Aardappel: culinaire revolutie hetOmbacht computerzaken Stand van Zaken Een recessie is voor DHL zo gek nog niet Uitzendkracht viert koperen jubileum 1-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER K, Expressbedrijf vaker op pad „Juist in een recessie-achtige si tuatie ontstaat bij veel bedrijven een verhoogde activiteit. De laatste restjes zelfgenoegzaam heid verdwijnen. Er moet snel ler. alert en meer naar de markt toe worden gereageerd. Dat be tekent onherroepelijk méér ver voer. En daar plukken wij de vruchten van." Henk Bushoff, manager marketing en verkoop van DHL International in Hoofddorp, denkt dat er maar weinig mensen zijn die het hem na kunnen zeggen: wij spinnen garen bij een economische te ruggang. Ook in 1993 rekent de Nederlandse vestiging van het wereldwijd opererende express- bedrijf (28.000 werknemers in 200 landen) op een omzetgroei van 30 tot 35 procent. Net als in 1992. Goede tijden, slechte tijden in beide gevallen is de uitstraling voor DHL positief. Bushoff: „Grote klanten als Philips en DAF zitten op het moment in de problemen. Natuurlijk mer ken wij dat in het werk. Er wordt door hen minder gebruik gemaakt van DHL-diensten. Maar zo'n terugval wordt aan de andere kant weer gecompen seerd door al die bedrijven die er nog eens extra hard tegenaan gaan om het tij te keren. Die verhoogde activiteit leidt juist weer tot een plus. Er is nog steeds sprake van een explosie ve groei en het ziet er naar uit dat die zich doorzet." Cijfers noemen doet Bushoff trouwens niet. Die houdt de niet aan de beurs genoteerde onderneming mede met het oog op de pittige concurrentie binnenskamers. Maar tot nog toe is het DHL Ne derland gelukt om sinds de op richting in 1975 de omzet elke drie jaar te verdubbelen. Met het oog op de voortgaande groei betrekt het bedrijf medio oktober een nieuw hoofdkan toor in Hoofddorp. In tijden van recessie dient zich voor DHL overigens nog een pluspunt aan. Veel onder nemers houden hun voorraden zo beperkt mogelijk. Hoe min der materiaal in de opslag, hoe beter. Bushoff: „Grote voorra den zijn dood kapitaal en dat kost handen met geld. Steeds vaker wordt gekozen voor een centrale bevoorrading. Die geeft men uit handen aan een gespe cialiseerd bedrijf. Dat verspreidt de goederen en neemt de meest kwetsbare schakel namelijk de distributie uit handen van de ondernemer." DHL Nederland (750 werkne mers) deed vorig jaar zo'n vier miljoen zendingen. Alléén voor de zakelijke markt en alléén in ternationaal. Een pakketje van Groningen naar Maastricht brengen is er niet bij. Het ac cent ligt op vervoer per vlieg tuig. Alleen al het enorme DHL- distributiecentrum op de lucht haven Zaventem bij Brussel krijgt elke nacht vijf DHL- Boeings 727 binnen die samen honderdduizenden zendingen vervoeren. Het bedrijf zou 's nachts ook dolgraag gebruik willen maken van de trein, maar dat zit er nog niet in. Bushoff: „We hebben een proef gedaan met een DHL-trein tussen Brus sel en Parijs. Die vorm van nachtelijk transport is bij ons prima inpasbaar. Maar de Fran se spoorwegen vragen een veel te hoge vergoeding voor het ge bruik van hun net. Daardoor is de zaak voorlopig van de baan. Maar we blijven lobbyen om in Europees verband een oplos sing te vinden. Het is van de gel&e dat veel Europese spoor weg-routes 's nachts nauwelijks worden benut, terwijl een on derneming ais de onze er dol graag gebruik van wil maken." Bij de buitenwacht staat DHL bekend als vervoerder v5n do cumenten. Maar, zegt Bushoff, dat imago gaat op de helling: „We zijn een complete vervoer der die ook hele zware, gekke af grote zendingen regelt. Auto motoren, luxaflex, maakt niet uit. We willen de afhankelijk heid van documenten vermin deren door meer grote goede ren te doen." De inmiddels in gang gezette imago-verandering wordt omlijst met een uitge breide reclamecampagne, on der meer op tv. Nieuwe directeur bij Heineken ZOETERWOUDE B.D.J. van Rompu (43) is met ingang van 1 juni 1993 benoemd tot directeur commercie van Heineken Nederland bv In die functie maakt hij deel uit van het managementteam. Hij volgt G. Slolk op, die op 1 juni toetreedt tot de concerndirectie van Friesland Frico Domo. Van Rompu werkt sinds 1989 als manager van Brasseries de Bourbon SA op het eiland La Réunion. Hij studeerde economie aan de Erasmus universiteit in Rotterdam en behaalde zijn MBA in Fontainebleau. Sinds 1976 heeft hij in binnen- en buitenland een aantal functies binnen Heineken bekleed, onder meer in Trinidad en Tobago en Canada. Van Rompu is getrouwd en heeft een kind. „Op de foto ben ik bezig met het pinnen van de lijsten, ik zet met krammetjes uit de machine de vier delen van de lijst aan elkaar. Vroeger gebeurde dat met een spij kertje en een klem, nu is het één handeling. Het gaat sneller en mooier met zo'n pinmachine en je bescha digt de hoeken niet langer door klemmen. Vroeger wil de zo'n hoek ook nog wel eens helemaal loslaten als je ergens tegenaan stootte, maar door zo'n kram is dat niet meer mogelijk. Voor ze de pinmachine ingaan smeer ik de lijststuk- ken in met gewone houtlijm.jn de pinmachine gaan de hoekplaatsjes (krammetjesl in een houder en die wor den van daaruit in de lijst geperst. Van boven komt er een 'stop' op, die de lijst op zijn plaats houdt. Dat kan allemaal met handwerk, maar dan gaat het veel langza mer en minder fraai. Lijststukken worden niet gezaagd, maar gesneden, dat gaat sneller en netter. Als je gefineerde lijststukken gaat zagen - wortelnotenfineer of mahonie zie je tegen woordig veel - krijg je altijd kartelrandjes. En met zo'n mes zit je altijd onder de goede hoek. Die snijmachine noemen we als lijstenmakers trouwens een hakmachi- ne, we 'hakken' de lijsten. Vroeger was het meer een ambacht, alles gaat nu veel sneller. Toen ik hier 26 jaar geleden in de zaak kwam was de oude lijstenmaker Kobus Questroo soms twee- eneenhalve dag met een lijst bezig. Alles werd nog zelf geschaafd en gekleurd. .Tegenwoordig worden lijsten kant-en-klaar aangeleverd. Daar staat tegenover dat je nu als lijstenmaker een De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensfen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Martin J. Helfensteyn (41), lijstenmaker bij de (98 jaar oude) firma Questroo aan de Nieuwe Rijn in Leiden. grotere deskundigheid moet hebben. Je krijgt een veel groter aanbod aan spullen die mensen ingelijst willen hebben. Heel veel grafiek heb je tegenwoordig, van Corneille en van Karei Appel, maar ook van onbekende artiesten. Mensen hebben duidelijk meer te besteden. Vroeger werden kalenderplaatjes ingelijst, maar dat is echt over. Wat wel blijft zijn de klassieke plaatjes: etsjes van stadsgezichten hadden we dertig jaar geleden en die hebben we over dertig jaar nog. Tachtig procent van de lijsten wordt gemaakt van hout, twintig procent van aluminium. Ramin is de meest gebruikte houtsoort, dat is hout zonder kwasten. Als je bijvoorbeeld met bladgoud werkt zie je een kwast direct door het bladgoud heen. Ramin komt uit Zwe den, het wordt speciaal gekweekt voor de produktie van lijsten. Restauratiewerk doe ik af en toe. Als een stuk van een lijst ontbreekt - meestal een hoekstuk - maak ik eerst een gipsen gietafdruk. Die monteer ik op de lijst en daarna ga ik het nieuwe stuk bijschuren en inkleuren. Zelf lijsten maken, puur van de blanke staaf, doe ik niet meer. In heel Nederland zijn er nog een stuk of zes lijs tenmakers die dat doen. Maar daar betaal je dan ook zes keer zoveel voor. Zowel de kartonnen passe-partouts als de kartonnen achterborden zijn tegenwoordig zuurvrij, waardoor het materiaal niet verkleurt. Als het karton bruiner wordt slaat dat door op je prent. Vroeger gebeurde dat vrij vaak, ik kom het nog wel eens tegen bij oudere prenten die ik in een nieuwe lijst zet. Ik ben heel toevallig in dit vak terechtgekomen. Mijn vader zag een advertentie op