'Leiderdorp kent te veel apotheken' Dromen van leesplaats onder de linde 'Oegstgeest is niet meer wat het is geweest' Regio Leiden IJsclubs stellen pistes open Eetfestijn bij SJZ Harry Mens weg uit Noordwijk WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 li redactie miep de craaff liesbeth b' caroline van leiderdorp uesbeth b Eén van de vier apotheken in Leiderdorp moet verdwij nen. Die eis stelt de zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid. Vooral de apotheken Loevestein en Haanraadts in het Oude Dorp op zo'n honderd meter afstand van elkaar zouden 'een opiossing moeten vinden'. In januari roept de zorgverzekeraar de pharmaceuten om de tafel. „Dat is de laatste poging om de problemen coulant op te lossen", aldus woordvoerder H. van Duyvenvoorde. zekerden weer bij ons op de stoep", legt Van Duyvenvoorde uit. „Door onze norm kunnen we garanderen dat die drie apo theken er volgend jaar nog zit ten. Voor onze verzekerden is dat duidelijker. En als we geen norm stellen, zitten we straks met tien apotheken in Leider dorp, die geen van alle rendabel zijn." Volgens Van Duyvenvoorde kan Leiderdorp later wel een vierde apotheek krijgen. „De gemeente groeit nog steeds en over een paar jaar zijn er mis schien wel voldoende inwoners voor een vierde apotheek. Maar dan moet die wel in een van de nieuwbouwwijken komen en niet in het Oude Dorp. Wij wil len een goede spreiding, niet twee apotheken direct bij elkaar om de hoek." Drie apotheken zijn volgens Zorg en Zekerheid meer dan voldoende voor Leiderdorp. De gemeente telt er nu vier. Boven dien wil apotheek Loevestein een dependance inrichten aan de Hoogmadeseweg, eveneens op circa honderd meter afstand van Haanraadts aan de Hoofd straat. Zorg en Zekerheid wil die vijfde apotheek in geen geval goedkeuren. „We weigeren de declaraties uit die apotheek te vergoeden", verklaart Van Duy venvoorde. „We gaan uit van een behoef tecriterium: één apotheek voor elke 8000 inwoners. Als een apotheek minder klanten heeft, komt de zorg in de knel. Dan moet hij op een gegeven mo ment sluiten en staan onze ver- De vier apothekers willen wel met elkaar praten, maar pein zen er niet over bakzeil te halen in de slepende concurrentie strijd. „Een gesprek is onze na drukkelijke wens, want het is de enige manier om de problemen op te lossen", aldus Loevestein- beheerder H. de Groot. Hij zegt er echter bij dat hij in het ge sprek toestemming hoopt te krijgen voor de dependance aan de Hoogmadeseweg. P. Haanraadts van de gelijk namige apotheek noemt een gesprek bij voorbaat 'een dood geboren kindje'. „Gezien de his torie verwacht ik niet dat dit iets kan oplossen", refereert Haan raadts aan de vele bezwaren die Loevestein vergeefs tegen zijn pharmacie maakte. „En ik pie ker er natuurlijk niet over mijn zaak te sluiten". Apotheek Boehmer aan de Florijn richtte eerder dit jaar een dependance op onder het seniorencomplex aan de Cor Gordijnsingel. Op de vraag of die apotheek 'Van der Laan' als jongste Leiderdorpse pharma- cie-telg zou moeten verdwijnen, wil beheerder L. de Graaf geen commentaar geven. De Leidse ijsvereniging Rijndijk-Hoge Mors, met een baan aan de Dobbedreef in de Stevenshof, hoopt de schaatsers morgen groen licht te geven. „Maar ik zeker is dat niet. De ijslaag was gisteren nog maar drie centimeter-dik", aldus secretaris W. Verboon. De enige natuurijs-club die Leiden nog telt had de laatste jaren niet te klagen over belangstelling. Vorige jaren wemelde het vlak na opening van de baan van de schaatsers. Verboon: „Daar willen we ook rekening mee houden. Het ijs moet in zo'n conditie zijn dat het niet de eerste dag meteen wordt kapotgereden." De Warmondse IJsclub opende traditioneel als eerste in de regio de ijsbaan, maar kan die naam niet langer waarmaken. Op z'n vroegst kan er pas in het weel einde in de Veerpolder worden ge schaatst. De schuif is pas zondag opengetrokken, waardoor op de baan nog onvoldoende water ligt. „We hadden eigenlijk de schuif een week eerder moeten opentrekken", aldus woordvoerder P. van Leeuwen. De Leiderdorpse ijsbaan gaat waarschijnlijk morgen open. Het ijs is in de