Bedrijfsterrein bij Buitenlust Regio 'Brandweer wist van gevaarlijke situatie op woonboot' Twee mille boete voor Boskoper die ademtest niet kon afleggen Garagehouder geeft toe aan eis van Leiderdorp 'Een bak tulpen vind ik erg mooi' Bouw jongerencentrum Voorschoten loopt minimaal jaar vertraging op WOENSDAG 3 MAART 1993 Voorschotense (88) overlijdt aan gevolgen brand „Ik heb acht jaar geleden al een j keer gezegd dat die boot in de j brand zou vliegen." Het ver baast woonbootbewoner J. Gahrman niets dat de woon- schuit van een 88-jarige Voor- I schotense aan de Kniplaan vori- I ge week geheel uitbrandde. De bewoonster overleed gisteren aan de gevolgen van haar ver wondingen. ,,De politie en de brandweer waren op de hoogte van de brandgevaarlijke situatie I waarin de vrouw leefde. Maar er is niks aan gedaan", aldus Gahrman. Vorige week maandag brak er 's avonds brand uit in de woon boot van de hoogbejaarde vrouw. Een buurman waar schuwde direct de brandweer die binnen een paar minuten aanwezig was. De boot stond toen al in lichterlaaie. De buur man had de gewonde bewoon ster inmiddels naar buiten ge sleept. De vrouw is gistermiddag overleden. Ze werd na de brand met tweedegraads brandwon den aan slokdarm en luchtpijp opgenomen in het AZL en moest aan de beademingsappa ratuur liggen. Ook haar ogen waren door de rook aangetast. Het technisch onderzoek naar de oorzaak van de brand is in middels afgerond. Dit onder zoek werd ernstig bemoeilijkt doordat van de boot zo weinig over was. „Dan heb je voor on derzoek bijna geen mogelijkhe den", aldus politiewoordvoer der A. Kuijt. De politie moest het daarom vooral hebben van verklaringen van de bewoon ster, die licht dement was, en getuigen. Voorlopig gaat de po Van de woonboot van de bejaarde vrouw bleef weinig over. Daardoor werd het onderzoek naar de oorzaak van de brand ernstig bemoeilijkt. litie ervan uit dat de brand is veroorzaakt door oververhitting van een pan op het fornuis. De vrouw zou hebben vergeten dat er eten op het vuur stond. De pan raakte oververhit en er ont stond flnke rook. De vrouw zou daarop het raam hebben open gezet. Door die plotselinge toe voer van zuurstof kon gemakke lijk brand ontstaan. J. Gahrman die het slachtoffer redelijk goed kende, betwijfelt of de brand wel in de keuken is ontstaan. Volgens hem leefde de vrouw onder uiterst gevaar lijke omstandigheden. Zij kon niet goed omgaan met gasfles sen en de oliekachel. Ook aan de elektrische leiding in de boot zou van alles hebben geman keerd. Gahrman bracht hiervan en kele jaren geleden de brand weer op de hoogte. Acht jaar ge leden constateerde hij voor het eerst dat de woonboot van de FOTO HIELCO KUIPERS vrouw en haar echtgenoot, die al eerder is overleden, onveilig was. „Het vroor en ik liep over de Vliet met mijn buurman. We zagen een ijzeren pijp uit het water komen die te heet was om beet te pakken met een bungelend verwarmingsele ment erbij. Ook zagen we een ongeaard stopcontact aan de buitenkant van de boot." Volgens Gahrman betrok het echtpaar de elektriciteit vanaf de Kniplaan door een tuinslang in de dijk naar de woonboot. Gahrman kwam sindsdien vaak bij het echtpaar over de vloer om ze te helpen met het afstel len en bijvullen van de olieka chel. Dat de brand door over verhitting van een pan is ont staan, betwijfelt hij. „Er was sprake van een onverantwoorde situatie en daarvan waren poli tie en brandweer op de hoog te." De Voorschotense brand weercommandant I. Herpst kan zich niet herinneren ooit een melding te hebben gekregen over de onveilige situatie waarin de vrouw leefde. „Anders zou de