Oud-Poelgeest opgeheven 'Hij kopieerde zijn sleutel zeven maal' 'Herkenbaarheid voor de mensen belangrijk' Regio Leiden Fusie was noodzaak voor voortbestaan Wassenaar waarschuwt wijken voor Oudjaar Papegaaien gestolen Verhuizing Warmonds milieuparkje DINSDAG 22 DECEMBER 1992 redactie miep de graaff liesbeth buitink astrid v wilfred simons Ongeluk Leiderdorp eist tweede dode leiderdorp» De 42-jarige Leiderdorper, die betrokken was bij het ongeluk op de kruising Engelendaal-Vronkenlaan op de avond van 16 december, is aan zijn verwondingen overleden. De man lag in coma. Had hij het ongeluk overleefd, dan zou hij vanaf de nek verlamd zijn geweest. De Leiderdorper is het tweede dode lijk slachtoffer. Eerder bezweek de bestuurder van de andere au to, een 20-jarige Leiderdorper, aan zijn verwondingen. Oudheidkamer gaat dicht leiderdorp» De permanente expositie in de Oudheidkamer van Leiderdorp is donderdag tussen tien en twaalf uur voor het laatst te zien. De Oudheidkamer die is gevestigd boven het cafe-res- taurant De Hollandse Tuyn aan de Hoofdstraat gaat namelijk verhuizen: waarschijnlijk naar de Muzenhof aan de Cor Gordijn singel. Als alles volgens plan verloopt, gaat de kamer weer op 1 februari open. Lampionnenoptocht Kerkehout wassenaar De buurtewoners van de Wassenaarse wijk Kerke hout hebben van de gemeente toestemming gekregen voor de inmiddels traditionele lampionnenoptocht op oudejaarsavond. Hiervoor wordt de openbare verlichting die avond van 19.00 tot 20.00 uur uitgeschakeld. Kerstboominzamelactie Wassenaar wassenaar De gemeente Wassenaar heeft een loterij verbonden aan de jaarlijkse kerstboominzamelactie. De kerstbomen kun nen worden ingeleverd op 30 december, 6 januari en 9 januari bij de Jozefschool aan de Thorbeckestraat, het speelveld aan de Duijnsteelaan en de Gemeeqtewerf aan de Johan de Wittstraat. Dit kan tussen 10.00 en 16.00 uur. Voor iedere kerstboom geeft de gemeente 50 cent en een lot voor de loterij. De hoofdprijs in de loterij is 300 gulden waard. Fakkelbijeenkomst tegen racisme voorschoten De gemeente Voorschoten geeft gehoor aan de oproep van het landelijk comité 'De fabel van de illegaal'. Het comité wil ervoor zorgen dat de illegaal niet als zondebok wordt gebruikt en dat racisme geen voedingsbodem krijgt in Neder land. Voorschoten steunt dit initiatief en houdt daarom op 24 december een fakkelbijeenkomst bij het gemeentehuis. Deelne mers nemen hun eigen fakkel mee en kunnen om 20.00 uur ach tereenvolgens luisteren naar een kerstverhaal over illegalen en een toespraak over de opvang van asielzoekers in Voorschoten door de Stichting Vluchtelingenwerk Voorschoten. Fusie met Olaertsduyn in Rockanje afgeketst De vormingsstichting Oud-Poelgeest houdt op 1 januari op te bestaan. De fusie met volkshogeschool Olaertsduyn in Rockanje is afgeketst. Beide vormingscentra konden het uiteindelijk niet eens worden over het gebruik van de faciliteiten in het Oegstgeester kasteel. Daarom wordt de overheidssubsidie aan het Oegstgeester vormingscen trum stopgezet. De aparte stichting die het landgoed be heert en exloiteert, blijft wel bestaan. De toekomst van het monumentale landgoed is niet in gevaar, aldus een woordvoerder. Drie medewerkers van het vormingscen trum zitten nu zonder werk. geester vormingscentrum een belangrijke klant. Ook al gaat een aantal vormingsleiders door met het weerk inhet kasteel. In Oud-Poelgeest zijn onder meer 45 kamers te huur in het 'con- greshotel'. Met de inkomsten van