'Ik had veel eerder m'n eigen teksten moeten schrijven' 'Ik vond het zonde veel tijd in een film te steken' Rtv show Waar ligt de grens tussen vriendschap en intimiteit Gert-Jan Dröge houdt Glamourland voor gezien WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 195 Dansers knuffelen elkaar graag. Een kusje hier, een aaitje daar en vlak voor het optreden raken ze elkaar nog even aan: Succes! The Friends' van Simone Kleinsma zijn van die dansers. Mannen en vrouwen door el kaar, geen verschillen. Vrouwen zoenen vrouwen, vrouwen zoe nen mannen en mannen zoe nen mannen. En elkaar maar aanraken. Dat gaat vanzelf. Het is een uiting van vriendschap, zo vertellen ze in de eerste afle vering van de achtdelige serie Versieren'. Die uiting heeft niets te maken met erotiek, ero tiek is spannender. Dat is met z'n twee. En soms met meer. Zo heeft Simone een erotische ver houding met haar publiek. En haar liefde gaat uit naar het pu bliek in het noorden. Dat rea geert beter op haar avances. Waar ligt de grens tussen vriendschap en intimiteit? Waar houdt de kameraadschap op en begint de onderhuidse span ning? Programmamaakster Ir- een van Ditshuyzen vroeg het zich af en ging met een ploeg op zoek. Wekelijks bezoekt ze een groep mensen die verbon den is door leeftijd en interesse. Alle leeftijden komen aan bod: van kinderen van een basis school tot en met de bewoners van een bejaardenhuis. Versieren' is een serie pro gramma's geworden die gewo ne mensen laat praten over iets dat Madonna tot haar handels merk heeft gemaakt. En al snel blijkt dat de erotiek van de Amerikaanse ster verbleekt bij die van de gewone mens. (Versieren', elke donderdag vanaf morgen, Ned. 1 21.49 uur) Mare Klein Essink presenteert laatste Staatsloterij Show Panda in een onderonsje met Gert-Jan Dröge. nen worden, zodat het langzaamaan ver andert in een bejaardentehuis." - Mag Jan des Bouvrie daar dan komen logeren, om bij te komen van de grote klap? „Klap? Haha, ik zeg niets." - Als je daar dan de top-3 van de Ne derlandse society zou uitnodigen, wie zouden dat dan zijn? „Nou, de Biodermalletjes rukken erg op natuurlijk en het schilderessen-trio Patty Harpenau, Astrid Engels en Ans Markus is ook niet meer weg te slaan en wat een geheel nieuwe ontwikkeling is op society-gebied, dat zijn de ambassa deurs. Vorig jaar hadden we de Ameri kaanse ambassadeur Howard Wilkins, nu is zijn plaats gelukkig ingenomen door Ezequiel Padilla van Mexico en zijn lieftallige vrouw Carmen. Ja ja, die hoort echt bij de nieuwe set." - En als je nu heel erg aardig bent en je foto frank fahrner nodigt de treurigheids top-3 uit, wie mo gen er dan komen? „De treurigheids top-3? Ach, dat zijn eigenlijk dezelfde mensen. Jij ook nog wat drinken?" De barmevrouw heupwiegt hevig als ze de bestelling brengt. - Krijg jij eigenlijk veel huwelijksaan zoeken? „Wel eens gehad ja. Op het Filmfesti val in Cannes een keer en op het Rode Kruisbal in Monte Carlo. Daar vroegen twee hele leuke jonge meisjes me of ik getrouwd was. Nee dus. Of ik dan mis schien zou willen trouwen? Ik maakte me al blij, maar toen zei een van hen: „Ja weet u, mijn moeder valt zo op u." We nemen nog een laatste slok en bo ven de laatste tonen van Corrie Konings uit declameert G.J. plechtig wat hij socie- ty-minnend Nederland in het nieuwe jaar toewenst: „Veel catering, veel couture en voor overmorgen véél Alka Seltzer." De cultuurfreak glim lacht cynisch. Schampert over de pulp op de beeldbuis. 