Opvang buitenlanders geen succes 'Platspuiten, meer kunnen die Nederlanders niet' VAi\' Nieuwe plaats voor ondergepoepte auto Regio Stalen skelet voor Romeins badhuis Veel winkels di op koopavond TIJD TOEN Afvalbakken dicht MAANDAG 28 DECEMBER 1992 950 13 LEIDEN Koos Neuteboom heeft een nieuwe parkeerplaats. De bewoner uit de Leliestraat die begin december in de rubriek Steeds klaag de dat zijn auto voortdurend door spreeuwen wordt onderge- poept, is uit de brand geholpen door de afdeling bestratingen van de gemeente. Zijn parkeerplaats werd een paar meter ver legd. Pal naast zijn oude parkeerplaats stond een boom die kenne lijk het lievelingsplekje was van de spreeuwen in de buurt Waar zij zich in andere bomen van de straat niet vertoonden, streken de vogels massaal op die ene boom neer. Met als gevolg dat de auto van Neuteboom voortdurend onder de vogelpoep zat. Neu teboom in Steeds; „Drie keer per week moet de hogedrukspuit erop." De gemeente heeft zich inmiddels ontvankelijk getoond voor het probleem. Ambtenaar J. Lepelaar: „Ieder ander zou zijn auto een eindje verder parkeren, dan is het probleem ook opge lost. Maar deze man is invalide en heeft een speciale invaliden parkeerplaats. Vandaar dat we hem tegemoet zijn gekomen en het parkeervak hebben verlegd." Bureau wil volgend jaar opnieuw beginnen De opvang van buitenlanders bij de sociale dienst blijkt tot nu toe geen succes. Het Bureau Opvang Nieuwko mers, dat buitenlanders door het geven van cursussen wegwijs in Leiden tracht te maken, wil volgend jaar een nieuwe start maken door meer rekening te houden met de individuele wensen van de buitenlanders. De cursus die voor januari op het programma stond, is afgeblazen. LEIDEN» ELLEN VERBUNT „Je kunt zeggen dat het eerste jaar is mislukt", geeft wethou der De la Mar (sociale zaken) toe. Deze mislukking is deels te wijten aan de twee consulenten, die niet voor honderd procent hebben kunnen werken. „Toch hebben we opnieuw subsidie gekregen van het ministerie van wvc om het komende jaar op nieuw te beginnen", aldus de wethouder. Het Bureau Opvang Nieuw komers is een project van de Sociale Dienst en is ontstaan uit een initiatief van het ministerie van wvc. Drie jaar geleden kwam het ministerie met een plan voor betere opvang van buitenlanders. In Den Haag en Tilburg werd succesvol proefge draaid, zodat 15 andere ge meenten, waaronder Leiden, het project eveneens op poten gingen zetten. In de praktijk viel de opvang anders uit dan werd verwacht. „We hadden niet de nodige er varing in huis; we hadden on voldoende zicht op deze groep nieuwkomers", zegj adjunct-di recteur A. Vermeulen van de Sociale Dienst. De inwoners van Leiden die net uit Marokko of Turkije komen, bleken een niet zo homogene groep te zijn als werd aangenomen. Vermeulen: „De achtergronden van de nieuwkomers liepen te veel uit een om ze gezamelijk lessen te laten volgen. De niveaus waren te verschillend." Aan de eerste gezamelijke cur sus van twaalf weken die in maart begon, namen zeven Turken en Marokkanen deel. Bij de cursus van september kwa men vijf mensen opdagen. In totaal zijn er in het eerste jaar maar twaalf nieuwkomers aan een cursus begonnen. En dat terwijl het bureau op 75 men sen per jaar was berekend. De Sociale Dienst blijft de nieuwkomers begroeten met een brief en een gesprek waarin de cursussen worden aangebo den. Het verschil is nu dat de cursussen meer op de mogelijk heden worden afgestemd. „Zo hebben we pas nog een nieuw komer met een universitaire achtergrond