Israëliërs wachten met knuppels Palestijnen op Stap even in andere Ruzies rond Russische kabinetscrisis Buitenland Rechtbank: Proces tegen Honecker wordt voortgezet Protest tegen plutoniumschip Folies-Bergères sluit na 125 jaar de poorten Geen EG-akkoord over vrije vervoersmarkt Hooggerechtshof: Britse mijnsluiting onwettig DINSDAG 22 DECEMBER 1992 AFP Agence France Pre«e ANP AJgemeen Nederlands f 'Turkije blijft martelen' straatsburg Arrestanten in Turkse politiecellen worden nog steeds systematisch gemarteld. Dat heeft het Europese comité ter voorkoming van marteling gisteren gemeld. Dat geldt zowel voor mensen die wegens „gewone" misdrijven zijn opgepakt, als voor mensen die zijn aangehouden op grond van de anti-ter reurwetgeving. Het comité is in het leven geroepen door de Raad van Europa. Bluesmusicus Albert King overleden Memphis» De Amerikaanse bluesmusicus Albert King is gisteren op 69-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. King had grote invloed op de jongere generatie blues- en popgitaristen. Eric Clapton bewees King eer met de Cream-song Strange Brew', waarin hij een nummer van King noot voor noot kopieert. King had komend jaar een tournee door Europa gepland. Zware strijd in Algerijnse stad algiersEen anti-terreureenheid heeft het afgelopen weekeinde in het centrum van de Algerijnse plaats Blida, 50 kilometer ten zuiden van Algiers, urenlang strijd geleverd met islamitische fundamentalisten. Daarbij kwamen zes extremisten en twee vrouwen om het leven. Regering Taiwan treedt af taipeh De regering van Taiwan van premier Hau Pei-tsun zal aftreden. Het vertrek houdt verband met een gevoelige klap die de regerende Kuomintang-partij (KMT) zaterdag bij parlements verkiezingen moest incasseren. Hoewel de KMT de verkiezingen won, behaalde de partij veel minder stemmen dan zij had ver wacht. Denen laten camera's toe bij EG brussel Het Deense EG-voorzitterschap vanaf 1 januari zal als eerste tv-camera's toelaten bij een ministerraad om zo de in Edinburgh beloofde openheid in praktijk te brengen. Op die dag zullen ook de toetredingsonderhandelingen beginnen met kan- didaat-EG-landen Oostenrijk, Zweden en Finland. Militairen plunderen Zaïrese stad Kinshasa Het Zaïrese leger is in de stad Kisangani aan het mui ten geslagen. Zij hebben de stad geplunderd en de regionale gouverneur gearresteerd. De Zaïrese soldaat in ontevreden. Hij wordt zeer slecht betaald en krijgt soms helemaal geen geld. Indiase regering overleeft motie new delhi Het Indiase parlement heeft gisteren met 334 tegen 106 stemmen en 47 onthoudingen een door de rechtse hindoe partij BJP ingediende motie van wantrouwen tegen de regering verworpen. De BjP diende de motie vorige week in naar aanlei ding van het geweld tussen hindoes en moslims. Proces tegen Collor week uitgesteld Brasilia» De voorlopig afgezette Braziliaanse president Collor de Mello heeft gisteren een beslissing over zijn definitieve ontslag met een week kunnen vertragen door zijn advocaten te ont slaan. Het Opperste Gerechtshof heeft 29 december als nieuwe datum bepaald voor het proces tegen Collor wegens corruptie. Gedeporteerde Palestijnen dragen een kameraad weg die gisteren gewond raakte toen de groep werd beschoten door leden van het Zuidlibanese Leger (SLA). foto reuter jamal saidi In Israël staan met knuppels bewapende militairen klaar om de 415 gedeporteerde Palestijnen terug te drijven als zij de Israëlische grens proberen te overschrijden. Dit is uit Israëlische militaire bron vernomen. De Verenigde Staten en de mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national hebben Israël opgeroepen de Palestijnen weer toe te laten. leerd gebied naderden. Zeker twee Palestijnen raakten daarbij gewond. SLA-leden schoten met auto matische wapens in de lucht en vuurden 120 mm-granaten af die rondom de gedeporteerden neerkwamen. Het SLA zou ook mijnen hebben gelegd om de Palestijnen de toegang te belet ten. Een woordvoerder van het MARJ EZ-ZOUHOUR AFP-DPA-Rtr-AP De situatie rond de door Israël uitgezette Palestijnen in het zui den van Libanon heeft zich gis teren verscherpt. Honderden Palestijnen trotseerden waar schuwingsschoten van het met Israël verbonden Zuidlibanese Leger (SLA) toen zij de grens van het door Israël gecontro- Israëlische leger ontkende dat het SLA of het Israëlische leger heeft geschoten. Een hoge functionaris van de PLO, Yasir Abed Rabbo, zei in de Tunesische hoofdstad Tunis dat de Israëlische premier Ra bin een „open confrontatie" met de Palestijnen zoekt. Lei ders van de radicale islami tische verzetsbeweging Harnas zullen morgen met de PLO in Tunis overleg voeren. PLO-lei- der Arafat gaat zelf een comité leiden dat gaat proberen de uit wijzing van de 415 fundamenta listen ongedaan te maken. De Verenigde Staten en Am nesty International hebben Is raël gisteren opgeroepen de Pa- Opnieuw verbod extreem-rechtse organisatie HANNOVER AFP-DPA In Duitsland is gisteren op nieuw een extreem-rechtse or ganisatie verboden. Dit keer was dat de 'Alliantie van Duitse kameraden van Wilhelmsha ven'. Volgèns minister Glogowski (binnenlandse za ken) van de deelstaat Nieders- achsen verspreidt zij racistische en nationalistische teksten. Eerder werden in Duitsland het 'Nationalistisch Front' en 'Duits Alternatief verboden. Er gaan nu ook stemmen op de 23.000 leden tellende reactio naire partij, de Republikaner, te verbieden. In Düsseldorf hebben drie mannen met een mes een ha kenkruis op het voorhoofd ge krast van een 16-jarige Griekse. Bovendien beroofden ze het meisje van 150 mark. In de Hongaarse hoofdstad Budapest hebben onbekenden vernielin gen aangebracht in de synago ge. De vernielingen vonden plaats aan de vooravond van de 47e verjaardag van de bevrij ding van het joodse getto. Australische satelliet zoek Een gisteren door China gelan ceerde Australische communi catiesatelliet is zoek. De satel liet, eigendom van het commu nicatiebedrijf Optus in Sydney, werd gisteren op de lanceerba sis Xichang met een Lange- Mars-raket in de ruimte ge bracht. De satelliet had 14 uur na de lancering de eerste signa len moeten doorzenden, maar zwijgt voorlopig in alle talen. Een woordvoerder van Optus verklaarde vanmorgen dat de satelliet als vermist is opgege ven. Het bedrijf blijft zoeken, maar acht de kans niet groot de satelliet nog in werkende condi tie op te sporen. De woordvoer der zei dat de satelliet mogelijk is geëxplodeerd. Maar er kan ook iets mis zijn geweest met de raket. De Chinese autoriteiten heb ben echter verklaard dat de lan cering en het uitzetten van de satelliet probleemloos zijn ver lopen. Zij houden het erop dat er iets niet in orde is met de door de Amerikaanse firma Hughes gemaakte satelliet. Eis van advocaten verworpen eerder dat de medische onder zoeken waarop de levensver wachting van Honecker is geba seerd, niet voldoende zijn. „Ge zien de ernst van de aanklacht •(13-voudige doodslag)" moet het proces worden voortgezet, aldus de officier. Honeckers advocaten eisten gisteren zijn onmiddellijke vrij lating. Volgens de advocaten heeft het medisch rapport