het verhuur van de ruimtes in het landgoed, wordt het kost bare onderhoud aan het land goed betaald. In 1987 is voor dat doel de Beheer- en Exploita tiestichting in het leven geroe pen om de toekomst van het landgoed veilig te stellen. De gemeente oegstgeest heeft zich in het verleden garant gesteld voor flinke bankkredieten om de renovatie van het landgoed te betalen. Smittenaar is 'niet pessimis tisch' over de toekomst van het kasteel: „We overleven het wel, we verwachten genoeg andere klanten, het gaat immers om een uitstekende accommodatie Van de tien medewerkers van het vormingscentrum hebben er zeven inmiddels een andere baan gevonden. De vakbond AbvaKabo buigt zich nu over de toekomst van de overige drie personeelsleden. H. Smittenaar, bestuurslid van de Beheer- en Exploitatie stichting Oud-Poelgeest be treurt de opheffing van het vor mingscentrum. „Dat is verve lend, maar we konden na ruim een jaar onderhandelen niet tot overeenstemming komen met Olaertsduyn. Het ging met na me om het aantal dagdelen dat Rockanje gebruik zou maken van het kasteel. Dat was te wei nig en daardoor financieel niet aantrekkelijk." Oud-Poelgeest verliest met het verdwijnen van het Oegst- voor cursussen, opleidingen, se minars en congressen. Het is een representatief onderkomen en de ligging is prima." Smittenaar is wel somber over de toekomst van het vor mingswerk in het algemeen: „De bezuinigingen van de over heid zijn zorgwekkend. Het Oegstgeester vormingscentrum is daarom al jaren terug begon nen met een meer commerciële opzet: we waren nog maar voor ongeveer de helft afhankelijk van gesubsideerde cursussen. De concurrentie voor de be- heerstichting om klanten te trekken zal groot worden." De beheerstiihting is puur commercieel van opzet. „De winst is geen oogmerk van de stichting maar de opbrengst van de verhuur wordt gebruikt voor het onderhoud aan het landgoed. Oud-Poelgeest ver keert in een goede staat. De ex ploitatie van het kasteel is be vredigend. We hebben de scha de van een aantal jaar geleden aardig ingehaald. Het kasteel wordt nu met liefde en zorg be heerd." „Dat de fusie niet is doorge gaan, is jammer. Maar het is net als het zoeken naar een huwe lijkspartner: dat is ook niet zo eenvoudig. Je hebt ook te ma ken met de verschillende cultu ren van vormingscentra. We hadden in het verleden nog twee andere mogelijke fusie partners maar ook die onder- De fusie voor de Oegstgeester Vormingsstichting met een ander vormingscentrum was noodzakelijk omdat de ministeries van WVC en Onderwijs daarop sinds 1991 aansturen. Het samen gaan van de instellingen die zich met gesbusidieerd cursuswerk bezighouden, scheelt de overheid miljoenen guldens. Het aantal vormingscentra moest worden teruggebracht van 29 naar 13. Het Oegstgeester vormingscentrum gevestigd in kasteel Oud- Poelgeest. is in 1946 opgericht en organiseerde aanvankelijk cur sussen in samenwerking met christelijke kerken. Later richtte de stichting zich met name op het geven van cursussen die gedeel telijk door de overheid, ministeries en provincie, werden gesub sidieerd. De Oegstgeester stichting heeft het landgoed in 1987 voor der tig jaar in erfpacht van de gemeente gekregen en voor de op knapbeurt een dikke zes miljoen gulden van de bank geleend. De gemeente staat garant voor die lening aan de beheerstieh- ting. Deze beheerstichting van Oud-Poelgeest begeeft zich op de commerciële markt door het aanbieden van onderdak in het 'slaapgebouw' van het landgoed