Steeds minder missionarissen 1 Kerk Samenleving Vier bisschoppen benoemd in Albanië Bisschop wil onderscheiding van joodse organisatie niet Primaat benedictijnen bisschop van Augsburg Licht winters MAANDAG 28 DECEMBER 1992 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS BUITENLAND KORT Uitgezet De twee Filipijnse predikan ten die onlangs in Saudi-Ara bic met de doodstraf werden bedreigd, zijn vorige week naar hun vaderland uitgewe zen. Dat heeft de ambassa deur van de Filipijnen in Ry- ad, Abraham Rasoul, be kendgemaakt. Hij heeft geen details over de uitwijzing ge geven. Het Internationale Insti tuut voor Islamitische en Christelijke Studies in Lon den maakte begin deze week bekend dat Wally Oswaldo Magdangal en Renato Pose- dio op eerste kerstdag zou den worden opgehangen, omdat zij het plan zouden hebben een kerk te bouwen. In Saudi-Arabië is de beoefe ning van elke andere gods dienst dan de islam verbo den. Tegen de voltrekking van de doodstraf was onder meer geprotesteerd door de Fili pijnse president Fidel Ra- mos. Ook de Islamitische Raad Nederland, de Neder landse Moslimraad en de Raad van Kerken in Neder land pleitten voor gratie voor de predikanten. Patriarchen De drie patriarchen van Jeru zalem en andere christelijke leiders in het Heilige Land hebben de uitwijzing van 415 Palestijnen uit de bezette ge bieden naar Libanon veroor deeld. Zij roepen de Israëli sche regering op op haar be sluit terug te komen. In een gemeenschappelij ke verklaring noemen de christelijke leiders de depor tatie van de Palestijnen „een onaanvaardbare vorm van collectieve bestraffing.'' Zij hopen dat de Israëlische re gering een uitweg vindt die het de Palestijnen mogelijk maakt naar hun gezin terug te keren. Tegelijkertijd roe- Cen zij alle mensen op hun ijdrage te leveren aan een dialoog die tol vrede in het Midden-Oosten leidt, opdat „liefde en erbarming" zich in dat gebied uitbreiden. De ge lovigen wordt gevraagd er- "voor te zorgen dat de heilige plaatsen „plaatsen van vrede en gebed" blijven. Emigratie Negen van de tien joden in de zes grote steden van het V Gemenebest van Onafhanke- lijkc Staten (GOS), willen emigreren, meldde de Russi sche televisie dit weekeinde. Hen onderzoek van het se- mi-officiële Joods Agent- schap in Israël zou hebben aangetoond dat negentig procent van de joden in de zes grote steden bereid zou zijn te vertrekken ondanks hun vrees voor gebrek aan werk in Israël. Meer dan 400.000 mensen zijn sinds het einde van 1989 uit de voormalige Sovjetunie naar Israël geëmigreerd, maar de stroom van emi granten is minder geworden door de groeiende werkloos heid en het gebrek aan ba nen voor geschoolde arbei ders in Israël. Israëlische immigratie- ambtenaren zeiden eerder dit jaar dat 37.000 joden uit de vroegere Sovjet-Unie naar de Verenigde Staten en Duitsland zijn gegaan en dat maar 30.000 joden naar Is raël zijn geëmigreerd. VATICAANSTAD* AFP Paus Johannes Paulus II heeft op eerste kerstdag vier bis schoppen in Albanië benoemd. Het zijn de eerste bisschopsbe noemingen sinds de Tweede Wereldoorlog in het land dat van 1967 tot en met 1989 de enige atheïstische staat in de wereld was. De paus benoemde de 74-ja- rige Franco Illia tot aartsbis schop van Shkodrë. De even oude Zef Simoni wordt hulpbis schop van Shkodrë. Hij is nu vicaris-generaal van dit aarts bisdom in het noorden van Al banië. Rrok Mirdita (53), op dit moment werkzaam onder Alba nese immigranten in New York, is tot aartsbisschop van Dürres- Tirana benoemd. De 74-jarige pater franciscaan Robert Ahsta wordt bisschop van Puit. Illia zal voorlopig de twee bisdommen leiden die nog vacant zijn: Le- zhë en Sapë. De paus heeft verder de nun tius in Tirana, mgr. Ivan Dias, belast met de pastorale zorg voor de rooms-katholieken in het zuiden van Albanië. Drie van de vier nieuwe bis schoppen hebben gevangen ge zeten onder het communisti sche bewind, dat na de Tweede Wereldoorlog in Albanië aan de macht kwam. Illia werd in 1968 ter dood veroordeeld omdat hij gespioneerd zou hebben voor het Vaticaan. Het doodvonnis werd in levenslang omgezet. Nadat hij in 1988 de gevangenis had mogen verlaten, stond hij onder huisarrest. Ashta was elf jaar als dwangarbeider werk zaam bij een waterkrachtcen trale en Simoni werd in 1976 tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij in het geheim als priester had gewerkt. Radio Tirana meldde zaterdag dat de paus eind april naar Al banië zou komen om de vier bisschoppen te wijden. Het Va ticaan heeft dat niet officieel be vestigd, maar de plaatsvervan gende directeur van de Vati caanse perszaal, Piero Pennac- chini, zei tegen het Italiaanse persbureau ANSA dat het Vati caan de mogelijkheid van zo'n reis onderzoekt en dat „het Va ticaan denkt dat zij kan door gaan." Van de drie miljoen in woners van Albanië zijn er on geveer 124.000 rooms-katho- liek. Ongeveer 70 van de bevol king is moslim en 20 procent orthodox. De regering van Alba nië herstelde vorig jaar de di plomatieke relatie met het Vati caan. Missionarissen worden een steeds zeldzamer verschij ning in de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk. Op 1 september dit jaar waren er nog 3075 priesters, religieu zen en leken in de missie werkzaam, 575 (15,8 procent) minder dan bij de vorige telling in juli 1989. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Missiecommissariaat (CMC) in Oegstgeest. Het aantal missionarissen uit Nederland is in 20 jaar met bijna 60 procent afgenomen. (963). In Azië zijn er 760 actief en in Oceanië, Noord-Amerika en Europa resp. 117, 135 en 129. De helft van de missionarissen doet pastoraal werk, anderen zijn onder meer werkzaam in het onderwijs, de gezondheids zorg of in een bestuursfunctie. Driekwart van de paters die in de missie werken, is pastoraal actief. Zusters zijn in alle soor ten werk goed vertegenwoor digd en leken doen vooral ont wikkelingswerk. Slechts één leek vervult een bestuursfunctie. De populairste missielanden zijn Brazilië en Indonesië, waar respectievelijk 568 en 552 Ne derlandse missionarissen te vin- De daling zal zich de komende jaren versneld doorzetten. Van de 3075 missionarissen op 1 september 1992 waren er slechts 127 (4 procent) jonger dan 45 jaar. Twee derde van de ze 'jonge' missiewerkers is als leek naar een missieland ge trokken. De afgelopen drie jaar overleden 402 missionarissen tijdens hun werk in de missie. 1078 missiewerkers keerden de finitiefin Nederland terug. Afrika blijft het continent met de meeste Nederlandse missio narissen: 976, op de voet ge volgd door Latijns-Amerika den zijn. In 10 landen is slechts één missionaris werkzaam. Daaronder zijn Uruguay, Tchad, Zuid-Korea en Fiji. De religieuze orde met de meeste missionarissen is de or de van Mill Hill gebleven, van wie 183 leden - 169 paters en 24 broeders - in de missie actief zijn. Drie jaar geleden waren er nog 224 Nederlandse Mill-Hil- lers uitgezonden. Daarna ko men de Witte Paters (165) en de Franciscanen (139). Bij de 73 zustercongregaties die missie werk verrichten, onderscheiden zich de zusters van Franciscus Xaverius. De 42 zusters die in de missie werken, zijn allen in Noorwegen te vinden. Van de Medische Missiezusters zijn er 39 als missionaris actief. Van de 17 broedercongrega ties die Nederland kent, zijn er 13 in de missie werkzaam. De lijst van missiewerkers wordt aangevoerd door de Fraters van Tilburg en de Broeders van Maastricht die beiden 75 leden hebben uitgezonden. buenos aires anp De Argentijnse rooms-katholie- ke bisschop Justo Oscar Laguna heeft een onderscheiding van de joodse organisatie B'nai Brith geweigerd, omdat dezelf de onderscheiding ook is toege kend aan een criticus van de Ar gentijnse kerk. De Argentijnse afdeling van de joodse organisa tie had de onderscheiding toe gekend aan zeven personen en een particuliere organisatie die zich naar haar mening zeer ver dienstelijk hebben gemaakt voor de bescherming van de mensenrechten. Laguna bleef zonder bericht weg van de plechtigheid waarop de onder scheidingen werden uitgereikt. Een week later maakte hij in een verklaring bekend dat hij de onderscheiding had afgewezen, omdat die ook aan de journalist Hector Ruiz Nunez, een bekend radio-spreker, was toegekend. Ruiz Nunez heeft het boek 'Het andere gezicht van de kerk' ge schreven, waarin hij de lakse houding van de behoudende Argentijnse kerk in het sociale vraagstuk en tegenover de schending van de mensenrech ten onder het militaire bewind (1976-1983) aanvalt. Volgens Laguna staat het boek vol fou ten en zou Ruiz Nunez de be doeling hebben gehad „de ka tholieke kerk te kwetsen." B'nai Brith, dat