uit gewezen dat de toestand van Honecker snel achteruit gaat, wat reden zou moeten zijn om hem uit de Moabit-gevangenis in Berlijn te ontslaan. „Hoe lang wil men dit onwaardige spel doorzetten. Totdat hij op zijn sterfbed ligt?", vroeg advocaat Wolfgang Ziegler. Ondanks berichten dat hij nog maar een half jaar te leven zou hebben, hebben de rechters van de Berlijnse rechtbank gisteren besloten het proces tegen de voormalige DDR-leider Erich Honecker voort te zetten. Vol gens rechter Brautigam is Honecker ook gezond genoeg om voorlopig in de Moabit-ge vangenis te blijven. Het proces tegen de voormalige Oostduitse leider zal op 4 janua ri worden voortgezet. Daarna zal Honecker, die aan leverkan ker lijdt, opnieuw medisch wor den onderzocht om meer zeker heid over het verloop van zijn ziekte te krijgen. Het openbaar ministerie zei wellington In de Nieuwzee- landse hoofdstad Wellington hebben actievoerders gisteren een menselijke keten gevormd bij de ambassades van Frankrijk en Japan. De betogers demon streren tegen het met uit Frank rijk afkomstige plutonium gevul de Japanse schip Akatsuki Maru. Het schip bevindt zich momen teel in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, foto reuter paul estcourt correspondent De economische recessie laat ook de Parijse amusementswe reld niet ongemoeid. Liefheb bers van schaars geklede dan- wel gevederde dames zullen het voortaan moeten doen zonder de Folies-Bergères. De beroemdste music-hall van Pa rijs heeft afgelopen weekeinde, bijna 125 jaar na opening, de poorten gesloten. Het publiek loopt steeds minder warm voor het soort vermaak waar de Folies-Bergè res beroemd mee is geworden. De afgelopen jaren trok de music-hall hooguit 800 beta lende bezoekers (op 1600 zit plaatsen) per avond. Ondanks de gepeperde toegangs- en consumptieprijzen (van 50 tot 200 gulden per plaats) is dat te weinig om de 200 perso neelsleden en artiesten te kun nen betalen. De Folies-Bergères opende in 1869 de deuren en wist zich ai snel een reputatie te verwer ven. Aanvankelijk niet zozeer dankzij het programma alswel vanwege de 'ambiance'. In de overdekte wintertuin van het etablissement wemelde het tussen de orchideeën en ande re exotische planten van de da mes van lichte zeden. Tegen het eind van de vorige eeuw werd die reputatie gelei delijk vervangen door die van een 'serieuze' music-hall. In het Parijs van Toulouse- Lautrec vierden danseressen als Yvette Guilbert en Loie Ful ler triomfen in de Folies. In de eerste helft van deze eeuw maakten artiesten als Mistin- guett, Maurice Chevalier, Charles Trenet en vooral Jose phine Baker de Folies tot de tempel van het lichte en pikan- Dat alles is voorbij. De Fo lies-Bergères is een mythe die wellicht definitief tot het verle den behoort. De sluiting is een klap voor het imago van Parijs. Want de honderden bussen vol toeristen die de Franse hoofd stad dagelijks aandoen, komen niet alleen voor de Eiffeltoren en de Champs-Elysées, maar ook om iets te zien van het roemruchte Parijse nachtle- brussel» aly knol lestijnen terug te nemen. De Amerikaanse minister Eeagle- burger (buitenlandse zaken) zei: „Ik kan niet geloven dat de Is raëliërs naar deze mensen kun nen kijken en geloven dat dit de manier is om het probleem op te lossen." Amnesty sprak zijn bezorgheid uit over de toestand van de groep die in de kou vast zit in het niemansland tussen de door Israël ingestelde veilig heidszone en Libanon. Premier Rafik al-Hariri van Libanon heeft de hulporganisaties giste ren meegedeeld dat zij geen noodhulp