Scherven brengen Foreholte geluk Sport ZATERDAG 30 JANUARI1993 912 23 sport op tv LEIDEN Softbalclub de Volle Bak is de op één na snelst groeien de vereniging binnen de honk- en softbalbond (KNBSB). De Leidse softbalvereniging kende een groei van 98 in het afgelopen jaar. Aan het begin van 1992 telde Volle Bak 42 leden. Het aantal leden jaar hoopt mén an 1992 bedroeg 83. Nu heeft de het honderdste lid te begroeten. De weinig verheffende handbalperikelen van de laatste maanden in Voorhout hebben niet alleen scherven ge bracht, maar ook geluk. Na het doodvonnis van Bollen streek hebben echte Voorhouters een nieuw Foreholte opgericht en de jonge club heeft een golf aan reacties los gemaakt. Leden die jarenlang thuisbleven komen opeens uit alle hoeken en gaten om de schouders eronder te zet ten. Het 'gedrocht' Bollenstreek heeft als het ware een wolk van een baby gebaard en daar is men in het bollendorp zielsge lukkig mee. Hoewel de levens vatbaarheid pas over enkele ja ren echt kan worden aange toond, zijn de vooruitzichten voor de boreling goed. „Ik zie hier opeens mensen die jaren lang thuis zijn gebleven", zegt bestuurslid Harry Warmerdam. „Het is een bewijs voor het nieuwe élan wat we hebben los gemaakt. De oude naam Fore holte blijkt nog steeds dat posi tieve imago te hebben van vroe ger. Daar spelen we heel bewust op in." „We willen van de negatieve associatie met Bollenstreek af. Met Bollenstreek hebben we vanaf nu niets meer te maken," zegt Warmerdam. Dat laatste kunnen ze in Voorhout niet vaak genoeg onderstrepen. Er staat een compleet nieuwe ver eniging die niets te maken heeft met de problemen van de afge lopen maanden. Al was Fore holte er uiteraard niet gekomen zónder die problemen. De puinhopen van Bollenstreek be tekenden de voedingsbodem voor de nieuwe club. Foreholte werd in 1956 opge richt, maar ging in '91 samen met SV Nieuw Vennep en werd omgedoopt in Noorlander/Bol- lenstreek. Deze club, met een eredivisieteam (vrouwen) bin nen de gelederen, bleek een kind met een 'waterhoofd' en was geen lang leven beschoren. Hoewel financieel onafhanke lijk, bleek de eredivisieploeg een vreemde eend in de Voorhoutse bijt. Speelsters, trainers en be geleiders kwamen voor het me rendeel van buitenaf en hadden weinig binding met het bollen dorp. Kwade genius Toen de gemeente Voorhout twee maanden geleden de vere niging confronteerde met een huurschuld van vele tiendui zenden guldens en sporthal De Gaasbak voor de handballers sloot, barstte de bom. De schuldvraag over de hoog opge lopen rekeningen werd nooit af doende beantwoord, maar de vereniging ontplofte. Het eredi visieteam ging op eigen houtje verder. Nieuw Vennep keerde terug naar de eigen basis. En het oude Foreholte werd een nieuw Foreholte. Voor het gemeentebestuur is het vrouwenteam als kwade ge nius aangewezen voor alle pro blemen van de afgelopen jaren. Eredivisiehandbal zou te hoog gegrepen zijn voor een dorpje als Voorhout. Een redenering die kant noch wal raakt, maar gezien de financiële chaos die bij Bollenstreek heerste is een dergelijk provinciaal standpunt wel begrijpelijk. Het woord 'top sport' is besmet verklaard door de gemeente, maar het op een lager niveau acterende Forehol te krijgt alle medewerking voor een nieuwe start. De deuren van De Gaasbak zijn weer ge opend. In het 'ons-kent-ons- sfeertje' kan opeens veel. Een deel van het Foreholte-bestuur poseert in de weer toegankelijk verklaarde sporthal De Gaasbak. Van links naar rechts: Rob Ruiten, Harry War merdam en zijn broer Willem Warmerdam. foto henkbouwman Vooruit De huidige bestuursleden wen sen niet achterom te kijken. Ze zijn met een schone lei begon nen en .hebben inmiddels ook een begroting gepresenteerd die de goedkeuring van de gemeen te heeft. Eerder werd een finan cieel overzicht afgekeurd op het gemeentehuis waar men begrij pelijkerwijs een vinger aan de pols wil houden en geen herha ling van het debacle wil. Pen ningmeester Rob Ruiten is zich terdege bewust van de reserves die de gemeente in het achter hoofd heeft: „We hebben de ge