Van Basten langer uit roulatie Bakker korting Sport Piket peinst zich suf en op alle kerstartikelen Wichita Falls grote favoriet in Haarlem DINSDAG 22 DECEMBER 1992 redactie herman joustra ad van kaam (CHEF) tim brouwer de koning ARC speelt vijf oefenwedstrijden alphen aan den run* Zaterdageersteklasser ARC speelt ter voorbe reiding op de tweede competitiehelft vijf oefenwedstrijden. Dinsdag 5 januari ontvangt de Racing Voorburg. Vervolgens staan er duels op het programma tegen CSW (9 januari uit), Sparta 2 (12 januari thuis), SKV (16 januari uit) en WSE (19 janu ari thuis). Stoichkov beste van Bulgarije sofia Als troost voor zijn tweede plaats achter Marco van Bas ten in de verkiezing van de Europese voetballer van het jaar 1992, is Hristo Stoichkov uitgeroepen tot de beste speler van Bulgarije. Dat was voor de vierde keer op rij. Stoichkov had na de verkiezing van Van Basten, die achttien stemmen meer kreeg, kritiek op de uitslag. Ottie Roethof gepakt met hasj Antwerpen Ex-wereldkampioen karate Otti Roethof, die mo menteel in het Limburgse Lanaken woont, is in Antwerpen be trapt op het bezit van 100 kilogram hasj. Het nieuws werd zes weken lang stilgehouden, in de hoop de resterende bendeleden te kunnen ontmaskeren. Roethof werd gearresteerd op 30 okto ber. Roethof ontsnapte vorig jaar in Engeland aan een gevangenis straf, nadat hij in maart 1991 was aangehouden op verdenking van smokkel van 460 kilo hasj. Samen met drie andere Neder landers zat hij tot oktober vorig jaar in voorarrest. Roethof ont kende zijn aandeel in de smokkel en werd op 22 oktober 1991 buiten v Selectie WK veldrijden pas na NK den haag Hennie Stamsnijder zal zijn selectie voor het WK veld rijden eind januari in het Italiaanse Corva pas na het Nederlands kampioenschap bekend maken. In het verleden wees de bonds coach langer van tevoren één of meerdere coureurs aan. De na tionale titelstrijd wordt op 10 januari afgewerkt in Tilburg. ,,Dit keer wil ik wachten tot na het NK. Er zijn immers geen renners die er echt bovenuit steken. Het gaat om de vorm van de dag." Kernploegschaatsers naar driedaagse heerenveen» Kernploegschaatsers van bondscoach Ab Krook zul len dit jaar deelnemen aan de driedaagse die van 27 tot 29 de cember in Heerenveen wordt gehouden. Op de eerste dag ko men Bart Veldkamp, Falko Zandstra, Rintje Rintsma en Thomas Bos aan de start voor eep afvalrace. Mogelijk zal het viertal ook op de andere avonden in Thialf schaatsen. De driedaagse omvat naast afvalraces ook kilometerritten, koppelkoersen en ploegra- Groningen Jeroen Piket in gepeins verzonken. De Leiderdorpse schaker ging voortvarend van start in het internationale schaaktoernooi van Groningen. Hij versloeg in de eerste ronde de Litouwer Rozentalis. Artoer Joesoepov had meer problemen. Zijn eerste partij tegen Alexandr Bel- javski uit Oekraïne, in het internationale schaaktoernooi van Groningen, kostte de Rus gisteren de nodige hoofdbrekens. Uiteindelijk rolde er een remise uit de bus. foto anp Herstel spits neemt zeker drie maanden in beslag Marco van Basten is zeker drie maanden uitgeschakeld voor het bedrijven van topvoetbal. Dat is de prognose van dokter Marti, die de Nederlandse spits gisteren in Klinik Gut in Sankt Moritz opereerde aan de rechteren- kel. Oorsponkelijk werd gedacht dat het herstel van de voetballer een maand of twee zou vergen. sankt moritz anp In een twee uur durende opera tie haalde Marti tien stukjes bot uit de enkel en het onderste spronggewricht. „Een flesje vol", aldus de dbkter. Volgens de vaste chirurg van de 28-jari- ge spits is de enkel weer schoon en kan Van Basten straks weer een tijd zonder problemen voetballen. Het onderbeen is voor vier dagen in het gips ge zet, ter bestrijding van de pijn. Marti hoopt de aanvaller voor de jaarwisseling naar Amster dam te sturen. Als het gif)s is verwijderd mag de drievoudig