Bond dreigt met staking in metaal 'Harde kem bestaat uit mannetje of tachtig' Binnenland Ti een bestaansrecht voor Partij van de Arbeid' Simons: Basisverzekering periodiek gaan aanpassen Kamer: Eierrapen in hele land toestaan Graaien in het afval Prijs treinkaartje stijgt met inflatie plus 1 procent Fundamentalisten zijn bedreiging vredesproces WOENSDAG 3 MAART 1993 Boom in de winkel hencelo De winkel uitbreiden? Oké, maar de 25 jaar oude, wil de kastanjeboom mag daarbij niet sneuvelen. Dat was de reden dat een kledingzaak gewoon om de boom heen bouwde. Of de kastanje blijft staan is overigens de vraag. Tot groot ongenoegen van bewoners van boven de winkel gelegen woningen, zijn er plannen om de boom alsnog te vellen. foto anp van willigen Zwartwerkende Tsjechische matrozen gorinchem» De rijkspolitie te water is een grootscheepse fraude met zwartwerkende Tsjechische matrozen in de Rijn- en bin nenvaart op het spoor gekomen. Twee Gorcumers die via een ei gen bemiddelingsbureau veertig Tsjechen zwart op schepen lie ten werken, zijn aangehouden. De Tsjechen verdienden 300 Duitse Marken per week. De schipper betaalde de Gorcumers 800 DM per werknemer. Volgens de politie hebben de Gorcu mers acht maanden gefraudeerd. Hoeveel geld ze hebben ver diend, weet de politie niet. Vijf jaar voor moordpoging den bosch Bij het gerechtshof in Den Bosch is gisteren voor po ging tot moord op zijn vrouw vijf jaar cel geëist tegen een 33-ja- rige man uit Bergen op Zoom. De man werd eerder door de rechter tot vijf jaar cel veroordeeld omdat hij zijn vrouw vijf keer had beschoten. De man zei dat hij tot zijn daad was gekomen omdat zijn vrouw hem, samen met haar zoontje, wilde verlaten. De uitspraak is over twee weken. Taxi-baas moet zich aan rijtijd houden Rotterdam Taxi-ondernemers die zelf achter het stuur zitten, moeten zich net als hun personeel aan het Rijtijdenbesluit hou den. Die uitspraak deed de Rotterdamse politierechter mr. J. Schoonaard vanochtend in de strafzaak tegen een taxichauffeur uit de Maasstad. De zaak had grote belangstelling van de taxiwe reld omdat zij vrezen dat de politie nu een heksenjacht gaat ont ketenen. De boze chauffeurs vinden dat het vrije ondernemer schap wordt aangetast. Zes jaar geëist voor doodslag utrecht» Tegen een 29-jarige man uit De Bilt is gisteren voor de rechtbank in Utrecht zes jaar celstraf geëist voor doodslag. De verdachte heeft vorig jaar in Bilthoven een man met een slagers mes doodgestoken. De twee hadden al meerdere malen hoog oplopende ruzies gehad. lV^eestal ging daar een hoeveelheid drank aan voqjaf. De uitspraak is over twee weken. Beckers van Groen Links: Iden haag gpd De eerste richt zich op het eco logische vraagstuk en de nood zakelijke veranderingen in de wijze van produceren en consu meren. De tweede vernieuwing treft de manier waarop de de mocratie verder wordt ontwik keld. Vergaande samenwerking in EG-verband, speelt daarin een grote rol. Omdat Groen Links en D66 voorop lopen bij het propage ren en uitwerken van deze ver nieuwingen, lijkt hun toekomst verzekerd. De PvdA zal volgens Beckers in deze optie steeds minder electorale steun krijgen. Deze partij voert 'een overle- vingsstrijd als klassieke massa- partij'. In Nederland is op den duur nog maar plaats voor twee pro- jgressieve partijen. De een (Groen Links) zal zich' vooral richten op het milieu en een Iduurzame economische groei. !Dc tweede progressieve partij dient zich, net als D66 nu, te profileren als partij van de be stuurlijke vernieuwing. De PvdA heeft in dit scenario geen be staansrecht meer. Deze opvatting bracht Groen Links-fractievoorzitter Beckers gisteren in Leiden naar voren tijdens een gastcollege aan de [Rijksuniversiteit. Ze gaat uit van