Feyenoord geeft het nog niet op T IFK heeft beter team dan PSV Bergkamp wil rust na duels met Auxerre BOLLEN Sport WOENSDAG 3 MAART 1993 25 chef ad van kaam. plv -chef rob onderwater. 0 Spartcik Moskou indrukwekkend in kille Kuip Hoe komt een Rus de winter door? Dat was zo ongeveer de vraag die Feyenoord bezighield voor de confrontatie met Spartak Moskou in de kwartfinale van het Europa Cup H-toernooi. Het antwoord daarop kwam gisteravond snel en was pijnlijk voor de Rotterdammers. Na de 0-1 nederlaag mag de formatie van Willem van Hanegem over twee weken niet alleen vrezen voor bevriezingsver schijnselen in de Russische hoofdstad maar ook voor het einde van het Europese avontuur. rotterdam cpd De halve eindstrijd van het toer nooi voor bekerwinnaars lijkt voor de Rotterdammers verder weg dan precies een jaar gele den, toen Johq Metgod en de zijnen Tottenham Hotspur ver sloegen. Een schande zou het niet zijn als een herhaling van een dergelijk huzarenstukje uit blijft, want Spartak Moskou bleek inderdaad van grote Eu ropese klasse te zijn en met al zijn Russische internationals een te zware kluif' voor Feye noord. Desondanks achten Van Hanegem en Meijer zich niet kansloos voor de return op de al maanden bevroren mat van het immense Lenin-stadion (capa citeit: 103.0D0 toeschouwers). Ook de Russische coach Oleg Romantsev zei nog geen roebel op een ticket voor de halve fina le te duwen zetten. Romantsev: „We hebben hier 'goed ge speeld, maar in al onze uitwed strijden hebben we dat goed ge daan. Omdat we met ons com binatievoetbal op een mooie grasmat goed uit de voeten kunnen. We weten nu al dat de tweede wedstrijd niet zal wor den verplaatst. In Moskou zul len we met een heel slecht veld worden geconfronteerd en daarop kan nog van alles ge beuren." Feyenoord klampt zich bo vendien vast aan het feit dat het de 'Moskou Globetrotters', die in de wintermaanden over de wereldbol zwierven en als een soort kermisattractie door de Duitse hallen toerden, beter partij kon bieden dan het vooraf voor mogelijk hield. Met uitzondering van een angstige beginfase zag de va derlandse bekerhouder voort durend kans het doel van de in ternational Andrej Tsernysjov te belegeren. Het gebeurde niet met grote regelmaat, maar kan sen om voor eigen publiek te scoren kreeg Feyenoord zeker. Rob Witschge kwam slechts centimeters tekort om zijn in drukwekkende reeks (belangrij ke) doelpunten in de competitie en voor Oranje door te trekken naar het Europese podium. Het mooiste moment van de wed strijd viel evenwel Jozsef Kiprich ten deel. De Hongaar, die vanaf morgen op reis gaat naar Japan met de nationale selectie van zijn land en daags voor de top per tegen PSV pas terugkeert in de Kuip, werd door Regi Blinker een kwartier voor de pauze ge lanceerd. Oog in oog met Tser nysjov verkoos Feyenoords top scorer een schot boven de 'tru cendoos' en dat bleek een ver keerde gok. Juist op het moment dat de Rotterdammers grip dachten te krijgen op het spel van de Rus sen, werd een discutabele be slissing van de Duitse scheids rechter Assenmacher Feye noord fataal. De arbiter liet Feyenoorder John Metgod wordt in het nauw gebracht door de Russen Vladimir Bestsjastnych en Dimirti Radchenko. doorspelen toen Karpin ver ach ter de Rotterdamse defensie in balbezit kwam en Andrej Piat- nizky 0-1 kon aantekenen. De belegering van de grensrechter had geen resultaat. Tot grote woede van elf Feyenoorders. John de Wolf: „Belachelijk ge woon. Hij vergat zijn vlag op te steken. Het was meters buiten spel." Spartaks coach Oleg Ro- ntsev wond er geen doekjes dat zijn ploeg door de arbi- in het zadel werd geholpen. „Allemachtig, we hadden hem niet tegen..." Geert Meijer: „Het was een vreselijke domper. Vooral om dat we zo goed speelden. Vooraf achtte iedereen ons volslagen kansloos. Wij bewezen dat we wel degelijk de strijd met die Russen konden aanbinden." Na de pauze durfde Feye noords technische staf het aan om aanvoerder John Metgod naar de kant te halen en de Afri kaanse opportunist Mike Obiku naast Kiprich naar het front te dirigeren. Via Rob Witschge, Gaston Taument en opnieuw Kiprich dwong Feyenoord daar na nog voldoende kansen af om op gelijke hoogte te komen. Zij het dat Spartak in counter le vensgevaarlijk