Medisch specialisten leveren 369 miljoen in Binnenland LBO-leerling heeft vaker slecht gebit Kersttijd Weer eis twaalf jaar in moordzaak-Fagel Landmacht stelt vijf eenheden op non-actief 'Nog niet stoppen met rijbewijstoerisme' Bijna miljoen winst voor het Olympisch Stadion 'Verdriet van Venetië' levert naar zee ruikendprachtig papier op Klokken luiden tegen boze geesten DINSDAG 22 DECEMBER992 Boer verwaarloost vee ouderkerk aan de amstel De Algemene Inspetiedienst (AID) e de Landelijke Inspectiedienst (LID) van de Eferenbescherming hebben gisteren op een boerderij in Oudcrkrk aan de Amstel 35 dode dieren aangetroffen. De dieren, 29 schpen en 6 runderen, lagen al enkele maanden in een stal. In de stl, die al lange tijd niet was uitgemest, werden ook nog enkele t:ntallen levende dieren aangetri^ffen. Een deel van de dieren fep buiten. Tegen de eigenaar, een 47-jarige alleenwonende venouder, is proces verbaal opgemaakt. De man is geestelijk in djwar, aldus de LID. Vijftien jaar voor Chinese o ervaller zwolle De rechtbank in Zwolle heeft vandag vier Chinezen veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier, zVeneneenhalf, twaalf en vijftien jaar. Het viertal is volgens dfrechtbank schul dig aan roofovervallen op voornamelijk Chinee restauranthou ders, hun familieleden en personeel. De rechbank zegt dat het om brute roofovervallen ging, waarbij de slacltoffers werden be dreigd met vuurwapens en messen en gebonèn werden met ta pe. Bij de overvallen werd in totaal voor één riljoen gulden buitgemaakt. Een 26-jarige man, die tot vijftio jaar cel werd veroordeeld, nam deel aan zeventien zaken. Vrschillende ver dachten zullen later nog terecht moeten staan Trein, schiet door: twee lichtgewonden utrecht» Op het station van Den Helder is vannorgen een trein vanuit Amsterdam dooreen stootjuk gereden.Jij de aanrijding raakten twee reizigers licht gewond. De geworien zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Den Helder. De iorzaak van de aanrijding is nog niet bekend, evenmin als de <mvang van de schade. Volgens de NS-woordvoerder valt die nee. De treinen loop heeft geen hinder ondervonden van de aairijding. Leeftijdgenoten gaan meer naai tandarts Rotterdam CPDzoek zien dat boral onder Tur ken en Marokkanen op het Leerlingen in het lager beroeps- LBO zitten vee kinderen uit et- onderwijs (LBO) hebben slech- nische mindffheden de tere gebitten dan leeftijdgeno- mondgezondhiid minder is dan ten op andere soorten scholen, bij Nederlandes. Zij poetsen minder regelmatig Opvallend is dat de Neder- en gaan het minst naar de tand- landse, Turkse 21 Marokkaanse arts. LBO-efs elkaar qua mondge- Dat blijkt uit het onderzoek zondheid weinigontlopen. Het 'Zicht op 't gebit' van de Ge- zijn vooral de Suyn zbndheidsdienst (GGD) in Rot- geren die zich inpositieve zin terdam. Hieraan namen bijna onderscheiden. Bj hen is het drieduizend jongeren uit de gemiddeld aantel aangetaste tweede klas van het voortgezet tanden en kiezen lét laagst, onderwijs in Rotterdam en om- Opvallend is da 93 procent geving deel. van de HAVO/WO-leerlingen In het algemeen blijkt dat een de halfjaarlijkse coitrole onder derde van hen een gaaf gebit gaat, tegen 58 procent van de heeft. Meisjes hebben iets vaker IBO-leerlingen (individueel be slechte gebitten dan jongens, roepsonderwijs) ei 83 procent Toch gaan zij vaker naar de van de LBO-jongertn. tandarts. Verder laat het onder- Nederlander spoelt jaarlijks 600 miljoen WC-rollen door den haag »anpcludeert ook dat hetmeeste 'ge wone' toiletpapier gerecycled is De Consumentenbond is niet uit oud papier. Var de 39 on- erg te spreken over de kwaliteit derzochte merken heken er 26 van hel zogeheten vochtige toi- helemaal van oud pipier te zijn letpapier. Uil een test van ne- gemaakt. Veel fabrikinten mel- gentien merken is gebleken dat den dat gek genoeg niet, con- ze zonder uitzondering conser- stateert de bond. veermiddelen en/of parfums Nederlanders spoeen jaarlijks bevatten die eczeem kunnen zo'n 600 miljoen WC-rollen veroorzaken. 