De winnaar heet weer Lugdunum.. Voorsprong Norwich slinkt zienderogen Sport Gastheer en favoriet Bax gaat met eigen beker aan de haal Rai gaat voetballen voor Paris St. Germain UVS speelt tegen NEC Groenendaal 'vliegt' iedereen voorbij MAANDAG 28 DECEMBER 1992 a BROUWER DE KONING Kikkers zijn een maatje te groot voor de rest in de zaal Voetbaldeskundigen turen met de regelmaat van de klok in het koffiedik of in hun kristallen bol. Met een serieus gezicht doen ze doorgaans voorzichtig hun voorspellin gen. Want het blijft een onvoorspelbaar spelletje. Behalve dan als het jaarlijkse zaalvoetbaltoernooi van LFC voor de deur staat. Verrassingen zijn bijna uitgesloten. Er is steevast maar één favoriet en dat is Lugdunum. Gisteren, bij de zestiende editie van het toernooi, was het niet an ders: de Kikkers werden vooraf bestempeld als zekere winnaar en konden inderdaad na afloop de hoofdprijs af halen. hebben geen zin of werken in de tijd rond Kerstmis een ander en wellicht lucratiever zaalvoetbaltoemooi af. Kortom, de tijden veranderen en dat is jammer voor Rip Massaar, de organisator van het eerste uur, en al de vrijwilligers die veel vrije uren staken in het evene ment. Lugdunum echter weigert spelers op te stellen van het tweede garnituur en dat siert de club. Ook dit keer holden de sterkste voetballers over de be tonnen vloer van de Groen- oordhallen. Cees van Tongeren, Hans van As, Ton de Rooij en Jan van der Reijden, om er eens een paar te noemen. Dat zijn voetballers die hun naam in de zaal al lang hebben gevestigd. LEIDEN HERMAN JOUSTRA jan van der Reijden, vaste keus in het zaalvoetbalteam van de Leidenaars, werd er in elk geval niet warm of koud van: „Ik heb zestien keer meegedaan. Precies weet ik het niet, maar ik geloof dat we dertien keer hebben ge wonnen." Niemand had de exacte cijfers bij de hand, maar Van der Reijden zal er met zijn opmerking niet ver naast zitten. Lugdunum heerste in de zaal en doet dat nog. Al is er een verschil met vroe ger. In een grijs verleden vaar digde elke uitgenodigde club zijn sterkste spelers af naar de Groendoordhallen. Daarvan is nu al lang geen sprake meer. Veel van de heren voetballers De Kikkers pakten inderdaad de hoofdprijs, al moet worden gezegd dat het dit keer moei zaam ging. Zo kreeg Lugdunum in zijn eigen poule onverwacht een nederlaag te slikken van KRV: 1-0. Maar in de alles be slissende wedstrijd tegen het al lerminst complete UVS werd het liefst 4-0 voor de groenwit- ten. Resultaat: de Kikkers plaatsten zich op doelsaldo voor de finalepoule, vóór UVS en KRV. Eén van de tegenstanders in die finalepoule was Van Nispen. Ook de club uit de Zilk had zijn sterkste spelers naar Leiden ge stuurd: Erik en Fred Meiland, Paul Janssen, Erik Scheurs, Rick van Splunter, Peter Geerlings en Lando Meeuwenoord. De club boekte in zijn poule vier over winningen en een gelijkspel. Dat gebeurde tegen HVZ de finaleplaats al zeker was. Van Nispen hield Lugdunum in de eerste wedstrijd van de fi nale op 2-2 en had derhalve een goede kans op de eindzege. ROAC '79 gooide echter roet in het eten. Voetballers als Ruud Weenink, Wilco van der Meer, Marcel Strijk en Raymond van der Fits bleken uitstekend in de Handen in de zakken, blik op oneindig. 