bleef en Feye noord in Ed de Goey een formi dabel slot op de deur had. Door de rode kaart voor ver dediger Andrej Tchernyschov, na diens overtreding op Gaston Taument, genoot Feyenoord nog even het voordeel van een numerieke meerderheid. Maar het incident volgde te laat in de wedstrijd om nog te kunnen worden uitgebuit. John de Wolf: „Op Europees niveau mag het niet gebeuren dat je van vier grote kansen er niet één benut. Toch heb ik de hoop nog niet opgegeven. Feye noord is nog lang niet uitge schakeld. Daarvoor was onze tweede helft te degelijk. Los daarvan hebben wij in Moskou niets te verliezen en kan één doelpunt genoeg zijn om ons verder te brengen." FC Lisse klopt Alphense Boys lisse Zaterdag eersteklasser FC Lisse heeft gisteravond een 2-0 oefenzege geboekt op zondag hoofdklasser Alphense Boys. In Lisse traden twee behoorlijk gehavende ploegen aan. De Alphe- naren combineerden makkelijker, maar de thuisploeg bleek- schotvaardiger. Bert van Duyvenbode (voor rust) en Peter Don- gelmans (na rust) namen de treffers voor hun rekening. Van den Herik hekelt Van Praag Rotterdam» Jorien van den Herik, de voorzitter van Feyenoord, haalde gisteravond fel uit naar zijn collega van Ajax. „Het is een nationale schande, dat Michael van Praag het nieuwe stadion in Amsterdam op voorhand al het nationale stadion durft te noe men", liet de Rotterdamse praeses weten. Van den Herik heeft hier bij de KNVB opheldering over ge waagd. „In Zeist werd mij verzekerd, dat aan de komende ac commodatie in Amsterdam geen enkele garantie is gegeven. De Kuip hopen we op korte termijn ingrijpend te renoveren. De fi nanciële middelen zijn echter nog niet helemaal voorradig." De Bever levert contract in 's hertogenbosch John de Bever leverde gistermorgen zijn con tract in bij Dordrecht'90. Zeven weken hield hij het vol; drie keer in de basis, nul kansen, nul goals dus ook. John de Bever, ex- zaalvoetbalintërnational, kon volgens eigen zeggen niet aarden bij de club van Man Berger. oisterwijk gpd PSV heeft de betere, zeker de duurdere spelers, IFK Goteborg heeft het betere team. Dat wordt vanavond dus een wed strijd tussen de Nederlandse momenten (van Romario?) en het Zweedse collectief. PSV is outsider. Die constatering alleen al is ongekend. IFK immers was 'het kleintje' van de laatste acht in de Europa Cup voor landskam pioenen. Dat was enkele maan den geleden. De Zweden heb ben sindsdien geïmponeerd, PSV daarentegen kreeg slechts de lachers op zijn hand, met louter gestuntel en geweeklaag. Bij IFK is het nogal desastreus verlopen vorige seizoen in elk geval vergeten. De competitie werd beëindigd als zesde, in de kampioenspoule werd nader hand slechts een vijfde plaats gehaald. Europa-Cup voetbal voor het nieuwe seizoen kon slechts worden bereikt via de bekerfinale, die - na verlengin gen met 3-2 - van kampioen AI K Solna werd gewonnen. In de Champions League de den de Zweden-echter leuke za ken. Tegen Milan werd het 4-0 voor de Italianen, door vier goals van Van Basten, maar dat was een geflatteerde uitslag. Hans Westerhof: „Dan lijkt IFK te zijn weggespeeld, maar het eerste half uur was juist het te genovergestelde het geval!" Thuis tegen Porto werden ver volgens de eerste twee punten gepakt, goed voor een tweede plaats in de poule. Intussen wordt nog steeds wat meewarig tegen de Zweden aangekeken. Spelers van naam zijn er ook nauwelijks te beken nen in het team. Keeper Ravelli is met bijna 100 interlands de bekendste. Hij is nochtans niet erg populair in eigen land, voor al vanwege zijn kennelijk nogal ruwe taalgebruik in het veld. Enkele jaren geleden verstopte een radiostation stiekem een microfoon achter Ravelli's doel, waarna een heus schandaal los brak toen openbaar werd met welke onwelvoeglijke taal Ravel li zijn ploeggenoten pleegt aan te sporen beter te presteren. De andere bekende in het team is Johnny Ekström. De spits is overal in Europa mis lukt, maar verdiende afgelopen zomer tijdens het EK weer enige faam, via enkele aardige wed strijden met de nationale ploeg. De rest van IFK bestaat voorna melijk uit nobodies. Dat de oudste veldspeler pas 28 is, zegt in dat verband al genoeg. Het is het lót van IFK: jonge spelers opleiden, successen boeken, de beste spelers