Gibraltar rukt aan koloniale ketenen Voedseldroppings door VS zijn al eerder mislukt Politiek dier Keating weigert rol underdog Feiten &Meningen Schadevergoeding redelijk bij dubbel ontslag in weekeinde „VIITH it*! franco mittó bi m ""SU, NUTS WOENSDAG 3 MAART 1993 2 SYDNEY ROBERT MILLIKEN THE INDEPENDENT Australië gaat op 13 maart naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Volgens de laatste opiniepeilingen zit de Labor-regering van premier Paul Keating weer in de lift, nadat de liberaal-conservatie ve oppositie onder leiding van John I lewson eerst een schier onoverbrugbare voorsprong had genomen. De zwaar door de recessie getroffen Australië rs lijken na tien jaar Labor-be- wind iels anders te willen. Vandaag een portret van Paul Keating. De Australische premier Paul Keating gebruikte een imposant theater in Sydney als decor voor de introductie van het nieuwe culturele beleid van zijn rege rende Labor-partij. Het voorna melijk uit kunstliefhebbers be staande publiek gaf Keating een staande ovatie, toen hij in het kader van de verkiezingscam pagne een extra bedrag van 47 miljoen gulden aan subsidies beloofde. Keating (49) dreef de spot met de oppositionele liberaal-natio nale coalitie, die hij afschilderde als een bedreiging van de cul tuur door haar starre vrije- markt ideologie. „De schone kunsten zijn voorde Liberale Partij wat een houten kruis is voor Dracula", zei hij. De acteurs en kunstenaars smulden, maar met hun steun alleen zal Keating de verkiezin gen niet kunnen winnen. Hij vecht om Ubor een vijfde ach tereenvolgende regeringsperio de te bezorgen. Dat zou een hu zarenstukje zijn. want het is in de Australische geschiedenis nog geen enkele partij gelukt. Bovendien heeft tien jaar Labor geleid tol de diepste recessie in zestig jaar. en de meeste van de 1 miljoen Australische werklo zen houden Keating persoonlijk verantwoordelijk voor hun situ atie. Minister Keating was gedurende het grootste deel van Labors rege ringstijd minister van financiën onder premier Bob I lavvke. Veertien maanden geleden stootte Keating in een paleisre volutie de ruwe I lawke van de troon. De Hawke-Keating tan dem produceerde een bonte reeks hervormingen, waaronder deregulatie van ae financiële wereld en het bankwezen, een meer open economie en een verstandhouding met de vak honden die uitmondde in een periode van industriële rust. Als premier riep Keating op tot een heroriëntatie van de Austra lische nationale identiteit, door grotere betrokkenheid bij Azië en de gebieden rond de Stille Oceaan en door de monarchie ti' vervangen door een repu bliek. Zijn nationalisme raakte een snaar, maar zijn econo misch beleid heeft de gewone man het uitzicht op een roos kleurige toekomst ontnomen. Faillissementen nemen hand over hand toe en de werkloos heid is gestegen tot 11 procent. Het is de middenklasse die de zwaarste klappen krijgt. Kleine voorsprong Hoewel verschillende politieke commentatoren Keating al heb ben afgeschreven, blijkt uit opi niepeilingen dat de strijd nog open is. Vorige week gaven vier belangrijke peilingen de opposi tie een voorsprong van 12 pro cent, genoeg voor een comfor tabele overwinning. Maar bij een opiniepeiling die maandag werd gehouden, was deze voor sprong tot 1 procent geslonken. Zowel Keating als oppositielei der Hewson zijn van beschei den komaf, maar meer hebben ze niet gemeen. Sinds Keating op 15-jarige leeftijd zijn school in de arbeidersbuurt Bankstown in Sydney verliet, heeft hij zich helemaal aan de politiek gewijd. Hij sloot zich aan bij Jong La bor. bouwde een politieke machtsbasis in de rechtervleu gel van de Labor-afdeling van de deelstaat New South Wales en veroverde op 25-jarige leef tijd een zetel in het federale parlement. Als arbeidersjongen die het ver heeft geschopt, wordt Keating niet altijd even gemakkelijk door zijn landgenoten geaccep teerd. Voor sommigen rieken zijn dure Italiaanse pakken, zijn liefde voor Frans antiek en zijn aanpapperij tijdens de jaren tachtig met bankiers en zaken- magnaten (die zich nu opval lend afzijdig houden) naar klas se-verraad. Uit moeras Maar Keating heeft een sterk in stinct voor politiek overleven en hij is druk bezig zichzelf uit het moeras te trekken. I