Israëlische profeet heeft hoop Hillary bijt zich vast in peperdure gezondheidszorg Afghanistan weer een vergeten land Solomon-eilanders zijn economische invasie zat Feiten &Meningen Legerleider van Zaire lijkt zich op te maken voor coup DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 Als een gerimpelde oude kraai zit Yeshayahu Leibowitzdiep wegge zakt in zijn luie stoel met zijn ar men over de leuning. Maar de 90- jarige professor, verschanst in zijn met boeken gevulde studeerkamer in Jeruzalem, is nog even strijdlus tig als altijd. jeruzalem sarah helm the independent ..in de Gaza-strook is een 10-jarig meisje doodgeschoten door soldaten van het Is raëlische leger", dondert hij. Met prie mende ogen zet hij zijn woorden kracht bij, terwijl hij voor het dramatisch effect een klauw-achtige hand in de lucht steekt. Al sinds de Zesdaagse oorlog van 1967 voorspelde de in 1903 in Riga (de huidi ge hoofdstad van Letland) geboren pro fessor dat de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook onherroepelijk zouden leiden tot het morele verval van Israël en tot een groeiende 'bestialiteit' van het leger. En zijn voorspellingen zijn volgens hem in middels ruimschoots bewaarheid. „Der gelijke wreedheden waren onvermijde lijk. Deze mentaliteit is het gevolg van het accepteren van de gewelddadigheid waarmee nationalistische politiek te al len tijde gepaard gaat." De deportatie van 413 Palestijnen was een 'kapitale vergissing', vindt Leibowitz. „Het was een morele nederlaag voor de regering." Maar opnieuw voegt hij eraan toe: „Maar het was absoluut onvermijde lijk. Zolang we volharden in de geweld dadige onderdrukking van mensen, zul len die in opstand blijven komen en ter roristische acties plegen. En wij zullen alle middelen aanwenden om dit weer de kop in te drukken. Zodra nationaliteit de hoogste menselijke waarde wordt, heb je fascisme." Scheiding Het is nauwelijks verwonderlijk dat de opvattingen van professor Leibowitz de meeste Israëli's tegen de borst stuiten, met name de rechtervleugel, de kolonis ten en iedereen die zich achter het ideaal van Eretz Israël (oftewel Groot Israël) schaart. Leibowitz bepleit al jarenlang scheiding van godsdienst en staat en roept-openlijk dat soldaten moeten wëi- geren dienst te doen in de Gaza-strook en op de westelijke Jordaanoever. Veel verwonderlijker is dat Israël er nog steeds niet in is geslaagd de kritiek van Leibowitz op een constructieve manier te verwerken. Toen onlangs werd aange kondigd dat de professor de prestigieuze Israël Prijs zou krijgen voor zijn hele le venswerkLeibowitz is een geleerde in de chemie, filosofie en medicijnen en re dacteur van de monumentale He- breeuwse Encyclopedie veroorzaakte dit een politieke storm van verontwaar diging. Aanvankelijk trok Leibowitz zich niets aan van de aanvallen op zijn persoon. Maar toen zelfs premier Yitzak Rabin verklaarde dat hij tegen de toekenning was en dat hij de ceremoniële prijsuitrei king in april zou boycotten, hield profes sor Leibowitz de eer aan zichzelf en be sloot hij de prijs niet te aanvaarden. Over de opschudding die de prijs heeft veroorzaakt, zegt Leibowitz: „Veel men sen beschouwen mij als een verrader. Wat ik zeg, klinkt hen als hoogverraad in de oren. Dat is begrijpelijk. Het is een kloof die al vele jaren bestaat". De mees te Israëli's ervaren de taal waarin de pro fessor zijn argumenten brengt als stui tend. Zo vergelijkt Leibowitz de kolonis ten met 'judeo-nazi's' en beweert hij dat de eenheden van het Israëlische gehei me leger geen haar beter zijn dan die van de islamitische verzetsbeweging