Nieuw akkoord in Somalia Iran-Contra-zaak bezoedelt afscheid Bush Gorbatsjov: Oprichting GOS tragische vergissing Libië: Vliegramp was het werk van het westen Buitenland Overleg VN-gezant in Israël levert niets op MAANDAG 28 DECEMBER 1992 Doden bij geweld in Zuid-Afrika Johannesburg» In Zuid-Afrika zijn tijdens de kerstdagen bij poli tiek geweld zeker 36 mensen omgekomen. In Kaapstad en om geving kwamen bij verschillende gewelddaden 18 mensen om. In de regio Johannesburg en de provincie Natal vonden 12 per sonen de dood. Op het terrein van een goudmijn ten westen van Johannesburg kwamen bij gevechten tussen mijnwerkers zes Drie mannen in Saudi-Arabië onthoofd riyad Drie mannen die door een islamitische rechtbank ter dood veroordeeld waren voor moord en handel in verdovende middelen zijn vrijdag in Saudi-Arabië onthoofd. In de noordelij ke stad Hajel en in Jiddah werden twee Pakistanen terechtge steld en in Riyad een Saudische man. China brengt berg tot explosie peking In de Zuidchinese stad Zhuhai wordt vandaag de weg vrijgemaakt voor uitbreiding van het plaatselijke vliegveld. Dat gebeurt door het opblazen van een berg met 11.000 ton dyna miet. Met de explosie moet de Paotai-berg, volgens het persbu reau Xinhua een berg van 11 miljoen kubieke meter aarde, wor den verwijderd. Biljet van 10.000 roebel in omloop moskou Door de oplopende inflatie gaat de centrale bank van Rusland een biljet van 10.000 roebel in roulatie brengen. Tot voor kort was het biljet van 100 roebel de grootste coupure. Sinds de prijzen in Rusland begin dit jaar werden vrijgelaten is de roebel enorm in waarde verminderd. Voor de aankoop van de dagelijkse levensbehoeften is een dik pak biljetten nodig. Tientallen arrestaties in Algerije algiers In de Algerijnse provincie Setif zijn gisteren bij een grootscheepse actie van de politie 84 leden van de verboden fundamentalistische partij FIS gearresteerd. Volgens de Algerijn se radio worden de mannen beschuldigd van sabotage aan elek- triciteitsmasten en telefoonleidingen en een aanslag op een re gionale kantoor van de Algerijnse luchtvaartmaatschappij. Explosie in disco in Rwanda: 12 doden kigali Bij een explosie in een discotheek in de Rwandese hoofdstad Kigali zijn donderdagnacht zeker twaalf bezoekers omgekomen. De nachtclub is eigendom van familieleden van president Juvenal Habyarimana. De politie denkt dat leden van het opstandige Rwandese Patriottische Front verantwoordelijk is Betoging tegen Duitse neo-nazisme berlun In Berlijn hebben vrijdag meer dan 200.000 betogers een menselijke keten gevormd om te demonstreren tegen het opkomende neo-nazisme en rechts-extremisme in Duitsland. Zowel Duitse als buitenlandse inwoners van Berlijn gingen de straat op met kaarsen in hun hand. Uit solidariteit waren in tal van woningen kaarsen voor het raam geplaatst. Parijse daklozen bezetten hotel parus Zo'n 200 daklozen uit Parijs hebben op eerste kerstdag de hal van het hotel George V bezet als symbolisch protest tegen het tekort aan betaalbare woningen. In een gemoedelijke sfeer overhandigden hotelfunctionarissen warme chocolademelk aan de kinderen. Volgens de Parijse dienst voor volkshuisvesting hebben zeker 200.000 Parijzenaars geen geschikte woning. Jeltsin plaatst media onder zijn controle MOSKOU AFP-L De dood van de Sovjetunie en de oprichting van het GOS (Ge menebest van Onafhankelijke Staten) vorig jaar december was een onnodige en tragische ver gissing. Dat heeft ex-president Michail Gorbatsjov gisteren ge zegd in een interview met de GOD-televisie. „Wat is gebeurd werd niet door noodzaak ingegeven en heeft ernstige gevolgen gehad voor alle voormalige (Sovjetre publieken. Ik denk dat gische vergissing is dus Gorbatsjov. „Men door het GOS een oplossing zal worden gevonden voor alle pro blemen, maar het GOS heeft de gekoesterde verwachtingen niet waargemaakt. Alle problemen zijn niet alleen niet opgelost, maar zijn erger geworden", al dus de