voor deelnemers aan trainin gen, vergaderingen, seminiars en congressen. handelingen zijn mislukt." hlbeck verandert er voor de ge- De cursusactiviteiten in kasteel meente niets. „De beheerstich- Oud-Poelgeest worden na 1 ja- ting blijft bestaan dus aan onze nuari deels voortgezet door de garantstelling voor de lening vormingsleiders die maatschap- verandert niets. We verwachten pen in het leven hebben geroe- dat het ook in de toekomst goed pen. Volgens wethouder A. Ko- blijft gaan met Oud-Poelgeest." wassenaar» In een huis-aan-huis bezorgde brief heeft de gemeente Wasse naar een beroep gedaan op de jeugd en de wat oudere jonge ren in de wijken Oostdorp en Kerkehout om zich vooral te ge dragen op oudejaarsavond. De buurtbewoners worden in de brief herinnerd aan eerdere ou- dejaarsvieringen in Wassenaar waarbij veel in de wijk werd ver nield: lantaarns, groen en zit bankjes. De gemeente werd daardoor onnodig op kosten gejaagd, zi« stellien B en W in de brief aai. de wijkbewoners. Vorig jaar is de oudejaarsnacht redelijk rus tig verlopen en Wassenaar hoopt dat deze ontwikkeling zich voortzet. Het gemeentebe stuur wil daarom met name de jeugd en de jongeren inlichten over wat wel en niet kan. Een vuurtje stoken bijvoor beeld is ten strengste verboden, behalve op het kermisterrein. Daar mogen jongeren naar be hoefte kerstbomen, sloophout en ander hout verbranden. De gemeente benadrukt dat het daar niet toegestaan om andere materialen te verbranden, zoals autobanden, beschilderd hout en blikken olie. Dit is slecht voor het milieu. Wassenaar wil met name 'het vreugdevuur niet uit de hand laten lopen'. Buurtbewoners van Kerke hout kunnen elkaar vanaf 0.30 uur 'gelukkig nieuwjaar' wensen in Buurtcentrum Kerkehout. Vuren in de wijk zijn toegstaan op de kruising van de Rijks straatwegen Het Kerkehout. katwijk» Vervolg van voorpagina oegstgeest marieta kroft Na zijn scheiding kreeg de 47- jarige Oegstgeester verdachte van de gemeente een woning aan de Rijnzichtweg toegewe zen. „In advertentiës in regio nale en landelijke dagbladen bood hij die woning te huur aan", vertelt P. Olivier, voorzit ter van de woningbouwvereni ging Buitenlust. „Zeven maal kon hij zijn woning onderver huren." „Toen de huurders zich bij aankomst meldden bij buren of bij ons, hebben wij de geëigen de maatregelen genomen. Ten eerste hebben we de man erop gewezen dat hij in strijd handel de met het huurcontract. Ten tweede hebben wij de sloten vervangen zodat hij niet meer in het pand kon komen." Vol gens Olivier heeft hij zelf nooit in het huis gewoond. Intussen is het huis in het dorp weer bewoond door ande re mensen. De woningbouwver eniging is nooit naar de politie gestapt, „Daar hadden wij geen redenen toe", aldus de voorzit ter. Volgens een 25-jarige in woonster van Roelofarendsveen is het dezelfde man als die haar en haar familie vijf ton afhandig heeft gemaakt. Nadat hij jaren lang goed bevriend was met de familie, deed hij zich voor als commissionair van een beleg gingsmaatschappij op het Ka naaleiland Geurnsey. Vijf ton van zijn 'vrienden' stak hij "in het bedrijf. Het laatste wat ze van hem gehoord hebben is een brief in augustus met de mede deling dat hij failliet was en hij ze dus niet terug kon betalen. De Veense familie gaat van wege geldproblemen binnen kort verhuizen. Via de economi sche controledienst hebben zij vernomen dat nog meer slacht offers zou hebben gemaakt. Volgens de Veense is de man ook dezelfde als de persoon die de gemeente