Pech bij première Sport Joost la Lau hecht aan kersttraditie Damteam neemt afstand van Senegal Kerstwedstrijden Zijl/LGB zijn voorgoed verleden tijd MAANDAG 28 DECEMBER 1992 Volleyballer Rodenburg breekt been pe wereldpremière van het Nederlands volleybalteam jiieuwe stijl zal vooral de geschiedenis ingaan door de ge- pmpliceerde beenbreuk van Brecht Rodenburg. Het jportieve succes, met de zege van 3-0 op Tsjecho-Slowa- uje, was door het ongeluk van de aanvaller van ZVH van ondergeschikt belang. „We hebben een hoge prijs moe ien betalen", zo wist coach Pang. Het optreden van Rodenburg in jet Nederlands volleybalteam iuurde gisteren slechts luttele jninuten. De aanvaller liep in de jerste set van de wedstrijd te- Jen Tsjecho-Slowakije een ge compliceerde beenbreuk op. (let scheenbeen brak op één plaats, het kuitbeen zelfs op jwee plaatsen. I Rodenburg werd onmiddellijk naar het Lucas-ziekenhuis in Apeldoorn gebracht en door chirurg Molier geopereerd. De JolJeyballer, die vorig seizoen in lietzelfde linkerbeen de enkel banden scheurde, is vermoede lijk voor driekwart jaar uitge- chakeld. j Rodenburg, bij 9-7 in het veld gekomen voor clubgenoot Ed- aar Tinkhof, landde bij de stand 10-10 na een aanval ongelukkig pp het linkerbeen. Hij kwam (ïalf op de voet van teamgenoot f/an de Goor terecht. De ernst van het letsel werd mogelijk mede veroorzaakt doordat Ro denburg een enkelbrace droeg. Teamarts Ron Dubois: „Bij het oude Nederlands team ver boden we de spelers die zoge naamde Maleoloc-braces te dragen. We konden ze gratis ge bruiken, maar zo'n brace zet de enkel wel vast en kan ook ge vaarlijk zijn voor de knieban den. Maar zo'n ongeluk als met Brecht heb ik in het volleybal gelukkig nog nooit eerder ge- Het publiek in de America-hal reageerde onthutst De ernst van de situatie was behalve door het gegil van Rodenburg ook voor iedereen duidelijk zichtbaar. Dubois zette het on derbeen nog op het veld weer recht, in de kleedkamer diende de Tsjechoslowaakse teamarts een morfine-injectie toe. „Ik heb sommige medespe lers met de tranen in de ogen zien staan", aldus coach Pang. Joost la Lau houdt een kersttraditie in ere. De Leidse atleet won voor het tweede achtereenvolgende jaar de stratenloop in het Bra bantse Zeeland. Afgelopen zaterdag scherpte de Bataaf het par- coursrecord over vijf kilometer aan tot 14.36. Clubgenoot Casper Ravensbergen werd vijfde in 15.25. Vera van Venetiën, eveneens van De Bataven, eindigde als achtste vrouw. In het Friese Harich zaten Theo van der Veer, Han Kulker en Jan Kortekaas elkaar zaterdag op de hielen. Van der Veer (AV Holland), die als vijftiende finishte, kon zich beide Bataven nog net van het lijfhouden. Paul Bamhoom legde gisteren beslag op de tweede plaats in de Oudejaarsloop in Noordwijkerhout. Na vijftien kilometer zag de at leet van De Bataven de Haarlemse veteraan Kees van Dommelen twee seconden eerder over de eindstreep gaan. De tijd van Barn- hoom (48.15) betekende een nieuw persoonlijk record. Fred Sluys werd vijfde in 50.26 en een andere Bataaf, Gé van Veen, bezette de tweede plaats bij de veteranen (51.14). Lenie van der Plas was als enige vrouw binnen een uur klaar (59.33). Marathonkampioen gaat door Seoul sipook gedreigd met vergelding. Voorgesteld werd Hwang een Een dag nadat hij bekend had deel van zijn olympische pre- gemaakt zijn loopbaan te beëin- mie van ruim een miljoen gul- digen, heeft de 22-jarige olym- den terug te laten betalen en pisch marathon-kampioen hem zijn privileges af te pakken. Young-Cho Hwang zich alweer Dat zou ondermeer betekenen bedacht. „Het was zelfzuchtig te dat de atleet in militaire dienst zeggen, dat ik zou stoppen, zou moeten, zonder die stap goed overwo- Galina Ikonnikova is door de gen te hebben. Ik zet mijn carri- atletiekfederatie van Rusland ère voort", suste de Zuidko- voor vier jaar geschorst. De 28- reaan gisteren de nationale ge- jarige atlete werd schuldig be moederen. vonden aan het gebruik van De jonge marathonwinnaar verboden spierversterkende van Barcelona verklaarde, dat middelen, verscheidene ernstige blessures en de psychische druk door zijn Ikonnikova werd betrapt na succes bij de Olympische Spe- een cross in