Goed jaar Akzo wmm 'Domeinen' naar Leiden ^Pti 'Er is een gezonde rivaliteit 'T Stand van Zaken Ondernemerskrant maakt wegwijs in subsidieland 1IGEN BAAS b pi U| *.AF1ptf F wj 'Geen bijles tot in het oneindige VRIJDAG 26 FEBRUAR11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. O t -CHEF MEINDERT VAN D ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Startersavond LEIDEN - Voor overwegen een eigen bedrijf te beginnen houdt de Stichting Werkgelegenheid op dinsdag 9 maart een startersavond. Aan de hand van een onderne mingsplan wordt ingegaan op de problemen die een rol spelen bij het beginnen van een be drijf. Aan de orde komen vragen als hoe bepaal je omzet en bru to winst, welke investeringen zijn nodig, hoe zit het met de belasting en wat zijn veel voor komende valkuilen. De bijeen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur en wordt gehouden bij de Stichting Werkgelegenheid aan de Evertsenstraat 99 in Leiden. Belangstellenden wordt :h vantevoren a 071-219811. Overvecht bouwt LJSSE - Tuincentrum Overvecht in Lisse verbouwt en biedt daar om veel artikelen tijdelijk met korting aan. De bestaande te gelvloer wordt geasfalteerd en de winkel wordt met 1000 vier kante meter uitgebreid. Naar verwachting is de verbouwing een dezer dagen afgerond. Asian Palace jarig LEIDEN - Het Leidse oriëntaalse specialiteiten restaurant Asian Palace bestaat vijf jaar. Tevens mocht het bedrijf toetreden tot de kring van Fine Eastern Res taurants, een onderscheiding die slechts weinigen in deze branche te beurt valt. Het res taurant viert dit met een diner op 10 maart, waar de Chinese ambassadeur in Nederland en andere autoriteiten zullen aan schuiven. Ook de Leidse burge meester Goekoop prikt een vorkje mee. Business-center nu helemaal verhuurd M WerkGEVERS HAARLEM/LEIDEN* WILLEM SPIERDIJK De Dienst der Domeinen vestigt zich in Leiden. De overheidsin stelling wordt gehuisvest in het Business-center aan de Schip- holweg in Leiden. Er werken bij de dienst 50 mensen. De ver huizing is een gevolg van een reorganisatie. De afdelingen Noord- en Zuid-Holland geves tigd in Haarlem en Zoetermeer worden samengevoegd. Domeinen heeft gekozen voor een kantoor halverwege de twee bestaande vestigingen in Haar lem en Zoetermeer. Volgens het hoofd van de Dienst in Haar lem, J.J.B. de Swart, is de keus op het Leidse Business-centrum gevallen, omdat dat kantoor dichtbij het station ligt. „Met de keuze voor Leiden willen we voorkomen dat ons personeel moet verhuizen." In het nieuwe kantoor gaan ongeveer vijftig mensen aan het werk. De afde ling Haarlem heeft momenteel 25 personeelsleden, Zoetermeer 35. Het samenvoegen van beide afdelingen zat al enkele jaren in de pen. De twaalf regionale ves tigingen in Nederland worden teruggebracht tot zes. Met deze reorganisatie brengt Domeinen ook het aantal personeelsleden met 20 procent terug. Voor de ambtenaren die bij de dienst moeten verdwijnen, is een an dere functie gevonden. In Haarlem is de instelling ge vestigd in een statig pand aan het Kenaupark. Dit gebouw wordt op 12 mei in het open baar geveild. Taak van de Dienst der Do meinen (een onderdeel van het ministerie van Financiën) is on der meer de koop en verkoop van roerende en onroerende goederen namens de Staat der Nederlanden. Ook beheert de dienst goederen die door justi tie in beslag zijn genomen. Met de komst van de over heidsinstantie naar Leiden is het Business-center aan de Scjiipholweg volledig verhuurd. Naast Domeinen komt er een kantoor