'Politie moet vaker oefenen met wapen' Kou deert Keukenhof niet Leiden Regio Leidse politie krijgt schietsimulator met laser Katwijker krijgt half jaar cel voor bedreiging Vrijwilligers bestrijden eenzaamheid en verveling WOENSDAG 3 MAART 1993 CHEF GERT VISSER, P Vuurwapeninstructeur Schouten onderschrijft klachten NPB E LAMMERDING Er is niet genoeg tijd om op de schietbanen te trainen, klagen politie-agenten. „Dan maken ze maar tijd", vindt vuurwapeninstructeur R. Schouten van het politiekorps Hollands Midden. „Die jongens hebben voldoende mo gelijkheden. Als ze echt willen, kunnen ze veel vaker oe fenen. Ze moeten bij hun chef aan de bel trekken als ze denken dat ze niet de kans krijgen." reau, waar hij het korps Leiden- /Voorschoten traint. De overige dagen traint hij in andere plaat sen in de regio Hollands Mid den. Een belangrijk doel van de vuurwapeninstructeur is het waarborgen van de veiligheid van iedereen: de verdachte, om standers en de politie zelf. Pas op het laatste moment mag er naar het wapen worden gegre pen. Na klachten van de Nederland se Politie Bond (NPB) stelt het ministerie van binnenlandse za ken binnenkort een onderzoek in naar het oefenen met het dienstwapen. Volgens instruc teur Schouten wordt er ipder- daad een stuk minder geoefend dan vroeger. „Officieel moet er vijf keer per jaar twee uur wor den geoefend op de schiet banen. Dat is echt noodzakelijk. Maar in de praktijk komen ze twee, drie keer per jaar. Ik vraag ze altijd om minstens één keer per kwartaal te komen." Schouten is drie maal per week te vinden op de schiet baan van het Leidse politiebu- „En dat is in de regel alleen in geval van moord, doodslag, ver krachting en een roofoverval", zegt hij. „Als iemand met een slagersmes op de politie afkomt, kunnen ze beter wegrennen dan schieten. En dan op die persoon inpraten, zodat die het wapen weggooit. En dat geldt Nu oefenen de agenten alleen nog op statische poppen. Maar over een maand krijgt Leiden een schietsimulator. Dat is een apparaat met be wegende beelden, waarbij met laserstralen wordt ge schoten. Een andere oefening is dat agenten een laserstraal in een over het beeld bewe gende cirkel moeten zien te houden. De schietsimulator reageert op stemmen. De agenten zijn verplicht te roe pen dat zij van de politie zijn, voordat zij mogen schieten. Wanneer zij te vroeg schieten, krijgen ze strafpunten. Instructeur Schouten vindt het 'een prachtige aanvulling op de schietbaan'. „Door die bewegende beelden lijkt alles veel echter. Het is veel emo tioneler dan de oefeningen op een schietbaan met alleen statische poppen." R. Schouten geeft instructie aan politie-agenten op schietbaan in Leiden. voor alle 160 gewapende agen- ken van het dienstpistool, toch ten van het korps Leiden/Voor- zijn de trainingen heel belang- schoten." rijk.Als er met het wapen moet Maar ook al moet de politie worden gewerkt, moet dat goed zo weinig mogelijk gebruik ma- gaan. Je hebt vaak maar een fractie van een seconde om te reageren. Daarom moet je je wapen goed kennen en er goed mee kunnen omgaan. Anders neem je te veel risico. Ik heb lie ver een agent naast mij die twintig keer per jaar traint, dan een die twee keer komt." De nieuwe politiekogel is 'zachter' dan de vorige, zegt n de Keukenhof lagen gisteren hier en daar nog onder de sneeuw. Volgens directeur H. Kos- t de bloemen geen kwaad. foto wim dijkman Keukenhof gaat 'mooi' open. Daar is Keukenhofdirecteur H. Koster van overtuigd. Het koude weer van de afgelopen dagen kan niet verhinderen dat de Lis- sese bloementuin tijdens de opening op 25 maart volop in bloei staat. Op dit moment staan eerste narcissen al in