'Het volk' daarentegen geniet. Draagt Jos Brink en Ron Brandsteder op handen. Promoveert André van Duin en Henny Huisman tot helden. Ook de Staatsloterij Show met presentator Mare Klein Essink behoort tot de ca tegorie bejubeld én verguisd. Morgen presenteert hij zijn laatste Staatsloterij Show. Klein Essink is razend popu lair als dokter Jan van der Wou den in het TROS-televisiedrama Medisch Centrum West. Zijn optreden in de NCRV-serie De Brug onderstreepte zijn talent. „Medisch Centrum West is een schitterende springplank voor mijn verdere carrière. In de toe komst wil ik graag in films spe len", vertelde de donkerharige Amsterdammer enkele jaren ge leden. Het is Mare Klein Essink nog niet gelukt in de voetsporen te treden van Rutger Hauer en Derek de Lint. „De liefde voor de film heb ik nog steeds", erkent de presen tator die tot dusverre slechts kleine rollen speelde in Bran dende Liefde, De Aanslag en In de schaduw van de Overwin ning. „Maar de film is geen in dustrie die een actieve loop baan kan garanderen. Ik heb wel enkele aanbiedingen gehad, maar die lokten me niet. Per slot van rekening heb ik als ac teur een naam te verliezen." Klein Essink zwijgt, steekt een nieuwe sigaret op. „Het gaat niet om geld alleen, maar ook om het spel. Ik zou bijvoorbeeld nooit meespelen in een serie als Goede Tijden, Slechte Tijden. Omdat ik MCW gewend ben. Betere acteurs, een beter ver haal, een kwalitatief hoger peil." „Nee, ik ben absoluut niet ge frustreerd dat het filmgebeuren tot nu toe niets is geworden. Als ik zie hoe weinig belangstelling de Nederlandse film trekt, dan vind ik het doodzonde daarin veel tijd te steken. Geef me dan maar een serie op televisie, waarnaar veel gekeken wordt." In zijn laatste Staatsloterij Show ontvangt Mare Klein Essink onder an deren Robert ten Brink. Samen nemen ze een slok op het nieuwe jaar. pr-foto Hoogspanning Mare Klein Essink is enthousiast over de show op oudejaarsdag met drie miljoen gulden als hoofdprijs. Een absoluut record in Nederland. De presentator legt èlles in de Staatsloterij Show, een rechtstreekse uitzen ding van ruim anderhalf uur. „Loodzwaar!", beoordeelt de presentator zijn werk, „laat nie mand er laatdunkend over doen, want het presenteren van een show vreet aan je". Als rechtgeaard Ajax-supporter ver gelijkt hij zijn job met voetbal len op niveau. „Ook ik verricht prestatiesport. Anderhalf uur al les uit de kast halen. Werken onder hoogspanning, met soms alle gevolgen van dien. Da's na tuurlijk ook het leuke van het vak. Ik beleef het als een span nend jongensboek. Een avon tuur, waarvan de uitkomst on zeker is." De kritiek op de Nederlandse showmasters kan Mare Klein Essink ten dele begrijpen. „Ik moet ervoor waken niet alleen maar enthousiast te zijn. Daar om is die afwisseling in de Staatsloterij Show ook zo leuk. Er zit een aantal rustige mo menten in". Dan, iets feilen „Maar waarom mag ik niet uit mijn bol gaan? Voetballers doen dat ook voor het oog van de ca mera. Als een speler uit Ka meroen een bijzonder dansje maakt na een doelpunt, wordt dat gewaardeerd en wereldwijd geïmiteerd." Op oudejaarsavond zal het vaderlandse tv-publiek zich massaal storten op de Staatslo terij Show. Met schitterende prijzen, variërend van cd-spe- lers tot een auto. Kan dat, ter wijl in Joegoslavië de kanonnen bulderen en in Somalia de mensheid massaal crepeert? Het is het bekende dilemma, het profetische vingertje dat wordt geheven. Mare Klein Es sink zwijgt. Dan, aarzelend. „De strijd om de hoofdprijs in mijn quiz is heel zwaar. Een ton is dan wel op z'n plaats." Het antwoord bevredigt niet, ook hem niet. „We hadden het zelfde bij de vliegramp in de Bijlmer. Twee dagen nadien hadden we de show. We heb ben besloten om het program ma te handhaven, zij het een beetje aangepast. Uiteindelijk zul je verder moeten." Mare Klein Essink weet