Schrijvende Lezers VAKMENSEN BRENGEN UW KEUKEN WEER IN l TOPCONDITIE. WOENSDAG 3 MAART 1993 20 Paterbrug Moet de Leidse Paterbrug nu wel of niet worden gereno veerd? De gemeente heeft lan ge tijd geaarzeld en kiest nu voor vervanging van het hou ten bruggetje over de Witte Singel. Omwonenden vinden het zonde dat de 'karakteristie ke' Paterbrug verdwijnt. Bewoners van de Witte Singel hebben handtekeningen opge haald tegen de bouw van een nieuwe Paterbrug over de Witte Singel. Zij willen dat de huidige houten brug met zijn leuningen van kromme boomstammetjes gehandhaafd blijft. Het is niet te hopen dat zij hun zin krijgen. Al bij de bouw in 1913 moet de knuppelbrug een zonderling, uit de toon vallend bouwsel zijn geweest. Dat is de laatste jaren bepaald niet minder geworden. Als de brug nu nog bijzondere architectonische kwaliteiten zou hebben, zou je misschien kunnen denken aan restauratie. Maar die kwaliteiten zijn niet te ontdekken, en bovendien is res tauratie gezien de verrotte staat van de brug uitgesloten. In feite willen de actievoer ders dus dat er opnieuw op die plaats een knuppelbrug wordt gebouwd. Is dat niet wat erg conservatief? Natuurlijk, alles went op den duur, ook lelijk heid. Maar dat mag geen reden VVD en CD De CD komt eraan, vreest de nieuwe WD-fractleleider in de Leidse gemeenteraad A. Geert- sema. En de stemmers van de centrum-democraten zijn vooral afkomstig van de afkal vende PvdA, veronderstelde hij in een interview met het Leidsch Dagblad. In het artikeltje over de angst van de kersverse WD-fractielei der Geertsema voor de Centrum Democraten wordt tot twee keer toe een direct verband ge legd tussen de electorale pro blemen van de PvdA en de op komst van de CD. Uit onlangs gepubliceerde gegevens van NIPO en Interview blijkt dat dat toch genanceerder ligt. Weliswaar verliest de PvdA meer stemmen aan de CD dan andere partijen, maar ook CDA, WD en D66 hebben in behoor lijke mate last van de CD. Daar mee is niets afgedaan aan de te rechte vrees van Geertsema. Al leen, het probleem van de CD blijkt nog meer een gezamenlijk probleem van alle democrati sche politieke partijen te zijn dan hij al dacht. Koen Holtzapffel, vz. PvdA afdeling Leiden, Wasstraat 5, Leiden. Vuilfabriek De Leidse milieuwethouder H. de la Mar (Groen Links) wil langs de Voorschoterweg een afvalverwerkingsfabriek bou wen. Een unieke installatie in Nederland, waarmee het afval uit de Leidse regio goedkoop en milieuvriendelijk verwerkt kan worden. Vorige week maapdag hielden de initiatief nemers een hoorzitting over het plan. De confrontatie met afval blijkt steeds opnieuw een gevoelig onderwerp. Dit bleek maandag 22 februari weer eens tijdens de hoorzitting over de plannen voor een scheidings- en vergis- tingsinstallatie (SVI) in Leiden Zuid-West. Uit de reacties van een aantal aanwezige wijkbe woners bleek dat men niet ge confronteerd wilde worden met een afvalverwcrkingsinstallatie in de omgeving van hun wijk. Opvallend was dat uit de reac ties van de wijkbewoners en de actiegroep niet naar voren kwam dat men zich ook serieus inzet om het ontstaan van afval te verminderen. De Stichting Afval Milieu is van mening dat het voorkomen van afval voorop dient te staan. Afval dat niet vermijdbaar is dient vervolgens zo veel moge lijk gescheiden te worden inge zameld waardoor de hergebrui- kingsmogelijkheden toenemen. Afval dat na preventie en ge scheiden inzameling nog over blijft kan het beste worden ver werkt in een SVI omdat deze verwerkingsmethode een aantal belangrijke voordelen heeft ten opzichte van andere afvalver- werkingsmethoden. Dit