Ha rnas. Maar Leibowitz een gelovig jood beschouwt zichzelf niet als bijzonder radicaal. Vóór de gebeurtenissen van 1967 lag de schuld voor de problematische situatie volgens Leibowitz enkel en alleen bij de tegenpartij. De in 1948 voorgestelde op delingvan Palestina in een joodse en een Palestijnse staat werd door de Arabieren verhinderd, omdat dit de erkenning van het bestaansrecht van een joodse staat zou betekenen. En het waren de Arabie ren die Israël binnenvielen. Pas na 1967 heeft Israël de rol van onderdrukker overgenomen. Leibowitz benadrukt dat hij Israël juist wil redden, door de morele waardigheid van de staat te herstellen en een eind te maken aan de corrumperende invloed van de bezetting. In eerste instantie be doelt hij geen campagne te voeren voor de rechten van de Palestijnen. „Het gaat niet zozeer om de bevrijding van de Pa lestijnen, maar veeleer om de bevrijding van de Israëlische staat. Dat is het be langrijkste." Ondanks veelvuldige pogingen om Lei bowitz als een demon af te schilderen (hij is uitgemaakt voor verbitterd, afsto telijk en gek), gelooft de professor dat een groot aantal Israëli's zijn mening deelt. En dat geeft hem hoop voor de toekomst. Optimisme De professor doet nieuwe voorspellin gen, dit keer met een meer optimistische ondertoon. „De Israëlische politiek ver andert van richting, waardoor er een kans bestaat op een vrijwillige overeen komst tussen de staat Israël en de PLO. Dat is een mogelijkheid. Maar waar schijnlijker is dat de opdeling niet op vrijwillige basis tot stand zal komen, maar onder druk van de Verenigde Na ties, oftewel de Verenigde Staten. Die kans bestaat nu. Vijfjaar geleden was er geen enkel uitzicht op enige verstand houding tussen de beide partijen." vertaling: margreet heslinca den haag simone van priel De moord op vier medewerkers van de Verenigde Naties, onder wie de Nederlandse waterdes- kundige JA. van Hoeflaken, heeft de ernst van de situatie in Afghanistan nog eens onder streept. Het incident was voor de Verenigde Naties de aanlei ding hun buitenlandse mede werkers uit het oosten en het zuiden van Afghanistan terug te trekken. Als ook welwillende buitenstaanders hun leven in een land niet meer zeker zijn, zijn chaos en anarchie heer en meester. Sinds de val van het communis tisch bewind van Mohammed Najibullah, in april vorig jaar, is Afghanistan met haar ruim 16 miljoen inwoners in rap tempo afgegeleden naar de status van 'Aziatisch Somalië', zoals een mensenrechtenorganisatie het onlangs uitdrukte. Politieke, religieuze en etnische tegenstellingen, een gigantisch vluchtelingenprobleem en voedsel- en watertekorten zijn zowel gevolgen als oorzaken van de 'tweede burgeroorlog' die na het vertrek van Najibul lah losbarstte. De coalitie van islamitische verzetsgroepen (mujahedien) stortte als een kaartenhuis ineen toen hun enig gezamenlijk doel: het ver drijven van Najibullah, was be reikt. In de strijd om de macht over met name de hoofdstad Kabul richtten de guerrillastrijders van de radicale islamitische Hezb-e- Islami onder leiding van Gul- buddin Hekmatyar, die van de gematigde Ahmed Shad Mass- oud, Oezbeken en Tadzjieken de wapens vervolgens op elkaar. Het dieptepunt vormde de ge nadeloze raketaanvallen op Ka- bul door Hekmatyar, waarbij in augustus en september duizen den mensen de dood vonden. Terwijl tienduizenden vluchte lingen uit Pakistan en Iran naar hun vaderland terugkeerden, zetten tienduizenden inwoners van Kabul op hun beurt koers naar Pakistan. Na een wapen stilstand in september, hervatte Hekmatyar half december de aanvallen