Kleine Zandput van daag nog net iets te dun om schaatsers te kunnen dragen. De Oegstgeester baan achter kasteel Poelgeest opent eveneens morgen, zo wordt ver wacht. De ijsbaan aan de Voorschotense Nico- laas Maeskade gaat nog niet open. „We wachten op drie nachten acht graden vorst", vertelt secre taris H. de Boer van de plaatselijke ijsclub. De grootste zorg van de club is op dit moment om de jeugd van het ijs af te houden. Zoeterwoude heeft geen eigen ijsbaan. De schaatsvereniging ver wacht echter wel dat het ijs op de Zuidbuurtse- vaart zaterdag dik genoeg is om er korte-baan- wedstrijden te houden. Voorschotense bibliotheek bestaat 25 jaar voorschoten judy nihof Vaak kijkt directeur G. Starck naar het afgesloten binnen- pleintje van de Voorschotense bibliotheek. Doodzonde vindt ze het dat daar niets mee wordt gedaan. Het is groot genoeg voor een uitbreiding van de leeszaal en de aanleg van een terras. Er staat een imposante lindeboom, er liggen grauwe stoeptegels en daarmee houdt het op. Het is een afgesloten ruimte waar nooit iemand komt. Starck ziet er liever be zoekers op een terras zitten, ter wijl ze met een kop koffie de krant lezen. „Als ik daaraan denk, gaat m'n hart sneller kloppen." Toch kijkt ze niet on tevreden terug op de afgelopen kwart eeuw, die 'haar' biblio theek nu bestaat. Integendeel. Het is eigenlijk steeds beter ge gaan met de uitleen. Sinds de verbouwing van het onderko men aan de Wijngaardenlaan, anderhalf jaar geleden, en de uitbreiding van de collectie met cd's, steeg het aantal leden zelfs met ongeveer vijfhonderd. Maar het kan nog beter. Graag zou ze zien dat de Voor schotense bibliotheek een echt ontmoetingspunt wordt, een trekpleister voor de inwoners van Voorschoten. De mogelijk heden van het pand kunnen nog beter worden benut. Bij voorbeeld, door het binnen- pleintje beter aan te kleden. Katholiek Starck is vanaf het prille begin in 1962 bij het Voorschotense bibliotheekwerk betrokken. „Veel mensen zeggen dat je na verloop van tijd van baan moet veranderen. Maar het is nooit in mijn hoofd opgekomen. Ik ben het werk steeds leuk blijven vin den, ben nog steeds gemoti veerd." Toen Starck in Voorschoten begon, had de gemeente nog twee aparte bibliotheken: de al gemene en de katholieke. In ja nuari '68 fuseerden die. Het meest frappante in de vijfen twintigjarige geschiedenis is de grote zelfstandigheid die de Voorschotense bibliotheek, te gen alle regels in, wist te behou den. Ze verdiende zelfs het pre- G. Starck: „Toen er nog genoeg geld was, kon je in Nederland geen stap zetten zonder over een bibliotheek te struikelen.' FOTO JAN HOLVAST dikaat 'kleinste zelfstandige bi bliotheek in Nederland'. In 1975 werd namelijk een wet van kracht, die bepaalde dat bibliotheken in gemeenten met minder dan 30.000 inwo ners zich moesten aansluiten bij de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC). Dat zou beteke nen dat de Voorschotense uit leen samen met acht andere bi bliotheken in de regio onder één rayondirecteur zou komen te vallen. Dat wilden bibliotheek en gemeente niet. Ze hielden liever zelf de touwtjes in han den. Dankzij de inspanningen van de gemeenteraad, werd voor Voorschoten een uitzondering op de wet gemaakt. En dat bete kende dat de bibliotheek, van niemand afhankelijk, een ge heel eigen collectie kon opbou wen. Terwijl veel andere biblio theken die bij de PBC waren aangesloten, alleen boeken in huis hadden, bezat de Voor schotense bibliotheek al vroeg een grote verscheidenheid aan bladmuziek, diaseries en ge sproken boeken op cassette band. Sinds 1975 is de 'biep' geves tigd in het pand aan de Wijn gaardenlaan, een voormalige la gere school. Het gebouw vol doet volgens Starck nog steeds prima en dat is mede te danken aan de ingrijpende herinrich ting en opknapbeurt van vorig jaar. „Dat is echt een zegen ge weest. Het gebouw is er niet groter op geworden, maar toch lijkt het veel ruimer." Starck vraagt zich wel af of in de toe komst met de huidige ruimte kan worden volstaan. „De men sen krijgen steeds meer vrije tijd. Dat is vooral te merken aan de belangstelling voor de lees zaal met kranten