meente daarom de zaalhuur van het eerste kwartaal al meteen met de subsidie laten verrekenen." Eigenlijk is Foreholte weer ge woon terug van weggeweest. De teller staat voorlopig op 81 le den. Ruiten: „De Voorhouters moesten natuurlijk lid worden van een nieuwe vereniging. Het groeit nog steeds. Het lullige is dat we de Voorhoutse ereleden die van Bollenstreek lid waren, niet als erelid kunnen overne men. Maar we zullen voor hen een versnelde procedure ma ken, zodat ze toch die eretitel houden. Van de bond moeten we de competitie uitspelen on der de naam Bollenstreek. Daarna is het gewoon Forehol te." Het eerste vrouwenteam van Foreholte wordt het huidige Bollenstreek 2 dat in de derde divisie speelt. Als de competitie voorbij is zal de Voorhoutse routinier Ellen Warmerdam (echtgenote van bestuurslid Harry Warmerdam en nu spe lend voor het eredivisieteam) zich vervoegen bij Foreholte en de kar gaan trekken. Harry War merdam: „Daarom kijk ik nog even met een schuin oog naar de Bollenstreek-ploeg. Maar volgend seizoen is dat definitief voorbij." Internationaal deelnemersveld op Duinrell WASSENAAR De Batavencross op Duinrell wordt een internationale aangelegenheid. Aan de 10,6 kilometer lange veldloop, die tevens geldt als kampioen schap van het district West 2, nemen morgen ook Duitsers, Belgen en de Tsjechen Va clav Parik, Jan Blaha en bij de vrouwen Jarmila Urbanova Bij de mannencross start Henk Gommer als favoriet. Van de van een blessure her stelde Tonnie Dirks mogen in de heuvels van het Wasse- naarse pretpark nog geen wonderen worden verwacht. Kamiel Maase, Joost la Lau en Han Kulker moeten de eer hoog houden van de organi serende Leidse atletiekvere niging. Zij kunnen zich wel licht mengen in de strijd om dedistrictstitel. Al vanaf 10.00 uur komen de jongste categorieën in ac tie. De toegangsprijs voor toeschouwers bedraagt 5,00. DE GELIJKENIS Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelij kenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering aandacht voor de broers Rob (35) en Ronald (31) Florijn. Laatstgenoemde won samen met Nico Rienks een gouden medaille tijdens de Olympische Spelen van Seoul. Wat niet iedereen weet is dat hij als 'broekie' ooit 'het vak' leerde van zijn oudere broer. Die nu opnieuw vanaf de kant toekijkt hoe zijn broertje in de herfst van zijn carrière nog eenmaal zijn slag wil slaan. Ter Aarse met Knol naar nieuwe ploeg HILVERSUM» In het kielzog van Monique Knol heeft Angela van Smoorenburg haar wielerloop- baan veiliggesteld. De wielren- ster uit Ter Aar vond onderdak bij wielervereniging Viking-Wa terland uit Purmerénd. Met dank aan Bose, fabrikant van luidsprekers en kersvers spon sor van de Noordhollandse ver eniging. Nadat geldschieter Jamin hal verwege december was afge haakt, ging Knol zelf op zoek naar een nieuwe toekomst. Ze vond die uiteindelijk bij Viking- Waterland. Vanessa van Dijk, Hester-Ma- rieke Kroes, Petra van de Gies- sen, Ingrid Kelderhuis, Melanie Tabak (dochter van voorzitter Tino) en Chantal van Geffen ko men eveneens voor de nieuwe ploeg uit. Net als de Nieuwzee- iandse Kay Jones en een twee niet bij naam genoemde Zweedse vrouwen. Wim Kruis, de vriend van Monique Knol, wordt ploegleider. UTRECHT AP VAN KAAM Achttien jaar geleden maakte Ronald Florijn zijn eerste 'klap pen' op het water. Zijn mentor die die stappen begeleidde, broer Rob, kon op dat moment absoluut nog niet bevroeden dat hij hier te maken had met een uitzonderlijk talent, te we ten een latere gouden-medaille winnaar op de Olympische Spe len. Andersom had de jonge Ro nald er toen ongetwijfeld nog geen weet van dat hij aan het einde van zijn opmerkelijke roeiloopbaan wederom het sportieve pad zou kruisen van broerlief. Die sinds kort coach is geworden van een acht waarin zo'n beetje alle kopstukken van het Nederlandse roeien zijn ver enigd. Inclusief Ronald Florijn, zijn broer. Het kan verkeren, nietwaar. Half Nederland zat destijds aan de buis toen Ronald Florijn met Nico Rienks goud won in Seoul. Daarmee was zijn naam gevestigd en behoorde