Leidsch ill Dagblad .750 Moslims klaar voor bevrijding Sarajevo Tien halen, vijf betalen Zigeuners zoeken heil in klooster Israël bereid Palestijnen te helpen i 14 15 Bommen van vuurwerk in Katwijk Meubels half geld Politie entert schip op Ringvaart Uitbreiding Holiday Inn uitgesteld HEMA' BEL: Overval op posttrein GOED NIEUWS DINSDAG 29 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40044 LOSSE NUMMERT f f,55 Vuurwerk LeidseJazzweek 'Verhalen dat Ne derlanders voor De dertiende Leidse Jazzweek begint op weer meer geld vuurwerk 9 januari en wordt nog afsteken, berusten op nat- swingender dan voor tevingerwerk'. gaande keren. Kiebert /t /"Trainer Rob Kiebert I is in gedachten al bij Rijnsburgse Boys, de club waarbij hij volgend jaar aan het roer staat. Bush dreigt Servië met bombardement Belgrado Moslim-troepen in Bosnië bereiden een grootscheepse aanval op de Servische belege raars van Sarajevo voor. Dit heeft volgens de Britse BBC een VN-woordvoerder bij de vredesbesprekingen in Genève verklaard. Tegelijkertijd heeft zowel VS-president Bush als VN-secretaris-generaal Boutros Ghali Servië gewaarschuwd dat internationaal in grijpen nabij is om het Servische expansionisme een halt toe te roepen. GENÈVE- DPA VN-waarnemers in Sarajevo menen dat een aanzienlijk aan tal moslim-soldaten zich ten zuiden van de Bosnische hoofd stad op een heuvel aan het ver zamelen is om verloren terrein terug te veroveren en Sarajevo te bevrijden van het acht maan den durende beleg door Bosni sche Serviërs. De Bosnische president Izet- begovic zei gisteren in Genève dat de burgeroorlog, die tot dusver meer dan 17.000 levens heeft geëist en meer dan een miljoen mensen uit hun huizen heeft verdreven, waarschijnlijk tot het voorjaar zal voortduren. Twee 'levensgevaarlijke' vuur- werkbommen, een fikse schaal met kruit, meer dan duizend kleine en honderd grote strij kers en een pakket siervuurwerk zijn gisteravond aangetroffen in een woning aan de Katwijkse Treubstraat. De politie betrapte twee Katwijkers van 21 en 22 jaar bij het maken van de bom men. De politie kwam de twee op het spoor nadat ze anderhalve week geleden een 'proefbom' tot ontploffing hadden gebracht in een parkje bij de torenflats. Via-via kwam een speciaal vuurwerkteam bij het adres aan de Treubstraat terecht, waar het duo op heterdaad werd betrapt. „De mogelijkheden voor een vreedzame regeling zullen zeer, zeer gering zijn omdat ik niet geloof dat de Serviërs hun agressie zullen stoppen", aldus Izetbegovic. Hij zei dat de Bosnische rege ring „politieke en militaire" middelen zou gebruiken om een einde te maken aan de Ser vische blokkade van Sarajevo en dat het Bosnische leger „het ini tiatief in het veld" had. In het noorden van Sarajevo werd volgens het persbureau Tanjug en de Kroatische radio ook afgelopen nacht zwaar ge vochten. Servische soldaten proberen, zo werd gemeld, de grootscheepse aanval tegen te (advertentie) HILLEGOM - Ann Christian Art meubelproduktie, import/exportbedrijf meubelgroothandel, houdt magazijnverkoop van diverse beurs- en partijgoederen voor halve prijs en andere meubelen met zeer hoge kortingen in modern en klassiek. Grote keuze in banken, Engelse Chesterfields en fauteuils, gestoffeerd in nieuwe dessins, moderne lederen bankstellen in diverse kleuren en combinaties, kasten, tafels en stoelen, salontafels, secretaires, senioren-fauteuils, bedbanken enz. Eiken in donker, blank en honingkleur. Modern in: wit, meubels nodig heeft, kan dus nu een grote slag slaan bij Ann Christian Art aan de Weerlaan 15 te Hillegom. Openingstijden: I.v.m. de feestdagen gewijzigde