Geen kwade opzet bij Postcode Loterij Binnenland Maij verbaast zich over verzet tegen Betuwelijn Bulgaren vrijgesproken van moord op landgenoot Voorwaardelijke straf na wurgen van partner Op weg naar Eritrea Milieu-organisaties willen frites zonder bestrijdingsmiddellen Zes en negen jaar celstraf voor daders overval op supermarkt Defensie exporteert bodemsanering naar voormalig Oostblok Vrouwe Justitia in zwijm WOENSDAG 3 MAART 1993 Mysterieuze ontploffing in tram Rotterdam De Rotterdamse politie stelt een onderzoek in naar een mysterieuze ontploffing en brand in tramlijn 2. Kort nadat in de nacht van maandag op dinsdag de enig overgebleven pas sagier op het eindpunt in de Beverwaard de tram verliet, hoorde de trambestuurder een knal en zag hij het begin van een felle brand. Dat gebeurde achterin de tram, vlak bij de plaats waar de man had gezeten die net was uitgestapt. Hoewel de bestuurder de brand snel bluste, is de schade aanzienlijk. De politie denkt aan brandstichting en is op zoek naar de laatste passagier. Brochure VROM over PVC onjuist den haag Een brochure van het ministerie van VROM over PVC-gebruik is misleidend. Dat heeft de Reclame Code Com missie (RCC) bepaald in een procedure die is aangespannen door de Nederlandse Federatie voor Kunststoffen (NFK). De kunstoffabrikanten hadden zich gestoord aan het advies in de folder 'Kantoren en bedrijfsinterne milieuzorg' om de kunststof PVC op milieugronden te mijden. Volgens de commissie is VROM er niet in geslaagd het bewijs te leveren dat PVC milieu onvriendelijk is. Het ministerie is verzocht zich niet meer op een dergelijke wijze over PVC uit te laten. Verzetsman 'Cas Ummels' overleden nplaats Almere is afgelopen zondag v Fer Olthoff overleden. Olthoff heeft in de Tweede We reldoorlog een belangrijke rol gespeeld bij de verspreiding van de illegale verzetskrant Het Parool. Hij gaf leiding aan de groep- Cas, genoemd naar zijn schuilnaam Cas Ummels. De groep voorzag de 27 stencilposten in Amsterdam van papieren voed sel en leverde verder allerlei bijstand. Na de oorlog bleef Olthoff lange tijd zorg dragen voor de verspreiding van de inmiddels le gale krant. Hij is 79 jaar geworden. Bejaarde man omgekomen bij brand schacen Een 97-jarige man is gisteren omgekomen bij een brand op zijn kamer in het verzorgingshuis Christoffelhof in Schagen. De brand bleef beperkt tot de kamer van de bewoner. De man bleek al te zijn overleden toen de brandweer hem aan trof. Hij is bezweken aan brandwonden. Vermoedelijk is hij met een brandende sigaret of sigaar in slaap gevallen. 'Er worden maar 150 huizen gesloopt' den haag gpd Minister Maij (verkeer) vindt de protesten tegen de aanleg van de Betuwelijn overtrokken. Er hoeven langs het 120 kilometer lange traject maar 150 huizen te worden gesloopt, zo bleek tij dens een tocht die de minister persoonlijk door de Betuwe maakte. Vanwege de economi sche noodzaak moeten de bur gers daarom ,,het hoofd maar buigen", aldus Maij in een in terview met het blad Bouwbe- langen. Dat er maar zo weinig huizen voor de aanleg van de omstre den goederenspoorlijn moeten worden afgebroken, vindt Maij „in een dichtbevolkt land als Nederland ongelooflijk knap". Rijkswaterstaat heeft wat dit be treft „het uiterste gedaan van wat sociaal aanvaardbaar is". In het gesprek zegt Maij dat het 'verdrietig' is als huizen moeten verdwijnen, maar „ik denk dat je dan het hoofd maar 'moet De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Wieringerwerf een voorwaarde lijke gevangenisstraf _van een jaar opgelegd omdat zij haar partner met diens stropdas had gewurgd. Volgens de president van de strafkamer gaat het om een bij zondere straf in een uitzonder lijke zaak, die twee weken gele den achter gesloten deuren werd behandeld. De eis van de officier van justitie is niet bé- Rotterdam anpdat verhaal krachtig tijdens de rechtszitting. De vrouw ver klaarde dat haar landgenoot haar in Amsterdam had ont voerd. Haar partner kwam ach ter de