lij heeft de aanval geopend op de door de oppositie voorgestelde invoe ring van een GST (GeneralSales Tax, te vergelijken met de Ne derlandse BTW) en het lijkt er op dat zijn campagne vruchten begint af te werpen. Daarnaast stelt hij miljarden Australische dollars in het vooruitzicht in de vorm van allerlei aanlokkelijke staatssubsidies voor vrouwen, kinderopvang, gezondheidszorg en de zakenwereld. I lij vecht tegen een nationaal anti-Labor gevoel, dat in een jaar tijd al drie deelstaten ertoe heeft gebracht zich van hun La bor-regering te ontdoen. Hij heeft niet alleen verkiezingsbe loftes gedaan, maar zich ook verontschuldigd voor in het ver leden gemaakte fouten. Als hij het tij weet te keren en met de hakken over de sloot het pre mierschap binnenhaalt, zal dat niemand meer verbazen dan Keating zelf. Dit is het tweede verhaal uit een tweeluik over de Australi sche verkiezingen. Gisteren ver- scheen een portret van John Hewson. VERTALING: MARGREET HESLINGA De behandeling van een aantal voor malige DAF-werknemers is uitgedraaid op een tragi komedie. Ten minste 25 personeelsleden van het in surséance van betaling verkerende DAF Special Products, kregen het afgelopen week einde behalve hun ontslagbrief per abuis een aanstelling bij het nieuwe bedrijf DAF Trucks, om 24 uur later te vernemen dat het een vergissing was en dat zij toch op straat komen te staan. F.en akelige gang van zaken, die misschien wel tekenend is voor de nonchalante wijze waarop met de werknemers is omgesprongen in het DAF-drama. Sommige betrokkenen hebben een ad vocaat in de arm genomen om te be reiken dat zij aangezien zij nu een maal een aanstellingsbrief hebben ont vangen een baan bij DAF Trucks be houden. Dat zou na alles wat gebeurd is wel een vorm van gerechtigheid be tekenen. maar de kans erop is gezien de toestand bij DAF gering. Hen andere vraag is echter of er nu wel of niet door DAF Trucks onbedoeld een nieu we arbeidsovereenkomst met de slachtoffers van de vergissing is afge sloten. En zo ja, welke rechten zij daar eventueel aan kunnen ontlenen. Voor het tot stand komen van een ar beidsovereenkomst gelden in principe de gewone regels van het overeenkom sten recht. Een overeenkomst komt tot stand door aanbod en aanvaarding. Dus als beide partijen toestemming hebben gegeven mondeling, schrif telijk. per fax, dat maakt allemaal niet uit dan is het arbeidscontract rechtsgeldig tot stand gekomen. De werknemers die zaterdag een aanstel lingsbrief ontvingen, konden dit be schouwen als een aanbod. Als zij daar op zijn ingegaan, dan is de overeen komst gesloten en zouden ze inder daad in dienst zijn getreden bij de nieuwe .onderneming DAF Trucks. Achteraf bleek het aanbod op een ver gissing te berusten. Maar de vraag is of het aan de betrokkenen van tevoren duidelijk was dat hier een abuis in het spel moest zijn. In dat laatste geval kunnen ze geen rechten ontlenen aan de aanstellingsbrief. net zomin als ie mand die per ongeluk een bedrag op de giro krijgt bijgeschreven daarvan mag profiteren. Met andere woorden: als het voor de werknemers van Special Products kenbaar was dat DAF Trucks een kennelijke vergissing maakte, is er geen overeenkomst tot stand geko men. De mededeling na 24 uur: Sorry, maar jullie zijn toch ontslagen, zou'Ook kun nen worden opgevat als een nieuwe opzegging. In dat (theoretische) geval is er wel een arbeidsovereenkomst tot stand gekomen, maar werd deze vrij wel onmiddelijk weer eenzijdig door de werkgever beëindigd. De mensen die een advocaat in de arm hebben genomen, gaan daar blijkbaar van uit. Zij vechten het nieuwe ontslag (hun tweede ontslag in een weekeinde) aan. Dat betekent uitstel van executie. Als een werknemer tegen een eenzijdi ge beëindiging van een arbeidsover eenkomst verzet aantekent, is het ont slag niet rechtsgeldig. Dan zou er dus eerst een ontslagvergunning bij het Gewestelijk Arbeidsbureau moeten worden aangevraagd door DAF Trucks, dat tevens de wettelijk voorgeschreven opzeggingstermijn van minimaal een maand in acht moet nemen. Een ontslag in strijd met de voor op zegging geldende bepalingen leidt tot schadeplichtigheid. De betrokkenen kunnen in dit geval een schadeloos stelling eisen, gelijk aan het loon over