openingstijden. De verkoop start dinsdag 29/12, woe. 30/12 II.00-16.00 uur; do. 31/12 van 11.00-17.00 uur; zat. 2/1 van 11.00-17.00 uur. Op donderdag 31 december zijn onze kantoren om 16.00 uur gesloten. Voor het plaatsen van advertenties in de diverse rubrieken op donderdag 31 december en zaterdag 2 januari zijn de sluitingstijden als volgt: Donderdag 31 december: autorubriek, dinsdag 29 december 15.30 uur Zaterdag 2 januari: onroerend goed, woensdag 30 december 15.30 uur personeel, woensdag 30 december 15.30 uur gewone advertenties, donderdag 31 december 11.00 uur familieberichten, donderdag 31 december 15.00 uur Maandag 4 januari: Gewone advertenties, donderdag 31 december 11.00 uur Familieberichten, maandag 4 januari 08.00 uur Directie Leidsch Dagblad Saucijzebroodje 1.50 •ding geldig t/m 2 januari 1993. Zo la houden. President Bush heeft de Servische leiders in een brief gewaarschuwd dat de VS mili tair zullen ingrijpen als Servië in de voornamelijk door etnische Albanezen bevolkte provincie Kosovo een conflict uitlokt. Ook Servië zelf zal in dat geval niet van een Amerikaanse aanval ge vrijwaard blijven, waarbij onder andere wordt gedacht aan een bombardement op Belgrado. Daarnaast zegt Bush in de brief dat Amerikaanse toestellen zullen worden ingezet voor de naleving van het vliegverbod boven Bosnië, waartoe in okto ber werd besloten, zodra de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties een resolutie heeft aan- Inwoners van Sarajevo zoeken dekking op de begraafplaats tijdens een mortierbeschieting vanuit de bergen. genomen waarmee de geallieer de luchtmachten het recht krij gen Servische overtreders van het vliegverbod aan te pakken. Boutros-Ghali waarschuwde gisteren in Genève president Cosic van rest-Joegoslavië voor een dreigende militaire inter ventie in Bosnië. Frankrijk dat zich lang heeft verzet tegen mi litair ingrijpen, lijkt nu ook op de Amerikaanse lijn te komen. Pagina 5: Serviërs op de vlucht voor wraakacties Bosnische moslims. Dronken schipper vaart tegen brug AALSMEERPERBRUG BILL MEYER Een wilde achtervolging op de Ringvaart is vannacht geëin digd met de arrestatie van een schipper uit Kampen. Vier po litieagenten in een motorsloep achtervolgden een kapotgeva- ren tankschip vol melasse met aan het roer een dronken schipper. De agenten enterden het schip en sloegen de man in de boeien. Melasse is een stroop van suikerbieten die wordt gebruikt voor veevoer. De politie kreeg vannacht rond half een de melding dat een schip tegen de brug over de Ringvaart in Aalsmeerder- brug was gevaren. Vier agenten in twee auto's zagen de tanker met kapotgevaren roef richting Rijsenhout varen. Stoptekens van de politie werden door de schipper genegeerd. De agenten vonden langs de wal een motorsloep met een volle tank brandstof. De eige- De roef raakte zwaar beschadigd toen het schip de Aalsmeerderbrug ramde. foto jan verhoog naar bleek bereid met de agen- Een bloedproef wees uit dat de ten achter de tanker aan te va- man een alocoholpromillage ren. Eenmaal langszij geko- van 1,2 had. Hij is ingesloten men, enterden de agenten het en wordt vandaag door de schip. De 49-jarige schipper rijkspolitie te water verhoord, meerde daarop het schip af. LEIDEN ELLEN VERBUNT Het conferentiecentrum zou worden gebouwd op de plaats waar nu de tennisbanen liggen. Vol gens Worms was er bij het maken van de plannen grote behoefte aan een groot vergadercentrum in Leiden. „We moesten vaak nee verkopen. Het Noordwijkse hotel Huis ter Duin heeft kunnen in spelen op de trend bij ondernemers om vergade ringen buiten het bedrijf te