van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Tevens heeft bedrijfsmakelaardij Basis zich in het gebouw gevestigd. Al eerder was bekend dat Van Lanschot Bankiers een filiaal opent in het Business-center. Onlangs heeft het ook het Fran se farmaceutische bedrijf Bene fit zich in het centrum geves tigd. Ook komt er een assuran tiekantoor van de ziektekosten verzekeraar Zorg en Zekerheid. Het Akzo-logo op het nieuwe researchlaboratorium in Sassenheim. Geleidelijkaan zal dit logo ook op andere locaties verschijnen. foto»archief Chemie-concem verwacht 'zwaar weer' in 1993 heid overzichtelijk op een rijtje gezet. Uitgever van de krant is de WK, de Vereniging van Ka mers van Koophandel en Fa brieken in Nederland in samen werking met de provincie. De krant wordt verspreid onder meer dan 650.000 bedrijven. Ondernemers die de krant niet hebben ontvangen kunnen de ze aanvragen bij de Kamer van Koophandel voor Rijnland. (Tel. 071-250500) Het Chemie-concern Akzo boekte in 1992 een hogere netto-winst dan in vorige jaren. De Coatings Groep (Sik- kens, Flexa) leverde daaraan een duidelijke bijdrage: we reldwijd bekleedt Akzo een tweede positie op die markt. Algemeen directeur W.B. Sanders van de verffabriek in Sassenheim noemt 1992 dan ook 'een goed jaar', maar verwacht in 1993 zwaar weer. Schadevergoeding op grond van hoofdstuk 6a van de Wet Alge mene Bepalingen Milieuhygië ne, een AA Krediet van de Na tionale Investeringsbank of de TIEB (Subsidieregeling Tenders IndustriëleEnergiebespraring)? In de krant 'Subsidies en Kre dieten, wegwijzer in subsidie- land', worden de subsidie- en kredietregelingen van de over- SASSENHEIM ERICJAN WETERINCS Op een gelijkblijvende totale omzet van 16,8 miljard gulden, steeg die van de Coatings Groep van 3,8 naar 4,1 miljard. Het be drijfsresultaat ging omhoog van 221 miljoen in 1991 naar 253 miljoen. De winst werd vooral geboekt in Noord- en Zuid- Amerika. De vestigingen in Eu ropa kregen vooral in het derde en vierde kwartaal te maken met de ontluikende recessie. Aparte cijfers voor de fabriek in Sassenheim kan Akzo niet geven. Directeur Sanders be perkt zich tot de vaststelling dat 1992 weliswaar een goed jaar was, maar dat het inzakken van de industriële activiteiten 'ook aan ons niet voorbij is gegaan'. In 1993 verwacht hij vooral pro blemen bij de verkoop van in Sassenheim geproduceerde autolakken, vanwege de slechte vooruitzichten in de autobran che. De Sassenheimse fabriek neemt wereldwijd een belang rijke plaats in binnen Akzo. Van de ongeveer 16.000 werknemers van de Coatings Groep werken er 1600 in Sassenheim. Dat aan tal bleef in 1992 gelijk ten op zichte van 1991, terwijl in het kader van een meerjarige effi- ciency-operatie het totale per soneelsbestand van Akzo met een paar procent daalde. Zonder concrete nieuwe be zuinigingen aan te kondigen, ging Akzo's voorzitter van de Raad van Bestuur A. Loudon er bij de presentatie van de cijfers eerder deze week van uit dat de 'bezuinigingsstrategie' voorlo pig niet verandert. De bodem van het personeelsbestand is nog niet in zicht, want 'anders zou ik werkgelegenheidgaran- ties afgeven.' „Daar begin ik niet aan", zei hij bij die gelegen heid. Evenals de concernleiding durft ook de Sassenheimse di recteur geen stellige voorspel lingen te doen over de nabije toekomst. „1993 wordt een moeilijk jaar", besluit Sanders. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Dolores de Boois-Perquin, lerares Nederlands en oprichtster van het Leidse particuliere onderwijsbureau Elan. .1 1 T~? r /V Personeelsmanagement sluitpost van de manager van het jaar. De resultaten van het onder zoek zouden grote overeen komsten vertonen met 'een groot buitenlands onderzoek'. Daaruit zou naar voren komen dat veel ondernemingen des kundigen inhuren voor advie zen op het gebied van techniek en produktie. Personeelsmana gement, toevalligerwijs werkter rein van KPMG, zou steeds een sluitpost zijn. Personeelsmanagement is bij veel kleinere en middelgrote ondernemingen nog steeds een ondergeschoven kindje. Dit constateren het KPMG Klynveld Accountants Consultants en het blad Management Team in een gezamenlijk uitgevoerd on derzoek. De resultaten worden 3 maart in Noordwijk bekend gemaakt tijdens de verkiezing Arbeidsplaatsen verdwijnen alsof ze als rijpe ap pelen uit de bomen vallen. Na jaren van subsi dies verstrekken leggen de arbeidsbureaus weer de nadruk op bemiddeling. De enige plek waar ar beidsplaatsen gecreëerd worden zijn ondernemingen en ie dereen weet dat dat de kleine ondernemingen zijn. Zo krijgt het woord werkGEVER eindelijk zijn letterlijke betekenis. Het is daarom tijd dat ruim baan wordt gegeven aan onder nemers en zij die dat willen worden. Instellingen en over heidsorganen, de politiek en de vakbonden moeten dat in hun beleid gaan uitstralen. Ik had het daarom ook zo aardig gevonden als de vakbon den uit hun stakingskassen hadden bijgedragen om ar beidsplaatsen bij DAF te redden. Dan waren ze echt voor de belangen van werknemers opgekomen. Er zijn veel voorbeelden van problemen die door de over heid op het bordje van de ondernemer worden gelegd. Daarmee vormen ze een belemmering voor de ondernemer en zijn potentieel om nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Voorbeelden van die remmingen zijn het ontslagrecht en de WAO-maatregelen. Dat het ontslagrecht moet worden veranderd is nu eindelijk bij politici doorgedrongen. Het is mij regelmatig overkomen dat ik het arbeidscontract van een tijdelijke werknemer liet aflopen, omdat ik geen medewerker in vaste dienst wilde hebben. Want wat voor zin heeft het om een werknemer te houden als er geen werk voor is. Voor een tweemansbedrijf kan een ontslagprobleem het einde van zijn bestaan beteke nen. Welke kleine ondernemer kan die kosten betalen? Ook andere positieve bijdragen blijven nogal eens achter wege. Zo kan de groei van werkgelegenheid in de binnen stad worden gestimuleerd door de stad zo goed mogelijk toegankelijk te maken voor mensen die er zaken willen doen. Leiden is, of was, immers een verzorgingscentrum voor de regio. Dat betekent dat de Leidse binnenstad ook bereikbaar moet zijn voor bezoekers uit de omliggende dor pen. Dat vraagt een auto-vriendelijk beleid en dat hoeft niet ten koste te gaan van het milieu. Een auto die rondjes rijdt om een parkeerplaats te vinden stoot heel wat meer uitlaatgas sen uit dan een auto die direct een parkeerplaats kan vin den. Aantrekken van autoverkeer is ook het aantrekken van werkgelegenheid. Iemand die naar de stad gaat, gaat daar immers geld uitgeven. Als de aardgasboringen in de Waddenzee doorgaan moet de 10 miljard gulden die dat oplevert ten goede komen aan het ondernemersklimaat. Er kan een heel pakket van maatrege len worden bedacht. Het zou bijvoorbeeld helpen als het fiscaal aantrekkelijk wordt te investeren in een nieuwe onderneming. Nu zijn al leen lijfrentes aftrekbaar, waardoor honderden miljarden guldens kapitaal risico-mijdend zijn opgeborgen bij verze keringsmaatschappijen. Iemand die