Leiden Weinig hulp bij bestrijding Twijfels over veiliger Lammenschansweg Betoncentrale is vergunning kwijt 'Ik dacht, er kan wel een kind in zitten Marnixschool nog jaar open 'Gebied rond monument herinrichten' 12 DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 Fik A C Een jongerencentrum in de I 3 sporthal in Voorschoten? Daar gaat de fik in, waarschuwen boze omwonenden Armzalig A CL Een armzalige schommel. I O Meer speeltuig heeft het buurtje langs de spoorlijn Den Haag- Leiden nog niet leiden emiel fangmann Het plan voor het opdelen van de Lammenschansweg in apar te stroken voor auto's en bussen is mogelijk goed voor het open baar vervoer. Of de weg ook vei liger wordt is volgens omwo nenden nog maar de vraag. Het autoverkeer moet straks meer op elkaar wachten, maar de bussen blijven 50 kilometer rij den. Om de veiligheid was het ten slotte allemaal begonnen, zo werd gisteravond op een infor matie-avond van de gemeente gesteld. De geplande recon structie van de lange weg is vol gens de omwonenden een ver betering ten opzichte van de huidige situatie. De gemeente is echter de eerste om toe te geven dat de reconstructie vooral een openbaar-vervoersplan is. Meer veiligheid is dan mooi meege nomen. Het ministerie van ver keer en waterstaat betaalt waar schijnlijk ongeveer de helft van het 2,5 miljoen gulden kostende project, louter omdat de bussen straks hun route gemiddeld een halve minuut sneller afleggen. Wel vindt de gemeente dat het plan niet tot extra filevor ming of meer sluiproutes mag leiden. Er is een verzoek een de geplande busstrook van de To- matenstraat naar het Lammen- schansplein te laten vervallen. De huidige rechterstrook zou al nauwelijks gebruikt worden, terwijl er op de linker in de spits een flinke file staat. Doodgereden De gemeente, die toezegt met alle betrokkenen nog in nader overleg te gaan, toonde zich gis teren ook gevoelig voor andere aanmerkingen. Omwonenden van het kruispunt van de Lam menschansweg met de Konin- ginnelaan kunnen zich vinden in de aparte busstrook, maar hebben een alternatief voor de reconstructie van hun gevaarlij ke kruispunt, waar twee jaar ge leden een bejaard echtpaar werd doodgereden. Zij achten het slimmer om bij het naderen van de kruising van beide kanten de busstrook en de autostrook tot één strook te ver smallen, waarop bussen met behulp van een op afstand te bedienen verkeerslicht voorrang krijgen. Volgens dit alternatief zouden bussen en auto's elkaar niet hinderen bij het links- en rechtsaf slaan zoals in het plan van de gemeente. Bovendien moeten auto's extra vertragen als ze de kruising naderen. An deren vragen zich echter af of het verkeerslicht voor het open baar vervoer niet constant op groen zal staan, gezien de 225 bussen die dagelijks over elke rijstrook gaan. Het Overlegplatform van Ge handicapten in Leiden reageer de gisteren eveneens kritisch. „Wij gaan bij het oversteken op ons gehoor af en wat gebeurt er dan als een auto toch de verbo den busbaan neemt?" Ook zij wensen speciale oversteeklich- ten. Het wijkcomité Cronesteyn vreest dat automobilisten op toegangswegen sneller gaan rij den omdat de Lammenschans weg traag wordt. Maar op de busstrook zal het straks zeker niet langzaam gaan, menen sommigen. ..In de Breestraat is het busverkeer toch ook levensgevaarlijk bezig? Dat ligt niet aan de chauffeurs, maar aan hun baas. Ze moeten wel doorrijden, anders gaat het ten koste van hun pauze." Openbare basisschool De Mar- nix aan de Houtmarkt mag van de provincie het komende schooljaar openblijven. Dat is de reactie van de provincie op een verzoek van het Leidse ge meentebestuur. De school zit voor het derde achtereenvolgende jaar onder het vereiste aantal van 125 leer lingen en moet eigenlijk sluiten. De