'Ik ben op mijn best als ik bang ben fouten te maken' Rtv show MAANDAG 28 DECEMBER 1992 Danny de Munk durft de hele wereld aan STARDOM hilversum monique brandt Piepjong beroemd wor den houdt risico in. Veel over het paard getilde kindsterretjes overleven het volwassen worden niet; ze moeten de rest van hun bestaan teren op herinneringen. De nu 22-jarige Danny de Munk, pre cies tien jaar geleden door fil mer Guido Pieters ontdekt als Amsterdamse straatschoffie met geknipt guitig koppie voor de hoofdrol in de speelfilm Ciske de Rat, ontsnapte aan het Shir ley Temple-effect. Hij vergaart thans nieuwe roem als musical ster. Volgend jaar staat hij, in een voorname rol, op Broad way. Het geheim van zijn suc ces? Keihard werken en altijd meer willen. Slechts weinigen in de show wereld is het vergund om op 22- jarige leeftijd al een tienjarig ar tiestenjubileum te vieren. Er is natuurlijk meer prille jeugd- roem geweest: denk aan Hein tje, Shirley Temple of het zange resje Wilma. Ook zij hadden reeds op jonge leeftijd hele za len in verafgoding aan de voet jes liggen. Maar meestal raken dergelijke sterretjes door de op komst van volkomen natuurlij ke verschijnselen als een baard in de keel of een wat vol- wassener postuur uit de gratie en breekt een veelbelovende carrière in de knop. Danny de Munk heeft de dreiging van het Shirley Tem ple-effect wel degelijk gevoeld. Na jaren van hevige populari teit, aangezwengeld door zijn filmrol als het Amsterdamse straatschoffie Ciske de Rat, werd het rond zijn achttiende jaar verraderlijk stil. De eens zo bloeiende fanclub werd plots klaps opgeheven. Afgelopen was het met de hysterische tafe relen rond zijn persoon, en de wekelijkse publikaties in de rod delbladen. Twee jaar lang was hij 'weg', maar die periode was, zo bleek achteraf, een stilte voor de storm. Danny is terug, vol- wassener, rijper, maar onmis kenbaar 'onze' Danny. Na zijn hoofdrol in de kassaklapper Les Misérables viert hij nu triomfen in de musical Cyrano. Daar naast broedt hij allerhande ar tistieke plannetjes uit, zoals de produktie van een Engelstalige cd. De gedwongen rustperiode is dan ook helemaal hiet zo ne gatief geweest, moet hij nu con stateren. Danny, lang krullend haar, een kleurige blouse en ernstige ogen, staart bedacht zaam voor eich uit. ,,Ik had het nodig. Het was al die jaren zó ontzettend druk ge weest. Ik heb drie films ge maakt, vier cd's, een ontelbaar aantal singles. Het was zo hec tisch, die hele periode. Ik heb het min of meer als een soort roes beleefd. En toen kon ik ein delijk de dingen inhalen die ik gemist had, die mijn leeftijdge noten wel gewoon konden doen. Ik bleef niet thuis zitten treuren. Ik ben flink op stap ge weest, mag ik wel zeggen. Veel meisjes in het spel, ook. Daar naast bleef ik wel aan mezplf schaven, ik nam zang- en spraaklessen. Ik heb eigenlijk nooit geloofd dat het echt afge lopen zou zijn, nou ja, heel soms misschien, in momenten van twijfel. Maar ik weet wat ik kan, en dat is méér dan een rol als Ciske de Rat." Imago „Natuurlijk heb ik moeite gehad om van dat imago af te komen. Mensen zagen me altijd alleen maar als dat brutale, Amster damse straatschoffie. Er waren zelfs veel fans die zich opeens van me afkeerden. Omdat ik volwassen werd. Die waren echt vreselijk boos. Ik moest eens voetballen met een artiestenelf tal, en kreeg constant rotopmer- kingen naar mijn hoofd geslin gerd. 