Meer vertentie op globetrotters Toerisme Spieren verstijven; voeten zoeken steun /toerkoop paginate VUUf afdeling. Rent-a-Tent breidt uit Nieuwe naam vereniging van buitenlandse toeristenbureaus van nieuwe folders IJsland week ANWB -bombardement ZATERDAG 30 JANUARI 1993i£27 Jan Doets, zich ook wel noe mende Mr. America Number One, heeft de Nederlandse ver tegenwoordiging gekregen van Collette Tours. Deze Ameri kaans/Canadese reisorganisatie verzorgt - in aansluiting op de vliegtocht - bustrips over het Noordamerikaansecontinent. Vlieg-busreizen zijn voor de Ne derlandse markt niet direct nieuw (touroperators als My Way, OAD en ook Doets zelf kwamen er al eerder mee), maar het is een segment waarin volgens de eigenzinnige Heer- hugowaardse touroperator nog wel een flinke uitbreiding mo gelijk is. Doets gaat terecht van de veronderstelling uit dat veel Nederlandse toeristen zich on danks alle individualisering nog altijd graag georganiseerd laten rondsjouwen. Prijzen vanaf on geveer 3.000 gulden (1 O-daagse tour door Texas, inclusief vlieg reis, overnachtingen en maaltij den) Overigens heeft het aantrekken van Collette Tours Doets er niet van weerhouden het aanbod van zowel auto- als kampeerau- toreizen flink uit te breiden. Waarbij de vraag kan worden gesteld wat goedkoper is: de USA per auto verkennen (over nachten in hotels) of per cam per. De huur van een (kleine) kampeerauto bedraagt per dag immers al vlug 90 gulden exclu sief de toeslag van circa 40 cent per gereden mijl. Daar tegen over staat de absolute vrijheid te gaan en te staan waar je wil. Info: Jan Doets, telefoon 0 22 07 - 4 60 60. Toerkoop Holland Groep RESERVEER VERTROUWD EN ZEKER: ANVR SGR Reisburo Van Limburg Heemstede Binnenweg 199, 023-280155 Hoofddorp Concourslaan 88, 02503-51011 Hillegom Meerstraat 13, 02520-24643 déze speciale plaatsen. Bel onze advertentie- Reisberichten Nieuwe editie Museumgids Zojuist verscheen de nieuwe gids Nederland Museumland met daarin een overzicht van meer dan 900 musea gerang schikt op provincie en plaats naam. In de gegevens zijn uiter aard adres, openingstijden, toe gangsprijzen en telefoonum- mers opgenomen. Ook dieren tuinen en hortussen staan ver meld in de van overzichtskaart jes voorziene gids, die te koop is in de boekhandel, VVV- en ANWB-kantoren en de grotere musea. Prijs: 12,50. Rent-a-Tent, een van de kleine re tentverhuurbedrijfjes, die zich laten meezuigen in het succes van marktleider Euro- Camp, heeft zijn aanbod uitge breid tot 7 campings. De kam peerterreinen liggen alle vrij dicht bij Nederland (Saarland, Luxemburg, België en Noord- Frankrijk) en zijn redelijk luxu eus. De reeds opgezette bunga lowtenten bieden plaats aan maximaal 6 personen en zijn onder meer voorzien van een koelkast en driepits-gastoestel. Prijzen (hoogseizoen) van 715 gulden tot 875 gulden per week inclusief gebruik van gas en electra. Info: Ren-a-Tent Loenen, tele foon 057 65- 10 71. Disney heeft er weer een nieuwe attractie bij De Vereniging van Buitenlandse Verkeersbureaus in Nederland (VBVN) heeft haar naam gewijzigd in ANTOR, afkorting van Association of National Tourist Representatives. Dat heeft voorzitter Toni Winkler, directeur van het Oostenrijks Toeristen- buro in Amsterdam, begin deze week medege deeld. Winkler en de andere leden van de ANTOR in Nederland, menen dat de nieuwe naam beter in het gehoor ligt en eenvoudiger is uit te spreken. Ook is de naam gekozen omdat alle in het buiten land gevestigde zusterorganisaties van de voor malige VBVN deze naam voeren. Bij de Nederlan- de afdeling van de ANTOR zijn 28 toeristenbu- reau's aangesloten. Vlieg-busreizen naar Amerika Ze hadden