brandweer zeker een kijkje hebben genomen." Overigens is het geen gemak kelijke klus voor de brandweer om zaken te controleren en te verbeteren. „Wij kunnen bij voorbeeld mensen niet verbie den om gasflessen in huis te hebben." Hij geeft een ander voorbeeld waarbij de brand weer machteloos is. „Er kwam laatst iemand die zei: mijn buurman is zo oud en hij rookt. Kan de brandweer niets doen?" Constateert de brandweer eengevaarlijke situatie, dan wordt meestal het energiebe drijf ingelicht. „Daar kunnen ze zeggen: het is hier te gevaarlijk, u krijgt van ons geen span- ning." Overigens had het ener giebedrijf vlak voor de brand bij de woonboot van het slachtoffer een nieuwe kabel aangelegd, al dus Herpst. De brand kan vol gens hem dus niet zijn ontstaan door gebrekkige kabels. Gezondheidsproject Kenya staat in de schijnwerpers voorschoten Het Rode Kruis, afdeling Voor schoten, houdt op woensdag 10 maart in het Rode Kruisge- bouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade een bijeen komst over een gezondheids project in het district Kilifi in Kenya De voorlichtingsavond be gint om 20.30 uur en bestaat uit een diashow, een videopre sentatie en een fototentoon stelling over de resultaten in Kilifi. Het Rode Kruis heeft in Zuid-Holland \oor het project vorig jaar 277.000 gulden bij eengebracht. Dankzij dit geld kan nu medische zorg worden verleend vanuit een eerste hulppost en een gezondheids centrum en zorgen ruim twin tig gerenoveerde en nieuwe waterputten voor schoon drinkwater. Ook kan gezond heidsvoorlichting door gedi plomeerde mensen worden gegeven. In het district Kilifi is de kindersterfte het hoogst van heel Kenya. Zestig procent van de kinderen sterft voor het vijfde levensjaar. Films, foto's en stijlkamer Tentoonstelling in Koudekerk over leven en werk boerin koudekerk a In de oudheidkamer van het I listorisch Genootschap Koude kerk begint zaterdag 6 maart de tentoonstelling over het leven van de boerin in het begin van deze eeuw. In het museum is een stijlkamer uit die periode ingericht. Tevens zijn er films over het zelfkazen op de boer derij te zien. Ook zijn er melk gerei, keukenmateriaal en di verse foto's te zien. In het naast de oudheidkamer gelegen ge bouw Onder Dak zijn films van gesprekken met boerinnen te zien. Tevens liggen er fnlnhne ken over oud en nieuw Koude kerk ter inzage. De oudheidkamer is te vin den aan de Dorpsstraat 55a in het Rijndorp en zaterdags ge opend van 10.00 tot 12.00 uur Elke eerste en derde zaterdag is het pand voor bezoekers ge opend. De expositie duurt een halfjaar. Bazaar in Huize Liduina warmond dag 6 maart een bazaar gehou den. De openingstijd is van In Huize Liduina aan de Heren- 10.00 tot 16.00 uur en de toe weg in Warmond wordt zater- gang is gratis. Architect maakt plan voor gebied tussen veiling Flora en Oegstgeester wijk Het stuk grond tussen veiling Flora in Rijnsburg en de In dische buurt (Buitenlust) in Oegstgeest is uitstekend ge schikt voor de vestiging van kleinere bedrijven zoals loodgieters en hoveniers. Het Oegstgeester architecten bureau Van der Haar heeft al een globale opzet gemaakt voor de ontwikkeling van het gebied langs de Rijnsbur- gerweg. oegstgeest j anet van dij k n Belangstellenden zijn er genoeg, denkt directeur A. van 'der Haar van het architectenbureau. Pro bleem is alleen dat op de grond een agrarische bestemming rust. Bebouwing is nu niet mo gelijk. Het architectenbureau vraagt het gemeentebestuur het bestemmingsplan te wijzigen. De gemeente heeft daarop nog Het terrein heeft een opper vlakte van ongeveer zes hectare. Er staan een paar woningen