Leidsch Dagblad Justitie: Duizend cellen extra PvdA ziet Brinkman als premier niet zitten Slowaken begroeten eerste president 'Wie niet durft te springenduwen wij eruit WACHT AUTO 3L LEITHON VS overwegen droppings Bosnië op te schorten I WOENSDAG 3 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40098 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Autodiefstallen A Q Het toenemende I O aantal autodiefstal len in Leidse regio vergt meer rechercheurs Onbekend n Het Studenten Ka- Z J merkoor komt met onbekende hedendaagse composities naar de Waag den haag anpvoor de hand dat Kok bij voort zetting van de coalitie niet meer met Lubbers, maar met Brink man als premier te maken krijgt. Op grond van de opinie peilingen lijkt het uitgesloten dat de PvdA bij de verkiezingen in mei volgend jaar groter wordt dan het CDA. Koks opmerking dat hij bij de verkiezingen „voor goud" (het premierschap) gaat, doet daar niets aan af. Bij het CDA staat de kandida tuur van Brinkman niet ter dis cussie. Lubbers heeft hem al aan het begin van deze kabi netsperiode als zijn opvolger aangewezen en dat begin vorig jaar nog eens bevestigd. Lub bers heeft steeds gesteld het uit democratisch oogpunt gezond te vinden dat hij in 1994 na een 12-jarig premierschap de natio nale politiek verlaat. Lubbers gaf vrijdagavond weliswaar te kennen eigenlijk 'dolgraag' te willen doorgaan, maar zijn be sluit om er na deze periode mee te stoppen, staat hoe dan ook vast. In de PvdA-leiding bestaat twij fel over de vraag of CDA-fractie- voorzitter Brinkman wel ge schikt is om minister-president te worden. Men vindt Brinkman te weinig koersvast bij het vol gen van de door hem uitgezette politieke lijn. Dat maakt de CDA-voorman tot een minder betrouwbare premier, zo valt in de PvdA-top te beluisteren. De sociaal-democraten mis sen bij Brinkman tevens inte resse en diepgang. Dat leidt er volgens de PvdA toe dat Brink man meestal nogal algemene verhalen houdt. Volgens PvdA- leider en vice-premier Kok „kun je tien keer per dag met Brink man praten, maar dat wil nog niet zeggen dat je contact hebt". Men heeft binnen de PvdA-leiding bovendien geen hoge pet op van de economi sche kennis van de toekomstige CDA-leider. Het is bekend dat Kok en pre mier Lubbers goed met elkaar overweg kunnen. Het ligt echter Hoop T JT Feyenoord verliest O in de EC-strijd van Spartak Moskou maar acht zich niet kansloos voor re turn Bratislava Uitgelaten Slowaken vieren in de straten van de hoofd stad Bratislava de offi^ële beëdi ging van hun eerste president Mi- chal Kovac. De 62-jarige e beloofde in zijn inauguratierede Slowakije wonen. De beëdiging zich te zullen inzetten voor de werd bijgewoond door de presi- minderheden in de onafhankelijke denten Klestil van Oostenrijk, Ha- republiek, met name de Hongaren vel van de Tsjechische Republiek n er ongeveer 600.000 in en Walesa van Polen. Een van de Slowaakse toeschouwers kon het niet laten zijn aanhankelijkheid aan Havel, voor de splitsing de laatste president van Tsjecho-Slo- wakije, te tonen. foto epa Leidse veemarkt via beeldscherm LEIDEN PAUL VAN DER KOOL) Als alles meezit, doet de Leidse veemarkt over een half jaar aan het zogenaamde tele-veilen voor een deel van het aanbod. Op beeldschermen zien kopers dan welk slachtvee boeren in de aanbieding hebben. Via een simpele druk op de knop kun nen ze vervolgens via de com puter die koeien en stieren be stellen. Dat tele-veilen kan thuis, maar ook in de Groenoordhal- len. De koper moet wel aange sloten zijn: zomaar bieden is er niet bij. De handel op de vloer merkt er niets van: het vee dat altijd al wordt aangevoerd, blijft de gang naar de veevloer ma ken. Of de plannen werkelijkheid worden, hangt af van de resulta ten van een onderzoek van de vijf grootste veemarkten in Ne derland: Leiden, Zwolle, Leeuwarden, Den Bosch en Utrecht. Pagina 18: Televeilen moet omzet veemarkt op peil hou den. Plan Kosto en Hirsch Ballin kost honderd miljoen per jaar Ben Johnson weer op