Hobby 'advocaat maken' leidt tot professionele 'boerenslok' Smaak Zoetigheden van naam Noot van nuttig voedingsmiddel tot luxe-produkt Sterappeltje weer terug WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 LIEVELINGSRECEPT Van A.M. GOEM- ANS IN VELSER- BROEK een feeste lijke toetje voor acht tot tien personen. Nodig voor 8 tot 10 personen: SCHAAL 1 halve liter slagroom, stijfkloppen met een snuifje zout; SCHAAL PARFAIT 2:2 eiwitten, stijf kloppen; SCHAAL 3: De inhoud van 2 eidooiers, 100 gram schaal 3 met een basterdsuiker; 1 pakje metalen lepel door vanillesuiker. Deze bak in een teiltje warm water zetten. De eimassa kloppen tot deze bijna crème kleurig is. de stijve slagroom (schaal 1) scheppen. Dan voorzichtig de eiwitten (schaal 2) er doorspatelen. Massa zeker 3 uur (maar dit toetje kan ook van tevoren Voor gebruik worden gemaakt) i een half uur in de koelkast zetten. ïn krullen op de bordjes scheppen en met vruchtjes of lauwe chocoladepasta (puur) waaraan een beetje water is toegevoegd opdienen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25, -1* MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KATENVINK WINTERWORTEL MET PREI (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN TWEEKLEURENVLA Schrap 400 gram winterwortel en snijd de groente in repen. Kook de wortelen in wei nig water met zout in 20 minuten gaar. Snijd een kleine prei in ringen. Voeg na 10 minuten de preiringen toe. Giet de groente af en schud er 10 gram (dieet)halvarine/- halfboter door en strooi er fijngeknipte pe terselie over. Per persoon: 400 kilojoules, 95 kilocalo rieën, 4 g eiwit, 2 g vet 16 g koolhydraten. HELDERE PREISOEP VISGOULASH (zie onderstaand recept) DOPERWTEN MET ZILVERUITJES RUST Fruit een kleingesneden ui in een eetlepel olie. Bak een kleingewassen paprika mee. Voeg 200 gram gewassen en in blokjes ge sneden kabeljauwfilet, een half blikje toma tenpuree, 2 dl water en een theelepel gou- lashkruiden toe en verwarm dit 10 minuten op een zacht vuur. Maak op smaak met pe per en zout en bind het vocht eventueel met wat aangemengde bloem. Per persoon: 700 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 7 g vet 7 g koolhydraten. HAMLAPJE STAMPPOT BOERENKOOL KOKOSVLA (zie onderstaand recept) Breng drie dl halfvolle melk met anderhalve eetlepel suiker en 15 gram geraspte kokos aan de kook. Meng twee eetlepels custard- poeder met de geraspte schil van een goed schoongeboende sinaasappel en weinig melk. Roer dit door de kokende melk en kook dit onder goed roeren een minuut. Laat de vla afkoelen. Garneer de vla met partjes mandarijn en geroosterde kokos. Per persoon: 550 kllojoules, 130 kilocalo rieën, 5 g eiwitten, 6 g vet, 16 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. T~7 r wordt in ons land wel veel c I .eten gepraat en geschreven, maar ik vrees dat de ware liefde toch nog ontbreekt. We noemen immers wel straten, scholen en ziekenhuizen naar be roemdheden, maar nooit mooie gerechten. Terwijl de Australische zangeres Nellie Mei- ba wèl haar Pêche Melba kreeg van Escof- fier, hebben wij nooit iets lekkers opgedra gen aan onze Nederlandse legendarische zangeressen zoals Jo Vincent of Christine Deutekom. Frankrijk heeft zijn bouchées la reine, pasteitjes met kip en champignons, genoemd naar koningin Maria Leszcynska, vrouw van Lodewijk XV, maar hebben wij ooit een gerecht vernoemd naar een konin gin? Om nog maar te zwijgen van konings- maïtressen die in Frankrijk royaal bedeeld werden met allerlei heerlijkheden. De rij be roemdheden in de Franse keuken is einde loos, ik zal mij beperken tot enkele zoete heerlijkheden. Heiligen Zelfs aartsengelen en heiligen kregen hun lekkere hapjes. Zoals de aanvoerder der he melse heerscharen, de aartsengel Michaël. Zijn naam is verbonden aan een mokka taart, de Gateau Saint Michel, laagjes bis cuitgebak met mokkacrème ertussen, afge dekt met vanillecrème en bestrooid met ge roosterde amandelen. Het is niet helemaal