stand punt wordt overigens ook ge deeld door de andere landelijke en provinciale milieu-organisa ties. Elke vorm van afvalverwer king veroorzaakt een zekere be lasting van het milieu;, een SVI vormt ook daarop geen uitzon zijn om opnieuw te kiezen voor een uitvoering in kreupelhout. De stelling dat dat zo goed bij de hortus zou passen, lijkt me trouwens een belediging voor dering. De milieubelasting bij vergisting is echter gering in vergelijking met het verbranden of het storten van afval. Inge wikkelde en zeer kostbare filters zoals bij afvalverbrandingsin stallaties of omvangrijke isole rende maatregelen zoals bij stortplaatsen zijn bij vergisting niet nodig. Ook de stankoverlast die vaak optreedt bij stortplaat sen is bij vergisting beperkt. Be trekkelijk eenvoudige biofilters en geluidwerende voorzienin gen zijn veelal voldoende om overlast te voorkomen. Het ge ringe aantal vuilnisauto's zal geen noemenswaardige extra belasting geven op de Voor schoterweg. De bezwaren van wijkbewo ners en de actiegroep zijn be grijpelijk; niemand ziet graag bedrijfsmatige activiteiten in de nabijneid van zijn of haar woonwijk. Het afvalprobleem wordt echter niet opgelost door het probleem simpelweg naar elders te verschuiven. De indruk blijft ook na de hoorzitting be staan dat men het NIMBY-syn- droom (Not In My' Backyard) nog niet kwijt is. Jammer, want dat plaatst de actiegroep in een geïsoleerde positie. Een duur zaam afvalbeleid door de over heid, het bedrijfsleven en de burgers is de enige oplossing. Preventie moet hierbij de be langrijkste doelstelling zijn. Stichting Afval Milieu, Arne Schoevers, bestuurslid, Dr. van der Knaaplaan 5 Rijswijk Kaal In de krant van 26 februari re ageerde de Leidse haarspecia- list H. van Tongeren op een studie die aantoonde dat kale mannen veertig procent meer kans hebben op een hartaan val. Zijn praktijkervaring leer de hem dat kale mannen vaak gespannen en gefrustreerd zijn. Daarbij vergeleek hij een kaal hoofd met een blote kont. Als abonnee op uw krant heb ik me geërgerd aan het stomme stuk in uw krant van 26 februari j.l.: „Kaal zijn is net of je in je blote kont loopt". a. Vooral met de kop van deze zeer intelligente krantenvulling, worden zeer veel mensen bele digd en op een hoop gegooid. b. De mening van een plaatse lijk kapper wordt als hoofd ge bruikt. preken voor z'n eigen parochie. c. De heer van Tongeren krijgt een gratis reclamestuk in de krant (nou ja reclame?). d. Uit het hoogstaande stuk blijkt dat uw krant steeds meer wordt lot een plaatselijk krantje welke geen voldoende kopij be zit om de krant te vullen. e. Ik overweeg sterk om mijn abonnement op te zeggen. f. Natuurlijk ben ik ook kaal. S. van Breemen, Moutmolen 15, Alphen aan den Rijn. Baha'fs De Iraanse islamitische leiders hebben een officiële discrimi natiecode opgesteld om de grootste religieuze minderheid van het land, de bahd'i's, te vernietigen. In deze krant van 25 februari werd melding ge maakt van bet bestaan van de ze geheime blauwdruk. de hortus. Bij de nieuwbouw van de universiteit en bij de wijk Vreewijk past het al evenmin. Het huisje van Hans en Grietje staat in de Efteling, niet hier. Met de formele goedkeuring aan het systematisch discrimi neren van Bahó'fs, houdt de Iraanse regering zelfs de schijn niet meer op wat betreft het res pecteren van de rechten van de mens. Sinds 1979 worden de Bahó'is in Iran onderdrukt, ge marteld en geëxecuteerd, wor den hun bezittingen onteigend, worden hun kinderen van scho len geweerd, worden hun hu welijken niet erkend, worden onderwijzers ontslagen, pen