Oegstgeest nu zoekt. In een advertentie afgelo pen vrijdag in deze krant roept de gemeente Oegstgeest de 47- jarige man op. Hij moet op 13 januari op het Leidse kantonge recht verschijnen omdat hij on terecht een bijstandsuitkering zou hebben ontvangen. De gemeente Oegstgeest is zeer terughoudend in het ver strekken van informatie. Woordvoerster B. Rozemond vertelt dat de oproep een stan daardprocedure is die wel vaker wordt gevolgd. Bij de gemeente is volgens haar niets bekend over andere oplichtingspraktij ken. De oproep heeft daar dus ook niets mee te maken, aldus Rozemond. Uit privacy-overwe- gingen wil zij verder niets over de zaak met de bijstandsfraude kwijt. Als de Oegstgeestenaar op 13 januari komt opdagen, wordt de zitting achter gesloten deu ren gehouden. Ook de politie van Oegstgeest houdt zich op de vlakte. De man is wel bekend, zo valt uit de woorden van een politie functionaris te proeven. Maar hoe ze de Oegstgeestenaar ken nen en waarvan, daarover wil hij niets kwijt. „Vanwege de pri vacy", merkt hij hierover op. „En wie weet, is er niets aan de hand." Ambtenaar T. Bonhof bij de tentoonstelling over Voorschoten van vóór 1940: „Ik heb niet geselecteerd op artistieke en estetische kwaliteiten, al leen op herkenbaarheid." foto jan hol vast voorschoten marieta kroft De Molenlaan in Voorschoten. Eens een landelijk weggetje aan een brede sloot, met hier en daar een huisje en vanwaar je de contouren van de Neder lands Hervormde kerk kon zien. De Molenlaan van toen staat in schril contrast met de Molen laan van nu: een straat midden in een woonwijk. Hoe de Mo lenlaan er eens uitzag, is ko mende weken te zien in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. En dat is nog maar slechts één voorbeeld. Ook de Zilverfa- briek en het Haagsche Schouw en andere karakteristieke Voor- schotense plaatsjes van vóór 1940 ontbreken niet op de ten toonstelling 'Plaatjes van Voor schoten'. Het is inmiddels een traditie in Voorschoten geworden. Al tien jaar worden wisselende tentoonstellingen in het Am bachts- en Baljuwhuis gehou den. Vaak zijn dat kunstcollec ties. De laatste weken van het jaar is de tentoonstelling echter altijd gericht op Voorschoten. „We willen bereiken dat de Voorschotense bevolking zoveel mogelijk met beeldende kunst in aanraking komt", vertelt T. Bonhof, ambtenaar bij de ge meente. „Zo rond de feestdagen zijn de meeste Voorschotenaren thuis of komen oud-inwoners weer eens bij hun familie op be zoek. Dat is dus het geschikste tijdstip van het jaar om ze iets over Voorschoten te laten zien." Als ambtenaar van de afde ling onderwijs, sport en cultuur houdt hij zich al bijna 25 jaar bezig met het inrichten van ten toonstellingen. Sinds tien jaar is daarvoor ruimte in het Am bachts- en Baljuwhuis. Dit jaar koos Bonhof voor het tonen van schilderijen, tekeningen en prenten van Voorschoten. Hij heeft daarvoor aangeklopt bij het gemeente-archief in Leiden en bij de gemeente Voorscho ten. „Ik heb niet geselecteerd op ar tistieke en estetische kwalitei ten, alleen op herkenbaarheid", vertelt Bonhof. „Dat vinden de mensen toch het mooist." In to taal zijn 58 plaatjes van Voor schoten te bezichtigen. Een favoriet van Bonhof is het olieverfschilderij van Barth. Joh. van Hove. Het uit 1834 dateren de werk toont een dorpsgezicht vanaf de Molenlaan. Dat deze plek populair was bij schilders en tekenaars, blijkt wel uit de tekeningen en aquarellen die daarnaast hangen. Ze tonen al lemaal hetzelfde pittoreske dorpsgezicht. De tentoonstelling bevat ook werken die nog nooit eerder zijn getoond. Bonhof laat een kaart uit 1731 van Leendert Swemkoop zien, die een jaar geleden is gevonden in het Leidse gemeente-archief. Het werk toont een plattegrond van de Achterstraat, die toen er een school werd gebouwd, is omge doopt tot de Schoolstraat. Een ander voorbeeld is een dorpsge zicht van Piet Karstens uit 1914. „Dat is een erfstuk. De gemeen te Voorschoten heeft dit werk pas een week in het bezit." 