Andere kijk op Afrika f Kerk Samenleving Godsdienstonderwijs nauwelijks vernieuwd Christen-goochelaars: 'alleen de boodschap is geen truc' De Groot nieuwe vicaris bisdom Haarlem WOENSDAG 3 MAART 1993 REDACTIE DICK VAN DER PI KORTWEG Stille omgang De jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam wordt dit keer gehouden in de nacht van 20 op 21 maart. Deel nemers uit Leiden en Oegstgeest kunnen zich op geven op zondag 14 maart in de Gerfkamer van de pastorie van de Lodewijks- kerk aan de Steenschuur, né de mis van 10.00 uur. en op donderdag 18 maart tus sen 19.00 en 20.00 uur in de Romaduszaal aan de Mare, achter de Hartcbrugkerk. Declnepiers uit 1 lazerswou- de, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen zich opgeven bij de plaatselijke parochiebestu- Israël-avond 'Israël teken van hoop'. Dat is op maandag 15 maart het thema van een bijeenkomst in kerkgebouw 'De ontmoe ting' aan de Jan Evertsen- laan 2 in Voorschoten. De avond worilt om 20.00 uur geopend door dominee E. Boer-Hessel, waarna Pee Koelewijn informatie geeft over recente gebeurtenis sen 'in het licht van het profetisch woord'. Er zijn verder Israëlische produk ten te koop. De toegang is gratis. Open ochtenden Vrouwen van verschillende kerken uit Oegstgeest en omgeving organiseren zo genaamde 'open ochten den', waarop met elkaar van gedachten kan worden gewisseld over allerlei le vens- en geloofsvragen. De eerste bijeenkomst is op 12 maart, als Lenie de Witte vertelt over het thema 'ge ven'. „Hoe kun je aan een cadeau iets persoonlijks meegeven, hoe creatief ben je als je er de moeite voor over hebt." De open och tenden worden gehouden in gebouw 't Groot-Proffijt. Boerhaaveplein 13 in Oegstgeest. I let programma loopt van 9.15 tot 11.15 uur, de toegang is gratis en voor oppas wordt gezorgd. Moker Internist P.H. van de Broek van het Academisch Zie kenhuis in Leiden staat vanmiddag centraal in een radio-uitzending van Mo ker. het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Hij spreekt over het thema 'Kerk en Aids', en dan met name waar het gaat om de pasto rale verantwoordelijkheid van de kerken. Ziekenpas- tor M.W. van Beinum van het AZL houdt een over denking. De uitzending van Moker duurt van 16.30 tot 17.00 uur en wordt komen de zondag van 19.00 lot 19.30 herhaald. Het pro gramma is te beluisteren via de FM 105.7 en op de kabel via de FM 88.1. Bijbels museum De tentoonstelling 'Een moderne kruisweg' is nog tol 31 mei te zien in het Bij bels Museum in Amster dam. Deze reeks schilderij en van Ruud Bartlema geeft een eigentijds beeld van de laatste dagen van Jezus' le ven. De kunstenaar heeft de tekst van het evangelie van Mattheüs als uitgangspunt genomen, liet Bijbels Mu seum is te vinden aan de I lerengracht 366 in Amster dam en is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Universiteitspastor AMSTERDAM Drs. J.A. Delver (41) is benoemd tot universiteitspastor van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Zij volgt per 1 mei ds. S.A. Boonstra (63) op, die na zeven tien jaar vervroegd is uitgetre den. Delver studeerde zelf theolo gie aan de VU. Zij is docent ge weest aan een theologisch se minarie in Tanzania en aan de sociale academie CICSA in Am sterdam. Sinds 1987 werkt zij als diakonaal consulent voor de hervormde gemeente Utrecht. Genezingsdienst De Levensstroomgemeente in Leiderdorp houdt komende zondag (7 maart) een 'grote ge nezingsdienst' in het gebouw aan de Touwbaan 3. De bijeen komst maakt deel uit van de vernieuwingsdienst, onder lei ding van voorganger Jan Zijl stra, en begint om 19.00 uur. Piet Kuijper: „Het gaat niet alleen om het verzamelen van geld." Directeur Vastenaktie: op het continent gebeurt ook veel goeds Afrika wordt in Europa als een verloren continent be schouwd. Het beeld wordt te vaak teruggebracht tot hon gerende mensen en de vluchtelingenstroom'waar Europa dan ook nog last van heeft. De