verblijfplaats van beiden aan de Beukelsdijk in Rottei- dam en haalde haar daar weg. Volgens de vrouw ging ze 's avonds met haar partner naar Rotterdam om bij hun landge noot sieraden op te halen èn niet om wraak te nemen. De man bleef buiten en hield de woning in de gaten. In de hal van de woning ontstond vol gens de vrouw een handge meen tussen haar en het latere slachtoffer. Toen deze een vuur wapen pakte, kwam de buiten wachtende man de vrouw te hulp. Tijdens de worsteling zou de Bulgaar per ongeluk drie keer in het lichaam zijn gescho ten. De officier van justitie wilde van een „tragisch ongeluk" niets weten, omdat het slachtof fer ook één keer in de rug werd geschoten. De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twee Bulgaarse verdachten, een 21-jarige vrouw en haar 47-jarige levensgezel, vrijgésproken van de moord op een landgenoot. Deze man werd vorig jaar januari in Rot terdam doodgeschoten. Officier van justitie mr. E. Koekman had tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van twaalf jaar ge- eist. Zij heeft hoger beroep aan getekend. De rechtbank stelt dat er geen wettig en overtuigend bewijs is dat beide verdachten naar Rot terdam gingen om hun landge noot te liquideren, zoals de aan klaagster tijdens de behandeling van de zaak stelde. Volgens Koekman moest de man dood, omdat deze de vrouw in huis nam om haar tegen haar part ner te beschermen. Hij zou de vrouw hebben gedwongen in de Amsterdamse prostitutie te wer- Kosto wil wel strengere controle op landelijke loterijen De initiatiefnemers van de omstreden Nationale Postco de Loterij hebben zichzelf niet op ontoelaatbare wijze bevoordeeld. Evenmin is sprake geweest van de voorop gezette bedoeling om de Wet op de kansspelen te over treden. Staatssecretaris Kosto van justitie schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. den haag gpd Kosto neemt hiermee de con clusie over van een onderzoek naar de gang van zaken door in terimvoorzitter W. Etty. Vorig jaar traden vier bestuursleden van de Postcode Loterij af, na dat was gebleken dat zij zelf geld hadden overgehouden aan hun activiteiten voor de loterij. Ook bleek dat bestuursleden privébelangen hadden in orga nisaties die diensten hadden verricht voor instellingen die geld ontvingen uit de opbreng sten van de loterij. Volgens Kosto heeft de loterij vanaf het begin in 1990, in korte tijd een enorme groei doorge maakt. Daar waren de organisa tiestructuur, de verdeling van de opbrengst, de vergoeding voor de initiatiefnemers en de controle door de overheid niet op afgestemd. „Door de onge kende groei hebben de betrok kenen een aantal steken laten vallen", aldus Kosto. Om een en ander in de toe komst te voorkomen, zullen voortaan alle landelijke loterijen strenger worden gecontroleerd, zowel door de eigen accountant als door de accountantsdienst van het ministerie van justitie. Kosto geeft toe dat deze contro le door de snelle groei van de Postcode Loterij niet goed is ge weest. Op langere termijn zal het toezicht op alle landelijke kansspelen worden uitgeoefend door een speciaal college. De opbrengst van de Postco de Loterij, waarin vorig jaar zon 160 miljoen gulden omging, zal voortaan worden verdeeld over zes organisaties op het gebied van hulpverlening, ontwikke lingshulp en natuur en milieu. Tot nu toe profiteerden drie or ganisaties: De Vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten, de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland en de orga nisatie voor ontwikkelingshulp Novib. Daar komen bij Unicef, het Wereld Natuurfonds en Art sen Zonder Grenzen. De bestuurlijke structuur van de Nationale Postcode Loterij zal worden verbeterd. Zo komt er een onafhankelijke raad van toezicht, onder voorzitterschap van oud-minister mr. J. de Rui- buigen, dat is inherent aan dit soort projecten. Burgers moeten zich ook realiseren dat het soms goed is om dat te doen." In het iïïterview geeft Maij weerwoord op de kritiek van haar voorgangster, WD'ster