Ik leefde in een kleine hel' Maria Riva I (68) over haar moeder Mariene Dietrich 6 ZATERDAG 30 JANUARI 1993 Maria Riva: 'Dietrich verachtte haar fans'. FOTO'S GPD/CEES ZORN Wie de publicaties over Mariene Dietrich er op naslaat, krijgt de indruk dat elke zucht die de diva ooit heeft geslaakt al is op getekend. Uitvoerig be schreven zijn haar ver- lipitdingen met de grote n sterren van het witte doek, zoals Jean Gabin, Gary Cooper en Maurice Che valier. En natuurlijk met 'de man die haar met de film 'Der blaue Engel' - heeft gemaakt tot de le gende die Dietrich werd: de geniale regisseur Josef kon Sternberg. Moet daar nog een boek aan worden toegevoegd?, zo kun je je afvragen. Maria Riva vond van wel. Zij is de enige dochter van Mariene Dietrich en heeft een vuistdik epistel geschreven over haar moeder onder de titel 'Dietrich, mijn j moeder'. Onlangs ver- Scheen het in Nederlandse vertaling bij uitgeverij Luitingh-Sijthoff. Een dam in de stroom van leugens over Dietrich. Een onthutsend en eerlijk boek. Cees van Hoore Maria Riva (68) heeft dezelfde indringende, mysterieus-tra gische, ogen als haar moeder. Ogen waarin zich door de intensiteit van de herinneringen die tijdens het gesprek opbor relen wat traanvocht verzamelt. Maar het verdriet om wat voorbij is en .waaraan niets meer valt te veranderen, bereikt haar wangen niet in de vorm van tranen. Het wordt inge houden. Voor Riva's boek geldt dat ook in zekere zin. Allereerst zijn er de met veel talent ge presenteerde feitelijke gegevens. Maar daar onder bevindt zich een onderstroom van ver driet, verwijten en kwaadheid. Verborgen, verhuld, blijven die gevoelens. Maar voor wie goed lees£ niet lang. Het is als met een bevro ren rivier: soms, ineens, zie je het donkere water. Het gesprek met Riva heeft plaats in een luxueuze suite van het Amsterdamse Pulitzer Hotel. Maria Riva mag dan wat uiterlijk be treft lijken op haar moeder, diva-neigingen zijn haar vreemd. Ze is een sympathieke, soms hartstochtelijk ernstige, soms uiterst humoristische, persoonlijkheid. Af en toe zeer cynisch, zoals wanneer haar zoon zegt dat hij de rinkelende telefoon wel zal opne men omdat het waarschijnlijk toch voor hem is en zij antwoordt met: 'Of cóurse it's for you, big agent!' Maria Riva werd in 1924 in Berlijn geboren als de dochter van Mariene Dietrich en Rudolph Siebel. Toen de ster van Dietrich in Amerika begon te rijzen, liet de actrice de kleine Maria overkomen naar Hollywood. Al sinds lange tijd is Maria Riva nu Amerikaans staatsburger. Ze werkte als regisseuse en ac trice voor de televisie en is getrouwd met de decorontwerper William Riva. Ze is moeder De schrijfster praat zoals ze schrijft. Uiterst bloemrijk en beeldend. Aan stof geen gebrek. Uitspraken worden soms onderstreept met felle handgebaren. Af en toe sidderen de kof fiekopjes op tafel onder haar vuistslag. Hoe lang heeft u over het boek gedaan „Drie jaar. Er waren dagen bij dat mijn in tellectuele vermogens mijn verbeelding niet konden bijhouden en het niet lukte. Maar als het lukte, was het heerlijk. Ik ben blij dat ik het schrijven nog heb ontdekt op mijn leef tijd. Iets dat je opwindt terwijl je erbij kunt blijven zitten. Dat is toch zalig. Of niet?" Was uw moeder en>an op de hoogte dat u haar leven zou gaan beschrijven in dit boek? „O ja, dat wist ze. Ze zei me dat ik het moest doen omdat ze de bescherming wilde van iemand die haar kende, van iemand die betrokken was bij de schepping van de legen de in plaats van iemand die, na vijf minuten met haar. te hebben gesproken, naderhand