houden", zegt aldus Worms. De directeur van Holiday Inn voorziet nu ech ter geen groei meer op die markt. „Door de eco nomische recessie vergaderen bedrijven weer va ker binnen de eigen muren." Pagina Leiden: Problemen bij Ravast mogelijk oorzaak afblazen plannen. De plannen van Holiday Inn om in Leiden voor 25 miljoen gulden uit te breiden, zijn voorlopig in de ijskast gezet. Het bedrijf is minder optimistisch over de toekomstige vraag naar hotelkamers en de behoefte aan vergadercentra dan enkele jaren geleden. General manager M. Worms sluit niet uit dat de plannen op langere termijn toch worden uitgevoerd. Twee jaar geleden presenteerde het hotel plan nen voor honderd extra tweepersoons-kamers en een nieuw conferentiecentrum waar ruim dui zend personen kunnen vergaderen. Momenteel beschikt Holiday Inn over tweehonderd hotelka mers en zes vergaderzalen. HEESWUK-DINTHER/HAARLEM ANP RENS KOLDENHOF De groep zigeuners uit het voormalige Joegoslavië die al enkele weken door Nederland zwerft, is vanmorgen even na drie uur aangekomen op het terrein van de Abdij van Beme in het Noordbrabantse Heeswijk-Dinther. Ze mogen daar één dag blijven. Vandaag willen zij opnieuw overleg met de ministeries van WVC en jus titie. Gistermiddag kwam de groep aan bij de Ripperda-kazerne in Haarlem. Daar ontstond een conflict met de Bosnische mos lims met wie de katholieke zi geuners onder één dak moesten verblijven. „De moslims begon nen in de eetzaal de zigeuners uit te schelden en vervolgens liep het uit de hand", aldus P. van Eeuwijk, woordvoerder van ROM, de belangenvereniging van woonwagenbewoners. Hij stelt dat de ministeries hadden moeten weten dat dit tot span ningen kon leiden. De groep zigeuners is inmid dels aangegroeid tot 45 perso nen omdat kinderen zijn opge haald bij familie. Ze willen een geschikte plaats met basisvoor zieningen waar ze de procedure voor de ontheemdenstatus kun nen afwachten. Volgens directrice A. Smits van het tijdelijke opvangcen trum in de Ripperda-kazerne is gehandeld volgens de schrifte lijke overeenkomst die eerder was opgesteld. „Maar de sfeer lijkt me zodanig verpest dat de groep hier niet terug kan ko men", zei Smits na afloop. JERUZALEM Rtr-AFP Israël is bereid humanitaire hulp toe te la ten voor de 415 verbannen Palestijnen die nu al twaalf dagen vastzitten in het zuiden van Libanon, mits de regering in Bayrut dat ook doet. Israël liet ook weten dat tien van de gedeporteerden naar Israël mogen te rugkeren omdat hun uitwijzing op een fout berust. Israël wil een medisch team doorlaten, wanneer Libanon zorgt voor een konvooi voedsel en water, aldus een woordvoerder van het Israëlische ministerie van defensie. Premier Rabin en minister Peres (buiten landse zaken) zullen deze kwestie morgen bespreken met de speciale VN-gezant Ja mes Jonah. Volgens de Israëlische radio zou Israël instemmen met een eenmalige hulp actie als Libanon de verdere verzorging op zich neemt. Israël en Libanon schuiven de verant woordelijkheid voor het lot van de Palestij nen op elkaar af en weigeren daarom het Internationale Comité van het Rode Kruis tot de bannelingen toe te laten. Ook Jonah mag de gedeporteerden niet bezoeken, niet vanuit Israël en niet vanuit Libanon. Tien van de 415 gedeporteerden mogen terugkeren omdat na een nieuw onderzoek is gebleken dat zij zonder reden en zonder vonnis zijn verbannen, zo meldde het Israë lische leger gisteravond. Wanneer en hoe zij zullen terugkeren is niet bekend. Sommi gen van hen zullen in Israël alsnog moeten terechtstaan wegens gewelddadigheden. Jonah, die zondag in Jeruzalem met Is raëlische