Vastenaktie wil volgens di recteur Piet Kuijper dan ook een teken geven dat Afrika niet vergeten mag worden en wil laten zien dat er op dit continent ook veel goeds gebeurt. AMERSFOORT Om die reden organiseert de Bisschoppelijke Vastenaktie van 13 tot en met 27 maart samen met de katholieke vredesbewe ging Pax Christi een Afrika-ma- nifestatie. In samenwerking met de ontwikkelingsorganisaties CEBEMO en Mensen in Nood heeft de Vastenaktie daarnaast geld gestoken in een serie van acht KRO-uitzendingen, waarin Aad van den Heuvel door Afrika reist. Hij signaleert positieve ontwikkelingen, waarvoor de organisaties suggesties hebben aangedragen. Deze serie zal in augustus en september worden uitgezonden. Beide activiteiten passen goed in het beleid van de Vas tenaktie. Het gaat niet alleen om het verzamelen van geld, maar ook om bewustwording van de problemen in de Derde Wereld en het verhelderen van de oorzaken van die problemen. De circa 400 projecten die jaar lijks gesteund worden zijn steeds kleinschalig, gericht op de verbetering van het welzijn van mensen en toekomstge9 richt. „Als een dorp in Afrika bij voorbeeld om waterputten vraagt, zorgen we ook dat er een cursus wordt opgezet om een coöperatie te stichten die die waterputten gaat beheren. En als er geld wordt gegeven voor alfabetisering, zorgen we dat er ook mensen uit het land zelf worden opgeleid om die alfabe tiseringscursussen te gaan ge ven". legt Kuijper uit. Hoewel de Vastenaktie zich beraadt over hoe meer aan dacht aan Afrika kan worden gegeven, weerspiegelt zich dat (nog) niet in de hoeveelheid geld die voor projecten in Afrika wordt vrijgemaakt. Het geld dat jaarlijks in de zes weken voor Pasen binnenkomt, 12,6 mil joen gulden in 1992, wordt over Afrika. Latijns-Amerika en Azië verdeeld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepende Oudkerk-Roodkerk: me vr. C A. J van Dijk. kandidaat te Rot terdam. te Meiissant: J.G. Blom te Zuilichem en Nieuwaai; te Sommels- dijk: C.J. van der Plas te Zwijndrecht; te Wapenveld: J. de Jong te Schoon- Aangenomen: naar 's-Heerenbergen Zeddam: G Stegeman te Leiderdorp, naar Apeldoorn: G van Zeben te Hen gelo (0); naar Emmeloord. H.W. Doornweerd te Holten. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: C Hoogerwerf. Hof ter Heideweg 1. 3953 BE Maarsber- gen. mevr. M. van der Horst. P. Avon- tuurstraat 82. 4818 TH Breda. tel. 076-202134; G. van der Linden. Ereprijs 20,4251 JW Werkendam. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Harkema: drs. J.P. Strietman te Wagenborgen. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Heerde. R. van Beek te Veenendaai (Pniélkerk). tweetal te Meppel: Dr B. LoonstrateOud-Beij- erland en W. Quak te Ridderkerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Kortgene: C.A. van Die ren te Stolwijk. GEREF. GEM. in NED. Beroepen: te Elspeet: J. Roos te Chil- liwack (Canada); te Vnezenveen: J. Roos te Chilliwack (Canada). CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Almelo: drs. M.C. Mul der te Doesburg, te Doetmchem en te Nijmegen. AMERSFOORT den beschikbaar zijn, worden er slechts drie veelvuldig gebruikt. De Statenvertaling wordt op 58 procent van de hervormde- /gereformeerde/reformatori- sche scholen en op 10 procent van de protestants-christelijke scholen gebruikt. Van de pc- scholen gebruikt 58 procent de NBG-vertaling uit 1951 en 38 procent de Groot Nieuws Bijbel. In de bovenbouw wordt op bij na alle scholen (93 procent) met de kinderen uit de bijbel gele zen. Op 90 procent van de scho len gebeurt dit klassikaal. Op ongeveer een derde van de scholen laat men de kinderen in de middenbouw zelf uit de bij bel lezen. Op bijna alle scholen wordt de dag geopend met bidden, bijbelvertelling en een lied. Op meer dan de helft van de inter confessionele of samenwer- kingssscholen wordt op alterna tieve wijze de dag geopend: met (kring)gesprekken, het vertellen van