Sport Jong TOP voldoet aan verwachtingen Russische basketbalsters geven Lisse kleur Haarlem Basketball Week mist nog vaart Piket deelt eerste plaats MAANDAG 28 DECEMBER 1992 Lugdunum A O Lugdunum heeft I O nog steeds de beste zaalvoetballers, zo bleek gisteren tijdens het Kerst- zaalvoetbaltoernooi van LFC Beenbreuk >i q De presentatie van het nieu- I 27 we Nederlandse volleybal team in Apeldoorn kreeg een maca ber tintje door een beenbreuk van Brecht Rodenburg b onderwater gert jan c n wanrooy rob v Van Vossen in beeld bij Barcelona Barcelona Barcelona heeft belangstelling voor Peter van Vos sen. De club van Johan Cruijff heeft bij de BRTN televisiebeel den opgevraagd over de spits van Anderlecht. De Zeeuw heeft inmiddels een aantal aanbiedingen op zak. De international heeft zijn zaak in handen gegeven van de WCS, de Nederlandse spelersvakbond. Volgens Van Vossen is de belangstelling uit Ita lië het meest concreet. Vooral Intemazionale uit Milaan maakt zich hard om de aanvaller in te lijven. Anderlecht staat intussen niet stil. De club, die de Zeeuw de afgelopen zomer voor drie sei zoenen heeft vastgelegd, is bereid het contract open te breken. Geen werkvergunning voor Uslanders Rotterdam De twee door Feyenoord gecontracteerde IJslanders Arnar en Bjakri Gunlaugsson krijgen geen werkvergunning. Het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening heeft dit besloten na een negatief advies van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal. Feyenoord zal tegen de beslissing beroep aantekenen bij de Raad van State. In afwachting van de uitspraak van dit col lege zal de tweeling bij Feyenoord blijven trainen. Korfbalcoach Piket verlaat KZ Leiden leiden Coach Henny Piket zal KZ Leiden aan het eind van het seizoen verlaten. Het contract met de Leidse tweedeklasser liep nog tot 1994, maar wegens tijdproblemen ziet Piket zich ge noodzaakt zijn trainersloopbaan volledig te beëindigen. De 33- jarige Leidenaar gaat wel weer spelen bij zijn oude club Fides Pacta. „Ik ben beschikbaar, daar waar ze me vragen", aldus Pi ket die momenteel bij de reserves van zaterdagclub Fiks actief is, de club waar hij tevoren driejaar als trainer/coach werkzaam Nationale korfbalselectie tegen Leiden leiden Het Nederlands korfbalteam doet op 17 februari op nieuw de Leidse Vijf Meihal aan in de voorbereiding op de zaal interland tegen België. Het voortbestaan van Leiden-Nederland stond ter discussie, nadat bodscoach Ben Cruiri zich vorig jaar zeer sceptisch had uitgelaten over de geboden tegenstand. Als tegemoetkoming zal de Leidse seniorenselectie van coach Ruud van der Horst een viertal gastspelers tellen uit de rest van Rijn delfland. Een volledig Leidse jeugdploeg zal uitkomen tegen de junioren van Oranje. TOP treft Die Haghe in Super Cup leiden LD-Cup winnaar TOP speelt op 10 maart in de sporthal De Wasbeek in Sassenheim om de Supercup, de officieuze zaal- titel van de afdeling Rijndelfland. Tegenstander is Die Haghe, dat vorige week het bekertoernooi in de Haagse regio won. Duel tussen Den Bosch-speler Ron Reis (rechts) en Brian Rowson van Hapoel Eilat. foto anp gen. Het ongetrainde Adelaide, het gênant slechte optreden van Nigeria, het samenraapsel van High Five. High Five arriveerde na een reis van twaalf uur in Haarlem en had zaterdag tegen Den Hel der, dat heel gemakkelijk won, last van jetlag. „Wij zijn bedon derd", sprak organisator Vos kuilen over High Five America. Dat de ploeg gisteren tegen Nigeria met 103-54 uithaalde, tekende eerder de dramatische zwakte vein de Afrikanen dan de revival van de Amerikanen. Ni geria kwam heupwiegend het veld op, swingde tijdens de