overal liep rond te bazuinen: 'Ik was een gro te vriend van Dietrich'. Ze wist dat dat soort opscheppers zich zouden aandienen. Men sen die hun boek een groot gewicht meega ven door te zeggen dat ze Dietrich persoon lijk hadden gekend. Mijn moeder gaf me haar dagboeken, zo wel die uit haar jeugd als uit haar laatste le vensdagen. Ze heeft me in Zwitserland, waar ik een gedeelte van het jaar woon, brieven gestuurd van alle mensen die haar ooit iets hebben geschreven. En ook alle brieven die zijzelf heeft geschreven. Door het sturen van die brieven kon zij greep op mijn leven hou den. Als iemand je zijn gedachten stuurt en ook alle post die hij krijgt en verstuurt, dringt hij binnen in je leven. Alleen al door het blote feit dat je de enveloppen moet openen en die gedachten eruit moet halen, moet je je met iemand bezighouden. Omdat mijn moeder alles per expresse zond, moest die arme post bode in Zwitserland soms uren door de sneeuw ploegen om buiten de gebruikelijke uren de post op tijd te bezorgen. Mijn moe der gebruikte reusachtige enveloppen en daar stopte ze alles in wat maar iets met haar te maken had. Veel fanmail ook, met haar snijdende commentaar erop. 'Dit is een dwaas'. 'Weer een gek'. Altijd was ze negatief, altijd had ze pijnlijke opmerkingen. Ze ver achtte haar fans." Altijd negatief dus? Ik heb de indruk dat ze niet bepaald dol was op de menselijke soort. „Nee, zeker niet. Ik heb mijn moeder heel wat lelijke dingen over mensen horen zeg gen. Maar dat werd geaccepteerd, be schouwd als een elegante Dietrich-opmer- king. Maar de mensen keken nooit échter die opmerking. Legenden kunnen soms de wreedste dingen zeggen en daar wordt dan naar geluisterd. Die dingen worden zelfs her haald, omdat ze dan zogenaamd zo grappig zouden zijn. En niemand zei: 'Beseffen jullie wel hoe lelijk en wreed dit is?' Niemand keek onder de oppervlakte. Ik schaamde me er soms voor dat ik de dochter was van iemand die dat kon doen. En ik schaamde me ervoor dat mijn moeder er ook nog zo gemakkelijk mee weg kwam. Ik heb dit boek ook geschreven omdat iedereen maar alles van haar accepteerde. De wereld geeft legenden altijd 'carte blan che'. En dat is niet goed. Door te leven in die leugenachtige wereld van Dietrich heb ik een grote liefde voor de waarheid ontwikkeld. Als je die 'gefrabiceerde werkelijkheid' moet ac cepteren om de doodeenvoudige reden dat je de dochter van Dietrich bent - dan leef je in een kleine hel. Maar je moet niet vergeten: Hollywood wés een droomfabriek. En het publiek wilde de dromen die daar werden gemaakt dol graag hebben. Tijdens de crisisjaren rees de ster van Dietrich. Terwijl de mensen diep in de misère zaten en geen nagels hadden om aan hun gat te krabben, liet de filmmaat schappij doodleuk welen dat Dietrich elke dag een paar goudstukken fijnmaalde om daarna het stofgoud over haar haren uit te strooien. Alleen maar omdat ze dan wat mooier glansden. Het publiek sprak daar geen schande van, integendeel, het publiek accepteerde dat. Het wilde ontsnappen uit de eigen grauwe werkelijkheid waarin elk dub beltje moest worden omgedraaid. Maar kinderen trappen daar niet in. Die la ten zich geen knollen voor citroenen verko pen. Kinderen hebben een instinct voor de waarheid, een kind kun je niet bedonderen. Als het een Duits kind is, zal dat protest tegen die schijnwereld niet zo gauw worden uitge sproken (cynisch lachje)...maar het zal wel steeds sterker worden van binnen. En dan, terwijl het opgroeit, vertrouwt het niemand meer. Alles is een leugen. Alle kinderen die