doorgestuurd naar een cursus van de Utrechtse universiteit. We kijken verder dan onze neus lang is. We hou den niet krampachtig aan Lei den vast", aldus Vermeulen. Bij het nieuwe begin van het bureau wordt samengewerkt met het project Arbeids Inpas sing Allochtonen. Dit project, dat allochtonen aan werk tracht te helpen, draait al enkele jaren met succes. „Door het Bureau Opvang Nieuwkomers in een grotere club te gooien, zullen er geen problemen meer zijn met onbereikbaarheid van perso neel", aldus De la Mar. De twee consulenten zullen het bureau nieuwe stijl trou wens niet meemaken. Eén con sulent is terug naar het land van herkomst, de andere heeft el ders een baan aangenomen. LEIDEN/FARO PAUL VAN DER KOOU Vervolg van voorpagina Hun verzet tegen een vliegreis terug, kostte de Leidenaars een hoop ellende in Faro. Alleen de maandagavond van de ramp le ken ze de stem van de meerder heid te vertolken, toen ze onder de 80 slachtoffers in het hotel informeerden wie de trein terug wilden nemen. De ochtend er op begon de tegenactie. In een grote zaal verkondigden verte genwoordigers van Martinair dat 'men' terug zou vliegen. Het 'nee' van de in ochtend jas gestoken Telders haalde flink wat tv-rubrieken, maar leek niet door te dringen tot de Martinair-woordvoerders. Ze werden ook aan het zicht ont trokken door ontelbare came ra's en ronddravende geluids mensen: „We dachten dat het een informatiebijeenkomst was, maar de heren zaten daar puur voor de pers", kijkt Telders te rug. Direct na afloop meldde een klinisch psycholoog dat de slachtoffers het beste zo snel mogelijk terug konden keren 'naar hun mensen'. Een trein zou er, met vier keer overstap pen, 3,5 dag over doen en 'kon ook verongelukken'. 'Psychi sche manipulatie', noemde Tel ders het verhaal voor de immer zoemende camera's. „Terwijl mensen door de ramp amper konden nadenken en zich overal aan wilden vastklampen, werd vreselijk ingespeeld op het ontzag van Hollanders voor au toriteiten", zegt Korsuize. Die autoriteiten praatten over hun hoofden heen of zeiden na een emotionele uitbarsting doodleuk: uw toon bevalt ons niet. „En wat te denken van een dame van de SOS-alarmcentra- le, die vlak na de ramp het hotel bezocht? ledereen dacht dat ze de eerste hulpverlener was en praatte honderduit. Later werd duidelijk dat ze alleen maar moest onderzoeken welk slacht offer bij welke maatschappij was verzekerd." - Niemand leek de Leidenaars te willen helpen bij de treinreis terug. En zonder paspoort of geld kom je nergens in deze we reld. „We werden alleen maar doorverwezen, van reisorgani satie naar SOS, van SOS naar Martinair", blikt Korsuize terug. Op zijn sloffen ging Telders naar het consulaat en ook aspi rines moesten ze zelf regelen. Hulp vanuit Nederland werd ronduit geblokkeerd: toen ach terblijvers dinsdag aanboden om kleding en een vervangende bril te sturen, weigerde Marti nair die te vervoeren. Zo stap ten de Leidenaars donderdag morgen op de trein in dunne en veel te kleine kleren die sponta ne Portugezen beschikbaar hadden gesteld. Ze hadden weliswaar na veel geschreeuw 400 dollar van Mar tinair gekregen, maar durfden daarvoor amper iets te kopen. Telders: „We hadden geen idee hoe duur de treinreis was en waren bang dat we geen geld over zouden houden voor eten onderweg." Ondanks alle ang sten, waren ze blij dat de trein wat rust en tijd gaf. Een boze brief aan Martinair ligt in het verschiet, maar de slachtoffers hebben weinig zin in een blind gevecht. Ze zijn ook niet met de trein terugge gaan