'Polder niet weggegeven' Nog één keer swingen bij Ton Bakker 'Noem je dit aanrommelen?' Regio Leiden Actie voor Somalia en Joegoslavië Romeinse restanten in Valkenburg Leiderdorper boos over aanleg 'onnodig' fietspad Automobielbedrijf krijgt vergunning MAANDAG 28 DECEMBER 1992 MIEP DE GRAAFF UESBETH 8UITINK ASTRID VA WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE SP wil jeugdhonk buiten centrum voorschoten De Socialistische Partij in Voorschoten is tegen de bouw van een jongerencentrum in een dichtbevolkte wijk in de gemeente. Daarbij doelt de partij op het oude centrum en de wijk Bijdorp. De bewoners daar hebben in het verleden al 'buitensporig veel problemen' gehad met het toenmalige jongerencentrum de Lin- denhoeve, aldus de SP. Dat schrijven de socialisten in een brief aan de gemeenteraad van Voorschoten. De partij zegt 'op zich' geen problemen te hebben met met de komst van een jongerencentrum in Voorschoten, maar dat on derkomen zou moeten komen in een 'dunbevolkt' gedeelte van het dorp. In de brief geeft de partij geen suggesties voor een ge schikte plek. Gemeentesecretaris Hordijk vertrekt oegstgeest De Oegstgeester gemeentesecretaris P. Hordijk ver trekt. Hordijk gaat in april 1993 bij de provincie Noord-Brabant werken. Hij werkte in totaal zo'n zeven jaar bij de gemeente Oegstgeest, waarvan ruim vier jaar als de hoogste ambtenaar. Hordijk wordt in Noord-Brabant hoofd van de afdeling 'ruimte lijke ordening buitengebieden'. „Ik ga me daar bezighouden met de verhoudingen tussen landbouw, bebouwing en milieu. Ik heb heel plezierig in Oegstgeest gewerkt, maar ik wil nu graag ergens anders kijken", aldus Hordijk. De Voorschotense CDA-wethouder F. ten Have heeft al les gedaan wat hij kon om de Papenwegse polder voor bebouwing te behoeden. Daarover is de Voorschotense politiek het eens. Ten Have valt niets te verwijten, maar de stuurgroep die zich met de plannen heeft beziggehou den des te meer, menen de fracties. ningbehoefte. Daarvan zouden er 2400 in de Voorschotense Pa penwegse polder moeten ko men indien vliegkamp Valken burg als bouwlocatie afvalt. voorschoten judy nihof De commotie rond de onlangs verschenen nota van de stuur groep Leidse regio lijkt alweer verstomd. Maar de verontwaar diging in Voorschoten is er niet minder om. In de nota deed de stuurgroep Leidse regio, waarin naast Voorschoten nog vijf an dere gemeenten zijn vertegen woordigd, voorstellen voor het bouwen van ruim 8000 wonin gen om te voldoen aan de wo- Hoewel de vooruitzichten voor Voorschoten somber zijn, staat de rol van de Voorscho tense wethouder Ten Have in de stuurgroep niet ter discussie, menen alle fracties in de ge meente. De Voorschotense poli tiek is ervan overtuigd dat Ten Have het in de stuurgroep goed heeft gehandeld en niets heeft nagelaten om de voorstellen voor bebouwing van de Papen wegse polder af te wenden. Ook vinden de fracties het verstan dig dat Ten Have niet uit de stuurgroep is gestapt, toen dui delijk werd dat de Papenwegse polder - van meet af aan voor Voorschoten absoluut niet be spreekbaar - op het lijstje van voorstellen voor bouwlocaties kwam te staan. Had Ten Have dat wel gedaan, dan was dat nog nadeliger voor Voorschoten geworden, denken de fracties. „Nu heeft hij zelf nog kunnen bijsturen, mét behoud van de standpunten van Voorschoten", vindt CDA-fractievoorzitter W.J. Valkenburg. En zo denken ook de WD en Groen Links erover. „Als hij er uit was gestapt, had hij helemaal geen greep meer gehad op de voorstellen. Hij heeft zich nu verzet tegen be bouwing van de Papenwegse polder en dat heeft hij prima gedaan", vindt P. Dordregter, fractievoorzitter van de PvdA. „Nee, Ten Have heeft de Papen wegse polder niet weggegeven." Ook Y. Molenkamp (D66) vindt