dat daarmee de discussie over een dergelijk contrast niet is afgeslo ten. Heel eerlijk: „Als ik verant woording moet afleggen voor die enorme prijzen, tja, dan voel ik dat ik fout zit. Op den duur zal ik die discussie verliezen." (Oudjaars Staatsloterij Show, morgen 31 december, 22.00 uur, Veronica, Nederland 2) - Je bent zelf eigenlijk een soort society- figuur geworden hè? G.J. ontkent dit met kracht „Hè bah, nee hoor. Ik mag dan wel herkend wor den hier en daar, maar in mijn privé-le- ven verkeer ik absoluut niet in society- kringen." Om maar meteen met de hamvraag te beginnen, hoe zit dat nu met Jan des Bouvrie, ik heb horen fluisteren dat die in de eerste nieuwe uitzending van 'Glamourland' met zachte hand defini tief terzijde geschoven wordt? „Dat mèg je helemaal niet weten, dat is nog vreselijk geheim. En het is trou wens in de tweede uitzending." - Maar wbt gaat er dan gebeuren? „Ik zeg niets. Geheim, geheim, ge heim. Houd het er maar op dat er 'iets' met Jan gaat gebeuren." - Maar dat is toch heel zielig voor hem, straks verkoopt hij niets meer... „Ik zeg lekker toch niets. Zullen we nog wat bestellen?" - En kunnen we nog een koninklijk op treden verwachten in het nieuwe seizoen? „We hopen zeker iets met de koningin te kunnen doen, want daar zijn we nog nooit geweest en iets wat nieuw is is leuk, zeker ais het die vrouw betreft" - Over iets nieuws gespro ken, wat ga je doen na 'Glamourland'? „Ik ga proefopnamen ma ken van een quiz over so ciety, etiquette en royalty. Dat is aan de ene kant een uitdaging, aan de andere kant zie ik er vreselijk te- f;enop. Ik moet dan natuur- ijk een presentatiecursus gaan volgen bij Catherine Keyl en advies aan Hans Kazèn vragen over wat voor jasjes ik moet dragen. Dat soort dingen." - Je blijft je dus bewegen in de gelederen van de society. Heb je daar iets speciaals mee? te veel mee te maken gehad, vanaf het moment dat ik de rubriek 'Milieu' maak te voor 'De Haagse Post'. Wèt je dan so ciety noemt in Nederland, daar hoort ook Ria Valk bij en zo. Maar ja, zo'n quiz is natuurlijk toch wel weer iets anders. En ik zou ook best heel andere dingen willen doen, bijvoorbeeld items maken voor 'Nova', over de Biobak of zo, of een fijne reportage over de overstroming van het Tjeukemeer. Mijn glas is leeg, nemen we er nog een?" „Ik ben trouwens met nog een ander programma bezig, ik ga samen met ie mand een talkshow doen. Met wie? Nee, nee, nee, dat kan ik absoluut niet zeg gen, dat is weer verschrilckelijk geheim. Oók al een enorme uitdaging, want ik ben zo ongeveer de slechtste interviewer van Nederland. Als de ander nog lang niet is uitgepraat, begin ik er alweer doorheen te kletsen." - Ik hoor al jaren dat je het plan hebt om een hotel te beginnen, een soort op vangcentrum voor gestresste artiesten. Hoe zit het daarmee? „Ach ja, die plannen zijn er nog steeds, maar niet zo vastomlijnd. Het zou een hotel moeten worden voor vrienden en kennissen, die daar dan rustig oud kun- Nog meer valse noten van' Ronnie Tober, nog meer ver keerde jurken van Catherine Keyl, nog meer crème de la crème en snob de la snob? Nee! Gert-Jan Dröge, chroniqueur van al dit lolligs houdt het voor gezien. Hij lijdt aan een overdosis society en hoe men ook smeekt en bidt om hem op andere gedachten te bren gen, de laatste uitzending van 'Glamour land' is aanstaande. Op 1 mei 1993 valt definitief het doek voor het leukste televisieprogramma van Nederland. Gelukldg hebben we, voordat we ons massaal gaan overgeven aan die pe treurnis, nog enige uit zendingen tegoed. Met in gang van 9 januari aan staande is het nog negen keer genieten op de zater dagavond. Panda sprak met