Wilson Phillips nog niet 'live' Vriie dagen? Kom naar Meubelplein Leiderdorp! Videofilms vaak te lang en oersaai' Cultuur&Kunst Colenbrander vijfde bandlid van Normaal Talent dupe ondergang CNR IWOENSDAG 30 DECEMBER 1992 ruygrok (CHEF) jan rijsoam saskia stoelinga Expositie graffitikunst in De X leiden In het Cultureel Centrum De X, aan de Haarlemmer straat 52, wordt de gehele maand januari een expositie gehou den van graffitikunst. Er zijn veertien werken te zien van de Leidse graffitikunstenaars Maniac, Soré, Zed, Maya, Days, De- meer, Kata, Yait, Jaiys en Hat. De expositieruimte is geopend op woensdag en donderdag van 12.00-17.00 uur en van 20.00-23.00 'Alphen op zijn best' rijn» Onder het motto 'Alphen op zijn best' is e bij het Alphense jongerencentrum Het Kasteel binnenkort een 'expositie' van het werk van jonge Alphense kunstenaars. Het gaat om kunst in de breedst mogelijke zin van het woord, dus ook werk gemaakt van vreemde materialen, sieraden, foto's, poëzie of muziek komen aan bod. De expositie, gehouden op 28 en 19 januari, wordt bovendien omlijst met een aantal activitei ten. Zo is er op 28 januari een muzikaal cabaretprogramma en de dag er na staat in het teken van de poëzie, waarbij Simon Vinkenoog te gast zal zijn. Voor meer informatie: 01720-32424 (Het Kasteel) of 01720-37863 (Oscar Knaapen). Cursus Kunstgeschiedenis in Alphen alphen aan den rijn Voor iedereen die van kunst houdt en meer te weten wil komen over achtergronden van kunst en kunste naars wordt er volgend voorjaar in Alphen een cursus gegeven door drs. Monique Hanrath. De cursus bestaat uit tien bijeen komsten. Er staat tevens een cursus op stapel waarin vrouwelij ke kunstenaars voor het voetlicht komen. Meer informatie bij Monique Hanrath, telefoon: 071-312123. De boerenrockgroep Normaal (heeft een nieuwe muzikant aan getrokken die de gelederen gaat versterken tijdens de Veldtocht 1993. Robert Colenbrander, die dit jaar samen met Willem Duyn zes maanden de plaats van zanger Bennie jolink over nam, wordt definitief de vijfde •man van Normaal. De onthulling vond plaats in het Achterhoekse dorp Halle bij het ouderlijk huis van Colen- brander. Onder oorverdovend geknal van vuurwerk dat minu tenlang aanhield, werd de 23- jarige gitarist door de leden van Normaal uit een berg hooi te voorschijn getoverd en gepre senteerd als het nieuwe oand- lid. „De plannen lagen er al ja ren om een vijfde man binnen de groep te halen", zei manager Martin Jansen. „Ik denk dat door het ongeluk van Bennie al les in een stroomversnelling is geraakt. Bennie krijgt nu meer vrijheid om zich te richten op bijvoorbeeld de aankondiging van de nummers. Het is een voordeel dat Robert al een half jaar in Normaal heeft gespeeld en dat hij een all-round muzi kant is. Hij bespeelt verschillen de gitaren, hij zingt en speelt accordeon. Wij waren het al gauw met elkaar eens dat Ro bert de nieuwe man moest wor den." Bert Voeten 1918-1992 Schrijver, dichter en vertaler Bert Voeten is op Tweede Kerstdag in Amsterdam op 74-jarige leeftijd overleden. Hij werd onwel tijdens een wandeling in de omgeving van zijn huis. Voeten verwierf grote bekendheid als vertaler. Zijn werk werd herhaaldelijk bekroond. In 1958 ontving hij de Martinus Nijhoffprijs voor zijn vertalingen van onder meer Molière, Shakespeare en Fry. Bert Voeten, geboren in 1918 te Breda en getrouwd met de schrijfster Marga Minco, kreeg na de Tweede Wereld oorlog bekendheid met zijn verzenbundel De Blinde pas sagier. In 1946 verscheen zijn aangrijpende oorlogsdagboek Doortocht dat werd bekroond met de Van der Hoogtprijs. Daarna volgde nog enige poë ziebundels, waaronder Met het oog op morgen dat in 1952 bekroond werd met de Jan Campertprijs. Taalvirtuositeit Zijn poëtisch werk verscheen te midden van de woelingen rond de Vijftigers en werd daardoor voor een deel over stemd. Voeten werd geprezen om zijn met grote aandacht beoefend vakmanschap en grote taalvirtuositeit. Hij was redakteur van bladen als Het Woord, Ad interim, Proloogen lange tijd van De Gids. De grootste faam ver wierf Voeten evenwel als