u parkeren kunt Huisman Subaru Vivio biedt waar voor zijn geld c Weg en wiel Juan Manuel Fangio: 'Ik ben er goed van afgekomen' feite! feted VAN SCHOOTEN om een 100% rake groep dp7P aiitoliefheb- bers te berei- rt/ï/Wfe ken. Bel onze advertentie afdeling. Geen batterij,4och4icbt DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 -23 REDACTIE PETER Misschien wel de beste autocoureur aller tijden: Juan Manuel Fangio (81). En als hij niet de beste was, dan mocht hij zich in elk geval beroemen op het feit dat hij in de jaren vijftig de beroemdste was. Stirling Moss, Alberto Ascari, ze moesten het steeds weer afleggen tegen de kleine Argentijn, die in Buenos Aires als ere-directeur van Mercedes nog altijd graag in snelle auto's rijdt. „Maar niet harder dan 190 hoor. Dat is voldoende." len waren allemaal rijke men sen. Ik was ook betrekkelijk oud toen ik eindelijk mijn kans kreeg. Ik heb de stalbazen van Mercedes en Maserati echt van mijn kwaliteiten moeten over tuigen." Maar toen was het ook meteen raak. De Argentijn reed als een BUENOS AIRES ROB V.D. DOBBELSTEEN In Argentinië komt er binnen kort een film over hem uit. Waarin de kidnapping op Cuba centraal staat. Als je Juan Ma nuel Fangio, in de jaren vijftig vijfvoudig wereldkampioen bij de Formule 1-coureurs, vraagt of hij dat leuk vind, straalt hij van oor tot oor. „Natuurlijk, want daaruit bleek dat ik be roemd was. Ze ontvoerden me omdat ze wilden voorkomen dat ik de Grote Prijs van Cuba zou winnen. Achteraf bezien vind ik dat een hele eer." Hij is 81 jaar nu en 'ere-direc teur' van Mercedes-Benz Ar gentina. Die titel ligt hem na aan het hart. Zo na, dat hij nog elke dag plaatsneemt achter een groot bureau in het Mercedes- hoofdkwartier te Buenos Aires. Een beminnelijk man en nog al tijd grenzeloos populair in heel Argentinië. Hij is ldein, kleedt zich tot in de puntjes en lijkt ei- neem ik dat graag van u aan. genlijk nog verrassend veel op Maar ik ben het vergeten. Het In '51, '54, '55, '56 en '57 werd Fangio wereldkampioen, in '50 en '53 eindigde hij als tweede. Hij reed in totaal 51 Grand Prix en won er 24 van. Elf keer werd hij tweede. In 1955 ging hij in Zand- voort als eerste over de streep. Op deze archieffoto een opname van de Grand Prix 1953 in Zandvoort, BMW VAN DER PLAS KATWIJK Ambachtsweg 14, Katwijk, tel.:01718-26161 computer. Het negende bochtje vlak na de start. Fangio gaat hier werd op precies dezelfde wijze aangesneden als het eerste en het twintigste al evenzeer. Fan gio: „Ik heb wedstrijden gere den waarin de rondetijden nooit meer dan een seconde uit elkaar lagen. Nu is dat vrij ge woon, toen was het heel bijzon der." Van Zandvoort herinnert de ou de heer zich niet veel meer. „Ik moet er verschillende keren hebben gereden en het kan niet anders of ik heb er gewonnen ook, maar ik weet er niets meer van. Als u zegt dat u me daar van Moss hebt z de man die met Alberto Ascari i Stirling Moss de Formule 1- s waarschijnlijk geen circuit dat tot mijn verbeelding sprak." wereld in het begin van de jaren Hij moet een toonbeeld v vijftig terroriseerde. Fangio was de bijna altijd voorop sturende maestro, Ascari en Moss de aan zijn panden hangende eerste violisten. Fangio: „Ik was vooral zo trots op mijn titels omdat ik uit een arm gezin kwam. Mijn vader was houtskoolstoker. Mijn riva- voorzichtigheid zijn geweest, de kleine Argentijn. In een tijd dat de 'piloten' nog geen veilig heidsgordels droegen, uit de au to's geen 'rollbars' stulpten en het hoofd slechts bedekt werd met zo'n kekke leren muts of een