hij, na het verschijnen in diverse tv- programma's, meteen tot de 'bekende' Nederlanders. Die naam en faam kreeg broer Rob nooit. Terwijl hij toch de 'ont dekker' was van dit sporttalent. En zelf als roeier ook een rede lijke reputatie genoot in den lande. Óf als bestuurder hier in het leidse. Want ooit was hij nog voorzitter van de rugbyclub DIOK. De broers R R Florijn zijn van de Veilingkade. Tomaten- straat en omgeving. Geboren en getogen Leidenaars. Water voor de deur, dus de link met een boot is snel gelegd. „Klopt", zegt Rob. „Varen deden we van jongsaf aan. Met pa.". Vult Ro nald aan: „Naar de Kaag in het weekeinde. Dat herinner ik me nog als de dag van gisteren." Neemt Rob weer over: „Zeilen wat later. Ik had een eigen bootje. Nog steeds trouwens, maar dat is wat anders. Weer wat later organiseerde ik voor het Stedelijk Gymnasium schoolwedstrijden roeien op het Galgewater. En sloot ik me, op m'n zeventiende en na eerst nog te hebben gebasketbald bij Blitz, aan bij een roeiclub. Die Leythedus." Direct in zijn spoor richting Oude Rijn volgde de vier jaar jongere Ronald, bij wie, dat zou later wel blijken, het roeien in het bloed zat. „Ik was meteen gegrepen door de sport", zegt hij nu. „Ik ben ook nooit meer gestopt. Dit in tegenstelling tot de atletiek, waar ik na één wed strijdje al niets aan vond. Rustig beginnen met roeien was er ook niet bij want van meet af aan ben ik in wedstrijden uitgeko men. Trainen, trainen en nog eens trainen. Al rap tien keer per week. Later nog meer. Dat ging nog wel eens ten koste van mijn school. Ik vond roeien ge woon veel belangrijker. Nóg, trouwens." Het was die instelling toen al die hem uiteindelijk naar de ab solute wereldtop zou brengen. „Hij heeft", zegt zijn broer en coach van het eerste uur, „in derdaad een enorme mentali teit. En de perfecte fysiek voor het roeien. Plus natuurlijk het nodige talent." Waarop Ronald interrumpeert: „Maar dat had jij ook. Alleen, waar ik me louter op het roeien concentreerde, deed jij er altijd allerlei dingen bij. Organiseren en zo." „Dat is waar", beaamt Rob. „Ik ben, samen met Rob Rob bers, nog kampioen van Neder land geweest. Al was dat toen tertijd wat gemakkelijker dan nu. Destijds was het een kwestie van een stel studentjes afbluf fen, en hup, weer een medaille. Maar ook in Luzem ben ik een keer tijdens de grote internatio nale wedstrijden daar, vierde geworden. Dus inderdaad, zo slecht was ik als roeier ook weer niet.» Het was in elk geval in een tijd dat er in de roeiwereld nog wel eens verwarring bestond over wie R. Florijn nu wel was. Dat is", glimlacht hij, "daarna wel overgegaan." Waar Ronald in die tijd het (trainings)tempo alleen maar opvoerde, eerst in de skiff en la ter in de tweemansboot. daar haakte Rob zo zoetjesaan af, al thans daar waar het de actieve sportbeoefening betrof. Wel liet hij zich gelden als bestuurder, als organisator, als voorzitter van de rugbyclub DIOK om wat puin te ruimen na de verhuizing van de Kikkerpolder naar de Morsch. „Dat sloot inderdaad wel aan bij mijn studie als ar- beids- en organisatiepsycho loog. Via LSRG, waar ik aan het aftrainen was, kwam ik bij DIOK terecht. Daar vroegen ze me als voorzitter. Ik heb daar een paar pijnlijke maatregelen moeten nemen, maar uiteindelijk deed dat de club toch goed." Weer die glimlach. En voor de goede orde: DIOK werd daarna vier maal landskampioen. Bij Ronald, die overigens de zelfde studierichting als zijn ou dere broer koos. prevaleert nog altijd dat roeien al studeert hij over twee maanden dan toch (eindélijk) af. Rob was wat dat aangaat een stuk sneller klaar en het is dan ook zijn direc teurskamer in het imposante Utrechtse gebouw van de firma Moret, Ernst en Young (4600 werknemers in Nederland, 76.000 wereldwijd) waar het tweetal samenkomt voor dit ge sprek. Wél toevallig trouwens, diezelfde voorliefde voor het water, voor het roeien, voor die studierichting, al die overeen komsten. „Maar ik ga niet hier zitten, hoor", haast Ronald zich een verschilletje op tafel te gooien. „Dat is niks voor mij, het