om de maatschappij een loer te draaien, maar meer om de eigen ziel te redden. „Vliegangst overwin je niet door direct de volgende dag platge- spoten in een vliegtuig te gaan zitten", zegt Korsuize. „Velen zijn diep ongelukkig dat ze zich hebben laten ompraten." Zo ook zijn zus. Ze lag maar liefst acht uur in het vliegtuig terug en was door haar nekklem gedwongen naar het plafond te kijken. Het plafond dat in een vorige vlucht was weggeslagen. „En dan kwam die klinisch psy choloog twee keer zeggen: zo, je ligt naar het puntje te staren. Platspuiten, dat kunnen de Ne derlanders. Meer niet." alphen aan den run Het veertien meter hoge Romeinse badhuis helemaal op originele wijze na bouwen van natuursteen. Daar hebben ze bij Archeon de centen niet voor. Maar een Romeinse stad zonder badhuis is als een boer zonder klompen. Daarom besloot het archeologische themapark in Kerk en Zanen bij het badhuis voor één keer af te wijken van de authentieke bouw wijze. De stalen constructie is dan niet zoals het hoort, uiteindelijk komt het gebouw er precies zo uit te zien als het badhuis dat 2000 jaar geleden in Heerlen stond. De muren worden gepleisterd en voorzien van originele wandschil deringen. In het badhuis komen een koud en een lauw bad en een heet stoombad waarin de bezoe kers van Archeon zich waarlijk in het decadente Rome kunnen wa nen. Na het bad nog een copieus diner in de Romeinse herberg en de zinsbegoocheling is compleet Het badhuis wordt het op een na grootste bouwwerk in het park, dat in 1994 opengaat voor het publiek. Alleen het entreege bouw, het voormalig Nederland se paviljoen op de wereldten toonstelling in Sevilla, is groter. Dit gebouw wordt vanaf volgen de maand in delen naar Alphen vervoerd en moet in juli volledig zijn herbouwd. Het is 21 meter hoog en heeft een vloeroppervlak van circa 4000 vierkante meter. In Archeon is ook begonnen met de bouw van Gravendam, een stad uit de Middeleeuwen. Be zoekers komen er straks ook mensen van vlees en bloed te gen, gehuld in middeleeuwse kostuums. In het laatste nieuws bulletin geeft Archeon een be schrijving van het straatbeeld in Gravendam, dat wordt verleven digd door „Predikers op doorreis die proberen het volk te bekeren of op te ruien tegen hun meerde ren, vreemde kooplieden in uit heemse gewaden, carnaval, mys teriespelen en pelgrims. Van de oorlog teruggekeerde huurlingen vertellen - tegen gratis drinken - steeds mooiere verhalen In de ta veerne." LEIDEN Op de koopavond op woensdag 30 december zul len de meeste winkeliers hun deuren gesloten houden. De koopavond dient ter vervanging van de koopavond op oudejaarsavond. Volgens secre taris Th. Nagel van de ondernemersorganisatie Leiden Leeft hebben de winkeliers geen behoefte aan deze extra avond. Nagel: „Een koopavond verzetten werkt niet. De mensen blijken daarvan toch vaak niet op de hoogte. Bovendien wordt dezer dagen al zoveel verkocht dat wij er geen cent extra omzet van ver wachten." De koopavond op woensdag is vastgesteld door de gemeente nadat de supermarktketen Hoog vliet daarom had verzocht. Nagel: „Als iemand zijn winkel openhoudt, zullen wij hem niet tegen houden. Als de klant maar weet dat de meeste winkels gesloten zijn." VRIJE TIJD Leidenaars en anderen hebben door de eeu wen heen veel plezier beleefd aan hun bezoek aan de Leidse Hortus, maar die plan tentuin was toch in de eerste plaats aangelegd voor het we tenschappelijk onderwijs. Tij dens het beheer van de kruid kundige Willem Hendrik de Vriese (1806-1862) kreeg de tuin