twee vemieuwingstendenzen. Staatssecretaris Simons (volks- Igezondheid) wil de basisverze kering gezondheidszorg perio diek gaan aanpassen. Hij heeft dit de Tweede Kamer in een brief laten weten. Tot nu toe stelde de bewinds man zich op het standpunt dat [96 procent van alle zorg in de [basisverzekering moest komen. Het CDA is daar altijd tegen ge- jweest. Simons heeft er nu voor gekozen om eens in de zoveel jaar de inhoud van de basisver zekering te herzien. Daarmee jheeft hij zijn eerdere standpunt lover de omvang van de basis verzekering, die overigens nog niet is ingevoerd, losgelaten. De aanpassing van de basisverze kering moet volgens de be windsman gebeuren op basi^ van informatie over de nood zaak en effectiviteit van bepaal de vormen van zorg. In zijn brief erkent Simons dat die informatie nu ontoerei kend is. Vooral over de omvang van de gezondheidszorg, de wachtlijsten, de doelmatigheid van de zorg, de effecten van ei gen bijdragen en eigen financië le risico's, de gevolgen van vaste uitkeringen aan verzekeraars en de gevolgen van veranderingen in verzekeringspakketten zegt Simons niet genoeg te weten. Jaarlijks brengt Simons het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) uit. Op basis daarvan wordt het beleid uitgestippeld. Volgens velen deugt de informatie uit het FOZ niet. De laatste jaren is er steeds sprake geweest van omvangrijke financiële tegen vallers ten opzichte van het FOZ. Simons heeft de Zieken fondsraad gevraagd een advies uit te brengen over de proble matiek, Als werkgevers blijven weigeren WAO-gat te repareren Natuur en Milieu wil af van rally's Als de werkgevers in de metaal- en elektrotechnische in dustrie (200.000 werknemers) blijven weigeren mee te werken aan collectieve reparatie van het zogenoemde WAO-gat, wordt er vanaf 15 maart in die bedrijfstak ge staakt. Dat heeft de Industriebond FNV gisteren besloten tijdens een bijeenkomst in Houten. Dat zal voor het eerst gebeuren in de districten Dordrecht, Al melo, Assen en Utrecht. Welke bedrijven de bond op het oog heeft, wilde de woordvoerder niet zeggen. De Industriebond FNV heeft steeds gezegd ,,heel voorzichtig" te willen zijn met stakingen, gezien de slechte economische situatie van veel bedrijven. Ook de Unie BLHP, de vak bond voor het middenkader, begeeft zich op het actiepad. De middelen die de bond daarvoor kiest, gaan echter veel minder Vanaf 12 maart worden de eer ste speldeprikken uitgedeeld, zo verklaarde een woordvoerder van de grootste bond in de me taal na afloop van de vergade ring. Met poortacties en kanti nebijeenkomsten wil de bond de druk op de werkgeversorga nisatie FME langzaam opvoe- Mochten deze 'zachte' actie- vormen geen succes hebben, dan zal de bond zijn leden raad plegen over 24-uursstakingen. ver dan die van de industrie bond. De Unie begint met het organiseren van kantinebijeen komsten en het overhandigen van petities aan directies. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de me taalindustrie liepen vorige week vast. In tegenstelling tol andere bedrijfstakken zijn de werkge vers in de metaal niet bereid het WAO-gat collectief aan te vullen of die mogelijkheid te overwe gen. De FME is principieel te gen zo'n regeling. De bonden willen ondernemingen juist wel verplichten hun werknemers de mogelijkheid te geven zich bij te verzekeren. Het gebruik van zo'n regeling zou vrijwillig kun nen zijn. De FME en de bonden zijn het er wel over eens dat de premie voor welke afspraak dan ook voor rekening van de werk- ;t komen. De stichting Natuur en Milieu wil af van autorally's, de motor- zesdaagse. puzzeltochten en andere auto- en motorwedstrij den op de openbare weg. Vol gens de milieu-organisatie ver oorzaken deze wedstrijden veel