kunnen geven aan de Palestijnen. CORRESPONDENT EG De EG-ministers van transport zijn het gisteren in Brussel niet eens geworden over ritvergun- ningen voor vrachtwagens. Het was de bedoeling het aantal vergunningen fors uit breiden om uiteindelijk tot een geheel vrije vervoersmarkt in de EG te komen. Minister Maij-Weggen zei zich „te schamen" dat de EG- ministers er niet uit zijn geko men. „Als ik directeur zou zijn van een flink transportbedrijf, zou ik nu een proces aanspan nen", aldus de minister. Volgens Maij-Weggen is het „de moeite waard" om naar de rechter te stappen. Enkele we ken geleden beloofde ze al dat transportbedrijven die de zaak bij het Europese Hof in Luxem burg willen aankaarten, op bij stand kunnen rekenen van de regeringen van de drie Benelux- landen. Die hebben het vracht vervoer onderling al vrijge maakt. Behalve het vergunningen stelsel kwam ook het zogeheten Eurovignet geen stap verder. Het Eurovignet is een tege moetkoming aan Duitsland dat eenzijdig een snelwcgvignet voor vrachtwagens wil om uit de opbrengsten daarvan het ou- derhoud van zijn wegen te beta len. Terwijl Duitsland zich lang zaam maar zeker bij het Euro vignet lijkt neer te leggen, trapte Groot-Brittannië gisteren op de rem. Maij-Weggen noemde de Britse opstelling „nog hardnek kiger dan de Duitse". Labour eist aftreden betrokken ministers londen Rtf-APpoorten zouden moeten sluiten. De sluiting veroorzaakte grote opschudding en tienduizenden mijnwerkers gingen uit protest de straat op. Major deed vervol gens water bij de wijn en kwam meteen aangepast sluitingsplan voor tien mijnen. Of de andere 21 mijnen hun poorten zouden moeten sluiten, werd onder werp van studie. De vakbonden klaagden de regering aan omdat ze niet vol doende zouden zijn geïnfor meerd. Volgens de werknemers had de regering de wettelijke plicht tot consultatie geschon den. De Labouroppositie eiste gis teren het vertrek van minister Heseltine, die de sluiting had uitgewerkt, en minister voor werkgelegenheid, Gillian Shep- hard. Volgens Labour hebben de twee bewindslieden de wet geschonden en moeten zij daar om aftreden. Het Britse Hooggerechtshof heeft gisteren de plannen van de Britse regering om 31 steen koolmijnen te sluiten, onwettig verklaard. De sluiting van de mijnen werd in oktober door de regering aangekondigd. Hierbij zouden zo'n 30.000 mijnwer kers hun baan verliezen. Pre mier Major moet nu opnieuw bekijken of en hoe de mijnen worden gesloten. De beweegredenen van de rechters de mijnsluiting te ver werpen zijn nog niet bekendge maakt. Om die reden weigeren British Coal en de verantwoor delijke minister Heseltine (in dustrie) commentaar. Voorzitter Scargill van de mijnwerkers.- bond NUM vindt dat de rege ring nu moet aankondigen dat de 31 mijnen open blijven. Major kwam in oktober met een plan waarbij 31 mijnen hun MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De strakgespannen van Russische politici dreigen het te begeven aan de voor avond van, mogelijk ingrijpen de, wijzigingen in het Russische kabinet. Parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov en presi dent Jeltsins woordvoerder Vjatjeslav Kostikov beginnen openlijke oorlog. De de Russische Centrale Bank Valeri an Koelikov kondigt een geld- zuivering aan. De enigé vrouw in de Russische regering, de ra dicale Ella Pamfilova van sociale zaken, dient haar ontslag in. De pikante rel tussen Chas boelatov en Kostikov werd gis teren ingeleid met een keiharde verklaring van de presidentiële woordvoerder. Kostikov had 'van getuigen