Nederlandse militairen wellicht teruggetrokken 'Voor goed circus is altijd interesse' Duisenberg tegen bevriezing lonen Binnenland De trein op oudejaarsavond. Lammetjes-vierling Land van Ooit gered 'Prijsverlaging Lufthansa slechts het begin' WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 nbureau CPD cemeenschappeliike Persdiei Weer mysterieus licht in Amsterdam Wanneer vliegverbod boven Bosnië-Hercegovina wordt afgedwongen 'Ook volgend jaar groei van 1,5 procent' Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren vijftien jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf en terbeschikkingstelling (TBS) opgelegd aan een 27-jarige man uit Breda. Hij pleegde in okto ber vorig jaar met twee anderen koelbloedig een roofmoord op een echtpaar in Baarle-Nassau. De straf was dezelfde die de rechtbank in Breda de man eer der had opgelegd. Hij had be roep daartegen aangetekend om eerder met zijn behandeling te kunnen beginnen. De andere mededaders van 22 en 28 jaar oud hadden van de Bredase rechtbank vijftien jaar met TBS en twaalf jaar gekregen. Zij gin gen niet in beroep. De drie mannen hadden ge hoord dat het paar twee miljoen gulden in huis had. Zij drongen gewapend het huis binnen. Bij de kJuis kon het slachtoffer de cijfercombinatie niet vinden. De echtgenote werd door de 22- jarige man verkracht en geboeid en later doodgeschoten. De 27- jarige Bredanaar schoot de man een kogel door het hoofd. Na de moord sprak het tweetal over de telefoon, die werd afgetapt, over de steeds sterker wordende drang om iemand te doden. Schrijver Vrieling nog idolaat van combinatie droom en werkelijkheid Ook dit jaar vrolijken de tientallen lichtjes en de felle kleuren van immense circus tenten de donkere dagen rond de kerst op. In de jaren vijftig reisden er vijf grote cir cussen door ons land. Na de sombere oor logsjaren had het Nederlandse volk be hoefte aan ontspanning en vermaak. Het circus bood de mensen een droom, een fantasiewereld van klatergoud, zand en zaagsel. Over dèt circus schreef Dick Vrie ling onlangs een boek, 'De Vijf Vijftigers'. Het publiek van vandaag zit niet te wachten op de salto mortale. Niemand die nog bang is dat de dierentemmer door een brullende leeuw wordt verslonden. Hoewel er ook nu nog wel eens iemand uit een trapeze valt, is de sensatie in het mo derne circus vervangen door het spel tus sen mens en dier. De invloed van het the ater is daarbij duidelijk zichtbaar. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog trokken vijf traditionele Nederlandse cir cussen van stad naar stad. Het flitsende circus van Frans Mikkenie, het grootspra- kige circus van los Mullens, het kneuterig- burgerlijke circus van Madame van Bever, het adellijke circus van Karei Strassburger en het kwajongensachtige, romantische circus van Toni Boltini. Uiteindelijk bleek Nederland te klein voor zo veel circussen. Dick Vrieling: „De concurrentie met andere vormen van amusement, zoals de televisie en het ca baret, was hard. Het circus verloor de strijd. In de loop van de jaren zestig viel voor één voor één het doek". Alleen Toni Boltini slaagde erin van een bescheiden variétéprogramma uit te groeien tot het grootste circus van Neder land. Maar ook 'Ome Toni', de bijnaam voor deze controversiële circusdirecteur, moest in 1986 zijn tent sluiten. Boltini werd de circusmartelaar die vond dat de overheid zijn circus kapot had gemaakt. Hij vindt het nog steeds een schandaal dat het ministerie van WVC het circus niet, net als toneel en ballet, subsidieert. Er is nu nog maar één Nederlands circus en dat is van Herman Renz. Wie 'De Vijf Vijftigers' leest, kan tot de conclusie ko men dat er geen plaats meer is voor de ro mantiek van de circuswereld. Maar niets is minder waar, zegt Dick Vrieling: „Voor een goed circus is altijd belangstelling. Herman Renz heeft dit jaar een prima sei zoen gehad. Toen het grote Duitse circus Krone vier jaar geleden door ons land trok, was de tent bij vrijwel elke voorstelling tot de nok toe gevuld. Dat geldt ook nu weer voor de kerstcircussen. Als je daarvoor een kaartje wilt hebben, moet je op z'n minst de directeur kennen." Overigens gaat het daarbij om speciaal voor de kerstdagen samengestelde programma's met arties ten van verschillende circussen. Dick Vrieling was zeven jaar toen hij voor het eerst een voorstelling zag. Hij is inmiddels 44 en nog steeds idolaat van het circus. „De combinatie van droom en werkelijkheid is uniek. In het circus hangt een sfeer die je nergens anders vindt. Het is een droom. Bijna. Want de volgende dag, als het circus vertrokken is, zijn alleen de contouren van de tent in het zand het bewijs dat het circussprookje werkelijk heid was". 