Europees voet baller van het jaar het gewricht oefenen door het te bewegen. Voorlopig dient hij te lopen met behulp van krukken en krijgt hij een afneembare spalk. „Hij mag de enkel vier tot zes weken he lemaal niet belasten", zegt Mar ti. „Na zes weken kan hij begin nen met looptraining en voor zichtig voetballen. Als ik het op timistisch bekijk en ervan uit ga dat hij nog vier of vijf jaar wil voetballen, denk ik dat hij over een week of twaalf toe is aan een echte wedstrijd." Dat betekent dat Van Basten, die te beginnen met de con frontatie tegen Sampdoria van rriorgen een aantal competitie duels van AC Milan mist, zal ontbreken in de wedstrijd van Oranje tegen Turkije op 24 fe bruari. Het is de vraag of hij meespeelt met AC Milan tegen Porto (3 en 17 maart) en de in terland tegen San Marino (24 maart). Milan heeft met Papin, Van Bastens voorganger als Eu ropees voetballer van het jaar, een eveneens gerenommeerde vervanger in huis. Marti, die Van Basten voor de derde keer aan een enkel ope reerde, omschreef de operatie als zwaar en voorspelbaar. „Het is een optelsom, je kon het zien aankomen. Er waren, zoals wij dat noemen, botwoekeringen opgetreden sinds de eerdere in greep in 1987. De functie van de enkel was steeds achteruit ge gaan. Marco had na iedere wed strijd pijn. Zelfs normaal lopen was moeilijk." Van Basten belde Marti vorige week vanuit Istanbul, waar het Nederlands elftal zich voorbe reidde op de interland tegen Turkije. „Hij kon nauwelijks lo pen en heeft terecht gezegd dat hij geholpen wilde worden op dit moment. De enkel was me chanisch belemmerd. Met fy siotherapie is weinig te doen als stukjes bot steeds over elkaar schuren. Een half jaar geleden vertelde hij al dat het niet goed ging. Onlangs tegen PSV had hij problemen en in de rust tegen Ancona viel hij uit. Ik heb geen enkele invloed op hem uitgeoe fend. Hij wilde zelf. Milan toon de begrip." Volgens Marti is de rechteren- kel van Van Basten in feite 50% uitslag Kerst-Kans-Spel De uitslag van het Bakker Kerst-Kans-Spel hangt vanaf 16 december in onze vestigingen. Vergelijk in Haarlem en Hillegom uw geluksnummer met de uitslag, want misschien heeft u de fantastische hoofdprijs -een romantische wintersportvakantie in Oostenrijk- wel gewonnen. Dat kan alleen bij Bakker. En... onze Kerstshow-kortingen zijn beslist de moeite waard! Haarlem: Bakker-Myriantha, Westelijke Randweg/Hoek Vlaamseweg I, (023) 2432 83 Hillegom: Bakker voor de Tuin, Beeklaan 18, (02520) 783 11 De Haarlem Basketball Week (HBW) keert in de elfde editie terug naar de oude formule. Acht ploegen in plaats van twaalf, zeven speeldagen in plaats van tien. Nieuw is de plaatsing van twee ploegen, de profs van Wi chita Falls en Racing Mechelen. Met de komst van Wichita ging een droom in vervulling van or ganisator Voskuilen. Tién jaar trok hij vergeefs aan een Ameri kaanse profploeg, de elfde keer was het raak. Wichita Falls, lid van de CBA, het voorportaal voor de jonge prof en het be jaardenhuis voor de bijna versleten beroepsbal Ier van de NBA, doet vijf dagen Nederland aan. Wichita Falls is de publiekstrek ker voor de elfde HBW, dat een gevarieerd deelnemersveld kent. Het nationale team van Nigeria moet de speelse, exoti sche verrassing worden. High Five, een combinatie van vijf Russen en vijf Amerikanen on der leiding van Aleksandr SPORT OP TV 17 00-18.00 EURO Historisch voetbal 17 10-17 16 Old 2 Sport Heute 17 30-18 30 Sportnet Beachvolleybal 18 00-19 00 EURO Eurogoals 23 00 00 30 EURO Boksen 23.30-01 30 Sportnet. NFL Ar 1 30-02 00 Sportnet Zeil 0 Sportnet Football E 18 45-19.15 RTL 19 30-21.30 Sportne 21 00-21.30 EURO Eurotur 21 30-22 00 BBC 1 A Quesho 21 30-23 30 Sportnet Boksen 08 30-09 00 Sporlnet Zeilen F M200E 12 00-12 30 Sportnet Eur lagaime versleten en zijn met een opera tie alleen de symptomen op te heffen. „Ik ken de enkel al lang." In de Ajax-tijd