bedrijfsleven. Ik zie voor mezelf meer een toekomst bij de overheid of in de politiek." „We hebben", grijpt Rob prototype trouwens van een ge slaagde zakenman al stelt hij zich dan bescheiden op terug op de overeenkomsten en ver schillen, „inderdaad veel ge meen. Maar vergis je niet, onze karakters lopen behoorlijk uit een. We hebben al heel wat conflicten en conflictjes achter de rug en zullen er ongetwijfeld nog wel een paa* uitvechten in de toekomst. Trouwens, onze eerste aanvaring voor wat be treft die acht hebben we zojuist achter de rug." Die acht, dat behoeft eerst enige uitleg. Ronald: „Op de Goodwill Games in Seattle, vo rig jaar, besloten we met z'n al len om het eens te proberen. Bij wijze van geintje. Gewoon een stel goede en ervaren roeiers in één grote boot. Ongekend in Nederland, want we hebben in geen eeuwen een goede acht gehad. Dat ging opvallend lek ker, waarop we besloten om het serieus gan te pakken. Een nieuwe uitdaging voor roeiers, die het allemaal al eens hadden gezien. Ons doel? Nereus klop pen en dan het WK. De Spelen van Atlanta? Wie weet. Dat hangt er vanaf hoeveel we win nen. wat mij betreft gaan we zo lang mogelijk door." Vervolgens stapt Rob 'in'. Want hij, toch al een tijdje weg uit het roeiwereldje, werd op grond van zijn organisatie-kun- de gevraagd om de coaching op zich te nemen. „Ik ben nog al tijd op de hoogte, hoor, van de ontwikkelingen in het roeien", verzekert hij. „Ik moest me er weer wat verder in verdiepen, maar intussen ben ik bij. In het weekeinde trainen we vijf keer met de hele ploeg in Amster dam. Voor het overige zijn ze ingedeeld in tweetjes die apart trainen. Die botsing met Ro nald? Oh, hij vond dat we te slap begonnen. Maar wacht maar hoe hij straks zal piepen. Als de duimschroeven echt aan gaan." De cifkel is in elk geval rond. Begonnen aan de hand van zijn broer, eindigt Ronald ook onder de hoede van Rob. In de tussen tijd pikte hij nog ergens een gouden olympische medaille op. Waar was broerlief trouwens toen dat gebeurde? „Bij een benzinepomp in Zoetermeer. Waar de bediende zich een be roerte schrok toen ik zomaar over de balie sprong om de ver richtingen van Ronald te kun nen volgen op die piepkleine tv daar. En prompt de politie bel de. Dat heb ik niet afgewacht. Toen hij goud had, ben ik 'm als de bliksem gesmeerd." Arbitraal duo blijft weg... De halve finale van de strijd om de NSW-beker tussen de mannen teams van de volleybalverenigingen DAC en DOS kon geen doorgang vinden. In de sporthal in Schoonhoven kwamen de beide scheidsrechters niet opdagen. In de eerste klasse van de districtscompetitie werd wel gespeeld. De vrouwen van NOVO zegevierden in Den Hoorn met 3-1 over WV. De jeugdspeelsters Ju dith van der Zalm en Cat harine van de Devl debu teerden verdienstelijk aan Noordwijkse zijde. Setstan den: 12-15, 14-16, 15-10 en 9-15. De vrouwen van WW wonnen de uitwedstrijd te gen hekkesluiter Zovoc 2 met 3-1. Zovoc pakte de derde reeks met 15-11. De andere sets werden beslo ten met scores van 12-15, 4- 15 en 12-15. Het tweede mannenteam van Gemini/Kangeroes ging in Voorburg kansloos ten onder tegen Tonegido 2. De Voorschotenaren verover den geen enkele set: 15-11, 15-9 en 15-4. In de rayon competitie stond het duel tussen de vrouwenequipes van Blok '77 en VCO op de rol. In Katwijk kwamen na anderhalf uur strijd de vol gende setstanden op de borden: 10-15, 15-11, 15-12 en 9-15. Milco Schermer niet te stoppen WARMOND» Milco Schermer is op dit mo ment nauwelijks te stuiten. De leider in het toernooi om het snookerkampioenschap van Warmond schreef met over macht de veertiende ronde op zijn naam. Edwin van Orssagen dolf in de finale het onderspit (2-0). André Vuyk kon in de hal ve finale Schermer niet volgen (2-0), terwijl Van Orssagen Peter Moen terugwees (2-1). De nummer twee van het klassement, Robert Parlevliet, verloor de finale van de verlie zersronde van Roger Bavelaar. Ronald (links) en Rob Florijn. De leermeester en de i i de gouden medaille in Seoul. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23