oud-president. Gorbatsjov verdedigde zijn pogingen de Sovjetunie bijeen te houden door meer macht over de dragen aan de republie ken en meende dat de gebeur tenissen van het afgelopen jaar hem gelijk hadden gegeven. „Wat nu in Rusland en de lan den van het Gemenebest ge beurt, toont aan dat de lijn en de taktieken die wij volgden te recht en nodig waren." De Russische president Jeltsin heeft zaterdag een nieuwe zet gedaan in zijn strijd tegen de conservatieve oppositie. Hij heeft de Russische televisie- en radiostations en de staatspers- bureaus onder zijn rechtstreek se controle geplaatst. Per de creet creëerde de president een nieuw „Federaal Informatiecen trum", dat rechtstreeks onder hem ressorteert en dat de op dracht heeft „in ruime mate te zorgen voor juiste en precieze informatie over de loop der her vormingen in Rusland". De lei ding van het nieuwe centrum is in handen van de radicale her vormer Michail Poltoranin, de vroegere minister van informa- De ramp met het Libische pas sagiersvliegtuig dat vorige week dinsdag met 157 mensen aan boord op een binnenlandse vlucht neerstortte, is het werk van het westen. Deze beschul diging wordt zaterdag geuit in de Libische regeringskrant Al- Jamahariya. Volgens de krant heeft het on derzoek aanwijzingen opgele verd dat de ramp is veroorzaakt door niet nader aangeduide „westerse criminelen". Reden van de achterdocht: het Libi sche toestel stortte op precies dezelfde datum neer als vier jaar geleden het PanAm-toestel boven het Schotse Lockerbie. Die ramp, waarbij 270 mensen omkwamen, was later voor de Verenigde Naties aanleiding sancties tegen Libië af te kondi gen. De VS en Groot-Brittannie beschuldigden twee Libische agenten van de aanslag en eisen hun uitlevering. In de Libische steden Misra- tah en Ajdabiya gingen mensen de straat op om te demonsteren tegen de VN-sancties en de ver meende westerse betrokken heid bij de vliegramp. De Libische regering sprak een eerder bericht tegen dat het toestel in botsing was gekomen met een militair vliegtuig. Ook gebrekkig onderhoud van de Boeing 727 door een tekort aan onderdelen werd als oorzaak uitgesloten. De krant riep de andere Ara bische landen op de betrekkin gen met het „terroristische wes ten" te verbreken en sprak zijn veroordeling uit over het inter nationale embargo dat tegen Li bië is ingesteld. Tapie terug in Franse regering parus hans gertsen correspondent Bernard Tapie keert terug in de Franse regering. President Mit terrand benoemde Tapie afge lopen weekeinde opnieuw tot minister van stadsvernieuwing. Deze post moest Tapie in mei dit jaar, slechts enkele weken na zijn benoeming, opgeven nadat hij in opspraak was gekomen in verband met een fraudezaak. Tapie zou in 1986 een voor malige zakenpartner voor enke le miljoenen hebben opgelicht. Toen de zaak in de openbaar heid kwam, moest hij zijn mi nisterpost hangende het on derzoek opgeven. Enkele we ken geleden trok zijn voormali ge zakenpartner de aanklacht in nadat hij een financiële schik king had bereikt. Nadat ook de rechter die de zaak onderzocht vorige week concludeerde dat er geen reden was om Tapie strafrechtelijk te vervolgen, lag de weg naar een ministerschap opnieuw open. De herbenoeming van Tapie, minder dan drie maanden voor de parlementsverkiezingen, komt niet als een verrassing. Het is een publiek geheim dat Tapie erg goed ligt bij zowel premier Pierre Bérégovoy als president Mitterrand. Time: Clinton man van het jaar NEW YORK «AP Het Amerikaanse weekblad Ti me heeft de aanstaande Ameri kaanse president Bill Clinton uitgeroepen tot man van het jaar. In een interview dat de coverstory van Time begeleidt, zegt Clinton onder meer dat het einde van de Koude Oorlog als keerzijde heeft dat de we reld politiek instabiel is gewor den. Hij ziet het als een van zijn belangrijkste taken in het Witte Huis om de stabiliteit te herstellen. Bij het interview was ook Clintons vrouw Hillary betrok ken, die door het blad News week