Leiden Regio 'Pension nodig voor zwervers' 'Klanten leggen hier hun ziel en zaligheid bloot' jaars- markt Twee jaar cel voor poging tot moord Uitsmijters op schoolfeesten 'Stedelijk' Zijl Bedrijven aan het werk in parkeergarages DINSDAG 22 DECEMBER 1992 Wereld en Zending /tDominee Ype I <Z Schaaf, oud-hoofd redacteur van het Friesch Dagblad, gaat het blad Wereld en Zending leiden. REDACTIE: JANET VAN dijk emiel VI KOEVOET IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) Lastige huurder Gemeente en GGD menen dat er in Leiden een 'sociaal pension' moet komen voor de opvang van daklozen en zogeheten hygiënische probleemgevallen. De GGD schat dat Leiden zo'n tweehonderd thuislozen zonder vaste verblijfplaats telt. Van 'echte zwervers' zonder een dak boven hun hoofd zou Leiden er tussen de dertig en vijftig hebben. üo'n sociaal pension krijgen deze mensen een bad, brood en een bed. Momenteel wordt er bekeken hoeveel daklozen Lei- iden precies telt. Het gaat dan vaak om verslaafden, alcoholis ten en ex-psychiatrische patiën ten die niet worden toegelaten jtot Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat en verder ner gens terecht kunnen. Jaarlijks moet bovendien zo'n vijftig keer worden opgetreden bij mensen die hun woning ernstig hebben bevuild. Daklozen uit Leiden worden dikwijls in.grote steden als Den Haag en Amsterdam aangetroffen. Daar zijn wél gro te, overdekte winkelcentra waar zij kunnen schuilen. Bij wijze van experiment krij gen daklozen die bij Centrum Onderdak aankloppen van de gemeente de prijs van een treinkaartje vergoed opdat zij in een pension elders onderdak kunnen vinden. Centrum On derdak houdt zich alleen bezig Aanranding op Rijnsburgerweg leiden Een 24-jarige vrouw is gisterochtend door twee mannen aangerand op de Rijnsburgerweg. Na hevig verzet kon ze op haar fiets ontkomen. De vrouw was omstreeks half acht op weg naar haar werk. Tussen de Johan de Wittlaan en de Houtlaan werd ze plotsklaps door een man van ongeveer 20 jaar van haar fiets getrokken en achter een heg gesleept. Achter de heg, in een tuin, stond een tweede man. Na een korte worsteling kon de vrouw zich losrukken. De politie verzoekt getuigen van het voor val zich te melden: tel. 071-258888. Auto en kentekenbewijzen gestolen leiden» Bij een inbraak in een garagebedrijf aan de Potgieterlaan zijn een groot aantal kentekenbewijzen, autosleutels en gereed schappen gestolen. Een gedeelte van de spullen is gisteren te ruggevonden in de omgeving van de Boshuizerlaan. Van een parkeerplaats naast het garagebedrijf werd een auto gestolen. De politie vermoedt dat de wagen is gebruikt om de gestolen goede ren te vervoeren. Hoofdletsel 13-jarige jongen leiden Bij een verkeersongeval 'op de Gooimeerlaan is een 13- jarige jongen uit Leiden licht gewond geraakt. De jongen fietste gistermiddag zonder op te letten de kruising met de Hallenweg op. Een 54-jarige automobilist uit Katwijk kon de jongen niet meer ontwijken. De fietser liep een lichte hersenschudding en een hoofdwond op. - met opvang en begeleiding van probleemgevallen van wie wordt verwacht dat zij na ver loop van tijd weer zelfstandig verder kunnen. Bezorgd In de raadscommissie financiën en welzijnszorg toonde PvdA- raadslid H. Baaijens zich gister avond lichtelijk bezorgd over 'de aanzuigende werking' die een sociaal pension in Leiden zou kunnen krijgen. Wethouder S. de Vreeze kan zich de zorgen van zijn partijgenoot goed voor stellen. ,,We moeten in Leiden geen accommodatie voor de hele Randstad in het leven roe pen. Anderzijds legt Leiden een deel van zijn problemen met marginalen nu ook op het bord je van