en enkele bedrijven, maar het grootste deel van het gebied is grasland. Ook staan hier en daar vervallen kassen. Aannemer Van Egmond, ge vestigd aan de Rijnsburgerweg, stapte als eerste naar het archi tectenbureau. Vervolgens klopte ook groente- en fruithandelaar De Mooij bij Van der Haar aan. „En inmiddels spreek ik na mens nog meer eigenaren van de percelen", aldus de architect. Hij zegt ook dat verschillende bedrijven al belangstelling heb ben getoond voor vestiging op het nieuwe bedrijfsterreintje. Het zou gaan om onder meer verwarmingsinstallateurs, een loodgieter en een hovenier die nu nog in het centrum van Rijnsburg en Oegstgeest zijn ge vestigd; Deze bedrijven willen graag verhuizen, maar voelen weinig voor een plaatsje op een terrein dat ver buiten de be bouwde kom ligt, zegt Van der Haar. „En de meeste bedrijfster reinen liggen te v t het c Ook bedrijven die nu nog op het terrein van veiling Flora zit ten zouden wel wat voelen voor een verhuizing naar het nieuwe complex. Zij hebben volgens Van der Haar problemen met de hoge huurprijzen op het Flo- Op het terrein tussen het nog te bouwen nieuwste gedeelte van Flora en de woningen is ruimte voor ongeveer acht be drijfsgebouwen, aldus Van der Haar. Het feit dat er weinig andere vestigingsmogelijkheden zijn is een van de argumenten die de architect gebruikt om de ge meente over de streep te halen. Bovendien is het gebied toch niet meer geschikt voor glas tuinbouw („Die kassen passen niet meer tussen de woonhui zen en het complex Flora"). Omdat de gemeente het be stemmingsplan voor de andere kant van het terrein wijzigt in verband met de uitbreiding van Flora is het logisch om meteen ook de bestemming van deze grond te wijzigen, aldus de ar chitect. Tegen de uitbreidingsplannen van Flora maken de bewoners van de Indische buurt, de wijk Buitenlust, overigens heftig be zwaar. Zij zijn bang voor ge luidsoverlast. De gemeente Oegstgeest wil dit probleem op lossen door een geluidswal te plaatsen. den haag/zoeterwoude monique lange Een 56-jarige Boskoper is gis teren door de Haagse politie rechter veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie weken en een geldboete van 2000 gulden voor het rijden onder invloed. Daarnaast is voor twee jaar zijn rijbewijs in beslag geno- De man uit Boskoop werd op 26 februari van het vorig jaar met zijn auto in een Zoe- terwoudse poldersloot aange troffen. Hij wist zich niet te herinneren hoe hij in het wa ter was terechtgekomen. De politie vond de man, die zijn hoofd nog maar net boven water kon houden. De Bosko per, die volgens de politie, met dubbele tong sprak, was zo dronken dat een ademtest niet meer mogelijk was. Een bloed proef wees uit dat de Boskoper vijf maal zo veel had gedron ken had dan is toegestaan. De officier van justitie zei dat het in dit soort gevallen gebruikelijk is dat de man een gevangenisstraf moet uitzit ten. „Zeker omdat hij al eens eerder veroordeeld is voor het rijden onder invloed", merkte hij op. Hij wilde de Boskoper ech ter nog één kans geven. Vooral omdat de man zich na het on geval vrijwillig bij het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs meldde. Met succes is hij van zijn alcoholproblee afgekomen. De officier eis daar eken waardelijke gevangenisstraf, een boete van 2500 gulden en een ontzegging van de rijbe voegdheid van twee jaar. De advocaat van de Bosko per vond dat de officier in zijn eis echter onvoldoende rekening hield met hel feit dat de man zijn leven had ge beterd. Zo is de man niet al leen van de drank af maar maakt hij ook al een jaar ge bruik van het openbaar ver voer. De