'De Vijf Vijftigers, Het Nederlandse circus in 1950-1960' is een uitgave van de Club van Circusvrienden Nederland. Prijs f24,90. Amsterdam* Lichtgevende objecten aan de hemel hebben ook gisteravond de aandacht getrokken in Amsterdam en omgeving. Vanuit Diemen kwamen diverse meldingen binnen overeen on verklaarbaar schijnsel in de lucht. Maandagavond werd een knipperende rood-blauw-gele bol waargenomen boven de Mid- delveldse Akerpolder. Meteo Schiphol houdt het er vooralsnog op dat het gaat om inversie. Die ontstaat als de lucht op aarde veel kouder is dan daarboven. Dat heeft tot gevolg dat vocht en vuil blijven hangen op een hoogte van zo'n honderd meter. Die laag reflecteert lichtbronnen. Beatrix viert koninginnedag in Sneek den haag Koningin Beatrix en prins Claus brengen volgend jaar op koninginnedag een bezoek aan Vlieland en Sneek, waar zij een gedeelte van de feestelijkheden zullen meevieren. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vandaag meegedeeld. Het koninklij ke paar wordt vergezeld door prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Militaire baret hoeft niet in vrije tijd den haag Militairen hoeven in hun vrije tijd hun baret niet meer op. Als hun tenue verder correct is, is het niet dragen van de baret niet langer strafbaar. Dat heeft de Militaire Kamer bij de rechtbank in Arnhem onlangs bepaald. Verdachten moord Groningse vast Groningen De politie van Groningen heeft gistermiddag twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht een 40-jarige Groningse vrouw te hebben vermoord. Het gaat om een 21-jari ge inwoner uit Zuidhorn en een even oude man zonder vaste woonplaats. De vrouw werd maandagmorgen vroeg door een van haar kinderen dood aangetroffen in haar woning. Zij was met een mes om het leven gebracht. Lichte aardbeving op Aruba oranjestad» Op Aruba had gistermorgen een lichte aardbeving plaats die zowel in het oostelijke als in het westelijke deel van het eiland werd gevoeld. Er is geen melding gemaakt van schade of slachtoffers. Volgens Terry Hardiman, directeur van het Geofysisch Observatorium in Cayey (Puerto Rico) hadden zich dat etmaal ten minste tien lichte trillingen in het Caribische ge bied voorgedaan. PTT weet niet waar geld heen moet Rotterdam De PTT in de zones Dordrecht en Rotterdam is zo'n 10.000 stortingsbewijzen kwijt van vrijdag 4 december. Het geld dat klanten die dag hebben gestort, ligt nog op de diverse kanto ren in de regio omdat de PTT niet weet naar welke rekeningen het moet. Volgens PTT-zonemanager T.B. Meijer is het nog niet eerder voorgekomen dat stortingsbewijzen zo massaal zoek raakten. Mogelijk zitten ze in zakken die wegens de kerstdrukte bij de PTT nog niet zijn opengemaakt. Op oudejaarsavond krijgen al onze conducteurs, machinisten, loketmedewerkers en andere spoormensen even oliebolverlof. Houdt u er daarom rekening mee dat na ongeveer 20.00 uur de treinen niet meer rijden. In de nieuwjaarsnacht beginnen de treinen van het nachtnet (Rotterdam - Delft - Den Haag - Leiden - Schiphol - Amsterdam - Utrecht v.v.) te rijden tussen 1.00 en 2.00 uur. Op vrijdag 1 januari 1993 geldt de normale zondagsdienstregeling. Wilt u meer weten, bel dan met OV-Reisinformatie: 06-9292 (50 cent per minuut). U krijgt dan telefonische informatie over het treinverkeer en ander openbaar vervoer. Op 30 december van 7.00 tot 23.00 uur. Op 31 december van 7.00 tot 22.00 uur. En op 1 januari 1993 vanaf 8.00 uur 's morgens. Ook de conducteurs en de mensen achter het loket kunnen u er meer over vertellen. Nederlandse Spoorwegen wenst u een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1993. NEDERLANDSE SPOORWEGEN Nederland is van plan zijn VN-militairen terug te trekken uit Bosnië-Hercegovina als het vliegverbod in dat gebied met inzet van F 16's wordt afgedwongen. Bevelhebber luitenant-generaal Couzy van de Nederlandse strijd krachten heeft dit gisteren