war- ming-up en was op slag de pu bliekslieveling. Tot de wedstrijd begon. In werkelijkheid hadden de Afrikanen niets. Leuk moet het nog worden in de Kennemer-sporthal. Vooral als de profs van Wichita Falls en Racing Mechelen op nieuw jaarsdag aan hun show begin nen. Dan wordt de HBW weer het mekka voor de basketbal bedevaartgangers. De een noemt ze bedevaartgan gers, de ander junkies. Basket bal-bedevaartgangers, basket bal-junkies. Verslaafd aan spek takel en show, verslaafd aan de Haarlem Basketball Week. Op de eerste twee dagen van de elfde HBW kwamen ze mondjesmaat aan hun trekken. Ze klapten massaal de handen stuk om de eenvoudigste lay- up, gingen collectief uit hun bol voor de spaarzame running- dunks, maar de spontaniteit ontbrak. Er waren hoogtepuntjes. Het duo Dawson en Rowson van Hapoel Eilat bij voorbeeld dat op de openingsdag Den Bosch een veeg gaf (93-80). De puike zege van Den Helder op High Five America (90-75). De twee de helft van Adelaide-Den Bosch, waarin de Bossche ploeg de achterstand (32-37) om draaide in de overtuigende overwinning (79-66). Maar de tegenvallers bleven langer han- Fiks houdt één helft stand in LD-Cup finale Eindelijk deed overgangsklasser TOP op tweede kerstdag weer eens wat het aan de stand verplicht is: de Leidsch Dagblad Cup winnen. In de finale, voor de eerste maal zonder Leidse vertegenwoordiger, bleef de sterk veijong- de Sassenheimse korfbalformatie eersteklasser Fiks een voudig met 13-16 de baas, nadat in de halve finale Fides Pacta wat meer problemen (12-14) had gegeven. LEIDEN. BRAM VAN GENT TOP miste vier basisspelers en kwam met een grote groep ju nioren naar de eindstrijd. „Bar bara Romsom geblesseerd, Eg- bert Dijkstra met vakantie en Aad Wiegerink en Albert Ver baan moesten vandaag wer ken", legde Ruud van der Horst, vervanger van Theo Korporaal geduldig uit. Hij nam zijn kans waar om junioren de vuurdoop te geven. „Jolanda Comelisse, Steven Baart en Benjamin van Tol. Met Chantal van Duyn erbij had ik dus vier junioren. Je neemt wel een risico, maar deze mensen moeten toch gehard worden. Ze zijn niet kopje onder gegaan, hoewel iedereen op een uitglij der zit te wachten." Die misstap maakte TOP in de halve finale bijna. Zorgeloos spelend liep Fides Pacta, met René van der Vooren als gang maker, van 4-4 weg naar 8-4. Tot de vijfde minuut na rust (9- 6) bleef het verschil staan. Twee wissels aan Leidse zijde hadden echter de totale ineenstorting tot gevolg. „Dat is Fides Pacta", aldus Frans de Haas cynisch. „De ploeg wilde wel winnen maar iedereen moest spelen. Zelf zag ik geen enkele reden om te wisselen, maar ik ben maar een gelegenheidscoach. Ze stonden te dringen om uit te vallen." Vijf minuten nadat Patricia Gottmer voor 11-7 had gezorgd, kwamen de Sassenheimers al langszij. Om vervolgens het du el met 12-14 winnend af te slui ten. Veel langer bleef de spanning in de halve finale tussen Fiks en De Algemene. Zelfs tot na de re guliere speeltijd en verlenging, want vijftig minuten lang weer stond tweedeklasser De Alge mene het een klasse hoger spe lende Fiks. Een geamputeerde tweede aanval van Fiks, zonder Anne- mieke van der Gugten en Mat- thijs de Visser, kon in de begin fase geen vuist maken, zodat de gehele last op de schouders van aanvoerder Theo Vreeken c.s. lag. De Algemene kwam op 1-3 maar kon na 3-3 niet nogmaals weglopen. Ook de Oegstgeeste- naren verzuimden na 10-7 de voorsprong te consolideren. Veertig seconden voor tijd scoorde de uitblinkende Diana Hoppenbrouwer (3 goals) de gelijkmaker: 10-10. In de verlen ging bleef de score in even wicht, waarna strafworpen de beslissing brachten. Terwijl Fiks de honderd