Leiden Regio Hulp voor buren van 'die gek van hiernaast' Afvalwijzer valt in alle Leidse brievenbussen BOUWPLANNEN? 'Ze geloofden nooit dat een mank meisje zoiets deed' Modelspoorbaan in 'Matilo' leiden w1m koevoet De 70-jarige mevrouw Zirkzee kreeg gistermiddag als eerste Lei- denaar de Afvalwijzer uitgereikt. Bij de andere 44.999 huishou dens wordt tussen kerstmis en oud en nieuw een exemplaar be zorgd. Mevrouw Zirkzee had de primeur omdat zij de oudste be woner van de Morsweg is. Aan deze straat is ook het milieu-in formatiecentrum gevestigd. De Afvalwijzer moet worden beschouwd als het vervolg op de In 1990 uitge-geven Hergebruikgids. Ook in de Afvalwijzer is in formatie opgenomen over hergebruik en preventie van afval. Verder staan er vuilophaalschema's in en artikelen over wijkcon- tainers, botulisme, ongedierte alsmede belangwekkende tele foonnummers en adressen van bij afval betrokken instellingen. De Afvalwijzer zelf is op kringlooppapier gedrukt. Milieudefensie en de directie reiniging, havens en warenmarkten zijn de ma kers; de gemeente de financier. Volgens voorlichter Ada Kraft van de directie reiniging kunnen er ook Afval wijzers in het Turks en Marokkaans worden aange vraagd. Eind volgend jaar wordt bekeken of de Afvalwijzer al aan een vervolg toe is. Mocht dit hel geval zijn dan willen milieude fensie en ae gemeente een zo compleet mogelijke milieuwijzer maken. nen aanmelden. Niet meer en niet minder. Gemiddeld komen er per dag vijf van zulke tele foontjes binnen, meestal van de politie. Tussen 1987 en en mei 1992 moest de wergroep Hygië nische Probleemgevallen (WHP) in actie komen. Bij de behandeling zijn politie, een maatschappelijk werker, de so ciale dienst, de gemeentereini ging, bouw- en woningtoezicht, RIAGG, Endegeest en gezinsver zorging betrokken. Maar dit le gertje hulpverleners kan het probleem meestal maar tijdelijk oplossen. „We leven nu een maal in een samenleving waar in mensen met afwijkend woongedrag niet in een dwang buis worden afgevoerd. Toch is er verandering op komst. De Hoge Raad heeft onlangs een uitspraak gedaan waardoor ei genaren van huizen huurders die het woongenot van anderen verstoren, sneller uit huis kun nen zetten." Kastje De buren van een hygiënisch probleemgeval worden volgens De Nooij van het kastje naar de muur gestuurd. „Er is niemand OP NAAR VAN DER PLOEG! IHet vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. I Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig ïi gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicaat. I Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag I uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. wn BI nen ÜTI.VEVI- Fabriek en showroom: M De Lasso 60, Roelofarendsveen, I tel.01713-15361 -telefax01713-15202 itereiminrli 0 DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Speciaal ondersteuningsproject van GGD Leidse jeugd van Mary Servaes in 'Klasgenoten' DAGELIJKS GOOIEN WE 3 MILJOEN BLIKJES WEG GENOEG STAAL EN ALUMINIUM VOOR 250 AUTO'S EN 1.250 SPORTFIETSEN 'zELF IN Dl HAND Help afval voorkomen, kijk voor handige tips in de Afvalwijzer. Verkrijgbaar bij o.a. de Reinigingsdienst en MIc.punL Hele straten gaan gebukt onder dat ene 'hygiënische pro bleemgeval'. Er is dan ook niet alleen hulp nodig voor de Leidenaar die al maanden z'n vuilniszakken niet met de vuilnisman heeft meegegeven, ongedierte in de gang heeft rondlopen of zijn nachtelijke angsten probeert weg te schreeuwen. „De buren van zo'n hygiënisch pro bleemgeval moeten ook stoom kunnen afblazen." De GGD begint binnenkort dan ook met een 'ondersteu ningsproject' voor de buren 'van die gek van hiernaast'. „Vergis je niet in de omvang van deze problematiek", zegt J. de Nooij, hoofd van de GGD-af- deling sociaal-medische zorg en lid van een speciaal voor deze problematiek ingestelde