gehoord', dat Chasboelatov hem had be dreigd. „Als de woordvoerder het waagt me ergens van te be schuldigen. wordt hij eruit ge gooid en opgeruimd", zou Chasboelatov tijdens een ge sprek hebben gezegd. Kostikovwatte dit op als „een ernstig dreigement om af te re kenen me» een regeringsfunc tionaris". Hij heeft 'de president en de bevoegde organen' erover ingelicht. Volgens Kostikov ont hult Chasboelatovs dreigement „nieuwe trekken van zijn karak ter, grenzend aan een criminele wereldbeschouwing die onver enigbaar is met zijn hoge staats functie". Kostikov trekt meteen historische lessen: „Tijdens de Sovjet-periode grepen politici met zulke neigingen de macht. De gevolgen zijn bekend: mas- sa-terreur, deportaties en Goe- lags (kampen)", aldus Kostikov. Chasboelatov liet via zijn woordvoerder weten dat hij niets onwelgevoegeliiks had ge zegd. „Er is geen enkele sprake van bedreiging", aldus Chas boelatovs verklaring. Maar Kostikov liet weten Jat hij bij zijn verklaring bleef. I let incident is meer dan een De bevelhebber van de strijdkrachten van het Ge menebest van Onafhankelij ke Staten (GOS), Jevgeny Sjaposjnikov, heeft gisteren opgeroepen tot de vorming van een „sterke en levens vatbare" associatie van sta ten ter vervanging van het GOS, dat een zeer los ver band kent. Sjaposjnikov deed de oproep vooruitlo pend op de top van het GOS op 25 december in Minsk, zo meldde persbureau In terfax. Volgens Sjaposjnikov zijn Rusland, Armenië, Ka- zachstan, Kyrgizië, Tadzji kistan en Oezbekistan en „onder zekere voorwaar den" ook Wit-Rusland en Turkmenië, bereid tot nau were samenwerking. uit de hand gelopen woorden strijd. leltsin zelf heeft Chasboe latov en het parlement van een 'sluipende staatsgreep' beschul digd. De radicale vleugel van het kabinet maakt er geen ge heim van de 50-jarige parle mentsvoorzitter te beschouwen als een machtswellusteling. Maar inmiddels hebben de meest fanatieke Chasboelatov- tegenstanders hun politieke posten al moeten verlaten. Me dia-minister Poltoranin, Jeltsin- adviseur Boerboelis en, giste ren, minister van sociale zaken Pamfilova. Pamfilova diende zelf haar ontslag in en wenste geen commentaar te leveren. Pamfilova heeft zich ook altijd fel afgezet tegen privileges voor parlementsleden. Op de dag van haar ontslag stemden de parlementariërs in besloten zit ting massaal voor een regeling die hen in staat stelt hun tijde lijke woningen in Moskou voor een habbekjats te kopen. Er waren gisteren nog geen aankondigingen van meer ont slagen uit de regeringsploeg. De nieuwe premier Tsjernomirdin heeft gezegd dat hij de 'hervor mingskern' uit het vorige kabi net wil behouden. Maar hij heeft ook verdere het hervormingsbeleid aange kondigd, zoals het verlenen van soepele kredieten aan het be drijfsleven. Volgens Koelikov. vice-presi dent van de centrale bank, zal er duizend miljard roebel (on geveer 4 miljard gulden) in de economie worden gepompt. Ook kondigde hij aan dat Rus land eer einde zal maken aan de roebclzöne in het GOS. „Rusland is klaar voor de intro ductie van de eigen roebel", al dus Koelikov gisteravond in hel dagblad Izvestia. Koelikov vond dat het kabi net-Gaidar zich teveel de wet had laten voorschrijven door het Internationaal Monetair Fonds, Met minister van finan ciën Bartsjoek was hij van me ning dat de IMI-voorwaarden ter verkrijging van miljarden- steun niet kunnen worden na gekomen. Bartsjoek voorspelde dat de inflatie eind dit jaar tol 2500 procent zal zijn opgelo pen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7