gemeente diende echter een verzoek in tot uitstel, omdat ze bezig is met een herschikking van de scholen in Leiden-Noord en De Kooi. In 1996 moeten ba sisscholen 195 leerlingen tellen. De openbare basisscholen in de wijk zitten daar alle drie onder. Bij de herschikking, waarbij scholen mogelijk fuseren of op geheven worden, speelt nog een aantal zaken mee. Zo is inmid dels bekend geworden dat een andere openbare basisschool in Leiden-Noord, de Noorder kring, waarschijnlijk uit haar huidige gebouw vertrekt. Er zijn plannen om op die plek een verpleeghuis te bouwen. Bovendien komt in Leiden- Noord naar alle waarschijnlijk komend schooljaar een begin nersschool voor jonge buiten landse leerlingen, waarvan het nog niet zeker is dat die een apart gebouw krijgt. Volgens ambtenaar N. Smul ders blijven er, nu de Mamix voorlopig openblijft, straks vol doende schoolgebouwen over in de wijk om de herschikking te kunnen u' Aantal meldingen van kakkerlakken in vier jaar verdrievoudigd De kakkerlak rukt op in Leiden. Het aantal meldingen bij de Ongedierten Bestrijdingsdienst is de afgelopen vier jaar verdrievoudigd. Dat zegt A.W. Rasser, hoofd van de bestrijdingsdienst. Volgens Rasser wordt zijn dienst door het publiek tegengewerkt. En bepaalde culturele minder heden zouden niet zo schrikken van kakkerlakken in hun huis. Rasser: „Ze vinden een kakkerlak niet zo'n ramp. Zoals wij een vlieg geen ramp vinden." Er zijn op dit ogenblik diverse bestrijdingsmiddelen in onder zoek. De Leidse bestrijdings dienst gebruikt met het oog op het milieu middelen die mini maal giftig zijn. Daarmee is de bestrijding volgens Rasser 're delijk te behappen'. Maar dan moeten de mensen wel mee werken. „Kijk", zegt Rasser, „kakker lakken komen meestal voor in wat wij 'projecten' noemen. En dan heb ik het over flatgebou wen of anderssoortige woon complexen. Als ergens kakker lakken worden gesignaleerd, is het niet voldoende alleen die woning te ontsmetten. Kakker lakken hebben de eigenschap dat zé aan de wandel gaan. Ie zult dus ook de woningen bo ven, onder en naast de getroffen woning moeten ontsmetten. Ook als daar nog geen kakker lakken zijn. Daarmee creëer je een buffer voor de kakkerlak." De kosten van de bestrijding vormen voor veel mensen een struikelblok, aldus Rasser. „Wij vragen voor de bestrijding een garantiebedrag van 150 gulden. Daarmee wórden de bestrij dingsmiddelen bekostigd. En ook de arbeidstijd die in de be strijding gaat zitten. We maken geen winst. Blijft er geld over dan krijgen de mensen dat te rug. Maar voor veel mensen is dat toch niet acceptabel. Daar om werken ze niet mee. De wet geving verplicht mensen ook niet tot medewerking. En dan kan zo'n kakkerlakkenplaag zich uitbreiden. Hadden we vier jaar geleden nog drie vier mel dingen per week, tegenwoordig moet onze dienst tien tot vijf tien keer komen opdraven." In welke wijken van Leiden de kakkerlakken het meest Voorko men wil Rasser niet zeggen. „Dat doen we nooit. Maar de aanwezigheid van kakkerlakken hoeft niet altijd te maken te hebben met onhygiënische toe standen in.de woning. Waar die kakkerlakken dan vandaan ko men? Ja, als we dat wisten... Er zijn meerdere soorten kakker lakken en die kun je op allerlei manieren mee naar huis ne men. De meest voorkomende soorten in Leiden zijn de Duitse en de Oosterse kakkerlak. De Duitse kakkerlak is het hardnek- kigst, want die moet twee keer worden bestreden. En dan heb je ook nog de Surinaamse kak kerlak, een zelfbevruchtend exemplaar, maar die komt bijna nooit voor." „Als we de bron van de kak kerlak konden localiseren, dan waren we natuurlijk klaar. Maar zoals ik al zei, je kunt ze op al lerlei manieren krijgen. Ie pakt in een supermarkt een leeg doosje om je boodschappen in te doen en daar