zendingsverhalen en het la ten vertellen van de eigen erva ringen van de kinderen. MECHELEN ANP De meeste vakken in het basis onderwijs hebben de afgelopen jaren veel veranderingen onder gaan. maar het godsdienston derwijs is op veel protestants- christelijke scholen nauwelijks vernieuwd. Het bevat meestal de traditionele elementen van bidden, vertellen en het zingen van geestelijke liederen. Dit blijkt uit het onderzoek Godsdienst op de basisschool, dat op ruim 1250 scholen is ge houden. Het werd uitgevoerd door het Centrum voor Gods dienstige Vorming in Amers foort, het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum in Hoeve laken en het Nederlands Bijbel genootschap in Haarlem. Ook de zogeheten verwerking van de bijbelles is vaak traditio neel: veel voorkomende werk vormen zijn tekenen en knip pen. Een vorm als bibliodrama blijkt maar zelden te worden toegepast. Ook leermiddelen die voor de computer zijn ont wikkeld. worden nauwelijks ge bruikt. Hoewel er veel metho- De 'Club van christen-goochelaars' houdt op 20 maart in Amsterdam een congres. De bij eenkomst is bedoeld voor mensen die evangeli seren met behulp van goocheltrucs. „Maar de boodschap die we brengen is zeker geen truc", zegt 'christen-goochelaar' Ben van den Akker. Christelijk goochelen is, anders dan in Enge land en de Verenigde Staten, in Nederland nog een tamelijk nieuw fenomeen, aldus de goo chelaar. In Engeland worden al vele jaren goed bezochte congressen gehouden; in Nederland werd twee jaar geleden voor het eerst een bij eenkomst gehouden waar dertig mensen op af kwamen. Evangelische christenen hebben vol gens Van den Akker nog wel eens moeite met goochelen omdat zij het associëren met magie en andere duistere zaken. „Maar wat wij doen, heeft niks met magie te maken. Het is gewoon truc, vingervlugheid." De christen-goochelaars proberen met die behendigheid met name kin deren aan het denken te zetten. Zo laat Van den Akker, die in België werkt voor de stichting 'Open Air Campaigners', bij voorbeeld een stukje papier waarop een kind zijn grootste zonde heeft geschreven, in het niets verdwijnen. Of hij goochelt twee blauwe doekjes, symbool voor God en mens, aan el kaar. Vervolgens wordt de kinderen verteld dat Jezus ook zoiets doet. Om te voorkomen dat de kleintjes gaan gelo ven dat God ook alleen maar trucs doet, wordt er veel omheen verteld. „De truc staat niet op zichzelf, maar wordt bekrachtigd door een ver haal uit de bijbel. Wat je hier ziet, is een truc, maar wat ik vertel, is werkelijkheid zegt de goochelaar er voor de zekerheid altijd bij. - HAARLEM Bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem heeft mgr. drs. M.J. de Groot (59) per 1 oktober 1993 benoemd tot vicaris van het bis dom Haarlem. De Groot, nu of- ficiaal (voorzitter kerkelijke Over de toekomstige taken rechtbank) van het bisdom, van de nieuwe vicaris zal de bis- volgt de vicarissen W.F.M. Post- schop nog overleggen met vica- ma en H.A.J. Dürr op, die res- ris-generaal mgr. G.P.M. Geu- pectievelijk op 1 oktober 1993 kers, de priesterraad en de de en 1 februari 1994 met emeri- kensvergadering. taat gaan. HEINZ io, 11, t2// y HET WEER ROB GROENLAND Hogedrukgordel bepalend Terwijl diverse landen in Europa extremen in het weer meemaken, houdt Nederland het relatief zeer bescheiden aan de zuidflank van een zeer langgerekte gordel van ho- gedruk. Deze gordel strekt zich uit van de Atlantische Oceaan over de Britse eilanden naar Noorwegen. Boven de Alpenlanden en de Mid dellandse zee is nog steeds sprake van een groot lagedrukcentrum. Tussen bovengenoemde druksyste- men is het drukverval over onze omgeving groot, met als gevolg een stevige oost- tot noordoostenwind. Enkele meetpalen op de Wadden eilanden registreerden gisteroch tend windstoten van stormkracht bi) een luchttemperatuur van even boven het vriespunt. In de middag wist de temperatuur op 1,5 meter hoogte op veel plaatsen bij