Neerlands enige echte so ciety-keizer in een hoofd stedelijk café. Glemmerlend De barmevrouw kijkt pein zend richting Dröge. „U bent toch nee, ik kan er even niet opkomen." Ze draait Corrie Konings op vol volume. „Leuke meid, die Corrie", weet Gert-Jan, „en ze ziet er UJ® nog patent uit. Voor haar leeMid-u, w PANDA DE „Nu weet ik het! klinkt het vanachter de bar, „u L IbLE bent van 'Glemmerlend', nee maar. Wilt u wat drin ken?" G.J. bestelt een biertje. En een wod- kaatje erbij, 't Hakt er weer behoorlijk in, zo'n interview, en hij heeft het toch al zo druk. De hele week zit hij al achter de montagetafel en dan moet hij ook nog met vakantie. De bestellingen worden gebracht. „Dat u hier nou zomaar zit", kraait de barme- André van Duin op oudejaarsavond bij RTL 4 Nu vrijwel nergens in de wereld nog tek sten voor traditio nele revue-sketches worden ge schreven, is André van Duin ge heel op zichzelf aangewezen. „Tot voor kort werkte ik met. een combinatie van Engelse teksten en dingen van mijzelf. Achteraf zeg ik: ik had veel eer der moeten beginnen met het uitsluitend schrijven van mijn eigen teksten. Dat is toch de beste methode." André van Duin, die op oude jaarsavond bij RTL 4 schittert in zijn theaterrevue, heeft zich het laatste halfjaar geheel op het schrijven van teksten gestort. In zijn nieuwe onderkomen op het zonnige Aruba, is een fikse hoe veelheid humoristisch materiaal uit zijn tekstverwerker gerold. Weer even terug in Nederland voor de uitvoering van al die creatieve bezigheden, laat An dré weten dat hem die werkwij ze uitstekend bevalt. „Ik schuif 's morgens achter mijn computertje en ga lekker zitten schrijven. Het is een in spirerende omgeving. Boven dien is het tijdsverschil erg han dig: na elf uur 's morgens op Aruba houdt Nederland op met werken en wordt er nauwelijlcs nog getelefoneerd." Grenzen Humor gaat altijd ten koste van iets of iemand. „Waar ik mijn grenzen trek? Waar ik het zelf te ver vind gaan. Ik denk dat je op dat terrein alleen maar je eigen Idankbord kunt zijn. Het hangt ook een beetje van je levenser varing af. Dat merk ik aan jonge collega's. Die zijn toch wat har der. Ik herken dat van vroeger. Je denkt dan eigenlijk alleen maar: als ze maar lachen. Als je ouder bent, ken je meer men sen die in de narigheid zitten. Je wilt geen mensen kwetsen die met soortgelijke problemen zit ten. Maar het is vaak schippe ren, want humor gaat inder daad altijd ten koste van iets of iemand. Geloof en ernstige ziekten laat ik altijd liggen. Ik houd er ook rekening mee dat in gezinnen kinderen meekij ken. Pikanterieën zijn prima, maar ik probeer nooit grof te worden." Zoals Paul de Leeuw of Freek de Jonge? „Ja, maar die werken ook voor een heel ander publiek. Wat ik vroeger in de 'Dik Voor mekaar Show' uithaalde, was ook niet mis hoor. Met diezelfde instelling werkt Paul de Leeuw nu ook. Je hebt op die leeftijd een hele groep jongeren die achter je staat. Die vinden het prachtig als je ergens lekker te genaan schopt. Zoals Paul de Leeuw nu tekeer gaat, zou ik nooit meer doen; daar ben ik gewoon te oud voor geworden. Ik heb ook nooit behoefte ge had aan het uitkramen van ba naliteiten. Paul wordt natuurlijk enorm opgehitst door de groep mensen in zijn omgeving. Die roepen al gauw: „Te gek Paul, ga vooral zo door!" Ik kan me voorstellen dat je je daardoor laat meeslepen. Ik weet ook dat hij daar achteraf zelf wel eens van schrikt Ik vind veel dingen die Paul doet erg goed, andere zaken, zoals het grof onderuit halen van mensen, zijn minder geslaagd. Dat is mij vaak te ge makkelijk. Maar één ding is ze ker er gebeurt tenminste weer eens wat. En dat is natuurlijk al leen