ver taler van toneelwerk van on der meer Molière, Shake speare, Fry en Miller. Hamlet, De vrolijke vrouwtjes van Windsor en De koopman van Venetië behoren tot zij n meest geprezen vertalingen. Hij kreeg daarmee niet alleen de waardering van critici maar ook van het grote pu bliek. Van zijn vertalingen werden meer dan 100.000 exemplaren verkocht. Bert Voeten werd in 1958 be kroond voor zijn vertaalwerk met de Martinus Nijhoffprijs. Het is ook Nijhoff geweest die Voeten had aangezet tot ver taalwerk en die hem heeft aanbevolen bij de Haagse Co- medie waar hij zijn eerste ver- Iracht kreeg. Misstap In 1988 kwam er een smet op het blazoen van de schrijver- /vertaler door de onthulling van Adriaan Venema dat Voe ten aan het begin van de oor log voor de Kultuurkamer had gewerkt. Later in de oorlog ging Voeten in het verzet. Zijn aanvankelijke misstap had hij verzwegen omdat, zo ver klaarde hij destijds in een re actie op Venema's onthullin gen, nooit had kunnen op brengen ervoor uit te komen. Voeten is vandaag in alle stilte in familiekring begraven. Dochters van beroemde ouders breken nu ook internationaal door Zondagskinderen zijn ze zeker, de drie zingende vrien dinnen die als Wilson Phillips door de internationale showbizz stappen, daarover kan geen twijfel bestaan. Maar dat wil nog niet zeggen dat hun hele leven op rolle tjes verloopt. Juist na het spectaculaire succes van hun debuutalbum wereldwijde afzet van bijna negen mil joen exemplaren is hen gebleken dat er op gezette tij den ook flink moet worden geknokt om op andere mo menten te kunnen genieten. Want wellicht de voornaam ste consequentie van die 'droomdoorbraak' is geweest het dubbele verlies van onschuld en vrijblijvendheid. Een muzikaal monsterverbond: Wendy Wilson (staand), Chynna Phillips (zittend) e hebben altijd in enorme weelde gebaad." almere louis du moulin Gold het muzikale monsterver bond tussen Chynna Phillips (dochter van The Mamas The Papas-helft John en Michelle) en Wendy en Carnie Wilson (Beach Boys-brein Brian is hun vader) tevoren nog als een aar dig experiment, inmiddels moet elke stap zinvol zijn, is het niet in artistiek dan toch zeker in commercieel opzicht. Vandaar de grote terughou dendheid van de Californische dames met betrekking tot toe ren. „Iedereen wil weten hoe we live klinken, zelf staan we te po pelen om de mensen op te zoe ken, maar het is niet verant woord", verwoordt Chynna. „De economie in Amerika ligt op z'n gat, het concertgebeuren is ingestort. Met andere woor den: de voorzichtigheid is aan de macht. Dus toeren zit er voor ons nog even niet in, ondanks de geweldige platenverkopen. Vanzelfsprekend heeft de gloedvolle ontvangst van 'Wilson Phillips' (in eigen land goed voor vier nummer één hits) het getalenteerde zangtrio ook meer vrijheden bezorgd. De opvolger 'Shadows And Light' is volgens woordvoerster Chynna (24) het hoorbaar bewijs. .Alles waar bij het eerste album geen geld voor was kon nu ineens wel." Jeugdtrauma's „Het eerste album is min of meer de neerslag van onze na- ieve tienerjaren. De liefde en de knul zijn telkens het onderwerp. Dit keer hoor je vrouwen die iets hebben meegemaakt en die laten blijken dat ze weten wat er in de wereld te koop is." Ter indicatie: hun aandacht voor het probleem kindermis handeling komt tot uitdrukking en ook de vernederingen van migranten uit Latijns-Amerika komen aan de orde. Nog op merkelijker zijn evenwel de ont boezemingen over de eigen jeugdtrauma's als gevolg van hun slechte verhouding met hun beroemde vaders. De hui dige single 'Flesh And Blood' is een regelrechte wanhoopskreet van Wendy en Carnie aan het adres van de voor hen al jaren onbenaderbare Brian Wilson. Middels 'All The Way From New York' becommentarieert Chyn na haar moeizame relatie met haar vader John, die evenals de zonderlinge Beach Boy bijna aan alle roem ten onder ging. „We hebben altijd in enorme weelde gebaad, maar daarvoor ook een flinke prijs betaald", meent de jonge Phillips, die grotendeels is opgevoed door moeder Michelle die haar thuis confronteerde met een hele stroom illustere