een bedrijf wil begin nen heeft vaak geen eigen geld en krijgt ook niets van de bank. Als je dan bent aangewezen op je familie, is het wel zo aan trekkelijk als die eventueel verlies fiscaal mag aftrekken. Onderzocht moet worden hoe ondernemers die de afgelopen ja ren faalden, succesvol hadden kunnen blijven. Wie slagen als be ginnend ondernemer? Uit onder zoek is gebleken dat het daarbij vooral gaat om mensen met werkervaring, wat eigen geld en Vakkennis. Dat zijn dus niet schoolverlaters zonder werkerva ring of langdurig werklozen, maar juist degenen die al een goede baan hebben. Zelf heb ik ervaren dat je een goe de baan niet snel opgeeft voor het risico van het ondernemerschap. Hoe kunnen we meer kansrijke ondernemers een start laten ma ken? Wim van Leenen was oprichter en di recteur van Info- theek en is nu direc teur van Restart Computers in Lei den. In Leiden zijn veel, maar niet tè veel makelaars LEIDEN» RUDOLF KLEUN n bord zien met oefeningen voor kinderen die moeite 1 k zag al een tijd aankomen dat mijn baan op het Vlietland Colle- ge zou verdwijnen. Op een gege ven moment zie je in zo'n bedreiging dan kansen om iets anders te gaan doen. Samen met een aantal collega's hebben we een ta- lenclub opgericht, met de bedoejing iets te gaan doen met de vakken Nederlands, En gels. Frans en Duits. Bijna negen maanden hebben we gesproken over wat we konden gaan doen. Uiteindelijk hebben we ervoor gekozen dat ik een eenmanszaak zou be ginnen met de anderen als klankbord. Elan is opgezet om leerlingen te helpen met een bepaald leerprobleem. Als een kind moeite heeft met spellen, grammatica, tekstverklaring Duits of spreekvaardigheid, zoeken we daar een aanpak voor. Ik zoek een docent en we bepalen vantevoren welk doel we willen bereiken en hqeveel lessen nodig zijn. Dat biedt duidelijkheid aan alle partijen. Ook financieel. We gaan niet tot in het oneindige bijles geven. Als blijkt dat het geen zin heeft, dat er geen vordering valt te bespeuren, zeggen we ook dat het verstan diger is te stoppen. De tarieven zijn behoor lijk, 30 gulden per uur voor individuele les sen. Doorgaan is dan weggegooid geld. Feitelijk zijn we het afgelopen najaar van start gegaan. Ik had een werkplan gemaakt om brugklassers te testen. Daar werd zo en thousiast op gereageerd op het Vlietland dat ik mijn eerste contract al binnen had voor het bureau was opgericht. We hebben alle brugklassers getest en kinderen met op vallende problemen nog eens apart onder zocht. Daarna heb ik de hele test geëva lueerd. Dat was veel meer werk dan ik van tevoren had bedacht. Ik denk dat ik een gat in de markt heb ge vonden met mijn bureau. Ik heb folders verspreid op scholen en daar heel positieve reacties opgekregen. We doen in principe alles, als lu-t om de talen gaat. We helpen bijvoorbeeld ook volwassenen die hun ta lenkennis willen ophalen. Waar ik moeite mee heb, is als mensen de-lessen voor hun kinderen niet kunnen betalen. Zeker als het gaat om ernstige leerproblemen. Want soms vraag je je echt af hoe kinderen ooit daarmee door de basisschool zijn gekomen. Dan probeer je een oplossing te vinden. Combinaties met andere leerlingen, afspra ken met een school of spreiding van lessen als het gaat om meer kinderen uit een ge zin. Soms kunnen ouders een regeling tref fen met de sociale dienst. Op den duur verwacht ik te kunnen leven van het onderwijsbureau. Ik denk dat ik daarvoor een aanloopperiode van drie jaar nodig heb. Tot nu toe gaat het volgens ver wachting. Gelukkig hoefde