vliegveld werd zij verwelkomd door kroonprins Dipendra. Van Nepalese meisjes kreeg zij bloe- menkettingen. Het is Diana's eer ste officiële bezoek na haar schei- ding van prins Charles, die deze week op wintersportvakantie is in het Zwisterse. De aandacht voor het bezoek, dat in het teken staat van Rode Kruis-hulp, werd echter overtroffen door nieuwe onthul lingen over de afgeluisterde tele foongesprekken van de prinses. foto» afp Na twee moordpartijen in evenzoveel dagen is in Israël de discussie over de toekomst van de Gazastrook opge laaid. Minister Ramon (volksgezondheid) bepleitte giste ren het eenzijdig verlaten van de strook, terwijl collega's zich daartegen keerden, al was het alleen maar omdat niemand de verantwoordelijkheid voor Gaza wil overne men. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Nadat maandag een inwoner van Gaza-stad in een drukke winkelstraat in Tel Aviv twee mensen had doodgestoken, sloot het leger gisterochtend de strook van de buitenwereld af. Zo'n veertigduizend Palestijnen die in Israël werken, zaten thuis en de spanning in het gebied liep snel op. Een Israëlische vertegenwoor diger van een benzine-maat- schappij moest dat gistermid dag met de dood bekopen. Hij had een afspraak bij een benzi- ne-opslagplaats in Rafiah, de zuidelijkste stad in de Gaza strook. Een soldaat waarschuw de hem niet zonder militaire escorte de stad in te gaan, maar de vertegenwoordiger sloeg die raad in de wind. Op het centrale plein van Ra fiah werd zijn auto met stenen bekogeld. Hij probeerde te ont snappen, maar reed tegen een muur. Daarop naderde een man met een Kalshnikov-ge- weer en schoot de Israëli vier kogels door het hoofd. Onmiddellijk na de moord heeft het leger voor de stad Ra fiah een uitgaansverbod afge kondigd. Een zoekactie naar de dader is aan de gang. De orga nisatie van Israëlische kolonis ten in de Gazastrook meent 'dat de regering zich moet realiseren dat het oorlog is'. De kolonisten dringen aan op meer massa-de portaties van Palestijnse activis ten. In het Israëlische kabinet is de discussie over de toekomst van de Gazastrook weer opge laaid. Minister Ramon (Arbeid) gaf te kennen dat het Israëlische leger zich zo snel mogelijk moet terugtrekken, maar de meeste collega's waren dat niet met hem eens. Zo verklaarde Yossi Sarid (Meretz) dat niemand be reid is de verantwoordelijkheid over te nemen. Anderen legden er de nadruk op dat alleen on derhandelingen tot een aan vaardbare regeling kunnen lei den. Palestijnse leiders in de Gaza strook hebben gewaarschuwd dat er meer geweld dreigt, 'om dat de spanning kookhitte heeft bereikt'. Dr. Zakaria al-Agha, lid van de Palestijnse delegatie bij het vredesoverleg, noemde di deportatie van de vierhonderd islamistische activisten de be langrijkste bron van de onrust Veel van de gedeporteerden zijn afkomstig uit de Gazastrook. waar het islamitisch-fundamen talisme wijd verbreid is. Genscher favoriet als Duits president HAMBURG» AP De meeste Duitsers willen dat de voormalige FDP-minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, de opvolger wordt van president Richard von Weizsacker. Die treedt vol gend jaar na een ambstermijn van tien jaar af. In een peiling van het tijdschrift Stern spreekt 48 procent van de ondervraag den zich uit voor Genscher. De door Von Weizsacker als kandi daat genoemde joodse leider Ig- natz Bubis komt in de peiling niet verder dan zes procent. i:het WT C steeg rook om hoog als gevolg van de explosiemotoren 1„we7d'het zwaarst getroffen De explosie vond plaats op de 2e ondeTgrorfdse verdieping en richtte enorme schade aan op alle daaronder gelegen verdiepingen en de gebouwen er boven. De bom sloeg een krater van 30 bij 15 meter. 2000 geparkeerde auto's werden totaal verwoest en een groot deel van het fundament van de twèeling-torens is weggeslagen. Teken,tig ii <cfiematuc* mi cromv new york» Opnamen van een vi deocamera bij een van de ingan gen van de parkeergarage onder het World Trade Center (WTC) in New York kunnen aanknopings punten bieden over de daders van de aanslag die daar vrijdag werd gepleegd. De explosie, waarbij vijf mensen omkwamen, kan volgens FBI-rechercheurs zijn veroorzaakt door een bom met een gewicht van 600 tot 700 kilo. Op de vi deoband zou een wagen met een dergelijke lading herkenbaar moe ten zijn. Het onderzoeksteam van de FBI houdt tot dusver nog alle moge lijkheden open, variërend van een actie van Servische terroristen tot een wanhoopsdaad van een van de 50.000 mensen die in de twee kantoorkolossen van 110 verdie pingen werken. Inmiddels zijn de opruim- en herstelwerkzaamhe den aan het getroffen gebouw in volle gang. Door de grote hoe veelheid puin die moet worden weggewerkt, vordert het onder zoek maar langzaam en is de laats van het voertuig met de om nog niet bereikt, foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7