tot vrouw van het jaar was uitgeroepen. Clinton be nadrukte nogmaals dat hij zijn vrouw bij alle politieke beslis singen zal inschakelen. Hij kwalificeerde de relatie die zij binnenkort in het Witte Huis zullen hebben als „een politiek maatschap zonder weerga in de Amerikaanse geschiedenis". Indiase regering: Ayodhya krijgt tempel en moskee Moslims en hindoes hebben vandaag de plannen verworpen van de Indiase regering om zo wel een tempel als een moskee te bouwen op een omstreden plaats in Ayodhya. Radicale hin does braken eerder deze maand de Babri-moskee in Ayodhya af, waarna religieuze onlusten uit braken die aan meer dan 1.200 mensen het leven kostten. Premier Rao stelde gisteren voor dat de regering het om streden stuk grond koopt om er zowel een moskee als een hin doetempel te bouwen. Volgens moslimleider Shahabuddin druist het besluit in tegen de belofte van Rao de Babri-mos kee te herbouwen. De hindoes vinden dat er op die plek alleen een tempel moet komen. 'Terugtrekking troepen VS voor 20 januari' De leiders van de twee belangrijkste partijen in Somalia, generaal Aideed en interim-president Ali Mahdi, zullen vandaag de scheidslijn die de hoofdstad Muqdisho in tweeën deelt, de zogenaamde groene linie, opheffen. Ze zijn bovendien overeengekomen om binnenkort het eer der deze maand gesloten vredesakkoord uit te voeren. NAiROBi/MUQDiSHOGPD-Rtr-DPA-AP jaar afgesneden geweest van voedselhulp. Het internationale interven- tieleger in Somalia heeft van morgen de laatste strategische plaats ingenomen ter beveili ging van de distributie van voedsel voor de uitgehongerde bevolking. Amerikaanse en Ca nadese helikopters namen van morgen de stad Belet Huen in. Gisteren bereikten Italiaanse troepen onder dekking van de Amerikaanse luchtmacht de strategische belangrijke stad Gialalassi, 150 kilometer van Muqdisho. Voordat de Italianen de stad bereikten, sloegen gewapende benden aan het plunderen. Eén van de doelwitten was de Britse hulporganisatie Save the Children. De opslagplaats met medicamenten en voedselvoor- Het nieuwe akkoord tussen So malia's belangrijkste leiders kwam afgelopen weekeinde tot stand na vijf uur praten in de residentie van de speciale VS- afgezant in Somalia, Robert Oakley. De Amerikanen hopen dat nu ook andere strijdende partijen in Somalia met elkaar willen praten. Zodra de eenheid van Muqdis ho is hersteld, zal een groot aantal buitenlandse troepen ook het noordelijk deel van de stad binnentrekken om een ein de te maken aan gewapende overvallen en om de distributie van voedsel te beveiligen. Het noorden van de stad, dat in handen is van manschappen van Ali Mahdi, is sinds begin dit raden werd geplunderd. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Brent Scow- croft verwacht dat de VS met de troepenterugtrekking uit Soma lia kunnen beginnen voor de beëdiging van Bill Clinton, op 20 januari. Scowcroft zei dit gis teren voor de TV-zender NBC. Hij voegde er aan toe dat de troepenopbouw van de VS zeer snel en soepel verloopt. Het zal Ondersecretaris-generaal van de VN, lames Jonah, heeft gisteren in Israël overleg ge voerd over de 415 gedeporteerde Palestij- nen die al ruim een week vastzitten in het niemandsland ten noorden van de Israëli sche veiligheidszone. Het overleg heeft ech ter niets opgeleverd; Israël blijft van mening dat de uitwijzing rechtmatig is. De Israëlische minister Peres (buiten landse zaken) verklaarde voor de legerradio dat hij Jonah had gezegd dat hij de recente VN-resolutie, waarin de deportatie wordt veroordeeld, eenzijdig vindt. Peres wees er op dat daarin de moord op zes Israëlische militairen, die de reden was voor de depor tatie van de leden van de radicale Hamas- beweging, niet werd genoemd. Peres zei verder dat de verwanten van de verbannen Palestijnen in beroep kunnen gaan bij speciale militaire commissies die binnenkort zullen worden ingesteld. Die commissies zullen per geval nog eens bekij ken of de uitwijzing