Leidsch Dagblad Wonen in 1993 fors duurder Oudejaarsbijlage KNMI: Afgelopen jaar uitzonderlijk warm Vijftien keer nieuwjaar in één etmaal Granaat gevonden in voorraad aardappels Hoofdprijs Jeroen Piket Emoties na herdenking GOED NIEUWS OONDERJ6G 31 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40046 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 31 december 1992 Het Leidsch Dagblad brengt vandaag een terugblik op 1992, daarin: Een terugblik op het sportjaar 1992. De Noordwijker- houtse wielrenner Martien Kokkelkoren reed dit jaar als eerste de 'Hollandse' Tourstad Bordeaux binnen en had kans op de ritzege. Hij greep echter mis. Een overzicht van de lange rij branden die een spoor van ver nieling trokken door 1992. De eigenaar van de Formido- bouwmarkt die begin dit jaar afbrandde, ldjkt nog eens te rug op die fatale dag en vertelt over de slepende afwikkeling. De Coupépolder, afgelopen jaar een bron van ergernis voor burgemeester Paats van Alphen, voor milieukundig ad viesbureau Iwaco in Rotter dam een bron van kennis en inzicht. Camping Duinschoten in Noordwijkerhout moest ver dwijnen. „Je kunt wel zeggen dat een brok ziel uit mijn li chaam is gehaald." Sinds 22 mei staat in de Hoog landse Kerk het monumentale kunstwerk 'El Greco', maar blijft het voor Leiden behou den? Wat is het geheim van oud worden, is de vraag aan de vooravond van 1993, het jaar van de Ouderen. 'Oud worden komt van binnenuit', zegt de 92-jarige mevrouw DorrepaaL Grote kruiswoordpuzzel om de verloren uurtjes door te ko- simpelveld anp De eigenaar van een patat- friteszaak aan het Oranjeplein in het Limburgse Simpelveld heeft tussen een voorraad aard appels een nog niet ontplofte granaat uit de Tweede Wereld oorlog gevonden. Bij het wassen van de aardap pels hoorde de fritesverkoper Vannacht smog door vuurwerk Door het rustige weer zal de kruitdamp van het vuurwerk vannacht blijven hangen. Vooral in het centrum van gro te steden kan dat erg hinder lijk zijn» zo zegt een woord voerder van het KNMI. Normaal gesproken is de temperatuur in hogere luchtla gen kouder dan die aan de grond. In dat geval stijgt alle viezigheid die op aarde wordt geproduceerd op en lost op in hogere sferen. Met het stabiele, vrijwel windstille winterweer van nu, is de situatie precies andersom en is sprake van wintersmog. Meteoroloog Frank Kroonenberg: „Ik heb vanoch tend in De Bilt een tempera tuur van min negen graden aan de grond gemeten. Maar op tweehonderd meter hoogte is het misschien wel plus twee. Dan is er, zoals wij het noemen weinig verticale uitwisseling. Populair gezegd: het is net als of er een deksel op de aarde ligt. De luchtverontreiniging kan nauwelijks naar boven toe, de concentraties viezigheid ne men toe en blijven in de on derste laag hangen. Daar waar echt sprake is van grote con centraties vuurwerk, zullen de mensen flink last van de smog hebben". advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax.01719-48547 Ongenoegen 2 De benoeming van Kooijmans tot minister van buitenlandse zaken is bij de katholieke CDA'ers verkeerd gevallen. Betere bescherming 3 Door een aanpassing van het Burgerlijk Wet boek aan de EG-richtlijnen zijn reizigers vanaf morgen beter beschermd. Nieuwjaarswensen A C Nieuwjaarswensen I J van bekende regio- genoten: 'Ik hoop dat de linden op het Rapenburg weer zullen bloeien'. Enige deelneemster Dans A De Stompwijkse Lia I van Schie is de eni ge schaatsster uit de regio die deelneemt aan het NK afstanden in Deventer. A Q Alphense I -7 Parktheater brengt de komende drie jaar veel dansprodukties. Volgende maand al barst het los Vooral kosten voor inzamelen huishoudelijk afval stijgen sterk De gemeentelijke belastingen en heffingen gaan volgend jaar met gemiddeld 11,8 procent omhoog. Dat is een ra ming van het Centraal Bureau voor de Statistiek op basis van de gemeentebegrotingen voor 1993. Vooral de kosten voor het inzamelen van huishoudelijk afval stijgen vol gendjaar sterk. den haag anpaan de verwerking van het afval. De extra kosten die daaruit voortvloeien, worden geheel of gedeeltelijk aan de burgers