ik geen grote kosten te maken. Een kamertje, een tele foon en het ontwikkelen van lesmateriaal. Bovendien heb ik een wachtgeld. Het liefst zou ik dit werk combineren met een part-ti me baan in het onderwijs. Dan hou je con tact met de praktijk. Tot nu toe is dat ook geen probleem gebleken bij sollicitaties. Een advies voor andere starters: zorg voor een goede voorbereiding. De denkfase moet lang zijn. Praat veel over je plannen. Zo ont wikkel je bruikbare ideeën. Ik merkte in het begin dat ik veel te veel wilde." RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS Er zijn wel veel makelaars in Leiden, maar niet tè veel. De komende jaren is er dan ook geen moordende concurrentie slag te verwachten op de onroe- rend-goedmarkt, zo zegt een aantal makelaars. Deze week werd de fusie bekend van de makelaarskantoren Data Ver hoeven en Crab. Naar aanlei ding daarvan werd opgemerkt dat het aantal makelaars in Lei den te groot zou zijn en dat er nog wel meer fusies zouden vol gen. M. Sedelaar, makelaar in Sassenheim en voorzitter van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars bestrijdt dat. „Er zijn in derdaad alleen al in Leiden zes tien makelaars. Dat is veel, maar niet meer dan in vergelijk bare steden. In Haarlem zit een dergelijk aantal in de Bollen streek ook. Nog niet zo lang ge leden kwam er daar nog een makelaar bij en die draait heel behoorlijk." Sedelaar zegt ver baasd te zijn dat de fusie tussen Data Verhoeven en Crab aanlei ding is geweest om gewag te maken van het grote aantal ma kelaars. „Data Verhoeven heeft altijd al met partners gewerkt. Kennelijk heeft dat bedrijf daar behoefte aan. De fusie is dan niet zo opzienbarend." Evenmin als Sedelaar vindt makelaar W. de Leeuw dat de Leidse markt overvoerd is. „Er is een gezonde rivaliteit, maar de concurrentie wordt niet op het scherp van de snede gevoerd. Het fuseren van kantoren past in het algemene beeld van schaalvergroting in het bedrijfs leven." De Leeuw meent dat er zowel voor grotere als kleinere kantoren ruimte is in Leiden, zolang die makelaars er voor zorgen een eigen gezicht te hebben door een duidelijk om lijnd deel van de markt te be dienen. „Maar als ik de om loopsnelheden en verkoopcij fers zie van sommige kantoren, vraag ik me wel eens af hoe ze het volhouden." A. Pison van het makelaars kantoor Van Beek en Pison on derschrijft in grote lijnen de uit latingen van Sedelaar en De Leeuw. „Er is wel concurrentie. Er zijn veel makelaars en een vrij klein aanbod. Maar er is ook weer geen enorme druk. Wij groeien tenminste nog steeds." Onlangs werd bekend dat staatssecretaris Van Rooy de ta riefsafspraken van de NVM-ma- kelaars niet binden wil verkla ren. Maar ook dat zal weinig in vloed hebben op de Leidse situ atie. De Leeuw noemt het een slechte zaak als de tarieven ver dwijnen. Prijsconcurrentie gaat volgens hem ten koste van de dienstverlening. „Als je de prijs van een kever betaalt, kun je nu eenmaal niet de kwaliteit van een Mercedes verwachten." Hij verwacht geen heftige beweging bij het vrijgeven van de tarie ven. Woordvoerder Th. Stoffer van de NVM voegt daaraan toe dat de NVM in beroep is gegaan tegen het besluit van de staats secretaris. „Het zou per 1 juli ingaan, maar het is niet van kracht zolang dat beroep dient. En als we wel onder die regeling vallen is het de vraag of een neerwaartse prijsspiraal ont staat." Het makelaarskantoor van Data Verhoeven dat een fusie aanging met Crab. foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 28