milieuschade door herrie, ver storing en overlast van kijkend publiek. In een brief aan de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) vraagt de stichting gemeenten en provincies daar voor geen vergunning meer te verlenen. Het gaat Natuur en Milieu om bekende wedstrijden als: Hol land Hellendoom Rally, de In ternationale Autorally en de In ternationale Motor Zesdaagse van Drenthe, de Nacht van Achtmaal, de Essentocht in Tubbergen. Alleen al in Drenthe worden per jaar meer dan der tig motortochten gehouden. Niet alleen op de weg maar ook 'off the road'. Natuur en Milieu wil ook af van de steeds meer georgani seerde toer- en behendigheids wedstrijden, puzzelritten, ter reinwedstrijden, officieel en ille gaal georganiseerde crossen Vogelbescherming dreigt met Europese Hof De Vogelbescherming in Zeist stapt naar het Europese Hof als staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) blijft toestaan dat er in heel Nederland kievitseieren worden geraapt. De staatssecretaris wil het rapen van kie vitseieren eigenlijk alleen in Friesland toe staan, maar de Tweede Kamer vindt dat niet eerlijk ten opzichte van de andere pro- Gisteren boog de Tweede Kamer zich over het voorstel van Gabor de Vogelwet uit 1936 aan te passen aan de EG-Vogelricht- lijn. Nederland is al drie keer veroordeeld door het Europese Hof, omdat die aanpas sing steeds uitbleef. Punt van kritiek is on der meer het kievitseieren rapen, dat alleen in Nederland gebeurt. Gabor wil het rapen overal verbieden, met uitzondering van Friesland omdat daar zo veel beschermende maatregelen zijn ge nomen dat deze provincie voldoet aan de strenge voorwaarden van de EG. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer is tegen die uitzonderingspositie. De Kamer is even min overtuigd van de schadelijke gevolgen van het eierrapen, omdat daarvan in weten schappelijk onderzoek nooit iets is geble ken. Vooral CDA en PvdA denken dat het ra pen zelfs positief kan zijn voor de natuur. Daarom vinden zij dat het overal moet wor den toegestaan tot 9 april. Na de raapperio- de moeten de nesten dan wel extra worden beschermd. Momenteel mag er in Neder land tot 6 april worden geraapt. Friesland sluit een week later. Dinsdag stemt de Tweede Kamer over de waag of het eierra pen alleen in Friesland of in heel Nederland moet worden toegestaan. de ronde vene In opdracht van de gemeente De Ronde Vene doorzoe ken werknemers van Milieu en Werk uit Tilburg met plastic handschoe nen aan en monddoeken voor in het huisafval. De gemeente wil de sa menstelling van het afval uit de gewone container weten. Daar blijkt veel kunststof tussen te zitten. Er werd weinig glas en papier aangetrof fen, maar nog wel veel groente-, fruit- en tuinafval, dat eigenlijk in de groene container terecht hoort te komen. foto anp bram gfbuys Directie NS praat vandaag met bonden De prijs van een treinkaartje zal na 1994 met één procent meer stijgen dan het inflatiepercenta ge. Dat zei president-directeur van de NS, R. den Besten, giste ren tijdens de persbijeenkomst over de toekomstplannen van de Nederlandse Spoorwegen. Dat percentage is minder dan het kabinet tien dagen geleden voorstelde toen het akkoord ging met de verzelfstandiging van de NS. Het kabinet dacht aan tariefsverhogingen van twee tot drie procent boven het inflatiecijfer. Minister Maij (ver keer) sloot zelfs een maximale verhoging van de tarieven met tien procent niet uit. Na 1994 hebben NS de vrijheid de hoog te van de tarieven zelf te bepa len. De Tweede Kamer stelt echter een maximumstijging vast. Het bedrijfsplan dat de NS gisteren presenteerden, heeft geen negatieve gevolgen voor de kwaliteit van het treinver voer, zo zei Den Besten. Het is de bedoeling van NS om de