'We moeten altijd positief zijn' Studenten Kamerkoor op toernee Cultuur Kunst Elvis Costello en Brodsky Quartet: moedige muziek Veel onbekende Russen bij Residentie Orkest Supertrio behoudt eigen stijl: experiment geslaagd WOENSDAG 3 MAART 1993 CHEF* ANNEMIEK RUYGROK.071 -161423. F Reizend gedicht in Hoogmade hoogmadeDe dichter René Seghers doet op zijn wereldtournee vrijdag 5 maart Hoogmade aan. Om 10.00 uur wordt in het huis van oud-cultuurwethouder Theo van Wieringen aan de Fene- malaan 34 zijn reizend gedicht 'Onbestemd' voorgelezen in het Hoogmadees. Seghers reist met zijn kunstwerk de wereld door en laat het vers steeds in het plaatselijk dialect voordragen. De dichter wil hiermee aantonen dat er een band is tussen alle we reldbewoners. Amerikaans weekend in Splotsz roelofarendsveenSplotsz goes west. Onder die werktitel krijgt het jongerencentrum in Roelofarendsveen aankomend weekein de een Amerikaans tintje. Vrijdag 5 maart draait de film Flodder in Amerika. Zaterdag is er het jaarlijks ledenfeest met de groep TD 7. Zondag loopt er een stier rond in het jongerencentrum die de plaatselijke cowboys mogen temmen. De winnaar krijgt de Splotsz cowboy hoed 1993-onderscheiding. Hot dogs, pop com en Bud beer ontbreken niet. Expositie Christian Boltanski leiden» De kitsch van de alledaagse werkelijkheid. Dat toont de Franse kunstenaar Christian Boltanski met zijn expositie die vanaf 16 maart te zien is in de Leidse universiteitsbibliotheek. De Fransman gebruikt doodgewone foto's en alledaagse objec ten. Zijn werk is daardoor een mengeling van een familie-album en een inventaris van gevonden voorwerpen. Workshop jongleren leiden Theatergroep circus De Blauwe Eend is zondag 14 maart in cultureel centrum de X in Leiden voor een workshop jongle ren. Beginners kunnen zich aanmelden maar ook mensen die de eerste beginselen al onder de knie hebben, zijn welkom. De workshop begint om 14.00 uur aan de Haarlemmerstraat 52. Aanmelden van te voren is gewenst. Liefhebbers kunnen op werkdagen tussen 12.00 uur en 16.00 uur bellen met telefoon- 123568. Feestje in Leeuwenhorst noordwukerhoutMarijke Ketting stelt nu al vijftien jaar lang de exposities samen voor de Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Het congrescentrum viert dat door de nieuwste tentoonstelling op zaterdag 13 maart extra luister bij te zetten. Zo is er muziek, een demonstratie bodypainting en staan er een aantal objecten van de Belgische kunstenaar Eduard van Giel. De opening be gint om 16.00 uur. Exposanten zijn onder meer Jan Boer, Joke Langendorff en Joe Xuereb. Simon Garfunkel weer samen los angeles Voor het eerst sinds ruim tien jaar stonden Simon Garfunkel deze week weer samen op het podium. Het om zijn samenzang zeer vermaarde folkpopduo scoorde in de periode tussen 1966 en 1970 een groot aantal wereldhits waaronder 'The Sound of Silence' en 'Bridge over Troubled Water'. Het tweetal zong voor één keer weer samen om geld in te zamelen voor straatkinderenproject in Los Angeles. Simon Garfunkel. recensie john oomkes Concert The Juliet Letters, liederencyclus uitgevoerd en gecomponeerd door Elvis Costello The Brodsky Quartet (bestaan de uit de violisten Michael Thomas en lan Belton, altist Paul Cassidy en celliste Jac queline Thomas). Gehoord 2 MAART, Concertgebouw Amsterdam In veel opzichten is popmuziek slachtoffer geworden van de zelfde normen en dogma's als die in de wereld van de klassie ke muziekbeoefening gelden. Waar elektrisch versterkte mu ziek en grote volumes als be dreigend worden gezien in de klassiekE, zijn rijke harmonieën en kunstzinnigheid verdacht in de pop. Als die normen kenmerkend zijn voor de mate waarop we aan het eind van de twintigste eeuw open staan voor andere, mogelijk nieuwe geluiden dan staat het er niet best voor met onze flexibiliteit, laat staan ons