Meer zenders op kabel Motorrijder reed als 'een kip zonder kop' Veenderdijk toegankelijk, maar prikkeldraad blijft Rijn -EN VEENSTREEK Beurs gaat niet door Supermarkt Langeraar ook in andere handen 't Schoolplein Celstraf voor overvallers Bonifaciusschool wint WOENSDAG 3 MAAR I 1993 JZ Glasvezel in Alkemade, Jacobswoude en Ter Aar Kabelexploitant Casema gaat in de tweede helft van dit jaar een glasvezelkabelnet aanleggen in Alkemade, Ja cobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen. Dat be tekent dat er veel meer zenders op de kabel komen. Deze maand al worden RTL-plus en MTV op de kabel gezet. Duitsland 3 volgt binnenkort. Het zenderaanbod in de ge meenten kan door het besluit van het Casema-bestuur nog voor het einde van het jaar aan zienlijk worden uitgebreid. Door de 'verglazing' van het net krijgen de dorpen straks alle zenders die in Alphen op de ka bel worden gezet. In Alphen, waar al glasvezel kabels liggen, krijgen de abon nees er binnenkort vijf zenders bij. Naast RTL-plus, MTV en Duitsland 3 zijn dat Discovery Channel en een regionale ka belkrant. Daarnaast krijgt de Turkse zender TRT een eigen kanaal. Sportnet, dat ook aan het net zou worden toegevoegd, is sinds maandag samenge voegd met Eurosport, dat al op de kabel zit. In de Alphense huiskamer is sinds afgelopen vrijdag RTL- plus te ontvangen. In de loop van de week volgt MTV. Het doorgeven van het signaal van deze zenders is voorlopig nog slechts een proef. Vanaf'1 15 maart staan de zenders vast op Geen onderzoek tuinders Alphen den haac/alphen Tuinder A.J. Ie Clerq uit Alphen aan den Rijn hoeft voorlopig nog geen monsters te nemen van de bodem on der zijn tuinderij. Het bodemonderzoek moest Le Clerq uitvoe ren op grond van een voorschrift in de nieuwe hinderwetver gunning. die de tuinder van de gemeente kreeg. In een spoed procedure bij de Raad van State is het voorschrift echter ge schorst. Het plan van de gemeente om bij alle tuinders bodem onderzoek te doen loopt door deze uitspraak ook ernstige ver traging op. Er is slechts mondeling bekend gemaakt dat het voorschrift is geschorst. De motivering zal later schriftelijk wor den vrijgegeven. Inbrekers op heterdaad betrapt alphen aan den run» De Alphense politie heeft vannacht twee op heterdaad betrapt bij een inbraak in een huis aan de Prinses Marijkestraat. Surveillerende agenten zagen de twee mannen - 22 en 32 jaar oud en zonder vaste woon- of verblijf plaats - in de buurt van het pand en hielden een oogje in het zeil. Op een gegeven moment verliet het tweetal het pand en werden ter plekke ingerekend. Om binnen te komen hadden zij éen deur opengebroken. De consumentenbeurs in Roelofarendsveen gaat dit na jaar niet door. Dit heeft de win keliersvereniging RAAK gister avond tijdens de ledenvergade ring besloten. Oorzaak is de huurverhoging die de bloemen veiling in het dorp dit jaar voor het gebruik van haar gebouwen berekent. De veiling vraagt dit jaar 15.000 gulden aan kale huur. Voordien lag dit bedrag tussen de vierduizend- en vijf duizend gulden. RAAK-secretaris R. van der Geest: ..Bij die 15.000 gulden komen nog de personeels- en energiekosten en de huur "Van de kramen. Dan zijn we in to taal zo'n 25-duizend gulden kwijt en dat valt niet op te bren gen." De leden waren eensge zind in hun besluit om de beurs af te blazen. In het verleden werd de beurs gecombineerd met een bloe men- en plantenshow in de vei ling. Maar daar heeft zij nu geen baat bij. Voor commercjële acti viteiten wordt nu een meer kos tendekkende prijs gerekend. Vooralsnog hebben de winke- de kabel. Voor de aanleg van de glasvezelkabel