'Dat staat in het door het toilet. Dat tornt over- jongste nummer van de Consu- een met 75 miljoen kilo papier mentengids. met een waarde var' bijna 300 De Consumentenbond con- miljoen gulden. Miljoenste contaiijr Delta Terminal Rotterdam De Delta Terminal van CT op de Maasvlakte heeft dit jaar voor het eerst de grens van en miljoen containers over schreden. Van het schip OOCL Charjr werd het miljoenste exemplaar gisteren aan land gehesenn op een vrachtwagen ge zet (zie foto). De viering viel samen mt de verbreding van de N15 op de Maasvlakte. De vrachtwag^ met de gedenkwaardige container reed de weg officieel open, \aardoor de containerter- minal nu goed bereikbaar is. foto gpd jaap rozema Nekkramp bij twee jongns in Sittard sittard Bij twee vijfjarige jongens in Siard is nekkramp gecon stateerd. De jongens zitten op dezelfde thool. Volgens een woordvoerder van de districtsgezondhelsdienst voor de weste lijke mijnstreek liet de toestand van de louters zich aanvanke lijk ernstig aanzien, maar verkeren zij intssen buiten gevaar. Het is sinds november van dit jaar het dede geval van nek kramp in de regio Sittard-Geleen. Ontsnapte gevangene aangehouden Amsterdam» De politie in Amsterdam heeiafgelopen zaterdag bij toeval een 40-jarige man aangehoudendie op 20 maart vorig jaar was ontsnapt uit gevangenis De Gritteborgh in Hoogeveen. De man zat een straf uit wegens zijn betrokenheid bij het doodschieten van een politieman op de Arèterdamse Prinsen gracht in 1975. De auto met aanhanger varde als vuurwapenge vaarlijk beschouwde verdachte trok zaterdgmiddag de aan dacht van politie-agenten. Op een aanhangr stond een aggre gaat, waarvan de agenten vermoedden datiet was gestolen. De man en twee andere inzittenden van de au» werden gearres teerd. De identiteit van de man kwam pas gterochtend vast te Ook ziekenhuizen en apothekers moeten bezuinigen De medisch specialisten moeten volgend jaar 369 mil joen gulden op hun budget inleveren. Ook de ziekenhui zen (158 miljoen) en de apothekers (120 miljoen) moeten diep in de buidel tasten. Dat blijkt uit de richtlijnen voor de tarieven in de gezondheidszorg voor 1993 die gisteren door het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) zijn vastgesteld. De richtlijnen moeten nog wor den goedgekeurd door staatssecretaris Simons van volks gezondheid. utrecht anp komt e Gezien de ingewikkelde finan cieringsstructuur in de gezond heidszorg loopt de aard van de maatregelen, waarvan de mees te al waren aangekondigd, uit een. De budgetten van de zie kenhuizen, uitgezonderd de academische, worden eenmalig gekort met 1,24 procent. Daar structurele budgetver laging van 0,23 procent bij. Aca demische ziekenhuizen moeten 17 miljoen gulden inleveren met een eenmalige korting van 0,9 procent. De verlaging van de specialis tentarieven leidt voor zieken fondsen en particuliere ziekte kostenverzekeraars tot eenmali ge kostenverlagingen van res pectievelijk 14 en 13 procent. Het COTG stelt dat de tariefver lagingen