politierechter achtte de kans op herhaling klein en legde daarom een lagere straf op dan de officier van justitie Vrouwen uit Derde Wereld De Stichting Vrouwenoverleg Leiderdorp houdt maandagavond 8 maart een bijeenkomst in Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp met als thema: 'Stof tot naden ken'. In verband met de internationale vrouwendag wordt aan dacht besteed aan vrouwen in de Derde-Wereldlanden. Khadi, de organisatie die'kleding vervaardigt en verkoopt van vrouwen uit de ontwikkelingslanden, verzorgt een modeshow. De aan vang is acht uur. De toegang is gratis en iedereen is welkom, ook Bingo bij Tamarco leiderdorp» Het damescomité van de Leiderdorpse muziekvere niging Tamarco houdt zaterdag 6 maart een bingo-avond, waai op hel muzikale duo Fairplay optreedt. Er is onder meer vlees e paling te winnen. Het spel begint om 20.00 uur, het clubgebou\ van Tamarco aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp gaat om 19.30 uur open. De gemeente stelde vorige week een ultimatum: binnen twee weken moest Van der Hoogt alsnog een keuze maken, of anders zou de politie de gara gehouder op zijn overtreding komen wijzen. Van der Hoogt haalde daarna bakzeil. Met de gemeente heeft hij nu afgesproken dal hij binnen twee weken zijn hinderwetvergun ning aanvraagt. Bovendien legt hij een vloeistofdichte vloer in zijn garage om vervuiling van de grond te voorkomen. Oegstgeestenaar verdedigt nationale titel bloemsierkunst Een garage aan de Leiderdorpse Hoofdstraat heeft deze week toch een hinderwetvergunning aangevraagd, nadat de gemeen te mqt sluiting had gedreigd. Garage Van der Hoogt in het Doeskwartier kreeg vorig jaar al vdn de gemeente te horen dat een vergunning voor het bedrijf verplicht was, maar negeerde die waarschuwing. Een brief waarin de keuze werd geboden tussen de vergunning of sluiting werd eveneens terzijde gelegd. Er komt een onderzoek naar twee nieuwe locaties die moge lijk in aanmerking komen voor de vestiging van een jongeren centrum in Voorschoten. Het gaat om een plek bij zwembad Het Wedde en een terrein aan de Beethovenlaan. De locaties zijn de eerste keus van respec tievelijk CDA en WD. Beide fracties, een meerderheid in de gemeenteraad, willen niet dat het jongerencentrum komt bij sporthal De VIiethorst aan de Koninklijke Marinelaan, zoals door burgemeester en wethou ders was voorgesteld. Het college van B en W gaat kijken hoe het zit met de be stemmingsplannen voor bJde alternatieven, en hoe lang het duurt voordat met de bouw kan worden begonnen. Het jonge rencentrum zou op de Beetho venlaan moeten komen op de plek waar nu een keet staat van de afdeling Groen van de ge meente. Dezevvordt binnenkort elders geplaatst. Op dit terrein rust de bestemming 'speelter rein'. De plek bij zwembad het Wedde heeft als bestemming 'parkeerterrrein'. Wijziging van bestemmingsplannen gaat ze ker een jaar duren. Bij de sport hal ligt dit anders. Daar past de vestiging van het jongerencen trum Wel in het bestemmings plan en zou vrijwel direct met de bouw kunnen worden be gonnen. CDA en WD willen echter niet dat bij sporthal De Vliet- horst aan de Koninklijke Mari nelaan een jongerencentrum wordt gebouwd. Het risico van geluidsoverlast zou te groot zijn. Voor beide partijen gaven de vele protesten van omwonen den van de sporthal de door slag. De buurtbewoners vrezen voor overlast zoals bij de Linde hoeve, het inmiddels opgehe ven jongerencentrum dat hon derd meter verder stond. De Voorschotense CDA-frac- tie vindt daarom dat het jonge rencentrum moet komen bij zwembad Het Wedde. Het voor deel van de plek is