terecht is. Het Israëlische Hooggerechtshof deed gisteren voor de derde keer een uitspraak in de zaak. Het bepaalde dat de regering bin nen drie dagen een verklaring moet geven waarom zij het Rode Kruis verbiedt om de Palestijnen via Israëlisch gebied hulp te bie den. De situatie van de Palestijnen wordt steeds slechter. In het onherbergzame ge bied waar ze vastzitten, ligt sneeuw en is het 's nachts bitterkoud. De gedeporteerden hebben onvoldoende hout en brandstof voor vuren om zich warm te houden. Bewo ners van dorpen in de buurt smokkelen af en toe wat voorraden het tentenkamp bin nen, wat door Libanese militairen ooglui kend wordt toegestaan. Frankrijk gaat op zoek naar manieren om de gedeporteerden te helpen. Dat heeft de Franse minister Dumas (buitenlandse za ken) gisteren voor de televisie verklaard. Volgens de bewindsman had Frankrijk de afgelopen twee dagen contact met de Israë lische regering en kunnen Franse artsen op zeer korte termijn naar het kamp gaan om te kijken wat er precies nodig is. Dumas heeft minister Kouchner (humanitaire za ken) opdracht gegeven een medisch team samen te stellen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT George Bush leek het Witte Huis over drie weken welis waar verslagen, maar toch eervol en met opgeheven hoofd te gaan verlaten. De dag voor Kerstmis besloot hij echter tot „een daad van eer, fatsoen en billijkheid", die zijn laatste weken als president ernstig dreigt te be zoedelen. Hij heeft zes hoofdrolspelers uit de zogenoemde Iran-Contra-affaire ontslag van rechtsvervolging ver leend. Daarmee heeft hij niet alleen politieke vriendjes een pijnlijke rechtzaak bespaard, hij lijkt vooral het grootste schandaal uit de Reagan-periode, en zijn eigen rol daarin, te hebben willen toedekken voor het Con gres en justitie. De komende president Clinton reageerde terughou dend op Bush' besluit. Ontslag van rechtsvervolging is een presidentieel voorrecht. Maar Clinton zei bezorgd te zijn over de indruk die wordt gewekt „dat je boven -de wet staat als je voor de regering werkt en dat liegen onder ede tegen het Congres minder erg fs dan tegen de rechter". Het besluit van Bush voorkomt dat Casper Weinber ger, de gewaardeerde, 75-jarige ex-minister van defen sie volgende week terecht moet staan wegens meineed en het afleggen van valse verklaringen aan het Congres. Dat proces had het sluitstuk moeten worden van vijf jaar onderzoek naar de Iran-Contra zaak. Die speelde zich af in 1986, toen de Reagan-regering illegaal wapens leverde aan Iran in ruil voor de vrijla ting van Amerikaanse gijzelaars in Libanon. De op brengst daarvan werd gebruikt om de rechtse rebellen in Nicaragua (de Contra's) te steunen in hun strijd te gen het Sandinistische bewind. De centrale vraag is of president Reagen en vice-pre sident Bush daaraan destijds hebben meegewerkt of, zoals de Republikeinen willen doen geloven, dat de operatie vooral het werk was van ijverige ambtenaren en militairen in het Witte Huis en de departementen van buitenlandse zaken, defensie en de CIA. Bush heeft altijd beweerd er niet bij betrokken te zijn geweest. Maar later lekte uit dat hij in elk geval van het handeltje met Iran op de hoogte is geweest. Dat hij van het doorsluizen van Iraans geld naar de Contra's wist, is nooit bewezen. De Weinberger-zaak had daarin veran dering kunnen brengen. Weinberger, die destijds tegen de Iran-Contra-deal was, moest terecht staan omdat hij het Congres tijdens hoorzittingen onder ede heeft voorgelogen. Hij had aantekeningen achtergehouden, waaruit bleek dat Bush wel degelijk aanwezig is geweest bij vergaderin gen op het Witte Huis over de Iran-zaak. Ook anderen, onder wie de ex-veiligheidsadviseur Robert MacFarlane, ex-onderminister Elliot Abrams en ex-ClA-topman Clair George waren door de rechter al veroordeeld, maar profiteren van de amnestie. Het is voorts opmerkelijk dat een aantal mindere goden in de ze zaak wel veroordeeld blijft. De speciale