bloei. Boshyacintjes, vroege iris sen, speciaal geprepareerde hy acinten en talloze krokussen ge ven het park eveneens al flink wat kleur. De dit weekeinde ge vallen sneeuw deert de vroege bloeiers niet meer, meent Keu- kenhofdirecteuT Koster. „De planten zijn goed gehard. Bo vendien gaat het niet om een hele droge vorst, maar ligt er Dat vormt een mooi afdeklaagje voor de bol len. Je moet nu alleen niet in de tuin gaan werken." Temperatuur Vrees dat als de kou nog een tijdje aanhoudt de eerste bezoe kers van Keukenhof worden ge trakteerd op een kale tuin, heeft Koster dan ook niet. Hij wijst er op dat er in de afgelopen winter niet al te veel vorstdagen zijn geweest. Weliswaar is er een week goede vorst geweest, maar verder was de temperatuur gro tendeels boven de nul. „We zijn op dit moment zelfs een paar dagen voor op het normale schema en we hebben nog drie weken", zegt de Keukenhofdi- eur die het volste vertrou- i heeft in moeder natuur. Op een paar extra koude dagen vol gen altijd wel een paar warme dagen die de zaak weer recht trekken. „En zodra de bollen na een periode koud de warmte ruiken, schieten ze de grond Kleur Volgens Koster kunnen de eer ste bezoekers op 25 maart be halve van de bolgewassen in de tuin, ook genieten van twee binnententoonstellingen: de or- chideeënparade en de amaryl- lis/freesia/hyacintenparade. „Maar de tuin staat natuurlijk voorop. Daar moet voldoende kleur zijn en zoals het er nu op lijkt, is dat zeker het geval." Keukenhof is tot 23 mei ge opend. foto henk bouwman Schouten. „Maar een kogel blijft kent, gaat er veel meer ontspan- een kogel. Hij is dodelijk. Daar- nen mee om. Die trekt hem om moet er zo voorzichtig wor- minder snel dan een ongetrain- den omgegaan met een wapen, de agent die niet weet wat zo'n En een agent die zijn wapen wapen kan doen." DEN HAAG/KATWIJK. De r die in 1986 De commercie laat geen Leids instituut of voertuig meer onberoerd. Straks is de Arentshorstschool behangen met reclameborden om aan geld te komen voor een opknapbeurt. Maar MacDonald's en boze multinationals komen er niet aan de muur. Het fenomeen sponsoring dringt steeds dieper door inde maatschappij. Geen instituut lijkt meer heilig voor reclamebood schappen van bedrijven, die het broodnodige geld voor noodzakelijke voorzieningen moeten binnenbrengen. De Arentshorstschool voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden aan de Ter Haarkade is onlangs begonnen met een actie om het schoolplein op te knappen. Dit naar aanleiding van het 25-jarig jubileum. Het geld is met name nodig voor speelmateriaal, het gaat in totaal om 10.000 gulden. Bedrijven worden aangeschreven met het verzoek tot sponsoring. Als tegenprestatie voor een bedrag van pakweg 500 gulden wordt een bord aan de gevel bevestigd, of een advertentie in de jubileumkrant geplaatst. Moet dat nou, die vercommercialisering van het onderwijs? Adjunct-directeur Vincent Pieterse heeft er geen problemen mee. „Het ministerie geeft geen subsidie voor deze noodzakelijke verbetering, het bestuur vond het prima om op deze manier gejd binnen te halen. Wel zouden we niet door iedereen gesponsord willen worden. We nebben bewust bepaalde bedrijven aangeschreven. Bedrijven die veel handel drijven met landen die totalitair geregeerd worden, ga je liever uit de weg. en ik heb ook wel eens gehoord dat bijvoorbeeld McDonald's werd vermeden vanwege een milieu onvriendelijke bedrijfsvoering. Maar sponsoring bij onderwijsinstelingen is zeker geenr ichijnsel. Denk ide computerlokalen bij het voortgezet onderwijs, waar dan een bordje hangt met de tekst dat de computers zijn geschonken dooreen bepaalde firma", aldus Pieterse. Tot nu