zien vertrekken. Zo zijn er heel wat IFK'ers over Europa uitge zwermd na de grote internatio nale triomfen van '82 en '87, toen de UEFA Cup werd ver overd. Bij PSV alleen al hebben vier IFK-spelers op de loonlijst gestaan: Nordqvist, Nilsson, Ed- Het tekent enigszins het res- auxerre cpd Het kon natuurlijk niet uitblij ven. Op weg van het trainings veld naar de kleedkamer werd Louis van Gaal aan zijn mouw getrokken. De deur van het be- stelwagentje ging op een kiertje, de hand was snel gevuld. De technisch directeur van Ajax stapte vervolgens met een fles bijzondere wijn, met een af beelding van het plaatselijke rugbyteam, onder de arm ver der. Ajax, het Hollandse 'Dream Team' is voor de eerste kwartfi nalewedstrijd tegen Auxerre neergestreken in Chablis, we reldberoemd wijndorp. De grond van Chablis mag dan heilig zijn voor de oprechte wijnliefhebber, de voetballers kunnen er maar bitter weinig waardering voor opbrengen. De zware klei kleefde aan schoenen en kleren. Dennis Bergkamp hield zich tijdens de twee trai ningen van gisteren duidelijk in. Neerlands duurste voetballer al ler tijden speelt vanavond wel mee. maar overweegt sterk om daarna rust te nemen. Berg kamp heeft al geruime tijd last van zijn rechter enkel. ,.Ik heb sinds de winterstop niet meer zonder pïjn gespeeld", klaagde de topschutter. „Ik weet bijna niet meer hoe dat voelt. Eigen lijk zou ik rust moeten nemen om die blessure te laten gene zen. Maar daar is geen tijd voor. Ik bedoel, we spelen tot het ein- s/' i ..Ft' de dit strijden per week. Dat is lekker als je je goed voelt, in vorm bent. Maar voor mij is het op dit moment een moordend ritme." De agenda van de Ajacied is zó vol gekalkt, daf ook een be zoek aan Inter Milan, zijn nieu we werkgever, er voorlopig niet in zit. De Amsterdammer weet nog altijd bitter weinig van In- ter, is er ook nog nooit geweest en tast absoluut in het duister waar hij eigenlijk in terecht komt. „Ik wil daar dolgraag een keer kijken, met de club kennis maken. Ik zou alleen niet weten wanneer." Hij zou natuurlijk met zijn enkelblessure de 'ziektewet' in kunnen duiken en vervolgens snel even naar Milaan vertrek ken. Maar zo zit de aankomend miljonair niet in elkaar. „Tegen Auxerre speel ik. In het belang van de club. Het is een belang rijke wedstrijd. Dan moet ik de Ajax-coach Louis van Gaal slaat Dennis Bergkamp gade tijdens de training in Auxerre. pijn maar verbijten. Maar ik zal en toe wedstrijden i toch op een gegeven moment ten lopen als het echt niet n voor mezelf moeten kiezen. Af gaat. Het moet een keer i gaan. Zonder spuit: daar begin ik niet aan. Dus als het alleen met rust kan. moet dat maar." peet dat er bij de kenners wel is, als het om IFK Goteborg gaat. PSV is zich bewust van de Zweedse kracht. Hoe dan ook heeft de Nederlandse kampioen geen andere keuze dan te win nen vanavond. Voor dat doel is Romario be schikbaar, hoewel de Braziliaan maandag nog klaagde over zijn rug en de trainingen aan zich voorbij liet gaan. Kalusha was er gisteren in Oisterwijk ook bij, op tijd terug van een interland met Zambia. Diens selectie sugge reert dat Heintze naar de tribu nes wordt verbannen, als over tollige buitenlander. Vermoedelijkeopstellingen: PSV: Van Breukelen; Faber, Popescu, Van Tiggelen; Van Aerle, Linskens, Numan; Vanen burg, Kieft, Romario, Hoekstra, reserves: De Ron, Klomp, Koe man, Van der Gaag, Kalusha. IFK: Ravelli: Johansson, Ka- mark, Svensson, Björklund; Bengtsson, Rehn, Martinsson, Eriksson; Ekström, Gustafsson. Roma en Real nemen afstand rome/madrid anp/sip AS Roma (1-0 tegen Borussia Dortmund) en Real Madrid (3-1 legen Paris Saint Germain) heb ben in de eerste wedstrijden voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker ge ringe afstand van hun tegen standers genomen. Op het door hevige regenval moeilijk bespeelbare veld in het Olympisch Stadion van Rome kon de nummer zeven van de serie A niet overtuigen. Borussia had in de eerste helft de beste kansen, maar wist er geen raad mee. Het Romeinse overwicht na rust leidde in de 66ste mi nuut tot een doelpunt van de Kroaat Mihajlovic. Scheidsrech ter Mario van der Ende stuurde twaalf minuten voor tijd Bona- cina (Roma) met een tweede gele kaart van het veld. In het Santiago