primitieve helm met stof bril, werd Fangio slechts twee zei al: ik ben een voorzichtig mens." De huidige generatie autocou reurs vindt hij dikwijls 'waag halzen' met Senna als het groot ste talent. „Een prachtige piloot. Als hij een betere auto had, was hij wereldkampioen geworden. Maar zo gaat dat in de racerij. Je bent als coureur voor 75 pro cent afhankelijk van je auto en van de mensen die eromheen Ik rijd als bur- staan, 20 procent is geluk en de ger in een Mercedes rest, 5 procent, daar moet je zelf zorgen. Wat trouwens veel daar mag ik nog wel meer is dan je op het eerste ge- (toen zijn co-rijder overleed) en eens 190 kilometer per uur mee zicht zou denken." een keer in 1952 in Monza. „In rijden. Maar harder ga ik niet. Ik En Jan Lammers, kent Juan Ma- 3U hij nu in een irmule 1-wagen stappen? igio: „Ik zou het eens willen pro- en, maar dat t natuurlijk niet nuel Fangio die? „Nee. Ik heb wel van hem gehoord, maar ik weet weinig van hem. Hij heeft weer een auto hè? Ik zal voor hem duimen. Ik heb maar een Nederlandse coureur gekend, zijn naam ben ik vergeten. Carel Godin de Beaufort? Dat zou kunnen. Hij is dood?. Dat zijn er zo veel. Vorig jaar heb ik Stirling Moss nog gesproken tijdens een liefdadigheidsbijeenkomst in Londen. Het was reuze gezellig, maar op zo'n moment besefte ik nog eens heel goed dat ik wel voorzichtig was, maar dat ik ook wel geluk heb gehad. Net als Moss trouwens." Grotere kans op terugvinden vermiste auto's DEN HAAG GPO In 1991 verdwenen in Neder land ruim 22.000 auto's. Amper de helft werd teruggevonden. Het Vermiste-autoregister' (Var) gaat er voor zorgen dat er meer verdwenen auto's terug keren. Via het Var kunnen ze veel sneller dan thans in het he le land gesignaleerd worden. Het Var is opgezet door de Ver eniging van Automobielassura deuren, de Bovag autoverhuur bedrijven, het RAI Data Cen trum en de vereniging van auto leasebedrijven in samenwerking met de Rijksdienst voor het Wegverkeer, politie en justitie. Op net ogenblik wordt een ge stolen auto pas landelijk gesig naleerd als de gedupeerde aan gifte heeft gedaan bij de politie en de aangifte is verwerkt. Daarmee gaan dagen heen. Het Var gaat fungeren als een cen traal punt waar men zijn auto via de verzekeringsmaatschap pij of het verhuur- of leasebe drijf als vermist kan laten regi streren nog voordat er aangifte is gedaan bij de politie. H^verwege 1993 zal het sys teem door alle opsporingsin stanties in heel Nederland ge raadpleegd kunnen worden. Off. Subaru dealer Autobedrijf B.V. Levendaal 80, Leiden. Tel. 071-134000. Off. Subaru-dealer voor Duin- en Bollenstreek Automobielbedrijf Lageweg 27, Katwijk. Tel. 01718-22888. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Hengelo richting Apeldoorn (A 1) T.h.v. Deventer, dag en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen knooppunt Badhoevedorp en Roelofarendsveen, op diverse plaatsen, in beide richtingen, dag, avond en nacht. Alkmaar - Amstelveen (A 9) T.h.v. de Velsertunnel in beide richtingen, avond en nacht. SCHEVENINGEN GPO De nieuwe Subaru Vivio, de op volger van de Mini Jumbo, is sinds kort te koop vanaf 18 mil le. Dat is in het veld van mini- auto's een redelijk stevige priis. Het scheelt ruim drieduizend gulden ten opzichte van de Mi ni Jumbo. We zullen er aan moeten wennen dat ook de kleinste nieuwkomers niet echt meer voor een kleine prijs ge produceerd kunnen worden. Om zo'n prijs acceptabel te ma- keri zit er voor de fabrikanten niets anders op dan auto's te maken die waarvoor hun geld bieden. En dat doet