Politie opent jacht op autodieven Clowns vrolijken zieke kinderen op 'Waar zijn de tijden van Den Uyl gebleven?' KOOPAVOND MENU Randstad 'De bonnetjes zijn zoek' Tele veilen moet omzet markt op peil houden WOENSDAG 3 MAART 1993 CHEF WILLE/A SPIERDIJK. C -CHEF MEINDERT VAN D Grote toename diefstallen in Leidse regio De politieregio Hollands Midden wil meer rechercheurs inschakelen voor het oplossen van autodiefstallen. „Be strijding van deze vorm van criminaliteit heeft op dit mo ment onze hoogste prioriteit, naast de bestrijding van woninginbraken", aldus woordvoerder F. Meskes. De re gio Leiden heeft het afgelopen jaar in extreme mate te lij den gehad van autodieven. LEIDEN HERMAN JOUSTRA De rechercheurs krijgen de op dracht de criminele organisaties in kaart te brengen die zich in deze regio bezighouden met het stelen van auto's. Hollands Midden omval onder meer de disctricten Leiden/Voorschoten, Leiderdorp/Rljneveld, Bollen streek Noord en Zuid en Nieuw koop/Alphen. Van een vast team dat de za ken gaat onderzoeken, is vol gens Meskes vooralsnog geen sprake. „Dat is sterk afhankelijk van de situatie. Ik kan me voor stellen dat er meer mensen in geschakeld zullen worden als we iets op het spoor zijn. Ook een mogelijke samenwerking met andere korpsen speelt een rol." Daarnaast wil het korps zich richten op preventie via voorlichting aan het publiek. In welke vorm dat gebeurt is nog niet duidelijk. Het politiekorps Hollands Midden constateerde voor 1992 een stijging van liefst 36 procent in het aantal diefstallen: 1103 tegen 810 in 1991. Het aantal gevallen waarbij de daders kon den worden opgespoord is ge ring over beide jaren: 90 om 88. De cijfers in de regio staan in schril contrast met de landelij ke. Volgens de Centrale Recher che Informatiedienst werden het afgelopen jaar in heel Ne derland 30.000 auto's ont vreemd tegen 26.000 het jaar daarvoor. Dat betekent een stij ging van ongeveer 15 procent. I let betreft hier overigens voor lopige cijfers. Het exacte aantal opgeloste diefstallen is nog niet bekend. „Maar dat het er zeer weinig zijn, is al wel duidelijk", aldus een woordvoerder van het CRI. Den Haag moddert voort FOTO VINCENT METZEL De twee 'dinidowns' aan het werk op de kinderafdeling van het AMC in Amsterdam. Initiatief van Nieuwkoopse huisarts REGIO/NIEUWKOOP Vervolg voorpagina De vijf grote veemarkten in Nederland, waaronder die van Lei den, verwachten dat de invoering van televeilen minstens een miljoen gulden kost en willen eerst weten of dat geld op tafel kan komen. Ook moet duidelijk worden of er een markt is voor televeilen, welke mogelijkheden het systeem biedt en hóe het het beste geregeld kan worden in alle vijf de markten: „Want we doen het allemaal samen of helemaal niet", zegt directeur A. de Jong van de Groenoordhallen. Bij televeilen krijgt zijn veiling commissie voor verkocht vee. De directeur ontkent ten stelligste dat televeilen bedoeld is om de veehandel plaats te laten maken voor grootse plannen a la Groenoord Plaza: „We onderzoeken juist hoe we de hallen be ter kunnen gebruiken voor de veehandel. Stilzitten betekent te ruglopen", legt De Jong uit. „De veerrtarkt loopt redelijk, maar we moeten wel wat doen om de omzetten op peil te houden of te vergroten". In Canada en Schotland is televeilen al enige tijd een groot succes. Volgens De Jong betekent dat niet automatisch dat het ook hier zal aanslaan: "Nederland is natuurlijk een vrij klein land. Vervoersproblemen als in Canada hebben wij hier niet". PAUL VAN DER KOOIJ Clowns in elk