FME: 20.000 banen weg in de metaal Agent schiet man dood na bedreiging Kinderzegels verwacht stortvloed van klachten Inbrekers wurgen vrouw Binnenland 'Oorlog in Bosnië is oorlog tegen beschaving' K CT/kl) "V'l Miljoenenbrand in scholencomplex 28 Doden vliegramp geïdentificeerd Passagiers: Motor DC-10 was niet goed Egoïsme is de grootste bedreiging voor onze beschaving' MAANDAG 28 DECEMBER 1992 Cel geëist voor doodslag om statiegeld Tegen een 28-jarige Groninger is anderhalfjaar cel geëist omdat hij in augustus bij een ruzie over statiegeld een stadgenoot de hersens heeft ingeslagen met een brommerhelm. De twee junks hadden al eerder ruzie omdat het slachtoffer een aantal lege flessen ter waarde van zeven gulden uit de fietstas van de moeder van de verdachte zou hebben gestolen. De ver dachte had genoegdoening geëist en was met de dief overeenge komen dat die hem 75 gulden zou betalen. Omdat die betaling te lang op zich liet wachten, achtervolgde hij de man nadat zij elkaar op 24 augustus bij een methadonpost hadden ontmoet. Daarop volgde de dodelijke vechtpartij. Wapen gaat af in kerstnacht: één dode Amsterdam In de kerstnacht is een 34-jarige man om het leven gekomen toen een vuurwapen per ongeluk af ging. Het slachtof fer was op bezoek bij zijn broer, die het vuurwapen in zijn bezit had. De nieuwsgierigheid van de 34-jarige man werd erdoor ge wekt. Terwijl hij het wapen in zijn handen had en bekeek, ging het af. De man werd getroffen in de buik en overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Twee doden door te hard rijden geldrop» Twee mannen van 22 en 24 jaar uit Helmond zijn za terdagmorgen om vier uur om het leven gekomen toen hun wa gen in Geldrop door te hoge snelheid over de kop sloeg en tegen een bushalte botste. Loesje mag doorgaan met 'Felix' arnhem» De vereniging Loesje mag affiches met 'Felixoeh, dat smaakt! Het PvdA-hondje van Loesje' blijven verspreiden, zo heeft de Arnhemse rechtbank bepaald in een kort geding dat was aangespannen door kattenbrokjesfabrikant Felix-Bonzo. Felix is net begonnen met een nieuwe miljoenencampagne die volgens hem wordt doorkruist door het gebruik van de oude Felix-slagzin door Loesje (die PvdA-voorzitter Felix Rottenberg op het oog heeft). De rechter oordeelde echter dat de recla mekreet alleen een slagzin met auteursrecht is als de juiste mu ziek en de man met het rammelende pak kattenbrokken erbij worden afgebeeld. Twee vrouwen gestikt bij brand wolphaartsdijk» Bij een brand in een woning in het Zeeuwse Wolphaartsdijk zijn zaterdagnacht twee vrouwen om het leven gekomen. Het gaat om een 75-jarige vrouw en een nog onbe kende logé. De technische recherche gaat er vanuit dat de slachtoffers bij het naar bed gaan twee brandende kaarsen over het hoofd hebben gezien. De vrouwen werden dood aangetrof fen op de vloer van de woonkamer. De bedden op de bovenver dieping waren beslapen, zodat wordt aangenomen dat zij een vergeefse poging hebben gedaan naar buiten te vluchten. In huis was veel rook maar weinig vuur. leeuwarden gpd Een 27-jarige Leeuwarden is zaterdagnacht overleden nadat hij in zijn woonplaats door een politie man in de buik was geschoten. Het fatale schot werd afgevuurd door een 34-jarige hoofdagent, die zich bedreigd voelde toén het slachtoffer hem met twee grote vleesmessen te lijf wilde gaan. De man had eerder op de avond bij een uit de hand gelo pen familieruzie zijn moeder met een mes gestoken. De vrouw raakte licht gewond. De man was na de ruzie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, het huis uitgegaan met in beide handen een vlees mes. De politie ging daarop in de omgeving van de woning op Tienduizenden afschrijvingen verkeerd De stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN) zet vanaf 4 ja nuari meer dan 20 mensen in om via het het speciale nummer 06-8212349 naar verwachting duizenden klachten