de Vivio. Het mag dan even slikken zijn, maar voor 21.495 gulden heeft men al een inschakelbare vier- wielaandrijver, die met een druktoets op de versnel lingspook in werking wordt ge steld. Subaru is de eerste fabri kant die in de 'absolute' mini- klasse dit accessoire biedt. Kort geleden waren we in de ge legenheid om met de Vivio te rijden. Zoals bij de Mazda 121 en bij de bekroonde Nissan Mi- cra al bleek, zijn de in Japan be dachte vierkante vormen van de mini's weer uit de mode. Rond is hu de boodschap. De Vivio heeft dus ook de nieuwe ronde brandstoftoevoer is geregeld via multipoint-injectie. De geregel de driewegkatalysator met lambdasonde houdt de 'schone' emissie in de peiling. Uiteraard heeft de geringe mo- torinhoud gevolgen i lijnen met amandelvormige koplampen en een minuscuul 'kontje'. Zo klein als hij is, is hij er ook in vijfdeursuitvoering. Met deelba re achterbank en wegneembare hoedenplank is hij in staat nog heel wat lading te vervoeren. Voorin is er zitruimte genoeg. Zijn smalle postuur biedt overi- redelijk door vier niet al te grote mensen in te zitten. Het viercilinder micro-motortje gens voldoende schouderruimte meet maar 658 cc (100 c voor de twee inzittenden voor- der dan de Mini Jumbo) en i. Achterin laat de hoofdruimte staat dwars onder de zeer wat te wensen over. Toch ii schuin aflopende motorkap. De Schakelen gebeurt daardoor vlug na elkaar, zodat men in de stad flink aan het werk blijft, maar in de vijfde versnelling haalt het wagentje toch bijna 140 kilometer per uur. Schakelen en sturen gaan soe pel. Door zijn korte draaicirkel en zijn mini-formaat is het in parkeren een plezierige bezig heid. Het remmen geschiedt opmerkelijk direct en veilig. Voor zijn schijfremmen gemon teerd en achter trommels. De Vivio is met zijn 650 kilo een echte lichtgewicht. Hij kan vol gens de fabrikant nog een ge remde aanhangwagen van 500 kilogram de baas. Voor de liefhebbers van een au tomaat is de Vivio er ook met een traploze ECVT-versnellings bak, afgeleid van het 'pientere DAF-pookje' van weleer. Er zijn zes verschillende uitvoeringen, waarvan de duurste 22.295 gul den kost. Dat is de vierwielaan- gedreven GLi. Voor metallic lak komt er nog 395 gulden bij. Karmann Ghia Modelauto van het Jaar De Nederlandse Algemene Mi niatuur Auto Club (NAMAC) heeft de Volkswagen Karmann Ghia van Paul's Model Art uit geroepen tot Miniatuurauto van net Jaar 1992. Een jury nomineerde in totaal 35 nieuw verschenen modellen, gelijk verdeeld over zeven cate gorieën. De ruim 2.500 leden van de NAMAC mochten ver volgens hun keus bepalen. In iedere categorie kreeg het model met het grootste aantal stemmen een eervolle vermel ding. Van de zeven groepswin naars kreeg het model met het hoogste aantal stemmen de titel Miniatuurauto van het Jaar. De VW Karmann Ghia kwam aJs eerste uit de bus in de categorie Personenauto's schaal 1:43. Het Duitse wagentje wordt gemaakt in China en zijn niveau van vorm en detaillering wordt vol gens de jury zeiden bereikt. De Karmann is in diverse kleuren leverbaar als coupé en cabriolet en kost rond 45. Amsterdam - Zaandam (A 10) T.h.v. de Coentunnel, in beide richtingen, avond en nacht. FIETSSTROOK redactie: Theo van de, Kaai, BLIK IN HET VERLEDEN Diemen - Zaandam (A 10) T.h.v. Zeeburgertunnel in beide richtingen, avond en nacht. Utrecht - Arnhem (A 12) Tussen Maarsbergen en Veenendaal, in beide richtingen, overdag. Amersfoort - Zwolle (A 28) i ecutec is de naam van k een geheel nieuw type achterlicht, dat op een dynamo werkt en bij stilstand