ziekenhuis, klaar om patiën ten op te vrolijken en 'het medisch bolwerk' op zijn kop te zetten. Daar werkt de Nieuw koopse huisarts P. Sluis keihard aan als voorzitter van Stichting Cliniclowns. Het begin is er. Het Amsterdamse AMC kreeg onlangs de eerste twee cliniclowns van Nederland op de kinderafdeling onco logie (kanker). Twee keer per week zorgen ze voor afleiding en laten ze een kinderlach schallen over afdelingen vol angst en berus ting. Afdelingen waar het patiëntje het opeens zonder school', familie en vriendjes moet stellen en bestookt worden met prikken en nare behandelingen waardoor ze zich rotter voelen dan vóór de opname. Afdelingen waar ook bezoekers zich niet op hun gemak voelen en vriendjes snel de benen nemen, zegt Sluis. En dan zijn daar opeens de clowns. „Als een kind verstijfd is, kan een clown meetril len of meehuilen", zegt Sluis. „Hij kan ook bij het kind in bed kruipen en hem vast houden en masseren. Als het maar vriende lijk, subtiel en lief en op het juiste moment gebeurt. Het zijn geen lolbroeken of gooi en smijtclowns". Bed verder Soms ook doet de cliniclown alleen maar raar: ze trekken gekke bekken of rukken uren aan rubberen handschoenen. Dwin gen is er niet bij: als een kind niet reageert, gaat de clown gewoon een bed verder. Vaak merkt hij dan dat het patiëntje van afstand tóch gaat lachen. De volgende keer kan-ie hem dan misschien over de streep trekken door trucjes aan te leren en een arm om de schouder te slaan. Want op afdelingen waar kinderen lang liggen, wordt de clown een vast ritueel. Echte vriendschappen zijn mo gelijk. Het idee van de cliniclowns is overge waaid uit de VS. Alleen al in de staat New York zijn er 40. Genezing kunnen ze niet brengen, maar onderzoeken toonden wel aan dat lachen inderdaad zo gezond is als de volkswijsheden al eeuwen beweren. Tegelijk hoopt hij dat de clowns het 'me disch bolwerk' wakkerschudden. Dat ze, als narren in de middeleeuwen, naast de ko ning gaan zitten. Zo van, waarom ben je zo serieus? Of: waar is je betrokkenheid geble ven? „Iedereen dié het vak kiest, doet dat uit een soort betrokkenheidlegt de Nieuwkoopse huisarts uit. Door de clowns kunnen verpleegsters en artsen meelachen, emoties tonen en 'door het systeem heenbreken'. Het liefst zou Sluis humor een plekje geven op de medi sche opleiding, maar hij denkt dat dat voor lopig een droom blijft. Sluis genoot dan ook van de optredens van de Amerikaan achter de cliniclowns, Hunter 'Patch' Adams: „In een zaal vol dok ters begint hij heel serieus in zijn dokters- jas. Halverwege verkleedde hij zich als clown en toen moest je de gezichten van die doktoren eens zien". Ook in Rusland sloeg de Amerikaan toe: op het Rode Plein zette hij de wachten een rode neus op. Geen tijd Zelf heeft Sluis geen tijd om een rode neus op te zetten. Hij heeft zijn huisartsenprak tijk in Nieuwkoop en was de grote man achter het project om stervenden een bijna- thuis-huis te geven, waar ze samen met vrijwilligers de dood tegemoet gaan. Anders dan in ziekenhuizen staat in deze rijtjeshui zen niet de techniek centraal, maar de mens. Net als bij de cliniclowns. De ziekenhuizen in deze regio hebben nog geen concrete plannen om cliniclowns aan te trekken. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden, met vrij veel zieke patiëntjes, noemt het wel een 'hartstikke leuk initia tief. Door het enthousiasme in het AMC en de interesse van andere ziekenhuizen, heeft initiatiefnemer Sluis echter goede hoop dat het in heel Nederland lukt. Nog dit jaar wil hij drie extra ziekenhuizen bedienen, 'óók in Zuid-Holland'. Met zo'n 50 clowns denkt Sluis Neder land aardig te kunnen bedienen en hoopt hij ook oudere patiënten te kunnen bedie nen. Dat zijn stichting begint met kinderen, komt omdat die het meest open staan voor clowns. Om ziekenhuizen de clowns het eerste half jaar gratis te kunnen aanbieden, heeft de stichting alleen dit jaar al 1,5 ton nodig. Sponsors blijven dan ook welkom. Het tekort van ruim vier miljoen gulden op de begroting van het Haags Gemeentemuseum bleek de spreekwoordenjkde druppel te zijn. Nadat in 1991 al een he le reeks financiële tegenvallers aan het licht kwam, was de po sitie van de Haagse wethouder Ans van den Berg (financiën en cultuur) niet langer houdbaar. Ondanks goede voornemens en beloften blijkt Den Haag ge woon op de oude voet door te modderen. De affaire rond het Gemeen temuseum en de kunstpaus Ru- di Fuchs staat niet op zichzelf. WD'er Van den Berg heeft zich de laatste jaren herhaaldelijk moeten verantwoorden voor plotseling opduikende tekorten. In 1991 werd Den Haag opge schrikt door een gat van 120 miljoen gulden aan oude tekor ten. Sindsdien wordt er aan een efficiëntere organisatie van de administratie gewerkt. Maar soepel verloopt die ope ratie niet. Zo kwamen bij de af gelopen begroting weer te laat cijfers op tafel. Fractievoorzitter van de PvdA P. Heijnen noemt het Gemeentemuseum voor Van den Berg de druppel die de emmer heeft doen overlopen. „Zij was een goede wethouder maar klaarblijkelijk is dat nog geen garantie om alle proble men adequaat aan te pakken." Ook volgens K. de Graaff van D66 speelt de voorgeschiedenis een rol. „In het begin van de ja ren tachtig was ze ook wethou der. Later bleek dat er ook toen een slechte financiële admini stratie was." Als wethouder fi nanciën heeft Van den Berg vol gens het CDA de administratie ve organisatie een duw in de goede richting gegeven. „Je hoopt geen lijken in de kast te vinden. Helaas voor Van den Berg zat het mis binnen haar ei gen portefeuille van cultuur", aldus W. Bianchi. De schuld die Rudi Fuchs achterliet komt nog eens boven het verlies die de Floriade, de wat uit zijn krachten gegroeide bloemenexpo van de afgelopen zomer, vorige week opleverde. Den Haag draait op voor de helft van het totale verlies van acht miljoen gulden. Daarbij komt nog eens de zeven mil joen gulden waarmee de begro ting van een tramlijntje over schreden werd. En dan zwijgen we verder maar over de vele tientallen miljoenen die geïn vesteerd werden in de Leids- chendamse afvalververbranding die nooit gebouwd zal worden. Treurig voor een stad die nog tot in lengte van dagen gebon den is aan de rente en aflossing van de verdwenen miljoenen uit het verleden. Vervelend boven dien voor Beckers bevestigt beeld van saaie politiek LEIDEN CAROLINE V „Waar zijn de echte rabiate linksen gebleven?", vroeg een heer op leeftijd zich vertwijfeld af na het betoog van Ria Bec kers in een klein collegezaaltje van de Leidse universiteit gis teravond. De fractievoorzitter van Groen Links beet het spits af in een serie gastcolleges over 'het einde van de politiek'. Bec kers mocht haar Leidse gehoor vertellen wat haar partij nou zo uniek maakt ten opzichte van de andere. Maar ze deed dat zonder vuur en glans, ze was gewoon niet fel genoeg, was het verwijt achteraf. En zo werkte ze zelf ongewild mee aan 'het ein de van de politiek'. In feite bevestigde Beckers dus het beeld van de saaiheid die de politiek volgens veel mensen zou kenmerken. De partijen beginnen steeds meer op elkaar te lijken, de