zit toevallig een eierpakketje in. Of er zit een le vend exemplaar in, een vrouw tje bijvoorbeeld, een vrouwtje dat zwanger is. Tel uit je winst. Of je neemt zo'n kakkerlak mee in je kleding, na een bezoek-aan een tropisch land. Maar goed, ze zijn effectief te bestrijden. Maar dan moet je wel optimale medewerking krijgen van het publiek. En die krijgen we dus niet altijd." Fietsers tegen de grond van de jongens liep beenletsel op en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebrach t. De andere jongen viel tegen de bus, maar kwam niet onder de wielen terecht Hij bleef onge deerd. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Schoolsteeg, waar de bus de twèe naast elkaar rijdende jongens rakelings pas seerde. Van schrik raakten zij met de sturen in elkaar verstrikt. Black-out truckchaoffeur leiden» Een 27-jarige vrachwagenchauffeur uit Rotterdam kreeg gisterochtend om half tien een 'blackout' op de Churchillaan. De man verloor de macht over het stuur, raakte van de wegen ramde een boom in de berm. De chauffeur bleef ongedeerd, maar de voorkant van de vrachtwagen lag wel in de kreukels. Vrouw breekt been op Burcht leiden Een 52-jarige vrouw uit Kerkrade is vannacht om half twee uitgegleden op het stoepje van de BurchtheuveL Zij brak een been enmoest worden opgenomen in het Academisch Zie kenhuis. De hinderwetvergunning voor de Leidse Beton Centrale aan de Zoeterwoudseweg blijft inge trokken. De provincie heeft door deze uitspraak van de Raad van State groen licht ge kregen om een sluiting van het bedrijf aan te vragen. Wordt het bedrijf daadwerke lijk gesloten dan zit de LBC met het handen in het haar. Een ge plande verhuizing naar de Amphoraweg in Leiden wordt geblokkeerd door omwonen den. Zij vechten de hinderwet vergunning voor de nieuwe lo catie aan. Staatsraad G. Veringa heeft nog geen uitspraak gedaan over een ander verzoek tot schor sing. Omwonenden van de Amphoraweg willen dat de hin derwetvergunning voor de nieuwe locatie wordt ingetrok ken. Ze vrezen voor geluids overlast door de komst van het bedrijf. Om te onderzoeken of de hin derwetvergunning voor de nieuwe locatie terecht is afgege ven* wil Veringa eerst advies in winnen bij de adviseur beroe pen milieubeheer. Dit advies komt naar verwachting over twee maanden. Daarna doet Veringa uitspraak in deze schor singszaak. De provincie was vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar, maar het ligt voor de hand dat ze sluiting van de LBC zal aanvragen. Een woordvoerder van de provincie zei tijdens de behandeling van beide schorsingszaken, vorige week donderdag, dgt de 'maat vol is'. Het bedrijf Zou tijd ge noeg hebben gehad om te ver huizen naar de nieuwe locatie. Het huidige bedrijf is zwaar ver ouderd en veroorzaakt onder meer geluids-, stof en verkeers overlast in de wijk Cronesteyn. De gemeente Leiden vindt het onterecht dat de provincie de hinderwetvergunning per 1 januari 1993 heeft ingetrokken. Leiden stelt dat het bedrijf niet verweten kan worden dat het nog niet is verhuisd naar de Amphoraweg. Het voortduren de uitstel zou vooral te wijten zijn aan slepende rechtszaken. leidén wim koevoet Als het bushaltehuisje bij de Ga- renmarkt een eindje verderop komt te staan, wordt de kans op een vierde vandalistische 'aan slag' op het nieuwe Vredesmo- nument kleiner. Dat beweerde gisteravond CDA-fractievoorzit- ter P. Klück in de raadscommis sie onderwijs, cultuur en eman cipatie. Wethouder H. Koek (PvdA) neemt deze stelling van Klück serieus en gaat met de fir ma Publex, de exploitant van abri's, over verplaatsing praten. Volgens Klück zijn de vernie lingen van het kunstwerk het werk van vandalen zonder ver dere bedoelingen. „En vandalis me heeft veel met de inrichting van een gebied te maken. Neem