'De Munk, vreselijke huf- ter'. Ik kan wel zeggen dat ik me daar niets van aantrek, maar het doet toch pijn. Je leert op een harde manier hoe betrekkelijk je populariteit is."' „Toen Guido Pieters me ont dekte, was ik twaalf, en ik begon meteen op een volwassen ma nier te werken. Je wordt daar door natuurlijk wat sneller rijp dan een andere jongen van 22. Ik vond het allemaal even prachtig. Bij ons lagen de meis jes in de tuin, v^n 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Mijn moeder vroeg ze aanvankelijk nog wel eens binnen voor een Kopje thee, maar op een gege ven moment werd dat wel erg druk. Anderzijds krijg je natuur lijk ook te maken met de andere kant van de medaille, met een hoop jaloezie." Danny in 1984, toen hij de hoofdrol speelde in Ciske de Rat. foto cpd Danny vergaart thans nieuwe roem als musicalster. Volgend jaar staat hij, in een voorname rol, op Broadway. „We verhuisden van Amster dam naar Purmerend. Ik ging daar ook naar school. Dat duur de precies een week. De leraren daar probeerden me steeds voor schut te zetten. 'Dat jochie zullen we wel eens mores leren'. Alleen omdat ik in een film had gespeeld. Toen mijn natuür- kundeleraar dat ook weer flikte, ben ik de klas uitgelopen en heb ik een andere school gezocht. Ook sommige medeleerlingen deden vervelend. Op een gege ven moment ben ik naar de moedermavo gegaan en was ik van het gezeur af. Ik heb dat nooit gesnapt, dat mensen je 'Joop van den Ende zei laatst: je moet eens gaan stappen zonodig willen pakken. Het zijn allemaal vooroordelen, en ik kan er niet tegen. Als ze te ver gaan, ga ik ook flink over de rooie." Jeugd Zoals dat meestal gaat bij vers aangeboorde talenten, stonden ook bij familie De Munk al spoedig commercieel geïnteres seerden in rijen van drie voor de huisdeur opgesteld. Gouden bergen werden beloofd, als de jonge Danny maar wilde opdra ven. Voor tv-spotjes, voor inter views, voor plaatjes, voor films, al dan niet dubieus. Maar voor al zijn moeder waakte als een kloek over haar talentvolle kroost. Ook nu nog regelen Danny's ouders zijn zaken. Vaak is ge suggereerd dat vóóral pa en ma De Munk goed van 's zoons in komsten konden rondkomen. De ster zelf zucht eens diep. Zijn moeder, tegenover hem aan tafel, zucht mee. De Munk: „Ik weet niet wat er van me ge worden zou zijn als zij er niet geweest zouden zijn. Je wordt in zo'n periode zo vreselijk opge hemeld dat je kans loopt de greep op de werkelijkheid te verliezen. Soms ging ik ook wel een beetje hard, omdat je zo lijkt het tenminste door de hele wereld op handen wordt gedra gen. Dan zorgde mijn moeder er wel voor dat ik weer met bei de benen op de grond terecht kwam. Men vroeg mijn ouders steeds: 'Hebben jullie zelf soms ambities in die richting gehad'. Alsof ik ben gepushed om dit vak in te gaan. Onzin, ik wou het zelf. En aan mijn vader vroegen ze heel verbaasd waar om hij in godsnaam nog moest werken. Ze denken dat hij mul timiljonair is, omdat zijn zoon tje bekend is. Nee, ze hebben juist keurig voor me gezorgd." „Mensen die het zielig vinden dat ik geen jeugd heb gehad, hebben het dan ook bij het ver keerde eind. Ik heb een hartstik ke goeie tijd gehad. Er werd ge daan alsof mijn ouders het geld opstreken dat ik verdiende. On zin. Alles is vastgezet, op mijn 25-ste kan ik erover beschikken. Mijn moeder zei altijd: 'Ik ga een kind van 12 niet aan vreem den meegeven', en ik denk dat ze daar groot gelijk in had. Mijn moeder is mijn manager, en re gelt mijn zaakjes. We overleg gen steeds. Ik heb zelf weinig belangstelling voor dat soort za ken. Belastingzaken, contract besprekingen, ik ben er gewoon niet goed in. We hebben na tuurlijk weieens ruzie, het kan er soms fel aan toe gaan, maar dat vind ik niet meer dan nor maal." Les Miserables Mevrouw De Munk was ook de reddende engel die hem wees op de advertenties waarin spe lers voor de musical Les Miséra bles werd gevraagd. Na twee 'Ik denk dat er voor mij kansen liggen in het buitenland' jaar kriebelde het artiestenbloed danig, Danny meldde zich on middellijk aan. Producent Joop van den Ende had aanvankelijk zo zijn twijfels, maar de Engelse regisseurs waren dolenthou siast. 