opgroeien in zo'n schijnwereld, niet alleen de kinderen van filmsterren, maar ook die van politici, bij wie aan de buitenkant alles glan zend is maar van binnen rot als een mispel, krijgen daar later moeilijkheden mee. Zo'n leven laat littekens achter." Is dit boek toch niet een milde wraakne ming op uw moeder? In het laatste hoofdstuk beschrijft u hoe zij baadt in haar eigen drek, hoeveel zij drinkt, kortom: niet mis allemaal. U had dat ook achter de haag van uw tanden kunnen houden? „O nee, dit is geen wraakneming. De le gende kun je niet vernietigen. Maar de legén- de Dietrich is wat anders dan de vróuw Diet rich. Want legende is legende en menselijk heid is menselijkheid. Als ik op 68-jarige leef tijd nog wraak zou wallen nemen, dan was ik er wel héél slecht aan toe.' Ik ben lange tijd regisseuse geweest, heb aan de universiteit les gegeven. En dan vroe gen studenten me wel eens over een bepaald karakter, over een bepaalde rol: 'Waarom kan die man niet van die vrouw houden? Waar om is hij niet gelukkig in zijn wereld? Komt het misschien omdat zijn moeder hem te vroeg zindelijk heeft gemaakt?' Dat soort din gen, begrijpt u. En dan zei ik: je kunt niet je leven lang je vroege zindelijkheid de schuld blijven geven van je moeilijkheden. Je moet zelf je verantwoordelijkheden nemen, en niet aan alles en iedereen de schuld blijven geven van je frustraties en ongelukkige momen- Nam u al op vroege leeftijd verantwoorde lijkheid? „Ja. Maar dat hoorde erbij. De omgeving waarin ik leefde was te vergelijken met het hof, met het leven in hofkringen, ledereen aan dat hof was dienaar, geen bediende, maar dienaar. Ik leefde in een omgeving waarin iedereen boog als een knipmes, waar in niemand sprak voordat er tegen hem ge sproken werd, waar niemand een mening mocht hebben, tenzij het een mening was die de Koningin, het centrale karakter, be haagde. Waarin iedereen wachtte op de goedkeuring van Koningin Dietrich." U spreekt het woord koningin uit met een wel zeer cynische ondertoon „Ja, dat klopt. Als je een koningin bent door je schoonheid en dan onbeschaamd ge bruik maakt van je zogenaamde koninklijk heid, heeft dat iets gevaarlijks. Zo worden despoten gemaakt. Was uw moeders schoonheid haar noodlot? „Beslist. Ik denk dat als ze niet zo mooi zou zijn geweest er een kans voor haar was ge weest om een aardig mens te worden. Ik ben in mijn boek begonnen met de jeugd van mijn moeder, met de dagboeken die ze bij hield als kind. En daarin zie je al dat je te ma ken hebt met iemand die denkt dat de wereld er is voor haar. Zij was er niet voor de wereld, neen, de wereld was er voor héér. Zij was de regerende koningin, de leidende waarde. Op dertienjarige leeftijd stond haar werkelijkheid al haaks op de echte werkelijkheid. En dat is nooit veranderd. De dagboeken die ze schreef toen ze zestig was, hebben dezelfde toon als die uit haar jeugd. Dat is gek, want .de meeste mensen veranderen toch wel tij dens hun leven. Maar mijn moeder leefde in een cocon van zelfbetrokkenheid. Daarmee, zo denk ik, wilde ze zichzelf beschermen. Je hebt in bejaardentehuizen mensen die zeggen: 'Ik ben blij dat ik hier ben', 'Op deze manier ben ik mijn kinderen niet tot last' en 'O, het is hier zo heerlijk: ik krijg drie warme maaltijden per dag en de verpleegstertjes zijn zo lief. Een geriatrische studie heeft aange toond dat zij degenen zijn die het eerste ster ven. Degenen die zeggen 'Ik haat mijn fami lie, ik haat het eten, ik haat deze omgeving', die het telkens maar hebben over: ik, ik, ik, diégenen overleven. Hun