volgens de partij dat de huizen er ver van daan staan. Nadeel is dat het bestemmingsplan moet worden gewijzigd. Tweede keus van het CDA is de Beethovenlaan. De WD-fractie redeneert precies andersom: de eerste keus valt voor deze partij op het terrein aan de Beethovenlaan, de loca tie bij het zwembad was tweede keus. De locatie bij Het Wedde is volgens de Voorschotense wet houder M. Breunesse de slechtst denkbare plek, De Beethovenlaan de op een na slechtste. Ze heeft steeds gepleit voor de vestiging van een jonge rencentrum in een woonbuurt, vanwege de sociale veiligheid. Zij vindt dat jongeren deel uit maken van de samenleving en niet moeten worden weggestopt aan de rand van het dorp. I let is de bedoeling dat de uitslag van het onderzoek naar de plekken bij Het Wedde en de Beetho venlaan in april wordt behan deld door de commissie welzijn. oegstgeest» linda welther Ger van Dijk uit Oegstgeest maakt alle mogelijke soorten bloemstukken voor zijn klanten: van kleine stukjes van 15 gulden tot decors of versieringen voor kerken van soms wel honderd duizend gulden. Hij vindt het het leukste om iets origineels te maken: „Iets geks, iets dat af wijkt van het gewone." Op zaterdag 20 maart doet de bloemist mee aan het tiende Nederlands Kampioenschap bloemschikken, in het Congres gebouw in Den Flaag. Bij het vorige kampioenschap, twee jaar geleden, werd hij winnaar. Hij verdedigt nu dus zijn titel. Tijdens dit kampioenschap strijden de 21 beste bloemsier- kunstenaars om de ereplaatsen. Zij moeten zes opdrachten uit voeren, zoals een paas-, een verrassings-, een rouw- en een vrij bloemstuk maken, plus een voorjaarsboeket. Elke opdracht moet binnen een bepaalde tijd af zijn. De dit ment vertegenwoordigt Neder land op het wereldkampioen schap in Stockholm, dat in ok tober wordt gehouden. Of Van Dijk een grote kans heeft om weer te winnen, kan hij niet met zekerheid zeggen. „Het blijft al tijd een momentopname. En er zijn wel een stuk of vijf mensen die ook de capaciteiten hebben De belangrijkste vaardighe den die een bloemist moet heb ben zijn techniek en creativiteit. Bovendien moeten de bloem stukken origineel zijn. Van be lang is ook dat de maker bloe men kiest die ongeveer even lang houdbaar zijn. Van Dijk is al bezig met de voorbereidingen voor net kam pioenschap. De ondergronden voor de stukken heeft hij al af. Deze mogen namelijk van te voren gemaakt worden. De Oegstgeester bloemist houdt er van zich uit te leven tijdens een wedstrijd. Je kunt op zo'n dag veel v erder gaan dan wanneer je1 bezig bent met je gewone werk. )e hebt dan echt de gelegenheid om iets heel aparts te maken. Op zón kampioenschap steek je ook veel van de andere deelne mers op. Je verbreedt je hori- Van Dijk signaleert regelmatig trendveranderingen in het bloemschikken. „Nu nemen ton-sur-tonboeketten, met alle bloemen in één tint, weer wat af. En de bonte boeketten wor den weer heel populair." Toch zijn er geen ijzeren wetten voor de bloemsierkunst: ..Ie ziet on geveer hetzelfde als bij de mode in kleding of in interieurs Een heleboel stijlen zijn mogelijk Lr is niet meer sprake van een vas te trend." Persoonlijke smaak is heel be langrijk. Van Dijk houdt zelf veel van sobere, eenvoudige bloemen. „Een bak met gewone tulpen of narcissen vind ik erg On zondag 21 maart is het werk van de finalisten te zien in het Congresgebouw in Den Haag. van 10.00 tot 16.00 uur Voor het entreegeld van vijf gul den krijgen de bezoekers een bloemenbon. Kinderen kunnen deze dag gratis bloemschikken onder deskundige begeleiding.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15