op de hoofdstad, uit protest tegen de aanstelling van Burhanuddin Rabbani als presi dent. De facto bestaat Afghanistan in middels uit een aantal autono me gebieden, waar Kabul niets in de melk te brokkelen heeft: landen als Iran, Saudi-Arabië en PaJcistan zijn met die deelgebie den ook al diplomatieke betrek kingen aangegaan. Jalalabad, waar de vier VN-medewerkers zijn gedood, is de machtsbasis van Hekmatyar, die ook in het zuiden veel aanhangers heeft. Tadzjieken (zoals Massoud) en Oezbeken beheersen de noor delijke gebieden. De situatie in het hele land is desastreus te noemen. Afgezien van de tragedie van de constan te vluchtelingenstroom, kampt Afghanistan met voedseltekor ten en een chronisch tekort aan schoon drinkwater. Voor de schaars verkrijgbare goederen gelden huizenhoge prijzen, de economie ligt goeddeels op zijn gat en alleen de schuld aan Rus land bedraagt al 8 miljard dol lar. De VN hebben gewaarschuwd voor een Afghaanse hongerwin ter, nu voedsel hetzij door de sneeuwval, hetzij door overval len op transporten door lokale bendes de steden maar moeilijk kan bereiken. VN-secretaris-ge neraal Boutros Boutros Ghali vroeg enkele weken geleden om 250 miljoen dollar noodhulp voor de Afghaanse bevolking. Maar van de 180 miljoen dollar waarom de VN in november ook al had gevraagd, kwam niet meer dan 40,5 miljoen binnen. Afghanistan lijkt, na de specta culaire val van Najibullah, ge woon weer een vergeten land te worden. Afghanistan is sinds de val van het communistische bewind van Mohammed Najibullah afgegleden naar de status van 'Aziatisch Somalië' volgens een rfiensenrechtenorganisatie. Het land kampt met voedseltekorten en een chronisch tekort aan*schoon drinkwater foto epa sydney kalinga seneviratne Naarmate de bossen en de visstand van de Solomon:eilanden slinken, weet de ontwikkelingsorganisatie SIDT meer be woners op te porren tot verzet tegen de houtkap- en visserijbedrijven. Medewerkers van SIDT (Ontwikkelings trust van de Solomon-eilanden) reizen de archipel af om dorpelingen te waar schuwen voor de gevaren van snelle, grootschalige kaalslagen overbevissing. Deze exploitatie, vooral door Aziatische bedrijven, heeft de laatste twintig jaar steeds grotere vormen aangenomen. De politieke onafhankelijkheid van 1978 heeft tiaarin geen verandering gebracht. Zo'n 85 procent van de 328.000 bewo ners woont in een van de talloze dorpen, verspreid over de duizend eilanden waaruit deze archipel, vijfhonderd kilo meter ten noordoosten van Australië, is samengesteld. Het bestuurscentrum Ho niara is met zijn 30.000 inwoners de aan duiding 'hoofdstad' ternauwernood waardtg. De plattelanders zijn voor hun huisvesting, geneesmiddelen en andere basisbehoeften direct afhankelijk van wat hun leefomgeving heeft te bieden. Dat is steeds minder. „Van kindsbeen af weten de Solomon-eilanders niet beter of er is voldoende bos beschikbaar. Ze gebruiken er maar heel weinig van. Het is daarom heel verleidelijk om 'ja' te zeg gen wanneer bedrijven geld bieden om te mogen kappen", legt SIDT-directeur Martin Baeanisia uit. „Maar nu komen de mensen erachter dat ze mèt de bo men ook de schaduw, de luchtvochtig heid, de bouwmaterialen en de genees krachtige planten kwijtraken. Bovendien spoelt dè vruchtbare grond weg." Dankzij de zogeheten 'mobiele teams' van SIDT letten de dorpelingen nu beter op de kleine lettertjes van de contracten die ze aangeboden krijgen. En vorig jaar kregen landmeters, die namens een houtkapbedrijf alvast wat voorbereiden de werkzaamheden aan het verrichten waren, van plaatselijke bewoners het be leefde