Leiden Regio Inbrekers slaan slag 'Politie verminkte verklaring' Drenkelinge is nu buiten levensgevaar Dienstverlening voor hardnekkige inbreker Brand verwoest woning MAANDAG 28 DECEMBER 1992 971 9 redactie: janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman 071 -161417 Brand in Marnixschool voorkomen leiden Een 28-jarige Leidenaar heeft gisteravond een brand in de Marnixschool aan de Houtmarkt kunnen voorkomen. De man liep even na negen uur langs de school en zag dat een ruit was ingegooid waarachter 'iets' brandde. De Leidenaar is vervol gens naar binnen gegaan en hij heeft de brandhaard het ging om een molotov-cocktail weer naar buiten gewerkt. In de school bleef een brandvlek op de vloer over. Van de dader of da ders ontbreekt ieder spoor. Het 6-jarige Leids meisje dat woensdagmiddag in zwempara dijs Tropicana bewusteloos uit het water is gehaald, verkeert buiten levensgevaar. Het onge luk tijdens een dagtochtje dat door het buurthuis Op Eigen Wieken was georganiseerd. De ongeveer 30 kinderen be zochten woensdag met vier be geleiders en een aantal ouders het Rotterdamse zwemparadijs. De kinderen lagen nog geen half uur in het water toen het ongeval plaats had. Na reani matie werd de drenkeling naar Leiden is tijdens de kerstdagen geteisterd door een golf van inbraken. Bij de politie kwamen de afgelopen dagen maar liefst twintig meldingen binnen van inbraak, inslui pingen en pogingen daartoe. de intensive care-afdeling van het Sophia kinderziekenhuis ge bracht. Ze hoeft inmiddels niet meer kunstmatig beademd te worden en is buiten levensge vaar. Achteraf bleek dat de 6-jarige niet kon zwemmen en geen zwemvest droeg. Volgens direc teur K. Schouten van de Stich ting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL), wordt een kind onder de acht begeleid door een ouder. Dit was nu niet het geval. Een 16-jarig nichtje van het meisje hield een oogje in het zeil. De daders kwamen de wonin gen in veel gevallen binnen door de achterdeur te forceren. Ze waren voornamelijk 's nachts actief. Hun buit bestond meestal uit hi-fi-, cd-, video- en foto-apparatuur. Op eerste kerstdag werd er in gebroken in woningen aan de Os en Paardenlaan, de Van der Duijnstraat, Verdistraat, Surina- mestraat, Coornhertstraat, Ui terstegracht, Diamantlaan en bij een restaurant aan de Pieter- skerkchoorsteeg. Op tweede kerstdag waren dieven actief in de Mont- gomerystraat, Surinamestraat, Middelweg, Smaragdlaan, Van Beuningenlaan, Rapenburg, Zusterhof en de Hoefstraat. Gis teren kwamen daar nog de Haagweg, Diamantlaan en een winkel aan de Hoogstraat bij. De politie is verrast door de hoeveelheid inbraken: „Het is een vrij uitzonderlijk hoog aan tal voor de kerstdagen. Normaal is vooral eerste kerstdag een stille dag. Maar de laatste tijd is er sowieso in Leiden sprake van een verhoogd aantal inbraken", aldus politie-woordvoerder D. Graveland. leiden Een korte maar felle, uitslaande brand heeft gisterochtend een woning aan de De Ruijterstraat (Zeeheldenbuurt) volledig vernield. In het huis sliep een familie bestaande uit een 27-jarige man, zijn één jaar jongere vrouw, twee kinderen en een 19-jarige kennis. Omstreeks kwart over elf ontdekten de buren dat de woning in brand stond. De vrouw en de kinderen konden tijdig de woning verlaten maar de mannen moes ten via de dakkapel naar beneden springen. Hierbij raakte een van hen aan de enkel gewond. De binnen enkele minuten gearriveerde brandweer was het vuur snel meester. Maar zij kon