duidelijk waaróm hij juist deze taart kreeg toegedeeld. Volgens sommigen omdat hij ir Frankrijk een zeer populaire heilige is als christelijke opvolger van de aloude Galli sche zonnegod in blinkende wapenrusting, volgens anderen omdat Saint Michel zeer vereerd werd door de bakkers, omdat men in zijn naam verwantschap hoorde met het woord 'miche', een groot rond brood (en dat woord zou dan weer afgeleid zijn van het Nederlandse mik, zoals in krentenmik de wereld is klein.) Ook de luxueuze Gateau Saint Honoré is opgedragen aan een heilige, Sint-Honorius, een Benediktijn van Romeinse afkomst die in de zevende eeuw aartsbisschop van Can terbury is geweest. Hij was patroonheilige van de banketbakkers. Maar nuchtere lie den willen de naam ook wel afleiden van de Parijse Rue Saint Honoré, waar de patissier woonde die dit heerlijks heeft uitgevonden. Het bestaat uit een bodem van zandtaart deeg, daarop een krans van met banketbak kersroom gevulde soesjes met chocola deglazuur en gekonfijte vruchtjes, het mid den opgevuld met slagroom waardoor een scheutje likeur. Het geheel is een wonder van zoete luchtigheid. Russisch Vooral in de 19de eeuw, de eeuw van de grote klassieke Franse keuken, werden vele gerechten aan beroemdheden opgedragen. Zoals de Bombe glacée Nesselrode, een ijs- bombe van vanilleijs maet geglaceerde kas tanjes en daarbij een zachte roomsaus met maraskijn. De naamgever was Karl Robert, graaf van Nesselrode (1780-1862), van Duit se origine maar als minister van buiten landse zaken in dienst van twee Russische tsaren, Alexander I en Nicolaas I. Hij kende het belang van een goede tafel in de diplo matieke wereld. Behalve de ijsbombe staan er op zijn naam ook een wildsoep met kas tanjes (daar hield hij van), kwartels met foie gras en wildfarce, en een vissoep met (Rus sische) steur. Een Russische veldheer, MalakofF, naar wie ook een verdedigingswerk bij Sebastopol genoemd was, had ook zijn eigen taart, die nu nog glorieert in alle goede snoeppalei- zen in Hongarije. Malakoff-crèmetaart be staat uit drie luchtige laagjes biscuitgebak, in rum gedrenkt, en daartussen amandel crème, het geheel afgedekt met slagroom en gekonfijte kersen. Een groot Frans veldheer, Louis, prins van Condé (1621-1686), leeft voort in Riz a la Condé, een rand vanillerijst met gekonfijte kersen, gevuld met abrikozencompote, ge parfumeerd met likeur. Rijst was in de vori ge eeuw nog een vorstelijk nagerecht, zoals blijkt uit de Keizerinnerijst, Riz a l'Impé- ratrice, genoemd naar keizerin Eugénie, de schone gemalin van de ongelukkige keizer Napoleon III. Het keizerrijk ging ten onder in 1870, maar het rijstdessert niet. Dat lijkt pas nu voorgoed te verdwijnen dank zij on ze angst voor calorieën. Maar hoe heerlijk: vanillerijst met fijngehakte gekonfijte vruchtjes en abrikozenpuree, en enkele le pels banketbakkersroom en slagroom er door, gekoeld en overgoten met rodebes sengelei. Het sterappeltje helemaal rood en mooi glanzend op gewreven, sierde vroeger samen met mandarijntjes en noten zo eind december de fruitschaal. Een tijd is het weggeweest, verdrongen door exotische lekker nijen. Maar onlangs werd het weer gesignaleerd, zelfs in kerststukjes. Een kweker in Het Land van Maas en Waal bracht het vorig jaar rond kerst aan de veiling en de Haarlemse groenteman van der Linde (Plesmanplein) was er als de kippen bij om dit 'pri meurtje' in huis te halen. Dit jaar was de oogst veel groter en naast het wat zoete 'sterretje' waren er ook nieuwe fris-zoete varië teiten met een beetje van de sterappel en een vleugje goudreinette zoals de ster-west en de pinkstar. Ook betrekkelijk nieuw is de mutu, iets frisser dan de-gol den delicious en de mei-prinses. Deze laatste appel lijkt wat op de oude present van Engeland, die ook wel rammelaar werd genoemd. „Hoor maar," zegt Van der Linde, als je de appel goed schudt rammelen de pitten". Op de foto Van der Linde met een kistje fraaie sterappeltjes. foto