van de fiets toch blijft branden. Wachtend voor een rood licht blijft de fietser daardoor zicht baar voor het overige verkeer. Er komt geen batterij of accu aan dat systeem te pas. Een elektronische regeling zorgt er voor dat tijdens het fietsen een klein deel van de energie die de dynamo levert wordt opgesla gen. Bij stilstand en ook al bij langzaam rijden neemt het ach terlicht deze energie over en blijft minimaal een half uur branden. De lichtsterkte neemt dan geleidelijk aan af. De Secutec is eenvoudig aan te sluiten met gebruikmaking van de bestaande bedrading van het achterlicht. Het heeft een nor maal achterlichtlampje van 0,6 Watt en is geschikt voor een normale dynamo van zes volt. Dit product van de Duitse firma Busch Muller wordt geïmpor teerd door Koch Kleeberg in Al- mere. Richtprijs vijftig gulden. DE AMERIKAANSE firma Spe- cialized presenteert onder de typen aam Preview een koplamp met dimlicht. Het bevat een ha- logeenlampje dat op vier pen- lignt-batterijen werkt. Een apar te schakeling laat de stroom- sterkte met een kwart dalen, zo dat de oplaadbare batterijen langer meegaan. De lichtbundel is plat en breed, zodat een don ker fietspad aardig verlicht wordt. De richtprijs is veertig gulden. Niet teveel vet Fietsen in het najaar betekent vaak fietsen door plassen regen water en kluiten modder. Fiet sen met derailleur en open ket ting zijn dan duidelijk in het na deel ten opzichte van fietsen met dichte kettingkast. De kwetsbare ketting moet eigen lijk na elke natte tocht schoon en drooggeboend worden, an ders verandert hij snel in een krakend stuk roest. De fietsket- ting moet vet blijven om water af te stoten, maar weer niet zo vet dat er modder en zand aan blijven hangen. Alleen dunne smeerolie en kettingolie die daar speciaal voor verkocht Het nieuwe achterlicht Secutec Is voorzien van een reflector en schijnt daardoor extra fel, wordt komen in aanmerking om op de fietsketting te smere Smeervet of motorolie beschei men wel, maar zijn voor dat doel veel te dik. Een smerige, zanderige ketting is goed schoon te maken met petrole um of dieselolie. Dat heeft ook een smerende werking, maar na een forse regenbui vraagt de ketting om een nieuwe behan deling. Dunne smeerolie en ge noemde kettingolie bescher men iets langer. 'Zweep onmisbaar' C.P.Meulendijks catalogus uit 1893 voor fietsen, kinderwagens en fietshenodigdheden bevat een opmerkelijk passage, zo meldt het blad van de Rijwiel en Automobiel Industrie. „Zwepen zijn zeer praktisch en onmisbaar voorde wielrijder,"aldus de ca talogus, Gelijk men weet wil een minder goed gezinde hond steeds zijn tanden kennis laten maken met de benen van een wielrijder. Met de zweep nu, welke door een stijve zwieping nimmer in de spaken kan raken, foto pad houdt men de hond gemakkelijk op een afstand. Ook zal een klei ne bedreiging jongens afschrik ken om te dicht bij de wielen te komen, indien ze er een stok in willen steken. Voor de Tweede Wereldoorlog in Duitsland gebouwde Fords waren in principe van Amerikaanse of Britse oorsprong. Na de oorlog ging Ford Duitsland zijn eigen weg en tegenwoordig worden alle Europe se Fords in de Bondsrepubliek ontworpen. Deze Taunus 17M kwam ook uit de Duitse vestiging (in 1957) en was een soort mengeling van een compacte Europeaan en de uitbundige Amerikaanse styling. De opmerkelijke, in twee kleuren uitgevoerde 17M werd echter niet op prijs gesteld door het Europese koperspubliek en ging na drie jaar weer uit produktie. archhffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23