echter ook een echte publieks functie, zoals dat nu heet. De Vriese, die sedert 1845 het beheer van de tuin voerde, bracht daartoe allereerst een aantal verfraaiingen aan. Zo haalde hij in 1850 het 'eiken bosch' uit de voortuin weg en maakte het 'door de daar ge- bragte Japansche gewassen sierlyk en voor de wetenschap pen belangrijk'. Het jaar er op liet hij een groot deel van de tuin aan de singel vrijmaken van wortels en essestruiken en schiep de 'schoone glooijingen en de daarop geplaatste bloem perken' die we nu nog kennen aan de singelkant van de Hor tus. Ten slotte pakte hij de oude kweektuin aan. 'Er werd echter niet gekweekt. Men vond daar eenige perken met kruiden voor kruidenwijn, eenige oude, knoestige appel en peereboomen, een heir van halfvergane en onbruikbaar ge worden broeibakken, waarin men posteleion, des winters kropsalade, verder eenjarige bloemgewassen die niets te be- teekenen hadden, teelde. Ver volgens aardhopep, vuilnis, on kruid in menigte enz. aantrof. Dit alles was omgeven door le lijke, oude wilgenboomen, el- van kermis of marktdagen'. Voor de bezoekers buiten die uren zouden dan rondleidingen georganiseerd worden tegen be taling door iemand die zowel de nodige botanische kennis bezat alsook wat talenkennis tot zijn beschikking had. Hoewel cura toren er hun goedkeuring aan onthielden, is het plan ook on uitgevoerd een mooi signaal van een veranderende opvat ting met betrekking tot het be heer van de Leidse Hortus. Ook in andere opzichten was De Vrieze een grote vernieuwer. Eveneens uit 1847 stamt een plan om 'zonder belangrijke kosten de Leidsche kruidtuin, die altijd de eerste in Nederland was en blijven moet, binnen weinige jaren in staat te stellen met de beste inrigtingen in Eu ropa te wedijveren'. Dat plan bestond uit een gere- gelde aanvoer van planten uit de tuin van Buitenzorg op Java en het plaatsen in die tuin van een goed opgeleide man die de selectie en verzending van de planten verzorgde. De tuin van Buitenzorg moest de 'kweek school' van de Leidse worden. Hier kreeg De Vriese wel zijn zin. In 1849 werd een van zijn knechten, Simon Binnendijk, te Buitenzorg aangesteld. Een le vendige uitwisseling van plan ten was het gevolg. Zijn laatste grote initiatief was de vervanging van zowat alle kassen die de tuin herbergde. Voor de uitvoering daarvan moest de tuin echter wachten tot het beheer van de Vriese's opvolger, W.F.R. Suringar. De Hortus als negentiende eeuwse publiekstrekker zen, enz. welke men gewoon was nu en dan af te knotten en de zijtakken af te houwen. Ik heb dien afzigtelijken winkel opgeruimd, en ik durf het ieder een die het ziet nazeggen, in een der schoonste plekker der tuin veranderd'. Maar gevoel voor schoonheid van de tuin hing bij De Vriese samen met de consideratie 'voor zodanige personen die daarbij niet bepaaldelijk kruid kundige oefeningen voorheb ben maar veeleer komen met het doel om het meest merk waardige of curieuse dezer we tenschappelijke inrigting te be- zigtigen'. Tot dan toe was de tuin van 's morgen tot 's avonds voor be zoekers geopend. Men hoefde slechts aan de schel van de gro te poort te trekken om toegela ten te worden. De bezoekers gingen dan onder begeleiding van een van de vaste knechten rond. De losse arbeiders werden 'te onbeschaafd, te onkundig en te weinig goed gekleed' geacht 'om fatsoenlijke lieden tot gelei de te dienen'. Na de rondlei ding, die geruime tijd in beslag nam, placht de knecht een fooi te krijgen. Tijdens zo'n rondlei ding meldden zich dan meestal al weer nieuwe bezoekers, zodat die vaste knechten nauwelijks aan het werk toe kwamen waar voor ze aangenomen waren. Zo kon dat niet doorgaan. Op 10 november 1847 richtte De Vriese zich tot de curatoren van de universiteit met het verzoek om gedurende de zomermaan den te komen tot vaste tijden van openstelling voor het pu bliek, zonder rondleiding en met gesloten kassen. 