As wipillli Hlotorl faria Op afstand bediend autoslot kraakgevoelig Weg en wiel Elektrisch aangedreven Volvo wordt bijgestaan door turbine BMW zet sportieve M-traditie voort A /f Mooi ATB-boek, maar niet nuttig BMW VAN DER PLAS KATWIJK Ambachtsweg 14, Katwijk, tel.:01718-26161 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 187 16 BOEKEN Multikleppers Even heeft het er naar uitgezien dat meerkleppentechniek de toepassing van (turbocompres sors zou gaan vervangen. De turbo's verdwenen en de ci linders werden voorzien van drie, vier en soms wel vijf klep pen. Zelfs een fabrikant als Mer cedes, die lange tijd niets moest hebben van de kleppen-rage (buiten het circuit althans), ging overstag en kwam met meer- kleppers in serie-auto's. Maar inmiddels is een nieuwe trend ingezet en dat is de com binatie van beide systemen. Toepassing van een turbo èn meer kleppen biedt meer moge lijkheden op het gebied van soepelheid van de motor, ver mogen, verbruik en beperking van schadelijke uitlaatgassen. Uitgeverij Kluwer haakt in op deze ontwikkeling met een inte ressant boek dat geheel gewijd is aan het fenomeen meerklep- penmotor. Historie, ontwikke ling, technische bijzonderheden en de toekomst komen hierin uitvoerig aan de orde. Er wordt een vergelijk gemaakt tussen motoren met twee, drie, vier en vijf kleppen en ook tus sen race- en seriemotoren. Want, net zoals veel andere technische ontwikkelingen, is de meerkleppentechniek af komstig uit de racerij. In het laatste hoofdstuk wordt de hele kleppen-ontwikkeling nog eens op een rijtje gezet aan de hand van een overzicht van multiklepsmotoren die in de loop der tijd door uiteenlopen de fabrikanten in produktieau- to'szijn toegepast. MEERKLEPPENMOTOREN; door Gert Hack/Fritz Indra; uitgeverij Kluwer, Deventer; 309 blz.; 69,50. Voor elektronisch onderlegde autodieven is het kraken van au to's met een op afstand bediend centraal vergrendelingssysteem geen probleem. LONDEN SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Het nieuwste elektronische inbraaksnuf je is een handzaam apparaatje dat het geluidssignaal waarmee een auto wordt afgesloten of geopend, registreert. Ver volgens reproduceert het apparaatje dit signaal, zodat de auto wordt ontgren deld. Het eenvoudige apparaatje bestaat uit een oscilloscoop en een signaal-genera tor, elektronische onderdelen die ge woon in de winkel verkrijgbaar zijn. Het werkt tot op ongeveer 200 meter afstand en is dus gemakkelijk vanuit een gepar keerde auto te gebruiken. Eerdere versies van het inbraakapparaat namen het signaal niet op, maar pro beerden in een razend tempo verschil lende frequenties achter elkaar, todat ze op het signaal stuitten waarop de auto reageerde. Autofabrikanten pasten hier op hun vergrendelingssystemen aan. Het gecodeerde signaal moest twee secon den lang worden aangehouden, waar door de autodieven niet meer de tijd hadden om alle verschillende frequen ties uit te proberen. Met behulp van de nieuwe generatie ap paraatjes, die zes maanden geleden voor het eerst door de politie in Londen in be slag werden genomen, zijn autodieven er in geslaagd dit probleem te omzeilen. De apparaatjes worden door illegale postor derbedrijven op de markt gebracht en zijn tevens verkrijgbaar in sommige kroegen in Londen. Hoewel de appa raatjes nog niet wijdverbreid zijn, is de autoindustrie voldoende gealarmeerd om het vergrendelingssysteem opnieuw aan te passen. De gebruikelijke op afstand bediende vergrendelingssystemen zenden een in frarood of radio-signaal uit dat uit een reeks korte en lange pulsen bestaat, zoals de punten en strepen van morsete kens. Deze code is voor iedere auto ver schillend, maar bevindt zich altijd bin nen een smalle frequentieband die door de overheid is goedgekeurd. Meestal is de code voor het vergrendelen en ont grendelen van een auto hetzelfde. Verschillende autofabrikanten willen nieuwe auto's vanaf volgend jaar stan