verzoek hun bullen te pakken. De dorpelingen hadden in de jaren tachtig gezien wat de gevolgen waren van groot scheepse houtkap door een dochteron derneming van Unilever. Baeanisia waarschuwt dat de houtkap- bedrijven nu overstappen op een nieuwe tactiek om de eilanders te verleiden tot ondertekening van contracten: ze belo ven de kaalgeslagen terreinen te herbe- bossen. Maar daarvoor gebruiken ze wel snelgroeiende exotische soorten, die na drie jaar alweer kaprijp zijn. Dankzij financiering vanuit Nederland, Australië, Groot-Brittannië, Nieuw-Zee- land en de Verenigde Staten, heeft SIDT liefst driehonderd dorpelingen kunnen opleiden, die in teams van drie of vier personen discussies begeleiden in hun eigen woonplaats en omliggende dor pen. Tot nu toe zijn er ongeveer 3000 van zulke discussiebijeenkomsten ge weest, waarmee een derde deel van de bevolidng is bereikt. Een tweemaandelijks tijdschrijft getiteld Link (Schakel), een amateurtoneelgroep en stripboekjes dragen verder bij aan verbreiding van SIDT's ideeën. Volgens directeur Baeanisia is de brganisatie zo succesvol doordat ze de dorpelingen als gle pijlers van ontwikkeling beschouwt in plaats van te vertrouwen op buitenland se 'deskundigen'. De organisatie voelt zich gesterkt in haar werk nu de regering van het land zich bij het Regionaal Milieuprogramma van de Zuidelijke Stil le Zuidzee (Sprep, South Pacific Regional Environmental Programme) heeft aan gesloten. In totaal nemen hier 27 landen aan deel. Ook heeft de Solomon-regering de milieu-afspraken ondertekend die vo rig jaar op de VN-milieuconferentie Un- ced in Rio de Janeiro zijn gemaakt. Nog geen grip heeft SIDT weten te krij gen op de overbevissing. Hiervan is 49 procent in Japanse handen. De rivieren zijn nog het exclusieve domein van de Solomon-eilanders zelf, rqaar uit de tal rijke lagunes en koraalriffen zijn de plaatselijke vissers verdrongen door hun grote buitenlandse concurrenten. „De apparatuur en de hoog opgeleide werk nemers van deze bedrijven komen alle maal uit Japan", zegt Baeanisia. „Plaat selijke werknemers zijn misschien in de meerderheid, maar het geld dat ze daar mee in de economie van onze eilanden inbrengen, staat in geen verhouding tot de winsten die de Japanners maken door onze natuurlijke hulpbronnen te exploi teren." washington rupert gen; de verzekeraars betalen wel. Dit is een ge- the inóependent bied waar het normale marktmechanisme niet werkt. Wanneer er een grote klus moet worden geklaard, Dat is het monster waartegen Hillary Clinton moet vechten. „Ik wil dat het nu wordt aange- zoals de Amerikanen zeggen, dan laat je de huurmoordenaars komen. Deze uitspraak is per- pakt", zei de president vorige week en zijn fect van toepassing op de ontmoedigende op- dracht waar Hillary Clinton voor staat. In het fir mament van de macht rond Bill Clinton mand te vinden die hardere dreunen kan uitdelen mingen. verspilde geen tijd. Nog diezelfde dag belde zij zes uur lang met belangrijke congresleden. Half ligt er een blauwdruk klaar voor de hervor- dan zijn vrouw. En voor zijn regering is er geen grotere uitdaging dan de hervorming van het Amerikaanse stelsel voor de gezondheidszorg. De statistieken vertellen een verschrikkelijk v Clintons doelstellingen zijn simpel: een gegaran deerde basisdekking voor iedereen en het terug dringen van de kostenstijgingen tot het peil van de inflatie. Maar hoe? Voor het moment zijn de haal. Een op de zeven dollars die in de VS worden gesprekken over de 'Canadese oplossing', een na verdiend, worden opgeslokt door de gezond heidszorg. De beraamde uitgaven zijn