vermogen om nieuwe waarde volle bijdragen te herkennen. Een samenwerking tussen het hoog aangeschreven Engelse Brodsky strijkkwartet en de be gaafde songschrijverElvis Costello heeft in elk geval een opvallende compositie opgele verd. In The Juliet Letters schrij ven hopeloos verliefde zielen, wanhopige schurken en lieder lijke amechtige erflaters hun el lende en hoop van zich af in brieven aan Juliet Capulet, Shakespeare's Julia. Wie vooraf zich een voorstel ling had gemaakt hoe Costello's scherpe, soms bits-knerpende stem zich een weg zou vreten door het warme, slavische spel van het Brodsky Quartet zou een veel grotere botsing van twee werelden voorzien 1 eb ben. The Shamen leidt de mensheid naar het derde millennium Fuchs:Kritiek ongenuanceerd' amsterdam. Dansmuziek heeft vele onverwachte gezichten. Neem nou The Shamen: ooit een gitaarband uit Glasgow, die de aloude psychedelica van de jaren zestig in ere hield, en onderweg wat hedendaagse dansritmes oppikte. Maar sinds het duo, oprichter Colin Angus en rapper-program- meur Mr. C, zich op de hi-tech elektronica stortten en de nieuwe cd 'Boss Drum' lieten verschijnen scoort The Shamen de ene na de andere hit. sjamaan die de psychedelische reis onderneemt, niet zijn stam. Hij keert terug om zijn stam te genezen en ze te helpen om een andere staat van bewustzijn te bereiken. Er zijn verschillende manieren om dat te doen: dro men, meditatie, intense hitte, intense kou, honger, ritme, leeuwarden jacob haagsma 'Boss Drum' staat in het teken van de herleving van het sja manisme. Met als meest opval lende nummer het acht minu ten durende 'Re-Evolution', waarop de Amerikaanse denker Terence McKenna (auteur van de boeken 'Food Of The Gods' en 'The Archaic Revival') de oeroude sjamanistische rituelen verbindt met de hedendaagse danscultuur en met de toe komst van het mensdom. „Tij dens een ontmoeting in Londen vertelden we hem waar we mee bezig waren. Hij had natuurlijk nog nooit van ons gehoord. We namen hem mee de studio in, namen zijn conversatie op en maakten er vervolgens muziek bij." De titel 'Boss Drum' verwijst naar het sjamanistische gedach- tengoed: de sjamaan is bij vele oude natuurvolkeren de midde laar met de geesten. Boss Drum' is een woordspeling op 'bassdrum', en verwijstnaar 'the boss', het beste. De drum heeft altijd centraal gestaan in de sjamanistische rituelen. De sjamaan geneest zijn stam met behulp van zijn trommel, met ritmes. De mensheid danst al sinds de prehistorie. Dansen brengt je in een veranderde staat van bewustzijn. Daarom is house zo populair, het zijn 'tribal drums'." Realiteit The Shamen is altijd in verband gebracht met drugs, probate middelen om een andere reali teit op te roepen. Maar Mr. C. ziet daar niets in. „In de sja manistische cultuur is het de Een Shamen-concert, of 'Pro geny' zoals dat bij de heren heet, kunnen we dan ook zien als een hedendaags sjamanis- tisch ritueel. Niet alleen muziek, maar ook geavanceerde licht en lasershows, videoprojecties en andere visuele fratsen moe ten de toeschouwer meenemen op een reis die hij niet vergeet. Maar riekt dat niet naar esca pisme, naar naïeve jaren-zestig- romantiek? Heeft de mens aan deze ene werkelijkheid -niet ge noeg? „Wat is deze werkelijk heid? Constant luisteren naar de 96 Megaherz-band op de FM. Het is goed om zo nu en dan een ander station op te zet ten, om andere realiteiten on der ogen te zien. Dan kun je de ze beter te lijf. En er zijn inder daad raakvlakken met het ge- dachtengoed van de jaren zes tig, maar wij zijn veel minder naïef, veel apocalyptischer. We gebruiken de technologie en we gebruiken de ritmes, dat ge beurde toen amper. Het idee dat heden, verleden en toe komst één zijn, dat hadden ze toen ook nog niet." Met deze denkbeelden heeft de groep de hitlijsten alom ge- infiltreerd. Sjamanen in de