Zwitserland in ok- len hem de zin in lopen hadden tober, waarin zij tweede werd. ontnomen. In haar urine werden sporen ge- Het bericht sloeg in Korea in vonden van methyltestosteron, als een bom. Er werd gerea- een anabool die voorkomt op geerd met verbijstering, maar de lijst van verboden middelen. „Ik voelde me zelf ook misselijk worden." Ploeggenoot Harrie van den Brink: „Ik heb me maar gauw omgedraaid en ben weg gelopen. Het was vreselijk." De nationale selectie voor de twintigste versie van de vier daagse in Apeldoorn bestaat uit twee ex-bankzitters (Van Ree, De Reus), twee ex-stagiaires (Bas van de Goor, Mulder) en door het ongeluk van Roden burg nu tien neo-intemationals. Cristina en Kailola melden zich pas vandaag in de America-hal. Zij hadden gisteren nog ver plichtingen bij hun club. Van de twaalf winnaars van de zilveren Olympische medail le spelen er nu tien in buiten landse dienst. De in Capelle aan den IJssel actieve Selinger en Boudrie werden gepasseerd voor het jaarlijkse toernooi tus sen Kerstmis en Oud en Nieuw. Na het geflopte Top Vier-toer- nooi, in november in Japan, lijkt de groep van Barcelona uiteen te zijn gevallen. De keuzeheren van de NeVoBo willen de toe komst in met een nieuw team waarvoor een combinatie van routiniers en nieuwkomers wordt nagestreefd. „We willen voor Atlanta 1996 naar een mix toe", aldus Pang die vooralsnog de technische supervisie heeft. „We gaan in januari verder pra ten." Voor de verversing werd het meeste talent uit de eredivisie bijeengebracht. Pang zag de nieuwe groep vier dagen inten sief trainen in Amsterdam. „Er zijn zeker mogelijkheden. Leng te, enthousiasme, alles is aan wezig. Het niveau is nu nog la ger dan bij de oude groep, maar dat is logisch. Dat heeft tijd no dig, misschien twee of drie jaar." met drie spelers van de organi serende club Dynamo: Richard Schuil, Bas van de Goor en San- der Mulder. Spelverdeler Arnold van Ree en de als laatste toege voegde Edgar Tinkhof spelen bij landskampioen ZVH. Harrie van den Brink (Zwolle) completeer de het basis-zestal. Tinkhof werd tussen 9-7 en 10-10 in de eerste set even vervangen door zijn onfortuinlijke ploeggenoot Rodenburg, Van Ree moest na de 17-16 plaats maken voor Dy namo's Jeroen Bijl. De nieuwe spelverdeler stond garant voor meer snelheid en leidde de ploeg naar twee duidelijke set zeges: 15-4 15-7. „De ploeg heeft zich heel knap hersteld van de klap door die blessure van Rodenburg", aldus Pang. „Iedereen was ver bijsterd. Ik heb hen gezegd ge concentreerd te blijven en de wedstrijd goed uit te maken." Nederland stuitte overigens op geringe tegenstand van het samenraapsel uit Tsjecho-Slo wakije. Een echte test was de wedstrijd niet voor het nieuwe gezelschap dat zich in Apel doorn aan het publiek presen teerde en vandaag Rusland treft. Van den Brink stond model voor de onwennigheid. Hij zwaaide als enige ietwat verle gen terug naar het publiek dat vervolgens in de wedstrijd zijn naam scandeerde. Zoals ook Bijl aanvankelijk niet in de gaten had dat bij het inslaan twee spelverdelers bij het net staan opgesteld. Aanvoerder Van Ree maakte zijn concurrent weg wijs. Kleine schoonheidsfoutjes die op het veld werden wegge poetst door een grote dosis gre tigheid. De blessure van Roden burg was echter een enorme domper op de positieve start. Brecht Rodenburg schreeuwt het uit De volleyballer, nieuwkomer in het Nederlands team, raakte gisteren in Apeldoorn ernstig geblesseerd. Zijn linkerscheenbeen brak op één plaats, zijn kuitbeen zelfs op twee plaatsen. foto anp Voor de laatste keer maken jeugdige zwemmers zich op voor een duik in zwembad De Zijl. De kerstwedstrij den keren niet meer terug. foto henk bouwman leiden kerstrecords te verbeteren. Maarten van der Weij- S den van het Alkmaarse DAW verbrijzelde het vijf tien jaar oude record op de 100 meter vrije slag (onder elf jaar) met 2,2 seconden. Alwin Roest van AZ&PC uit Amersfoort haalde zelfs 4,4 secon den van het record op de 100 meter rugslag. Roest nam daardoor de prestatiebeker over van Van der Weijden. Milan Verloop van De Zijl/LGB won de eigen Ab van Winkel Beker met zijn vierde plaats op de 100 meter vlinderslag (1.12,9). Op hetzelfde on derdeel