dienstverlening de komende ja ren zelfs te verbeteren. NS wil in 1998 een besparing realiseren van 350 miljoen gul den. Ruim de helft van dit be drag moet worden opgebracht door de komende vijf jaar 3.500 banen te schrappen. NS willen daarnaast 165 miljoen gulden verdienen via hogere opbreng sten uit kaartverkoop (70 mil joen) en door te snijden in het voorzieningenniveau (80 mil joen) en het materieel (15 mil joen). Den Besten denkt de vermin deringvan arbeidsplaatsen zon der gedwongen ontslagen te kunnen realiseren, maar wilde gisteren (nog) geen garanties geven. Vandaag praten directie en vakbonden over het plan. Israëlische premier tijdens bezoek: pENjHAAG» ANP sjah van Perzië, de Sovjet-inva sie in Afghanistan, de opkomst van de Iraanse leider Khomeini, de oorlog tussen Irak en Iran en de Iraakse invasie van Kuwavt allemaal te laat onderkend en verkeerd ingeschat, aldus Her- Een 'kievitskuiken' kruipt uit zijn 'ei' in de hal van het gebouw v uit protest tegen de voorgestelde wijziging van de Vogelwet. De fundamentalistische bewe ging Hamas is de belangrijkste bedreiging voor het vredespro- ces in het Midden-Oosten en niet het Israëlisch-Arabische conflict. Dat zei de Israëlische president Chaim Herzog giste ren in een toespraak voor leden van de Eerste en Tweede Kamer in Den Haag. De Israëlische president, die voor een driedaags officieel be zoek in Nederland is, wees erop dat westerse regeringsleiders zo geobsedeerd zijn door het Israë lisch-Arabische conflict dat ze geen oog hebben voor andere conflicten en gevaren in het Midden-Oosten, laat staan dat ze die gevaren van tevoren goed inschatten. Volgens Herzog zijn de wes terse regeringen keer op keer volslagen verrast geweest door ontwikkelingen in het Midden- Oosten. Westerse inlichtingen diensten, diplomaten en jour nalisten hebben de val van de zog. Dezelfde onderschatting doet zich nu voor bij het door Iran gesponsorde islamitische fun damentalismc, zo waarschuwde de president. Dit fundamenta lisme treft vele landen in de re gio en verspreidt zich snel over de wereld. Als deze stroming dan ook nog de beschikking krijgt over massavernietiging', wapens, dan „heeft de wereld een somber en sinister vooruit zicht ".aldusHerzog. Tijdens een lunch, aangebo den door de Nederlandse rege ring, zei premier Lubbers dat tie oppositie tegen het vredespro sche hoek juist wordt gevoed door gebrek aan vooruitgang in de onderhandelingen. Amsterdam wil over jaar van Marokkaanse criminelen afzijn amsterdam fred van essen Binnen een jaar zijn de illegale Marok kaanse criminelen Nederland uit, denkt de Amsterdamse commissaris B. de Ko- ningh. Met tien per week gaan ze op het vliegtuig en De Koningh gaat ervan uit dat ze niet terugkomen. De commissaris is verbaasd dat de Amsterdamse Marok kaanse Raad er anders over denkt. ,,We hebben het convenant met de Marok kaanse overheid om criminelen terug te sturen op hun verzoek afgesloten." Volgens De Koningh zijn de resultaten van de uitzetting al over een paar weken merkbaar. „De meeste problemen wor den veroorzaakt door een harde kern van een mannetje of tachtig. Doorgewin terde criminelen met honderden mis drijven op hun naam. Die gaan er het Tot nu toe lukte dat niet omdat de Marokkanen hun papieren bij binnen komst massaal weggooiden. „Als je geen medewerking van het land van herkomst krijgt, sta je machteloos. En als we al achter een identiteit kwamen, vond je die vaak onder zeven of acht valse na men terug in de registers." De groep criminelen opereert niet al leen in Amsterdam, zegt De Koningh. „Landhoppers noem ik ze: je ziet ze op duiken in Parijs, België en binnen Ne derland zitten ze het ene moment in Amsterdam, het andere moment in Rot terdam. En als de grond