sioenen ingehouden, zijn bij eenkomsten verboden en be stuursorganen ontmanteld. Doordat de Iraanse leiders dit beleid nu formeel goedkeuren en mogelijk maken, wordt het alle regeringen duidelijk hoe Iran zich ontwikkelt en hoe zij over de meest elementaire rech ten van de mens en de VN-ver- dragen denkt. Gelukkig kent on ze minister van Buitenlandse Zaken, in zijn vorige functie als VN-rapporteur, Iran goed. Mij dunkt dat er geen enkele reden is om de normalisatie van de Nederlandse betrekkingen met Iran voort te zetten zolang de systematische onderdrukking van de Baha'fs en andere min derheden in Iran voortduurt. Prof.dr. H.M.P. Kersten, Nic. Beetsstraat 5, Hazerswoude. De gemeente heeft dus alle reden om te kiezen voor een ei gentijds ontwerp van de Pater- brug. IJsclub In de raadscommissie welzijn werd onlangs aandacht be steed aan het sociale klimaat in nieuwbouwwijk de Stevens hof. Wethouder A. van Bocho- ve (CDA) wisselde met raadsle den van gedachten over het ge bruik van de ijsbaan door veld- sporters. Dat kan volgens hem gemakkelijk, omdat de huidige gebruiker door de kwak- kelwinters slechts een slapend bestaan leidt. Wanneer wij in een tijdsbestek van enkele maanden tot twee maal toe. in een verslag van de raadscommissie-vergaderingen in uw blad, lezen dat wij een slapende vereniging zijn, dan blijkt hieruit dat men ten stads- huize wel bijzonder slecht op de hoogte is van de werkelijkheid. Met een ledenbestand van, in clusief jeugdleden, ver over de 1000, kan men toch moeilijk over een slapende vereniging spreken. Wanneer er dan ook nog ver meld wordt dat er de laatste ja ren van de baan geen gebruik is gemaakt, worden er onwaarhe den vermeld, die op door uw blad gepubliceerde foto's zicht baar zijn geweest. De werkelijkheid is dat juist ontzettend veel mensen de Laurens Beijen, Vreewijkstraat 9, Leiden. landijsbaan aan de Dobbedreef weten te vinden, waardoor het op deze toch kleine baan zo nu en dan te druk wordt. Wanneer je ziet dat de baan in Oegstgeest 40.000 m2 is, dan is onze baan met zijn 8400 m2, en als enige in Leiden, toch maar een heel kleine bijdrage waar de schaats sport kan worden beoefend. Dat dit alles ook nog wat aan organisatie vergt, kan iedereen begrijpen. Dankzij de medewer king van de afdeling grondbe drijf op het stadsbouwhuis en de geweldige inzet van bestuur en commissies van onze vereni ging, zijn wij in staat duizenden de gelegenheid te geven op na tuurijs, zonder verdrinkingsge vaar, van een van de oudste sporten van de mensheid te ge nieten. Wordt er teveel door de ver eniging zelf gedaan en moeten wij meer bij de gemeente aan gaan kloppen om: een grotere baan, groter clubhuis, bewaking voor als het ijs niet dik genoeg is, mensen om de baan te schuiven, mensen om 's nachts te gaan sproeien, etc. etc.? Zou den wij misschien dan niet een slapende vereniging zijn? Ch.H. Endeveld vrz., Steenberghenlaan 6, Voorschoten. Wurgproces Deze krant plaatste onlangs kritische kanttekeningen bij de wijze waarop de Leiderdorpse politiek omspringt met de af faire rond gemeentesecreataris Willems. Dit leverde een boze brief op van een oud-wethou der A. Meerburg, thans burge meester van Alkemade, die overigens nog altijd in Leider dorp woont. In uw rubriek Schrijvende Le zers van 18 februari j.l. maakt abonnee A. Meerburg zich boos op de redactie van uw blad over de manier waarop zij het lot van gemeentesecretaris Willems van Leiderdorp beschrijft. De ex-wethouder van Leider dorp, thans burgemeester van Alkemade, gebruikt nogal flinke termen (stijlloos, hypocrisie, huichelachtig) om te eindigen