Afscheid van het jubeljaar Verdeelde oppositie speelt president Moi in de kaart Feiten &Meningen Heer in het verkeer MAANDAG 28 DECEMBER 1992192 'Een heer in het verkeer' is een begrip dat in Istanbul volslagen onbekend is. Hier geldt het recht van de sterkste. En de snelste. Rechts inhalen, snijden, door het rode licht rijden, voetgangers op een haar na pletten, het hoort er allemaal bij, maar gelukkig heb ik een grote jeep, waarvoor zelfs de gehaaide taxichauffeurs respect tonen. De politieagent brengt de hand naar zijn pet als hij mijn buitenlandse nummerbord ziet. Helaas gebeurt het natuurlijk wel eens dat je met vrienden, die een gewone auto hebben, meerijdt. De verkeerspolitie stelt zich meestal ver dekt op, vlak na ingewikkelde kruispun ten waar het sowieso moeilijk is om je aan de verkeersregels te houden. Op een mooie dag kreeg ik met mijn Nederlandse bezoek van zo'n gewoon- gewielde vriend een lift. Deze vriend rijdt overigens keurig, een zeldzaam heid. Toen we na een scherpe bocht door het oranje licht reden, sprong vanachter een struik een driftig fluiten de agent voor de auto. 'Op heterdaad betrapt! U reed door het rode licht!' Vriendlief vloekte binnensmonds: ver domme, geen papieren bij me. Dit was een kolfje naar de hand van de agent. Het recht op protesteren was al bij voor baat verspeeld. 'Jaaa, dat gaat u een flin ke boete kosten en strafpunten op uw rijbewijs. Bovendien kan ik u zo niet verder laten rijden, we moeten de auto in beslag nemen.' Nou valt er over alles te praten in Tur kije, dus ook in dit geval ontspon zich een gesprek. 'Maar meneer agent, dat overkomt u toch ook wel eens dat u wat vergeet, ik ben vanmorgen haastig de deur uit ge gaan.' 'Tja, het is jammer van al dat geld hè, wel 300.000TL...' 'Nou meneer agent, kunt u het niet voor een keer door de vingers zien?' 'Door de vingers zien? Ik moet een bon uitschrijven en strafpunten. Maar het is inderdaad wel jammer van al dat geld...' 'Maar meneer agent, dat kunt u me niet aandoen, u heeft het toch ook moeilijk omrond te komen.' Affijn, na een half uur rond de pot heen draaien, werd de afkoopsom op 120.000TL vastgesteld. Maar omdat on ze vriend dat geld niet op zak had, vroeg hij ons, zijn Hollandse passagiers om bij te springen. Pas toen merkte de agent onze blonde hoofden op. 'O, heb je toe risten bij je' vroeg hij en stak nieuwsgie rig zijn hoofd in de auto. Hij riep onze vriend even bij zich. 'Kijk,' zei hij, 'die toeristen moeten nt>u ook niet slecht over me gaan denken, geef me maar 100.000, dan zijn we ldaar.' Toen ik het verhaal vertelde aan een kennis, lachte hij ons vierkant uit: 'Veel te veel! 30.000 was genoeg geweest!' Tot we een keer met hem meereden... Op een kruispunt stonden vier agenten alle maal verschillende aanwijzingen te ge ven, waardoor onze chauffeur door het rode licht heenreed, bijna een botsing maakte en midden op het kruispunt tot stilstand kwam. Fluitjes trilden in rood- aangelopen hoofden en zuchtend zette onze vriend de auto aan de kant en be gaf zich naar de dichtstbijzijnde agent. Vanuit de verte zagen we hem druk ge baren en op en neer lopen tussen de agenten. Met gebogen hoofd sjokte hij terug. Portemonnaie in de aanslag vroe gen we: 'En? Hoeveel?' Verontwaardigd snoof hij: 'Hoezo hoe veel? Ik heb gezegd dat ik ze aan zou ge ven, hoe durven ze een mens zo in de war te brengen, door hen had ik bijna een ongeluk gehad!' en hij trapte eens hard op zijn gaspedaal om uiting te ge ven aan zijn kwaadheid. Zo zie je maar dat