Kroes, die haar verwijt te weinig oog te hebben voor investerin gen in de infrastructuur. Maij ontkent dat en wijst er op dat zij in haar periode (vanaf 1990) meer heeft geïnvesteerd in we gen en spoorlijnen dan Kroes in de zeven jaar van haar bewind. „De beeldvorming dat dit kabi net onvoldoende, zou doen aan infrastructuur is niet juist." De erfenis die lóoes heeft achtergelaten „stroperige procedures, veel advisering en weinig financiële ruimte voor infrastructuur" heeft Maij volgens eigen zeggen moeten wegwerken. Kroes mag daarom „niet de eerste" zijn om kritiek te leveren, vindt Maij: „Zij zou beter moet weten." alkmaar anpkend. De rechtbank wil uit het vonnis slechts een enkele pas sage openbaar maken. De vrouw wurgde haar part ner na een lange periode van extreem ernstig seksueel ge weld. De rechtbank beschouwt de als doodslag gekwalificeerde levensberoving als een laatste poging van de wanhopige, angstige en uitgeputte vrouw de seksuele terreur te beëindigen. Volgens de rechtbank is de ver oordeelde vrouw onmiskenbaar ook slachtoffer. den haag De kamerleden Gerrit Jan Wolffensperger (D66) en Willie Swildens-Rozendaal (PvdA, in rol stoel) bekeken gisteren op het Binnenhof Vrouwe Justitia, die symbolisch stervend ter aarde stortte. Zij deed dat uit protest tegen de plannen om de eigen bijdrage voor rechtshulp te verhogen. Enkele tiental len advocaten en medewerkers van Bureaus voor Rechtshulp en consumentenorganisaties waren daar bij. Volgens voorzitter C. Schouten van de Vereni ging voor Rechtshulp betekenen de plannen van mi nister Hirsch Ballin (justitie) een onaanvaardbare aanslag op de portemonnee. Voor alleenstaanden met een netto-inkomen van 1.950 gulden zou de ei gen bijdrage volgens Schouten stijgen van 125 tot 760 gulden. Voor gehuwden met een inkomen van 2.400 gulden zou die van 190 tot 460 gulden om hoog gaan. Schouten verwacht dat daardoor tien procent van de mensen die anders wel naar de rech ter zouden stappen, dit niet meer doen omdat de fi nanciële drempel te hoog is. Uit protest tegen de plannen werden gisteren 12.000 handtekeningen overhandigd. foto anp hans steinmeier Rotterdam» In de Rotterdamse Waalhaven werd gisteren de Urkse Noordzee-kotter 'Teunis van Jakke' op het vrachtschip 'Queen Sheba' gehesen. De kotter gaat naar Eritrea om daar deel te gaan uitmaken van de Eritrese vissersvloot. De Teunis van Jakke is door de Urkse bevolking opgeknapt. foto anp john de pa ter De Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie vinden dat de frites-industrie moet overstappen van milieu onvriendelijke aardappelrassen op milieuvriendelijker geteelde rassen. Volgens een onderzoek van beide organisaties kan de industrie het gebruik van on vriendelijke rassen in 1996 al halveren. In 2000 zou de om schakeling een feit kunnen zijn. Natuur en Milieu en Milieude fensie hebben minister Bukman van landbouw gisteren ge vraagd de omschakeling te be vorderen. De frites-industrie verwerkt jaarlijks ongeveer dertig procent van de Nederlandse produktie van consumptie-aardappelen. De totale frites-produktie is on geveer 1,6 miljoen ton, aldus ir. H. de Lange van Natuur en Milieu. Veruit het belangrijkste ras dat hiervoor wordt gebruikt is het Bintje. Omdat dit ras erg gevoelig is voor enkele ziekten, moeten boeren regelmatig veel bestrijdingsmiddelen gebrui ken, die in het grondwater te recht komen. De milieu-organisaties heb ben uit gesprekken met de frites-industrie de indruk gekre gen dat deze welwillend staat tegenover het invoeren van an dere rassen. De industrie durft echter geen uitspraak te doen over de termijn waarop dat kan. Zij wil risico's zoveel mogelijk beperken. Bij toepassing op grote schaal zou de kwaliteit van sommige veelbelovende rassen kunnen tegenvallen. De industrie is bovendien afhanke lijk van de aardappelgroothan del, die moet zorgen voor vol doende pootmateriaal, zo heb ben de milieu-organisaties te horen gekregen. Het ras Agria zou volgens de