zeer verrast is door de houding van de bis schop, heeft Ruiz Nunez onder scheiden wegens diens onom wonden verdediging van de mensenrechten. boston Dominee J. Robert Williams uit Boston overleed vorige week op kerstavond aan aids. In novem ber 1990 werd de ziekte bij hem geconstateerd. Williams was de eerste homoseksuele dominee die werd aangesteld bij de Episcopale Kerk. Hij kwam openlijk voor zijn geaardheid uit. foto ap augsburg/vaticaanstad* kna Paus Johannes. Paulus II heeft pater Viktor Dammertz, tot sep tember 1992 abt-primaat van de benedictijnenorde, benoemd tot bisschop van Augsburg. Dammertz volgt Josef Stimpfle (76) op, aan wie de paus in maart dit jaar ontslag verleende. Dammertz (63) komt uit Schaephuysen in het Ruhrge- bied. Hij trad in 1953 in in de St. Ottilienabdij van de benedictij nen en werd in 1957 priester ge wijd. Van 1977 tot september dit jaar stond hij als abt-primaat aan het hoofd van de orde der benedictijnen. Dammertz, die in Rome kerkrecht studeerde, is herhaaldelijk genoemd als kan didaat voor het bisschopsambt. In het bisdom Augsburg gin gen allerlei geruchten over het lange uitblijven van de benoe ming van een nieuwe bisschop. Sommigen verweten conserva tieve katholieken dat zij bij het Vaticaan hadden aangedrongen op de benoeming van een hun goedgezinde kandidaat. On langs liet de aartsbisschop van München, kardinaal Friedrich Wetter, tijdens een toespraak tot de paus in bedekte termen zijn ongenoegen blijken over het uitblijven van een benoe ming in Augsburg. Dammertz is niet de enige benedictijn voor wie het bis schopsambt is weggelegd. Be kende ordegenoten zijn de Amerikaanse aartsbisschop Rembert Weakland, kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westminster en de Rotterdamse bisschop R.Ph. Bar. COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE J. de Vries, G.P. Arnold Cad/); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adp telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18.2505 ED Alphen aid Rijn, Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071 -161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vri|. van 8.30-17.00 uur (Sleuteltjes). T elefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal 82.85 per kwartaal (post) 119.50 perjaar 321.65 jjer maand j 28 75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vnj: 18.00-19 30 uur zat: 10.00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA DINSDAG 29 DECEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsma, Zwanenburg 61van 15 30 tot 16.30 uur. Leiden Jam-Sessie in De Beest, Pieters- kerkchoorsteeg 12. eigen instru ment meenemen, aanvang 21.30 Noordwijk Ruildag van de Noordwijkse Ver. van Postzegelverzamelaars. Dorps huis De Kuip, Zeestraat 1, van Schelft, aanvang 20.30 uur. WOENSDAG 30 DECEMBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Noordwijkertiout Matrennen in Zwembad De Schelft, van 16.00 tot 16.45 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 31 DECEMBER Leiden Nieuwjaarsfeest 'Rockin' to 1993' in De Beest. Pieterskerkchoorsteeg 12. aanvang 23.00 uur. Swinglokaal in café de WW. Wol- steeg 6, aanvang 23.00 uur. Happy New Year in het LVC, Bree- straat 66, aanvang 00.30 uur. Noordwijkerhout Oliebollenduiken m Zwembad De Schelft. van 15.00 tot 15.45 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer. Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. HET WEER Tijdens het kerstweekeinde schoof de vorstgrens langzaam ons land binnen, maar tot even tuele winterse taferelen leidde dit niet. Op de Europese weer kaart zagen we een samenspel van twee hogedrukgebieden. Een continentaal hoog boven de Kar paten, werd vervangen door een nieuw en zeer krachtig maximum op de Noordzee waar omheen wat drogere lucht binnenstroom de. Na een week met alle dagen grijs weer begon het wolkendek open te breken. In de opklarings- gebieden kon het door de uitstra ling tot lichte vorst komen. Zondag overdag klauterde het kwik nog twee vier graden bo ven het vriespunt uit dankzij een hoop zon. Vanmorgen lag het centrum van de hoge druk boven Noord-Duitsland. De barrometer bereikte een zeer hoge stand van 1045 millibaar bij temperaturen tussen min twee en min vier gra den. De komende dagen beheerst het grote hogedrukgebied het weer boven West-Europa en daar bij blijft het