en tijdschrif ten. Die zit vaak stampvol." Ze vindt echter wel dat de bi bliotheek voldoende materiaal heeft. „We hoeven in een kleine gemeente als Voorschoten geen collectie zoals in Leiden of Den Haag te hebben. Je moet hier niet volledig willen zijn; niet alle werken van alle auteurs willen aanschaffen." Ook een dependance in Noord-Hofland heeft voor Starck geen prioriteit. Een de pendance is relatief zeer duur, vindt ze. „Toen er nog genoeg geld was, kon je in Nederland geen stap zetten zonder over een bibliotheek te struikelen. Dat kan in deze tijd van bezui nigingen niet meer. Dan heb ik liever één heel goede voorzie ning aan de Wijngaardenlaan, dan twee vestigingen van mati ge kwaliteit." Jongens stelen stro voor brandstapel wassenaar Vijf Wassenaarse jongens (17 tot 23 jaar oud) zijn gisteravond in hun woonplaats aangehouden terwijl ze aan het slepen waren met balen stro en een groot aantal houten pallets. Ze bleken de spullen te hebben gestolen bij een bollenkweker aan de Zonneveldweg. Ze wilden de buit gebruiken voor het ma ken van een brandstapel op oudejaarsavond. Vuurwerkbom richt grote schade aan wassenaar Een geëxplodeerde vuurwerkbom heeft de afgelopen nacht op de Starrenburglaan in Wassenaar voor de nodige scha de gezorgd. Een aantal ruiten van de Rabobank ging aan digge len en een brievenbus vloog de lucht in. Door de rondvliegende scherven liep een geparkeerde auto aanzienlijke schade op. De politie vermoedt dat de bom in de brievenbus is gegooid. Klant op de vuist met cafébaas wassenaar Bij een vechtpartij met een klant in zijn café aan de Rijksstraatweg in Wassenaar heeft een 44-jarige caféhouder ern stige verwondingen opgelopen aan zijn hoofd en gezicht. De ca féhouder'wilde rond 1.00 uur zijn zaak sluiten en vroeg de laatste klant het pand te verlaten. De 21-jarige Wassenaarder zat echter achter een gokkast en wilde zijn spel uitspelen. Toen de caféhouder aandrong op zijn vertrek, werd de klant zo kwaad dat hij hem in elkaar sloeg. De klant werd in de loop van de nacht in zijn woning aagehouden. Auto tot twee keer toe aangereden wassenaar Een 38-jarige Wassenaarse automobilist is gister middag op de Katwijkseweg in Wassenaar met zijn auto tot twee keer toe aangereden. De bestuurder reed op de Katwijkseweg en wilde de Bronckhorstweg inslaan. Toen hij had voorgesorteerd en stilstond, werd hij van achteren aangereden door een 52-jari ge Katwijkse automobilist. Door de klap schoofde wagen een eind vooruit, waardoor een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 42-jarige Katwijker, hem niet meer kon ontwijken. De Katwijker liep bij de aanrijding letsel op aan zijn gezicht. zoeterwoude Zo'n 230 jonge voetballers werkten gistermor gen moeiteloos ruim 400 broodjes, 12 krenten- en een dozijn bruine en witte broden weg. De Zoeterwoudse voet balvereniging SJZ had voor het traditionele oudejaarsontbijt de plaatselijke bakkers afge stroopt om de voetbaljeugd van 6 tot en met 18 jaar van een broodmaaltijd te voorzien. Ook de scheidsrechters, chauf feurs en trainers wilden het eet-festijn op sportpark Haas broek niet missen. In een oog wenk brachten de SJZ'ers de voedselvoorraad op nul. FOTO HENK B noordwuk paul de vlieger Harry Mens heeft naar eigen zeggen binnenkort geen on roerend goed meer in Noordwijk. /\lle 'projecten' waarbij hij op de een of an dere wijze was betrokken, zijn volledig in handen geko men van Chesterfield Properties (Chesprop), een bv waarin Mens geen belan gen zegt te hebben. „De aan delen van Chesprop zijn alle maal van Ronnie van de Put te en Lex Schrijver. De be kende panden en stukken grond zijn dan ook volledig in eigendom van dit duo", aldus Mens. Het Gat van Palace, waarop het prestigieuze Sea Palace Residence moet verrijzen, Hotel Noordwijk, de voorma lige kunsthandel Meier aan De Grent, een tweetal pan den in de Hoofdstraat, het Circustheater-terrein, Zinger; volgens Harry Mens zijn al deze zaken eigendom van Chesprop. of worden ze dat binnenkort. Schooljeugd 'kijkt om zich heen' VRIJE TIJD oegstgeest annet de jong 'Kijk om je heen' was de opdracht die leerlingen van vier Oegstgeester basis