vermoedelijk niet eer der clan op 1 april kunnen in gaan. De richtlijn voor de specialis tentarieven heeft overigens be trekking op de gevolgen van de overschrijding van ruim 300 miljoen gulden in 1991. De overschrijding zelf moet in on derling overleg tussen specialis ten en verzekeraars nog worden goedgemaakt. Het COTG houdt de mogelijk heid van gevarieerde tariefsver laging nog open. In dat geval le veren specialismen waarin de overschrijdingen het grootst zijn ook het meest in. De be roepsgroep en de verzekeraars moeten wat dat betreft echter zelf met voorstellen komen, waarmee bovendien het COTG moet instemmen. Apothekers en apotheekhou- dende huisartsen krijgen een structurele verlaging van 10 procent te verwerken op het ta rief voor het afleveren van ge neesmiddelen. Het tarief komt daardoor op krap elf gulden. Verder krijgen ook fysiothera peuten en het kruiswerk met kortingen te maken. De kosten verlaging van 15 miljoen gulden leidt voor de fysiotherapeuten tot een verlaging van de parti culiere tarieven met 4 procent. Het kruiswerk levert in 1993 met een eenmalige verlaging van de budgetten van 1 procent 10 miljoen gulden in Procureur-generaal mr. P. Kool schijn heeft gisteren bij het Am sterdamse gerechtshof tegen een 24-jarige Nijmegenaar twaalf jaar gevangenisstraf ge- eist. De man zou de roofoverval hebben beraamd waarbij res taurateur Gerard Fagel drie jaar geleden werd doodgeschoten. Tegen een tweede verdachte, een 28-jarige man uit Arnhem eiste Koolschijn tien jaar. De ei sen waren gelijk aan het vonnis dat de rechtbank in Utrecht be gin dit jaar velde. Fagel werd in de nacht van 9 juni 1989 in zijn slaapkamer bo ven zijn restaurant bij Zeist door een inbreker doodgescho ten. De zaak bleef lange lijd on opgelost. Pas na anderhall jaar kwam een oplossing in /'n lil toen een 22-jarige Nijmeegse autokraker tegen de politie be gon te pralen. I lij bekende dat hij tijdens een mislukte roof overval hel dodelijke schot op Fagel had afgevuurd. Daarbij zou hij in hel gezelschap zijn geweest van de net als hij aan harddrugs verslaafde Arnhem- Het plan voor de overv al was volgens de autokraker afkom stig van een voormalige shoarmazaakhouder. Deze had het tweetal voorgehouden dat zich in de woning van Fagel zes ton en een schat aan sieraden bevonden, zo heeft de Nijmeeg se autokraker beweerd. De man zou hem die avond naar het restaurant hebben gereden en buiten zijn blijven wachten ter wijl de autokraker en de Arn hemmer de woning binnen drongen. Daar verrasten /ij I a gel en diens vriendin in hun slaap. In de paniek die cm! stond, zou het pistool dal de au tokraker naar zijn zeggen van de voormalige shoai ma/aak houder had meegekregen pei ongeluk zijn nigrum. De Arnhemmer heelt Ba-ge geven tliil hij hij ile uvcrvnl wns betrokken, maar hij /egi uilein (lelijk mei mee naar binnen Ie zijn gegaan. De voormalige shoai ma/aakhouder ontkent dal hij iels mei de zaak heeft te maken. De beschuldiging tegen bein kwam in een vreemd dag- li< lil le slaan toen een psychia Ier over de autokraker rappor leerde dat hij anderen nogal makkelijk vals beschuldigt Ook de verklaring van de Arn hemmer bracht geen helder heid. Hij zegt dat de voormalige shoarmazaakhouder wel wat op de chauffeur lijkt, maar dat hi] niet zeker weet of het hem is De man is tijdens zijn gevan genschap vijftien kilo afgevallen en heeft een ware gedaante- v eranderingondergaan. Volgens mr. A. Moszkowlcz, de raadsman van de voormalige shoarmazaakhouder, kan zijn cliënt niet worden