de niet in acht genomen opzeggings termijn (in de praktijk zou dal bedrag overeenkomen met het salaris tot eind april). Er bestaat ook de mogelijkheid herstel van de dienstbetrekking te ei sen, maar als de banen niet meer be staan, kan men nu eenmal niet meer voor die baan worden aangenomen. Een schadeloosstelling of afkoopsom lijkt echter gezien het gehannes met mensen in dit geval een redelijke eis. Labor-leider Paul Keating heeft de gen gemaakt. Bij het referendum in 1967 kozen de inwoners van Gilbraltar massaal voor behoud van de banden met Lon den. ARCHIEFFOTO aan bestreden. Groot-Brittannië veroverde het territorium met behulp van de Nederlanders in 1704 tijdens de oorlog om de Spaanse opvolging. Spanje moest krachtens de Unie van Utrecht van 1713 afstand doen van Gibraltar. In 1993 vragen de Gibraltarezen zich af hoe lang ze nog moeten buigen voor een koloniale macht. „Hoe kan een^verdrag uit 1713, toen slechts weinig landen onafhankelijk waren, nog geldig zijn in de twintigste eeuw, waarin bijna alle landen onafhankelijk zijn?", vraagt Poggio zich af. De kolonie heeft zijn beste tijd als bastion van de Britse marine wel gehad, vinden de bewoners. De militaire aanwezigheid van Londen is de laatste tien jaar in derdaad sterk verminderd. Daarmee is ook de Britse injec tie in de economie van Gibraltar uitgewerkt. Die economie was grotendeels afhankelijk van de vijfduizend gezinnen van mari niers die zich er hadden geves- tigd. „Tien jaar geleden was 70 pro cent van de bestedingen in Gi braltar afkomstig van het Britse ministerie van defensie", zegt Poggio. „Nu is dat aandeel ge daald naar 15 procent, en het daalt nog steeds." Daarom wer den de plaatselijke inwoners ge dwongen alternatieven te zoe ken. Het gat dat de Britten ach terlieten. werd pijlsnel opgevuld door investeerders. Uit cijfers van het Gibraltar In formatie Bureau in Londen blijkt dat het aantal banken is toegenomen van 5 in 1980 tot 33 in 1991. Met deze proeve van zelfredzaamheid voelen de plaatselijke bewoners zich in een sterke positie om zich los te weken van de overzeese over heersers. „Vroeg of laat zullen de marktkrachten Spanje en Groot-Brittannië tot een over eenkomst dwingen", meent Poggio. „Als de kwestie allerlei EG-overeenkomsten in de weg gaat staan, zullen ze wel moe ten." Londen laat nog niet blijken de greep op Gibraltar los te willen laten. Er zit ook geen enkele be weging in de benadering van Spanje, zo bfeek tijdens het stroeve overleg. „We zullen geen enkele overeenkomst ac cepteren, als die niet tegemoet komt aan ons recht op soeverei- niteitover dit gebied", aldus minister Solano. Premier Bossano, die zijn even tuele deelname aan het Spaans- Britse overleg als „onafhankelij ke vertegenwoordiger" als een wassen neus beschouwt, geniet grote populariteit onder de be volking vanwege zijn compro misloze pleidooien voor de on afhankelijkheid. Vorig jaar werd hij herkozen met 73 procent van de stemmen. Dat zei toen al genoeg over de drang van de Gibraltarezen om een einde te maken aan de Britse overheer sing die nu al 289 jaar duurt. Britten en Spanjaarden geven geen haarbreed toe ISTANBUL NADIRE MATER IPS Flet zal de Kurden die de voed seldroppings van 1991 inoost- Turkije hebben meegemaakt niet verbazen dat het afwerpen van voedsel ook in Bosnië is mislukt. De droppings voor de Kurden lenigden weliswaar de grootste nood, maar er vielen ook zestien doden door de loodzware pakketten zelf, of door de gevechten die bij de verdeling van het voedsel uit braken. En dan konden de vrachtvliegtuigen boven Kurdis tan nog laag overvliegen. Dat is in Bosnië onmogelijk. „Naast de doden en gewonden door de pakketten zelf, heeft de uitgebroken paniek ook veel geestelijke schade toegebracht", zegt de Kurdische politicus Or- han Dogan, die destijds twee maanden bij de Kurden ver bleef. ,,De lage vluchten waren het gevaarlijkst. De mensen be gonnen meteen te rennen naar de plek waar ze dachten dat de pakketten zouden neerkomen." Na de Golfoorlog vluchtte in het voorjaar van 1991 een half mil joen Kurden voor de troepen van de Iraakse president Sad dam Hoessein naar Turkije, na dat ze vergeefs tegen Saddam in opstand waren gekomen. In april besloten de Verenigde