werk groep. „Ik ken een straat in Lei denNoord waar zo'n beetje huis-aan-huis slaapmiddelen worden geslikt. Daar woont na melijk iemand met een omge keerd dag- en nachtritme. Over dag is er niets aan de hand, 's nachts echter draait hij de volu meknop van zijn geluidsinstal latie open, schreeuwt zijn keel kapot en slaat met alle deuren in zijn woning. Het omgekeerde probleem is trouwens net zo erg: mensen die kapot gaan aan het medelijden dat ze voelen voor de bejaarde buurvrouw die elke dag in haar blote kont door de wijk rent." „Bij de recente gevallen zat die man aan de Morsstraat die zijn wasmachine en wc met op zet liet overstromen en die vrouw die haar balkon als kip penhok gebruikte. Dikwijls is er alcohol in het spel of zijn die mensen afkomstig uit psychia- trischeziekenhuizen." Voor de buren is er nu alleen nog maar een dagelijks telefo nisch spreekuur waar ze hygië nische probleemgevallen kun- Jongens met vuurwerk opgepakt leiden De politie heeft gisteren zeven jongeren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar aangehouden die vuurwerk afstaken. De aan houdingen hadden plaats in de Mahlerstraat, de Tomatenstraat, de Valkenhorst en in het winkelcentrum de Kopermolen. De jongens zijn aan bureau Halt overgedragen dat zorgt voor een alternatieve straf. Vuurwerk mag in Leiden alleen afgestoken worden op 31 december en op 1 januari. Vanaf 28 december is vuurwerk in de handel. Vrouw zonder aanleiding geslagen leiden» Een 26-jarige vrouw uit Sassenheim is gisterochtend naar eigen zeggen geslagen en geschopt dooreen onbekende man. De vrouw liep op de Rijnsburgerweg toen de man met hond plotseling op haar afrende en uithaalde. Ook probeerde hij de vrouw haar tasje te ontfutselen wat echter niet lukte. De vrouw slaagde er in te ontsnappen en vluchtte het pand van haar werkgever binnen. De politie heeft de man niet meer aan getroffen. Prullebakken in brand gestoken leiden Een aantal prullebakken in de Haarlemmerstraat, Dulle- bakkersteeg en Bou welouwensteeg zijn vannacht door onbeken den in brand gestoken. De brandweer moest er aan te pas ko men om het vuur te doven. Een 30-jarige man is gisteravond door de politie opgepakt nadat hij de inhoud van een vuilcontai ner in de Marijkestraat had aangestoken. De container brandde geheel uit. Het zou een kerstverhaal van Charles Dickens kunnen zijn, de levensloop van Rietje Beij, beter bekend als Mary Servaes, de Zangeres zonder Naam. Het ar me manke Leidse meisje dat op een dag haar lot in eigen han den nam en uitgroeide tot de meest succesvolle Nederlandse zangeres van het levenslied. Ruim 16 miljoen platen later speelt ze de hoofdrol in 'Klasge noten', het programma van Koos Postema, tegenwoordig op RTL-4, dat wordt uitgezonden op eerste kerstdag. |e wordt in Nederland pas echt voor vol aangezien als je je in dat pro gramma met de leerlingen van een schoolklas van vroeger laat confronteren. Ook Mary Servaes ging dus voor de bijl. „Hier is de zangeres, ze hoeft geen naam te hebben", zo in troduceert Koos Postema haar in die klas van de Gemeente school aan de Leidse Zuidsingel in 1932. Klasgenotes als Bep Binnendijk, Rika van Tongeren en Greet je Pelt zijn het er over eens dat Rietje een fijne meid was. „Ze was opgeruimd, ze zong altijd." Rietje had eigenlijk weinig reden tot vrolijkheid. Ge boren in de Leidse Weverstraat, in een afgekeurde woning als achtste in een gezin van tien kinderen. Toen zè drie was brak ze haar heup, een breuk die niet Maty Servaes op bezoek bij haar oud-klasgenoten: „Hier is de zangeres, ze hoeft geen naam te hebben." FOTO PR goed werd behandeld waardoor ze bedlegerig werd en tot haar dertiende regelmatig perioden doorbracht in het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht. Huurschuld Vader Beij werkte onregelmatig als losser van schuiten, het wei nige