Zoeterwoude wil grotere markten 'Goed op de juffrouw letten Regio Leiden Van der Wiel Bouw koopt racketcenter van Veentjer 'Maak van Rijnoord volwaardig ziekenhuis' Pieper brandweerman zwijgt Geen hoogbouw zuidpunt Zoeterwoude Mogelijk NS-station bij Zoetermeer-oost Huurwoningen voor ouderen in advertentie ZATERDAG 30 JANUARI 1993 redactie «miepdcg De markten in Zoeterwoude (Rijndijk en Dorp) worden groter van opzet. Het is de bedoeling dat elke markt ten minste tien standplaatsen krijgt. De markt op het Water tje (Dorp) schuift op in de richting van de Dorpsstraat. zoeterwoude. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude zien deze maatregelen als een laatste red dingspoging voor de twee mini- markten. De uitbreiding geldt voorlopig voor een jaar. De ge meenteraad neemt in februari een besluit over het voorstel van Ben W. De twee kleine markten lei den nu een kwijnend bestaan. In Zoeterwoude-Dorp staan el ke vrijdag maar drie kramen, hoewel er vier vergunningen kunnen worden afgegeven. Op het Eendenkooiplein gaat het ook niet best. Er is nu plaats voor zes kramen. Tot voor kort stonden er vijf kramen, maar onlangs is de groenteman afge haakt en ook de poelier dreigt te vertrekken. Het is de bedoeling dal de markt in Zoeterwoude-Dorp nieuwe kooplieden aantrekt die bloemen, brood en banket, die- renvoeding, stoffen, gevogelte en snoep verkopen. Er zijn nu vergunningen beschikbaar voor handelaren in groente en fruit, kaas, textiel en sieraden en vis. Op de markt in Rijndijk kun nen nu een groenteboer staan, een bloemenhandelaar, een verkoper van gevogelte, kaas, textiel en sieraden en vis. De nieuwe vergunningen worden Kunst in Voorschoten voorschoten Wat heeft de gemeente Voorschoten eigenlijk aan kunst in huis? Welke schilderijen en andere kunstvoorwerpen hangen of staan er in het gemeentehuis, de buurthuizen, het po litiebureau, het zwembad en alle andere openbare gebouwen? Wie hiervan een idee wil krijgen, kan terecht op de tentoonstel ling Vijf jaar kunstaanwinstendie van 6 tot en met 28 februari wordt gehouden in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voor straat. De expositie biedt een overzicht van de kunstwerken die in de periode van 1988 tot 1993 aan de collectie werden toege voegd. De gemeente Voorschoten bezit een collectie van onge veer 450 kunstwerken. Deze wordt jaarlijks uitgebreid met nieu we aankopen, schenkingen, bruiklenen en legaten. Noordwijkse tennishal wordt vervangen De tennishal op het Casino complex in Noordwijk gaat op termijn tegen de vlakte. In plaats daarvan wordt een nieuw sportcomplex gebouwd dat be ter past in de omgeving. Dat zijn plannen die in een nog zeer pril stadium verkeren van de nieuwe eigenaar van het racketcenter, Van der Wiel Bouw bv. Deze Noordwijkse on derneming heeft het Casino complex onlangs van Piet Veen tjer gekocht. ,,Die lelijke, platte, blikken doos moet weg en er moet den archi tectonisch verantwoord gebouw voor in de plaats komen. Een gebouw ook dat meer tegen het duintalud ligt en mogelijk enigszins verdiept wordt ge bouwd", vertelt Van der Wiel Bouw-directeur A. van der Wiel jr. Hij wijst er tegelijk met na druk op dat dit nog slechts voornemens zijn die momen teel door een architect worden uitgewerkt en nog niet officieel bij de gemeente Noordwijk zijn ingediend. Van der Wiel heeft her com plete racketcenter van Veentjer overgenomen: de hal én de bui tenbanen die op het dak van de Casinoparkeerkelder liggen. Van der Wiel zet de exploitatie van het racketcenter voort. Ook