over de au tomatische betaling te verwer ken. De stichting verwacht dat bij de incasso, die vlak voor de jaarwisseling plaatsvindt, in 15 30.000 gevallen een verkeerd bedrag wordt afgeschreven. SKN had de incasso al uitge steld tot het einde van het jaar vanwege de enorme chaos door het nieuwe verwerkingssys teem. Om kinderen niet meer met contant geld over straat te laten gaan, werd voor het eerst Een of meer inbrekers hebben donderdagmorgen vroeg in het kerkdorp St. Hubert bij Nijme gen een 26-jarige vrouw in haar woning gewurgd. De politie heeft een 24 man sterk regio naal recherche-bijstandsteam op de zaak gezet, maar die was gistermiddag nog geen steek verder gekomen met het onder zoek. De dode vrouw werd donder dagmiddag omstreeks half twee gevonden door haar29-jarige man, die 's ochtends om half vijf het huis had verlaten om 'Te weinig geprofiteerd van goede jaren In de metaalindustrie en de metaalnijverheid verdwijnen het komende jaar zo'n 20.000 banen. Daardoor dreigen ongeveer 40.000 mensen hun hele, gedeeltelijke of tijde lijke baan kwijt te raken. Dat voorspelt voorzitter Van den Akker van de FME, de werkgeversvereniging in de me taalsector. Volgens Van den Akker hebben de metaal- en metaalelektro-bedrijven in de goede jaren" veel te wei nig rendement gehaald en worden ze daarom nu hard getroffen door de teruglopende economische groei. den haag gpd De FME-voorzitter schetste het afgelopen weekeinde een uiterst somber beeld van zijn sector. Het rendement is veel te laag. Dit jaar gaf al een duidelijke verslechtering te zien, vooral in het laatste kwartaal. Daardoor zijn al ruim 7.000 banen ver dwenen. Het komende jaar kan dat wel eens het driedubbele worden, aldus Van den Akker. In de metaalnijverheid (bijvoor beeld elektrotechnische bedrij ven) werken nu nog ongeveer 400.000 mensen. In de metaal industrie zijn dat er zo'n 280.000. Van den Akker zei in deze si tuatie geen afspraken te kunnen maken over extra werkgelegen heid. De vakbonden willen zul ke afspraken in ruil voor het matigen van de looneisen. Voor de looneis van de industriebon den FNV en CNV van tussen de 2,5 en 3,25 procent zei de FME- voorzitter geen begrip te heb ben. Volgens Van den Akker be tekent dat door incidentele ver hogingen een loonkostenstij ging van zo'n 6 procent. Voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV wil zo snel mogelijk afspraken maken over het behoud van werkgele genheid en mogelijk extra ba nen in de metaal. Met de socia le partners is afgesproken dat pas na 1 februari 1993 wordt ge praat over de arbeidsvoorwaar den. Volgens Van der Weg is het echter onzin zo lang te wachten terwijl je de banen om je heen ziet wegvallen. We proberen niet alvast nieuwe CAO's te ma ken, we willen kijken wat we kunnen doen om meer werkge legenheid te krijgen. Dat de werkgevers nu weigeren te pra ten, is ongehoord. We moeten in deze situatie niet op onze krent blijven zitten". de borden die werden meegedragen tijdens de demonstratie bij Westerbork. hooghalen Ongeveer tweeduizend i hebben zaterdag bij het voor malige kamp Westerbork gede monstreerd tegen het vertrap pen van de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië. De actie is een initiatief van twaalf inwoners van de Drentse ge meente Hooghalen, waarin Westerbork ligt, om de publieke opinie en de politiek te mobili seren tegen de onmenselijke toestanden in de tientallen kampen in het voormalige Joe- Volgens directeur Mulder van het herinneringscentrum kamp Westerbork is er bewust voor gekozen de demonstratie niet op, maar in de directe nabijheid van het kamp te laten plaatsvin den. Het kampterrein zelf is voor veel mensen een te bela den terrein. Het is de bedoeling de demonstratie elke laatste zondag van de maand te herha len. Volgens secretaris Faber van het IKV, een van de organisaties die het initiatief steunt, zijn er in de