'Plaatjes van Voorschoten' is tot 11 januari te zien in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voorscho ten. De tentoonstelling Is dage lijks geopend van twee tot vijf uur, met uitzondering van 25 december en 1 januari. De toe gang is gratis. reizigers tegemoet te komen. In september werden aan de loketten in AJphen 365 mensen geënquêteerd. Van hen waren er 146 zonder meer tevreden. Alphen staat bij de reizigers te boek als een gemoedelijk, rustig en leuk oud station. Vooral met complimenten over de restau ratie waren de reizigers scheu tig Maar van de 219 reizigers die niet tevreden waren noteerden de lokettisten 615 klachten. Die gingen vaak over de wachtgele- genheden op de perrons, die vies en koud zijn, over gebrek aan ruimte in de fietsenstalling en over lange rijen voor de lo ketten. VRUETIJD Oliebollen De Zoeterwoude St. Jans-fanfa re verkoopt van 23 tot en met 30 december huis aan huis oliebol len. De opbrengst van de ver koop is bedoeld voor uniformen en instrumenten. Samenzang Rond de kerstboom op het War- mondse Pleintje bij de pomp wordt op 24 december een kerstsamenzang gehouden met medewerking van de Braasband Warmond. Rond de boom wordt ook voorgelezen bij het licht van brandende kaarsjes. De samenzang begint om 19.15 uur. Negen dwergpapegaaien zijn het afgelopen weekeinde gesto len uit een schuur aan de Van Wassenaarlaan in Katwijk. De dieven namen naast de diertjes ook vier nestkasten en twee eie ren mee. De waarde van de vo gels en de goederen wordt ge schat op vijfhonderd gulden. Alphen krijgt 'fris' station Oegstgeestenaar bekend van eerdere oplichtingszaken warmond De hoek Dorpsstraat/Meerrustlaan in Warmond wordt niet langer 'ontsierd' door het milieuparkje. De bakken voor papier, plastic en kleding zijn gisteren verplaatst naar de Gemeentehaven. De verhuizing was volgens de gemeentewerkers 'een fluitje van een cent'. Reden voor de verplaatsing was dat de bakken het uitzicht op het kruispunt Dorpsstraat niet ten goede kwamen. Bovendien was de entree van het dorp door de bakken, hoe nuttig ze ook zijn, bepaald niet fraai te noemen. Er kwamen klachten bij de gemeente binnen. Die besloot daarop het milieuparkie even verderop te stallen. Overigens is een woordvoerder van gemeentewerken enthousiast over de almaar toenemende opbrengst van de bakken. foto hielco kuipers Nieuwe verwarmde wachtruim ten en windschermen op de perrons, een extra loket in het stationsgebouw, een grotere be waakte fietsenstalling, meer borden tegen roken in de hal: er staat van alles te gebeuren op het NS-station in AJphen. „Het station zal er frisser uitzien", voorspelt manager verkoop C. Blok van de NV Nederlandse Spoorwegen. Een nieuw stationsgebouw kan AJphen voorlopig vergelen. En ook een grotere overkapping van de perrons zit er niet in. De NS hebben voor die zaken geen geld. Maar er wordt volgend jaar wel van alles aan gedaan om aan de wensen van de trein-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13