veroordeeld omdat een celstraf alleen zou zijn gebaseerd op de beschuldi ging van de autokraker. Uit spraak op 4 januari. Het hoger beroep tegen de Nijmeegse au tokraker wordt verder behan deld op 8 maart. Onderdelen ontwricht door VN-operaties Rijschool- en hotelhouders in kort geding: Een groep rijschool- en hotel houders uit Nederland, Aruba en de Nederlandse Antillen wil dat het voor Nederlanders nog anderhalf jaar mogelijk is hun rijbewijs op de Nederlandse An tillen en Aruba te halen. Dit eis ten zij gisteren in kort geding bij de rechtbank in Den Haag. De minister van verkeer en waterstaat heeft door een wijzi ging in het Wegenverkeersregel- ment het zogeheten rijbewijs toerisme onmogelijk gemaakt. Per 1 januari 1993 kunnen al leen rijbewijzen die zijn gehaald op de Nederlandse Antillen en Aruba nog worden ingewisseld als de aanvrager ten minste een half jaar in het gebied heeft ge woond. Oorspronkelijk zou de wets wijziging ingaan per 1 juli 1996 maar door de groei van het aan tal op de Antillen en Aruba afge geven rijbewijzen besloot het ministerie eerder in te grijpen. In de periode oktober 1986- 1987 wisselden 2.495 mensen hun rijbewijs in, vijf jaar later was hun aantal gestegen tot 4.640. De Nederlandse staat heeft, zo vinden de gedupeerde hotel- en rijschoolhouders, onvol doende alternatieven geboden voor de wegvallende bron van inkomsten. Door de korte ter mijn waarop de maatregel wordt doorgevoerd, zou boven dien sprake zijn van een one venredig groot nadeel. Begin november maakte de minister van verkeer en waterstaat de wijziging bekend. Volgens landsadvocaat mr. J. de Wijkerslooth is met de nieu we regeling de verkeersveilig heid in Nederland gediend. „De verkeersomstandigheden op de eilanden zijn niet te vergelijken met die in Nederland. Op de Waddeneilanden kan ook geen rijexamen worden afgelegd om dat het wegennet daarvoor on voldoende geschikt is", aldus De Wijkerslooth. Met het oog op de verkeersveiligheid is het onverantwoord kandidaten van wie de rijvaardigheid is getoetst op de Nederlandse Antillen of Aruba toe te laten op het Neder landsewegennet." Volgens de advocaat van de hotelhouders, mr. G. Spong, be rust het veiligheidsargument op los zand. rEr is nooit aange toond dat mensen die hun rij bewijs op de Nederlandse Antil len en Aruba hebben gehaald, meer dan gemiddeld verkeers ongevallen veroorzaken." Spong verwijt het ministerie dat er onvoldoende overleg is geweest over de wetswijziging. „De gevolgde procedure ver dient daarom de kwalificatie koloniaal: ikke, ikke, ikke en de mensen op de Antillen kunnen stikken", zei Spong. Uitspraak 29 december. amsterdam anp Het Olympisch Stadion heeft fi nancieel gezien een zeer goed boekjaar achter de rug. Het op 30 juni afgesloten jaar laat een positief eindresultaat zien van 996.000 gulden tegen een ver lies van 23.000 gulden in -het jaar ervoor, zo blijkt uit het jaar verslag. Een positief bedrijfsresultaat van 310.000 gulden (vorig jaar 116.000 gulden negatief) kwam tot stand door de Gymnaestra- da, de vele zeer goed bezochte wedstrijden van Ajax en het Amsterdam-toernooi. De sloop van het stadion is voorlopig afgewend. Hel blijft in elk geval open tot 1 juli 1996. Bovendien staat het uit 1928 stammende stadion nu op de lijst van beschermde monu menten en er zijn bezwaar schriften ingediend tegen een eerder afgegeven sloopvergun ning. Per 1 oktober van dit jaar is het personeel gereduceerd tot de administrateur en een on-, derhoudsman. Directeur O. Roffel heeft de pensioengerech