'Op zoda nige dagen en uuren, waarop de arbeidende of mindere klasse vanzelve terug blijft' en met 'de noodige restrictiën voor de meer drukke dagen van het jaar of de week als bij gelegenheden BURGELIJKE STAND GEMEENTE LEIDEN Geboren Anouk, dv. D. Plug en M.C. Carree Jo- sephina Petronella, dv. J.G.P, den Boer en J.L. van Duijvenbode Jonathan Vin cent, zv. C. Booij en A.M.G. Moerings Oguzhan, zv. I. Demirbasen S. Derrur- bas Dominique, dv. 0. van Nieuwen- huize en J.M Kemerink Erika Leigh, dv. R.C, Hill en K.E. Hill Manoek, dv. P.T.J, Broers en A.F.T.M. Wesselmg» Yannick Jamal, zv. C.A.J.M. van Leeu wen en G.C.J. van Opstal Leon Pieter, zv. P.H. van Amsterdam en M G Barn- hoorn Cecile Adrianne, dv. A C. Maan en C.I.M. van der Vlugt Sanne, dv. L.C.A. Sei|sener en J.S. de Mooij Kim- berly, dv. H.J. Vogelaar en D. van der Wal Raiae, dv. A.N. El Aiachi en 0. Be- nali Kimberley Kristen, dv. P.J.A. Kriek en J.J.G.M. Nederpelt Britt, dv. W. Langeveld en M P. van der Horst Abdelilah, zv. H. Zoulali en M. Bourakba Marco, zv. A. Zandbergen en C.E.A.M. Willemse Sebastiaan Hendrik, zv H.J. van Rhee en H. HogewomngMelloney, dv. I van den Burg Erwm Gerardes, zv. M G. van der Vijver en H.B. van der Laan Sharon, dv. P.L. Remmelzwaal en DJ. Ouwehand Lisa, dv. R.P. van Alphen de Veer en A. Stouten Lisa, dv. J. Ver lint en A. Bekkerm Jordi Robert, zv. A.C. Noort en M O. Samuels Rick Jo hannes Wilhelmus, zv. E.J.W. Diks en W F.H. Schremer Annemieke Ant|e Wilheimma Mirjam, dv. J.L. Jongeieen en G. Quartel Zakaria, zv. T.A. Nasla en F. Achefay» Stephanie, dv.W Hel- fensteijn en K A. van Wijk Glenn, zv. B Kromhout enT.J.H. van Rossum Bart, zv. W.B. van Ingen Schenau en A.M.A. Warmerdam Jeffrey Jerrol, zv. S.T. Hussam en U.C. Lalioesmgh Maarten, zv. J. van Duijn en P.A. van Duijn John, zv. D. van Meijgaarden en M V.P.L. de Werd Jelle, zv. H.B. Zo meren M.T.l.B. Bollen Lisanne Fran- cisca Beatrix, dv. E.J. Patijn en A.L. Wensmk Sabine, dv P.C.J. Ruigrok en A.M. Kamp» MelameChariêne. dv. T D P. Durier en G.T. van Egmond Marlou.dv J. Passchieren J. Joustra* Inge, dv. M.A. Heemskerk en C.A. de Vink Nicky, zv. G van Driel en A W Kleijn Tim, zv. A P. de Bree en C.M.C. Olivier. Jessica, dv. W. Jonkeren M.A.E. Otten Pascale, dv. G E Capel en G. Altmann Etine, dv. C.A.J.M. van de Ven en H.J. de Rijk Wichert Kesse, zv. H. Tegelaar en E.F Seis «Tristan, zv. P Christen en J. van de Linde Tom, zv. A.T.M. van Beek en H. Rougoor. Morris, zv M.C.H, van der Zwaan en C E. van der Ster Overleden W Keijzer, geb 26 juli 1901, geh. gew met S. Holswilder A M. Beijer, geb. 30 maart 1906, vrouw A C. van der Wilt, geb. 23 nov. 1933, man N J. Witteman, geb 30 |uli 1919, man»G. Doorduin,geb 1 mei 1927, man «MM. van Berkel. geb. 19 april 1977, vrouw. E.C. Heemskerk, geb. 5 april 1934. echtg van W N van Dorp M C.C. Segaar, geb. 14 sept 1911. echtg. van J Lens.CJ, Stolwijk, geb. 31 aug. 1912, geh. gew. met B vanVelsen.H F M. Dellemijn, geb 10 nov. 1917. geh. gew met J.M IJdema» J M. Hoenderop. geb. 28 maart 1950, vrouw. B Velthuiizen, geb 4okt. 1927, man M.Th. Rooiiakkers, geb. 29 okt. 1936, geh. gew met C.J E van der Meer A Vijlbrief, geb. 