in de nieuw te bouwen ruimte komen tennis- en squashbanen, een fitnessruimte en wellicht ook een sauna. Welk bedrag gemoeid, willen Van der Wiel en Veentjer niet prijsgeven. Volgens Van der Wiel duurt het minstens nog twee jaar voordat met de bouw van het nieuwe sportcentrum wordt begonnen. Tot die tijd blijft de huidige hal in gebruik. ,,Ten eerste zijn er nog tot en met 1994 contracten met ge bruikers en die worden uiter aard nagekomen. En of de nieu we hal er komt, hangt natuurlijk ook af van de bereidheid van de gemeente om mee te werken. Als we geen vergunning krijgen, blijft de hal in zijn huidige vorm bestaan. Die is wel foeilelijk, maar kan op zich nog jaren Sloop van de bestaande, in het midden van de jaren tachtig gebouwde hal betekent hoe dan ook een fikse kapitaalsvernieti ging. Toch weerhoudt dat Van der Wiel er niet van zijn plan nen bij de gemeente in te die nen. A. van der Wiel: „Voor een deet is het er mij puur om te doen dat die smerige hal ver dwijnt. Daar erger ik, en velen met mij, me al lang aan. Vanuit Huis ter Duin bijvoorbeeld is het werkelijk geen gezicht om op die platte doos te moeten kijken. Idealistisch onderne men? Ach, natuurlijk wil ik er geen geld op toeleggen. Maar je kunt ook iets rendabel maken, zonder het onderste uit de kan te willen hebben. We denken er aan door de bouw van een aan tal appartementen het hele plan financieel aantrekkelijk te kun nen maken." Initiatiefgroep Democratisch Alphen: alphen aan den run over Rijnoord denkt en wat er nog bij zou moeten komen. De volgende stap is een forumdis cussie waarin iedereen zijn visie kan geven." Boogcrd gaat ervan uit dat de Rijnland ziekenhuizen, waartoe Rijnoord behoort, best wil mee werken. "Alphen heeft recht op een goed ziekenhuis. En of het dan om nieuwbouw of oude ge- De Initiatiefgroep Democratisch Alphen (IDA) gaat proberen alle acties tot behoud van zieken huis Rijnoord in Alphen te coör dineren. Speciaal daarvoor 'is commissie, onder leiding het leven zegt Boogerd, „maar het punt is dat iedereen wel zijn ei gen verhaal heeft. De bedoelin gen zijn goed, maar iedereen kijkt naar zijn eigen belang. Vol gens ons sta je sterker als je alle organisaties om de tafel krijgt en tot één standpunt komt." Daarom gaat het IDA alle groeperingen aanschrijven. „Burgemeester en wethouders, politieke partijen, specialisten, huisartsen, medische aanver wanten, de Rijnoord-directie en de ziektekostenverzekeraars. Zij krijgen een vragenlijst, zodat we inzicht krijgen hoe iedereen i handelaren in brood en banket, dierenvoeder, stoffen en snoep. Het voorstel van B en W gaat in tegen het advies van de vere niging voor de ambulante han del. De vereniging denkt dat beide dorpskernen te klein zijn voor een markt met meer dan zes standplaatsen. Bovendien schijnen weinig mensen uit an dere plaatsen naar de Zoeter- woudse markt te gaan. De Zoe- terwoudenaren gaan graag naar de markt in Leiderdorp. Dertig procent van de bezoekers aan deze markt woont in Zoeter woude. De organisatie van markt kooplieden is bovendien bang dat een grotere markt nadelig is voor de 'gewone' winkels in Zoeterwoude. Ze vraagt zich bovendien af of er wel handela ren zijn die in Zoeterwoude wil len staan. Leiderdorp eist marktgeld van kooplieden De marktkooplui op de Leider- dorpse weekmarkt moeten als nog hun achterstallig marktgeld betalen. Het gemeentebestuur verdubbelde anderhalf jaar ge leden de tarieven, waarop ver schillende kooplui weigerden te betalen. Zij waren verontwaar digd dat ze wel meer