ons er al voor gewaarschuwd, maar toch, de verrassing is compleet en overdonderend. Na een tocht van bijna tien minuten in een uitgeholde boomstam sta ren we met onze krijsende medepassagiers plotseling in een kille diepte van zeventien meter. Even, heel even maar is er dat prachtige uitzicht over het park. En dan is er adrenaline. IJsland, een aparte en avontuurlijke vakantiebestemming. IJsland stelt al geruime tijd ver woede pogingen in het werk de Nederlandse toerist te bewegen zijn vakantie door te brengen op het eiland in de Noordelijke IJszee. Onder meer wordt daar om van 9 tot en met 13 februari in het Holiday Inn Crowne Pla za Hotel in Amsterdam een IJs- land-week gehouden. Tijdens de dagen is er ook een IJslandse markt waarop toeristische infor matie kan worden verkregen. Info: Icelandair, telefoon 0 20 - 627 01 36. Zoals gewoonlijk aan het begin van het nieuwe jaar heeft de ANWB een stortvloed aan nieu we folders uitgebracht. Daaron der: /Aktieve Jeugdvakanties met daarin de adressen van een aantal door de ANWB op des kundige begeleiding, huisves ting en kwaliteit van de maaltij den geselecteerde kindervakan tiekampen. Vaarscholen met informatie over alle door de ANWB erken de zeil-, windsurf- en motor- bootvaarscholen. Jachtverhuurders. Een over zicht van alle op kwaliteit gese lecteerde verhuurders van open zeilboten, kajuitjachten en mo torkruisers. Caravan- en Tentverhuur ders waarin per provincie de door de ANWB erkende cara van-, vouwwagen- en tentver huurders worden opgesomd. Fietsverhuurders met alle (205) adressen en voorwaarden van door de ANWB erkende fietsverhuurders. Op vakantie met kleine kin deren, een brochure waarin ANWB een aantal tips geeft v gezinnen die met kleine kinde ren op vakantie gaan. Ook deze folder een overzicht van c schoolvakanties zoals die zijn vastgesteld voor 1993 en 1994. Bungalows. Een boekje me actuele informatie over door de ANWB gecontroleerde bunga lowparken in Nederland. Campings waarin een ove zicht van door de ANWB geil specteerde Nederlandse kam peerterreinen. Alle folders, brochures en boek jes zijn verkrijgbaar bij de ANWB kantoren. Bloemenzee in Egmond Nog tot én met maandag, 1 februari in sporthal De Schulp te Eg- mond-Binnen te zien: Egmonds Bloemenzee. Aan deze bolbloe- menshow, die in 1982 voor het eerst werd gehouden, nemen zo'n 25 tot 30 kwekers deel. Thema is ditmaal 'Typisch Holland', oftewel veel Hollandse tafereeltjes tussen de narcissen, sneeuwklokjes, tul pen en krokussen. Egmonds Bloemenzee is op zaterdag en zondag geopend van 10.00 tot 21.00 uur en op maandag van 10.00 tot 17.00 Info: 02206 - 3523. Fietslente De boomstam helt voorover, lijkt tot stilstand te komen (o, zou dat niet mooi zijn) maar slaat dan toch helemaal door met de punt naar beneden. Spieren verstijven, handen zet ten zich schrap, ogen vernau wen zich, en voeten zoeken ver geefs steun. Onder ons, zeven tien meter lager gaapt een zwart gat waar een wolk van vochtig heid elk uitzicht op de plaats van inslag ontneemt. Uitstap pen is niet meer mogelijk, vanaf dit punt is het een voor allen en allen voor een. De snelheid is enorm, zo'n zestig kilometer per uur, de druk op de maag misselijkmakend en de inslag overweldigend. De bril wordt pas veel later onder onze bank teruggevonden. De hand die hem pakte was nat en trilde. Disneyworld in Orlando, Flo rida heeft er weer een nieuwe attractie bij. Splash Mountain. Een tot in de perfectie nage bouwde berg met een hoogte van bijna 27 meter, die het ver haal vertelt van de avonturen die Broer Konijn, Broer Vos en Broer Beer beleven in de uit 1946 stammende film van Walt Disney, 'Song of the South'. Maar