1992 - DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 BUITENLAND Bill Clinton won in november na een zware campagne de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De gouverneur van het zuidelijke Arkansas kreeg heel wat aanvallen op zijn karakter te verduren, die hij echter met hulp van zijn evenzeer bekritiseerde vrouw Hillary wist te pareren. Voor de Braziliaanse president Collor de Mello viel dit jaar het doek. Fraude en misbruik van overheidsgelden, naar buiten ge bracht door de broer van de presi dent, betekenden voor Collor het einde van zijn politieke carrière. Na maandenlang getouwtrek over zijn afzetting hield Collor uitein delijk de eer aan zichzelf. Enkele minuten voor de Senaat een pro ces tegen hem zou beginnen, stapte hij op. foto reuter gregg newton Urm** S# De verschrikkingen van de oorlog in het voormalige Joegoslavië domineerden dit jaar het wereldnieuws. Bos- nië-Hercegovina stond hierin centraal. Tienduizenden moslims werden van hun geboortegrond verdreven. Duizenden werden gefolterd, gevangen gezet en gedood. Herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog dron gen zich op. Helemaal toen bleek dat er in het hart van Europa '92 concentratiekampen bestonden. De tv- beelden van uitgemergelde mensen achter prikkeldraad schokten de wereld. Maar diezelfde wereld bleek niet bereid in te grijpen. De verschrikkingen duren voort. Een oplossing voor de complexe problemen waarmee het voormalige Joegoslavië kampt, is niet op korte termijn te verwachten. foto ap/itn K-vifpf- '"!w V .."i I Somalia. Droef starende ogen, uitgemergelde lijfjes. Benden tot de tanden gewapend op rooftocht, kleine jongens gaan onder een regen van kogels met een zakje rijst aan de haal. kindsoldaatjes tonen trots een le vensgrote mitrailleur en een ketting van patronen. Angst en ongeduld maakten in de ooit rijke Hoorn van Afrika plaats voor doffe berusting. Emoties waren er aanvankelijk evenmin in Europa en Amerika, waar de zo veelste stroom beelden van honger en verdriet voor kennisgeving werd aangenomen. Pas na een half miljoen doden begonnen de Amerikanen met het Herstel van de Hoop. foto reuter jim Hollander Een machtswisseling in Israël, waar premier Shamir werd opge volgd door Arbeid-leider Rabin (rechts), gaf aanvankelijk nieuwe impulsen aan het vredesoverleg voor het Midden-Oosten. De schone beloften werden tot nu niet in daden omgezet. Na de de portatie van bijna 400 Palestijnen kwamen de besprekingen twee weken geleden zelfs tot stilstand. foto ap natihatrnik Tsjechen en Slowaken gaan vanaf 1 januari hun eigen weg. Die door de Slowaken geïnspireerde beslis sing was voor de federale presi dent Vaclav Havel aanleiding om het ambt in juli neer te leggen. Havel wordt genoemd als presi dent van de nieuwe staat 'Tsje chië'. foto ap pavel horejsi Rusland wilde voor de voormalige DDR-leider Erich Honecker de goede betrekkingen met Duits land niet op het spel zetten. Honecker werd daarom in Mos- waar hij aanvankelijk onder dak had gevonden in de Chileense ambassade, op het vliegtuig gezet naar Berlijn. Daar staat hij nu te recht, maar het valt te betwijfelen of Honecker het einde van het proces zal meemaken. Hij lijdt aan leverkanker. foto reuter Blanke politieagenten sloegen Rodney King bij zijn arrestatie op beestachtige wijze in elkaar. Een voorbijganger filmde de gebeurte- rriaar de agenten werden door n jury vrijgesproken. Dat leidde tot woedende reacties en dagen i onlusten en gewelddadighe den in Los Angeles. King vroeg r de televisie vergeefs om kalmte. foto afp Annus horribilis, 'een verschrikkelijk jaar' oordeelde de Britse koningin Elizabeth II over 1992. Verschrikkelijk omdat uitgerekend in het jaar dat de koningin haar 40-jarig ambtsjubileum vierde, de huwelijken van haar kinderen strandden. Eerst gingen Anne en Mark Phillips uit elkaar, daar na onder veel gekrakeel Andrew en 'Fergie' en vervolgens Charles en Diana (foto). Anne hertrouwde deze maand met Tim Laurence, maar dat kon het leed nauwelijks verzachten. Bovendien brandde een deel van Elizabeth's slot Windsor af en moet ze onder druk van de publieke opi nie belasting gaan betalen. Voor de schandaalpers was het dan ook een allesbehalve slecht jaar. foto afp Tienduizenden Russen dromden met regelmaat samen op het Rode Plein in Moskou, beurteling om president Jettsin toe te juichen dan wel uit te jouwen. Een enkele van ver gekomen demonstrant nam de gele genheid te baat het Kremlin en de Basili-kathedraal voor het thuisfront vast te leggen. foto reuter richard ellis Vreemdelingenhaat en racisme staken overal in Europa hun gruwelijke kop op. Schendingen van joodse kerkhoven, aanvallen op buitenlan ders, moordaanslagen en brandstichting in tehuizen van asielzoekers waren bijna dagelijks nieuws. In Holzhausen bij Leipzig zoekt een man naar bruikbare kleding nadat neonazi's zijn tijdelijke verblijfplaats in brand hebben gestoken. Ook in Frankrijk, Italië en Spanje waren buiten landers hun leven niet zeker. foto Zuid-Afrika beleefde een bloedig jaar. Bijna dagelijks vielen slachtoffers In en om de zwarte 'townships', waar aanhangers van ANC en Zulu-be- weging Inkatha elkaar op leven en dood bestrijden. Triest dieptepunt was Boipatong waar 45 mensen met messen, speren en bijlen werden afgesladit foto afp Het magische jaar '1992' heeft Europa weinig reden tot vreugde gege ven. 'Nel' was het antwoord dat een minimale meerderheid van de Deense kiezers In juni gaf In een referendum over het 'Verdrag van Maastricht'. Het 'nee' van de Denen deed de Europese Gemeenschap op zijn grondvesten schudden en de Europese eenheid liep ernstige averij op. De leren en Fransen zeiden aarzelend 'ja', maar de Britten wachten met hun antwoord op een nieuw referendum in Denemarken. foto» ep a

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6