moesten betalen, hoewel de locatie voor de markt aan de Hoofdstraat volgens hen allerlei gebreken vertoonde. De discussie over verplaatsing^ van de markt naar winkelcen-* trum Santhorst is inmiddels ge luwd en de gemeente verwacht nu geen protesten meer tegen de verhoogde tarieven. leiderdorp Brandweerman A. Bosman kreeg gisteravond een onderscheiding opgeprikt door zijn echtgenote. Hij nam na dertig jaar afscheid van het korps in Leiderdorp. Zijn 'pieper' zwijgt definitief. „De eerste weken zal hij wel voortdurend in zijn broekzak zoe ken. Zonder die pieper voel je je naakt. Je bent er 24 uur per dag op ingesteld, dat hij kan afgaan en je moet uitrukken", weet com mandant A. Vons, die zelf zijn 25-jarige jubi leum vierde. Tegelijkertijd werden L. van Reyn en M. Tol gehuldigd omdat zij al 20 jaar de brandweerhelm dragen. Het viertal maakte de afgelopen decennia verschillende grote branden en ongelukken mee. Kortgeleden brandde de Leiderdorpse Hobbywerkplaats aan de Touwbaan nog helemaal uit. Ook het mistongeval op de rijksweg 4, waarbij zeven mensen het leven verloren, zijn de spuitgas ten nopg niet vergeten. „In Leiderdorp gebeu- veel aanrijdingen met gewon den", constateert Vons. De Leiderdorpse vrij willigers vierden vorig jaar eveneens enkele jubilea. „De club wordt nu wat ouder en daar aan willen we wel aandacht besteden. Maar we krijgen ook nieuwe mensen. In de laatste anderhalfjaar hebben we er negen vrijwilli gers bij gekregen", aldus Vons. FOTO HENK BOUWMAN saff liesbeth bui tink )f caroline van overbeeke 071 -161<i Strop dreigt voor gemeenten in Bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK Door onoplettendheid van de gemeente Lisse dreigen War mond. Noordwijk, Noordwijker- hout, Voorhout, Lisse en Sas- senheim twee ton mis te lopen. De gemeenten zouden dit geld van het rijk krijgen als vergoe ding aan de docenten van de Muziekschool Bloembollen streek. die in 1986 is opgeheven. De zes gemeenten hebben enkele jaren geleden de school, voorloper van de failliete Stich ting Muziekschool Lisse e.o., opgeheven omdat het muziek onderwijs te veel geld ging kos ten. De docenten kwamen in aanmerking voor wachtgeld. Dit geld, ongeveer twee gulden per inwoner,schoot de gemeente Lisse voor. In de loop van 1991 schreef het ministerie van bin nenlandse zaken Lisse een brief dat de wachtgelden voortaan binnen een bepaalde termijn moesten worden aangevraagd. Gebeurde dat niet, dan kregen de gemeenten niets. Die brief is zoekgeraakt, met als gevolg dat de datum verstreek zonder dat Lisse de wachtgelden, twee ton over 1990 en de eerste zeven maanden van 1991, aanvroeg. In de loop van 1992 werd de fout ontdekt en vroeg Lisse de wachtgelden alsnog aan. Het ministerie wees het verzoek af. Lisse tekende daarop beroep aan bij de Raad van State. De gemeenten zijn op dit moment niet van plan Lisse aansprake lijk te stellen. zoeterwoude Er komt geen hoogbouw in de zuidpunt van de nieuwbouwwijk Bloemenweide in Zoeterwoude- Dorp. Het plan is geschrapt omdat de plek grenst aan het open veenweide-gebied. Zoeterwoude wil de overgang van bebouwing naar open gebied niet met hoogbouw te markeren. Zo tekende de gemeente enige tijd geleden met succes verzet aan bij de gemeente Zoetermeer, die flats aan de rand van de stad wilde bouwen. De gemeente verwacht dat dergelijke protesten ook tegen hoogbouw in de zuidpunt van Bloe menweide zullen worden gemaakt. Dat zou de bouw behoorlijk vertragen, terwijl Zoeterwoude wel dit jaar wil beginnen met laatste gedeelten van