liefst 68 geanimeerde fi guren, gesteund door typische Disney-muziek en aanverwante decors in de meest uiteenlopen de en spetterende kleuren beel den het sprookje tot in het laatste detail uit. Het miljoenen kostende project, op 2 oktober jongstleden officieel geopend voor het publiek, is nu al de meest favoriete rit in het thema park in zonnig Florida. Inventief Daarmee hebben de mensen die deze attracties bedenken en uitvoeren voor de zoveelste keer voldaan aan hun opdracht. Het Amerikaanse megaconcern - al leen in het park in Orlando wer ken al 33.000 mensen - gaat er prat op over de meest uitgebrei de en inventieve themaparken ter wereld te beschikken. En, na vier dagen in de droomwereld van Disney (Magic Kingdom, EPCOT Center en de MGM-stu- dio's) doorgebracht te hebben, zullen wij de laatsten zijn om dat te ontkennen. Elke attractie herbergt iets unieks, verras- Oostenrijk begint zich meer en meer faam te verwerven als 'fiets land'. De folder 'Radfrühling' (Fietslente) draagt daartoe ongetwij feld bij. De brochure omvat zo goed als het hele aanbod aan Oos tenrijkse rijwielvakanties. Gezins-, cultuur-, natuur- en sportieve tochten worden keurig van elkaar gescheiden. De folder is aan te vragen bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020-612 96 82. Westfriese Flora In het bij Enkhuizen gelegen Bovenkarspel wordt van 20 tot en met 28 februari voor de 60ste keer de Westfriese Flora gehouden. De overdekte bolbloemententöonstelling heeft ditmaal twee thema's: het Westfriese landschap en Jantje Beton, het Nationaal Jeugdfonds dat dit jaar een kwart eeuw bestaat. Uiteraard is de mijnzaal (waar via een veilingklok bloemen en planten kunnen worden gekocht) geopend en is er een kinderboerderij ingericht. Van 20 tot en met 24 en van 26 tot en met 28 februari is de Flora te bezoeken van 09.00 tot 18.00 uur en op 25 februari van 09.00 tot 21.00 uur. Er zijn gecombineerde trein-toegangsbiljetten te koop op alle NS-stations Wandelen in Devon sends, leerzaams of is simpel weg een uitdaging (Space Mountain, een ruimtevlucht met achtbaan-effecten in het pikkedonker). Om die indruk achter te laten bij de talloze mil joenen die jaarlijks de parken in Orlando, Anaheim, Tokyo en Parijs opzoeken heeft Disney een organisatie op poten gezet die zijn weerga niet kent. Bob Pope (33) vormt slechts een kleine schakel in die ket ting, maar straalt net als al die anderen die voor de sprookjes machine werkzaam zijn een bij na onverklaarbare dankbaar heid en vreugde uit. Werken voor Disney doet een mens blijkbaar goed. Pope zal de laatste zijn orri dat te ontken nen. „We zijn ervoor om in een behoefte te voorzien", zegt de ingenieur op de veranda van het 'stadhuis' in het Magie Kingdom. Een lange en brede toeristische stoet, de meesten in bezit van de kaart die a raison van 162 dollar (270 gulden voor volwassenen) of 128 dollar (ruim 200 gulden voor kinderen tot 9 jaar) vier dagen lang toe gang verschaft tot alles wat Dis ney te bieden heeft, trekt aan zijn ogen voorbij. Pope oogt ge lukkig. Hij herkent het succes en inhaleert het. Als ware het doping om zich op te peppen voor de volgende noviteit. Grenzeloos denken Pope maakt deel uit van een groep die zich de 'imagineers' noemt, de bedenkers. Het is dit team van ingenieurs dat altijd de eerste aanzet geeft voor een nieuw bouwwerk. Die bijeen komsten staan volgens Pope be kend als de 'Blue Sky Brainstor ming', zeg maar het grenzeloos denken. „We trekken ons met een man of twaalf terug in een ka mer, en komen er pas uit als we een algemeen aanvaard plan hebben voor een attractie. Ja, dat kan soms lang duren. Dagen zelfs. Geen idee is een