negen maanden dat de oorlog nu duurt al 150.000 do den gevallen. Enige tienduizen den mensen verblijven in con centratiekampen. Faber herin nerde eraan dat het zaterdag, tweede kerstdag, de 545ste dag van de oorlog in Joegoslavië was. ,,En iedere dode maakt Eu ropa kleiner, letterlijk en in mo reel opzicht." Volgens Nevenka Tromp-Vr- kic, polemologe aan het Oost- Europa Instituut en zelf afkom stig uit Joegoslavië, is de oorlog in de Balkan allang geen burge roorlog meer. „Het is een oorlog tegen onze beschaving, een misdaad tegen de mensheid. Deze oorlog gaat ons allemaal aan." Zij meent dat de oorlog intussen het stadium heeft be reikt waar de vicieuze cirkel van geweld dat ander geweld op roept niet meer te doorbreken valt. onderzoek uit. Hij dook plotse ling op vanachter een heg, waar hij zich verscholen had gehou den. Van zeer korte afstand dreigde hij de politieman te zul len neersteken. De hoofdagent trok vervolgens zijn dienstwa- pen en vuurde een gericht schot af. Het slachtoffer overleed een uur later in een ziekenhuis. Oorzaak en toedracht van de ruzie zijn nog onduidelijk. De politie kon nog niet meer zeg gen dan dat sprake was van een moeilijke familiesituatie. De rijksrecherche stelt een onder zoek in naar de juiste toedracht van het schietincident. Volgens korpschef Diepenhorst ziet het er vooralsnog naar uit dat de agent heeft gehandeld uit nood- zaanstad Een uitslaande brand heeft zaterdagochtend een scho lencomplex met dertig lokalen, een aula en overige voorzienin gen in 't Kalf in Zaanstad vrijwel volledig verwoest. De brand woedde in de basisscholen de Hoeksteen, de Jagerspias en de Zevenster, die in één complex zijn ondergebracht. Getuigen hebben kort voor het uitbreken van de brand mensen rond het gelukken hebben zich niet gedaan. De schade loopt in elk geval in de miljoenen guldens. FOTO ANP KOEN SUYK schiphol» anp Het Rampen Identificatie Team (RIT) heeft 28 van de 54 dodelij ke slachtoffers van de vliegramp in Faro geïdentificeerd. Het RIT meldde gisteren tevens dat er nog één vermiste is. De tweede vermiste bleek gisteren een vrouw te zijn die in een Neder lands ziekenhuis in coma ligt. Vandaag reizen vijf leden van het RIT naar Faro om naar de laatste vermiste passagier te zoeken. Van de vijf verpleegden op de intensive-care brandwondenaf deling van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam zijn er twee naar andere afdelingen overge bracht. Het AMC in Amsterdam heeft zeventien slachtoffers ont slagen, uit het VU-ziekenhuis werden nog eens vijf mensen naar huis gestuurd. Er verblij ven nu nog vijf slachtoffers in Portugese ziekenhuizen. De NOS zal de herdenkings dienst woensdag voor de slacht offers vanaf 14.55 uur recht streeks uitzenden op radio (Ra dio 1) en televisie (Nederland 3). Prinses Juliana en prins Bernhard vertegenwoordigen daar het Koninklijk Huisr. Na mens de regering zijn premier Lubbers, vice-premier Kok en minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat aanwezig. amsterdam gpd Vier overlevenden van de vlieg ramp in Portugal willen getui genverklaringen afleggen die bij het onderzoek naar het ongeluk moeten worden betrokken. „Er is meer aan de hand geweest met het toestel dan Martinair ons wil doen geloven", meent initiatiefnemer Rob Sötemann uit Amsterdam. De actie van Sötemann wordt gesteund door zijn vriendin Pe tra Bakker en medepassagiers Petja Oostdam en Michael Lan- gestraat uit Ruigoord. Zij raak ten allen bij de ramp gewond. „Volgens ons ging het al fout bij het vertrek. Er was duidelijk iets mis met een van de motoren." Volgens Sötemann en Bakker werd voor het vertrek van de DC-10 geroepen: „De techniek is nog niet klaar. Twee van onze i eraan bezig." Na 35 minuten vertrok het toestel alsnog. Het viel Sötemann op dat er tijdens de take-off „iets mis was met een van de moto ren. We hoorden we een kras send geluid, net