voor 1993 939 miljard dollar (1737 miljard gulden). De kos ten stijgen met bijna 12 procent per jaar, ^rie keer zo snel als de inflatie. Ruim 36 miljoen Amerikanen, een ze vende van de bevolking, heeft geen enkele verzekering. Voor hen is het vooruitzicht van eer ernstige ziekte een financiële nachtmerrie. Als er niets wordt gedaan, zal het nog erger worden. Rond de eeuwwisseling zullen de VS 16 procent van hun rijkdom aan medische verzorging besteden. De gestage toename van verplichte federale kosten Ziekenhuizen zullen hun deuren moeten sluiten tionaal stelsel voor de gezondheidszorg v de andere kant van de noordgrens mee wordt ge werkt, verstomd. In plaats daarvan is de presi- dent voorstander van het instel len van gigantische Onder- houdsorganisaties voor de Ge zondheid (HMO's) ter vervan ging van de talloze kleinere ver zekeraars. De HMO's zouden de macht hebben om met artsen en ziekenhuizen over goedkope pakketten te onderhandelen. Bedrijven die hun werknemers geen verzekering bieden zouden een gezondheidsbelasting moeten betalen voor de financiering van een federaal ver zekeringsstelsel. r de gezondheidszorg is de belangrijkste den waarom het begrotingstekort vastzit op onge- Het meest omstreden zijn de overpeinzingen veer 300 miljard per jaar. Voor veel bedrijven zijn een vast plafond in de kosten van de gezond- de kosten voor de gezondheid van hun werkne mers groter dan hun bedrijfswinsten. Stuitend Het moet gezegd worden dat de Amerikaanse manier van gezondheidszorg een klassiek voor beeld is van het beste als vijand van het goede. Voor de meerderheid die ervan profiteert is het een stelsel zonder weerga: glanzende ziekenhui zen met de nieuwste apparatuur, een keur van bekende specialisten en een farmaceutische in- heidszorg, met andere woorden, een of andere vorm van verplichte kostenbeheersing. Dit idee vervult degenen die wel hebben gevaren onder het bestaande stelsel mefschrik. Offers Maar als de kosten laag moeten worden gehou den, moeten de offers waar Clinton op aandringt door alle betrokken partijen worden gebracht. Artsen zullen noodgedwongen genoegen moeten nemen met een lager salaris, ziekenhuizen zullen dustrie met begrotingen voor onderzoek die in de hun deuren moeten sluiten, verzekeraars zullen miljarden lopen. Maar de onregelmatigheden zijn hun enorme administraties moeten stroomlijnen bijna stuitend. Het is een stelsel dat prat gaat op overvloedige behandeling van duistere ziekten, maar beknib belt op goedkopere preventieve medicatie die de farmaceutische industrie zal het met n der winst moeten doen. Patiënten zullen een klei nere keuze aan diensten en artsen moeten accep- Bezuinigingen op Medicare en Medicaid sommige van die ziekten in de kiem zou kunnen zijn, in ieder geval voor de rijken, nauwelijks te smoren. Verzekeringen trekken miljoenen dollars vermijden. En dan zullen de Clintons zich moe- vroeg geboren baby's en ten dode op- ten klaarmaken voor de strijd met Capitol Hill, geschreven tachtigjarigen in leven te houden; toch groeit het aantal mensen dat niet is gedekt die niet arm genoeg of oud genoeg zijn om te worden geholpen door Medicare of Medicaid met 100.000 per maand. Recessies komen en gaan, maar in de waanzinnige wereld van de Amerikaanse gezondheidszorg blijven vraag en aanbod schijnbaar voor altijd stijgen. Het stelsel moedigt uitwassen aan. Artsen schrij ven voor waar ze zin in hebben en geven op dracht tot de duurste en meest uitgebreide tests en behandelingen. Noch degenen die de gezond heidszorg toedienen, noch degenen aan de ont vangende kant hebben een neiging