doping betrapt TORONTO Reute Minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justi tie willen nog eens duizend extra gevangeniscellen. Daar mee is een bedrag gemoeid van jaarlijks ongeveer hon derd miljoen gulden. Justitie zal de eis in het kabinet op tafel leggen bij het voorjaarsoverleg over de begroting voor het komende jaar. de Nederlandse celcapaciteit zelfs met de beoogde uitbrei ding nog ruim duizend beneden het Europese gemiddelde ligt. Nederland telt nu zo'n achtdui zend cellen. Op grond van eer dere besluiten dienen dat er in 1997 negenduizend te zijn. Het den haag.gpd-anp Volgens Kosto is de extra uit breiding noodzakelijk, omdat door het tekort aan cellen vorig jaar zo'n drieduizend verdach ten moesten worden vrijgelaten. Kosto wees de Kamer er op dat nieuwe plan voorziet in uitbrei ding tot tienduizend cellen in 1997. Volgens een woordvoerder van Justitie wordt behalve aan nieuwbouw ook gedacht aan re novatie van oude complexen. Kosto maakte gisteren ook be kend dat Justitie het oog heeft laten vallen op de Willem Il-ka- zerne in Tilburg, met 360 plaat sen. Justitie wil de kazerne in gebruik nemen voor kort-ge- straften of vreemdelingen die op uitzetting wachten. Ook wil Justitie bepaalde politiecellen tijdelijk aanwijzen als huis van bewaring. Daardoor kunnen verdachten er veel langer wor den vastgehouden dan de drie dagen die zij maximaal in een politiecel mogen vastzitten. De Tweede Kamer ging giste ren in grote lijnen akkoord met. voorstellen van Kosto om extra beveilingingsmaatregelen te ne men tegen (gewelddadige) ont snappingen uit gevangenissen. Zo komen er twee nieuwe extra zwaar beveiligde gevangenissen voor vluchtgevaarlijke gevange nen en wordt de bewegingsvrij heid hier en daar verder be perkt. CDA en WD vinden eigenlijk dat Kosto verdergaande maatre gelen moet nemen. Zo pleitte het CDA voor flinke beperking van de rechten van gevangenen. Volgens PvdA en Groen Links leidt een strengere aanpak in de gevangehissen echter tot meer agressie, die juist ten koste gaat van de veiligheid van het perso neel. Ben Johnson is weer betrapt op het gebruik van verboden sti mulerende middelen. De sprin ter zou volgens de Toronto Star drie keer positief gereageerd hebben na indoorwedstrijden in januari in Hamilton en Mon treal. Johnson (31) werd tijdens de Olympische Spelen van 1988 in Seoul positief bevonden tij dens de dopingcontrole na de finale van de 100 meter. Hij werd geschorst en moest de gouden medaille inleveren. La ter gaf Johnson toe tussen 1981 en '88 met grote regelmaat spierversterkende middelen te hebben gebruikt. Daarop werd hem door de IAAF zijn wereldti tel in Rome ontnomen plus het wereldrecord van 9,83 seconden dat hij in de Italiaanse hoofd stad liep. In januari 1991 keerde Johnson terug op de baan. Nintendo gevaar voor luchtvaart amstelveen bill meyer De veiligheidscommissie van de IATA (International Air Trans port Association) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen voor het gebruik van computerspel letjes en draagbare telefoons aan boord van vliegtuigen. Die kunnen apparatuur in de cock pit ontregelen. De IATA wijst op incidenten als gevolg van het gebruik van computerspelletjes, laptops, handtelefoons en vi deocamera's. Gebruik van der gelijke apparatuur tijdens de start, klim en landing ontregel den in een aantal gevallen de elektronische besturing en de navigatiesystemen van het vliegtuig. MEUBELS HALF GELD Ridderkerk - Wegens het niet door gaan van belangrijke exportorder van enige grote Nederlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijeraan de Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken meu belen blank, donker en gepatineerd alsmede een partij moderne stoffen en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paarvoorbeeldentenoememprach- tige eiken eethoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van 1790,= voor Ö95,=. Praktische eiken t.v./stereo-kasten van 398,= voor 199,=. Originele ei ken toog-kasten van 2390,= voor 1195,=. Schitterende gebloemde2- zits-banken, Chesterfield model, van 1195,= voor 595,=. Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3 2- zitsbank kompleet van 4199,= voor 2098,=. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordtgra- tis thuisgebracht en met schrifte lijke garantie verkocht. Wie binnen kort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reljer, Kievitsweg 124, Rldderkerk-Bol- ne» (bij Rotterdam). Dagelijks geo pend van 10.00 - 18.00 uur. Vnj- dags koopavond. Ruime parkeer gelegenheid. Vier Amerikaanse vliegtuigen dropten afgelopen nacht voor de derde opeenvolgende keer pakketten voedsel en medicij nen boven het oosten van Bos nië. Verslaggeefster Simone van Driel maakte, als enige Ne derlandse journalist, de vlucht frankfurt simone van driel „Val niet in slaap, want dan kunnen we niet zien of je mis schien bewusteloos bent", advi seert sergeant John M. Thomps- ton op de Amerikaanse lucht machtbasis Rhein-Main in Frankfurt. Bewusteloos raken is maar een van de ongemakken die wij, noodgedwongen aan een zuurstofmasker gekluisterd, kunnen oplopen als wij op grote hoogte in een C-130 Hercules vrachtvliegtuig zullen zitten. Door het scherp dalen van de luchtdruk als de vrachtdeur open gaat, kunnen we gaan hy perventileren, gassen in ons li chaam opbouwen, in het aller ergste (maar vrij theoretische) geval hersenletsel oplopen. „Als je eruit moet springen, trek dan niet aan de zilverkleurige knop want dan ga je niet snel genoeg naar beneden", zegt vervolgens sergeant Leonard Munson. En meldt ter gerust stelling: „Wie niet durft te sprin gen, duwen wij eruit." Daarop volgt instructie hoe wij de para chutes moeten omdoen, hoe te springen, hoe ons van de prachutes te bevrijden als wij in een boom mochten landen en hoe wij ons bij een landing op de grond dienen te gedragen. Na deze mondelinge spoedcur sus parachutespringen en zuur stofmasker-instructie worden wij fit verklaard voor'VN-vlucht - 502', die deze nacht met drie andere Amerikaanse C130-Her- culesvliegtuigen op een ons dan nog onbekende plaats in Oost- Bosnië Voedsel en medicijnen gaat afleveren voor de honge rende bevolking. Brigade-gene raal Donald E. Loranger, de commandant van Rhein-Main, zal in het voorste vliegtuig de missie volgen. Vooreen 'puurhumanitaire operatie', zoals de Amerikanen niet nalaten te benadrukken, is er tamelijk veel geheim. Mee vliegende journalisten mogen niet bekendmaken wanneer de vliegtuigen uit Frankfurt opstij gen, wanneer ze droppen en wanneer zij weer op de basis te rugkeren. Eveneens geheim zijn de hoogte waarop wordt gevlo gen en de route. Het strookt niet met de sfeer die de eerste uren van de vlucht aan boord heerst. Ontspannen communiceert de zevenkoppige bemanning met elkaar. De twee laadmeesters, de sergeanten Eversgerd en Lincho, gaan de procedure nog eens na en con troleren ofdeladinggoed vast staat en alles klaar is voor de dropping. Lincho zet zich ver volgens aan een computerspel letje, ajsof hij slechts wat tijd heeft te doden op de middag- vlucht van Frankfurt naar Ber lijn. „Ik ben een luchtmacht man en het doet me goed dat ik met het werk bezig ben waar voor ik ben opgeleidverklaart Lincho zijn gemoedstoestand. „Ik ben wel bezorgd, maar ik vind de risico's aanvaardbaar. We vliegen maar één keer per etmaal en dan ook nog 's nachts. We hebben dekking van de wolken en we vliegen hoog." De sergeant zegt niet te weten waarheen het toestel op weg is. Het maakt hem ook niet veel uit. „De hele oorlog hier is nogal verwarrend: wie is de goeie vent, wie de kwaaie? Mijn hoop is alleen dat de spullen die wij afgooien, terecht komen bij de mensen die het het hardst no dig nodig hebben." Of de Amerikanen daarin tekort zijn geschoten, zodat (een deel van) de hulpgoederen bij de eerste twee missies niet zoals bedoeld bij de bevolking van Cerska en Zepa terecht is geko men, betwijfelt hij ten zeerste. „Voor zover wij het in de hand kunnen hebben, weet ik niet