cerald van daalen Chef-kok Robert Kranenborg sigarenroker van het jaar Robert Kranenborg, chef-kok van het Amsterdamse Amstel Hotel weet het zeker. Een diner zonder sigaar is niet af. En Kra nenborg is niet zo maar iemand die sigaren rookt: hij is uitgeroe pen tot Sigarenroker van het jaar 1992. Voor chef-kok Robert Kranen borg is een diner onverbrekelijk verbonden met een sigaar. „Na de kaas of het dessert steek ik ter afsluiting bij voorkeur een Corona op. Dat heeft voor mij alles te maken met sfeer en ont spanning." Volgens plantkundigen is een noot een eenzadige, droge, niet openspringende vrucht met een harde, houtachtige vruchtwand. Maar volgens die definitie zou alleen de hazelnoot een echte noot zijn. In de gastronomie hebben we een ruimere opvat ting over noten: het eetbare en dikwijls olie bevattende binnen ste van een vrucht, of van de pit van een vrucht. Zo vallen wal noten, amandelen en tamme kastanjes binnen deze catego rie. Alle noten worden eerst ge droogd voordat ze in de handel komen. Toch noemen we ze dan verse noten. Het laagje on eetbaar vruchtvlees dat om de noot zit, droogt dan in tot een hard omhulsel. Bij sommige soorten valt het er vanzelf af. Wat overblijft is het eigenlijke zaad van de noteboom. Het eet bare deel daarvan, met het kiempje, is omgeven door een hard, houtachtig doosje. Noten worden zowel met als zonder deze bolster, zaadhuid of dop verkocht. Sommige soorten ko men gebrand, geroosterd of ge bakken in de handel, en al dan niet gezouten. De eetbare kern (noot) be staat uit hoogwaardige voe dingsstoffen. Veel vet, eiwit en koolhydraten en een rijkdom aan mineralen. Noten zijn dan ook uitstekend voedsel in tijden van schaarste. En vroeger was dat bij ons de barre wintertijd. Hij maakt deel uit van het assortiment van veel melkboe ren in Zuid-Holland, lijkt op een bleke slasaus maar hij smaakt naar advocaat: de alcoholhoudende eierdrank Zwaan's Boerenslok. Allert en Agatha Zwaan, beiden 46 jaar, streken drie jaar geleden neer in het Drentse Oude Willem en begonnen daar met het maken van dit pro- dukt. Dat was een grote ommekeer, want tot die tijd was de heer des huizes eigenaar van een bloemkwekerij in Rijnsburg, terwijl zijn echtgenote als hobby advocaat maakte. „Zelf advocaat maken is nogal bewerkelijk en als je de substan tie te warm maakt, heb je kans dat het schift en dat er kJonter- tjes en schilfertjes in komen. Vandaar dat de mensen het toch liever kopen", zegt deze doe-het-zelver in het groot. Toch is Zwaan's Boerenslok een drankje dat je moet kennen, het verkoopt zichzelf niet. Ad vocaat uit de winkel is immers knalgeel en de boerenslok is na turel van kleur. Het aantal men sen dat de halveliterflesjes met het drankje aanziet voor slasaus of mayonaise is legio. „Dat komt doordat er geen kleurstof in zit. De boerenslok wordt ge maakt van brandewijn met 7 procent alcohol, suiker en eie ren. Puur natuur. Verder zit er niets in, ook geen bind- en con serveringsmiddelen. Vandaar dat de slok gekoeld moet wor den bewaard. In 'winkeladvo caat' zit brandewijn met een al coholpercentage van 14 tot 15 procent, de dubbele hoeveel heid dus. Alleen daarom mag ons produkt geen advocaat he ten", legt Zwaan uit. Omdat koeling noodzakelijk is, is de horeca niet te verleiden het drankje in het assortiment op te nemen. Afzetruimte nu bedraagt de produktie nog mia. Een noot afkomstig uit het Noordoosten van Australië, die ook wel Queensland-noot wordt genoemd. De grootste commer ciële teelt vindt overigens op Hawaii plaats. Veel soorten macadamia hebben een buiten gewoon moeilijk te kraken bol ster, maar wat daarna zichtbaar wordt is een ronde, iets op een hazelnoot lijkend nootje dat echter geen bruin vliesje heeft. De witte kern is zoet en bevat veel geurige olie, tot wel 70 pro cent. Cashew Er moet nog heel wat werk worden verzet voordat de cashew bij ons in de notenbak ligt. Uit voedingsoogpunt zijn noten tegenwoordig beslist niet meer