minnaars, on der wie Dennis Hopper, Mick Jagger en Warren Beatty. „Zelf heb ik overigens minder te kla gen dan Carnie en Wendy, wam ik heb met m'n vader intussen wel een redelijk contact. Zoals ik altijd trots op hem was is hij dat nu op mij. Maar we houden onze muzikale activiteiten strikt gescheiden. Ik zie ons ook niet samen gaan experimenteren, zoals vele mensen willen. Zo nauw is onze band immers nou ook weer niet en op muzikaal gebied is er duidelijk sprake van een forse generatiekloof." Jon Bon Jovi Wel hooggenoteerd op haar ar tistieke verlanglijstje staat een pittig duet met Jon Bon Jovi. Bovenaan de wensenladder prijkt echter een doorbraak als filmster. .Acteren is altijd mijn grootste liefde geweest," verteli Chynna. „Maar nu het met d» groep zo goed gaat ben ik ten aanzien van Hollywood nog huiveriger dan ik al was. De rol len die ik sinds onze doorbraak krijg aangeboden zijn nog ste reotieper dan ze al waren Dochters van beroemde ouders die vanwege hun afkomst hun draai in het leven niet kunnen vinden, mooie popzangeresjes die maar met zich laten sollen, allemaal verhaaltjes die ik zelf zo uit mijn mouw zou kunnen schudden, zó verschrikkelijk voorspelbaar." Kunstenaar Jan Peeters overleden Op tachtigjarige leeftijd is zondagavond de Amster damse kunstenaar Jan Peet ers overleden aan een hart stilstand. Peeters was tot tien jaar geleden een regel matige verschijning in het openbare leven van Am sterdam. Hij stond vooral bekend als aquarellist-inti- mist. Peeters doorliep de Rijks academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, waar hij de studierichting monumentale kunsten volgde, onder leiding van prof. R.A. Camperdonk. Na zijn studietijd werkte Peet ers onder anderen samen met bekende Nederlandse architecten, zoals Dudok. In de Stadsschouwburg van Amsterdam laat Peeters een monumentale mo zaïekmuur na, getiteld 'Commedia deH'Arte'. Ver der heeft hij een groot aan tal gebrandschilderde ra men in kerken en bejaar dentehuizen op zijn naam staan, waarvan de bekend ste in Krimpen aan den IJs- sel en Hillegom te vinden zijn. Een vast thema in zijn grotere werken vormt de beeltenis van een vredes duif. Het beginnend Nederlands talent wordt de dupe 1 als de Hilversumse platenmaatschappij CNR fail- liet gaat. Grote namen als André van Duin, Koos Alberts en Youp van 't Hek zullen makkelijk een andere maatschappij kunnen vinden. CNR is vol gens ingewijden het enige Nederlandse platen- concern dat bereid is risico te nemen met jong Nederlands talent. Volgens woordvoerder Mooij van Buma/Stem- ra in Amstelveen heeft het in surséance verkeren de CNR veel Nederlandse artiesten, zoals de Bra bantse groep Rowen Heze en Astrid Nijgh, een kans gegeven en veel geld in hun promotie gesto ken. ,Als CNR verdwijnt is dat een enorm ver lies", aldus Mooij. Hij verwacht geen problemen bij de inning van royalty's bij CNR, omdat die al tijd bij vooruitbetaling worden voldaan. Het managamentbureau van André van Duin in Rotterdam zegt zich helemaal geen zorgen te maken over de toekomst van hun artiest bij CNR. .André ligt lekker in de zon op Aruba. Wat CNR gebeurt is in de handen van wijze (de curator red.)", aldus een woordvoerder. Hij vindt het nog te vroeg om te speculeren over een overstap van Van Duin naar een andere maat schappij. Mooij en andere mensen in de platenwereld zeggen het ernstig te betreuren als CNR zou ver dwijnen als gevolg van het zakelijk geschil met het Amerikaanse Walt Disney-concern. CNR moet Disney zeven miljoen gulden aan video rechten betalen voor enkele Disney-produkties die op de Nederlandse markt gebracht zijn en er dreigen nog meer-schadeclaims van die kant. CNR zou ook dit jaar nog winst hebben ge maakt, ondanks de tegenvallende verkopen van Nederlandstalige muziek op cd. Het aandeel 'pol derpop' in de cd-markt, dat rijf jaar geleden nog twintig procent bedroeg, is gedaald tot 10 a 12 procent. Toch had CNR zich uitstekend gehand haafd in de markt tussen giganten als Polygram en Sony. leiden» wilfred simons In de Leidse regio vindt jaarlijks het video- en filmfestival 