'Mister LFC', Flip Massaar, als toeschouwer bij 'zijn eigen' zaaltoemooi in de Groenoordhallen. zaal uit de voeten te kunnen. De punt voor de finale plaatste, Nispen gaven de Rippers echter ploeg uit Rijpwetering, die zich verloor wel ietwat geflatteerd alles om in elk geval nog een als winnaar van de derde poule van Lugdunum met 3-0. In de tweede plaats in de wacht te met maar één verlies- beslissende wedstrijd tegen Van slepen. Dat lukte dank zij een 3- 2 zege. Zo kwam alles dus toch nog op zijn pootjes terecht voor Lugdunum. De eindoverwin ning in groep 2 zeg maar de reserve-elftallen was voor De Sleutels 2, dat in de finalepoule Meerburg 2 en Hoofddorp 2 voorbleef. Het bleef op zaalvoetbalgebied twee jaar lang akelig stil rond de kerstdagen in de Gaasbak. Gisteren was het kerst toernooi van Bax echter 'terug van weggeweest'. De Voorhoutse sporthal werd druk bezocht. Een sterk deelne mersveld uit de eigen regio, Haarlem en België stond garant voor een boei ende zaalvoetbalmiddag. De finale ein digde bovendien ook nog in een 4-2 overwinning voor gastheer Bax. Het succes was dus compleet. De enige smet op het evenement was echter de teleurstellend zwakke afvaardiging van de Belgische topclub en favoriet ZVK Ford Genk. De huidige lijstaanvoerder van de Belgische Eerste Nationale, voormalig Europees en landskam pioen, kwam in vier wedstrijden niet verder dan twee gelijke spelen en even zo veel nederlagen. In de poulewed strijden verloren de herhaaldelijk mek kerende Belgen met maar liefst 6-1 van een combinatie van profs van HFC Haarlem en de Haarlemse zaalvoetbal vereniging De Kater onder leiding van een onstuitbare Piet Keur. Ford Genk speelde daarna twee keer met 3-3 ge lijk tegen Foreholte en McDonald's, waardoor de ploeg de kruisfinales misliep en zich tevreden moest stellen met een wedstrijd om de vijfde plaats tegen het gelegenheidsteam van Van Gerven Sport uit Noordwijkerhout. Ook deze wedstrijd ging met 4-3 verlo ren. ZVK St. Truiden deed het aanzien lijk beter. De huidige koploper uit de Belgische Tweede Nationale verloor in de poulewedstrijden alleen verrassend van Van Gerven Sport, maar won daar na overtuigend van het Noordwijkse Boeren burg (6-1) en bracht als enige thuisploeg Bax op de knieen (1-0). St. Truiden stuitte in de kruisfinales echter op het tot dan toe ongeslagen Haarlem/de Kater. De Belgen namen in die wedstrijd nog we! een 1 -0 voor sprong, maar keken binnen tien minu ten al tegen een 4-1 achterstand aan na treffers van Van Galen en Ilhoan. St. Truiden zette onder leiding van voetbalvirtuoos Muradif'Tarzan' Duric de Haarlemmers daarna nog zwaar on der druk maar bleef op 4-3 steken. In de wedstrijd om de derde plaats trof St. Truiden het team van McDo nald's uit Leiden. De winterkampioen van de tweede divisie moest in de slot fase van de wedstrijd hun meerdere er kennen in de Belgen: 2-0. De plaatselijke favoriet Bax speelde, na een valse start tegen St. Truiden in de poulewedstrijden, een uitstekend toernooi. De gastheer won de overige twee poulewedstrijden tegen Boeren- burg (4-1) en Van Gerven Sport (7-1) overtuigend. In de kruisfinale werd McDonald's eenvoudig verslagen. De Voorhouters kwamen in de vijfde mi nuut 1 -0 voor na een treffer van Ron de Jager. Drie minuten later bracht Her man van Marwijk de ploegen nog wel op gelijke hoogte, maar daarna liep Bax rap uit naar 4-1 via treffers van Martin Bax, Patrick Scheurwater en Willem Hooymans. Gert de Graaff bracht de eindstand op 