niet voorkomen dat de brand voor een schade van ongeveer 180.000 gulden zorgde. Ook de aangrenzende woningen liepen rook- en waterschade op evenals de auto van de 27-jarige man die voor de deur stond. De hele familie moest met ademhalingsproblemen naar het AZL worden vervoerd. De brandweer is met een onderzoek be gonnen naar.de oorzaak van de brand die in ieder geval op de benedenverdieping is begonnen. FOTO REINOUT VAN OULICK PRETTIGE DAGEN Een jaar is bijna verstreken, een nieuw jaar breekt aan, en dat valt het beste af te lezen op de klassieke scheurkalender die elke dag van het jaar in beeld brengt. Een scheurka lender dient dagelijks gedisciplineerd te worden bijgehouden, en daar mankeert het nog wel eens aan. Niet zelden wordt vergeten een weekje te scheuren, of schiet er een periode bij in door bijvoorbeeld vakantie. Dan is een in- haalscheurbeurt noodzakelijk en gaan da gelijkse grappen, wijsheden of informatie meestal verloren. Sommige kalenders zijn zo populair dat de eigenaar niet eens wil scheuren. De kalender blijft dan als een moppen- of stripboek intact. De enige op lossing is om dan maar twee identieke ka lenders aan te schaffen, een om te scheuren en een om te bewaren. Scheurkalenders zijn er te kust en te keur. Stripscheurkalenders zoals die van de kat Garfield en het hondje Snoopy, moppenka- lenders van André van Duin en Piet Bam- bergen en de erotische Playboykalender, om er maar een paar te noemen. De gespecialiseerde poster- en wenskaar tenzaak 'Pictures' aan de Haarlemmerstraat heeft een aardige verzameling. Absolute topper is de hardrose Loesje-kalender, vol met toepasselijke aforismen; zoals het aan gepaste spreekwoord: Zoals de ouden zon gen, Nintendoën de jongen. Oftewel het culturele verval in het huidige computertij dperk. Tekst Frank Buurman Foto Loek Zuyderduln Raadsman verdachte coke-deal: leiden roy klopper Het gebeurt wel vaker dat advo caten vrijspraak vragen voor hun cliënt, maar mr. A.M See- dorf had er voor de Haagse rechtbank wel een ongebruike lijke reden voor. Volgens de raadsman heeft de politie ach teraf belastende opmerkingen toegevoegd aan een getuigever- klaring tegen zijn cliënt, een 44- jarige Hagenaar. Die is volgens de politie het brein te zijn ach ter een geplande cocaïne-deal in het Leidse Holiday Inn. Het was een nogal boude be wering, maar Seedorf kon haar aannemelijk maken door te wij zen op verschilende lettertypes in het proces verbaal dat van de verklaring is opgemaakt. „Het deel dat de getuige heeft onder tekend, is getypt met een ande re letter dan het laatste deel. Dat is er later achtergezet. De getuige heeft dat laatste deel, waarin toevallig de naam van mijn cliënt voorkomt, ook nooit ondertekend", aldus Seedorf. De raadsman sprak van een 'onrechtmatige politie-actie'. De Hagenaar werd in de kraag gevat omdat hij betrokken zou zijn bij een coke-deal begin dit jaar. Vanaf de Nederlandse Antillen was in de zijkant van dozen dertien kilo cocaïne Ne derland binnengesmokkeld. Drie kilo werd meteen verkocht, voor de overige tien meldde zich na een tijdje een belang stellende. Volgens officier van justitie Stits ging het hierbij om de Hagenaar. De verkoop van de verdoven de middelen zou eerst in een parkeergarage in Rotterdam plaats hebben. Maar daar acht ten de betrokkenen de kust on veilig. Ze spraken 's avonds af in het Leidse Holiday Inn-hotel. De politie kreeg lucht van de zaak en postte in de omgeving. Daar werd een aantal tussen personen aangehouden