regeringsvertegenwoordigers sprak, had gisteren een ontmoeting met Pa lestijnse leiders uit de door Israël bezette gebieden. De leiders, die alle stromingen vertegenwoordigden waaronder ook het fundamentalistische Harnas, zijn van me ning dat Israël de 415 onmiddellijk moet te rugnemen. „Israël krijgt altijd een voorkeursbehan deling. Het is nog nooit ter verantwoording geroepen voor iets dat het heeft gedaan en het heeft nog nooit een VN-resolutie uitge voerd", zei woordvoerster Hanan Ashrawi. De situatie van de bannelingen blijft in tussen uiterst slecht. Omwonende dorpelin gen delen kleren, voedsel en kerosine uit, maar dat is bij lange na niet voldoende. Is raël hield gisteren nog een hulpkonvooi met kleren, voedsel en medicijnen tegen. Het konvooi was georganiseerd door Taleb al-Sanaa, een afgevaardigde van de Arabi sche Democratische partij in de Knesset. Hij moest echter onverrichterzake terugke ren. Premier Rabin heeft een legereenheid uit de bezette Gazastrook gehaald, omdat die schietbevelen heeft overtreden. De eenheid had in Khan Younis twee broers doodge schoten. De militairen zijn echter verplicht eerst waarschuwingsschoten te lossen. In dit geval zouden ze zich daar niet aan heb ben gehouden. Geen krant ontvangen? 071-161499 atirdag 10 00-12.00 inr HET WOORD IS AAN Benjamin Disraeli Tijd is de grote heelmeester. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Programma's Regio Religie Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 17 HET WEER Verwachting tot morgenavond Vannacht matige vorst Weinig bewolking. Minimumtem peratuur van min 2 tot min 7 gra den, middagtemperatuur rond het vriespunt. Weinig wind. De zigeuners lieten blijken zich bedrogen te voelen door het ministerie van WVC. Vol gens hen was toegezegd dat ze hun caravans op een grasveldje buiten de kazerne mochten plaatsen. De muren van de ka zerne en de slagboom met be waker voor de poort gaven de zigeuners het gevoel alsof ze in een gevangenis terecht waren gekomen. Bovendien bleek dat het stoken van een kampvuur en het zelf koken van voedsel niet waren toegestaan. Pagina 3: TVe zitten hier half in de gevangenis'. Onbekenden hebben gister avond rond half twaalf de ma chinist van een uit Den Haag af komstige posttrein onder be dreiging van een pistool ter hoogte van Vleuten-De Meem tot stoppen gedwongen. Het is nog niet bekend of postzakken zijn gestolen. De daders wisten te ontsnappen. Volgens de eerste gegevens heeft in elk geval de overvaller met het pistool zich in Den Haag in de trein laten insluiten. Of de andere (twee, drie of vier) overvallers ook al in de trein za ten of de trein zijn binnenge gaan terwijl die stilstond, is nog niet bekend. De machinist uit Den Haag kwam met de schrik vrij en is met een taxi naar huis gebracht. '7 Leidsch Dagblad I 1 -ui ui nun~V NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i Voorletters:- Postcode: I Plaats. i Tel.: TarieVenslag van Lufthansa binnen Europa SCHIPHOL BILL MEYER De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa lijkt een ta- rievenslag in Europa te ontkete nen. Voor slechts 299 gulden kunnen reizigers vanaf Schiphol via Duitsland naar alle plaatsen in de EG vliegen. Vluchten van af Schiphol naar Duitse bestem mingen kosten 199 gulden. De KLM heeft nog niet gereageerd op de tariefsverlagingen. Daar wordt volgens een woordvoer ster nog op gestudeerd. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f28,75)* Per kwartaal, j (f82.85). j Q Per kwartaal, S (f82,85)*. J *Nr. bank/giro-. j Handtekening: i acceptgiro utomatisch

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1