hoeven geen tuintjes te worden omgespit. Al leen het hoofdnet wordt vervan gen, de kabels van de verdeel kasten in de wijken naar de wo ningen blijven gewoon van ko per. Wel moeten de eindverster kers in de verdeelkasten vervan gen worden. De televisiekijkers in de dor pen hoeven niet extra in de bui del te tasten voor de vernieu wing van het kabelnet en de uit breiding van het aanbod. Vol gens regiomanager W. de Jong van Casema zal de abonnen- mentsprijs in 1994 niet of slechts zeer gering, met maxi maal vijftien cent per maand, stijgen. Rijnwoude Aan de andere kant van Alphen, tussen Hazerswoude-Dorp en Benthuizen, is het energiebe drijf EWR bezig een glasvezelka bel te trekken. Met deze kabel wordt Benthuizen op het Al phense net aangesloten. Tot nu toe krijgt het dorp zijn signaal uit Zoetermeer. Voor de zomer moet Benthuizen dezelfde zen der op de kabel krijgen als de rest van de gemeente Rijnwou de. Ook in Rijnwoude zijn er plannen om het zenderaanbod nog voor de zomer uit te brei den met twee zenders, te weten RTL-plus en MTV. Een verdere uitbreiding van het aanbod zit er voorlopig niet in. De EWR, sinds 1 januari eigenaar van het gemeentelijke kabelnet, heeft nog geen plannen om naast de verbinding Benthuizen - Ha zerswoude-Dorp glasvezelkabel aan te leggen. Faillissement Alsu-supermarkten dreigde liers geen vervangende activitei ten in hun planning opgeno men. Van der Geest: „Binnen kort krijgen we te maken met de reconstructie van het Noordein de. Als alles meezit wordt de nieuwe weg voor de zomerva kantie opgeleverd. Dan willen we bij de opening wat festivitei ten op touw zetten, maar de concrete plannen daarvoor moeten we nog uitwerken." De winkeliers hopen dat sier bestrating en aangepaste ver lichting kan worden aange bracht als voor de renovatie van het Noordeinde minder geld nodig is dan de half miljoen gulden die de gemeente er nu voor uittrekt. Een harde toezeg ging hiervoor heeft de gemeen te niet gedaan. CDA-wethouder W. Nugteren is wel bereid verklaard dit bin nen het college van B en W aan te kaarten. De WD heeft zich vorig jaar al achter de wens van de winkeliers geschaard. CDA- er J. Duivenvoorden 'wil liever dat een eventuele meevaller bij het Noordeinde wordt gebruikt voor de aanleg van een fietspad langs de Oud Adeselaan in Rijp- we tering. langeraar marieta kroft De Alsu-supermarkten in Lei- muiden, Langeraar en De Kwa- kel gaan over in andere handen. Eigenaar A. Akerboom heeft de drie winkels verkocht aan res pectievelijk Albert Heijn en Co- dis, omdat een faillissement dreigde. Akerboom verhuurde de su pers aan de twee compagnons Albers en Suvee uit Veenendaal, maar zegde het contract met hen op toen bleek dat ze in fi nanciële moeilijkheden zaten. „Ik moest een strenge mars voeren", zegt hij. „Als ik dat niet had gedaan, dan was faillisse mentonontkoombaar." Hij wil niet veel kwijt over de oorzaak van de dreigende on dergang. „Niet alles liep goed. Het is een kwestie van beleid." Albers weigerde gisteren com mentaar te geven. Akerboom, die samen met zijn broer en zijn dochter eige naar was van de drie zaken, wil de voorkomen dat de dorpen verstoken zouden raken van een supermarkt. „Want ik had ze ook kunnen verkopen aan een projectontwikkelaar. Dan hadden we er meer geld voor gehad." De nieuwe eigenaar van de zaken in Langeraar en De Kwa- kel is sinds 1 maart Codis Su permarkten BV. Gisteren werd al bekend dat Albert Heijn de nieuwe eigenaar is van de win kel in Leimuiden. De winkel aan de Kerkstraat in Leimuiden is om organisato rische redenen tijdelijk gesloten voor hel publiek. De zaken in Langeraar