ze daar te heet onder de voeten wordt, in Utrecht. Be roeps-criminelen die met maar één doel rondtrekken: stelen om te kunnen le- Volgens de becijferingen van de Am sterdamse politie wordt één op de vijf diefstallen met geweld, zoals berovingen, oveFvallen en autokraken, gepleegd door een illegaal. En één op de drie illegalen is een Marokkaan. Volgens een com puteranalyse van de Amsterdamse poli tie gaat het in totaal om ongeveer vijf honderd criminele Marokkanen. Ze begonnen met berovingen van toe risten en caféklanten in het Wallen-ge- bied, maar na gericht politie optreden verspreidden ze zich over de stad, vooral naar oud-Oost en West. De politie moest grootschalig optreden in de Mercator buurt, op het Amstelstation en in de Afri- kaanderwijk, waar de illegale Marokka nen in slooppanden waren neergestre ken en het aantal inbraken en berovin gen fors omhoog was geschoten. Op het Amstelstation werd zelfs de marechaus see ingezet. De uitzetting van criminelen valt in Amsterdam onder het project Sociale in tegratie, waarvan De Koningh coördina tor is. „Wat uitzetting met sociale inte gratie te maken heeft? De integratie van de Marokkaanse gemeenschap wordt ernstig belemmerd en dat komt door het slechte imago dat een groep Marokkaan se criminelen heeft veroorzaakt. „Het is van bijzonder belang dat we die groep het land uit krijgen. We zullen het niet alleen merken in de misdaadcij fers maar het is ook voor de verstandver houding tussen Nederlanders en Marok kanen belangrijk." Die is nu kwetsbaar, volgens De Ko ningh. De commissaris: „In mijn eigen district de Indische buurt in Oost hebben we nu al twee keer een situatie gehad waarbij het bijna tot een rassenrel tussen Nederlanders en allochtonen kwam. Kleine incidenten dreigden van wege de opgelopen spanningen onder ling enorm uit de'hand te lopen. We za gen in dat het ontbrak aan goede con tacten tussen de politie en de Marok kaanse gemeenschap. We zijn gaan pra ten in moskeeën, hebben vertegenwoor digers van de allochtonen uitgenodigd en hebben een rondreis door het Rif-ge bergte in Noord-Marokko, waar tachtig procent van de Nederlandse Marokka nen vandaan komt, gemaakt. We voet ballen nu met ze. Ze zijn ons gaan ken nen en weten dat we optreden als ze wat hebben gedaan, maar dat we geen boemannen zijn en dat we ze niet slaan." De Koningh hoorde met „verbazing" op het journaal van gisteren dat de ste delijke Marokkaanse Raad denkt dat uit zetting weinig soelaas biedt. „De afspra ken zijn in overleg met hun gemaakt, ze hebben het ons zelfs gevraagd Volgens de commissaris zijn de grens bewaking die koning Hassan van Marok ko heeft ingesteld, samen met de strenge straffen voor illegale emigratie en de be' perkte visumafgifte van de Europese lan den „voldoende waarborg" tegen de te rn gkeervat Maij bereid deel PTT-geld af te staan aan Kok den haag» gpd Minister Maij van verkeer is be reid een deel van de opbrengst van verkoop van PTT-aandelen af te staan aan minister Kok. Al thans mits er 'een aanzienlijk deel' overblijft om te investeren in aanleg en onderhoud van (watcr)wcgcn en openbaar ver voer. Maij-Weggen zei dit gisteren in een kamerdebat. Het kabinet bereidt momenteel de verkoop voor van zo'n dertig procent van de PTT aandelen. Dat kan ettelijke miljarden opleveren. Vorige week claimde Maij nog de totale opbrengst voor inves teringen. Minister Kok (Financiën) wil niet uitsluiten dat de hele op brengst van de Pi l -aandelen wordt gebruikt voor dekking van de financiële problemen in 1994. Hij wees erop dat het ka binet al eerder heeft besloten die problemen voor de helft via blijvende ingrepen op te van gen, voor het overige \1a een malige acties.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3