'Zij hebben de macht en geld, wij het gelijk' 'Als roken niet goed was deden we er iets aan' Leve de verse groenten uit het Westland Feiten &Meningen Israël moet prijs betalen voor deportatie DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Roch cle Jong van Stichting Volksgezondheid en Roken: Veel mensen besluiten na de jaarwisseling geen sigaret meer op te steken. Tot grote tevredenheid van de Stich ting Volksgezondheid en Roken» die juist in deze perio de de Stoppen met Roken-campagnes verhevigt. Direc teur Roch de Jong: „Wij proberen die mensen een handje te helpen en geven hun allerlei adviezen". Wim Jansen van het Voorlichtingsbureau Sigaretten en Shag raakt echter bepaald niet in paniek: „We weten dat het aantal rokers uiteindelijk nauwelijks terugloopt". Een confrontatie. Roch de Jong wil best samen problemen oplossen, maar niet op de manier waarop het Voor lichtingsbureau Sigaretten en Shag dat in reclamecampagnes voorstelt. Met zijn 65 jaar voelt de Scheveninger zich nog te jong om samen op te lossen in de betekenis van in rook op gaan. „lansen heeft het er steeds over dal-raken hinderlijk kan zijn. Wij gaan een stap verder: roken is ongezond. Je mag niet ver plicht worden iets schadelijks tot je te nemen, wat je niet wilt. Dat gebeurt met roken wèl, om dat rokers vaak geen overleg plegen. Zonder toestemming te vragen, steken ze een sigaret op. Uit een rapport van de Gezond heidsraad uit 1990 blijkt dat niet-rokers wel degelijk schade lijden als om hen heen wordt gerookt." Volgens Jansen is dat echter niet aangetoond: .Alleen de mogelijkheid wordt geopperd dat mensen die al tobben met hun gezondheid schade kunnen oplopen. Dat geldt niet voor ge zonde volwassenen. Je kunt het vergelijken met sport. Als je zwakke botten hebt, moet je niet aan hoogspringen doen." De Jong: „Jansen geeft zelfs niet toe dat roken slecht is voor de gezondheid. Waarom heeft mi nister De Vries dan op basis van het rapport tegen werkgevers gezegd: breid het rookverbod uit naar de particuliere sector? Wij baseren ons op degelijke wetenschappelijke onderzoe ken, die internationaal zijn er kend. Dan hoef je niet meteen te denken aan longkanker, maar wel aan hart- en vaatziekten en moeilijkheden met ademha len." Daarop wenst Jansen echter niet in te gaan. „Wij zeggen niets over roken en gezondheid. Daarvoor moet u bij een medi cus zijn. Als precies zou kunnen worden aangetoond wat de ge varen van het roken zijn, zou den wij er iets aan doen. Daar hebben wij toch alle belang bij. Maar zolang de ene zware roker wèl problemen met z'n gezond heid heeft en een ander niet, Roch de Jong (links): Jansen geeft zelfs niet toe dat roken ongezond is." Wim Jansen: „Er zijn toch ook alleen maar vermoedens." FOTO MONIQUE BAAN moet je heel voorzichtig zijn met conclusies." Het weerhoudt De Jong er niet van om wat getallen te noemen. Zo overlijden volgens de Stich ting jaarlijks 18.000 Nederlan ders aan de gevolgen van het roken. „Wij zeggen niet dat ie dereen die rookt longkanker krijgt, maar negentig procent van de mensen die longkanker hebben, heeft dat wel gekregen door het roken." Uitwedstrijd De Jongs vrindelijkheid is ver dwenen. En dat terwijl Jansen zich inschikkelijk heeft getoond dooreen „uitwedstrijd" te spe len in het kantoor van de Stich ting Volksgezondheid en Roken in Den Haag. Waar de 46-jarige Heemskerker dus niet mag ro ken. Jansen staat overigens niet alleen in zijn duel met De Jong. Hij weet zich gesteund door twee 'Javaanse jongens' die vlak voor het gebouw op een peper bus duidelijk lijken te willen maken dat de macht van de Stichting beperkt is. De Jong zou de shagreclame het liefst willen verwijderen, zoals hij alle tabaksreclame wil op doeken. Behalve dan op de plaats van verkoop. En dat is