procent-score vast hield, produceerde De Algeme ne vier missers. Ook Fiks had in de finale lan ge tijd het gevoel goed mee te kunnen komen. Theo Vreeken opende met 2-0, een marge die tot de rust (9-7) werd vastge houden. Na het spektakel van de halve finales oogde het spel echter steriel en het publiek in de goed gevulde, maar zeker niet volle Vijf Meihal, moest zich met incidentele hoog standjes tevreden stellen. Het wegvallen van Gwenny de Best luidde de ommekeer in. „Theo is erg afhankelijk van de steun onder de korf', aldus coach Daan Vreeken over zijn broer. „Bovendien benutten zij de kansjes beter dan wij. Op het moment dat zij drie punten voor kwamen was het gebeurd Benjamin van Tol keerde het tij bij 10-10, waarna Chantal van Duyn en Peter Boeren Fiks over de rand (11-14) duwden. Invalster Adinda Hooijmeier bracht voor Fiks vanaf de stip de eindstand nog op 13-16, maar de strijd was allang beslist. Namens naamgever Leidsch Dagbad kon Ruud Paauw de trofee even later overhandigen aan TOP-aanvoerder Gerco Langelaan. TOP-aanvaller René Boeren heeft tegenstander Nico van Weizen (Fiks) van zich afgeschud en onderneemt een doelpoging. Onder de korf kiest Henrik Hooijmeier (Fiks) positie. foto henk bouwman Novgorod doorbreekt ongeslagen reeks Tonego LISSE GERRJT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Voor de vierde keer kwamen ze naar Nederland en voor de vier de keer slaagden ze erin om de finale te bereiken van het Festo internationale vrouwenbasket- baltoemooi van Lisse. Na de coup van Tsjechoslowakije vo rig jaar stonden de basketbal sters uit het voormalige Russi sche verbanningsoord Gorki gisteren weer op de hoogste tre de. De speelsters van Nika Ni- zhny Novgorod presteerden wat dit jaar tot nog toe niemand was gelukt. De dure ploeg van Tonego, dat trots de Nederland se competitie aanvoert en in de poulewedstrijden van zaterdag en in de kruisfinale van gisteren ongenaakbaar was, werd met één punt bedwongen: 60-59. Het toernooi en het publiek kregen daarmee de finale die ze verdienden. Twee dagen lang zat sporthal Meerzicht stamp vol, een bewijs dat vrouwenbas ketbal kan boeien. Tonego en Nika waren domweg te sterk voor de rest en toonden dat on dubbelzinnig aan in de poule wedstrijden. De Russinnen speelden in de openingswed strijd Lisse van de eigen speel- vloer (78-51) en deden het nog eens dunnetjes over tegen Bel gië (62-46). Ook het Nederlands team was kansloos: 42-35. Onder leiding van wervelwind Olga Shunejkina blies Novgorod de opponenten van het veld. De 1.70 meter lange guard beheer ste, met in haar kielzog Larisa Sviridova en Tatjana Kuznetzo- va, de hele oppervlakte van het speelveld. Tonego ging in de andere poule op bijna identieke wijze te keer. Israël bleek over te Coach Geny Gomelski legt op de eerste dag v weinig adem te beschikken om de Twentse ploeg bij te houden (63-45) en de prestigestrijd te gen Oranje viel gemakkelijk in het voordeel van de aanstaande landskampioen uit: 51-33. Het ook het Nederlands team kon den er het gehele weekeinde tegenvallende België werd ver- niet tevreden terugkijken op het niet in enige indruk te maken, volgens in de kniisfinale een toernooi. De Belgen beloofden Ondanks een surplus aan lengte makkelijke prooi: 52-39. van tevoren het kersttoernooi legde het team steeds weer een Niet alleen België viel tegen, serieus te nemen, maar slaag- matte wedstrijd neer en kon het alleen van Lisse winnen. Neder lands bondscoach Meindert van Veen kon nog als excuus aan voeren dat hij niet over een vol ledige selectie kon beschikken. Lisse zelf behaalde de ver wachte zesde plaats en kon te rugkijken op een geslaagd