geld dat daarmee werd ver diend werd vaak al uitgegeven in het café waar de lonen wer den uitbetaald. Er volgden vele verhuizingen, onder meer naar de Alexanderstraat, vaak was dat noodgedwongen. „Dat kwam door de huurschuld. Mijn moeder zei altijd, volgende week betaal ik dubbel, maar daar kwam het eigenlijk nooit van", vertelt Mary. Toen ze 12 was had Rietje er genoeg van en besloot ze haar leven radicaal te veranderen. „Toen de ziekenbroeder met zijn fietsambulance weer eens arriveerde om mij mee te ne men voor een behandeling klom ik zelf uit mijn bed en naar beneden om te vertellen dat het niet meer hoefde. Het deed wel pijn, maar het is het beste besluit dat ik ooit geno men heb". Rietje revalideerde dus zelf en raakte spoedig betrokken bij het kattekwaad op straat. „Belletje trekken bijvoorbeeld in de win ter, nadat we een paar ijsschot- sen in de deur hadden gezet. Het ijs werd door de anderen neergezet, ik trok aan de bel, want ze geloofden toch nooit dat een mank meisje dat ge daan had." Rietje deed ook wel eens een hardloopwedstrijd met een ander mank meisje, Sintje de Boer. Die wedstrijd werd vaak door Sintje gewonnen. De zaken zijn 60 jaar later omge draaid, want Mary loopt nu met stok beter tussen de schoolban ken dan Sintje op haar krukken. Werkster De meisjes uit de klas kwamen op hun veertiende meestal te recht in de wolfabriek, Rietje ging werken bij La Poole aan de Garenmarkt. De jongens gingen werken bij de Grofsmederij. Greetje Pelt schopte het nog tot het gymnasium: „ik ben daar vijf jaar werkster geweest", ver telt ze. De opmerkelijkste verschij ning in de klas is juffrouw Hila- rius, destijds aangeduid als juf frouw 'Laars'. Zij maakt on danks haar 85 jaar (ze was 20 toen ze voor de klas stond) ei genlijk de meest vitale indruk. Mary kijkt ondanks alles toch niet terug op een ongelukkige jeugd. „Het was een harde, maar gezellige tijd. ledereen hielp elkaar. Tegenwoordig is dat toch anders." Arme mensen bezitten slechts hun schoon heid en dat ging op voor de broers Beij. „Dat waren mooie mannen, voorlopers van de Chippendales", zegt Mary. Het succesverhaal van Mary Servaes is verder bekend. Ze ging zingen bij een toneelgezel schap, waar haar talent al spoe dig werd ontdekt. Daarna trad ze op met haar eigen orkestje. Platenmagnaat Johnny Hoes moest lang op haar inpraten, maar uiteindelijk werden de le vensliederen massaal op gram mofoonplaat verspreid: dat le verde haar in het begin twee en een halve cent per plaat op. Een van haar eerste successen is het onvergetelijke 'Ach vader lief, toe drink niet meer'. „Als je je bedenkt dat die liederen vaak in de cafés werden meegezon gen was dat lied eigenlijk niet zo gunstig. De kastelein kon zijn deuren dan eigenlijk wel slui ten. Mijn vader bleef er van ge nieten. Hij liet dat plaatje steeds draaien, en dan zei hij altijd vol trots: 'Dat is die meid van mij'." (Klasgenoten wordt op vrijdag 25 december om 21.20 uur op RTL-4 uitgezonden) Het tienjarig bestaan van mo- duulvereniging Het Bollenspoor wordt van maandag 28 tot en met woensdag 30 december luister bijgezet met de opzet van een grootse modelspoor baan in buurthuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126 in Lei den. Het Bollenspoor houdt zich bezig met het uitbeelden van het Nederlandse spoorweg gebeuren uit heden en verle den. Bij het opzetten van een mo delspoorbaan wordt gebruik ge maakt van transportabele spoorwegtafels, ook wel 'modu les' geheten. De modules heb ben vaste afmetingen en wor den thuis of in verenigingsver band gefabriceerd. Aan elkaar gekoppeld kunnen ze uitgroeien tot zeer grote modelspoorweg emplacementen. De treinen die op de modulebaan rijden zijn exacte kopiëen van de in werke lijkheid rijdende, of gereden hebbende, voornamelijk Neder landse treinen. Bij de tentoonstellingstafel van de