ons in de regio tot boven de 5 graden Cèl- sius op te lopen, met toppers van 7 graden. Terwijl dorpen in het noorden van Spanje geleidelijk uit hun sneeuw- isolement worden bevrijd, nemen de Fransen aan de noordkant van de Pyreneeën ook de schade op. In Zuid-Frankrijk is plaatselijk 40 centimeter sneeuw gevallen, maar dat is nog niets vergeleken met de Alpen waar plaatselijk anderhalve meter naar beneden is gekomen. Zeker niet minder spectaculair wa ren de bekende Spaanse badplaat sen bij Barcelona, waar zich tot de vloedlijn 25 centimeter sneeuw op hoopte! Ons weerbeeld wordt de komende 24 uur nog steeds bepaald door dezelfde hogedrukgordel (zie ook het weerkaartje op deze pagina). Het zwaartepunt van hogedruk trekt zich wel geleidelijk terug naar de oceaan. Onder invloed van deze ■ontwikkeling krimpt de stroming in de nacht van donderdag op vrijdag naar het noordwesten. Vrijdag over dag stroomt zachtere lucht met be wolking van de Noordzee binnen. Een frontensysteem trekt over de Noordzee naar Denemarken, waar bij de staart van het systeem mis schien later op vrijdag wat regen kan afleveren. Daarna lijkt het oce anisch hogedrukgebied weer be langstelling te krijgen voor ons land. Het weekeinde neemt de krachtige instroming van lucht uit het noordwesten geleidelijk af en stabiliseert het weer zich. De vorst verdwijnt dan geheel. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: morgen regen of sneeuw bij maxima van ongeveer plus 4 graden. Vandaag in het zuiden nog perioden met zon en droog en maxi mumtemperaturen rond In zuid Zweden wolkenvel den en plaatselijk wat lichte sneeuw. Verder vooral in het midden pe rioden met zon en droog. Morgen m het noorden en later ook m het midden meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. 's Nachts meest matige vriespunt. Denemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog Geleide lijk minder wind. Vandaag temperatuur om het vriespunt, morgen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of sneeuwbui. Morgen meer zon en vrijwel overal droog, 's Nachts op veel plaatsen lichte vorst, maxima van 3 graden in Engeland tot 8 graden in het westen van Ierland en Schotland. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en droog. Morgen minder wind. 's Nachts lichte vorst, middagtemperaturen iets Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking maar overwe gend droog, 's Nachts lichte vorst, maxi ma ongeveer 4 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Half tot zwaar bewolkt en voor al in het zuiden enkele buien. Middag- temperatuur rond 14 graden. Madeira: Tamelijk veel bewolking en enkele bui en. Temperatuur rond 16 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in het Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 4 MAART 1993 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.32 Laag water 6.47 en 19.36 op e i bui. Maxi i 10 graden m e Golf van Bis kaje tot 15 graden aan de Costa's de Middellandse Zee. Morgen overal iets hoger. Canarische Eilanden: Wolkenvel den. ook af en toe zon en enkele buien Temperatuur in de middag ongeveer 19 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, in het noor den meer bewolking en vooral morgen enkele buien Maxima tussen 10 en 14 graden, in het zuiden enkele graden ho ger. Tunesie: Veranderlijk bewolkt en in meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 15 gra den in het noorden tot 18 graden aan de zuidoostelijke kusten, morgen iets ho ger. Zuid-Frankrijk: Eerst nog' plaatselijk wat regen of sneeuw, maar geleidelijk meer opklarin gen, Morgen kans op Mistral. Maxima van 6 tot 10 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en voornamelijk van daag nog een enkele bui. Middagtempe raturen rond 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Aanhoudend wisselvallig en af en toe fikse regen- en onweersbuien. In de Ita-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14