het te ver gaan om Ten Have iets te verwijten. „Hij kon aan het begin niet voorzien dat het zo zou lopen", aldus de fractie voorzitter van de democraten. De kritiek van de fracties richt zich dan ook meer op de han delwijze van de gehele stuur groep. „Dat lijstje had er ge woon nooit mogen komen", vindt Molenkamp. Zij stelt vast dat de Leidse regio gewoon vol is en dat er een spreiding moet komen van woon- en werkgele genheid naar gebieden buiten de regio. Een oplossing voor de woningnood zou Molenkamp dan ook willen zoeken in de omgeving van Almere. Dordreg ter is het ermee eens dat de stuurgroep bepaalde locaties nooit ter sprake had moeten brengen. Volgens Dordregter had de discussie in een veel rui mer kader moeten worden ge voerd. „Want er is nu helemaal niet gekeken naar het Groene Hart. Bouwen langs de spoor baan naar Alphen, bij Hazers- woude en Koudekerk is een goede mogelijkheid. VRIJE TUD Amnesty De Zoeterwoudse afdeling van Amnesty International houdt vanavond een schrijfavond in het activiteitencentrum Ons Huis aan de Schenkelweg. Aan vang: 20.00 uur. Kerstontbijt Voetbalvereniging SJZ houdt morgen om 9.00 uur een ker stontbijt voor leden en familie van leden. Diezelfde dag begint om 12.00 de klaverjasmarathon die twaalf uur duurt. Aanmel den kan bij het clubhuis van SJZ. De kosten voor deelname bedragen 20 gulden. noordwukerhout Twee leerlingen van het Leeu wenhorst College in Noordwij- kerhout zijn begonnen met een actie om bij bedrijven uit de streek geld los te peuteren voor het voormalige Joegoslavië en Somalia. „Wij vinden het echt nodig dat we zelf iets proberen te doen aan de toestanden daar", zegt Irani Admiraal (17) die de afgelopen week met stu diegenoot Roos Snel (18) talloze telefoontjes pleegde. Inmiddels heeft het duo 2500 gulden op- Oegstgeestenaar moet Tolhuis afstoten oegstgeest annet de jong Twee jaar lang heeft Roel Werk hoven zijn hele hart en een smak geld in de renovatie van het Oegstgeester tolhuis gestort. Nog voordat het werk klaar is, heeft hij het pand in de verkoop moeten gooien. In arren moede, want hij kan het geld voor de inrichting niet meer opbrengen. De monumentencommissie weigerde hem een subsidie om dat hij zich niet aan de eisen heeft gehouden en maar wat in het pand heeft 'aangerommeld'. „Kijk nou eens om je heen. Noem je dit aanrommelen", zegt Werkhoven verontwaar digd. „Je kan nergens een huis vinden dat zo perfect wordt op geleverd als dit. Moet je die ven sterbanken zien, helemaal van binnen uit opgebouwd, zoals ze dat vroeger deden. Ze zouden nu eens moeten komen kijken van de gemeente. Er is hier echt niet geprutst." Medio '91 bracht de monu mentencommissie van Oegst geest Werkhoven een inspectie bezoek. De leden kwamen tot een vernietigende conclusie. „Een kenner ziet reeds van ver re dat de puntjes niet op de i ge zet zijn," meldde het commis sierapport. Werkhoven haalt zijn schouders op. „Ze kwamen hier binnen toen er nog niet eens een dak op zat. Ik was nauwelijks begonnen met de verbouwing." Superstrak Inmiddels is de verbouwing zo goed als voltooid. Het huis ziet er 'superstrak' uit, zoals Werk hoven zegt. „Je kan bij wijze van spreken biljarten op mijn pla fond." Werkhoven zegt al een gegadigde voor het Tolhuis te hebben gevonden. Wie dat is, en wat hij voor het pand wil be talen, wil hij niet kwijt. Minder in elk geval dan de vraagprijs van 399.000 gulden. Werkhoven zou er niets wijzer van zijn ge worden. „Natuurlijk heb ik er wel wat aan verdiend, maar als je kijkt naar de uren die ik in de verbouwing heb gestoken, kom ik niet eens aan een tientje per uur." Als alles anders was gelopen, was Werkhoven zélf met vrouw en kinderen in het tolhuis gaan wonen. De subsidie van 50.000 gulden werd op