4-2. In de finale stonden op deze manier Uiteindelijk de twee sterkste ploegen van het toernooi tegenover elkaar: Bax en HFC Haarlem/de Kater. Het initia tief lag in de beginfase duidelijk bij Bax. Nadat eerdere Voorhoutse doel pogingen van Patrick Scheurwater, Jef frey Forée en Ron de Jager geen succes hadden was het uiteindelijk Willem Hooymans die na tien minuten de sco re opende: 1-0. Kort daarna had Hen- nie Koet de 2-0 op zijn voet maar zijn schot vloog rakelings naast. Voor de rust voorkwam doelman Marijn Mok- veld tot twee keer toe een Haarlemse gelijkmaker na inzetten van Ilhoan. Na de pauze kwam Haarlem/de Kater be ter in de wedstrijd aangespoord door een bijzonder gretige Piet Keur. Toch was het Patrick Scheurwater die met een fraai diagonaal schot voor 2-0 zorgde. Drie minuten later liep Bax zelfs verder uit naar 3-0 via een listig stiftballetje van Martin Bax. Keur pro beerde vervolgens tevergeefs Mokveld met een hakballetje te verschalken. Even later had Keur met een mooie omhaal wel succes: 3-1. In diezelfde minuut bracht Hooymans de marge echter weer op drie: 4-1. Tenslotte maakte Piet Keur zijn verkiezing tot 'beste speler van het toernooi' hele maal waar met uitgekiend hakje waar Mokveld deze keer geen antwoord op had: 4-2. De Braziliaanse international Rai Vieira de Oliveira speelt ko mend jaar in de Franse compe titie bij Paris Saint-Germain. Volgens de media is zijn vereni ging Sao Paulo, winnaar van de wereldbeker, al rond met de Fransen. Met de overgang van de 27-jarige offensieve midden velder is een bedrag gemoeid van 6,25 miljoen gulden. „De transfer is nog niet offi cieel, maar de voorstellen van Paris SG voldoen aan alle eisen die Sao Paulo stelt voor het eventuele vertrek van zijn ve dette", is de eensluidende ver klaring in de pers. De definitie ve bekendmaking wordt nog voor de jaarwisseling verwacht. Rai, die tegen Barcelona bei de doelpunten maakte en haast persoonlijk de wereldbeker naar Brazilië haalde, is het jongere broertje van de befaamde oud international Socrates. Hij werd mede op grond van zijn verrich ting in Tokyo gekozen tot voet baller van het jaar in zijn land. Rai, voor wie meer Europese clubs waaronder Real Madrid belangstelling hadden, had een voorkeur voor Parijs omdat daar zijn vrienden en landgeno ten Ricardo en Valdo al spelen. Norwich bleef zaterdag koplo per in de Premier league, maar de voorsprong slonk tot drie punten. Drie weken geleden voerde Norwich de ranglijst comfortabel aan met acht pun ten voorsprong. De leider speelde op Carrow Road 0-0 tegen Tottenham Hotspur, terwijl Blackburn Ro vers door twee doelpunten van international Shearer met 3-1 landskampioen Leeds United versloeg. De Engelse clubs wer ken tijdens de kerstdagen tradi tioneel een dubbel programma af. Vandaag staat de 22ste speeldag op het programma. Manchester United kwam op Boxing Day (tweede kerstdag) met de schrik vrij bij Wednes day Sheffield. De thuisclub leid de tot 23 minuten voor het ein de met 3-0. Doelpunten van McClair (2) en Cantona brach ten United alsnog langszij. Door de remise bleef de achterstand vier punten. Aston Villa zakte naar de vierde plaats door de nederlaag (3-0) bij Coventry Ci ty- In Coventry was Mick Quinn andermaal de uitblinker. Na de 5-1 zege bij Liverpool, waarin hij eveneens twee maal doel trof, leidde hij zaterdag tegen Aston Villa