met de uitsmijter van Youp van 't Hek: „Rot op joh, ga werken!". Alsof het redacteurschap van een regionaal dagblad geen eer zaam beroep zou zijn. Meer burg verwart echter oorzaak en gevolg. Het gemeentebestuur van Leiderdorp geraakt in onmin met een werknemer. Toevallig de hoogste. De redacteur die hier lucht van krijgt, probeert geruchten te verifiëren en om te zetten in geloofwaardige be richtgeving. Maar daarbij vindt hij de gemeentebestuurders op zijn weg. In plaats van ruiterlijk toe te geven dat er zich een pro bleem voordoet, waarvoor aan een oplossing gewerkt wordt, ontkent men de problemen. Een storm in een glas water. Al licht dat, waar mogelijk een flin ke som gemeenschapsgeld in het geding kan komen, getracht wordt het naadje van de kous te ontdekken. Over de wijze waarop matigt Meerburg zich een oordeel aan: niveau Privé. Daarmee zet hij, gelet op de oplage van dit blad, een groot aantal landgenoten in *ie hoek. Dat is zijn verantwoor ding. Maar dat nu uitgerekend de boodschapper van het slech te nieuws het weer gedaan zou hebben, dat had Meerburg be ter moeten weten. Wellicht kan hij de Leiderdorpse gemeente bestuurders beter enkele goede adviezen geven waaruit blijkt dat het deksel op een beerput houden altijd tegen je werkt. Waarom is Meerburg toch op de Tollenaersingel gaan wonen? H. van Tol. Godfried Bomanslaan 23, Roelofarendsveen. Na de dood (1) Op de pagina Gesprek van de Dag op 5 februari waren reac ties te lezen over het al of niet aanstootgevend zijn van de re clameslogan in bushokjes: Is er koffie na de dood? Met heel veel genoegen en een beetje voldaan gevoel heb ik de reacties over het 'spotje' koffie na de dood gelezen. Eindelijk had ik het gevoel, hè de geeste lijken hebben gereageerd. Het 'spotje' ergert mij mateloos. Het getuigt van geen enkel respect voor de doden. En ik neem aan dat ieder van huisuit heeft mee gekregen om respect voor de doden te hebben. Het minste wat we voor de doden kunnen doen is een beetje respect to- AWL, als uitvaartverzorger moet juist heel begrip- en res pectvol omgaan met mensen. Immers zij zien elke dag weer, hoeveel verdriet familieleden hebben bij het heengaan van een dierbare. AWL moet toch kunnen beseffen dat dit soort teksten een beetje ongevoelig lijkt. Ik vraag me dan ook af wat de motivatie is om zo' n tekst te schrijven. Wat AWL als uit vaartverzorger schrijft, getuigt van geen enkel respect voor de doden, en geen enkel begrip voor de levenden. Of is' het een boodschap dat we zo verslaafd zijn aan de koffie? Welke bood schap is dit? Dat we zelfs na de dood naar koffie verlangen? Of is het dat de familieleden tij dens de begrafenis al naar koffie verlangen? Als dat het geval is, zijn we werkelijk zielig! Of gaat het de maker louter om de 'tekst'. Bijna een week lang is er nog een andere reclame onder mijn aandacht gebracht. Het is gelukkig niet lang blijven han gen. Het gaat om de seksrecla- me met het telefoonnummer en de nietig geklede 'dame'. Het is om ziek van te worden. Waar gaan we met ons allen naar toe? Mw. J. Ramdas-Jawalapersad Bernard Haitinkstraat 9 Leiderdorp. Na de dood (2) Op de pagina Kerk en Samen leving kwamen in de rubriek Uit de kerkbladen diverse me ningen voor over de reclame tekst 'Is er koffie na de dood?' van uitvaartverzorger AWL In het Leidsch Dagblad van 11- 2-1993 heb ik een reactie gele zen over de reklame tekst 'Is er koffie na de dood'. De reactie kwam vanuit de kerkelijke hoek. Eigenlijk had ik veel eerder een opinie van hen over de tekst verwacht. Zoals jullie dat kun nen lezen, irriteerde de lekst rriij ook heel