verklaard. Couzy begeleidt staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie tij dens diens bezoek aan Kroatië en Bosnië-Hercegovina. De regering maakt zich grote zorgen over de veiligheid van Nederlandse VN-militairen in het voormalige Joegoslavië. Dit vooral als gevolg van een moge lijke Veiligheidsraadresolutie, die oproept het vliegembargo boven Bosnië-Hercegovina mi litair af te dwingen. Nederland heeft daarvoor F 16-vliegtuigen beschikbaar gesteld. De Neder landse VN-militairen bespeur den na dat aanbod een hardere houding van Servië. Het gevaar is volgens hen aanwezig dat zij doelwit worden van Servische Bevelhebber Couzy zei giste ren dat de Nederlandse solda ten moeten worden weggehaald als de F 16's daadwerkelijk wor den ingezet. „De hulpoperatie wordt dan stilgelegd, een ande re keuze is er mijns inziens niet", aldus Couzy. De plannen om snel tot evacuatie van VN- eenheden uit Bosnië-Hercego vina over te kunnen gaan, lig gen klaar. Volgens de scenario's moeten wapens en communi- catie-apparatuur worden ver nietigd als deze niet meer kun nen worden meegenomen. In het voormalige Joegoslavië zijn bijna duizend Nederlandse ver- bindings- en transportmilitairen ingezet voor hulpverlening. Ook volgens de Nederlandse commandant Benda van de UNMO-waarnemers (United Nations Military Observers) en ECMM-waarnemers (European Community Monitor Mission) is de hardere houding van de Serviërs merkbaar geworden. Dat werd duidelijk kort nadat minister Ter Beek bekend had gemaakt dat Nederland bereid is straaljagers in te zetten. De UNMO telt 150 waarnemers uit 34 landen, onder wie 20 Neder landers. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst reageerde gisteren wat terughoudender. Eventuele risico's hoeven volgens hem niet voor iedere militair hetzelf de te zijn. Er bestaan aanzienlij ke verschillen in de positie van de ongewapende en in kleine groepjes opererende UNMO- en ECMM-waarnemers en de onder bescherming van bewa pende infanterie-bataljons wer kende verbindings- en trans portbataljons, aldus de be windsman. De staatssecretaris ziet geen aanleiding het besluit over het beschikbaar stellen van Neder landse F 16's te heroverwegen. Wel vindt hij dat maatregelen nodig zijn om de veiligheid van de meest kwetsbare grondtroe pen in het gebied te garande ren. Verder meent Van Voorst tot Voorst dat naast Nederland en de VS, die ook F 16's hebben toegezegd, andere landen met grondtroepen in Bosnië-Her cegovina vliegtuigen ter be schikking moeten stellen. In tegenstelling tot minister president Lubbers is president Duisenberg van De Nederland- sche Bank geen voorstander van bevriezing van de lonen in 1993. Wel vindt de topman van de centrale bank het belangrijk dat de overheid toeziet op een be heerste ontwikkeling van de ei gen financiën en de loonont wikkeling in het land goed in de hand houdt. Een loonstop vindt Duisenberg echter niet nodig, zo zei hij gisteren. De bank-president wijst erop dat langzaam maar zeker her stel optreedt van de economie. „Wij verwachten voor dit jaar een economische groei van nog altijd 1,5 procent. Voor volgend jaar voorzie ik een groei in die zelfde orde van grootte. Geen neergang dus, maar een langza me economische ontwikke ling." Het standpunt van Duisen berg staat haaks op dat van de regering. Lubbers heeft werkge vers en bonden gewaagd af te zien van hogere lonen. De eer ste minister vindt dat er in de CAO's te grote loonsverhogin gen zijn afgesproken. Werkge vers en werknemers hebben daarop in november afspraken gemaakt over loonmatiging en werkgelegenheid. Volgens het kabinet is het nodig de lonen te bevriezen om zo door goedko pere arbeid meer werkgelegen heid te scheppen. Akkoord bereikt met schuldeisers prunen»anp Het attractiepark Het Land van Ooit in Drunen heeft een ak koord bereikt met zijn schuldei sers. De dreigende sluiting van het park is hiermee afgewend. Dit heeft advocaat mr. J. de Voort van Het Land van Ooit gisteren bevestigd. Volgens De Voort is er op één uitzondering na met alle 252 crediteuren overeenstemming, inclusief de fiscus en de be drijfsvereniging. Met de laatst overgebleven schuldeiser is het park nog in bespreking. Over al le vorderingen zijn afspraken gemaakt, aldus De Voort. Het Land van Ooit raakte in de problemen door tegenvallen