Bloemenweide. In de buurt van de Hondstirafweg, in het noor den van de nieuwbouwwijk, komt wel een flat. die vooral voor ouderen is bedoeld. De senioren wonen daar dicht in de buurt van winkels en het bejaardencentrum Emmaus. regio/zoetermeer paul v n der k Zoeterwoudse Mandolinevereniging nog lang niet uitgespeeld We gaan niet zitten wachten tot 2000. De komende zeven jaar willen we ook graag goed voorzien doorkomen. En dat Rijnoord kan uitgroei en tot een volwaardig zieken huis, daar zijn de meeste partij en het wel over eens, aldus Boogerd. „Er is in dc huidige si tuatie best veel te bieden. Er staan ook nog uitbreidingen ge pland. Nu moeten nog de hart- bewaking en kindergeneeskun de terug. Op voorwaarde na tuurlijk dat het wel kwalitatief goed verzorgd is. want anders heb je er nog niks aan." zoeterwoude ellen verbunt Met zweetdruppeltjes op het voorhoofd en de lippen stijfjes op elkaar gedrukt lezen de or kestleden hun noten. De linker voet rust op een standaardje en het kleine instrument drukken ze tussen de benen. Vingervlug raken ze de verschillende sna ren aan. Er kan geen lachje van af als de spelers in opperste concentratie hun kunsten ten gehore brengen. Het meetik- kende voetje is bij veel orkestle den niet te vermijden. In gebouw Ons Huis houdt de Zoeterwoudse Mandolinevere- niging deze vrijdagmiddag de generale repetitie voor de jaar lijkse concertavond, die gister avond op het programma stond. Plotsklaps stopt de dirigente de tokkelende geluiden door met haar stokje tegen het mu ziekblad te tikken. „Niet denken dat je het redt met alleen tot vier te tellen. Jullie moeten goed op de juffrouw letten." Dirigen te Betsie Kamphorst is streng. En de generale repetitie wordt nog al eens onderbroken. Voorzitter van de mandoline vereniging Martin van Weert geeft toe dat de generale repeti tie slecht gaat. „Maar hoe slech ter de generale, des te beter de uitvoering." Van zijn eigen vereniging vindt hij dat de leden 'nog zo jong zijn als dc pieten'. Toch kan hij niet ontkennen dat de jeugd in het dorp niet geïnteres seerd is in de club. Maar hij ves tigt alle hoop op de toekomst. Was er vroeger heel moeilijk aan een docent mandoline te komen, nu gaat het Amster damse conservatorium daar wat aan doen. Ook het Nederlandse Verbond van Mandolineorkes ten doet er van alles aan om het instrument te promoten. De Zoeterwoudse vereniging, die overigens dit jaar 15 jaar be staat, heeft 26 leden. Daarvan bespelen er 17 de mandoline en 3 de mandola. Dit laatste instru ment is te vergelijken met de barritonstem in een koor. In Nederland zijn nog zo'n 65 mandolineorkestcn. Daarmee is Nederland de derde grootste natie op het gebied van de mandoline. In lapan zijn de meeste mandolineorkesten. In het land waar de mandoline oorspronkelijk vandaan komt De Nederlandse Spoorwegen studeren serieus op de mogelij ke aanleg van een station Zoe- termeer-oost. Vooral bewoners van Hazerswoude, Benthuizen en Zoeterwoude zouden hier gebruik van kunnen maken. Het station zou langs de nieuwe TGV-lijn komen, indien die door het Groene Hart komt. De TGV zelf zal niet bij het station stoppen. Of de flitstrein het Groene Hart doorkruist of langs de A4 bij Leiderdorp gaat razen of de bestaande lijn neemt, moet nog worden beslist. Als voor het tra cé door het Groene Hart wordt gekozen, kan het station de pijn iets verzachten voor de tegen stribbelende regio. Door een intercity-station on dervindt die regio namelijk niét alleen de lasten, maar ook de lusten van een hoge-snelheids lijn. Toch