organisaties een goede vervan ger zijn. Omdat het beter is ge wapend tegen bepaalde ziekten, kunnen boeren met veel minder bestrijdingsmiddelen volstaan. Wordt Agria biologisch geteeld, dan gebruiken boeren helemaal geen chemisch-synthetische middelen. Volgens Natuur en Milieu en Milieudefensie moet het mogelijk zijn in 2000 vol doende pootmateriaal van Agria te hebben. amsterdam «anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 29-jarige Ier in hoger beroep na een eis van twaalf jaar veroordeeld tot negen jaar cel, wegens een mislukte overval op een supermarkt in Amster dam-Noord. Zijn mededaders, twee Britten van 26 en 37, kregen elk zes jaar cel opgelegd. Tegen hen was acht jaar geëist. Het drietal drong in de vroege morgen van 21 april 1992 gewapend de Cl000 supermarkt aan het Buikslotermeerplein in Amsterdam binnen. Op dat moment waren er vijftien peroneelsleden in het pand. De overval mislukte, omdat de kluis bleek voorzien van een tijdslot. Bovendien werd de supermarkt al snel omsingeld door de gealar meerde politie. Daarop gijzelden de drie overval lers het aanwezige personeel, om zich pas uren later over te geven. De raadslieden van het drietal hebben altijd be toogd dat de overval is blijven steken in een po ging. In tegenstelling tot de rechtbank volgde het gerechtshof die redenering wel en paste de straf maat daarop aan. De rechtbank veroordeelde de Britten eerder tot straffen van zeven jaar en de Ier tot tien jaar. Zowel het openbaar ministerie als twee van de verdachten tekenden tegen dat von nis beroep aan. Het hof achtte de gijzeling van de bedrijfsleider bewezen, maar die van het personeel niet. De be drijfsleider werd voortdurend met een 1 pen bedreigd. Volgens het hof zullen de slachtof fers langdurig psychische gevolgen ondervinden van de gebeurtenis, „te meer daar de overval op de werkplek heeft plaatsgevonden". Procureur-generaal mr. B. Vermeulen noemde de Ierse hoofdverdachte tijdens de behandeling van de zaak „volstrekt meedogenloos". De Ier liep in Nederland eerder tegen een gevangenisstraf van zes jaar aan, wegens een overval op een su permarkt in de Bijlmer en een overval op een ho tel aan de Martelaarsgracht, beide gepleegd met zijn broer. De man ontsnapte in januari vorig jaar uit de Sittardse gevangenis De Geerhorst. in het kielzog van een Colombiaanse cocaïnekoning. In augustus, na zijn veroordeling door de recht bank voor de overval in Amsterdam-Noord, kneep de Ier er opnieuw tussenuit. Ditmaal ont vluchtte hij in gezelschap van drie zware jongens het Rotterdamse huis van bewaring De Schie. De ontsnapping ging gepaard met de gijzeling van een aantal bewaarders. Twee weken later werd de man in het Friese Veenwouden aangehouden. De Ier zal voor de gijzeling van de bewaarders wor den vervolgd. In 1988 ontsnapte hij ook al uit een gevangenis in Engeland. Daarom/, al hij na het uitzitten van zijn straffen in Nederland aan Engeland worden uitgeleverd. ken. Beide verdachten ontkenden den haag cees vellekoop Het Nederlandse ministerie van defen sie helpt Hongarije, Tsjechië en Slowa kije met de sanering van vervuilde mi litaire terreinen. Nederlandse experts hebben het afgelopen jaar geholpen bij de opzet van enkele proefprojecten in Hongarije en, voormalig Tsjecho-Slo- wakije. Ook in de landen van het voor malige Warschaupact beseffen de au toriteiten dat de krijgsmacht nogal wat viezigheid in de bodem heeft achterge laten. Natuurbehoud en het militair bedrijf zijn op het eerste gezicht geen natuur lijke bondgenoten. Dat erkent ook ge- neraal-majoor E. Westerhuis, coördi nator ruimtelijke ordening en milieu zaken van het ministerie van defensie in Den Haag. De milieubeschermers zijn niet zuinig met kritiek, met name omdat het krijgsbedrijf in Nederland nog altijd voor ruim 83 procent is ge vestigd in natuurgebieden. Afgezien van die kritiek ziet het bo demsaneringsprogramma van Defen sie er serieus uit, meent R. Buisman, medewerker van Nederland Gifvrij. „Al is