licht winters. Er zijn opklaringen maar mist of lage stratusbewolking kan elk mo ment opduiken. Het kwik blijft nabij nul of iets daaronder. Op iets grotere hoogte vanaf ongeveer 1000 meter is warme lucht aanwezig, we hebben te maken met een zogenaamd warm hogedrukgebied, waarbij de koude lucht beperkt blijft tot een dunne laag aan de grond. Ook boven zee bevindt zich war mere lucht. Als de wind tegen het midden van de week meer zuid tot zuidwest wordt, kan het vooral in de kustprovincies een stuk zachter worden. De uitlopers van oceaanstoringen worden wat brutaler en het Europese hoog brokkelt steeds verder af. Een verscherping van de vorst zit er voorlopig niet in, doordat hoog- reikende koude lucht in eerste instantie boven Oost-Europa te rechtkomt en zich daar voorlopig handhaaft. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zuid-Noorwegen: Perioden met zon maar langs de westkust wolken velden en op vandaag wat sneeuw of regen. Maxima ongeveer 3 gra- Zuid-Zweden: Wolkenvelden, ook zon en op vandaag in de omge ving van Stockholm moge lijk een sneeuwbuitje. Overdag temperatuur dichtbij 0, 's nachts eerst nog matige vorst maar ge leidelijk minder koud. Oenemarken: Wolkenvelden en droog. Temperaturen 's nachts net onder 0. overdag iets boven het vriespunt. Britse Eilanden: Overwegend veel bewol king en droog. In Engeland plaatselijk mist. Middagtemperatuur tussen 4 en 7 graden. In het binnenland 's nachts hier en daar lichte vorst. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima rond het vriespunt, 's nachts lichte, plaatselijk matige vorst. Duitsland: Wolkenvelden, ook zon en droog. Vooral in de noordelijke helft van het land plaatselijk hardnekkkige mist. Maxima van even boven 0 in het noorden tot -4 in het zuiden. In de nacht lichte tot ma tige. maar in Midden- en Zuid-Duitsland eerst nog plaatselijk strenge vorst. Madeira: Veranderlijk bewolkt en vooral op mor gen kans op een bui. Maxima ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Van tijd tot tijd zon maar ook regelmatig wolkenvelden en vooral morgen enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Marokkaanse westkust Zon afgewisseld door wolkenvelden en in de loop van morgen een toenemende buienkans. Temperatuur in de middag tegen de 20 graden. Tunesische kust: Aanhoudend wisselvallig en van tijd tot tijd een fikse regen- of onweersbui. Maxima ca. 17 graden. Frankrijk: Droog en af en toe zon maar ook op ist of Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind 0INSDAG 29 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.48 zon onder 16.35 Maan op 10.58 maanonder22.50 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.29en 18.42 Laag water 2.06 en 14.15 Weerrapporten 28 dec 7 u nogal wat plaatsen hardnekkige laaghangende bewolking. Mimi van de Loire iets boven 0. meer noorden 's nachts lichte tot vorst. Maxima in het noorden ei oosten rond het vriespunt, langs io 1 7 2 0.1 i enkele Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en ei bui. Maxima circa 13 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden maar in het zui den en en zuidoosten meer bewolking en aan de Costa del Sol en de Costa Blanca nog een enkele bui. Maxima van 9 tot 12 graden in het noorden en in het binnenland en 14 tot 17 graden aan de kusten van de Middellandse Zee. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Tempera- kije: Droog en zonnig maar in het laagland plaatselijk mist of laaghangende bewol king en ook overdag temperatuur onder 0. In West-Zwitserland middagtempera tuur op 2000 meter rond het vriespunt, in Oostenrijk tijdelijk dalend naar onge veer-13. Hongarije: Af en toe sluierbewoling maar ook perio den met zon. Droog. Overdag overwe gend matige vorst, 's nachts strenge vorst. Vanaf het midden van de week ge leidelijk minder koud. Polen: Wolkenvelden afgewisseld door zon. Al leen langs de Oostzeekust mogelijk een enkele sneeuwbui. Overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, in de nacht matige en in het zuiden lokaal strenge vorst. Buenos Aires haifoew Casablanca licht bei Johannesburg nietonti Los Angeles regen HEINZ BOES n06 &ew £a/£w/ pt gotjaag ook wee# wo&b'j. k&j6en w£t WEEK EEM VOüSEMP&rrJAAG. Ai£T g0tm/£o*v£ op de tv.rot/huzjek kotvoetsal. onresz.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10