'Ci- nefleur' plaats. Het festival voor amateurfilmers, wordt dit jaar voor de negentiende keer ge houden. Traditioneel doen rijf clubs uit de regio mee en één van hen verzorgt de organisatie. Dit iaar is het de beurt aan de leidse Video en Smalfilm Liga: „We doen het voor de derde keer, dus ervaring hebben we wel. Toch brengt het iedere keer een enorme hoeveelheid werk met zich mee", aldus de twee bestuursleden van de stichting, Joop Ramp en Bertie Bethe. Bei de Leidenaars hebben als actie ve vutters de tijd om de organi satie ter hand te nemen. De Liga organiseert Cinefleur met veel plezier, vooral nu zij door de opkomst van video een tweede jeugd lijkt te beleven. Sinds haar oprichting, in 1942, beleefde de liga een lange bloei, maar op een gegeven moment kwam de klad erin. Bethe zegt hierover: „Het verval hing sa men met de teruglopende be langstelling voor film in het al gemeen. Mensen hadden geen zin meer om films te maken." Ramp vult haar aan: „De tech nische ontwikkelingen speelden ook een rol. Het ene systeem was nog niet op de markt of een nieuw systeem volgde het oude al weer op. Dat betekende voor de amateurs steeds nieuwe, kostbare uitgaven om up to date te blijven. Op een gegeven mo ment hadden de meesten daar geen zin meer in." „Smalfilm is nu helemaal uit de mode", weet Joop Ramp. „Camera's worden niet meer gemaakt, onderdelen zijn niet meer leverbaar. Bij veel fotoza ken kun je niet eens meer film materiaal krijgen. Alles is video tegenwoordig." Daarin schuilt dan ook de nieuwe kracht van de club. Bethe licht toe: „Iedereen heeft tegenwoordig een rideoappa- raat, maar bijna niemand kan er op artistiek verantwoorde ma nier mee omgaan. Als ik men sen iets zie opnemen, vraag ik ze wel eens: 'Doet u dat alle maal zonder statief?' Jawel, zeg gen ze dan, ik heb een vaste hand. Maar als je het resultaat bekijkt, zie je hoe het beeld bib bert en beeft en alle kanten op zwenkt. Tuinspuiten noemen we dat. Bovendien zijn die film pjes vaak véél te lang en dus Joop Ramp en Bertie Bethe: „ledereen heeft tegenwoordig een videoapparaat, n omgaan." oersaai. Een goed produkt duurt bijna nooit langer dan een kwartier." Leden van de Leidse Smalfilm en Video Uga krijgen tijdens de werkavonden van de club pro bleemgerichte cursussen. Ze le ren hoe ze hun opnamen van te voren kunnen plannen, hoe ze moeten monteren, welke pro blemen ze kunnen tegenkomen en wat ze daaraan kunnen doen. Binnenkort heeft de Liga daarvoor zelf alle techniek in huis. Met steun van het Prins Bemhard Fonds, de Stichting Zomerzegels en de gemeente Leiden kan de Liga namelijk hy permoderne apparatuur kopen voor projectie en montage. De leden gaan daarmee zelf hun vi deofilms afwerken. Ramp zegt: „Vroeger kon je videomateriaal ook wel monte ren, maar niet erg precies. Nu kun je echt beeldje op beeldje plakken; als de montage je niet bevalt, kun je ook weer heel eenvoudig een andere ordening aanbrengen." De Liga kan nog best wat le den gebruiken, zeggen Beth'c en Ramp: „Iedereen is welkom. Je hoeft heus niet begaafd te zijn om een videofilm te maken; wijzelf zijn ook maar heel sim pel bezig." Bethe doet vooral een beroep op vrouwen om de camera ter hand te nemen: „Waar je ook loopt, altijd zijn het de kerels die opnamen ma ken. Maar vrouwen hebben vaak een heel andere kijk op de zaak en die mag best eens wor den gezien." Het Video- en filmfestival 'Ci nefleur' wordt gehouden op za terdag 9 januari in Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Lei derdorp. Aanvang 20.00 uur. Films gemaakt door amateurs van Amfi-60 (Amateurfilmclub voor de Bollenstreek), Film en videoclub Aalsmeer (FVCA), de Haarlemse Smalfilm Liga (HSL), de Noordwijkse Filmclub (NFC) en de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL). Is één van uw goede voornemens dat u volgend jaar mooier gaat wonen? Doe dan tussen Kerst en Nieuwjaar een rondje Meubel plein Leiderdorp. Daar ziet u de nieuwste collecties. En kunt u natuur lijk genieten van de feestelijke ambiance. Informatie: 071-416585. NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15