van belang. Maar wel hielden we de gewoonte in ere om, al dan niet gezellig rond het haardvuur, samen een nootje te kraken. Noten zijn gezellig- heidsvoedsel geworden. Pistache Een beslist als luxe aan te mer ken noot is de pistache. De kern er van is opvallend groen en aromatisch. Pistaches zijn daar om niet alleen gewild als knab belnootje, maar vinden veel toepassing in de banketbakkerij en worstmakerij. Zelfs worden pistaches wel eens meegekookt met een vruchtengarnituur. De bescheiden boom waaraan de nootjes groeien wordt maxi maal zo'n tien meter hoog. De druppelvormige nootjes hangen foto •archief in trosjes aan de takken. Van nature komt de pistacheboom voor in het Nabije-Oosten en Centraal-Azië, maar in het hele mediterrane gebied is hij al eeu wenlang in cultuur. Ook in het Zuiden van de Verenigde Staten worden tegenwoordig pistaches verbouwd. Macadamia Erg in de mode is de macada- De allervreemdste noot is de cashew. De middelgrote boom waaraan deze groeit komt oor spronkelijk uit het Amazone-ge bied, maar wordt tegenwoordig ook in India en Oost-Afrika ge teeld. Aan de boom groeien op een appel of peer lijkende ver dikkingen. Dat zijn echter geen vruchten, maar vlezige verdik kingen van de steel waaraan de eigenlijke vrucht groeit, de nier- vormige cashewnoot. Het oog sten hiervan is een heel karwei, en daarna moeten de noten nog geroosterd en gedopt worden. Brazilië is het enige land waar de veel vitamine C bevattende cashew-'appel' ook wel vers wordt gegeten of tot compote verwerkt. Er wordt zelfs een soort wijn en likeur uit gemaakt, 'kajü'. 50.000 liter per jaar maar dat wil Zwaan verdubbelen wordt gevonden in delicatessenzaken, luxe zuivelwinkels, 'gezonde' winkels en enkele supermarkt ketens. Geen slagroom Over de precieze samenstelling en de bereidingswijze vertelt Zwaan liever niet te veel. Alleen dat het oorspronkelijke recept uit een uit 1870 daterend kook boek is gehaald. En de slok is zo romig, dat het toefje slagroom wat dat betreft best achterwege kan blijven. „Tenslotte doe je normaalweg slagroom op de advocaat om hem wat minder sterk te maken en dat is dus ook niet nodig." In huize Zwaan wordt een de^SOOHter^o^e^advocaatketel Ag3'1" en Allert Zwaan biide P™**» van hun 'Boerenslok'. en het eindprodukt is in gekoel de toestand drie maanden krijg je drinkadvocaat en dat is houdbaar. De reukloze werk- niet de bedoeling. Nu zit er een ruimte oogt zeer professioneel, langzamer roerwerk in." Er wordt gewerkt in een geslo- Vrouwendrankie ten circuit, wat vooral in ver- v rouvvenaranKje band met de noodzakelijke hy- Alles wordt in eigen beheer ge- giëne zeer belangrijk is. De pro- daan. De flessen, waarop statie- ducent heeft de roestvrijstalen geld zit, worden in het bedrijf apparatuur grotendeels naar ei- met soda gespoeld en als ze ge- gen inzicht laten vervaardigen vuld zijn voorzien van een zelf- en daarna het nodige laten ver- ontworpen etiket waarop zwa anderen. „Zo draaiden bijvoor- nen staan afgebeeld. Daarna beeld aanvankelijk de eieren te verhuizen ze naar de immense snel en dat is niet goed. Dan koeling, tot het moment waarop ze, eveneens gekoeld, naar de klanten worden gebracht. Advocaat schijnt een vrou wendrankje bij uitstek te zijn. „In het openbaar, ja", zegt Zwaan, „maar ik zou het aantal mannen dat toch stiekem als er geen visite is een glaasje neemt niet graag de kost willen geven. Mannen schamen zich er een beetje voor, maar ze vin den het wel lekker. Datzelfde geldt trouwens voor likeur." Als het aan de producent uit Oude Willem ligt, wordt zijn slok niet alleen genuttigd als drankje. „Over chocoladepud ding of ijs smaakt het ook ver rukkelijk, maar ook over vruch ten met slagroom." Zelf heeft hij die mogelijkheden alle uitge probeerd. Het allerlekkerste? „Ijs met aardbeien, een boeren slok er over heen en slagroom er op." Hij geniet zichtbaar, bij de gedachte alleen al.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16