scholen een aantal weken geleden kre gen van hun meesters en juffen. Op de tentoonstelling in de openbare biblio theek van Oegstgeest die dezelfde naam draagt, zijn deze kerstvakantie de resultaten te zien. De meningen over wat mooi en waardevol of juist le lijk en verwerpelijk is, zijn verdeeld. Maar het kinderoog blijkt uiterst kri tisch. Dat het raadhuis aan het Wilhelmi- napark moet blijven, staat in de expo sitie buiten kijf. Gezien de aandacht die deze kwestie van de kinderen krijgt met foto's, collages en bouwwerken is het behoud van het raadhuis voor hen van groot belang. De oudste leerlingen van basisschool Oudenhof-Bokkesprong schilderden het raadhuis op een tegel en zetten daarbij de vraag: 'Moet dit echt ver dwijnen?' Een andere groep liet haar verbeelding werken en ontwierp een nieuw gemeentehuis, in vele kleuren, voorzien van de tekst: Na de kleurrijke discussie, een kleurrijk gemeentehuis. De kinderen uit Oegstgeest doen ken nelijk ook al aan politiek, of zou het de invloed van de meester zijn? „Dit moét weg", was het unamieme besluit van de kinderen over het kunst werk aan de Hofdijck. Hele boek- en bouwwerken zijn aan het kunstwerk met de rode bielsen gewijd en de reden dat het moet verdwijnen, is naar het idee van de Oegstgeester jeugd simpel weg 'omdat het lelijk is'. Het is nog maar de vraag of het pro ject een initiatief van de Vereniging Oud Oegstgeest om de jeugd kennis te laten nemen van het culturele erfgoed het gewenste effect heeft opgele verd. Steeds mahr weer komt in de werkstukken van de kinderen naar vo ren dat zij zich het meest druk maken om de dingen die in hun leven belang rijk zijn, zoals het clubhuis van hun vereniging of het schoolgebouw waar ze de week doorbrengen. Zo hangen er Een aantal kinderen is zeer ontevre den over het Emmaplein zoals het er nu uit ziet. Om hun waarde-oordeel kracht bij te zetten maakten ze een re constructie van het vorige Emmaplein en een tekening van het plein van nu. De onderschriften bij de tekeningen maken een hoop duidelijk. „Vroeger was het Emmaplein een mooi klassiek pleintje met een oude lantaren, een oude brievenbus en mooie bomen. Nu is het een lelijk Haaswijk-pleintje en je kan er geen slootje meer springen." Kinderen van 6 tot 12 jaar maken zich eerder druk om zwembad Poel meer en de Klinckenbergerplas 'omdat je daar zo lekker kunt zwemmen', dan om monumenten als het Groene Kerk je en kasteel Oud Poelgeest. Het pro ject heeft wel bereikt dat een groot deel van de Oegstgeester jeugd zich inmid dels bewust is van het bestaan van der gelijke monumenten. 'Kijk om je heen' heeft bij de deelne mende kinderen blijkbaar wel het een en ander losgemaakt. Dit heeft geleid heeft tot een aantal nieuwe kreten on der de jeugd. 'Oegstgeest is niet meer wat het is geweest', is de meest pessi mistische. De tevreden jeugd voelt zich beter bij het motto 'Oost West, Oegst geest best'. Nieuwjaarsreceptie 1 De Zoeterwoudse voetbalvere niging SJZ houdt op zondag 3 januari vanaf 16.00 uur haar nieuwjaarsreceptie. Voor die tijd spelen het huidige eerste elftal en het eerste van tien jaar geleden tegen elkaar. Nieuwjaarsreceptie 2 Radio Warmond Lokaal houdt op 3 januari een nieuwjaarsre ceptie in kantine van ae War mondse IJsclub in de Veerpol der. De bijeenkomst begint om 17.00 uur. Aanwezigen kunnen van 18.00 tot 19.00 de uitzen ding van Warmond Lokaal live meemaken. Nieuwjaarsreceptie 3 De Leiderdorpse drumfanfare Tamarco houdt 3 januari een nieuwjaarsreceptie in het club gebouw aan de Splinterweg in Leiderdorp. Aanvang: 14.00 uur. Accordeonconcert De Wassenaarse accordeonver eniging 'Door Vriendschap Sterk' geeft op 6 februari een concert in cultureel centrum Warenar. Het orkest speelt van af 20.00 uur. Reanimatie Cursussen Reanimatie worden in de maanden januari, februa ri, maart en april gehouden in het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. De cursus duurt drie avonden van elk twee uur en kan worden gevolgd door per sonen van 15 jaar en ouder. De kosten bedragen 45 gulden. Voor aanmelding en informatie: 071-315113.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13