13 |uli 1905, man P. Momberg. geb 11 febr 1906, echtg. van J.J. Kop C.W Be rendrecht, geb. 24 okt. 1929, man K Duiiverman, geb.'27 maart 1923, man A den Heijer, geb 28 aug. 1912, man. H P Kade. geb 19 jan. 1927, man H.O.A. de Regt, geb 13 juni 1915, geh gew met A J Hemerik S. Onrust, geb. 21 |uli 1913, man.P Schuitman, geb 20 april 1912, man C.J. Koelewqn, geb. 14 mei 1960, echtg. van T.A.H. Verkerk M Duursma.geb 26 dec 1920, geh gew Plas. geb. 24 mei 1910, man Gehuwd. B. Werk en G M. Molendijk» A P Young cn A H Netiv.J. van Duijn en J.C. Goudswaard H P Pouwen W P. Meilink.O ErenS Far.na. J H L Löwenhardt en V G M Schouten R Pranger en P.H F Bos A A D van BuurenenC.R Pels P J Nederpelt en E J M van Houten D Toet en G L Vliegenthart M El Mosslimam en J.A.J. van den Berg. Concordia Muziek- en showband Concor dia houdt zaterdag 2 januari het traditionele nieuwjaarsconcert met aansluitende nieuwjaarsre ceptie in het verenigingsge bouw aan de Langegracht 61 Vanaf 19.00 uur treden Jong Concordia en het Seniorenor kest op. Nieuwjaarsfeest Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers, majorette-vereniging De Kopergirls en buurthuis 't Spoortje houden 3 januari een nieuwjaarsfeest in het buurthuis aan de Bemhardkade. Aanvang 14.00 uur, het feest eindigt om streeks 17.00 uur. Peru In de Kaasmarktschool gaat op donderdag 7 januari een cursus Peruaanse dansen van start on der leiding van Iliana Peralta Callo. De cursus duurt 8 weken en wordt gehouden op donder dag van 20.00 tot 21.30 uur. Dementie Stichting Ouderenwerk begint eind januari met een gespreks groep voor verzorgers van de menterende ouderen. Opgave en informatie: tel. 123744. Senioren In het Museum voor Volken kunde staat woensdag 13 janua ri de tentoonstelling 'Prenten in een veranderend lapan 1880- 1940' centraal tijdens een spe ciale seniorenochtend (10.30 tot 12.30 uur). Matthi Forrer, con servator Japan en Korea, ver zorgt een lezing en na de pauze een rondleiding over de ten toonstelling. FNV Het afdelingsbestuur van de FNV, afdeling Leiden e.o. houdt op vrijdag 8 januari een nieuw jaarsreceptie in het gebouw van de AbvaKabo aan de Driftstraat. De bijeenkomst begint om 17.00 uur, rond 17.30 uur houdt voorzitter A. van Berkum een De gemeente sluit op 31 december een aantal afvalcontainers her en der in de stad. Wat betreft de glas- en papierbakken worden drastischer maatregelen genomen; die worden weggehaald. Veel omwonenden moeten hun champagneflessen een paar dagen op sparen, omdat de bakken pas in de loop van de eerste week van ja nuari worden teruggezet. Ook het gft-afval moet worden opgepot omdat de containers voor het organisch afval worden weggehaald. Om ellende met vuurwerk te voorkomen adviseert de gemeente Leidenaars met mini-containers om deze zo ver mogelijk van de openbare weg te zetten. Het huisvuil in de binnenstad wordt 1 ja nuari niet opgehaald. De reiniging doet op 5 januari een extra rondje. De PTT sluit rond de jaarwisseling de postbussen af. Ook daar kwamen in het verleden geregeld rotjes in terecht. toespraak. Bibliotheek Dienstencentrum Rondedans beschikt sinds kort over een kleine bibliotheek. Boeken wor den uitgeleend aan ouderen van de wijk Noorderkwartier, om de twee weken op maandag, van 13.30 tot 15.30 uur. Nieuwjaar Abvakabo De afdeling Leiden van de Abva Kabo houdt zaterdag 9 januari de nieuwjaarsreceptie. Van 16.00 tot 17.30 uur zijn leden welkom in het afdelingskantoor aan de Driftstraat 49a.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13