zelfbetrokkenheid is hun redding." Heeft uw moeder trouwens niet eens gezegd: 'There are three persons I love: me, myself and I'? „Nee. Zoiets zou een meisje van goede komaf nooit zeggen. Mijn moeder zou heb ben gezegd: 'Er is maar één persoon van wie ik hou: Dietrich, Dietrich en Dietrich.' Diet rich was haar plicht; de legende Dietrich was haar plicht. Ik haat generalisaties, maar het is waar, het is waar: een zo grote plichtsopvat ting is een Teutoons trekje, typisch Duits. Een plichtsopvatting als die van Dietrich maakte de Wehrmacht mogelijk." (J zegt telkens Dietrich, niet 'mijn moeder'... „Ja, omdat Dietrich niet mijn moeder was. Dietrich is de legende en ik ben de biograaf van die legende. En van mijn eigen leven. Maar wij werkten alleen voor de legende. We spraken 'aan het hof alleen over 'Dietrich'. We zeiden nooit: 'Die jurk moet je niet dra gen, moeder'. We zeiden: Die jurk moet Die trich niet dragen'. 'They're doing a Dietrich' is een uitdruk king die gebruikt werd door veel mensen. Als er iemand met zijn handen in zijn zakken en gekleed in een kostuum met een witte das binnenkwam en met een omfloerste stem zei: 'O schat, je zou al de lelijke mensen die ik net ben tegengekomen eens moeten zién' - dan is dét wat wij een Dietrich noemen. Wij doen dat soms voor de grap. Maar mijn moeder deed het constant. Ze kon niet loskomen van haar rol als actrice. Katherine Hepbum kan naar haar boerderij in New Hampshire gaan en daar de telefoon opnemen met: 'Ja, met Kate'. Dietrich kon dat niet. Ze nam de tele foon al helemaal nooit zelf op. Als ze hem toch om de een of andere reden eens zou op nemen, zou ze zeggen: 'This is Mrs. Dietrich'. Er was altijd een soort aristocratische afstand tussen haar en tussen wat zij beschouwde als het gewone volk. Maar het is wreed om de bewondering van het gewone volk volledig te absorberen en die mensen dan vervolgens af te wijzen. Ik vond dat wreed. Dietrich was in het dagelijkse leven ook ac trice, misschien nog wel een betere actrice dan op het witte doek. De legende die ze was en wilde zijn, liet geen ruimte voor ^en per soonlijk leven. Dat is droevig. Legenden be- stéén, maar mensen léven." U schrijft nogal openhartig over het seksle ven van uw moeder, zegt dat zij een voor keur had voor fellatio omdat ze dan zelf het initiatief hield, de zaak beheerste. Vindt u dat een dochter zoiets kan doen? „Ho, ho, ik beschrijf nergens bedscènes. Ik beschrijf alleen hoe zij tegen haar minnaars aankeek. Mijn moeder heeft een hoop ge mist. Alles was voor het werk, voor de plicht, de plicht, de plicht....(slaat met haar vuist op tafel in een marstempo). Ik denk wel eens dat haar emotionele verhoudingen ook een vorm van plicht waren. Dat mijn moeder dacht: omdat die man van me houdt, daarom moet fk degene zijn van wie hij houdt Ze vond het haar plicht het spel mee te spelen binnen het concept dat de man van hun liefde had. Ze liet toe dat die man 'zijn ding in haar stak' omdat hij anders weg zou gaan of boos zou worden en het verhaaltje dan niet meer ver der ging. Maar veel plezier heeft ze niet aan de seks beleefd. Ze had een hoog-romanti- sche, bijna meisjes-achtige opvatting van de liefde. Maneschijn, violen, gedichtjes, ik hou van je, ik hou van je...dat soort dingen." Keek u binnen het gezin niet vreemd aan te gen de biseksualiteit van uw moeder? „In de jaren twintig in Berlijn was biseksu aliteit niet schokkend. Dat kwam pas in het puriteinse Amerika. Men was daar al ge schokt omdat mijn moeder broeken droeg en mannenkostuums. Ze werd altijd woedend als de pers beweerde dat zij de eerste actrice was die in broek optrad. 