en De Kwakel zijn ge woon opengebleven. Zaterdag vertoonden de winkels al veel lege schappen. Maar die wer den maandag en dinsdag weer gevuld. „De klanten hebben er dus niet veel van gemerkt", zegt Akerboom. „Alles is overgeno men. behalve de schulden." Tot enkele jaren geleden stonden de gebroeders Aker boom zelf in de winkel in Lan geraar. A. Akerboom begeleidt nu nog de organisatie rond de overgang. Maar zodra de nieu we supermarkteigenaar zijn draai heeft gevonden, trekt hij zich terug. Na 105 jaar zet de Langeraarse kruideniersfamilie Akerboom dan definitief een punt achter het familiebedrijf. oud ade» Eens stond er de basisschool St. Bavo. Nu worden op die plek in Oud Ade - tussen café 't Lageland en de St. Bavo - twaalf huizen gebouwd. Met een kraan worden de muren opgetrokken. Vrij dag verschijnt er een grote kraan in 't dorp om de tweede verdiepingsvloer in de panden te leggen. Zeven woningen worden verhuurd aan mensen van 55 jaar en ouder. De ouderen uit Oud Ade ko men hiervoor als eersten in aanmerking. Bejaarden uit Rijpwetering staan op de tweede plaats. Onder die voorwaarde heeft het parochiebestuur St. Bavo een deel van de grond gratis afgestaan. De andere vijf woningen zijn eengezins-koopwoningen. Om de herinnering aan de basisschool toch nog levend te houden, krijgt de straat waaraan de hui zen staan, de naam 't Schoolplein'. Als alles vol gens plan verloopt kunnen de bewoners vlak voor of na de bouwvakvakantie in hun nieuwe huis. FOTO BEN DE BRUYN den haag/roelofarendsveen - peter van der hulst „U reed als een kip zonder kop." Een an dere kwalificatie voor de wijze waarop een Noordwijkse snelheidsduivel op 12 april 1991 in een sloot in Roelofarends veen was beland, kon de Haagse politie rechter Van der Heide gisteren niet be denken. De vriendin van de Noordwij- ker, die achterop de motor zat, hield ern stige verwondingen aan de glijpartij over. Omdat de motorrijder ook nog eens onverzekerd rondreed, kreeg hij een boete van elfhonderd gulden en 2,5 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. Op de snelweg A4 begon in de ogen van de 35-jarige Noordwijker alle ellende. Naar zijn zeggen reed hij zo'n 140 kilometer per uur en daarmee trok hij de aandacht van de politie. „Ik was niet verzekerd en dacht: nu ben ik mijn motor kwijt." De man opende daarom de gashandel en voerde de snelheid vol gens de politie op naar 200 kilometer per uur. Om de agenten van zich af te schud den, verliet de Noordwijker de snelweg en vervolgde zijn route over de provinci- aleweg S5 door Roelofarendsveen. Bij het inhalen van een personenauto doofde de Noordwijker zijn lichten. Dat was niet bedoeld om de politie te misleiden, zei de verdachte gisteren. „Het ging per on geluk. Toen ik mijn lichten weer aan deed zaten we al op het gras en we kwa men vervolgens in de sloot naast de weg terecht. Op de S5 reed ik overigens al rustig. Alleen op de snelweg heb ik te hard gereden", aldus de verdachte. Zonder kleerscheuren kwam de Noordwijker er vanaf. Zijn vriendin daar entegen werd met een verbrijzeld boven been en een verbrijzelde enkel naar het ziekenhuis overgebracht. De Noordwij ker moest voor de rechter beamen dat zijn duo-passagiere 'doodsangsten had uitgestaan'. „Het zal je maar overkomenzei de officier van justitie. „Zit je als simpel burger achterop de motor en dan word je bijna invalide. Ze zal nooit helemaal weer de oude worden. De verdachte heeft niets en het slachtoffer mag de schuld betalen. Kwalijk is het dan ook nog dat hij niet verzekerd was." Ook de rechter toonde weinig mede dogen met de Noordwijker. „Eigenlijk is er