of een motor niet het volle vermogen kon maken". Volgens Martinair-woord voerder Buys is van een defect aan een motor nog niets geble ken. De vertraging kwam door inchecken en de catering. gewerkt met machtigingen en accept-girokaarten die de ko pers zelf moesten inullen. Door dat de leerlingen zelf een deel van de administratie moesten doen, kopers hun machtigingen verkeerd invulden en de ver werking met de SKN-computer ingewikkelder bleek dan ver wacht, onstond.een chaos. Toen de scholen de zegels en kaarten binnenkregen, bleken adressen, rekeningnummers en het aantal kaarten en zegels in veel gevallen niet te kloppen. De SKN zag zich genoodzaakt de incasso op te schorten en er eerst voor te zorgen dat de drie miljoen bestellingen op de juis te plaats terechtkwamen. naar zijn werk te gaan. De poli tie ontdekte dat in de voordeur van de woning van het echtpaar een ruitje was ingeslagen en dat de woning was doorzocht. Er was een poging gedaan de in de garage staande auto van het echtpaar te gebruiken om ge stolen spullen te vervoeren. Daarom houdt de politie re kening met een inbraak die uit de hand is gelopen toen het de inbreker of de inbrekers duide lijk werd dat er iemand in huis was. Aangenomen wordt dat de vrouw tussen vijf uur en acht uur 's ochtends om het leven is gebracht. Vandaag schijnt het licht van Kerstmis in de donker te van menselijke wreed heid en barbarij, niet alleen in veraf ge legen landen maar ook hier in Europa. Na de hoop en verwachting die volg den op het einde van onderdrukking en de Koude Oorlog, overheersen nu verbijstering, vertwijfeling en afschuw. Hoe is het mogelijk dat mensen in vrij heid elkaar zoveel kwaad kunnen aan doen? Ook zonder oorlogsgeweld is ons leven al zo kwets baar. Deze week werden we ons daarvan weer schrijnend bewust toen het verschrikkelijke onge luk in Portugal zoveel mensen uit het bestaan wegrukte. Eerder troffen ons hier in Nederland de vernietigende gevolgen van een vliegramp, die bij alle ontzet ting en verdriet ook de kracht van soli dariteit en onderling respect toonde. Ons intens medeleven gaat uit naar al le slachtoffers en nabestaanden. Wij worden ons door deze schokkende er varingen des te meer bewust vreselijke lot de wereld - wier leven permanent ont wricht wordt door rampen die mede mensen hun aandoen. 'Waar mensen niet met vrijheid weten om te gaan, ontstaat een voedingsbo dem voor haat en geweld. Vrijheid be tekent ook verantwoordelijkheid. Vrij heid geeft ruimte, maar die ruimte wordt mede bepaald door de aanspra ken van anderen. Voor uitingen van menselijke wreed- hèid en geweld, waar ook ter wereld, kunnen wij ons niet afsluiten, bij wat nu gebeurt in het vroegere Joegoslavië zijn wij eveneens betrokken. Een be grijpelijk verlangen naar identiteit ver wordt tot eng nationalisme, een ont wrichtende kracht die gepaard gaat met blinde haat jegens vreemdelingen en allen die men niet tot de eigen groep rekent. Het is ontstellend te er varen dat in ons eigen werelddeel gezamenlijk lief kostbaar gemeenschappe lijk erfgoed is opgebouwd, zoveel in korte tijd kan worden geofferd aan etni sche vijandschap en onge remde gewelddadigheid. In een verantwoord om gaan met democratie en de vrijheid die daarmee is gegeven, ligt één van de grootste uitdagingen van deze tijd. De problemen waarvoor de mensheid zich vandaag gesteld ziet, nopen tot een verder gaand beschavingsproces waarbij het algemeen belang wordt opgetild tot het niveau van de wereldgemeenschap. We kunnen niet zonder waarden van medemenselijkheid zoals het christen- al diegenen - elders in dom en andere vormen van levensbe schouwing ons leren. De geboorte van Jezus Christus, bijna tweeduizend jaar geleden, bracht niet ajleen licht en hoop in het menselijk bestaan, maar betekende ook de vor ming van een gemeenschap die zich door bepaalde waarden wil laten lei den. Die