nog een andere oer- wet hier van kracht is: wie niet sterk is, moet slim zijn. STANDPLAATS ISTANBUL RABIN LAAT ZfJN 7AND&N ZI&N I - TOM JANSSEN Kenyanen morgen naar de stembus Stammenelement centraal NAIROBIRICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT Toen de Kenyaanse president Daniel Arap Moi een jaar gele den eindelijk de weg vrijmaakte voor verkiezingen die open zou den staan voor meerdere partij en, leek het erop alsof hij daar mee zijn eigen politieke terecht stelling tekende. Nu wordt hij getipt als winnaar van de ver kiezingen, die morgen worden gehouden en die hij lang heeft kunnen voorkomen. Het stam menelement, dat volgens zijn voorspellingen een meerpartij- endemocratie zou beheersen, heeft inderdaad de basis ge vormd voor de nieuwe partijen en dat heeft in zijn voordeel ge werkt. Etniciteit, regio en stam zijn de belangrijkste kwesties in de ver kiezingen. Waarschijnlijk zal geen enkele partij een absolute meerderheid behalen en de grondwet is onduidelijk over een coalitieregering. Een situa tie die Moi in zijn eigen voor deel kan manipuleren. Begin dit jaar leken de voor standers van een meerpartijen- democratie een hechte, moder ne beweging, die zich met de roep om democratie had aange sloten bij de westerse donorlan den van Kenya. Daarbij vergele ken leek Mois regering op een verouderde Afrikaanse stam- mentirannie. Leden van zijn ei gen Kalenjin-groep hielden de machtigste en meest winstge vende staatsfuncties bezet en vormden een regering binnen een regering. FORD Terwijl steeds meer niet-Kalen- jin-leden van de kern van de re gering werden uitgesloten, slaagde de belangrijkste opposi tiebeweging FORD (Forum voor Herstel van de Democratie) erin vertegenwoordigers van de meest belangrijke etnische groeperingen en regio's van Ke nya te verenigen. FORD bracht politieke zwaargewichten uit de Kikuyu en Luo, de twee grootste groepen, tezamen. FORD vertegenwoordigde het beeld van een moderne natio nale beweging, terwijl de rege ring op een steeds smaller wor dende stammenbasis stoelde. De beweging verenigde ook alle leeftijden in zich, van Jaramogi Oginga Odinga, nu in de tachtig en Kenya's eerste vice-presi dent, tot jonge juristen uit Nai robi die bij de onafhankelijk heid kind waren. FORD leek niet te stoppen. Moi zat zwaar in de problemen. Zijn minister van buitenlandse zaken was vermoord en zijn naaste collega's werden ervan beschuldigd de zaak in de doof pot te willen stoppen. Zij wer den verdacht van betrokken heid. Moi werd gedwongen Ni cholas Biwott te ontslaan, de minister van energie en zijn oudste vriend. In de tussentijd veranderde het gebied van de Kalenjin in de Riftvallei in een strijdperk, toen leden van de Kalenjinstam van de president niet-Kalenjinleden uit hun hui zen verdreven tijdens een actie die deed denken aan de 'etni sche zuivering' van het voorma lige Joegoslavië. Opnieuw wa ren Mois naaste medewerkers betrokken. De president vaarde uit tegen iedereen die in Kenya democra tie voorstond en het land werd al gauw een synoniem voor cor ruptie. Het toerisme liep terug en de schuld bedroeg 5,6 mil- Yvonne van Rooy: „Een groot deel van de voordelen heb ben we de afgelopen jaren al geabsorbeerd." foto cpd Mwai Kibaki, kandidaat voor het presidentschap v Partij, tijdens zijn verkiezingstoumee in Nairobi. jard dollar (10 miljard gulden). Het bruto binnenlands produkt daalde voor het derde achter eenvolgende jaar. Alleen Groot- Brittannië bleef achter Moi staan. De Amerikaanse ambas sadeur