Onverstoorbaar door het jaar Een briefje van de staatsecretaris, een bloemetje van de burgemeester De foto haalde de voorpagina van veel Nederlandse kranten. De stoere Leidse politie-agente die zich onverstoorbaar een weg baant tussen joelende demonstranten door. Achter haar gaat staatssecretaris Aad Kosto schuil, het doelwit van de actievoerders. De 23-jarige agente Ethel Nol kijkt eigenlijk met genoegen terug op die 17e juni van 1992. „Het was leuk om nu zelf eens in het nieuws te zijn, in plaats van het nieuws van anderen te horen." WILLEM SPIERDUK Het leek een routineklusje te worden voor de vier Leidse agenten die een oogje in het zeil moesten houden bij de aankomst van Kosto bij de Pieterskerk. De staats secretaris zou daar de opening verrich ten van het jaarlijkse congres 'Jurist en Werk'. Tevoren was er wel een 'geluids demonstratie' aangekondigd door ac tievoerders. Met trommels, fluitjes en blikken zouden zij hun ongenoegen over het vreemdelingenbeleid van Kosto kenbaar maken. Ook wilden zij de bewindsman op deze manier het spreken beletten. „We hadden verwacht dat het wel rustig zou blijven. Zo gaat het toch meestal in Leiden", zegt Ethel Nol. Maar het liep anders. De Leidse Breestraat was afgesloten en de auto van de staatssecretaris kwam vast te zitten in het verkeer. De bewindsman besloot toen om te voet verder te gaan naar de Pieterskerk. Het was de bedoeling dat hij de ingang aan de Kloksteeg zou nemen. Maar hij be landde aan de 'verkeerde' kant van de kerk, aan de zijde van het Gravensteen. De demonstranten, die bij de hoofd ingang van de kerk stonden te wachten, zagen Kosto al van ver aankomen en renden op hem af. „Wij zijn toen ook op Kosto afgegaan en naast hem gaan lo pen. We wilden hem bescherming bie den en naar de ingang aan de Kloksteeg brengen. We vormden eigenlijk een cordon. Er werd toen met verf gegooid, een verfbommetje. Ik dacht eentje, maar het kunnen er ook meer zijn ge weest. Door die verf werd ik wel bij mijn oog geraakt. Ik dacht eerst dat het spul in mijn ogen was gekomen, maar uit eindelijk bleek alleen een van mijn con tactlenzen beschadigd te zijn. Die is door de 'baas' keurig vergoed", zegt de Leidse agente. Ze vond de sfeer tijdens de demon stratie bij de Pieterskerk niet eens echt agressief. „De demonstranten scholden Kosto gewoon uit. Hij bleef zelf uiterst rustig, je merkte weinig aan hem. Toen we bij de ingang kwamen, bedankte hij ons vriendelijk", vertelt Ethel Nol. De actie van de Leidse politie was daarmee nog niet afgelopen. De agen ten besloten de verfgooier te arresteren. Daarbij vielen enkele klappen. Een poli- tie-agent liep een gebroken neus op. De arrestant verbleef enkele dagen in een politiecel, hij wilde zijn naam niet zeg gen. Voor Ethel Nol was de commotie daarmee nog niet ten einde. Staatsecre taris Kosto stuurde de agenten die bij de actie rond de Pieterskerk waren be trokken een persoonlijke bedankbrief. En burgemeester Goekoop stuurde een bloemetje. „Ik heb het briefje en het kaartje dat bij de bloemen zat, be waard", zegt de Leidse agente. Ook van de korpsleiding ontvingen de agenten complimenten. „We waren zelf ook al tot de conclusie gekomen dat het goed was gegaan." De actie bij de Pieterskerk was voor Nol (ze was in juni een jaar bij het Leid se korps) niet het spannendste wat ze bij de politie heeft meegemaakt. „Ik was een keer betrokken bij de aanhouding van een paar autodieven. Daar ging het heel wat heftiger aan toe." De spanning van het werk was voor de agente ook een van de redenenen om bij de politie te gaan. „Daarbij is het heel afwisse lend, je weet eigenlijk nooit wat je een uur later zal doen." Na de publikatie van de foto van de demonstratie in de kranten, kreeg ze veel reacties. „Familie belde en ik kreeg telefoontjes van vrienden en ex-klasge noten." Zij behoorde zelfs even tot het korps bekende Leidenaars. „Toen ik een paar dagen later bij een ongeval kwam, riep het ambulancepersoneel: Hé, ben jij er al weer." Een terugblik op het sportjaar 1992. De Noordwijkerhoutse wielrenner Martien Kokkelkoren reed dit jaar als eerste de 'Hol landse' Tourstad Bordeaux bin nen, maar miste de ritzege. Een overzicht van de lange rij branden die een spoor van vernie ling trokken door 1992. De eige naar van de Form ido-bouwmarkt die begin dit jaar afbrandde, kijkt nog eens terug op die fatale dag en vertelt over de slepende afwik keling. De Coupépolder, afgelopen jaar een bron van ergernis voor burge meester Paats van Alphen, voor milieukundig adviesbureau Iwaco in Rotterdam een bron van kennis en inzicht. Camping Duinschoten In Noord- wijkemout moest verdwijnen. Je kunt wel zeggen dat er een brok ziel uit mijn lichaam is gehaald." Sinds 22 mei staat In de Hoog landse Kerk het monumentale kunstwerk 'El Greco', maar blijft het voor Leiden behouden? Wat is het geheim van oud wor den, is de vraag aan de vooravond van 1993, het Jaar van de Oude ren. 'Oud worden komt van bin nenuit', zegt de 92-jarige me vrouw Dorrepaal. Grote kruiswoordpuzzel om de verloren uurtjes door te komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29