gemeenschap is groter dan de kerk. Bij alle misbruik van religie, ook in het christendom, blijft geloof een kracht die mensen motiveert boven i leed, e Koningin in kerstrede: Egoïsme is tegenwoordig heel normaal hun eigenbelang uit te stijgen en te streven naar een rechtvaardige samen leving. De grondslag van onze bescha ving is dat elk mensenleven telt, een ie der is immers geschapen naar het beeld van God. Naast onszelf moeten we ook de ander aanvaarden, erken nen en respecteren. In onverschillig heid voor het leed of de nood van de medemens en een houding van 'ieder voor zichloopt de samenleving vast. Niet onze hardheid maar juist ver draagzaamheid maakt dat we in vrede kunnen leven. In liefde ligt de kern van het Kerstverhaal. Maar hoe kunnen de waarden van Kerstmis een wereld be reiken die aan het Kerstkind zelf weinig boodschap heeft? Het streven zelfstandig te zijn en voor zichzelf op te komen heeft toenemen de mondigheid en weerbaarheid ge bracht. Maar de drang tot individuele vrijheid en persoonlijk succes recht vaardigt geen zelfzucht. Individualisme vraagt toetsing aan waarden, want geen mens kan ongebonden leven. We blijven aangewezen op saamhorigheid en een gemeenschappelijk verant woordelijkheidsbesef, dat steeds op nieuw bewust moet worden aange leerd en onderhouden. In deze tijden heerst echter onzekerheid en grote ver legenheid met het overbrengen van waarden van de ene generatie op de andere. Dit geldt zowel in het gezin als in het onderwijs en andere maatschap pelijke instellingen. Zo gemakkelijk als materiële behoeften kunnen worden aangepraat, zo moeilijk blijkt het de zin van diepere waarden in het leven door te geven. Tegenwoordig wordt egoïsme gezien als de gewoonste zaak van de wereld. Als maatschappelijke kracht heeft het ons inderdaad materiële vooruitgang gebracht. Maar een samenleving die geen andere maatstaven kent voor menselijk handelen dan eigenbelang, nut en economische doelmatigheid, zal uiteenvallen. De verleiding is groot terug te verlan gen naar een tijd waarin mensen in hun gedrag meer rekening leken te houden met de belangen van anderen. Maar die tijd had toch ook z'n bezwa ren en keert bovendien niet terug. Het gaat dus niet om een poging tot restau ratie vanuit een gevoel van heimwee naar 'goeie ouwe tijden'. Wel moeten wc de overgang zoeken naar een maat schappij met een nieuw gevoel voor normen en regels waaraan algemeen wordt vastgehouden. Respect voor opvattingen en gevoelens van anderen, geduld, wellevendheid, begrip en verantwoordelijkheid voor elkaar en mededogen met zwakken en misdeelden, zijn maatstaven voor menselijk handelen die een samenle ving bijeen houden. We leven nu in een tijd van bijna onbe grensde kennisoverdracht. Maar als het niet lukt nieuwe generaties te inspire ren tot gemeenschapszin en het bren gen van offers terwille van anderen, dient dit alles tot niets. Het overdragen van normen en waarden is echter veel moeilijker dan kennisoverdracht. Van de opvoedende generaties wordt ge vraagd hun schroom af te leggen en jongeren op hun verantwoordelijkhe den aan te spreken. Daarin zullen ze pas kunnen slagen als zij in hun per soonlijk handelen iets van hun overtui ging laten zien. Aan eigenbelang als drijfveer of als kompas zijn grote gevaren verbonden. Meer dan ooit wordt de maatschappij bedreigd door egoïsme en kortzichtig heid. We zullen moeten leren het hier en nu in het licht te zien van een leef bare toekomst en daarnaar te hande len. Gruwelijk scherp zien we vandaag hoe sterk de krachten zijn die mensen ver delen en tegen elkaar opzetten. Krach ten die mensen kunnen verenigen zijn rechtvaardigheid, sociale bewogenheid en barmhartigheid. In het leven vanuit zulke waarden is Jezus, wiens geboorte wij vandaag gedenken, ons voorbeeld. Ik wens U een gezegend Kerstfeest toe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3