van de voetballer opereerde Marti al eens de linkerenkel. In 1987, tij dens zijn eerste seizoen bij Milan, volgde chirurgie in het rechtergewricht, aan de enkel banden. Toen al constateerde Marti dat het kraakbeen was be schadigd en dat met die enkel iets gebeurd moet zijn dat nooit onderkend is. „Marco heeft me toen verteld dat hij op 16- of 17- jarige leeftijd een keer fors ge zwikt is." De laatste jaren kwam steeds meer 'vuil' in hiel, onder ste spronggewricht en enkel, zo dat een operatie in feite een kwestie van tijd was. haarlem» anp Gomelski die de ploeg van de voormalige Sovjetunie naar tal rijke Olympische, wereld- en Europese titels coachte, is het grote vraagteken. Den Helder en Den Bosch vormen de natio nale inbreng. Hapoel Eilat en West End Adelaide (Aus), gloed nieuw in Haarlem, completeren het veld. De HBW staat jaarlijks garant voor spektakel en show. Het spektakel wordt van de basket ballers verwacht, de show wordt verzorgd door de Luvabulls, de cheerleaders van Michael Jor dan en zijn Chicago Bulls. Ze worden vergezeld door de elas- tieke mascottes van de Chicago Bulls en Charlotte Hornets. Frank Layden, jarenlang coach thans president van de Utah Jazz en een begrip in basketbal lend Amerika, geeft twee lezin gen. De elfde HBW wordt voor de laatste keer in de oude Ken- nemer-sporthal gehouden. In 1993 verhuist het toernooi naar de nieuwe hal, die naast de ou de in aanbouw is. De nieuwe hal gaal 4000 plaatsen tellen, de oude kan 3000 man herbergen. Een blote Vanenburg Over blote dames in bladen wordt sinds het revolutie jaar 1966 niet moeilijk meer gedaan. Nu ja, in hevig ge reformeerde kringen wordt nog wel eens bitter geroe pen gij zult uw schaamte bedekken, maar daarbuiten ligt niemand er wakker van. En óls men er wakker van ligt dan toch om heel andere redenen dan ajakki-bah. Maar als het om een naakte kerel gaat, zie je ineens een soort schichtigheid de kop opsteken die vooroorlogs aandoet. Ach, ach, wat een geürm. Deze week was daarvan weer een fraai staaltje te con stateren. PSV'er Gerald Vanenburg is eind vorig seizoen in de kleedkamer in adamskostuum gefotografeerd en een voetbalblad heeft die opname onlangs aan de openbaarheid prijsgegeven. En nu is Holland in last. PSV overweegt juridische stappen, manager Ploegsma spreekt over "een onbetamelijke vorm van journalis tiek" en wil dat de oplage van het blad uit de handel wordt genomen, Vanenburg heeft bij de uitgever een schadeclaim laten indienen en ook de spelersvakbond WCS heeft zich "in de kwestie gemengd", zo las ik. Vind ik dat een fotograaf en een blad dan maar alles mogen doen wat in hun kop opkomt? Nou nee, zo is het niet. Zelf zou ik zo' n foto niet publiceren om de eenvoudige reden dat ik er het nut niet van inzie: het heeft niks met voetballen te maken. Maar de heisa die nu bij PSV wordt ge maakt, staat me tegen. Zó klein provin ciaals. Als de PSV-leiding zijn spelers wil be schermen tegen dit soort zaken dan moet men gewoon bepalen dat er geen fotografen/journalisten in de kleedka mer worden toegelaten. Ik vind dat trouwens toch louter het domein van spelers, trainers en begeleiders. Daar horen geen buitenstaanders bij te zijn. Spelers moeten na een wedstrijd de ge legenheid hebben onder elkaar stoom af te blazen. Om effe lekker ondoor- door dacht te kankeren zonder dat het in de JD PAAUW krant komt. Daar hebben ze recht op. Zaterdagochtend hoorde ik op de radio de hoofdredacteur van het omstreden blad verklaren dat de foto wel degelijk 'functioneel' was omdat hij hoorde bij een artikel dat ging over 'humor in de sport'. Tja, dacht ik toen, en dan kom je natuurlijk uit in de buurt van de schaamstreek, want om wat an ders valt er kennelijk in de sport niet te lachen. Die man moet maar eens op het dak gaan zitten. Een koele bries langs de slapen wil nog wel eens helpen. Kwestie van lijmen De Internationale