het erg moeilijk om te beoordelen in hoeverre de uitvoering klopt met de plannen. Dat lijkt op de ene plek beter te lukken dan op de andere." Westerhuis: „Als je kiest voor het in standhouden van een krijgsmacht, moet je wel oefenen. Dat zal altijd in zekere mate het milieu belasten, al vind ik het onze plicht om die belas ting zo min mogelijk te laten zijn." Maar je kunt er ook op een andere ma nier tegenaan kijken, meent hij: „Het produkt van Defensie is in mijn ogen stabiliteit. Als die stabiliteit wegvalt, wordt er zelfs niet meer nagedacht over milieubeleid. In Joegoslavië of Cambodja is milieu wel het allerlaatste waar mensen zich druk over maken. In elke oorlogssituatie lijdt het milieu enorme schade. We hoeven ons de brandende oliebronnen in Koeweit maar voor de geest te halen." De zorg voor het milieu blijft bij De fensie echter niet beperkt tot het voor komen van oorlog. Vandaag begon op de vliegbasis Ypenburg een driedaagse internationale conferentie over sane ring van vervuilde defensieterreinen. Want de krijgsmacht is in het verleden met de bodem uiteraard even slordig geweest als elk willekeurig bedrijf. Het ministerie heeft al zo'n 500 miljoen gulden uitgetrokken om de ongeveer 1.000 bekende gevallen van ernstige bodemvervuiling aan te pakken. De fensie verwacht dat nog dit jaar alle militaire terreinen zijn onderzocht. Het programma is er op gericht vrijwel alle Iokaties voor het jaar 2000 te saneren, vertelt de generaal. Daarmee loopt de krijgsmacht aardig voorop, meent hij. Wam buiten de ka zernes, vliegbases en oefenterreinen is de Nederlandse bodem op veel meer plaatsen vervuild en vaak veel ernsti ger. De schoonmaak van die vervuiling zal zeker niet voor 2015 klaar zijn, nog afgezien van de vraag of de tientallen miljarden die ervoor nodig zijn ooit op tafel komen. De hulp aan de voormalige Oost bloklanden betreft vooral de methode om bodemsanering aan te pakken. „Wij zijn nu eenmaal een aantal jaren verder met de aarfpak van dit soort problemen", vertelt de generaal. En de soort vervuiling verschilt niet wezenlijk van de Nederlandse. Ook in het Oost blok gaal het vooral om gemorste olie- produkten en vervuiling met zware metalen, grotendeels lood van schiet oefeningen. „Het grootste verschil is dat we in het vlakke Nederland eerder te maken hebben met grondwaterver vuiling. In een heuvelachtig terrein is dat minder goed voorspelbaar." Een ander probleem is het ontbre ken van bedrijven jn Hongarije, Tsje chië en Slowakije. Er is wel kennis, bij voorbeeld bij de wetenschappelijke in stituten, maar grote bouwbedrijven met een 'milieupoot' zoals in Neder land, zijn er nog lang niet. De strijd krachten zullen het saneren van de vervuilde grond zelf moeten aanpak ken. Overigens is een militaire organi satie in principe erg geschikt voor een dergelijke operatie, meent Westerhuis. „Door de sterke hiërarchische struc tuur kan een besluit dat aan de top wordt genomen vrij snel worden uitge voerd. terwijl een begrip als strategie ook een grote rol speelt in het milieu beleid." Hoewel Defensie in Nederland het leeuwedeel van de sanering uitbe steedt aan bedrijven, vindt Westerhuis het de moeite waard om ook een plaats in te ruimen voor defensiepersoneel. „In het kader van hun oefenprogram ma moeten sommige eenheden toch leren omgaan met graafmachines en dergelijke. En een groot deel van de sa nering betreft afgraving van vervuilde grond. In Oost-Europa is dat zeker denkbaar. Misschien kan het daar zelfs niet anders." Dat een deel van de vervuiling is achtergelaten door de inmiddels ver trokken Sovjet-militairen, maakt de zaak politiek pikant. De Nederlandse hulp heeft zich verre gehouden van de ze complexen. Bij de definitieve afreke ning met de vroegere bondgenoten kunnen de kosten van de bodemsane ring immers een bron van politieke conflicten blijken. Dat probleem staat de komende dagen ook niet op de agenda van de conferentie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5