sprake van opzet. Als u bij duisternis hard rijdt en uw lichten uitdoet, dan is dat vragen om moeilijkheden." De rech ter kon zich volledig vinden in de eis van de officier: elfhonderd gulden boete en 2,5 jaar niet rijden. Rijverbod en boete voor drankmisbruik den haag/nieuwe wetering De Haagse politierechter vond het niet vreemd, dat een 60-jari- ge man uit Nieuwe Wetering zich maar weinig kon herinne ren van de botsing in Oude We tering. Hij verliet op 1 juni 1991 zo dronken het café, dat hij ach ter zijn stuur in slaap viel en frontaal op een tegenligger botste. De man kreeg gisteren een boete van 1300 gulden en een rijverbod van vijftien maanden. De botsing in Oude Wetering liep relatief goed af. De be stuurster van de auto die door de man uit Nieuwe Wetering werd geraakt, liep een gebroken neus op. Zelf werd hij met een pijnlijke nek en een arm- kwetsuur naar het AZL overge bracht. In het ziekenhuis werd een bloedproef afgenomen waaruit bleek, dat hij vier maal de toegestane hoeveelheid alco hol had genuttigd. De man kon zich van het voorval niet veel meer herinne ren. „Ik weet alleen dat ik na wat glazen bier en jenever naar huis wilde en de auto pakte. Van de klap weet ik weinig meer. Ik was daardoor een beetje van de kaart", zei de man. De officier van justitie hield er in zijn eis rekening mee dat de man al vier keer eerder was ver oordeeld voor het rijden onder invloed. Hij vroeg de rechter dan ook om een geldboete van 1300 gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid van 15 maanden. Een eis die de rechter niet onredelijk vond. den haag/alphen aan den run Vier jaar gevangenisstraf heeft een 20-jarige Alphenaar van de Haagse rechtbank gekregen, wegens het plegen van een reeks overvallen op patatzaken in de Randstad. Hij pleegde die overvallen met twee 18-jarige Rotterdammers. Zij zijn respec tievelijk veroordeeld tot 36 maanden en 30 maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. De drie hadden financiële problemen en overvielen eind vorig jaar cafetaria's in Wad- dinxveen, Alphen en Leiden. De advocaten vroegen de rechtbank, gezien de jeugdige leeftijd van de verdachten, niet te zwaar te straffen. De aankla ger drong twee weken geleden juist aan op het tegenoverge stelde. Hij eiste zes jaar tegen twee van de drie verdachten. Tegen de laatste verdachte eiste hij vier jaar. Deze had een over val minder gepleegd. De door de aanklager voorge stelde straffen acht de recht bank te fors. Toch vinden de rechters vanwege de ernst van de gepleegde delicten aanzien lijke gevangenisstraffen op zijn plaats. VRIJE TIJD V rijeti. jdsmarkt Computerspelletjes, gezel schapsspellen, boeken, platen en nog veel meer is te koop op de vrijetijdsmarkt die vandaag in buurtcentrum Elckerlyc aan de llavixhorst in Alphen wordt gehouden. De markt is van avond nog tot tien uur open. Tarot Tarot is het onderwerp waar over donderdag 4 maart een bij eenkomst wordt gehouden in restaurant 's Molenaarsbrug in Alphen. Er komen actuele on derwerpen aan de orde maar bezoekers kunnen zelf ook idee- en aandragen. Telefonisch op geven kan via tel. 071-216767. De bijeenkomst begint om 20 uur, de toegangsprijs is 12,50 gulden. Bingo In buurthuis Westerhaven aan Emmalaan 45 in Alphen wordt vrijdag 5 maart een bingo ge houden. Aanvang: 20 uur. Poppenkast Bij speeltuin- en buurtvereni ging Vreugdeoord kunnen don derdag 4 maart om 14.30 uur kinderen vanaf 4 jaar naar een poppenkastvoorstelling kijken. 