Bernabeu-sta- dion liep Real Madrid een half uur vergeefs storm. Toen scoor den Butragueno en de Chileen Zamorano. Vier minuten na rust maakte PSG. bij wie Roche uit het veld werd gestuurd, er door Ginola 2-1 van. In de slot minuut bepaalde Michel uit een strafschop de eindstand op 3-1 SUB i OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT als t: on Kamphues wa vastbesloten. UDWS sprak hen daarom wilde hij niet meer verder met de Leidse derde klasser. Het irriteerde hem vooral dat er mondjesmaat spelers op de training ver schenen. Inpakken en weg wezen dus. De ex-voetballer van UVS maakte daar dan ook officieel melding van. Eén keer raden wie er volgend seizoen trainer is van UDWS. Ton Kamphues! En dat is geen geintje. Daar zijn uiteraard zakken geld aan te pas gekomen om Kamphues om andere ge dachten te brengen. De trai- „Weet je dat ik koutend sei zoen inlever? Deze club heeft toch niks te makken" Wat zijn dan de beweegrede nen van Kamphues om bij de fusieclub te blijven? Worden de voetballers komend sei zoen soms persoonlijk door de oefenmeester opgehaald voor de training? Kamphues: ..Ach, er is de laatste weken flink op me ingepraat. En nu ik er over heb nagedacht, heb ik er best weer zin in. De aanstelling van Henk Piket als team manager van het eer ste elftal was de belangrijkste reden voor de terugkeer van Kamphues. „Ook Wil Sanders (de eerder dit jaar opgestapte voorzitter) gaat achter de schermen wat doen. Wie ben ik dan om bij deze club te stoppen? Ik wil best m 'n steentje bijdragen aan deze club. Met z'n allen bezig zijn om van UDWS een betere club te maken, dat lijkt nuwc! wat." Kamphues heeft inmiddels schoon schip gemaakt. Met de dwarsliggers Richard van Polanen (hij was gestopt) en Duncan Alberga is inmiddels vrede gesloten. rreiai *i Ton Kamphues. foto»archief Handbalclub Bol lenstreek blijft nieuws maken. De in Voorhout besmet ver klaarde eredivisicploeg - men mag sporthal De Gaasbak niet meer in wegens een huur schuld - heeft een hekel aan stilte en gezapigheid. Met Bollenstreek binnen de gele deren zal het Nederlands Handbal Verbond niet insla pen, dat is wel duidelijk. Er is altijd wel wat te melden vanuit Voorhout, Nieuw Ven nep of vanuit welke basis de damcsploeg ook mag opere- Terwijl manager An Plug na mens de damesploeg naarstig op zoek is naar een definitief thuishonk voor de toekomst, zag zij tussen de bedrijven door nog kans om een brand briefbij de handbalbond te bezorgen overeen geheel an der onderwerp. In het schrij ven eist Bollenstreek dat de loting voor de kwartfinales van de NHV-beker wordt overgedaan. Volgens Plug is er iels grondig mis gegaan tij dens het schudden van de champagnekoeler, waarbij Bollenstreek een thuiswed strijd tegen landskampioen Swift kreeg toegewezen. De geldigheid wordt in twijfel ge trokken. An Plug. foto» archief „Wijkregen een uitnodiging voor de loting. Die zou in het ophenaar na de wedstrijd SEW - Aalsmeer plaatsvinden. Maar op de afgesproken plaats en tijdstip was nie mand van de bond te beken- aldus Plug. Tot onze verbazing bleek dat een dag later op het bondsbu- reau de loting geschiedde. Zonder ons medewelen en aanwezigheid. Daarom pro testeren wij tegen deze loting achter gesloten deuren. De af spraak was een loting in het openbaar. „Nee, maar afspraak is af spraak. Bij het NHV zitten ze met de brief van Plug niet bepaald in hun maag. Volgens technisch coördinator Ton van Linder die de brief onder ogen heeft gehad, slaat de loting zo vast als een huis. Ik begrijp die drukte bij Bol lenstreek niet. We loten hele maal niet opnieuw, geen den ken aan. Trouwens, hoe kun nen ze zeggen dat het niet openbaar was? De loting van aeNHV-bektr is ten alle tijde openbaar, van de eerste tot de laatste ronde. Als de mensen van Bollenstreek er toevallig niet bij zijn wil dal nog niet zeggen dat het achter gesloten deuren gebeurt." Maar waarom werd er plotse ling op het bondsbureau ge loot en niet op de afgespro ken plaats en tijd? Van Linden „Ehhhh.. ja, we zijn een beetje slordig gen vest. De ge plande loting bij SEW ging door omstandigheden niet door. We zijn vergeten Bollen streek op de hoogte te brengen van de wijziging....sorry. Prettig geregeld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25