aanklager, Lawrence Walsh, is woedend over deze doorkruising van het justitieel proces. Bush zegt gehandeld te hebben uit medeleven met de bejaar de, zieke Weinberger en de anderen. „Zij hebben ge handeld - fout of niet - uit vaderlandsliefde en niet uit eigenbelang", stelt de president. Volgens Walsh heeft Bush geprobeerd vooral zichzelf vrij te spreken. Maar als het aan hem ligt, zal dat niet lukken. Nu zijn zaak tegen Weinberger is weggevallen, is Walsh van plan zijn pijlen te richten op de rol van Bush, desnoods via de rechtzaal. Want ook Bush heeft zich volgens Walsh schuldig gemaakt aan misleiding en het achterhouden van documenten. Tijdens de verkiezingscampagne beweerde Bush ech ter keer op keer alles te hebben gezegd wat er te zeggen viel en alle documenten aan Walsh te hebben overhan digd. Maar twee weken geleden kwam het Witte Huis plots met tot nog toe onbekende dagboeken van de toenmalige vice-president op de proppen. Nu blijken cruciale passages uit die periode weer te ontbreken. Dat roept herinneringen op aan de 'bewerkte' bandop namen die Richard Nixon na de Watergate-zaak ten val brachten. Walsh zal de dagboeken grondig bestuderen en dan be sluiten of Bush voor de rechter kan worden gebracht. Bush kan niet meer worden afgezet, maar met zijn be sluit om nog niet eens berechte personen te ontslaan van rechtsvervolging is de laatste glans van zijn presi dentschap verdwenen. niet lang meer duren voordat het karakter van de operatie Restore Hope (Herstel Hoop) verandert van vredestichtend in vredebewarend, aldus Scow croft. Niger kiest voor democratisering NIAMEY Rtr-AFP De inwoners van Niger hebben zaterdag in grote meerderheid gestemd voor een nieuwe grondwet waarmee democrati sche verkiezingen mogelijk wor den, de eerste vrije sinds de on afhankelijkheid van Frankrijk in 1960. Ongeveer vier miljoen mensen hadden het recht te stemmen, maar slechts 2,7 mil joen Nigerezen schreven zich voor het referendum in. Van hen kwamen 1,5 miljoen op, van wie 89 procent stemde voor de nieuwe grondwet. Het referendum was uiterma te chaotisch georganiseerd. Dit betekent dat het niet is uitgeslo ten dat de presidents- en parle mentsverkiezingen, die voor 23 januari en 6 februari gepland staan, toch moeten worden uit gesteld. Door de chaotische or ganisatie lopen de autoriteiten namelijk het risico te worden beschuldigd van fraude. Burgers mochten zaterdag hun stem uitbrengen zonder te beschik ken over een registratiekaart of zelfs over identiteitspapieren. Voordracht door een vermeend familielid of dorpshoofd was al voldoende. Russische TV toont kamp voor Noordkoreaanse dwangarbeiders De Russische televisie heeft gis teren beelden getoond van een kamp voor Noordkoreaanse dwangarbeiders in het zuidoos ten van Siberië (Rusland). Eer der waren in de Zuidkoreaanse pers interviews verschenen met een man die uit dit kamp was ontsnapt en die onlangs in Zuid-Korea was aangekomen. Op de TV-beelden was te zien dat het werk in het kamp hoofd zakelijk bestaat uit het hakken, prepareren en opslaan van hout. Het werk wordt gedaan door mensen met een Aziatisch uiterlijk en rond het kamp zijn hoge omheiningen. Uit de beel den viel niet op te maken wan neer zij waren genomen, maar zij leken recent. Oekraïners de straat op tegen prijsverhogingen KIEV AFP-DPA-Rtr Enkele duizenden Oekraïnse ar beiders hebben zaterdag in Kiev gedemonstreerd tegen een ver hoging van de prijzen. Huur prijzen en de prijzen van onder meer brood, elektriciteit en ver voer worden vijf tot tien keer zo hoog. De Oekraïnse premier Koetsj- ma verdedigde de prijsverho gingen in een rede voor radio en televisie. Daarin wees hij er onder meer op dat Rusland het afgelopen jaar de prijs van olie met 300 heeft vermenigvuldigd en de prijs van gas met 200. Zonder de prijsstijgingen zal „de economie volledig instorten en de produktic worden stopge zet", aldus de premier.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5