doorberekend. Landelijk gezien stijgen de Ook de komende jaren zullen die kosten verder toenemen. Dat komt doordat steeds hogere milieu-eisen worden gesteld reinigingsrechten in 1993 in doorsnee met 24,5 procent. De uitgaven van de reinigingsdien sten nemen volgend jaar met slechts 13,9 procent toe. De kosten van de reinigingsdien sten worden nog altijd niet vol ledig door de heffingen gedekt. Het dekkingspercentage neemt toe met 2,1 tot 91,5 procent. De onroerend-goedbelasting voor gebruikers (huurders, eige naar-bewoners) zal in 1993 in doorsnee met 8,5 procent wor den verhoogd. De verhoging voor zakelijke gerechtigden (ei genaren-niet bewoners) beloopt 5,8 procent. Het verschil wordt voor een belangrijk deel ver klaard door aanpassing van de tarieven aan de wet die op 1 ja nuari 1994 bepaalt dat voor elke honderd gulden die gebruikers betalen de zakelijk gerechtigden niet meer dan 125 gulden mo gen betalen. In de jaren 1980-1993 zijn de gemeentelijke belastingen en heffingen sterk toegenomen, constateert het CBS. De belas tingen liepen op van 2 tot 3,8 miljard gulden en de heffingen van 1 tot 3,4 miljard gulden. Dat komt neer op verhogingen per jaar van gemiddeld 5 procent voor de belastingen en 9,6 pro cent voor de heffingen. De gemiddelde stijging van de prijzen van de gezinscon sumptie beliepen in die jaren 2,7 procent. een raar geluid in de wasmachi ne. Dat geluid bleek afkomstig van de granaat. De man waar schuwde meteen de politie. De sterk verroeste granaat is in afwachting van de komst van de Explosieven Opruimings dienst opgeborgen op een niet voor publiek toegankelijke plek en afgeschermd met zand en cement. groningen «anp Jeroen Piket heeft de hoofdprijs van het internationale schaak toernooi in Groningen in de wacht gesleept. Hij haalde 6 1/2 punten uit 9 partijen. De Lei derdorper bleef Michail Goere- vitsj de baas en hoefde daar door de buit niet te delen met Alexander Beljavski, die in de laatste ronde de Amerikaan Christiansen versloeg. Irakezen snijden zich met mesjes amsterdam anp Drie Iraakse mannen hebben zichzelf gisteren op Schiphol verminkt met scheermessen. De reden van de zelfverminking is niet bekend. De mannen waren uitzinnig van vreugde geworden toen ze hoorden dat ze politiek asiel mochten aanvragen. Ze konden door een dokter op het vliegveld worden behandeld. Een vierde Irakees werd in het VU-ziekenhuis in Amsterdam onderzocht omdat werd ver moed dat hij een scheermesje had ingeslikt, maar dat bleek niet zo te zijn. Het viertal was 's middags op de luchthaven aangekomen vanuit Bayrut en wilde doorrei zen naar Colombia. Volgens woordvoerder A. van Pelt van de Koninklijke Marechaussee beschikten zij niet over een doorreisvisum en konden ze daarom niet verder. schiphol» De officiële herdenking van de ramp met de DC-10 van Martinair, gisteren in een hangar op Schiphol-Oost, was al achter de rug. Prins Bemhard en prinses Juliana waren inmiddels vertrokken, net als de andere hoog waardigheidsbekleders. De nabestaanden en overlevenden niet. Zij zochten tussen de 29 kisten naar hun overleden familielid of beken- Op 99 dagen temperatuur boven de 20 graden de bilt anp Het jaar 1992 is uitzonderlijk warm geweest. De gemid delde temperatuur in De Bilt bedroeg 10,5 graad Celsi us, beduidend hoger dan het doorsnee gemiddelde van 9,4 graad. Volgens het Koninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut (KNMI) in De Bilt behoort 1992 met de jaren 1990 (10,9) en 1989 (10,7) tot de drie warmste ja de eeuw. Het aantal warme, zomerse en tropische dagen viel dit jaar hoger uit dan normaal. Op 99 dagen kwam de maximumtemperatuur boven de 20 graden, waarmee een dag het predikaat 'warm' krijgt. Normaal is 71. Er waren in 1992 33 zomerse dagen (maximumtempera tuur boven de 25 graden) en 3 tropische dagen (boven de 30 graden). Gemiddeld noteert het KNMI 19 zomer se en 2 tropische dagen per jaar. Dat 1992 warm was, blijkt ook uit het kleine aantal Pas na 24 uur is het voor iedere wereldburger 1993 den haag elke swart Haarlemmerstraat Leiden, fel 071-142940 175 Leiden. Tel 071-122823 en