tegenstel lingen zijn lang niet meer zo scherp als vroeger. Dit is dan ook het thema van de Leidse gastcolleges waar vijf fractie voorzitters de volgende bijeen komsten hun tanden op stuk mogen bijten. „Waar zijn de tijden van Den Uyl gebleven?", wierp een van de zestig toehoorders Beckers aan het eind van de avond voor de voeten. „Dit is geen verkie zingsavond, ik hoef nu toch geen kiezers te* winnen", zo luidde haar verweer. De vraag is wat zij dan wèl wilde bereiken met haar gastcollege gister avond. „Een beter milieu, vrij heid, gelijkheid en solidariteit, daar staat Groen Links voor", sprak ze rustig en beheerst. Maar dat wisten we allang. I ja, wal moet je daar nu mee? Deze week in La Place Leiden: Beenham in honing en aman deltjes, met Virginiasaus, frisse salade en een Zwitserse-room- dessert r%f\r Slechts 9.95 Geldig l/m zaterdag 6 maart 1993 Op de 4e etage V&D, UW WARENHUIS Veel studenten hielden het maar voor gezien en verdwenen na Beckers' betoog geruisloos in de donkere nacht. De discussie die volgde, werd bijgewoond door een flink uitgedund gezel schap. Een handjevol vragen stellers had nog de energie om Beckers te confronteren met haar eigen woorden. Ook dat le verde geen vurig politiek debat op. Is de politiek dan echt dood? Volgens Beckers is dat niet het geval. Sterker, zij vindt het nu weer zó spannend in de Tweede Kamer, dat ze het bijna jammer vindt dat ze op 20 april afscheid neemt als fractievoór- zitter. „Keuzes en besluiten, daar.gaat het om. De politiek heeft daarin een belangrijke •taak. En het gist van de nieuwe ideeën en kansen." Waar ze op doelde, werd gisteravond niet duidelijk. Af en toe leefde de zaal op: Beckers haalde snerend uit naar haar CDA-collega E. Brinkman die volgens haar ten onrechte terug wil naar het 'bromsnor tijdperk'. Maar dat was dan ook de enige felheid die ze tentoon spreidde. Een oudere man vroeg tijdens het discussie-gedeelte een beetje geïrriteerd: „Wat is nu ei genlijk progressief?" Het nuch tere en dóódsimpele anwtoord van Beckers: „Progressief staat voor verandering, conservatief voor behoudzucht. Dus wij en de PvdA zijn progressief, het CDA niet." Daar kon de vragen steller het mee doen en de dis cussie was ten einde, Volgende week komt Hans van Mierlo (D66) vertellen wat zijn partij te bieden heeft. Om 20 uur aan de Hugo de Groot straat 27A in l.eiden. Engering opvolgster De fractievoorzitster van de WD in de Haagse gemeente raad, Louise Engering, volgt de afgetreden wethouder Van den Berg op. R. van de Laar wordt de nieuwe libera le fractievoorzitter, zo maak te de WD maandagavond bekend. Van den Berg besloot afge lopen weekeinde om af te treden. Zij wilde niet wach ten tot 10 maart wanneer het onderzoek van de gemeente naar het reilen en zeilen van het Gemeentemuseum klaar is. „Uit die rapportage zal blijken dat ik niet eerder op de hoogte ben geweest. Mijns inziens heb ik naar vermogen gehandeld om overschrijdingen te voorko men." Op 11 maart wil de wet houder nog verantwoording afleggen aan de gemeente raad waarna zij vertrekt. Of zij raadslid wordt, heeft Van den Berg nog niet besloten. Hofstad. De reinigingsheffing, om 'n voorbeeld te noemen, gaat over een periode van drie jaar met 240 procent omhoog. Na de geruchtmakende ont dekking van de tekorten in 1991 volgde een gigantische reorga nisatie binnen de gemeentelijke diensten en bedrijven. Bezuini gen werd het parool. Ook enke le politici moesten het veld rui men. Den Haag sneed diep in eigen vlees. Ook is de rijksoverheid ver schillende keren bijgesprongen, maar