top- veertig. Wat kan de eenvoudige sterveling leren van de hit 'LSI' (Love Sex Intelligence)? „In 'Move any Mountain' zongen The Shamen: Het is goed c we over de mogelijkheden van het individu, in 'LSI' hebben we het over het paar, over de part ner in een relatie. Liefde, sex, intelligentie: het hoort bij el kaar, een ideale relatie kan niet zonder. Dan is het alsof-je een zevende zintuig hebt: comin'on like a seventh sense. En het is een commerciële popsong na tuurlijk, bedoeld voor de pop- dan een ander station op te zetten, om andere realiteiten onder ogen te FOTO CPD het derde millennium in leiden, evolueren naar een beschaving. Het is aan het individu om uit te maken of hij daarvan deel wil uitmaken." Grote woorden. Twijfelt Mr. C. nooit? „Twijfels zijn negatief en verwarrend. Het kan niet an ders, we moeten voorwaarts. Anders overleven we niet. Altijd positief zijn." markt." Maar uiteindelijk gaat het bij de nieuwe sjamanen om het redden van de wereld zoals wij die kennen. „Laten we niet zo naïef zijn om te denken dat we met zijn allen naar een andere planeet kunnen verhuizen als we deze naar de verdommenis hebben geholpen. De nieuwe sjamanen moeten de mensheid De directeur van het Stede lijk Museum in Amsterdam. Rudi Fuchs. vindt dat de schuld voor het miljoenen- tekort bij het Haags Ge meentemuseum op on genuanceerde wijze bij hem is gelegd Hij wil de verantwoordelijkheid niet van zich afschuiven, maar zegt eerst de resultaten te willen afwachten van het onderzoek naar ontstaan, omvang en aard van de overschrijdingen. Fuchs reageert daarmee op de in de afgelopen week door tal van personen geui te kritiek op hem. De maandag afgetreden Haag se wethouder van financi en, cultuur en mediabeleid mevrouw Van den Berg liet er geen twijfel over bestaan dat zij Fuchs, tot voor kort directeur van het Haags Ge meentemuseum, bis schul dige voor het grote tekort ziet. „Een directeur is me deverantwoordelijk voor de tekorten van zijn dienst Dan past enige schaamte De resultaten van het on derzoek naar het ontstaan, omvang en aard van de overschrijdingen worden op 10 maart bekend. Pas na nadere analyse van de rap portage zal de Haagse Ge meenteraad haar oordeel geven over de verwijtbaar heid van de overschrijdin gen. „Ik wacht de resultaten van die procedure verder af', aldus Fuchs in een schriftelijke verklaring. Fuchs trad op 1 februari aan als directeur van het Stedelijk. Zijn financiële uitgangspositie in Amster dam is niet gunstig. Onder leiding van voorganger Wim Boeren heeft het mu seum vorig jaar een aantal kostbare tentoonstellingen en manifestaties georgani seerd. waardoor de begro ting vrijwel zeker is over schreden. Het tekort moet binnen de volgende begro tingen worden gecompen- erd. Onbekende hedendaagse composities in de Waag De rol van het kwartet mani festeert zich vooral in arrange rende zin. Met veel pizzicato- spel, strijkstokken die soms os tentatief over de snaren dansen, wordt versierend gespeeld. In de vaak korte songs - het me rendeel beslaat drie minuten - steekt net als in de rockwereld de mogelijkheid om korte soli te spelen. The Brodsky's kwijten zich met flair van die rol. Het kwartet speelt, de celliste uitgezonderd, staand. Costello, plechtstatig een map met tek sten open- en dichtslaand, prijkt er tusSen. Hij declameert zingend, spreekt puntige, grap pige en ontroerende tussen- tekstsen uit. en ontpopt zich als komisch acteur van het zuiver ste water door hier en daar het triviale karakter van sommige, wel heel kleffe tekstfragmenten te neutraliseren met een enkel gebaat Misschien wel door die kleine impromptu's kent het amper versterkte en terughoudend be lichte optreden korte, hevig beladen fragmenten. First to Leave, maar ook The Birds will be Singing heeft die werking li ve. De mooiste momenten blij ven bewaard tot de