toe verloopt de actie overigens nog niet erg vlot. Er zijn alleen negatieve reacties binnengekomen. Het blijft toch een soort stadsgezichtsvervuiling, al die firmanamen op voertuigen en gebouwen. Het plaatselijk dagblad dat adverteert op brandweerkazernes en brandweerauto's, de chocoladefabriek die bussen paars verft en er koeien op afbeeldt, om maar te zwijgen van al die abri's en mupi's met kreten over koffie, dood en aanverwante zaken. Straks gaan de uitvaartbedrijven nog adverteren op de vuilniswagens. Spookgeluiden Bewoners van de Raadsherenbuurt en Vogelwijk, wijken in het noordwesten van Leiden, klagen over geluidsoverlast in nachtelijke uren. Een aanhoudend gonzend geluid houdt de lichte slapers wakker. De verdenking is gevallen op marinievliegkamp Valkenburg, waar de Orions, viermotorige patrouillevliegtuigen, aan het proefdraaien zouden zijn. Een bewoner van de Blauwe Vogelweg klaagde gisteren nog over de vliegtuigmotoren die in de nacht van maandag op dinsdag goed te horen zouden zijn. „Ik woon hier al 20 jaar, maar dat geluid hoor ik pas de laatste maanden. Het duurde maandagnacht van half één tot half vier. Ik lig er niet echt wakker van. maar het is wel storend. Toen ik het „Eens zal de wal het schip toch keren. Dat moet u als matroos toch aanspreken." Met die woorden maakte politierechter Van der Heide een 36-jarige Katwijker duidelijk dat wat hem betreft de maat vol is. Voor het bedreigen van twee 'bekenden' met een revolver en verboden wapenbezit werd de Katwijker gisteren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden. De verdachte kon het niet ve len dat een van de twee man nen onjuiste verhalen over hem verpreidde. „De andere man heeft mij in mijn eigen huis ge provoceerd." Volgens de raads vrouw is de Katwijker uitgelokt. „De twee mannen zijn maatjes en goede bekenden bij de poli tie." De provocaties leidden ertoe dat de Katwijker naar zijn wa pen greep en een van de man nen tussen juni en augustus 1991 diverse malen met een ge richte en geladen revolver be dreigde. Op 31 augustus, de dag waarop de andere man het moest ontgelden, kon de politie ingrijpen. Tijdens dat incident brulde hij: „Nu maak ik ze zeker kapot." Zijn wapen en de revol ver met munitie die later bij huiszoeking werden aangetrof fen, zijn in beslag genomen. Reclameboodschappen krijgen Leiden steeds meer in hun greep. marinevliegkamp opbelde, werd er gezegd dat de commandant het niet goed vond dat er 's nachts motoren draaiden. Daar concludeer ik dan uit dat er kennelijk de afgelopen tijd wel de nodige herrie is geproduceerd". Een woordvoerder van de marine spreekt met klem tegen dat er op Valkenburg motoren draaien in nachtelijke uren. „Volgens de hinderwetvergunning mag er tussen 23.00 en 7.00 uur geen geluid worden gemaakt. Proefdraaien gebeurt niet. opstijgen en landen geschiedt hoofdzakelijk overdag. Incidenteel komt en gaat er 's nachts wel eens een vliegtuig. Herrie in de nacht van maandag op dinsdag? Volslagen onmogelijk". Als de marine de waarheid spreekt, is de oorsprong van het gonzende geluid een volstrekt mysterie. Het feit ligt er dat er uit dichterbij gelegen dorpen zoals Rijnsburg en Katwijk geen klachten bekend zijn. Mensen met een levendige fantasie zouden zich nu kunnen inbeelden dat buitenaardsen in hun gonzende vliegende schotels zijn geland. Of cirkelen er misschien toch ondeugende piloten rond? Spookhuis Het bouwvallige pand aan de Leliestraat 64/66 blijft de omwonenden verontrusten. De gemeente heeft inmiddels ook klachten binnengekregen over de tuin van het pand. die aan de Bloemistenlaan ligt. Een buurman klaagt over de braamstruiken die in de zomer hoog opbloeien. Deze