'Jesus, what a voice!'. Op dat moment ging de deur open naar een tweede carrière. Niet als kinderster, maar als volwas sen zanger en acteur. Na twee .seizoenen 'Les Mis' werd hij ge vraagd voor de musical Cyrano, die volgend jaar met een Ameri kaanse cast op Broadway te zien is. „Een ontzettende uitdaging, Cyrano. In Les Mis, waarin ik Marius speelde, waren er acht belangrijke rollen. Ik heb er veel van geleerd, ik heb meer zelf vertrouwen gekregen, ben rijper geworden. Cyrano gaat nog een stapje verder, want nu staan we voornamelijk met zijn drieën op het podium, en dragen we het stuk. Ook zangtechnisch gezien is het een veeleisende rol. Ik ge loof dat ik hierna wel toe ben aan een 'leading part', een ech te hoofdrol." Danny de Munk stond de af gelopen seizoenen vrijwel avond aan avond op de plan ken. Daarnaast werkte hij aan een nieuwe cd. Het lijkt soms alsof de ontwikkeling van het produkt De Munk het enige is dat wérkelijk belangrijk is. Die conclusie wordt door hemzelf echter met klem ontkracht. „Joop van den Ende zei laatst hetzelfde. Hij zat in mijn kleed kamer en zei: 'Jongen, je moet af en toe wel een beetje feesten. Ik wil dat je wel een beetje gaat leven. Je werkt hard, maar je moet ook aan leuke dingen denken. Als we in Maastricht zijn duik je dus niet meteen je hotel in, maar ga je nog even lekker stap pen'. Natuurlijk doe ik dat wel eens, maar het is niet altijd even leuk. Daar sta ik dan met mijn glas cola, en iedereen denkt dat ik even kom om de meiden te versieren, omdat ik zo bekend ben. Mijn bekendheid is soms dus tegelijkertijd mijn barrière. Ik sprak eens een meisje aan, dat meteen reageerde met: 'Houd je bek, vuile kapsoneslij- er'. Terwijl ik gewoon een praat je wilde aanknopen. Ik loop niet zo gauw naar mensen toe. Niet uit een vorm van arrogantie, maar door een soort onzeker heid op het menselijke vlak. Mensen letten ook erg op je. Dan word je een keer dronken, en dan wordt er meteen gezegd: 'Wat is dat voor een beest'. Daar heb ik vroeger best wel problemen mee gehad. Het irri teerde me dat ik niet zomaar naar mensen toe kon stappen die me interesseerden. Maar ik vind mijn werk nu eenmaal erg belangrijk. Ik ben serieus. Ik weet heel goed waar ik mee be zig ben. Dat komt, omdat ik al tijd, vanaf mijn vroegste jeugd, met volwassenenen ben omge gaan. Daardoor heb ik discipli ne gekregen. Ik ben een perfec- 'Het heeft moeite gekost af te komen van Ciske de Rat' tionist. Ik ben ook van mening dat artiesten zichzelf moeten behoeden voor een routinema tige aanpak. Dat gevaar ligt op de loer, zeker als je twee seizoe nen met dezelfde produktie in het theater staat. De dagen dat ik me minder goed voel. ben ik eigenlijk op mijn best. Omdat ik dan bang ben. onzekerder ben, op mijn hoede om fouten te maken." „Maar alles met mate. Ik ga niet, zoals sommige artiesten, drie keer op een avond in dis co's optreden. Je omkleden tus sen de biervaten, je liedje doen. en dan hup naar de volgende ♦Tineke de Nooij is beledigd, verdrietig en gekwetst. Oorzaak van al deze narigheid is Paul de Leeuw. Te pas en te onpas haalt hij haar onderuit. Hij noemde haar al eens 'de slechtste pre sentatrice van de vaderlandse te levisie' en ook 'takketrol' komt regelmatig uit zijn mond rollen. Nu is het helemaal met bijzonder dat Paul vaak mensen voor rotte vis uitmaakt. En iemand die al zo lang in het vak zit als Tineke zou hierover haar schouders op moe ten halen. Want je mag je toch verwachten dat ze na al die jaren wel wat eelt op haar ziel heeft ge kregen. Op 1 januari gaat het gebeu ren. Lotte van Dam, alias de altijd wat pruilerig