eindigde Yvette van der Laar als vijfde (1.17,5). Leiden is een zwemevenement armer. De kerst wedstrijden van De Zijl/LGB, die afgelopen zater dag voor de 25ste keer op het programma ston den, kriigen geen vervolg. De laatste Leidenaar die nog een prijs meepikte was Michael van Schaik van LZ 1886, die tweede werd op de 100 meter vlinderslag bij de jongens onder de tien jaar. De Zijl/LGB hield jarenlang een traditie in stand, die stoelt op een initiatief van de Leidse Golf Brekers uit 1968. Jeugdige zwemmers kon den zich in Leiden revancheren voor de Speedo- wedstrijden. De twaalf snelste kinderen in de ca tegorieën onder tien, elf en twaalf jaar streden op tweede kerstdag om de overwinning op de 100 meter schoolslag, rugslag, vlinderslag en vrije Het deelnemersveld was afgelopen zaterdag sterk genoeg om in zwembad De Zijl enkele Organisator Wim van Belkum vond het daar mee welletjes. „Na zo veel jaar wil je wel eens wat anders", zei hij. „Daar komt bij dat we tegen woordig concurrentie hebben van andere vereni gingen die rond de kerstdagen grote evenemen ten organiseren. Daarom kun je maar beter stop pen als zo'n evenement nog goed loopt." Als u op de valreep nog zo'n 3000 keiharde guldens wilt verdienen, moet u zich nu gaan haasten. Want tot I januari 1993 krijgt u bij aankoop van 'n Fiat Uno, Tipo of Tempra, voor uw huidige auto een inruilprijs die circa 2000 gulden boven de ANWB/Bovag-koerslijst ligt. En bij financiering door Fiat betaalt u een jaar lang 0% rente. Dat levert u rond de 1000* gulden op. Uw totale voordeel: zo'n 3000 gulden. Mocht u liever een Panda kopen, dan hebben we ook goed nieuws voor u. Want u hoeft 'm pas over een jaar te betalen, en dat levert u zo'n 1800** gulden op. Maar voor welk aanbod u ook kiest: u kunt uw Panda, Uno, Tipo of Tempra in 1993 op kenteken laten registreren. Kom dus razendsnel naar de Eindejaars- show van de Fiat-dealer, voordat het te laat is. TOT 3000 GULDEN VOORDEEL TIJDENS DE EINDEJAARSSHOW BIJ DE FIAT-DEALER. ^an 14,5%.** Op basis van een gefinancierd bedrag van 75% van de cataloguswaarde met een minimum iv nieuwe Fiat vóór 15 januari 1993 op kenteken Deel II geregistreerd te zijn. De Uno Team is van deze van huurkoop tegen de gebruikelijke voorwaarden. Bel voor de dichtstbijzijnde Fiat-dealer 06-0998880 schouwd. Na twee dagen lijkt Neder land op een behoorlijke eindze ge af te stevenen. Het eerste du el werd dan wel besloten met tien remises, maar dat kwam voornamelijk doordat op enkele borden een gunstiger stand net niet doorsloeg of in de slotfase de winst werd gemist. Zo kwam Wiersma onmiddellijk na zijn partij tegen Samb tot de conclu sie dat hij, zonder dat er van tijdnood sprake was, een een voudige winstgang over het hoofd had gezien. Omdat de Senegalese dam mers in deze vierdaagse bij voorkeur steeds andere tegen standers ontmoeten, is het team onderverdeeld in groepjes. De bovenste vier rouleren tegen de in vaste opstelling spelende Ne derlandse formatie, terwijl ook de bezetting van de borden vijf tot en met acht wisselt. Oud-wereldkampioen Ton Sijbrands heeft de invitatie van het bestuur van de dambond in april deel te nemen aan het toernooi om de nationale titel aanvaard. Daarmee heeft Sij brands duidelijk te kennen ge geven dat hij, na zijn terugtre ding uit de herkamp om de tweede WK-plaats en het recht om wereldkampioen Tsjizjov uit te dagen, nog niet denkt aan het opnieuw stopzetten van zijn loopbaan. Ook veelvoudig oud-kam pioen Rob Clerc heeft een uit nodiging voor de NK-finale ge kregen. Omdat het bestuur over slechts twee keuzeplaatsen be schikt, kon oud-Europees kam pioen Gérard Jansen niet direct tot de finale worden toegelaten. jlOTTERDAM ANP Het Nederlandse damteam de vierdaagse tegen Se- de leiding. Op eerste dag eindigden alle onbeslist. In de tweede legden oud-wereld- Wiersma en Sij- de basis voor een ruime bestuur van de Neder- dambond wil volgend met overheidssteun een starten in Senegal, met het sterkste damland in om de sport te propage- de organisatie ervan te Een tweekamp tus- de nationale selecties werd de bestuurders van beide als een ggede voorbe- op dat project be-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19