Stichting Doorreis wordt een overzicht gegeven van spoormodellen van materieel dat in het heden of verleden door de Nederlandse Spoorwe gen is gebruikt. De spoorweg presentatie is op maandag 28 decemmber van 13.00 tot 17.00 uur te zien en op dinsdag 29 en woensdag 30 december van 10.00 tot 17.00 uur. Entree een gulden voor volwassenen, kin deren betalen de helft. die ze echt kan helpen. Als ze ergens hun verhaal doen, gaat dat er meestal heel emotioneel aan toe. Ze zijn sociaal onhan dig en komen gillend binnen. Eisen een andere woning omdat ze zelf gek worden van die gek boven of naast ze. Ze zitten ei genlijk volledig klem. Het zijn toch dikwijls mensen met een uitkering in een huurflatje die voor bijna alles afhankelijk zijn van anderen. Als ze voor de tweede keer bij de behandelend ambtenaar terechtkomen, gaat die snel een straatje om, na eerst zijn collega's te hebben gewaarschuwd voor die lastige klant. Zo raken ze in een isole ment." een schare van vrijwilligers neergezet. Plaatsbespreken is in het Godshuis niet mo gelijk. Nou ja, een beetje ongemak is eigen lijk wel op zijn plaats als je bedenkt dat Ma ria met Jezus onder haar hart destijds door de naaldscherpe kou heeft moeten zeulen. Op weg naar haar kraamkamer: een stal. De laatkomers nemen genoegen met een staanplaats en schuifelen wat heen en weer om de voeten op temperatuur te houden. Hun voorganger krijgen zij niet te zien, bre de ruggen versperren het uitzicht op de kansel. De jassen blijven aan, maar de boodschap verwarmt en het koor doet de kilte vergeten. Vrede op aarde en in de mensen een wel behagen'. De vrede op aarde is nog steeds ver weg, en in landen als Somalië en het verscheurde voormalige Joegoslavië hebben weinig mensen reden zich behaaglijk te voelen. Niks geen Stille Heilige Nacht, maar een nacht die uiteen wordt gereten door angstkreten en granaatexplosies. Het kerstverhaal is nog steeds actueel. De Herodussen van deze tijd jagen nog steeds op onschuldige slachtoffers, maar de hoop op betere tijden blijft bestaan. Dat levert misschien dan toch dat gevoel van welbe hagen op. Tekst Frank Buurman Foto Loek Zuyderduin ('Prettige Dagen' Is een rubriek over mensen cn ge beurtenissen rond Kerst en Oudjaar. Dit Is de vierde af levering. De kerstnachtdienst van de Leidse Studenten Ekklesia In de Hooglandse kerk begint vanavond om half elf.) De Nooij is zich ervan bewust dat zijn ondersteuningsproject wel eens veel te hoge verwach tingen zou kunnen scheppen. „M'n openingszin zal dan ook luiden: ik heb geen toverstok in m'n rechterbureaulade liggen. In elk geval kan men hier z'n ei kwijt. Ook moeten we proberen een intermediair te zijn. Wij kennen als geen ander de weg in hulpverlenend Leiden." Bekeuringen Bij een technische controle op de Lammenschansweg en de Europaweg deelde de politie gisteren 15 processen verbaal aan automobilisten uit. De meeste wegens het niet dragen van de gordel. Een bestuurder moest zijn in zeer slechte staat verkerende auto laten staan. Behaaglijk is het er geenszins. De dikke mu ren houden de kou binnen en de straal kacheltjes aan het hoge plafond krijgen de holle ruimte pas tegen het einde van de dienst op temperatuur. Toch trotseren ve len de vrieskou om een warm hart te gaan halen. De ontkerkelijking schrijdt voort maar met Kerstmis zitten de kerken vol. Tij dens de kerstnacht naar de kerk - dat is niet gewoon geestelijk eten, dat is gastronomie voor de ziel. De mensen horen te knielen voor God. Of te staan. Maar voor velen is dat te vermoei end. Die willen lekker zitten. Wie vanavond tijdens de kerstnachtdienst in de Hoogland se kerk een plaatsje wil bemachtigen, moet zeker een uur voor aanvang van de dienst aanwezig zijn. De stoelen, altijd een ontoe reikend aantal, zijn dagen tevoren al door

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13