de 'Sky Blues' naar de klinkende overwinning (3-0). De doelpunten vielen binnen acht minuten. In de 52ste mi nuut schoot Quinn voor de eer ste keer raak, vier minuten later voor de tweede keer. Rosario completeerde het trio in de 60ste minuut. Manchester United keek in - Sheffield binnen zes minuten tegen de achterstand van 2-0 aan. Hirst maakte 1-0, Bright 2- 0. McClair verprutste voor de rust twee magnifieke kansen. Na de pauze leek Sheridan in de 62ste minuut de zege veilig te stellen (3-0). McClair revan cheerde zich, maakte 3-1 in de 67ste en 3-2 in de 80ste minuut. Vier minuten later maakte Can tona de sensatie compleet, 3-3. Alan Shearer scoorde twee keer voor Blackbum Rovers in de 3-1 op Leeds United. Het waren zijn 15de en 16de doel punt in de Premier League, zijn 21ste en 22ste in het seizoen. Wilcox gaf Blackbum voor 19.910 toeschouwers de leiding, waarna McAllister een half uur later gelijk maakte. Op slag van rust tikte Shearer 2-1 in. Dertien minuten na de pauze stelde hij de overwinning veilig. Norwich kwam voor de derde achtereenvolgende keer niet tot scoren. Tegen Tottenham Hotspur drong de koploper ste vig aan, raakte paal en lat, maar de stand bleef dubbelblank, 0-0. Winterstop Enkele velden waren dit week einde in Groot-Brittannië voor het eerst onbespeelbaar. De wedstrijden Oldham Athletic- FC Liverpool en Nottingham Forest-Queens Park Rangers moesten uitwijken naar een an dere datum. In de drie overige divisies vielen in totaal tien wedstrijden aan de weerom standigheden ten offer. Deson danks wil de meerderheid van de Britse voetbalclubvoorzitters niets weten van de invoering van een winterstop. Het is de bedoeling dat in de Premier League verwarming van het gras verplicht wordt gesteld, waardoor er in de toekomst nog nauwelijks problemen in de winter zullen ontstaan. Gentsjev De Engelse voetbalbond (FA) heeft een onderzoek gelast naar de carrière van de Bulgaarse aanvaller Bontsjo Gentsjev die vier weken geleden door Ips wich Town voor zeven ton werd overgenomen van Sporting Lis sabon. Er is twijfel gerezen over de juistheid van zijn curriculum vitae op grond waarvan Gentsjev een werkvergunning kreeg in Engeland. De 28-jarige Bulgaar, die on langs debuteerde tegen Man chester City, beweerde twaalf interlandwedstrijden te hebben gespeeld, waarin hij zes maal scoorde. De voorzitter van Bul gaarse voetbalbond bevestigde die gegevens schriftelijk. Die brief bracht de Engelse autori teiten tot de overtuiging dat Gentsjev als voetballer goed ge noeg was om iets toe te voegen aan de hoogste afdeling. De waarheid van de Bulgaar se beweringen wordt nu echter in twijfel getrokken. Uit andere statistieken zou blijken dat Gentsjev maar één volledig duel heeft gespeeld in het Bulgaarse elftal. „Deze zaak verontrust ons. Ook de mensen van het UEFA-bureau hebben de FA la ten weten dat hun gegevens over Gentsjev niet stroken met die van de Bulgaarse voetbal bond", zei Gordan Taylor na mens de Engelse voetbalbond. Schotland Glasgow Rangers behield zater dag de voorsprong van vier punten op Aberdeen. De lands kampioen won met 3-1 bij FC Dundee, Aberdeen met 2-0 bij Motherwell. Celtic verloor voor de tweede opeenvolgende keer, 0-1 tegen Dundee United, en raakte negen punten achter. De Rangers namen in Dun dee revanche voor de enige ne derlaag in de competitie. In Glasgow had FC Dundee