en de tien kilo coke gevonden. Een stelletje body-guards kon bij het station worden aangehouden. In hun auto werden automati sche geweren en vuistvuurwa pens gevonden. Justitie meent dat de Hage naar die belangstellende voor de coke was. Maar raadsman Seedorf houdt het op een per soonsverwisseling. „Ze zeiden dat het om eem zwarte man ging, en wel zo'n huidskleur als ikzelf heb: donker als de nacht". Daarop ging Seedorf naast zijn cliënt staan: zoals u ziet is dat nogal een verschil: deze man is wat wij op de Antillen een rode neger noemen. Voorts klaagde Seedorf over de inderdaad zeer omvangrijke ten lastelegging. „Dit is toch wel in strijd met de regel dat een ten laste legging in bondige be woordingen moet duidelijk ma ken waarvan het openbaar min- siterie iemand verdenkt." See dorf doelde hierbij op één zin van tientallen regels, die niet echt uitblonk in helderheid. „Verdediging wordt op deze manier wel erg moeilijk." Nadat de officier van justitie vroeg om vier iaar onvoorwaar delijke celstraf, pleitte Seedorf voor onmiddellijk in vrijheids- strijding van zijn cliënt. Dat ging president Timmermans van de Haagse rechtbank wat te ver. „We vinden dat nu nog geen reden is de hechtenis op te heffen, maar we zullen de zaak zeer goed op ons laten inwer ken." Uitspraak op 7 januari. leiden roy klopper Een 20-jarige Hagenaar moet 161 uur dienstverlening gaan verrichten vanwege een hele reeks inbraken en pogingen daartoe in Leiden. Hoewel de man al diverse veroordelingen heeft gehad, wil de Haagse po litierechter mevrouw Arpeau de man een kans geven omdat hij voor het eerst in jaren uit zicht heeft op een baan. De man moest zich gisteren verantwoorden voor een hele reeks inbraken en pogingen daartoe. De Hagenaar is dit jaar verscheidene malen opge pakt voor kraken in woningen en bedrijven aan onder meer de Middelstegracht, de Lage Rijndijk en de Katwijkse bou levard. Verder stond op de ten laste legging een inbraak in een res taurant op de hoek van het Noordeinde en de Oude Var kenmarkt. Daar werd op 2 september een kluis wegge haald met 9000 gulden en twee betaalcheques. De ver dachte zou deze betaalkaarten in bewaring hebben gegeven bij een vriendin. Die stapte er mee enaar de politie, waarna de Hagenaar werd gearres teerd. Hij ontkent echter in al le toonaarden bij deze zaak te zijn betrokken. Hoe de vrien din dan aan de girobetaalkaar ten kwam kon hij niet uitleg gen. Des te opvallender was de volgende stap van officier van justitie Stits: hij vroeg vrij spraak voor deze kwestie. Tij dens de zitting was hij plotse ling gaan twijfelen aan de ge loofwaardigheid van deze vriendin als getuige. Dit zeer tot frustratie van een advocaat die namens de gedupeerde restauarant-eigenaar de verlo ren 10 mille wilde terugvorde ren. „Laat Stits dat dan meteen zeggen, dan hoef ik hier ook niet op te draven." Hij is nu van plan de politie te vragen de vriendin van de ver dachte te laten verhoren voor heling van de cheques. Maar alle overgebleven za ken waren voor de politierech ter toch voldoende reden om vijf maanden gevangenisstraf op te leggen, plus nog vier we ken voorwaardelijk die nog openstonden van een van de vele oude veroordelingen- Ar peau toonde zich op verzoek van de raadsman wel bereid deze straf om te zetten in 240 uur diensteverlening. Voor ie dere dag dat de Hagenaar in voorarrest heeft gezeten, werd daar een uur van afgetrokken, zodat 161 uur overblijft.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9