beter dan dat wij het heel goed hebben gedaan en hebben ge dropt waar we moesten. Iets wat wij niet kunnen beïnvloe den, is het weer beneden. Er is daar niemand die ons belt en zegt; hé jongens, zus en zo is de wind." Enige tijd voor het bereiken van wat in het jargon 'het gevechts- gebied' heet, verandert de sfeer in het toestel merkbaar. De be manning praat veel meer. De laadmeesters lopen heen en weer, voeren de laatste contro les uit. We vliegen ook hoger, ledereen hijst zich in scherfwe- rend vest en loodzware para chute, de helm bij de hand, het zuurstofmasker op schoot. De normale verlichting is uitge gaan, om plaats te maken voor 'onzichtbaar'rood. Pagina 7: Beneden woedt een strijd om God-weel-wat. op de nieuwe PEUGEOT 306! v.a. 11 maart a.s. in onze showroom talbot Peugeot-dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175 - Leiden. Tel. 071-212911 T.o.v. het nieuwe postkantoor Donderdag koopavond. washington/sarajevo gpd-ap-dpa De Verenigde Staten overwegen de voedselvluchten naar Bosnië op te schorten wegens de weer opgelaaide strijd. Dat heeft mi nister van defensie Les Aspin af gelopen nacht bekend gemaakt. Hij noemde de actie tot dusver een groot succes. Aspin liet zich er niet over uit of het voedsel de hongerende moslims in voldoende mate heeft bereikt. Volgens chefstaf generaal Powell is de helft van de eerste reeks voedselpaketten, zondagnacht, op de juiste plaats terechtgekomen. Over maan dagnacht en gisteren ontbreken nog gegevens. Juist nu de Amerikanen over wegen de droppings op te schorten, heeft Rusland laten weten militaire vliegtuigen te sturen voor voedseldroppings EEN NIEUWE LENTE in GROTE maten JE r fantastisch uitzien in een 'grote JLj maat'? Signora laat zien dat het kan. De nieuwe voorjaarskollektie- nü binnen! - is echt oogstrelend mooi. Chic of sportief en nonchalant; in de maten 42 t/m 60. Stap eens binnen voor een persoonlijk advies! I ELEGANCE IN GROTE MATEN Taatedam 8-12-Katwijk aan Zee Tel. 01718-13196. Do. koopavond Belegerde stad Cerska gevallen boven Bosnië, op voqrvvaarde dat alle partijen de veiligheid van de toestellen garanderen. Hoewel Aspin positief is over de droppings, klinken er ook andere geluiden. Volgens een woordvoerder van de VN-vluch telingenorganisatie Unhcr wak keren de droppings de gevech ten tussen moslims en Serviërs juist aan. Maandag ontbrandde in Konjevic Polje een hevige strijd om de voedselpakketten. De al maanden belegerde Oostbosnische stad Cerska is gisteren gevallen. Volgens Radio Sarajevo is de stad nu in han den van Serviërs. Volgens be richten die zendamateurs heb ben opgevangen, liggen de stra ten bezaaid met lijken. Pagina 7: Karadzic vraagt be scherming omstreden gebied. HET WOORD IS AAN Niets dat niet vriendelijkheid tot grondslag heeft, kan goed manieren vormen. Bulwer VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Overleven19 Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Religie14 RTV Show 10 Schrijvende lezers20 Stand van zaken21 Sport25,27 HET WEER Weersverwachtingvan het KNMI tot morgenavond Later wolkenvelden Heldere nacht met lichte tot mati ge vorst. Minimumtemperatuur van min 2 in het noordwesten, tot min 6 graden in het oosten Over dag eerst zonnig, later wolkenvel den Middagtemperatuur rond 3 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, knmpend van noordoost naar noordwest. HET NIEUWSTE DESIGN NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed Dus neem ik nu een abonnement. j Tel.: Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q] Per maand, automatisch (ƒ28,75) iOPrr kwartaal via arccpiRirn 8ÏJ») i Nr. bank/giro Handtekening; Ofbd 071-128030 8 712141 400053 Het gebied in 4 Oost-Bosnië ar de oings Oost- Bosnië Srebrenica Cerska Sarajevo r* Zepa J Gorazde Nederland/ Amerikaanse I luchtmachtbasis RHEIN-MAIN f Oostenrijk Hongarije Zwitserland I mogelijke j; I vliegroutef i Belgrado 1 Joegoslavië Macedonië Griekenland

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1