grond van de inspectie door de monumen tencommissie ingetrokken. Het gevolg daarvan is dat Werkho ven nu met vier leningen zit en Roel Werkhoven legt de laatste hand aan de verbouwing van 'zijn' tolhuis. geen geld meer heeft voor de „Had ik het maar", verzucht dereen heeft het maar over het inrichting. Werkhoven. „Mijn vrouw wil tolhuisje, maar het is toch ge- Ietwat geëmotioneerd kijkt hij hier niet eens meer komen. Ze woon een complete villa." naar de nieuwe blank eiken had zich er op verheugd hier Werkhoven kan er nog steeds vloer die de toekomstige eige- met onze vier kinderen te gaan niet over uit dat zijn toekomst- naar in het huis gaat leggen, wonen. Ook voor de ruimte. Ie- plannen in de war zijn geschopt foto'jan holvast door de monumentencommis sie, die volgens hem onjuist heeft gehandeld. „De burge meester zit ook in die commis sie. Die weet niet eens hoe een spijker er uit ziet." valkenburg» peter van der hulst Het moest een bezoek aan het strand worden, maar een wan deling langs de branding zat er die middag niet in. De autorit van Alphen aan den Rijn naar de kust werd snel afgebroken toen het oog van Muriël van Riel op een grote hoop zand op de Valkenburgse gemeentewerf viel. De grond, zichtbaar vanaf de provinciale weg waarover zij en Erik van der Most reden, was de aanleiding voor een middag je archeologisch speuren in Val kenburg. „Als we een hoop grond zien dan moeten we er ook in graven", aldus de Alp- hense amateur-archeologen. Meestal levert het niets op, maar in Valkenburg deden de Alphenaren hun mooiste vondst tot nog toe. In de keuken van hun flat in Alphen aan den Rijn raken Mu riël en Erik weer enthousiast als zij de oudheidkundige voorwer pen tonen die zij onlangs in de hoop zand op de gemeentewerf van Valkenburg aantroffen. Munten (waaraan bij sommige exemplaren de versteende houtresten nog kleven), een nauwelijks vierkant te noemen dobbelsteen van bot en een nog redelijk intact zijnde mantel speld. „Toen we op de gemeente werf aankwamen, staken de Ro meinse munten en scherven uit de hoop zand", herinnert Erik zich. De grond was afkomstig van de Valkenburgse Midden weg waar enkele weken geleden een nieuw riool is aangelegd. „We zijn daar vervolgens naar toe gereden maar de hele weg was al weer bestraat. Heel jam mer. Waarschijnlijk heeft er na melijk een gebouw gestaan." Muriël bewijst haar theorie met het tonen van stucwerk dat met rode verf was beschilderd. Volgens haar kan zoiets alleen maar bij een gebouw zijn ge bruikt. De amateur-archeologen hadden dan ook graag gezien dat de werkzaamheden waren stilgelegd. „Nu hebben we slechts losse vondsten die niet van wetenschappelijk belang zijn. Maar als het op de plek was aangetroffen waar de grond vandaan kwam, was het moge lijk om verbanden te leggen." Zoals in voorgaande vondsten in Valkenburg. Erik: „Ik ben bang dat er veel meer in die rioolslurf heeft gelegen. Daar hadden we bij moeten zijn." Leiderdorper S. Gorter kan er niet over uit. Het pas aangeleg de fietspad tussen de Langen- dijkdreef/Van Lennepdreef- /Heinsiuslaan in Leiderdorp is volgens hem een totaal overbo dige voorziening. Volgens hem zijn er te weinig fietsers die van het pad gebruik maken. Daar om zit het Gorter dwars dat voor de aanleg van het rijwiel pad een stuk groen van 300 vierkante meter moest wijken. Het Staringpad en het inmid dels gerealiseerde fietspad vor men de kortste verbinding voor fietsers en voetgangers tussen de woonwijk Binnenhof en het winkelcentrum Winkelhof. Toen er nog geen fietspad was, werd het Staringpad veelvuldig door fietsers gebruikt. Aan die situa tie moest volgens de gemeente een eind komen. Maar volgens Gorter waren het voornamelijk scholieren die over het voetpad reden. „De scholen in de