theo haerkens Vanaf vanmiddag twaalf uur tot morgen middag twaalf uur viert de wereld nieuw jaar. De jaarwisseling begint bij de datum- grens die van noord (tussen het Aziatische en Noordamerikaanse vasteland) en zuid (ten oosten van Nieuw-Zeeland) over de wereldbol loopt. Het duurt de volle vieren twintig uur van een etmaal voordat iedere wereldburger oud en nieuw heeft gevierd. De enige uitzondering op die regel vorm den de kosmonauten Joeri Romanenko en Georgi Gretsjko, die zo snel rond de wereld vlogen dat ze tijdens de jaarwisseling van 1977 op '78 maar liefst vijftien keer het nieuwe jaar konden begroeten. Toch heeft de wetenschap ook een absoluut nieuwjaar 'universal time' aangewezen: een uur na ons nieuwjaar. Dan is het boven de ster renwacht in Greenwich (Engeland) precies twaalf uur 's nachts. Niet over de hele wereld zijn de kalenders hetzelfde. De joden bijvoorbeeld hebben hun nieuwjaar allang achter de rug. Zij vier den de jaarwisseling, Rosj Hasjanah, dit jaar van 28 op 29 september en leven nu in het jaar 5753. Voor de Chinezen begint het nieuwe kalenderjaar, 4630, juist weer wat later. Het jaar van de Haan wordt op 23 ja nuari verwelkomd en dat gaat net als bij ons gepaard met veel geknal van vuurwerk. In China is het afsteken van vuurwerk een uiting van vreugde. Vooral rood siervuur werk is populair als symbool van geluk en voorspoed. In het Westen heeft het afsteken van heftig knallend vuurwerk te maken met het verjagen van de boze geesten, want die houden niet van lawaai. In Italië gaan hele serviezen, flessen en het halve meubilair het raam uit om op straat met veel gerinkel HET WOORD IS AAN J. Einander Bij de jaarwisseling neemt men de fouten van het voor bije jaar te vermijden, waartoe ;n in het nieuwe jaar niet meer de gelegenheid zal krijgen. zich VANDAAG 7 Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's- Regio VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 16 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koud en zonnig In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst met minima van min 1 graad aan de kust tot min 8 graden plaatselijk in het bin nenland Overdag vrij zonnig en een middagtemperatuur van plus 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. de. Pagina 3: Schroder "Wij leggen een hand op uw schouder". FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER ijs- en vorstdagen. Tegen een langjarig gemiddelde van 66 vorstdagen stonden in 1992 34 vorstdagen. Op zes dagen kwam de maximumtemperatuur niet boven het vriespunt, terwijl dat gemiddeld op 11 dagen per jaar het geval is. Het jaar met het kleinste aantal vorstdagen van deze eeuw is 1990 met 33. Het aantal uren zonneschijn kwam in 1992 met 1.560 ruim boven het langjarig gemiddelde van 1.479 uren VAN EDE PARTNERS Consultants voor Individuelf Planning bij Verandering van Werkkring van Managers tel.:070-3514011 Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik j nu een abonnement. i Voorletters: Adres: Postcode: Plaats: i Tel uit elkaar te-knallen. Vrome joden daarentegen vieren nieuw jaar veel irgetogener. Het is vooral een dag van bezinning ter voorbereiding op Grote Verzoendag, een feest dat tien dagen later valt. Vuurwerk afsteken past daar niet bij. Ook is het op sabbat niet geoorloofd vuur te maken of andere werkzaamheden te ver richten. De overgang van december naar januari, genoemd naar Janus, een vredesgod met twee gezichten die het verleden èn de toe komst kon overzien, hield eeuwenlang het bijgeloof levendig. Zo had de dag van de week waarop het nieuwe jaar begon vroeger een voorspellende betekenis. Donderdag stond borg voor een zachte winter, een hete zomer en een 'schone' herfst met veel graan en veel fruit. Maandag echter betekende narigheid: een strenge winter, een nat voor jaar, overstromingen en ziekte. <l> m tont rol, hcrorpn,-) Na dc eerste 2 weken l betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f28,75)* Per kwartaal, via acceptgiro (f82.85). Per kwartaal, automatisch j (f82.85)*. *Nr. bank/giro: j Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1