slecht idee. Begrijp je? Alles wat in je opkomt gooi je op tafel. Het enige wat vooraf vast staat is de algemene lijn. Bij het bedenken van Splash Mountain bij voor beeld wisten we dat er gezocht moest worden naar 'iets' met water en dat het snelheid moest hebben. Wat dat betreft gaan we voornamelijk af op de reac- De nieuwste attractie van DisneyWorld. De druk op de maag is misselijkmakend; de inslag - met zo'n 60 kilo meter per uur - overweldigend. foto pr ties van de bezoekers. Wanneer alle ideeën zijn uitgeput worden ze verzameld, gegroepeerd en kritisch bekeken. In een no- tedop leidt die gang van zaken tot een nieuwe attractie." Vijfjaar In een 'normaal' geval duurt het bedenken, plannen, uitwerken en bouwen van een Disney- waardig avontuur vijf jaar. Voor Splash Mountain was slechts drie jaar bedenktijd nodig, om dat de groep van Pope kon voortborduren op de al be staande Mountain in Florida. „Voor ons weer eens iets heel anders", aldus de Amerikaan. „Maar we zijn er in geslaagd van onze Mountain iets unieks temaken." Daarbij kregen Pope c.s. as sistentie van nog eens vier ge specialiseerde ploegen: een managementteam (voor de fi nanciën en het schema), een creatief team (voor de ideeën t.b.v. muziek, kleren en figuren), een groep architecten en een showgroep voor de decors etc. Het 'unieke' van hun Splash Mountain is dat er twee mensen naast elkaar kunnen zitten in de boomstam, de rit een minuut langer duurt dan in Californië en de vrije val van 17 meter zijn weerga niet kent. Bovendien werd de capaciteit opgevoerd. Splash Mountain kan nu in een uur tijd 2400 mensen een on vergetelijke ervaring bezorgen. Bob Pope loopt nog maar zel den langs 'zijn' Splash Moun tain. Hij is met zijn collega's al weer bezig aan de volgende op dracht: de Tower of Terror, de Toren der Verschrikking die in 1994 zijn deuren zal openen vooreen ongetwijfeld angstaan jagend avontuur. „Het wordt een toer door een oud hotel in Hollywood, waar mensen zich in de vijfde dimensie zullen wa nen, een soort van Twilight Zo ne." De apotheose? Een val van dertien verdiepingen in een hermetisch afgesloten en op drift geraakte lift. Zodat je nog eens terug wilt komen. Een van de aardigste fietstrajecten in Oostenrijk is deTauemradwegdie ook de stad Salzburg aandoet. foto vvvsalzburgerland In het graafschap Devon, in het zuidwestelijke puntje van Enge land, wordt hard gewerkt aan het vervolmaken van de Tarka Trail, een 300 kilometer lange wandelroute waaraan in 1988 is begonnen. Het pad loopt voor een gedeelte langs de rotsachtige noordkust van Devon, maar voert de wandelaar ook door twee nationale parken: Dartmoor en Exmoor. Wanneer het pad klaar is, valt moeilijk te voorspellen, maar wie niet tot zo lang kan wachten, zou de 1000 ki lometer lange South West Peninsula Coast Path kunnen proberen. Enige ervaring is vereist, want hier en daar moeten redelijk steile rotswanden worden overwonnen. Alle wandel- en fietsmogelijkheden in Devon worden beschreven in de Nederlandstalige folder 'Wandelen en fietsen in Devon', aan te vragen bij de Devon Tourist Information, Sandygate, Exeter, De von, Engeland, telefoon (vanuit Nederland) 09 44 392 437581. Kunstmarkten Amsterdam kent twee zondagse kunstmarkten: die van het Thor- beckeplein en die op het Spui. De markt op hetThorbeckeplein (tussen Herengracht en Rembrandtplein) begint vanaf 14 maart te draaien (veel aquarellen, tekeningen, sieraden en keramiek); het Spui (theater) op 4 april. Rondom beide pleinen bevindt zich een overvloed aan restaurants, cafe "s en (bij goed weer) terrasjes. De markten beginnen omstreeks 10.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27