1 let verhaal gaat over de lente. Na de poppenkast is er nog wat tijd over om te knutselen. Toe gang 1,50 gulden en voor leden 1 gulden. Veehouder boos op provincie De provincie Zuid-Holland, die aanvankelijk van plan was om de dijk van de agrariër M. Mooren tot particulier grondge bied te verklaren, is op dit idee teruggekomen. Ze schaart zich achter het in 1991 genomen be sluit van de gemeenteraad om de Veenderdijk openbaar te houden. Dat blijkt uit de ant woorden van Gedeputeerde Staten op vragen van de Groen- Links-statenleden C. van Laar en E. Meijer. Op de Veenderdijk in Rijpwetering staan nu nog steeds bordjes met de tekst 'ver boden toegang'. Veehouder Mooren heeft ook prikkeldraad gespannen om ongenode gas ten te weren. Hij ergert zich al jaren aan de wandelaars die over 'zijn' terrein lopen. Een paar jaar geleden ontstond zelfs een fikse vechtpartij, toen ge meente-ambtenaren en politie agenten het prikkeldraad wil den weghalen. De veehouder en een andere man werden in de boeien geslagen. Daarna is een afspraak ge maakt om de openbare wandel route te wijzigen. De route kwam te liggen over het land van mevrouw Van Wieringen en niet over de dijk van Mooren. Die zegt nu dat de provincie zich niet aan de afspraken houdt als de Veenderdijk inder daad toegankelijk blijft voor ie dereen. Hij wijst op de overeen stemming die de provincie Zuid-Holland, de gemeente Alkemade, de Stichting Lange Afstandspaden, het' waterschap De Veen- en Geestlanden en de eigenaren van de Veenderdijk enkele jaren geleden hebben bereikt over de nieuwe wandel route. Wandelaars storen de agrariër bij zijn werkzaamheden. „Om maar een voorbeeld te noe men", legt Mooren zijn bezwaar uit. „Ik heb een varkensstal. Al lerlei voorzieningen moeten wij treffen om besmettelijke ziekten te voorkomen. De haard van de varkenspest lag vorig jaar in Nieuwerbrug. Er liepen hier vo rig jaar wel mensen die kort te voren in Nieuwerbrug waren geweest en vervolgens vlakbij mijn varkens kwamen." Dat de provincie nu niet meer bereid is om het pad aan de openbaarheid te onttrekken is een direct gevolg van het feit dat de gemeenteraad van Alke made dat niet wil. De raad vindt dat het 'afkeurende gedrag' van de veehouder niet mag worden beloond. Daarom tekende de gemeente de overeenkomst niet, waardoor de provincie niet kon beginnen met de formele onttrekkingsprocedure. Boven dien heeft het waterschap de dijk met ingang van 1 januari overgedragen aan de gemeente Alkemade. Het is, aldus GS, nu aan de gemeente of ze het pad al dan niet aan de openbaar heid wil onttrekken. Volgens J. Oerlemans van de gemeente Alkemade blijft de dijk weliswaar openbaar. (..Als het eenmaal niet meer open baar is, kun je dal bijna niet meer terugdraaien.") In de praktijk komt het er echter op neer dat Mooren geen wande laars op zijn dijk krijgt. Er ligt immers een alternatieve wan delroute. En bovendien heeft de gemeente niet zo veel trek in een nieuwe vechtpartij met de agrariër, aldus Oerlemans. alphen aan den run De Alphense Bonifaci- uschool heeft gisteren, zowel bij de jongens als bij de meisjes, de eerste prijs in de wacht gesleept bij het jaarlijkse lijnbaltoemooi. Gis teren speelden de groepen vier, vijf en zes, vandaag de groepen zeven en acht van de ba sisschool. De wedstrijden worden gehouden in sporthal Arena aan het Diamantplein. In to taal deden 97 teams mee aan dit voor de vijf tiende keer gehouden toernooi. De tweede en derde plaats waren gisteren bij de meisjes respectievelijk voor De Hobbitsteê en de We reldwijzer. Bij de jongens kwamen de teams van het Spinnewiel op de tweede en de Dr. Martin Luther Kingschool op de derde plaats. Vanmiddag reikte wethouder Hommes de prijzen uit. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17