maar goed voor het vak." Nieuw talent maakt tegen woordig toch een heel ander car rièreverloop door dan in jouw tijd. „Ik had het destijds ook een stuk gemakkelijker. Toen ik in 1964 met mijn bandrecordertje op pad ging, was er nog maar één televisienet Dus als ik op trad, keek iedereen. En ook het schnabbelcircuit was natuurlijk belangrijk. Als je een nummer tje had, dan kon je dat overal in het land rustig uitvoeren. Je kon jezelf een beetje ontwikkelen, zón act uitbouwen, grapje hier, grapje daar. En toen Joop van den Ende met het idee kwam om een revue te beginnen, kreeg ik een prachtige kans om mij verder te bekwamen. Tot die tijd had ik nooit sketches ge daan, maar in zón revue pak je van alles aan. En dat gebeurt nu eigenlijk ook nog steeds. Die mensen van 'Goede Tijden, Slechte Tijden' hadden ook nooit kunnen dromen dat ze op een dag niet meer rustig bij de kruidenier zouden kunnen ko men." Maar verlopen dat soort carrières niet een beetje te snel? „Dat hoort bij deze tijd. Je hebt tegenwoordig niet meer van die lange carrières, zoals die van Toon Hermans of Wim Sonneveld. Veel is nu gebaseerd op rage-dingen. Vijf, zes jaar en dan houdt het weer op." Heeft dat ook te maken met het onvoldoende beheersen van het vak? Veel jonge mensen wor den nu toch wel heel snel voor de leeuwen geworpen. „Dat is waar, maar die men sen van GTST krijgen wel een goede leerschool omdat ze heel veel moeten spelen. En als ze verstandig zijn, nemen ze er ook lessen bij en luisteren ze goed naar adviezen van ervaren collegés. Want je moet natuurlijk niet denken, dat je er bent als je op televisie verschijnt. Je moet constant bezig blijven met je verdere ontplooiing." Voel je nog groei in je eigen ontwikke- ling „Voor een groot deel teer je natuur lijk op routine, maar er zit inder daad nog wel de gelijk groei in. Door ie leeftijd ga je anders over be paalde zaken denken. Je inter preteert dingen anders en voert ze ook op een andere manier uit. Ik beweer niet dat het altijd leidt tot beter of slechter, maar het wordt wel een stuk rij per en waarde voller. Je moet er natuurlijk wel voor zorgen dat het leuk blijft. Te veel gaan filo soferen is niet goed, want dat kan juist heel schadelijk zijn voor je ontwikkeling. Je moet veel aan de spontaniteit overla ten." „Een ander mooi voorbeeld is mijn deelname aan het RTL 4- programma 'Wie ben ik?'. In dat spelletje hoef ik niet echt leuk te zijn in de zin dat ik steeds maar grappen moet maken. Als je ge woon jezelf kunt spelen en mensen blijken dat ook leuk te vinden, dan heb je als artiest toch al weer een hele stap voor uit gezet. Ik vind dat heerlijk, volledig in the blind met elkaar gaan zitten ouwehoeren. Het klikt ook heel goed met Ron Brandsteder. Hij is een hele goeie lacher. Het is ook belang rijk dat de gasten in het pro gramma die humor een beetje aanvoelen. De meesten gaan er eerst heel serieus op in en wil len echt winnen. Maar dat is natuurlijk helemaal niet belang rijk. Het gaat gewoon om een half uurtje aardig amusement." Kun je inmiddels voorspel len waar mensen om zullen gaan lachen? „Nee, nog steeds niet. We hebben daarom nog altijd try outs nodig. Je weet het van te voren nooit. Vergelijk het maar met muziek. Je kunt absoluut niet zeggen: dat nummer wordt een hit. Ik weet natuurlijk wel of mensen om een bepaald onder deel van een grap zullen lachen, maar hoe de scène als geheel uitpakt, weet je nooit. En dat zal ook zo blijven." (Donderdag 31 december, tussen 22.50 uur en midder nacht op RTL 4) André van Duin: „Ik kan nog steeds niet voor spellen waar mensen om zul len lachen." fo to anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8