bekritiseerde hem in het openbaar. Leiderschap Toen ontwikkelde zich een strijd om het leiderschap tussen de twee belangrijkste leiders van FORD: Odinga, lid van de bevolkingsgroep Luo, en Ken neth Matiba, een voormalige minister en afkomstig uit 1G- kuyu. Matiba was een van de eerste politici die om een meer- partijendemocratie in Kenya hadden geroepen. Daarvoor werd hij in de gevangenis ge gooid, waar hij een beroerte kreeg, waarna hij naar Londen werd gebracht. FORD werd tij dens zijn afwezigheid gevormd en toen hij in mei terugkwam kon hij geen plaats vinden bin nen de beweging. De jonge activisten in FORD, die werd geleid door de voorna melijk uit Kikuyu afkomstige ju risten uit Nairobi, Paul Muite, Gitobu Imanyara en James Orengo, hadden zich al achter de nationalistische veteraan Odinga geschaard. Zij zagen dat hij hen nodig zou hebben om de partij te leiden en mis schien de regering. Odinga zou een nationale figuur kunnen zijn, die zou zorgen voor de Luo-stem in FORD en de jonge juristen een springplank zou bieden voor de toekomst. De scheuring vond uiteindelijk plaats in augustus. Er zijn nu twee FORDs die meedoen aan de verkiezingen: Odinga's FORD Kenya en Matiba's FORD Asili (Origineel). Maar de scheu ring hield daar niet op. Matiba is nu zijn eigen volgelingen kwijtgeraakt na een ruzie over zijn stijl van leidinggeven. Voor malige trouwe volgelingen heb ben zich, onder aanvoering van Charles Rubia, een ex-majoor uit Nairobi, aangesloten bij het Kenyase Nationaal Congres. Maar de aanhang van de Kikuyu was al gespleten door de op richting van de Democratische Partij, aangevoerd door voor malig vice-president Mwai Ki baki. Hij zou een behoorlijk aantal stemmen kunnen win nen en daarmee FORD afhou den van een meerderheid. Hij probeert zorgvuldig aanvallen op de andere partijen te voorko men in de hoop met de winnaar een coalitie te kunnen vormen. Verdeeldheid De verkiezingen laten het plaat selijke beleid van zijn slechtste kant zien. De tegenkrachten van Moi zijn door de verdeeldheid zo verzwakt dat hij een goede kans maakt om te worden geko zen. Tijdens de parlementsver kiezingen zal zijn partij echter geen meerderheid krijgen. Vol gens de nieuwe grondwet moet de gekozen president een rege ring vormen uit zijn eigen partij en parlementsleden kunnen na de verkiezingen niet van partij wisselen. Het is niet duidelijk of coalities kunnen worden ge vormd en Moi zou kunnen pro beren een regering te vormen van minderheden, waarbij de FORD-facties worden uitgeslo ten. Een dergelijke regeling zou de stabiliteit niet bevorderen. Stabiliteit is de belangrijkste factor voor de westerse donor landen, die vorig jaar de hulp opschortten en de fondsen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) blokkeerden in een poging Kenya's financiën te hervormen en de regering over te halen tot politiek pluralisme. De regering beweert dat aan alle eisen is voldaan, maar de vol gende vergadering van het IMF waarop kan worden besloten de steun voor Kenya te hervatten, zal niet eerder dan na de verkie zingen plaatsvinden. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET „Niemand wordt verliefd op de interne markt", pleegt Jacques Delors, voorzitter van het Brus selse dagelijks bestuur van de EG, te zeggen. De verwikkelin gen rond een Europa omspan nend verbod op tabaksreclame of de colportage van levensver zekeringen zijn slechts twee van de vele weinig geestdrift los ma kende onderdelen uit het histo rische avontuur. „Het zijn niet enkele grote projecten, maar honderden stuk voor stuk vrij saaie besluiten", zegt ook Jim Murray, directeur van de Eu ropese consumentenorganisatie BEUC. Aan het 1992-project is zeven jaar lang gewerkt, sinds de Eu ropese Commissie onder lei ding van Delors in 1985 het idee nieuw leven in blies om de meeste grenscontroles tussen de twaalf EG-landen op te hef fen. Dat plan leefde al in 1957, vanaf de oprichting van de EG, maar was telkens vastgelopen in politieke onwil en de ongeloof lijke complexiteit. Delors kreeg dit keer echter de steun van het internationale be drijfsleven. De controles aan de grenzen betekenden voor on dernemingen lange wachttijden en daarmee hoge kosten. Bo vendien ontnamen de grenzen internationaal werkende bedrij ven als Philips een grote afzet markt, zoals de Amerikaanse concurrentie die wel kent. Af wijkende voorschriften in elk af zonderlijk EG-land verhinder den de efficiënte produktie van één artikel voor de hele EG. Want dat was de nieuwe markt: 350 miljoen klanten in 12 lan den, met bij elkaar een natio naal produkt van bijna 10.900 miljard gulden per jaar, onge veer net zovec-l als de VS. Realisatie van de grote interne markt zou, zo rekende de Itali aanse hoogleraar Cecchini uit, een extra economische groei van 1,5 tot 7 procent opleveren en een daling van de consu mentenprijzen met 6 procent. Tegenover de 85.000 douaniers die hun banen verliezen, zou den anderhalf miljoen extra ba nen kunnen staan. Staatssecretaris Van Rooy zei laatst dat die jubelende voor spellingen nu al aan het uitko men zijn: „Een groot deel van de voordelen hebben we de af gelopen jaren al geabsorbeerd." Maar volgens internationaal se cretaris M. Toen van het werk geversverbond VNO „duurt het toch enige tijd voor bedrijven hun strategieën aanpassen. Daarvoor moet er eerst zeker heid zijn dat de regels worden aangepast. Bovendien moeten de bedrijven leren leven met de nieuwe situatie." Marsroute Aan de hand van het bouwplan van '1992', 'Het Witboek', werd in 1985 de marsroute uitgestip peld in de vorm van 282 voor stellen. Uitgangspunt was dat mensen, goederen, geld en diensten vrij zouden moeten kunnen circuleren door alle 12 landen van de Gemeenschap. Wat in het ene land was toege staan, zou in fiet andere niet verboden moeten kunnen wor den. De 282 voorstellen zijn in zeven jaar uitgegroeid tot hon derden Brusselse richtlijnen, vervat in 10.000 pagina's EG- recht, uitwerkingen van die zo simpel ogende principes. Ondanks de indrukwekkende stapel papier is de 'interne markt' nog verre van af. Lang niet alle Brusselse directieven zijn al vertaald in de nationale wetten van de 12 landen. Ande re richtlijnen gaan pas later de ze eeuw in. Zo wordt de rege ling voor wederzijdse erkenning van diploma's tussen de landen pas in 1994 van kracht. Sommi ge terreinen, zoals de verzeke ringswereld en het afschaffen van de paspoortcontroles, ble ken zo ingewikkeld dat Brussel er nog steeds niet uit is. „Niet alle paarden verschijnen op 1 januari 1993 aan de start, de ra ce zal niet helemaal gelijk zijn en eigenlijk weten we ook niet hoe lang het zal duren vat Eu ropees parlementariër Ben Pat terson de stand van zaken sa- 'Niet helemaal' Een paar voorbeelden. Jaren is gevochten over de vraag of het vervallen van de grenzen ook betekende dat bijvoorbeeld een Nederlandse transportonderne mer die net een vracht bloemen van Aalsmeer naar Napels had gebracht, op de terugweg toma ten uit Rome in Venetië mag bezorgen. Welke suikers en kleurstoffen in voedsel zijn