de bezoekersaantallen. Door de nijpende financiële situatie kwam de directie in aanvaring met de grootste aandeelhouder, ING-dochter MKB-lnvestments. De directie vroeg daarop MKB zijn aandelen te verkopen om zo het park van de ondergang te redden. MKB weigerde dit. In november staken beide partijen de koppen bij elkaar voor het ontwikkelen van een 'totaalplan', waarin tevens in de overname van de aandelen zou moeten worden voorzien. Vol gens De Voort zijn ook de pro blemen met de achterstallige betaling van personeclssalaris- sen inmiddels verholpen. Slachtoffers vliegramp Faro geïdentificeerd Het identificatieteam van de Rijkspolitie (RIT) had gister avond 53 van de 54 dodelijke slachtoffers van de vliegramp in Faro geïdentificeerd. Slechts de identiteit van één stoffelijk over schot moest nog worden vast gesteld. Een woordvoerder van het RIT verwachtte dat dat voor de aanvang van de rouwdienst vanmiddag in een hangar op Schiphol zou zijn gebeurd. Er wordt bovendien nog één persoon vermist. Het kan zijn dat die onder de wrakstukken van de verongelukte DC-10 in Faro ligt, maai de persoon in kwestie kan ook nog in leven zijn. De meeste doden zijn Ne derlanders. Onder de slachtof fers bevinden zich enkele men sen met een buitenlandse na tionaliteit of met een dubbele nationaliteit. Vanaf het moment van de ramp op maandag 21 december hebben 110 mensen, onder wie tien tandartsen, vier pathologen-anatomen en der tien vingerafdrukdeskundigen, gewerkt aan het identificeren van de stoffelijke resten. Weer vijftien jaar en TBS voor moord echtpaar DEN bosch ANP dekrim» In het Overijsselse De Krim is gisterochtend een lammetjes-vierling geboren. Nick (links) en Donovan, buurjongetjes van boer Tesselaar, eigenaar de dieren, houden de kleintjes in bedwang. foto anp schiphol henny van egmond vervolg voorpagina Volgens de SAS-woordvoerder is de prijs verlaging van Lufthansa slechts het begin. Hij trekt een vergelijking met Amerika, waar de open markt tot enorme prijsdalingen en faillissementen van luchtvaartmaatschap pijen leidde. „We verwachten meer van dit soort prijzenacties. Door de open markt zie je eerst overcapaciteit bij de luchtvaart maatschappijen en daarna prijsdumping." P. Wellhüner, woordvoerder van de KLM, denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. „Het is maar een beperkte actie van Lufthansa. Je kunt de goedkope tickets maar veertien da gen boeken. Wij verwachten wel meer van dit soort acties, door het nieuwe Europa zal de luchtvaart levendiger worden. Wij zullen ook steeds alert reageren. Maar een prijzen slag zoals in Amerika zal hier nooit ont staan." In België wordt laconiek gereageerd op de Duitse prijsverlaging. Sabena doet er niet aan mee, laat een woordvoerder weten. „De Europese luchtvaart kan een grote prijsver laging niet dragen. Iedereen lijdt verlies, be halve British Airways." British Airways Iaat weten zich nog te beraden op andere tarie ven. De Britten hebben wel de tarieven van tien Duitse bestemmingen naar zes Engelse luchthavens verlaagd. De Zwitserse maat schappij Swissair reageert niet op de onrust. Zigeuners staan twee weken op terrein in Wilnis wilnis anp De groep zigeuners uit het voormalige Joegoslavië mag voorlopig twee weken bivakke ren op het parkeerterrein van een recreatiegebied langs de provinciale weg Wilnis- Woerden. Gisteravond laat kwa men de ongeveer veertig man nen, vrouwen en kinderen met hun tien caravans in Wilnis aan. De 'Joegoslavische' vluchte lingen kwamen van de Brabant se gemeente Heeswijk-Dinther. Daar hadden ze bij een abdij overnacht. In de twee weken dat de groep in Wilnis verblijft, moet het ministerie van WVC een definitieve oplossing zoe ken. Het ministerie weet ook niet meer wat het met de zigeu ners aan moet. Eerder verble ven ze een tijdje voor de deur van het ministerie in Rijswijk, in de Ripperda-kazerne in Haar lem, in Amsterdam, Zeewolde, Spaarnwoude en Maartensdijk. „We hebben ze alles aangebo den wat we kunnen", zei een woordvoerder. Het probleem is dat de zigeu ners nog geen ontheemdensta- tus hebben aangevraagd. Ze willen die status wel, maar wil len bij elkaar en in hun cara vans blijven wonen. Dat kan niet als ze voor de ontheemden- status in aanmerking willen ko-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3