'En Zarah Leander dan en die dan!', schreeuwde ze. En dan sloeg ze op de tafel en blafte ze je met haar zware stem toe: 'Find me the book, find me the book!' En als ze het naslagwerk dan had ingekeken, schreeuwde ze: 'Kijk eens! Zie je wel! Al in 1919 traden er vrouwen op in man nenkleding!' Altijd had haar toon iets bevelends. Dat was, denk ik, haar Pruisische afkomst. Maar degenen die voortdurend in haar omgeving verkeerden, wisten al wat ze moesten doen voordat er een concreet bevel kwam. Scham per lachend Ik denk dat het mensen als wij zijn geweest die tijdens de Franse Revolutie niet hun hoofd hebben verloren onder de guillotine. Tot op de dag van vandaag heb ik die houding. Mijn uitgevers hebben hier die prachtige suite voor me gehuurd. Maar ik zie altijd meteen iets dat gecorrigeerd moet wor den, iets dat niet goed is. In dat prachtige ta pijt daar onder die tafel zit een kreukel. Het ligt slordig. Dat zie ik meteen. Als mijn moe der hier binnenkwam en dat zag, was het ho tel hier te klein. We would all get heil.' Maar ze deed dat niet voor zichzelf, o nee. Tussen wat zij persoonlijk dacht en tussen wat Dietrich dacht, lag een grote kloof. Een voorbeeld: als je hier bijvoorbeeld haar favo riete mineraalwater, haar favoriete bloemen en haar favoriete sandwich zou hebben ge bracht, dan zou ze toch woedend zijn ge weest. Alleen vanwege dat tapijt. Want als dat tapijt slordig lag, zou de legende wel eens kunnen struikelen. Mineraalwater was per soonlijk en had niets te maken met de legen de. Je kon voor mijn moeder niets persoon lijks doen. Dat was erg frustrerend. Ze zei nooit: dank je wel. Nooit kreeg je een klopje op de schouder. Dietrich als mens kon je geen plezier doen. Neem deze bloemen, deze tulpen. Ze hield van tulpen. Als je die voor haar persoonlijk kocht, zou ze ze uit het raam hebben gegooid. Als je deze tulpen had ge kocht omdat de fotograaf ze zo goed vond kleuren bij de kleur van haar lippen, dan was het okay." Zou u uw moeder in één korte zin kunnen typeren? „Een schitterende vrouw die het slachtoffer is geworden van haar eigen schittering." U bent geboren in Duitsland. Waarom bent u nooit teruggegaan naar uw moederland „Duitsland is niet mijn moederland. Je moederland is niet het land waar je bent ge boren, je moederland is het land waar je hart ligt. En mijn hart ligt in Amerika, dat nog steeds een land van hoop is, ondanks alles. Ik huil elke keer weer als ik het Vrijheidsbeeld zie. Ach, ook Bill Clinton zullen we wel over leven. Heeft u Hilary Clinton gezien? Dat is een fantastische vrouw! Toen ik haar zag tij dens de inauguratie, kon ik het piet nalaten om te roepen: 'Make hér president, make hér president!' Ze heeft de kracht van een over- ieefster." Heeft u die kracht ook? „Misschien, misschien. In ben in ieder ge val blij dat dit boek een goed boek is gewor den. En dat mijn uitgever weer een nieuw boek van mij wil. En dan geen boek over de 'beroemde' mensen die ik als dochter van Mariene Dietrich nu eenmaal heb gekend, maar een boek dat volledig uit mijzelf komt. Dat bewijst dat hij me ziet als schrijfster. Op de luchthaven van Mllnchen kwam er een wildvieemde vrouw op me af die ineens haar armen om me heen sloeg. Ze zei dat ze ge- trofferNwas door mijn boek. Ik had een ge woon mens geraakt. Daarvoor doe ik het alle maal. Zoiets ontroert mij. Ja, mij wel." 'Een plichtsopvatting als die van Dietrich maakte de Wehrmacht mogelijk'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37