encores. Costello zingt prachtige bewer kingen van zijn eigen Almost Blue, Tom Waits' Grey Skies Now en Kurt Weills Lost in the Stars. Een oud music-hall kJas- siekertje (They never believe Me) is hoogst charmant. De mooiste toegift is een nieuw stuk dat als titel King of the Unknown Sea draagt. Daar in verhaalt de zanger hoe zijn voorkeur uitgaat naar die durfals die liever telkens de ocean en daarmee het onbe kende trotseren. Costello moet niets hebben van bangeriken die zich nooit ver uit de buurt van een veilige haven wagen. amsterdam gpd Het Nederlands Studenten Ka merkoor (NSK) brengt de ko mende weken, zoals ieder voor jaar, in een achttal universiteits steden verschillende onbeken de, hedendaagse composities ten gehore. Dit jaar is de keuze gevallen op 'Transparence' van Ton de Leeuw, 'Two Rosetti Songs' van Lowell Dijkstra, 'Sal- mos' van Carlos Michicans en 'Das tiefe Lied' van Huub Ker- stens. De laatste twee composi ties zijn speciaal voor het koor geschreven. Aanstaande zater dag staat het koor in de Leidse Waag aan de Aalmarkt. Het NSK neemt al 19 jaar een bijzondere positie in binnen de wereld van Nederlandse ama teurkoren. Het studentenkoor wisselt elk jaar van bezetting en is slechts twee maanden per jaar actief. Elk najaar worden in verschillende studentensteden audities gehouden, waarna er uiteindelijk 32 deelnemers over blijven. „Het animo is behoor lijk groot", vertelt bestuurslid Ir- een van Bijnen trots. „Welk an der amateurkoor kan het zich permitteren om bij audities tweederde van de groep weg te sturen?" Na drie weekenden en één intensieve week repeteren worden de deelnemers 'klaarge stoomd' voor de reeks van acht concerten. Geen verkoop steun-aanvragen amsterdam t Boekhandel De Slegte zal de aanvragen van literiare subsi dies door Nederlandse schrij vers niet te koop aanbieden. Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst had eerder deze week bij de boekhandel beslag laten leg gen op de documenten. Volgens een woordvoerder van boekhandel De Slegte zijn de papieren in 1982 al gepubli ceerd door de student P. Vlees- ch Dubois in diens doctoraal scriptie over literaire stipendia en in diens boekje 'Het Gehei me CRM-dossier'. Van Bijnen, studente muziek wetenschappen, zingt zelf ook mee. Een unieke ervaring, vindt ze. „Bij geen enkel ander koor ben je in de gelegenheid om in zo'n korte tijd dit hoge niveau te bereiken". Die mening wordt gedeeld door deelnemer Adri- aan van der Spoel (29). „Ik zing het liefst met andere studenten, wij klinken gewoon veel beter. Dat komt omdat onze stemmen jong zijn en we de verschillende talen goed spreken. Bovendien hebben we als studenten over bepaalde zaken nagedacht, we weten wat we willen en dat klinkt door in onze stemmen." Het studentenkoor oefent de ze week, voorafgaand aan de optredens, maar liefst twaalf uur per dag. Van der Spoel kan niet ontkennen dat zijn studie lijdt onder de deelname aan het NSK, maar wat geeft het. „Het is het waard", zegt de tenor be slist. De groep studenten be staat overigens maar uit enkele muziekstudenten; het overgrote deel volgt een 'normale' studie. „Van rechten, natuurkunde tot tropische plantenteelt", aldus Van Bijnen. den haag» anp Het komend seizoen zullen er bij het Residentie Orkest in Den Haag veel onbekende Russische composities ten gehore wor den gebracht. Dat is het gevolg van het aantreden van de nieu we chef-dirigent, de Rus Evgenii Svetlanov. Hij streeft ernaar zoveel mogelijk Russisch werk, voor zover nodig, aan de ergetelheid te ontrukken. Zo worden komend seizoen onder meer uitgevoerd het Eer ste pianoconcert van metner. de Vierde symfonie van Tanejev en de op zich ook totaal vergeten Concertfantasie voor piano en orkest van Tjaikovski. Het enige echt bekende Russische werk van het seizoen '93/'94 is de Vuurvogelsuitc van Stravins- ky. Het 