de deur van Questroo zit ten en hij dacht dat lijsten maken wel wat voor mij zou zijn. Dat bleek inderdaad het geval, want het is afwisse lend werk en je hebt veel contact met klanten. En je le vert een eindprodukt af, dat maakt het dankbaar werk." TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO HIELCO KUIPERS Nieuwe keten ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Randstad LEIDERDORP - Randstad uit zendbureau in Leiderdorp is verhuisd. Vanaf eind februari is het bureau voor tijdelijk werk in de administratieve- industriële- en horecasector gevestigd op het adres Reaal 5d. (Tel. 071- 412512). Carpet-Land LEIDEN - Tapijtgigant Carpet- Land opent binnenkort een ves tiging aan de Zoeterwoudseweg 9 in Leiden. Deze 41-ste vesti ging in Nederland heeft een op pervlakte van 900 vierkante me ter. De van oorsprong Deense firma heeft in verschillende lan den in Europa in totaal 265 ves tigingen. Kamminga ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor zitter J. Kamminga van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV)spreekt dinsdag 9 maart op een lunch- bijeenkomst van de VOA, Ver eniging van Ondernemingen in Alphen aan den Rijn en omstre ken. Onderwerp is 'Belangenbe hartiging voor ondernemers op een cruciaal punt gekomen". De bijeenkomst begint om 12.00 uur in hotel/restaurant Toor, nabij het station. Computerketen The Champs opent vandaag haar eerste 21 vestigingen in Nederland. De nieuwe keten richt zich op par ticulieren en op het midden- en kleinbedrijf. In de regio komen vestigingen in Leiden (Bree- straat) en in Alphen aan den Rijn (Thorbeckeplein). Het as sortiment bestaat uit pc's, faxen, kopieermachines en printers. De nieuwe onderne ming wordt grotendeels gefi- nancieerd door computerpro ducent Olivetti. Computerhan delaars uit de regio reageerden enige tijd geleden sceptisch op de komt van de nieuwe concur rent. Volgens de meesten is de branche verzadigd. The Champs wil voor eind mei het aantal filialen uitbreiden tot veertig en nog twintig in België. ALPHEN AAN DEN RUN NIEK FAAS Een twaalfeneenhaljarig jubile um vieren als uitzendkracht bij een en hetzelfde uitzendbureau is verre van alledaags. Het over kwam Alphenaar Paul Koch de zer dagen bij het uitzendbureau Dactylo in zijn woonplaats. Ves tigingleidster Petra Boogaard omlijstte afgelopen vrijdagmid dag het bijzondere jubileum met een toespraak, koffie met taart, bloemen, een aansteker met inscriptie en een borrel. Koch had het al die tijd prima naar zijn zin bij zijn vertrouwde uitzendbureau. Als uitzend kracht vond hij het indertijd prettig om eens een maandje uit het produktieproces te zijn. De jubilaris benadrukt echter dat hij nu graag een vaste baan wil en dat heeft alles te maken met zijn aanstaande vader schap. Koch: „Je kunt met z'n drieën niet zo zuinig leven als in je eentje. Zo'n 5 a 6 jaar geleden geleden kon er na een half jaar voor een uitzendkracht verlen ging van de arbeidsduur wor den aangevraagd. Tegenwoor dig moet het bedrijf je een con tract aanbieden of je moet er een maand uit." Het langste dienstverband van Koch via Dactylo was 8 jaar ge leden bij de Alphense uitgeverij Samsom, waar hij anderhalfjaar interne postbode was. In zo'n dertig andere bedrijven was hij produktiemedewerker, maga zijnbediende en heftruckchauf feur. Het heeft er op een be paald moment naar uitgezien dat hij bij de toen nog in Alphen gevestigde verffabriik Sigma een vaste aanstelling kreeg. Koch: „Ik had daar tweemaal een half jaar gewerkt en had het goed naar mijn zin. Doordat ik kleurenblind ben kon ik helaas niet worden aangenomen. Dat had weer te maken met het be leid dat het bedrijf voerde in verband met eventueel door stromen naar een andere func tie." Op het ogenblik werkt Koch tot tevredenheid bij chocoladefa briek De Baronie. Hij hoopt dat er na twaalfeneenhalf jaar een vast dienstverband in zit. Het jubileum pakken ze hem inmid dels niet meer