tot bezuini- r tientallen machtige comité's en congresle den zo hun eigen stokpaardjes hebben. Zelfs Hillary Clinton, die een zware klap kan uit delen, zal ieder grammetje van haar geweldige kracht nodig hebben. „Dit is een test voor de na tionale psyche", schreef de New York Times over de ongeëvenaarde autoriteit van de meest geë mancipeerde First Lady. Mocht Clinton tijdens zijn presidentschap er alleen maar in slagen de gezondheidszorg te hervormen, dan zal het nage slacht zijn regeringsperiode toch een groot succes vinden. vertaling: luutjeniemantsverdriet nairobi frans van den houdt correspondent Het Zaïrese leger slaat bij de minste of geringste onvrede on middellijk op grote schaal aan het moorden en plunderen. De brandende vraag rijst nu of dit slechts op zichzelf staande ui tingen van frustraties zijn of juist een voorbode van grotere acties. Een militaire coup bij voorbeeld. President Mobutu Sese Seko lijkt er voorlopig nog niet wak ker van te liggen. Door het leger vorige week waardeloze bank biljetten uit te betalen, kon hij op zijn vingers nagaan dat de manschappen opnieuw aan het muiten zouden slaan. Mobutu is na 28 jaar aan de macht meer dan vertrouwd met het zaaien van onrust en verdeeldheid. En hij heeft nog altijd zijn elitetroe pen achter de hand om iedere opstand hardhandig de kop in te drukken. Maar hoe lang duldt Zaire's 'gewone' en veel grotere leger dit nog? Het was legercommandant ge neraal Mare Mahele zelf die een paar maanden geleden een waarschuwende vinger opstak. In een toespraak aan het volk, maar vooral gericht aan de on ophoudelijke ruziënde politieke leiders, liet hij doorschemeren dat het leger desnoods orde op zaken zal stellen in Zaïre. „De genen die de mensen aanzetten tot rebellie, stammenstrijd en regionalisme brengen het Zaïre se leger in een uiterst moeilijke positie. Als politici niet bereid zijn met snelle oplossingen voor de problemen te komen, dan hebben ze het straks alleen aan zichzelf te wijten. Het volk en het leger laten zich niet langer bedonderen". Mahele's toespraak zette ieder een aan het denken. Zou het le ger ten gunste van Mobutu of van zijn aartsrivaal premier Etienne Tshisekedi ingrijpen? Of was Mahele van plan, zoals Mobutu in 1965 deed, zelfde macht te grijpen? Premier Tshisekedi gaat ervan uit dat het merendeel van de militairen achter hem staat. De oppositie beschouwt generaal Mahele bovendien als een de mocraat die oprecht politieke hervormingen nastreeft. Dat bleek tijdens de nationale poli tieke conferentie, waar hij Mo- butu-Ioydlisten opriep in ge sprek te blijven met de opposi tie. En het waren militairen die tijdens de grootschalige onlus ten van september 1991, toen Mobutu zich lange tijd niet liet zien, een beroep deden op Tshisekedi om de macht over te Bij meer recente crises hield Mahele zich echter op de vlakte, en daardoor werden de sceptici in hun overtuiging gesterkt dat Tshisekedi de generaal niet kan vertrouwen. Zij wijzen op de ac ties die Mahele zijn manschap pen diverse malen heeft laten uitvoeren tegen Tshisekedi's democratische partij (UDPS). En Mahele heeft in hoogst eigen persoon diverse malen Tshise kedi gearresteerd. De critici zijn er daarom van overtuigd dat de generaal, die is opgeleid in de Verenigde Staten, België en Israël, nu nog slechts zijn eigen ambities voor het presidentschap najaagt. Hij zou alleen nog wachten op het juis te moment om toe te slaan. De populariteit die hij zowel bin nen het leger als onder de be volking geniet, kan hem daarbij goed van pas komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2