betwijfelen de NS of het station voldoende reizigers zal trekken. Bovendien vrezen ze, dat een stop in Zoetermeer de intercity minder snel en dus minder aantrekkelijk maakt. Gisteren hebben de NS alvast vier TGV-treinstellen besteld voor een bedrag van 217 mil joen gulden. Samen met 23 treinstellen voor de Belgische en Franse spoorwegen worden ze in 1996 geleverd. Het eerste jaar rijden ze drie maal per dag over de bestaande lijn van Am sterdam naar Brussel en Parijs, vanaf 1997 doen ze dat zeven maal per dag. De NS gaan er echter vanuit dal dat een voor proefje is voor het rijden over nieuw spoor. Voor het geval de Tweede Ka mer een streep haalt door een nieuw spoor voor de TGV, heeft minister Maij van Verkeer en Waterstaat de NS beloofd dat ze zeventig procent van de schade dekt bij het verkopen van de treinstellen of het annuleren van de aankoop. Het kost haar in het ongunstigste geval 77 miljoen gulden. De NS zeggen niet dat ze ver kopen wanneer de TGV-treinen over nieuw spoor moeten flit sen. Ze dénken alleen dat het daarop zal uitdraaien omdat de treinen 'veel te duur zijn om zo langzaam te rijden'. Moeten de spoorwegen voor eind volgend jaar annuleren, over verkoop kan het bedrijf in 1998 of 1999 beslissen. Mogelijke afnemers kunnen de treinstellen namelijk rond de eeuwwisseling gebrui ken, meldt het bedrijf. Als de NS hun treinstellen verkopen, kunnen de Franse spoorwegen TGV-diensten overnemen. TGV-projectmana- ger F. Marckman vreest echter dat ze dan de krenten uit de pap' zullen vissen door zich te beperken tot enkele lucratieve diensten in de spitsuren. Derge lijke diensten zouden een flinke concurrentie kunnen betekenen voor de NS, die het liefst een 'totaalproduct' leveren. voorschoten Ouderen in Voorschoten kun nen vanaf april in een huis-aan- huisblad lezen welke woningen er voor hen te huur zijn. Ze moeten dan zelf op de adver tentie reageren. Het gaat om een experiment van een jaar. Eigenlijk zouden de wonin gen al in januari per advertentie worden aangeboden. Maar de Voorschotense politiek had nogal wat vraagtekens bij het wijzigen van het huidige sys teem (waarbij de ingeschreven woningzoekenden automatisch een huis krijgen aangeboden). Bovendien vonden de fracties alleen de voorraad bejaarden - woningen in de gemeente niet toereikend voor het slagen van de proef. Het college komt nu met een nieuw voorstel, waarbij ook andere kleine woningen worden betrokken. Dit voorstel wordt in maart aan de gemeen teraad voorgelegd. VRUETIJD Italië is het instrument niet meer zo populair. De Zoeterwoudse club is een echte familieclub. Nieuwe leden komen vooral voort uit dezelfde families. Soms komen er klein kinderen mee naar de repeti ties. Misschien gaan ze later ook de mandoline bespelen. Bahai In de openbare bibliotheek in leiderdorp is de hele maand fe bruari een tentoonstelling te zien over het Bahél Éloof. IV ze religie is de vorige eeuw ont staan in Iran en heeft wereld wijd vijf miljoen aanhangers. De expositie is kan op de openings tijden van de bibliotheek (ge bouw De Muzenhof, Cor Gor dijnsingel) worden bezichtigd. lenteklokjes De christelijke jeugdkoren 'De lenteklokjes' en 'De Alouettes' uil Voorschoten kunnen nieuwe leden gebruiken. Op 2 februari van 16-16 45 uur en i februari van 18.45-19.30 uur houden beide koren open huis in ge bouw De Werf IX' Binlangs De groep Bintangs treedt mor gen op in Don Bosco, Zuid- buurtseweg 57 in Zoeterwoude. Aanvang 21 uur, toegangsprijs 12,50.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15