graffiti, dat gebeurt vooral op plekken die onaantrekkelijk zijn. De directe omgeving van het Vredesmonument is ook niet aantrekkelijk en dat komt door het bushaltehuisje. Het staat er allemaal zo raar bij. Je moet door een smalle spleet naast de reclameaffiches op de ruiten van dat bushok kijken om het Vredesmonument te kunnen zien. De inrichting van het gebied getuigt niet van veel respect voor het kunstwerk." D66-raadslid E. Snelders viel Klück bij. Hij is ervan overtuigd dat met 'alleen maar snel repa reren en schoonhouden deze vorm van terreur niet kan wor den voorkomen'. Volgens wethouder Koek is voorkomen onmogelijk. „We kunnen het Vredesmonument niet 24 uur per dag door de po litie laten bewaken of er een groot hek omheen zetten. Het vredesmonument moet tijd krij gen om te beklijven." RvdA- raadslid M. Walraven zei dat het kunstwerk beter beklijft als er 'een bordje bij komt te staan dat het een Vredesmonument is. Walraven wordt op haar wen- ken bediend want binnenkort wordt een plaquette aange bracht. Ontzetting over dode fox terriër in jutezak Karin van der Plas van de Roomburgerweg ziet vaak ge noeg iets drijven in het Rijn- Schiekanaal. Meestal is het een stuk plastic, een blikje of een lege fles. Maar dinsdagmiddag zag zij iets wat haar heel nieuwsgierig maakte. Een op geblazen jutezak. „Ik dacht meteen, er kan wel eens een kind in zitten." Met de schoffel van de buurman werd de zak naar de kant getrokken. „We zagen het al door een scheur. Zwarte en witte haren." Onmiddellijk belde Karin de politie. Een agent ontfermde zich over de vondst, een dode fox terriër. „Hij is er zeker een uur bij geweest. Was ook diep geschokt en wilde de hond ze ker niet zo maar even in de container gooien. Daar had ik diep respectvoor." De politie heeft sterke aan wijzingen dat de volwassen reu levend in de jutezak is gestopt. De rechtervoorpoot was name lijk ontveld. „Het dier verkeer de natuurlijk in doodsangst en heeft zich wanhopig geweerd. Daarbij heeft hij zich geschaafd aan de stenen in de zak. Ook is er ontlasting aangetroffen", meldt politiewoordvoerder D. Graveland. Hij spreekt van een grove wijze van dierenmishan deling. „Weerzinwekkend ge- Ook Karin van der Plas was geschokt. „Ik heb zelf ook hon den en katten. Oké, het is niet even altijd leuk om die beesten uit te laten, maar dat je zó ver kunt gaan begrijp ik niet. Ik wou dat de dader wat meer ste nen in die zak had gegooid, dan was het tenminste niet zo luguber aan het licht geko men." De jutezak, met daarop de gedrukte tekst Van de goede „Het is niet even altijd leuk om die I Sint', was dichtgeknoopt met een elektriciteitsdraadje. Behal ve de fox terrier zaten er twee kleine straatklinkers in. Die hadden te weinig gewicht om het dier na zijn verdrinking on der water te houden. De gassen die na de dood vrijkwamen in het lichaam, zorgden ervoor leesten uit te laten, maar dat je zove dat de zak weer ging drijven. Het kadaver is naar de ge zondheidsdienst voor dieren in Gouda vervoerd. Daar wordt de hond onderzocht. Graveland: „We nemen het hoog op. De dader verdient straf hiervoor. We hebben weieens te maken met achtergelaten of verwaar- kunt gaan begrijp ik niet." loosde honden, maar een der gelijke mishandeling heb ik niet eerder meegemaakt. Het is opzettelijke dierenkwelling. En dat is, volgens het wetboek van strafrecht, een misdrijf waar minstens 6 maanden gevange nisstraf op staat." Of de eigenaar ook de dader FOTO HENK BOUWMAN is blijft nog gissen. Maar het vinden van de eigenaar hoeft in principe geen probleem te zijn. De hond heeft namelijk een oor-tatoeage. Dat betekent dat het dier is geregistreerd in eert stamboom. En via die stam boom is de eigenaar op te spo-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13