Tafeltennisfederatie (ITTF) oogstte vorige week nogal wat opzien door te bepalen dat spe lers en speelsters van 1993 af hun batje vlak voor een wedstrijd niet meer mogen beplakken met een nieuw laagje rubber. Uit de lijm die daarbij doorgaans wordt gebruikt, een soort solutie, blijken volgens medisch on derzoek schadelijke stoffen op te stijgen die op den duur kanker kunnen veroorzaken. Of het gezondheidsargument de enige reden is om het plakverbod uit te vaardigen, wordt betwijfeld. Er speelt het nodige op de achtergrond mee. De ITTF zoekt al ja ren naar mogelijkheden om het spel geschikter voor te levisie te maken. Het huidige top-tafeltennis is gewoon te snel om goed in beeld te brengen. De belangstelling van de tv-maatschappijen ervoor is dan ook tanend. Zonder tv-verslaggeving geen sponsors van betekenis. Daarom gaat het grote geld aan tafeltennis voorbij. Het voortdurend plakken van rubber met verse lijm maakt de slagen sneller zonder dat het nodig is harder te slaan. Vandaar wellicht eveneens dat plakverbod. Er speelt misschien ook nog een controverse Azië-Europa, maar dat laat ik nu maar even zitten. De grote vraag is natuurlijk hoe controleer je dit alles fatsoenlijk? Er komt natuurlijk een apparaatje dat het gifgehalte van het aroma van het batje gaat vaststellen, met percentages wat nog net wel en niet kan. Je ziet de chicanes en het gelazer al voor ie. Ja, mevrouw Vriese- koop, het kan wel zijn dat u zelf niet geslikt heeft, maar uw batje staat stijf van de doping, pakt u uw spulletjes Oh, er breken gave, krankzinnige tijden aan, daar kun je solutie op innemen. Bettine Vriesekoop heeft al 'oorlog' voorspeld als het straks tot schorsingen zal komen. Dat denk ik ook. En in lijmpoging zie ik in dit geval helemaal niks. Faillissement De Voorhoutse handbalvereniging Bollenstreek heeft vorige week bij monde van haar voorzitter Van Born een plan ontvouwd om uit de misère te komen. De el lende is ontstaan door een huurschuld van vele tien duizenden guldens. De club gaat gewoon failliet, de huurschuld zal worden verrekend met de inboedel en een nieuw opgerichte vereniging kan dan met een schone lei beginnen. Wat voor inboedel' zou zo'n club eigenlijk hebben, vroeg ik mij bij dat bericht af. Wat stoelen, tafels, glas werk, een voorzittershamer, doeltjes, ballen? Ik kan mij er niet zo vreselijk veel meer bij voorstellen, eerlijk ge zegd. Maar één ding is zeker: de gemeente zal er "bij deze schone lei" fors bij inschieten. Die Van Born is wel een mooie, hoor. Nee, een schuld gevoel heeft hij niet. "Ik heb naar eer en geweten ge handeld". Maar hij erkent wel "te hebben zitten sla pen". Is dat met elkaar te rijmen? Dinsdag zei hij nooit zakenlieden bereid te hebben ge vonden om iets voor de club te betekenen, zaterdag meldde hij de gemeente Voorhout wellicht te zullen aanklagen voor twee ton gemist sponsorgeld door de hele affaire. Hier staat mijn verstand bij stil. „Haal van die twee ton die 40.000 gulden huurschuld maar af en betaal de rest maar als straf', roept hij dan ook nog. In een concours voor erkende lefgozers gaat dit héél hoge ogen gooien, vrienden. Nee, ik kam niet alles af. wat Van Bom zegt. In één op merking in zijn betoog kan ik me volledig vinden. Dat is waar hij zichzelft betitelt als 'straatvechter'. Dat lijkt me nou de perfecte typering. SCOREBORD BUITENL. VOETBAL SCHAKEN Engeland. Norwich Ipswich 0-2 Antananarivo WK kwalificatie, Afrikaanse *6- ne, groep H: Madagavai Zambia 2 0 (0-0) 50 Rado 1-0.88 Janma 1 Abasela (Zaml Stand: Madagascar 3 5 (5-0). 2amb>a 3A (6-2). Ta b-a3 0(0-9) Rode kaart a 3 3 (2 2). I i groot meestergreep Gotrevittj ILet) 10 Ro/entans (L.tl P.ket ristonsen (VSO Beiiavs*. lOek) *r (Ned) Miles (Eng) 1/2- 1/2 BASKETBAL TAFELTENNIS 13 00-14 00 EURO S 14 00-15 00 EURO F Amerikaanse profcompetiti

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17