89 jaar oude Residentie Orkest gaat zich dit seizoen ook weer storten op de jeugd. Daarmee wordt een oude traditie in ere hersteld. Op donderdag 18 en vrijdag 19 maart verzorgt het orkest al zes kinderconcerten die in schoolverband bezocht kunnen worden. Op 20 maart is er een vrije kindervoorstelling. Uitgevoerd wordt Petroesjka van Stravinsky, met een vertelling door de acteur Willem Nijholt. Het Residentie Orkest blaakt weer van vertrouwen in de toe komst. De kaarten worden beter verkocht, de sponsors staan te dringen; er is nieuw elan en de-artistieke prestaties gaan om hoog, aldus directeur B. van den Akker. Er is nog maar één donkere wolk aan de hemel, ze» Van den Akker: de salarissen van de musici. Een full time orkestlid van 40 jaar verdient 5.000 gulden bruto, terwijl hij als leraar 7.850 gulden zou kunnen verdienen. „Dat is gênant, zeker als je de eisen van de orkest leiding en van het publiek in aanmerking neemt." De nieuwe chef-dirigent verdient goed. meer dan de vorige, maar alle geruchten over een exorbitant hoog salaris zijn uit de lucht gegrepen, aldus Van den Akker. „Bovendien zal Svetlanov zichzelf terug verdienen." Zijn aanwezigheid helpt het Resi dentie Orkest naar de „ere-divisie", waarin bij voorbeeld ook het Concertgebouw Orkest en de Berliner Philharmomker zit ten. In het seizoen '95/'96 kan het Residentie Orkest dan ook belangrijke buitenlandse toemees gaan maken, verwacht Van den Akker. recensie dick hermsen Concert Raymond van het Groenewoud. Harry Sacfc- stoni en Frank Boeijen Gezien 2/3, Schouwburg. Lei- De verwachtingen waren hoog gespan nen. Het initiatief kwam van Harry Sack- sioni. Raymond van het Groenewoud en Frank Boeijen stapten graag in. Een mu zikale verbintenis voor een theatertour nee aoor Nederland en Belgie. Speciaal voor deze gelegenheid werd een pro gramma in elkaar getimmerd. Nieuwe stukken werden geschreven om niet te vervallen in een greatest hits' avond. Voor de instrumentale ondersteuning werden nog drie muzikanten ingescha keld. Het resultaat was gisteravond te zien en te horen in een uitverkochte Leidse Schouwburg. De samenwerking blijkt een geslaagd experiment. Het programma bestaat uit Nederlandstalige liedjes die worden af gewisseld met instrumentale stukken. Opvallend is dat de muzikanten gekozen hebben voor het behoud van ieders ei gen stijl. Een eenheid in het programma ontbreekt volkomen. De zoet gevooisde zangstem van Boeijen vormt een schril contrast met het direkte. harde stemge luid van Van het Groenewoud. De in strumentale tussenspelen van meestergi- tarist Sacksioni roepen weer een totaal andere sfeer op. Juist deze afwisseling geeft een heel speciaal karakter aan dit optreden. De liedjes, allemaal van de hand van de drie voormannen van het gezelschap, worden bij toerbeurt door hen vertolkt, maar wel steeds met vokale en instru mentale ondersteuning van de rest. De composities van Van het Groenewoud zi|n dB muzikale hoogtepunten van de avond. Bizarre, vaak humorvolle teksten, steeds voorzien van een onconventione le begeleiding, zorgen ervoor dat je als toeschouwer voortdurend geboeid blijft. Frank Boeijen. zeker de helft van de zaal was gekomen voor zijn verschijning. I Cl* verstaat zijn vak als' vertolker van g< lige liedies. Mooi zijn ze. maar wc voorspelbaar. Een beetje te veel van zelfde. Dat Sacksioni gerekend mag wor den tot de top van de 'finger-picking' gi taarwereld bewijst hij ook bij dit optre den Originele stukken in een virtuoos jasje met veel gevoel voor detail in de af werk mg Het supertrio had zichtbaar plezier op het podium. Dat de samenwerking ge slaagd is, werd door door het enthou siaste publiek met een staande ovatie onderstreept. Het wachten is nu op de CD om alles nog eens rustig voorbij te kunnen laten komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23