af. Jubilaris Paul Koch snijdt de taart aan. Van links naar rechts collega-uitzendkracjit Nico Bode. ex-uitzend kracht en vriend Bob Ouweling. zittend Pauls vriendin Jolanda Klein Gunnewiek, vestigingsmanager Petra Boogaard en haar collega Ema Herman. foto bin oi nruyn. De Nicola wordt concurrent van de sperzieboon Een stille revolutie tussen runderlapje en sperzieboon. Het vertrouwde bintje ruimt het veld op het bord van de Nederlander. Het moet plaats maken voor nieuwe aard appelsoorten, die op milieuvriendelijker wijze worden geteeld. Een van de aanstichters van die culinaire revolu tie is de Hillegomse aardappel groothandel Joh. van Kampen. Dat bedrijf stak de afgelopen jaren veel geld en energie in de promotie van het nieuwe aardappelras Ni- cola. Ook op ander terrein werd fors geïnvesteerd. Er kwam een compleet nieuwe produktie- en verpakkings- lijn voor de verwerking van de aardappels. „We proberen te bereiken dat mensen aardappels anders gaan eten. Het beeld van de traditio nele aardappeleter, zoals Van Gogh dat al schilderde, moet verdwijnen. De Nicola heeft een eigen smaak, die kun je eten als een groente, een delicatesse. We willen op die manier de consument meer bieden", ver telt Hans van Kampen die sa men met zijn twee broers de di rectie vormt van de aardappel- handel die 56 jaar geleden door hun vader werd opgericht. Het zoeken naar andere aard appelsoorten werd een aantal jaren geleden begonnen toen het bintje steeds meer mikpunt werd van kritiek. Omdat die aardappel nogal gevoelig is voor ziekten, schimmels en onge dierte, werden bij de teelt steeds meer bestrijdings- en ontsmet tingsmiddelen ingezet. In het ras Nicola werd een goede vervanger gevonden. Dat ras is resistent tegen een groot aantal aardappelziekten, waar door de teelt milieuvriendelijker kan zijn. Bovendien was Nicola het enige ras met die eigen schappen en dat ook nog vast- kokend was. Een niet onbelangrijke bij komstigheid, zo vertelt Hans van Kampen. „Uit marktonder zoek is gebleken dat de consu ment juist een vastkokende aardappel wil hebben. Ik ben er ook van overtuigd dat daar de toekomst ligt". Voor de liefheb bers van kruimige piepers is er het nieuwe ras Turbo, maar Van Kampen heeft vooral grote ver wachtingen van de Nicola's. Kroon Bij het op de markt brengen van Nicola voerde de aardappelhan- del als geheel een brede strate gie. Er werd gezorgd voor een opvallende verpakking, die is getooid met een gouden kroon. Op de nieuwe produktielijn worden de aardappels niet al leen verpakt, maar ook gewas sen. Het daarbij benodigde wa ter wordt in een eigen installatie gezuiverd en opnieuw gebruikt. Al vanaf de introductie van Hans van Kampen bij de verpakkingslijn voor aardappelen van zijn bedrijf. ,De Nicola heeft een eigen smaak'. FOTO JAN HOLVAST Nicola is er nauwe samenwer king met aardappelveredelings- bedrijven en met de boeren die Nicola verbouwen. Van Kam pen: „Wij weten precies wat er mee gebeurt". De Hillegomse aardappelhandel voert boven dien eigen controles uit. In een klein laboratorium worden kook- en bakproeven genomen. Ook wordt van elke partij het nitraat-gehalte bepaald. Als dat te hoog is, kan Van Kampen de aardappels weigeren. Overigens zijn er daarvoor nog geen wet telijke regels. Behalve Nicola verhandelt en verpakt Van Kampen nog een groot aantal andere aardappel soorten. Daaronder ook biolo- gisch-dynamisch geteelde par tijen. Volgens Hans van Kam pen waren die aardappels in het verleden duidelijk in opkomst. „Maar de groei is er nu wel uit. Ik denk dat dat komt door de opkomst van de milieuvriende lijker alternatieven". De Hillegomse aardappelhan del wil op termijn meer nieuwe aardappelrassen introduceren. Wanneer dat gebeurt kan Hans van Kampen nog niet zeggen. „Als ik zeg dat we daar dit jaar mee komen en het lukt niet, worden wij daarop aangekeken. Ik laat dat nu liever in het mid den".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21