buurt zijn inmiddels afgebroken en daarmee is het probleem van zelf opgelost". Voor de school gebouwen komen seniorenwo ningen in de plaats. „Nou, ik kan me niet voorstellen dat er veel ouderen zijn, die van de fiets gebruik zullen maken", al dus Gorter. Toen het fietspad dreigde te worden aangelegd, stapten vele omwonenden naar de gemeen te met bezwaarschriften. De ge meenteraad verwierp de bezwa ren, en het duurde niet lang meer of het fietspad lag er. In tussen liet Gorter het er niet bij zitten en stapte naar de Raad van State, waar de zaak vandaag is behandeld. Wat Gorter nog het meeste steekt is de arrogan te houding van de gemeente. „Ondanks de protesten van de bewoners zijn ze gewoon met de aanleg begonnen leiderdorp marieta kroft Omwonenden hebben tever geefs bij de Raad van State ge protesteerd tegen het afgeven van een hinderwetvergunning door de gemeente Leiderdorp aan Automobielbedrijf Rijnland BV. Het verzoek van de familie Bossers om de gemeente te ver bieden de vergunning af te ge ven, is afgewezen. In het aan de Van der Valk- Boumanweg gelegen bedrijf worden auto's verkocht en gere pareerd. Bovendien worden er benzine en andere brandstoffen verkocht. De familie Bossers vindt dat het bedrijf te veel la waai maakt. Ook de hogedruk- reiniger geeft overlast door de damp die bij het spuiten ont staat. In de hinderwetvergunning wordt echter opgenomen dat de reiniger alleen mag worden ge bruikt als er geen vloeistof of damp naar buiten kan worden verspreid. Bovendien, zo had een vertegenwoordiger van het autobedrijf tijdens de zitting opgemerkt, wordt hogedrukrei niger binnenkort grotendeels overbodig. Voor de Raad van State vorm de dat genoeg redenen om de gemeente Leiderdorp groen licht te geven voor de afgifte van de vergunning. Voor de familie Bossers staat de mogelijkheid open om via een zogenoemde bodemprocedure het afgeven van de hinderwetvergunning zo mogelijk te verhinderen. Bos sers was vanochtend niet be reikbaar voor c wassenaar miep de graaff Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Deze maand is het al weer vier jaar geleden dat Ton Bakker de gelijknamige, roem ruchte bar-dancing aan de Rijksstraatweg sloot. De ge meente Wassenaar zat op het pand te azen om het met de grond gelijk te maken. Hetgeen begin '93 eindelijk gaat gebeu- Ton Bakker had daar vrede mee; hij vond het ook wel welle tjes na 27 jaar, voorafgegaan door tientallen jaren wegcafé in hetzelfde pand, dat zijn vader in 1928 bouwde. En wat doet die zelfde Ton Bakker, inmiddels 67 jaar geworden? Hij laat vaten bier aanrukken om de hele buurt op oudejaarsavond weer deugdelijk te kunnen ontvan gen. In de kelder van zijn huis op de hoek Maaldrift/Ammon- slaantje zit een professionele bar weggestopt. Een knus, lek ker duister exemplaar, en toch van dusdanige afmetingen dat er heel wat mensen in kunnen worden 'weggestouwd'. Uiter aard volgestopt met tientallen voorwerpen die uit 'de' Ton Bakker afkomstig zijn. Gekke voorwerpen, maar ook de com plete pokerbar van toen plus de piano. De entourage leent zich als geen andere voor een knallend eindejaarsfeest, maar ook zon der de aanwezigheid van die bar zouden Ton en Riet Bakker waarschijnlijk niet meer onder dat buurtfeest uit komen. Bak ker ietwat berustend aan de vooravond van kerst: „Maanden van tevoren komen ze me al vragen of het nog doorgaat, dat feest. Tja, we hebben het ge daan vanaf het moment dat de zaak dicht was en dergelijke tra dities moet je maar handhaven, temeer daar we toch uit de ho reca komen. Zo gaan die din gen." Dus zijn behalve de bar, ook de garage, woonkamer en oprit Ton en Riet Bakker in hun eigen bar, weggestopt onder hun eigen woning. Op oudejaarsavond wederom het domein van omwonenden, die inmid