Na ties tot voedseldroppings in het gebied. „Ik hoop dat de VS in Bosnië meer respect zullen tonen voor de waardigheid van mensen in nood dan tijdens de Kurdische operatie", zegt de Finse journa list Leena Reikko, destijds getui ge van de chaos in oostelijk Turkije. „Het was verschrikke lijk om te zien hoe de mensen eerst moesten rennen voor hun leven om niet door de pakket ten te worden verpletterd, om vervolgens te rennen voor hun leven om iets te eten te krijgen." Deze Kurdische vluchtelingen in oost-Turkije wachtten in 1991 gespannen op de komst van Amerikaanse vliegtuigen met hulpgoederen. De Kurden noemden de opera tie 'Provide Comfort' (Lenig de Nood) dan ook spottend 'Ope ratie Dodelijke Amerikaanse Suiker'. De Amerikaanse Cl30- vliegtuigen die in 1991 opstegen van verschillende bases in Tur kije. worden ook nu boven Bos nië ingezet. Twee jaar geleden dropten de vliegtuigen 11.000 ton voedsel, medicijnen en an dere hulpgoederen. De toestel len werden toen gedekt door gevechtsvliegtuigen. Daardoor konden de C130's boven het af- werpgebied dalen tot 1.000 tot 1.800 meter hoogte. In Bosnië is dat uitgesloten vanwege het Servische afweergeschut. Daar om kunnen de vliegtuigen niet lager komen dan 3.000 meter. De kans dat de voedselpakket ten op onbereikbare of verkeer de plaatsen terechtkomen, is daarmee levensgroot. zig zijn bij de onderhandelin gen. „Eén van de belangrijkste punten van de Britse benade ring is het respect voor de ver langens van de Gibraltarezen", verklaarde Hurd. In een referendum in 1967 kre gen de inwoners van de kolonie de keuze lussen de Britse of de Spaanse heerschappij. De uit slag was overweldigend pro- Brits: 12.138 stemmen tegen 44. Maar recente verkiezingsuitsla gen wijzen erop dat de burgers nu in meerderheid voorstander van de onafhankelijkheid zijn. Premier Joe Bossano, die in 1987 op die post werd gekozen, ziet geen andere optie dan de totale onafhankelijkheid. Bossa no zei dat het overleg in Madrid hem niets interesseerde, omdat de onafhankelijkheid, die zal re sulteren in „de dertiende lidstaat van de Europese Ge meenschap", daar niet eens aan de orde was gekomen. „Misplaatst", zo oordeelde de Spaanse minister Solana over de uitlatingen van Bossano. „De inwoners van Gibraltar zijn van daag Brits, maar zullen in de toekomst Spaans zijn." Die op merking deed Bossano weer in woede ontsteken. „Spanje moet accepteren dat ik Engels noch Spaans ben, maar het produkt van driehonderd jaar Britse ko loniale overheersing in het Mid- dellandse-Zeegebied. Spanje moet accepteren dat mijn volk een realiteit is." Spanje heeft de Britse soeverei niteit over Gibraltar van meet af Groot-Brittannië en Spanje blijven touwtrekken om Gi braltar, maar de bevolking wil met geen van beide landen veel te maken hebben. Over het mislukte overleg tussen Londen en Madrid van afgelopen maandag halen de plaatselijke bewoners slechts hun schouders op. Het verlangen naar zelfbeschik king is de laatste tien jaar vooral gestimuleerd door de onderne mers. Zij zagen in Gibraltar een belangrijk financieel centrum, het 'Hong Kong van Europa'. Daarom nodigden ze buitenlan ders uit te investeren in het ge bied. ,,In die tijd is Gibraltar uit gegroeid tot een offshore finan cieel centrum van formaat", zegt Albert Poggio, directeur van de Gibraltar Informatie Bu reau in Londen. „We kunnen uitstekend in ons eigen onder houd voorzien." Maar dat idee vindt weinig weerklank in Londen en Ma drid, die het rotsachtige schier- eilandje aan de uiterste zuid punt van Spanje, met een be volking van dertigduizend, voor zichzelf opeisen. Maandag be spraken de ministers van bui tenlandse zaken van Groot-Brit tannië en Spanje de kwestie voor het eerst sinds twee jaar. Maar de autonomie van Gibral tar is nog steeds een onderwerp dat angstvallig uit de agenda wordt gehouden. De Spaanse minister Javier So lana gaf na afloop toe dat hij en zijn collega Douglas Hurd het alleen eens waren geworden over „procedures om door te gaan" met de gesprekken. Over het lot van Gibraltar waren de meningen onverenigbaar. Later dit jaar zal ook een vertegen woordigervan Gibraltar aanwe- TO SPAIN latest -0NG live Qua

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2