toe gestaan. Of British Airways tus sen Frankfurt en Parijs een lijn dienst mag inleggen, Robeco klanten in Spanje mag ronselen, Mag een Nederlandse transportondernemer die net een vracht bloemen van Aalsmeer naar Napels heeft gebracht op de terugweg tomaten uit Rome in Venetië bezorgen? foto dijkstra willem ten velthuys en de spotgoedkope Griekse au toverzekeraars hun rammelen de polissen in Denemarken aan de man mogen brengen. Het antwoord luidde door gaans: 'niet helemaal'. Postor derbedrijven bijvoorbeeld zul len nauwelijks internationaal mogen werken. In de Benelux is het goederenvervoer over de weg sinds 1 december helemaal vrij, maar binnen de rest van de EG geldt nog een strikt vergun ningenstelsel. De inspectie van vee, belangrijk om de versprei ding van ziekten tegen te gaan, zal tot ergernis van Nederland ook na 1 januari aan de grenzen blijven bestaan omdat de ande re elf landen de afspraken over veterinaire controles op vee van buiten de Gemeenschap nog niet hebben uitgevoerd. Zo heeft het Europese huis wel een dak gekregen, maar nog geen ramen en behang. De on overzichtelijkheid werkt op de zenuwen. Kan de douane straks nog de tankinhoud van een vrachtwagen controleren? Nie mand weet het precies. VNO- voorzitter Rinnooy Kan waar schuwde daarom laatst voor de „ernstige gevolgen, zowel zake lijk als psychologisch, wanneer de controles blijven bestaan". En hij verwees dreigend naar een recente uitspraak van het Europees Hof dat particulieren die schade lijden door de onvol ledige invoering van EG-regels, dat kunnen verhalen op hun nationale overheid. Ondanks alle onoverzichtelijk heid zijn de verwachtingen van '1992' hoog gespannen en zijn de afgelopen jaren ook los van Brussel allerlei ontwikkelingen op gang gekomen. De onderlin ge handel tussen de 12 landen is toegenomen van 50 procent van de totale EG-handel in 1980 naar 60 procent tien jaar later. De economische verwevenheid tussen de 12 landen is omhoog geschoten. „De afgelopen jaren hebben we veel bedrijven een duidelijke strategie zien volgen van internationale fusies, schaalvergrotingen samenwer king", zegt VNO-secretaris Toen, verwijzend naar de recen te verwikkelingen rond Fokker, ING en DAF. „Dat gaat niet al tijd even makkelijk, gezien alle cultuurverschillen, maar de economische effecten zullen we de komende jaren merken." De beloftevolle toekomst heeft ook andere Europese landen niet onberoerd gelaten. Oosten rijk, Zweden, Liechtenstein, IJs land, Finland en Noorwegen zullen vanaf medio volgend jaar aanschuiven bij de EG-marlet. De grensposten bij die landen blijven bestaan, maar ze zullen wel alle regels overnemen. Het worden gewoon een paar extra verdiepingen en kamers In een huis dat moet worden afge bouwd terwijl de bewoners er al zijn ingetrokken. Alexander Rinnooy Kan: „Ernstige gevolgen wanneer de controles blijven bestaan." foto cpd Duizend vreugdevuren over heel West-Euro pa branden op oudejaarsnacht ten afscheid van 1992. De lichtbakens zijn meer dan sym bolisch, ze markeren de vervaldatum van het historische project '1992', het verdwijnen van de grenzen tussen de EG-lidstaten. Maar Brussel viert geen feest, de vuren zijn een particulier initiatief. Want het bedrijfsleven heeft niet gewacht tot '1992' op papier af was. Deel 1 in een korte serie over Europa 1992. Waar was het om begonnen, wat is er ge beurd, wat gaat veranderen? En waarom is het beloofde economische rijk van overvloed niet gekomen?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2