daard uitrusten met een nieuw type cen trale vergrendeling, waarvan de code wordt veranderd zodra hij één keer is ge bruikt. Een door een autodief opgeno men signaal wordt onbruikbaar, omdat het systeem niet meer op die code rea geert. Zowel de vergrendelingseenheid in de auto zelf als de afstandsbediening veranderen van code. Een fabrikant van auto-beveiligingssys temen wil de nieuwe vergrendeling met 'roulerende code' zo snel mogelijk op de markt brengen, maar is nog in onder handeling met een van de grootste ver zekeringsmaatschappijen om klanten 25 procent korting te kunnen bieden als ze het nieuwe vergrendelingssysteem laten installeren. Het door deze fabrikant ont wikkelde systeem maakt een willekeuri ge keuze uit meer dan vier miljard codes, maar zal rond de 600 gulden gaan kos ten. Met name infrarood systemen hebben ook nog wel eens de neiging 'per onge luk' geactiveerd te raken. In de autoin dustrie is algemeen bekend dat sommige auto's met behulp van een televisie af standsbediening kunnen worden ge kraakt. De nieuwste generatie vergrende lingssystemen moet ook hier een eind aan maken. Momenteel is slechts een klein percenta ge auto's uitgerust met een op afstand bedienbaar centraal vergrendelingssys teem, maar dit aantal zal naar verwach ting in de komende jaren sterk toene- Experimenteel hybride-voertuig voldoet aan strenge milieu-eisen De Volvo Environmental Concept Car (ECC) heeft een Britse milieu-onderscheiding gekregen: de Autocar Motor Award 1992. De jury beoordeelde de experimentele Volvo als volgt: de ECC combineert nieuwe technologie en goede, praktische mil ieutechniek in een prototype van een attractieve gezinsauto. De Volvo ECC is een zogenaam de hybride auto, ofwel een auto die de beschikking heeft over twee verschillende aandrijfmo- gelijkheden. Er zit een elektro motor in, een set accu's en ook nog een gasturbinemotor. De bestuurder kan kiezen: elek trische of hybride-aandrijving, waarbij de turbinemotor volau tomatisch voor het opladen van de accu's zorgt en bijspringt in dien extra vermogen nodig is. Als de ECC in de stad alleen op de energie van de accu's rijdt is het een auto zonder uitstoot van uitlaatgassen en voldoet dan aan de Califomische ZEV- eisen (Zero Emission Vehicle). Als de gasturbinemotor mee doet, op de snelweg bij voor beeld, voldoet de ECC aan de strengste milieu-eisen voor ver brandingsmotoren op dit mo ment, de zogeheten ULEV-eisen (Ultra Low Emission Vehicle). De motor verbruikt volgens de fabrikant gemiddeld een liter brandstof per 19 kilometer. De gas-turbinemotor loopt op bijna elke soort vloeibare of gas vormige brandstof. De uitlaat gasemissie is gemakkelijk onder controle te houden, omdat de motor met een constant toeren tal van 90.000 toeren per mi nuut draait. Er speelt zich dan een optimaal verbrandingspro ces af dat niet steeds wijzigt door wisselende toerentallen en belastingen. De motor draait nagenoeg trillingvrij, omdat er uitsluitend draaiende delen in zitten en geen op en neer gaan de zuigers zoals bij een conven tionele verbrandingsmotor. Het geluidsniveau is bijzonder laag en lijkt een beetje op dat van een zeer stille straalmotor. De ECC is voorzien van een tweetraps automatische ver snellingsbak. Daarmee is een acceleratie van nul naar 100 km/uur mogelijk in 13 secon den. De topsnelheid bedraagt 175 km/uur. De actieradius (de afstand die gereden kan worden tot de accu's leeg zijn) bedraagt tussen 85 en 146 kilometer. De Volvo ECC is voorzien van een fraai, realistisch koetswerk dat met een Cw-waarde van 0,23 weinig weerstand van de lucht ondervindt. De gezins-Volvo voor de toekomst rijdt op een elektromotor die, Indien gewenst, hulp krijgt van een gasturbinemotor. foto volvo Exclusieve Lotus Esprit in produktie In het voorjaar brengt Lotus deze fraaie Esprit Sport 300 op de markt De exclusieve sportwagen is gebaseerd op de Esprit Turbo SE, maar heeft een 300 pk sterke