kijkende Dian Al berts uit 'Goede Tijden, Slechte Tijden' staat dan op de planken in de Stadsschouwburg in Am sterdam. Daar haar gaat haar stuk 'Keetje Tippel', naar het ge lijknamige boek. in première. Lotte speelt de rol van Keetje. Een hele overstap van soap naar het theater. tent. Dan ben je zo opgebrand, al verdien je misschien bakken met geld. Ik wil mezelf breed ontwikkelen, al levert dat mis schien minder op." Moed „Ik ben op het professionele vlak wel vrij zelfverzekerd. Als je in dit vak geen zelfvertrouwen hebt en geen durf dan kom je er ook niet. Ik ben niet bang om voor vijftigduizend mensen te zingen. Ik heb de moed, en als je moed hebt, heb je volgens mij de halve wereld. Brutaliteit in de positieve zin. Niet brutaal in de mond, maar in mijn ge dachten. Ik weet wat ik wil en waar ik naar toe wil. Naar op perste kwaliteit. De laatste drie jaar ben ik met dingen bezig zoals ik het wil. En nu wordt er ook eindelijk naar mij geluisterd, en zijn de rollen omgedraaid. Ik ben met een nieuwe Engelstalige cd bezig, met goeie mensen. Ik ga inter nationaal aan de gang, met bui tenlandse tekstschrijvers. Ik wil geen René Froger-effect. Op zich is hij wel goed, maar die kant wil ik niet op. Het is té Ne derlands. Als die cd goed gaat lopen ga ik in die richting ook verder. En ik denk dat er voor mij kansen liggen in het buitenland. Ik zie kansen voor mezelf. Mijn grote droom is vreselijk beroemd zijn, nóg groter worden. Het succes is voor mij een kick. Er is niets lekkerders dan het gevoel heb ben dat je succesvol bent. En als dat in het buitenland niet lukt, wil ik hier gewoon op hoog ni veau blijven werken. Tot mijn 65ste jaar. En als het kan. nog langer. Als het maar niet zielig wordt." Lotte van Dam stapt over van soap naar theater. foto pr Van het leven van de legenda rische zangeres Tina Turner wordt een film gemaakt. De opnamen zijn onlangs gestart. Tina zal zelf niet meespelen in de film. Daar voor is de actrice Angela Basset uitverkoren. De rol van Ike Turner zal worden vertolkt door Larry Fishburne. Wanneer de rolprent in première gaat is niet bekend. Prinses Stéphanie van Monaco en haar voormalige lijfwacht Da niël Ducruet zijn dolblij met hun wolk van een zoon. Nu de vader van Stéphanie, prins Rainier nog. Hij was fel gekant tegen de ver houding van het stel. Om groot papa nu en beetje te paaien heeft zij haar zoon Louis ge noemd, de tweede naam van haar vader. Nu maar hopen dat deze handreiking de koppige Rai nier over de streep zal trekken. Het is bekend dat Elton John gigantische bedragen uitgeeft aan zijn brillen, auto's, kleding, kortom teveel om op te noemen. Hij denkt echter niet alleen zich zelf. Laatst nog gaf hij Liz Taylor een diamanten ring van 55.000 gulden cadeau. En nu heeft Elton weer geld geschonken aan een kinderziekenhuis in een klein Engels plaatsje. Het zie kenhuis had dringend nierdialy- se-apparatuur nodig. Schoolkin deren wilden daarom een veiling organiseren om geld bij elkaar te sprokkelen. Toen Elton dat hoor de schonk hij het kinderzieken huis het benodigde bedrag voor de apparatuur. Overigens gaat de veiling gewoon door. Dat Herman Brood een turbu lent liefdesleven heeft gehad, is genoegzaam bekend. Dat hij naast dochter Lola ook nog een volwassen zoon rond had lopen, deze laatste na een slippertje, wist het grote publiek niet. De jongeman telt 24 lentes en heet Marcel Buissink, naar zijn moe der. Nu eindelijk kan Marcel uit de anonimiteit treden. Herman heeft zoonlief in de armen geslo ten en Marcel?, die kan zijn va der nu echt leren kennen, in plaats van altijd overgeleverd te zijn aan de media of optredens om iets over paps te weten te ko men.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25