precies de plek die, behalve Duitsland, Groot-Brittannië en Nederland, ook de EG-landen in een 'Europese richtlijn' willen vastleggen. „Daar zijn wij scherp op tegen", reageert Jansen. „Dan moet je de hele winkel volplakken. Er zijn immers zoveel merken. Je moet natuurlijk wel reclame kunnen blijven maken om ro kers van een ander merk af te snoepen en mensen op de hoogte te houden van ontwik kelingen als nieuwe filtersiga retten, light-sigaretten. Daar over wordt verschrikkelijk moei lijk gedaan. We mogen produ ceren en verkopen, maar we zouden geen reclame mogen maken, omdat men bang is dat meer mensen daardoor gaan roken. Dat is toch onzin. Esso en Shell maken ook veel recla me, maar er wordt geen kilome ter meer door gereden." Vier miljoen Alsof net iemand een sigaret op zijn hoofd heeft uitgedrukt, veert De Jong op en loopt naar een aantekeningenbord om zichtbaar te maken dat het de tabaksindustrie er juist wel öm te doen is meer mensen aan het roken te krijgen. „Er zijn in Ne derland vier miljoen rokers. Van die groep vallen mensen af om dat ze stoppen of overlijden." Jansen: „Als je niet rookt, over lijd je ook." De Jong: „Als Jan sen zegt, we moeten die schoor steen laten roken, dan moet je dat contingent toch aanvullen met nieuwe consumenten. On der ouderen vinden ze die niet, dus richten ze zich op jongeren. Per jaar wordt 200 miljoen gul den in reclame gestoken." Jansen roept eerst dat het om „veel lagere bedragen gaat" en vervolgens dat hij het juiste cij fer niet kent. En wat die jonge ren betreft, die worden hele maal niet belaagd door de ta baksindustrie. De Reclamecode Sigaretten en Shag verbiedt dat, dus waar heeft De Jong het over? „Over het imago dat aan het roken wordt gekoppeld. Ro ken is volwassen, avontuurlijk, sexy. Dat spreekt vooral jonge ren aan. Informatie over het produkt wordt niet gegeven." Verrast De Jong is verrast als Jansen dat niet tegenspreekt. De oud-voor lichter van de Haarlemse politie toont trouwens toch veel be grip, geheel in overeenstem ming met een van de leuzen van 'zijn' Voorlichtingsbureau: 'Gewóón roken. Of gewoon niet. We houden het gezellig'. Om dat beeld niet bij voorbaat te verstoren, heeft Jansen tevo ren wel te kennen gegeven dat hij niet wil praten met de Ne derlandse Nietrokers Vereniging Can. „Die mensen zijn me te fa natiek. De Stichting Volksge zondheid en Roken stelt alles niet zo zwart wit." De Jong: „In zekere zin klopt dat. Als je te fel bent, keert zich dat tegen je". Als om te voorkomen dat het gesprek te soft wordt, roept De Jong de opmerkingen in herin nering van CDA'er Laning- Boersema. Vorige maand zei zij in een onbewaakt ogenblik dat haar partij hard op weg is naar een totaal reclameverbod, waar door een kamermeerderheid te gen tabaksreclame zou ont staan. Razendsnel werd Lanings uitspraak toen herroepen. De Jong: „Er is een ongelooflijke lobby op gang gekomen. De ta baksindustrie nam contact op met minister Andriessen van economische zaken, die weer met CDA-fractieleider Brink man en die riep Laning op het matje." Ook in een ander opzicht voelt de Stichting Volksgezondheid en Roken zich nog de mindere van de tabaksindustrie. De Jong: „In vergelijking met zijn reclamewereld zijn wij heel kleinschalig bezig. We krijgen drie miljoen van de overheid voor acties en een miljoen voor salarissen en huisvesting van onze drie moederorganisaties: de Nederlandse Kankerbestrij ding, het Nederlands Astma fonds en de Nederlandse Hart stichting. Het is dan ook duide lijk: de tabaksindustrie heeft het geld en de macht, wij hebben gelijk." Jansen: „Niet dus." Wim Jansen van Voorlichtingsbureau Sigaretten en Shag: LEIDEN «HANS JACOBS Rimpelige appeltjes, e Aardappelen, een plas jus en een paar draadjes koebeest. En vet, vooral veel