erg. Een andere rekla me, de 'dame" met bijna niets om het lijf, was ook heel erg walgelijk. N. de Rooij-Gijselaar Berlicumstraat3 Oegstgeest. Labrador In een artikel over pitbulls werd de labrador op een hoop geveegd met beruchte rassen als de mastiff, rotweiler en do- bermann. Naar aanleiding van het verslag van Peter Slavenburg 'Wacht u voor de nachtmerrie van Dar win' in het Leidsch Dagblad van donderdag 18 februari 1993, het volgende. Het gaat om de zinnen: „Naast de pitbull en de drie in de wet als voorbeeld genoemde honden, bestaan er meer trou we viervoeters die je maar beter uit de weg kunt gaan. Berucht zijn onder meer mastiffs, rottweilers, dobermanns, Engel se bull terriers en labradors." Ik weet niet waar u de informatie vandaan haalt om labradors in dat rijtje neer te zetten, maar het is wel duidelijk dat u geen greintje verstand heeft van hon den. Ik heb zelf de cursus die renasiel/pensionhouder ge volgd en in asiels en bij dieren artsen gewerkt, dus ik heb wel ervaring met dieren. Buiten dat heb ik zelf twee labradors en ken ik ongeveer vijftien andere mensen met dezelfde honden. Ik heb nog nooit iets gemerkt van agressiviteit bij dit soort. Zij staan bekend, naast de Deense dog, als de betrouwbaarste en meest goedmoedige honden van alle rassen. Waarom zou den ze anders over de hele we reld gebruikt worden als bv. blindegeleidehonden? Nee, als u een stukje in de krant zet kunt u zich beter eerst verdiepen in het onderwerp en niet zomaar iets belachelijks neerzetten, zoals dat rijtje hon den waar men zogenaamd bang voor moet zijn. U heeft zeker ook geen verstand van bv. do- bermann pinchers? Of bent u misschien zelf bang voor grote honden? De reden waarom ik dit even recht wil zetten is dat de men sen die dat verslag gelezen heb ben en niets van honden weten het nog gaan geloven ook. Ik heb op straat al een opmerking naar m'n hoofd geslingerd ge kregen over labradors door uw zogenaamde rijtje 'gevaarlijke' honden. En bang zijn voor een labrador is net zo iets als bang zijn voor een mier! Ik denk dat een rectificatie wel op z'n plaats G.W.A. van der Wal, Voorstraat 67, Katwijk. Vakmensen. Dat zijn alle bij Alpha Cihoma ingesloten leden. Vakmensen die u met raad en daad terzijde kunnen staan om uw bestaan de keuken weer in topconditie te brengen. Verouderde en meestal energie-onvrien delijke apparatuur kan men vakkundig vervangen, waardoor u in uw bestaande keuken veilig kunt genieten van de technische vooruitgang. U kunt kiezen uit de meest geavanceerde inbouwapparatuur van topmerken als Siemens, Atag en Bauknecht. Maar ook t ren of Corian aanrechtblad van BMJ kan uw keu ken niet alleen comfortabeler maken, maar ook 'gezicht' geven. Alle 40 bij Alpha Ciboma aangesloten leden zijn van oorsprong gerenommeerde bedrij ven in bouwmaterialen. Voor u een extra voordeel. Behalve een gedegen collectie, tegels en plavuizen kunt u er alles vinden wat er bij de installatie van een nieuwe keuken nog meer komt kijken. Deze bouwtechnische achtergrond staat borg voor het verstrekken van vakkundig advies op het gebied van binnenhuisarchitectuur. Zo is elk Alpha Ciboma bedrijf in st.iat meer van uw keu- De Alpha Ciboma vakmensen in uw regio: Filippo Bouwmat. B.V., Spaarndamseweg 214, Haarlem, 023-258121. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn, 01720-22100. B.V. Bouwmat. Koolschijn Zn., Rotterdamseweg 352, Delft, 015-569255. Van Leeuwen Keukens B.V., Sandtlaan 56, Katwijk, 01718-75195. Van Leeuwen Keukens B.V., Johan de Wittstr. 88, Wassenaar, 01751-17800.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20