tigde leeftijd bereikt, maar blijft voorlopig in functie. de opleiding van de 'Joegosla vië'-gangers omdat Nederland zich heeft verplicht tot de bij drage aan de VN-operatie. De getroffen eenheden zijn een belangrijk deel van het 41ste Verbindingsbataljon in Harderwijk, delen van de 107de Radiocompagnie in Garderen. een groep middelzwaar trans port in Nunspeet en een soort gelijke groep in Grave (Noord Brabant). Voor de Unprofor-operatie in Kroatië en Bosnië levert Neder land achtereenvolgens 450 ver bindingsmensen en 385 man schappen van transporteenhe den. Die moeten elk half jaar worden afgelost. Nederlandse importeur: Droom papierimker wordt waar Een Italiaanse papierfabrikant heeft van het 'Verdriet van Venetië' sinds enige tijd veel fi nancieel plezier. Elke zomer worden de A Iria- tische kusten geteisterd door een algen| laag die de zee groen kleurt en toeristen op de vlucht doet slaan. Van deze algen maakt de kleine fabrikant Favini algenpapier. Dankzij de Nederlandse importeur Pacart uit Voor hout is het papier ook hier te koop. Volgens Pacart schepte Favini het afgelopen jaar al tien tot vijftien procent van de algen uit de Lagune van Venetië. De zee wordt daar door schoner en het produktieproces is milieuvriendelijker. Bovendien ontstaat een sjiek ogend papier dat met een prijs van 2,15 gulden per kilo kwartjes goedkoper is dan het gebruikelijke luxe-papier. De uit zee geschepte algen worden com pleet met visje, schaaldiertjes en andere 'ver ontreinigingen' gedroogd en verwerkt. Na aanlenging met houtccllulose ontstaat een grijsgroen of ivoorkleurig papier met donkere spikkeltjes (de visjes en dergelijke). Het pa pier ruikt ook naar zee, meldt de Importeur. In tegenstelling tot gewoon papier dat met de jaren vergeelt, wordt het Alga Carta-papier steeds witter onder invloed van licht. De droom van iedere papiermaker, aldus de im porteur. Anderhalf jaar geleden is Favini begonnen met het nieuwe papier. Het afgelopen jaar werd al 100.000 ton algen verwerkt. De algen- groei wordt veroorzaakt door de enorme agrarische en stedelijke vervuiling langs de Po, de rivier die in de Adriatische Zee uit mondt. De Italianen werken er hard aan deze vervuiling terug te dringen, maar volgens Fa vini is de vervuiling zo erg dat de fabriek de eerste vijftig tot taentig jaar goed zit. oudehorne» leder jaar op 21 december om 12 uur begint in het Friese dorp Oudehorne een oude tradi tie: het zogeheten Sint Thomas luiden. Inwoners van het dorp luiden bij toerbeurt de klok op het kerkhof om de kwade geesten en de duivel te verjagen. Ze houden daar pas mee op als het nieuwe jaar zijn in trede doet. foto anp hans slotboom kedichem Luttele uren eerder liepen ze nog schuurtje. Maar het naderende kerstfeest beze- koenen' gisteren uit te druipen voordat ze op blij en vrij rond in de boomgaard achter het gelde hun lot. En zo hingen deze 'scharrelkal- de kerstdis prijken. foto anp cor de kock De Koninklijke Landmacht zal medio volgend jaar vijf eenhe den op non-actief stellen. Daar mee zijn de functies gemoeid van 160 beroepsmilitairen en 600 dienstplichtigen. Het minis terie van defensie wil nog niet van definitieve opheffing spre ken. De maatregel is nodig om de aflossing van de Nederlandse blauwhelmen in het voormalige Joegoslavië te waarborgen. Er zijn te weinig docenten om zo wel de blauwe barettenrin-spe als hun dienstplichtige collega's in Nederland op te leiden. De fensie moet voorrang geven aan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5