vet, want de winter komt eraan. Ooh, ik heb u lief, mijn Westland, met je glazen huizen vol verse groenten. Geef mij nog maar zo'n 'zongerijpt' tomaatje! HAARLEM ONNO HAVERMANS Op glanzend zwarte instappers komt hij aangesloft. Hij draagt hagelwitte sportsokken, zijn zwarte pak slobbert een beetje en onder de revers steekt geen witte boord zoals het hoort, maar het omkrullende kraagje van een gestreept poloshirt. De hele avond heeft hij in een hoekje van de grote zaal aan een houten tafeltje gezeten. Schreef en bladerde in iets wat vanuit de verte op een kasboek leek. Nu staat hij voor me met een grote leren portefeuille. Een kopje koffie zit er blijkbaar niet meer in. Of ik maar wil betalen! Hij is de gerant van het restau rant, voor zover je hier van zo'n functie zou durven spreken. De zaal is prachtig, zondermeer. Hout tegen de hoge muren, drie bogen dje de ruimte in tweeën delen, kroonluchters en een plafond van kleine vierkante raampjes, dat ooit als een hel dere koepel boven de tafeltjes moet hebben gelegen. Maar de aankleding is slonzig. De kraak is uit de tafellakens, het bestek verdacht buigzaam. De bedie ning is in handen van een norse dikke serveerster, die hardnek kig weigert ook maar één woord Engels of Duits te verstaan. Ge lukkig is soep een internatio naal gerecht. Tuurlijk, ik moet niet zeuren. Ik mag allang blij zijn dat ik in de ze eetzaal nog terecht kan, drui pend van de regen en zo kort voor sluitingstijd. De soep is heet en zout en ze bevat veel vermicelli. Alleen jammer dat na drie lepels ook het vlees al op tafel staat. Het vlees. Goed, het vlees. Flink wat aardappelen, een plas jus en een paar draadjes koebeest. En dan moet de gerant er ook nog aan te pas komen voordat die kwaaie serveerster begrijpt dat ik ook nog graag een glaasje wijn zou hebben, om de kartof- fels weg te spoelen. Jaja, ik begrijp dat best. Die mensen willen ook naar huis. Die hebben vast een gezin, op groeiende kinderen, of een zie ke moeder die verzorging be hoeft. Niks aan de hand, dan drink ik mijn koffie wel ergens anders. Een beetje hotel heeft toch nog wel een koffiebar die nog even open blijft? Helaas, pindakaas. In Kosice, de tweede stad van Slowakije, is het al om negen uur 's avonds ver na mid dernacht! Kun je een kanon af schieten op straat, alles is in diepe rust. Eten in Midden-Europa is zel den een feest. Natuurlijk, in de grotere plaatsen zijn luxe res taurants waar de koks er aardig in slagen de Franse keuken te imiteren. Maar in een door snee-eethuis is van etiquette, die er in het feodale Oostenrijk- Hongarije toch moet zijn inge stampt, na veertig jaar commu nistische lapzwanserij niets meer blijven hangen. Vergane glorie, geen manieren. Goed voor de portemonnee is het wel. Maar vaak hangt de vetlucht voelbaar boven de ta feltjes. En waar je ook aan schuift aan de dis, veel variatie is er niet. Toch is het aanbod op de mark ten lang niet meer zo beroerd als voor de val van de commu nisten. Van Brno (Moravië) tot Ljubljana (Slovenië) bezocht ik drukke marktpleintjes, waar in diverse kraampjes de mooiste groenten en het sappigste fruit hoog waren opgetast. Tomaten uit Holland, kiwi's uit Italië, glimmende Spaanse sinaasap pels en fiere bananen uit de Ca raïben: van Oost-Duitsland tot Roemenië zijn ze nog steeds idolaat van dat wonderbaarlijke lekkers. Als tegenwicht staat er naast zo'n weldadigrijkeluis-stalletje meestal een krom vrouwtje, ge wikkeld in meerdere rokken en traditionele hoofddoek, met Het oudtestamentische 'oog om oog, tand om tand' heeft in Israël nog niets aan betekenis inge boet. Met harde hand en veronachtzaming van het eigen en het internationale recht heeft de re gering Rabin gereageerd op de terreur van de isla mitische Hamas-beweging, die vorige week