de thuisploeg in een spectaculaire wedstrijd met 4-3 verslagen. Sindsdien zijn de Rangers in 28 De Leidse zondageersteklasser UVS oefent op zaterdag 9 januari te gen NEC. De Nijmeegse eerstedivisionist komt naar Leiden met onder anderen oud-Roodenburger Hennie de Romijn in de gelede ren. De aanvang van de wedstrijd in de Kikkerpolder is om 14.30 dens de achtste wedstrijd voor het Superprestige-klassement geen concurrentie. De 24-jarige amateur reed in de laatste ron de op het snelle, licht bevroren parkoers probleemloos weg van zijn vier mede-vluchters. Met .een voorsprong van 23 secon den schreef Janssens de drukbe zochte race op zijn naam. De sterke Belg, die zijn zeven de overwinning in dit seizoen behaalde, nam voor eigen pu bliek lang genoegen met een bijrol. De wedstrijd werd aan vankelijk gemaakt door prof wereldkampioen Mike Kluge, Danny de Bie, Pascal van Riet en Wim de Vos. Het viertal nam vanaf de start een voorsprong op het peloton. Halverwege voegde Daniële Pontoni, we reldkampioen bij de amateurs, zich bij de kopgroep. Kluge, die met De Bie een mislukte vluchtpoging onder nam, kon zich in de enerveren de slotfase vooraan niet hand haven. De Duitser kwam drie keer ten val en kampte in de laatste ronde ook nog met een slepende ketting. Hij moest uit eindelijk genoegen nemen met de zesde positie in de eindrang schikking. Janssens koos op het juiste moment voor de aanval. De oud-wereldkampioen bij de ju nioren bleek zijn krachten het beste te hebben verdeeld. Pon toni werd tweede, De Vos ein digde als derde. Frank Groenen daal (elfde), Martin Hendriks (vijftiende), Frank van Bakel (zeventiende) en Henk Baars (24ste) moesten in Diegem veel terrein prijsgeven. David Hirst (rechts) van Sheffield Wednesday bespringt Gary Pallister van Manchester United. De wedstrijd eindigde onbeslist: 3-3. foto epa wedstrijden ongeslagen. In McCoist de roos. Voor McCoist het seizoen, zijn 24e in de com- Dundee troffen Hateley (2) en was het zijn 34ste doelpunt in petitie. Vloekend ging Richard Groe nendaal op tweede kerstdag van start in de 33e Kerstcross van Soestduinen. Zijn derailleur zat vast en hij liep een dikke halve minuut achterstand op voordat de wedstrijd begonnen was. Het betekende voor de ama teur uit Sint-Michelsgestel een extra stimulans vol gas te geven. Groenendaal, zoon van de ex- prof Reinier, vloog over het se lectieve parkoers en fietste Jan en alleman voorbij. Hij finishte na een uur en een ronde als winnaar. Met 20 seconden voorsprong op Huub Kools, de beste prof. De profs hadden een excuus achter de hand. Gisteren stond de superprestige-cross in het Belgische Diegem op het pro gramma. Vooral Henk Baars heeft daarin nog kansen. De prof uit Diessen trainde in Soestduinen. Testte zijn condi tie- en was tevreden met zijn vierde plaats, op 1.20. Adrie van der Poel deed het nog rustiger aan, eindigde als negende, op 2.35. Toch deed het niets af aan de prestatie van Richard Groenen daal. De nationale kampioen vertolkte voor 8000 toeschou wers een perfecte achtervolging. Passeerde in de voorlaatste ron de Kools en reed de prof in de slotomloop op twintig tellen. Bij de eerste tien eindigden vier amateurs. Neef Frank Groenen daal werd zesde. De Vos zeven de en Gerritsen tiende. Veldrijder Mare Janssens duldde gisteren in Diegem tij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18