motor en een veel lichtere carrosserie. De Sport 300 is geen pure racewagen, maar kan op eenvoudige wijze voorde racerij geschikt worden gemaakt Daartoe is een speciaal Sport Competition Pack ontwikkeld. Er zullen slechts vijftig exempla ren worden gebouwd. foto kroymans Inkoop Verkoop Reparatie alle merken motoren Utrechts Jaagpad 2b achter v/h Automeer Honda CBR 900RR Motor van het Jaar AMSTERDAM GPD Voor het vijftiende achtereen volgende jaar organiseerde Ne derlands grootste motortijd schrift MOTO 73 de verkiezing van de populairste motor en motorsportman van het jaar. Bij de motoren viel in 1992 Honda's CBR 900RR Fireblade de hoogste eer ten deel, op rui me afstand gevolgd door de Yamaha XJ600S Diversion. De derde plaats werd opgeëist door de BMW KI 100 LT. Vierde werd de Ducati 888 SP 4. De winnaar van 1991, Honda's CBR 600 F gooit ook nog steeds hoge ogen. Deze supersportieve mid denklasser behaalde dit jaar een vijfde plaats. In het humane vlak was sprake van 'stuivertje' wisselen. Sportman van het jaar 1991, wegracecoureur Wilco Zeelen- berg, behaalde dit jaar de twee de plaats. De wereldkampioe nen zijspancross Eimbert Tim mermans en Eric Verhagen volgden hem op als sportduo van het jaar. De derde plaats werd dit jaar behaald door Luuk Bodelier, debutant in de Grand- Prix-wegraces. BMW heeft met zijn M3-serie in korte tijd een roemruchte histo rie opgebouwd. Een geschiede nis die gekenmerkt wordt door motoren waarvan de sportiviteit als het ware afdruipt. Het twintig jaar geleden opge richte BMW Motorsport intro duceerde de hoofdletter 'M' in de inmiddels legendarische Ml. Met deze 470 pk sterke auto met middenmotor, die al wat op de huidige 850i leek, begon de indrukwekkende sportcarriè- re van BMW's M-serie. In '87 startte de niet te stuiten triomfmars van de M3, de meest succesvolle rally- en toer- wagen van BMW. De auto's ex celleren net zo makkelijk op straat als op een circuit en rij den menig record aan flinters. Nu is er een nieuwe M3 die eer doet aan de eerste naam van de autofabrikant, Rapp Motor Wer- ke. Want rap is hij beslist, met 286 pk en een koppel van 320 Nm komt dit opmerkelijke mo del razendsnel voor de dag. Technisch vernieuwend in deze speciale BMW 3-serie coupé is VANOS. Dit staat voor variabele nokkenas-sturing, die voor meer koppel in het middenge bied zorgt. Met de vermogens- afhankelijke traploze verstelling van de nokkenas is ook de sta tionaire motorloop beter, de uitstoot bij een koude start ge ringer en het brandstofverbruik Razendsnel en peperduur: BMW's nieuwste M3. minder, aldus BMW. Hoewel de nieuwe drieliter M3- motor het zonder turbo moet stellen, is de trekkracht vanaf de stationaire loop al gelijk aan die van de vorige M3. Die 230 Nm aan koppel is door de een derde grotere motorinhoud dan het oude model heel soepel op te vijzelen tot maximaal 320 Nm bij 3.600 toeren per minuut. Voorwaar een krachtbron die over meer dan voldoende pres tatiedrang beschikt. De 24-kleps 6-cilinder motor heeft een verbruik van 111 zo meldt de fabriek met enige trots. Maar dan moet er nimmer het onderste uit het blok ge haald worden, want wie veel vuldig in 6 seconden sprintjes naar 100 km/u trekt, hóórt de benzinetank slurpen. Wat het langdurig aanhouden van de op 250 km/u begrensde topsnel heid voor een effect heeft op het verbruik laat zich raden. De identiteit wordt naast het markante rood blauwe M3-logo op de grille bevestigd door spoi lers en skirts, aparte spiegels en lichtmetalen wielen met 235/40 ZR banden. Goedkoop is de M3 bepaald niet met een prijs van 130 mille. En dan is men er nog niet, want voor zaken als metallic lak, le deren bekleding en elektrisch verstelbare stoelen komt daar nog eens ruim 22 mille bij. Off. Lei( fOLVO derdorp Jealer e.o. BAARS PERSONENWAGENS LEIDEN B.V. /j» Rietschans 70, Leiderdorp "r. tel. 071-899307. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amsterdam - Den Haag (A 4) T.h.v. de Schipholtunnel, in beide richtingen, dagen nacht. Rotterdam richting Den Haag (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg, avond en nacht. Amersfoort - Zwolle (A 28) Tussen Epe en knp. Hattemerbroek, beide richtingen, dag/nacht. Hoogeveen richting Groningen (A 28) Tussen Haren en Groningen, dag en nacht. FIETSSTROOK redactie .Theo van der Kaalj BLIK IN HET VERLEDEN De Italiaanse autoconstructeur Ettore Bugatti, die eer en roem vergaarde in zijn tweede vaderland Frankrijk, bouwde van 1909 tot 1956 rond de 9.000 auto's. Deze Bugatti Royale Type 41 wordt gezien als hèt meesterwerk van de eigenzinnige Italiaan en is zo'n beetje de grootste en duurste auto ter we reld. De 6,30 meter lange Royale verscheen in 1929 maar was veel te kostbaar voor die tijd en er wer den tot 1933 dan ook slechts zes exemplaren van gebouwd. De motoren (8-cilinders met een inhoud van 13 liter) die overbleven, werden gebruikt in Franse treinstellen. De huidige veilingwaarde van de Bugatti Royale (op de foto een exemplaar uit 1931) ligt rond de 30 miljoen gulden. foto»anp 1/1 ountain- I I bike&ATB- techniek is de titel van een nieuw fietsboek van Kluwer Technische Boeken. 'Frame, componenten, werking, onderhoud en reparatie', zo vermeldt de kaft met veel pre tentie. Helaas wordt al snel dui delijk, dat dit voornamelijk een mooi boek is. Als handboek voor sleutelaars heeft het weinig nut. De eigenaar van een ATB die met dit boek kennis hoopt op te doen om zelf te knutselen kan beter naar bestaande werk- plaatsboeken omzien. Een voorbeeld. Anderhalve pagina wordt gewijd aan de fictsket- ting. Keurig is de werking ver meld, hoe de ketting in elkaar zit en uit wat voor delen die is samengesteld. De laatste alinea: „Wanneer deze meer dan vijf milimeter kan worden opge licht, moet de ketting absoluut worden verwisseld." Einde hoofdstuk. Met geen woord wordt de lezer uitgelegd hoe dat dan moet en wat voor hulpstuk daarvoor nodig is. De All Terrain Bike wordt in dit boek voornamelijk verheerlijkt door de Duitse schrijver Her man Seidl: „Er is nauwelijks een industrieel produkt te vinden dat in de jaren tachtig zo'n op leving ondervond en zoveel in gang heeft gezet als de moun tainbike. Het vrijetijdsplezier van enkele Califomische cross freaks heeft een gigantische we reldomspannende massabewe ging aan het rollen gebracht." Seidl beschrijft uitvoerig de ge schiedenis van de mountain bike en de daarvan afgeleide ty pen ATB en citybike. Een reeks actiefoto's begeleiden de duide lijke teksten. Elk onderdeel wordt tot in de finesses bespro ken. Alle denkbare materialen en technieken worden ge noemd, maar, nogmaals, ner gens vindt de lezer bruikbare informatie om zelf eens bijvoor beeld een bal hoofd te verwisse len of versnellingen te repare- Misschien is dat ook niet de be doeling van het boek. Vreemd is dan wel, dat alle hoop nog wordt gevestigd op het laatste hoofdstuk 'Verzorgingen on derhoud'. Dat beslaat echter niet meer dan één luttele pagi na met algemene gegevens die elke fietser zelf kan bedenken. Wel vinden we daar toch nog de ontbrekende gegevens over de ketting terug: „Met de ketting pons kan men de ketting ver wisselen, verkorten of repare ren." Uiterst magere informatie, waar niemand iets aan heeft. 'Mountain bike ATB-techniek' door Herman Seidl; uitgever Kluwer Technische Boeken, De venter; prijs 29,50. Niet te kraken Het lukt fietsendieven helaas om een beugelslot van honderd gulden te kraken. Ook daar heeft weer iemand iets op be dacht. 'Bad Bones' is de naam van een extra beveiliging om de ruimte in zo'n slot op te vullen, zodat de dief zijn kraakappara- tuur er niet in kan zetten. Een Amerikaanse vinding, nog zon der prijsvermelding. Waarom bedenkt de maker zelf van het beugelslot eigenlijk niet zoiets, zodat de koper van een duur slot niet op extra kosten wordt gejaagd?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16