een Israëlische militair ontvoerde en vermoordde. Al leen treft de harde hand niet de ontvoerders, maar ruim vierhonderd andere Palestijnen die met Harnas sympathiseren. Die Palestijnen bi vakkeren na hun deportatie uit Israël in de vries kou in het grensgebied tussen Libanon en Israël. In feite is hun enige 'misdaad' dat zij een einde willen aan het Israëlische bestuur over de Weste lijke Jordaanoever, Oost-Jeruzalem en de Gaza- strook. Een alleszins te respecteren en te recht vaardigen wens, al valt te praten over de wijze waarop het verlangen moet worden gerealiseerd. Harnas gelooft in elk geval dat de Israëli's alleen met geweld kunnen worden verdreven en handelt daar ook naar. Rabin spreekt daarom over 'terro risten' die zijn uitgewezen. Ze mogen, tenzij het Hooggerechtshof in Jeruzalem roet in het eten gooit, niet terug. Met de slordig uitgevoerde, want vroegtijdig uit gelekte deportatie - Israël had de mannen met helikopters achter de grens willen afzetten - van de Palestijnen toont Rabin aan dat er sinds de machtswisseling in Israël in feite weinig is'veran- derd. De verpakking is anders, maar de metho den zijn dezelfde gebleven. Veel Palestijnen zei den het na de Israëlische verkiezingen in juni al. Je kunt maar beter met Shamir te maken hebben, dan weet je meteen waar je aan toe bent. De komst van Rabin wekte in met name de Vere nigde Staten ten onrechte hoge verwachtingen. Rabin sprak over nieuwe impulsen voor het vre desproces in het Midden-Oosten en een betere behandeling van Palestijnen en andere Arabieren. Het is bij praten gebleven en nu staat zelfs dèt op de tocht. De Palestijnen zijn het onderling niet eens over de wijze waarop Israël tegemoet moet worden ge treden. Onderhandelen, vechten, samenwerken of terreur. Voor elke opvatting zijn voorstanders te vinden. Door de deportatie van vorige week hebben de medestanders van Harnas aan kracht en sympathie gewonnen. Er zijn weer honderden verbitterde Palestijnen bijgekomen die ervan zijn overtuigd dat alleen geweld helpt om de bezetter te verdrijven. Met de uitzetting is Rabin dus weer een stapje verder weg van vrede geraakt. Het terughalen van de Palestijnen zou uiteraard enorm gezichtsverlies betekenen voor de Israëli sche regering, die zich bij de deportatie gesteund weet door de bevolking. Tegelijkertijd zou Harnas aan prestige winnen. Het erkennen van fouten geldt in het Midden-Oosten als zwaktebod. Het is de hoge prijs die Israël moet betalen om de rechtsverkrachting ongedaan te maken. Maar de prijs moet worden betaald en desnoods met sancties tegen Israël worden afgedwongen. Alleen dan kan er weer een basis zijn voor vertrouwen, hoe minimaal ook, en voor overleg. WIM STEVENHAGEN haar produkten van de koude grond. Rimpelige appeltjes, een paar staken rabarber, uien, knollen en wat kooltjes, schijn baar achteloos uitgestald op een paar ruwhouten planken. Boeren, maar ook veel mensen die de oogst van het kleine lapje grond bij hun buitenhuisje te gelde maken, voorzien nog steeds voor een belangrijk deel in de voedselbehoefte in Mid den-Europa. Omdat het altijd zo is gegaan en omdat hun pro dukten tenminste betaalbaar zijn. Ook de doorsnee eethuis jes betrekken hun voorraad maar ten dele via de peperdure import en brengen op tafel wat het eigen land hen geeft. Na een drie weken durende omzwerving door het oude Habsburg, begon ik te dromen van smakelijk bereide courget tes, bloemkool, specieboontjes, sla. prei, komkommers, selderij en peterselie. Geef mij nog maar zo'n 'zongerijpt' tomaatje! Dit is de zevende en laatste afle vering in een reportage-serie over de voormalige Habsburgse gebieden. De andere delen ston den in de krant van 5, 7, 10, 14, 17 en 21 december.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2