begroeiing komt in de tuinen van de buren terecht en groeit tegen muren op, hetgeen overlast van kruipende beestjes veroorzaakt. Inmiddels heeft bouw- en woningtoezicht van de gemeente een onderzoek henk bouwman ingesteld, maar de zaak niet urgent bevonden. „Het is winter en dan valt het met die begroeiing nog wel mee. We zullen de zaak verder in het jaar opnieuw bekijken", vertelt een inspecteur. Met de eigenaar wordt binnenkort een gesprek gevoerd over het pand zelf. De Leliestraatbewoners hebben in ieder geval het voordeel dat de bouwval niet zo snel ten prooi zal vallen aan kraakacties, of het zou om kamikazekrakers moeten gaan. LEIDEN VALERIE LEENHEER De Stichting Voorzieningen Ge handicapten zoekt vrijwilligers voor haar Thuiszittersproject in Leiden. De vraag wordt steeds groter, vertelt coördinatrice Ida Nolles. „Veel van de oudere be woners van gezinsvervangende tehuizen hebben geen bezighe den elders en zitten de hele dag thuis." Het project heeft nu on geveer 20 vrijwilligers, maar wil er graag vijf of zes mensen bij hebben. Hel Thuiszittersproject werd in 1989 opgezet door het Regio naal Overlegorgaan Zwakzinni genzorg Leiden. De bedoeling is met name oudere verstandelijk gehandicapten een zinvolle tijdsbesteding te geven. Het Thuiszittersproject organiseert activiteiten om eenzaamheid en AGENDA WOENSDAG 3 MAART Informatiepunt Gemeenschappeh|k Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest DONDERDAG 4 MAART KledingbeursAinjmarkt m Buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, aan vang 11.00 uur. Noordwijk Afhalen volgnummers voor hulp Leid se Rechtswinkel bij invullen van be lastingformulieren voor ouderen op maandag 15 maart a s.. De Wieken. St. Jeroenswegen 't Trefpunt. Schoolstraat, van 10.00 tot 12.00 Zwemmen voor mensen met CARA o.l v. een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14.30 tot 15.30 uur. soortgelijk geval al eerder was veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk, ging op 30 april van het vorig jaar nog maals in de fout. Hij zag dat twee uitsmijters in de Tram straat een jongen in elkaar sloe gen en haalde daarom een pistool uit zijn broekzak. Uitein delijk koos de Katwijker het ha: zepad en gooide zijn wapen in „Het is niet gebruikelijk in Nederland dat mensen iedere dag een wapen onder de neus krijgen geduwd", laakte de offi cier van justitie de handelingen van de Katwijker. „Het illegaal wapengebruik neemt hand over hand toe." Een gevangenisstraf van zes maanden vond de offi cier dan ook alleszins redelijk. Voor het verzoek van de raadsvrouw om de gevangenis straf om te zetten in 240 uur dienstverlening, omdat de Kat wijker na een lange periode van werkloosheid inmiddels een baan als matroos heeft, voelde de officier niets. „Mensen be dreigen en er dan met dienst verlening afkomen, als dat ge beurt da^ gaan we de verkeerde kant op met de rechtspraak in ons land." De rechter was het met hem eens. verveling onder de bewoners te voorkomen. „Onder begeleiding van vrijwilligers worden soos- middagen gehouden. De bewo ners kunnen dan knutselen, schilderen en volksdansen. Ook hebben we elke maand een uit stapje, bijvoorbeeld naar een dierentuin of het strand. En daar zijn ook vrijwilligers voor nodig", aldus Nolles. De aankomende vrijwilligers hoeven niet aan allerlei eisen te voldoen. „Iedereen is welkom. Men hoeft geen ervaring te heb ben met geestelijk gehandicap ten. Leeftijd is ook niet belang rijk. De leeftijden van de vrijwil ligers variëren nu van 16 lot 72 jaar." Belangstellenden kunnen contact opnemen met het Thuiszittersproject, telefoon. 071-155834.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16