toer nooi. Het was zelfs dicht bij een stunt tegen Nederland (42-50), maar die afgang bleef Oranje bespaard. Israël schakelde zichzelf op de eerste dag uit voor de hoofd prijs. De pupillen van coach Ge ny Gomelski, die ooit als bonds coach van de Sovjetvrouwen in ternationaal hoge ogen gooide en wiens broer Aleksander bij de Haarlem Basketball Week het Amerikaans/Russische High Five coacht, maakte op de eer ste dag een dure misstap tegen Nederland (47-53). De hoogst haalbare derde plaats werd met fraaie overwinningen op Lisse (87-35) en België (58-41) wel behaald. Olga Shunejkina werd dan uiteindelijk niet tot waardevol ste speelster uitgeroepen die eer viel te beurt aan de israëli- sche Orly Grossman ze be sliste op geheel eigen wijze de finale. Waar het een spannend duel leek te worden tussen haar en Nederlands beste guard Daphne Berends, besliste ze het duel al snel op punten. Haar dribbels waren voor Berends veelal te snel en Shunejkina was daardoor ook moeilijk af te stoppen. Shunejkina schoot vier op vier driepunters wat de helft van haar totaalscore betekende. Tonego was de kluts kwiit, al kwam het nog bijna langszij. De driepunter van Crystal Coleman viel echter pas drie seconden voor tijd en dus te laat. Coach Ton Boot weggestuurd OOSTENDE «ANP Het basketbalteam van Den Helder is bij het traditionele Kerst- basketbaltoemooi in Oostende als tweede geëindigd. De ploeg van coach Ton Boot verloor in de finale met ruime cijfers (72-99) van thuisclub Sunair. Boot haalde het einde van de wedstrijd niet. De heetgebaker de coach, die ooit bij Sunair in dienst was en opnieuw in de be langstelling staat van de Belgische ploeg, werd in de slotfase van de eerste helft van de bank gestuurd wegens verbaal geweld. Co oper (15 punten), Te Velde (10) en Leidenaar Jeroen van Veen (9) waren in de teleurstellende finale nog enigszins op schot. Leiderdorper Jeroen Piket deelt na de zesde ronde van het inter nationale schaaktoernooi in Groningen de eerste plaats met de Deen Curt Hansen en de Brit Anthony Miles. De Nederlandse kampioen moest in het kerst- weekeinde iets van zijn riante positie prijsgeven door een ne derlaag tegen Miles en een snel le remise tegen Alexander Bel- javski. Miles op zijn beurt ver loor van Michail Goerevitsj. Hansen deelde het punt met Beljavski en won fortuinlijk van de onderaanstaande Let Janis Klovans. Piket baarde tegen Miles op zien met een spectaculair da me-offer. De Brit was er echter niet van onder de indruk en weerlegde het hersenspinsel van de Nederlander nuchter. Tegen Beljavski bereikte Piket duidelijk voordeel in een dame gambiet, maar desondanks stel de hij zich vlot tevreden met een half punt Friso Nijboer kwam na zijn nederlaag tegen Piket terug op een score van vijftig procent. Hij won een gestroomlijnde partij van Goerevitsj en tegen Rozen- talis hield hij zich in een toren- eindspel ternauwernood staan de. Met nog drie ronden te spelen hebben de sterke grootmeester Artoer Joesoepov en Beljavski de hooggespannen verwachtin gen nog niet kunnen waarma ken. Joesoepov ligt wel op de loer met een half punt achter stand op het leidende trio, Bel javski volgt op de gedeelde vijf de plaats met een punt minder. In het open toernooi heeft Olivier Renet na zes ronden de leiding alleen in handen. De Franse grootmeester versloeg de verrassende 17-jarige Pool Tomasz Markowski, die tot dan toe nog ongeslagen was. Renet heeft 5 1/2 punten, een half punt minder dan vier achtervol gers. Roberto Cifuentes, van oorsprong Chileen, is de beste Nederlander op de gedeelde zesde plaats met een punt ach terstand.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17