de drie maal 35 miljoen gulden, is in feite al op. Het wordt gebruikt om het in '91 ontdekte tekort van het finan cieringsfonds (100 miljoen) te dekken. De resterende tekorten (ruim 150 miljoen voor onder andere stadsvernieuwing en bo demsanering) worden gedekt door een lening waaraan de Hofstad voorlopig een kwart eeuw vast zit. Verscheidene gemeentelijke diensten zeggen nog geld van elkaar te krijgen. Raadslid Van Haeften: „Als je ziet wat de ene dienst te vorderen meent te hebben en de andere dienst schuldig denkt te zijn, zie je nogal wat verschillen." De ver klaring daarvoor is simpel: de bonnetjes zijn zoek. Janine Molier van Groen Links spreekt in dat verband van een 'schoe nendoos-administratie': „Het zal mij benieuwen wat er nog aan onbetaalde rekeningen te voorschijn komt." Muurkrant voor beter milieu De stations in ons land krijgen een muurkranr van de stichting Na tuur en Milieu. De reuzenkram komt te hangen op 600 NS- en me trostations. Ook in enkele gebouwen van natuurinstellingen wordt de Milieu Muurkrant opgeplakt. In korte artikelen en advertenties wil Natuur en Milieu informa tie geven over produkten en diensten die bijdragen aan een scho ner milieu. Door het promoten van milieuvriendelijke produkten en diensten hoopt de stichting verandering te stimuleren. Leidschendam overweegt proces LE1DSCHENDAM De gemeente Leidschendam overweegt om projectontwikkelaar Apron voor de rechter te slepen. Dit bedrijf kan op het bedrijven terrein Forepark in Leidschendam zijn verplichtingen niet nako men. Vorig jaar werd duidelijk dat er niet voldoende beleggers en huurders waren voor Palazzo Giardino, een groot kantorencomplex met hotel. Om die reden besloot Apron de bouw stil te leggen. Volgens het gemeentebestuur van Leidschendam blijft Apron in gebreke en heeft vervolgens beslag laten leggen op de spullen van de project ontwikkelaar. Niet alleen omdat het kantorencomplex en het hotel niet binnen de gestelde termijn voltooid zijn. maar ook omdat een deel van de bebouwde grond nog is afgekocht van de gemeente. Tussen beide partijen wordt nog onderhandeld overeen passen de oplossing. De gemeenteraad zal op 8 maart een definitief besluit moeten nemen over een te voeren proces. Onderzoek naar nieuwbouw in de Randstad LEIDEN Een kustuitbreiding bij Den Haag is financieel, organi satorisch en bestuurlijk moeilijk haalbaar en slecht voor het milieu. Twee an dere te bebouwen plekken in de Randstad in Pijnacker (oost en west, het Parkstad plan genoemd) en Zoeter- meer-oost zijn veel beter. Dit blijkt uit een onderzoek van M. Spaans, verbonden aan deTU Delft. Zij toetste verschillende toekomstige bouwlocaties in de Randstad aan de cri teria wonen, mobiliteit, fi nanciële haalbaarheid en milieu. Uit de studie blijkt dat de kustuitbreiding wat betreft wonen en mobiliteit juist beter scoort dan de twee andere locaties. Voor Zoê- termeer-oost geldt dat deze plek minder schadelijke ge volgen heeft voor het milieu, financieel haalbaar is, maar slechtere resultaten oplevert voor wonen en mobilitiet. Het plan Park stad neemt een tussenposi tie in. Welk van de drie alterna tieven het beste aan de ge stelde doelen en randvoor waarden voldoet, is volgens Spaans niet zonder meer te zeggen. De keuze is afhan kelijk van de politiek die moet bepalen wat nu het belangrijkst is. Het gaat dan om de voorrang voor wo nen of het terugdringen van de mobiliteit. Andere on derdelen van de besluitvor ming zijn milieu en de fi nanciële haalbaarheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18