dels op het buurtfeest rekenen. Na tientallen jaren de roemruchte bar-dancing aan de Rijksstraatweg te hebben gedraaid, kan Bakker met die tradi tie niet meer breken. foto jan holvast van de familie Bakker tussen 31 december en 1 januari urenlang geblokkeerd door vijftig, zestig of zeventig Wassenaarders. Ook bij die gelegenheid zullen de openingstijden, conform die van de 'oude' Bakker, zeer ruim zijn. De bar-dancing dankte im mers een groot deel van de gro te regionale bekendheid aan het feit dat 'ie tot vier uur 's nachts open was. Bakker had die ver gunning destijds persoonlijk losgepeuterd van Molly Geert- seman, in die dagen Wasse naars burgemeester (Molly kwam zelf trouwens ook graag een biertje drinken bij Ton Bak ker). Moeilijkheden zijn daarover in al die jaren nooit geweest, zegt Bakker terugkijkend. Pro blemen met omwonenden evenmin. Echt vreemd is dat niet. Bakker is van het type 'every inch a gentleman'. Een héér. Smetteloze blauwe blazer, galante manieren - geen won der dat het gemeentebestuur van het villadorp het wel met hem kon vinden. Nu nog komt er van de voormalige horeca- man geen kwaad woord over de gemeente over de lippen, al vindt hij het bepaald geen suc ces dat zijn pand al die jaren langs de drukbereden Rijks straatweg staat te verkrotten. „Nee, want het is toch je ei gen naam die daar onlosmake lijk aan verbonden was. En voor jezelf is het ook vervelend, ik bedoel: het pand gaat zo van je af. Het was veel beter geweest als het meteen maar was ge sloopt. Maar goed, daar heb ik natuurlijk niets meer over te zeggen. We hebben op een ge geven moment wel die naam eraf gesloopt." Tevreden Ton en Riet Bakker kijken met voldoening op die tropenjaren terug. Vooral in de beginjaren, toen de Leidse en Noordwijkse horeca-gelegenheden soms al om twaalf uur 's nachts sloten, was de aanloop naar de stek aan de Rijksstraatweg enorm. Concurrentie hadden de Bak kers ook vanuit het Wassenaar- se niet want hun dar-dancing bleef al die jaren de enige die tot vier uur 's nachts mocht doordraaien. Riet Bakker: „Er waren avon den dat we 500 man telden. Ja, die kwamen niet allemaal tege lijk hoor, met 300 was de tent wel vol. En het leuke van de bar-dancing van ons was toch eigenlijk wel dat jong en oud er kon komen. Je zag er piepjong spul, maar ook veertigers en vijftigers. Dat ging allemaal goed." Ton Bakker: „De laatste jaren verhardde het wat, maar dat was overal in de horeca. Echt problemen hebben we ook toen niet gehad. Misschien ook omdat we er zelf altijd bijble ven. Ja, voordat je dan thuis bent, is het zes uur 's ochtends natuurlijk. Maar ik bedoel maar de bovenbuurvrouw, toen al dik in de 80, vond het jammer dat we stopten. Ze miste de muziek om bij in slaap te vallen." Er gaat nu nog praktisch geen dag voorbij of de Bakkers wor den over hun bar-dancing aan gesproken. Er dwarrelt ook re gelmatig een trouw- of geboor tekaartje in de bus van voorma lige klanten die elkaar bij hem hebben leren kennen. „Ik sprak eens een man die zei: nadat jij ermee bent opge houden, ben ik maar getrouwd en heb ik een kind genomen. En laatst belde er nog een vrouw die regelmatig met een hele groep zussen en schoonzussen kwam, gewoon lekker een avondje uit met de meiden. Ze had begrepen dat de zaak werd voortgezet, maar we moesten haar dus teleurstellen. Die vrou wen hadden na vier jaar nog geen andere 'stek' gevonden. Tja, dergelijke uitgaansgelegen heden zijn er in de omgeving inderdaad niet echt meer." Is er voor de Bakkers met hun eigen bar dan geen taak meer weggelegd? Een ietwat ver schrikte Bakker: „Nee, nee hoor. Ze vragen het vaak genoeg hier in de buurt, maar laten we het maar alleen bij oudejaarsavond houden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11