steden die al wel dergelij ke voorzieningen hebben ge troffen." leiden «ellen verbunt Een 19-jarige Leidenaar is ver oordeeld tot twee jaar cel we gens poging tot moord, openlij ke geweldpleging, diefstal en heling. De straf is overeenkom stig de eis van de officier van justitie. De kinderrechter heeft de man al eens eerder laten op sluiten in een tuchtschool. De meervoudige kamer van de Haagse rechtbank weigeren de man, die twee weken gele den vrijwel alle aanklachten ontkende, een nieuwe kans te geven zoals zijn advocaat had gevraagd. Dat zijn vriendin - ook geen onbekende bij de kin derrechter - ruim vijf maanden zwanger is, kon de rechters niet overhalen tot de mildere straf die advocaat G. Bos bepleitte. moet weg uit huis Morsstraat Een 35-jarige huurder moet zijn bovenwoning aan de Morsstraat uiterlijk op 31 januari verlaten. Dat heeft de Haagse kort-ge- dingrechter Mr. R. Portheine vanochtend vastgesteld. De huisbaas van de man, het Leid- se verhuurbedrijf Neman bv, had de rechter gevraagd de huur op te zeggen. De huurder is een ramp voor zijn benedenburen (een afhaal- restaurant), verklaarde de advo caat van de huisbaas op de zit ting een week geleden. Hij had zijn wasmachine laten overstro men, het toilet onklaar ge maakt, een Leidenaartje was van zijn terras door het dak raam van de buren gevallen en omwonenden klaagden steen en been over harde muziek. Be gin deze maand sloot de EWR gas en elektra af nadat kortslui ting was ontstaan door een los liggende elektriciteitskabel. De advocaat van de huurder be toogde dat de man het slachtof fer is van een ruzie over de hoogte van de huurprijs, maar dat werd door de rechter niet „Nee, plakstallen met onbeweeglijk vastge lijmde figuren verkoop ik niet. Daar moeten de mensen maar naar Blokker of V&D voor lopen. Ik verkoop alleen kwaliteit: stallen met fraai gevormde losse figuren die in prijs kunnen variëren van 60 tot 6000 gulden." „Een mooie stal met harsfiguren bouw je geleidelijk op. Eerst koop je de groep met Maria, Jozef en het Jezuskind. Daarna ko men de drie koningen, de os en de ezel en jaarlijks koop je er dan wat herders bij. Dat zijn de leukste klanten, die steeds terugke ren voor nieuwe figuren", zegt Anthon van der Meijden, die met zijn vrouw Margreet de winkel in religieuze artikelen Religia in de voormalige eetkamer van de pastorie aan de Herensingel drijft. December is in deze branche de maand waarin de meeste omzet wordt gemaakt, vooral door de kerststallen. „Sommige mensen weten niet hoe ze een stal moeten indelen. Dan ga ik langs en zet de figuren goed neer. De os en de ezel altijd achter het Jezuskind bij voorbeeld, dat noem ik de centrale verwarming". De stal zelf is vaak een eenvoudige con structie met hout en riet, maar sommige Duitse stallen zijn indrukwekkende bouw werken met figuren die tot 30 centimeter hoog kunnen reiken. Ook worden er nog wel eens oneigenlijke figuren bijgesleept zoals een kat of een olifant. Typisch Duits is ook het losse jezuskind, dat realistisch ge noeg pas met Kerstmis na de geboorte in zijn kribbe wordt gelegd. De duurste stal is niet eens zo groot, maar er staat een beeldengroep in van opmerke lijke artistieke kwaliteit. „Het Leidse publiek houdt over het algemeen van goedkoop, maar goekoop is vaak duurkoop. Een goede stal gaat je leven lang mee", stelt Van der Meijden. Tekst Frank Buurman Foto Loek Zuyderduln ('Prettige Dagen' Is een rubriek over mensen en gebeur tenissen rond Kerst en Oudjaar. Dit Is de tweede afleve ring) Levende kerststal In het winkelcentrum De Luifel- haan in Zuid-West is de komen de dagen tussen twee en vijf uur 's middags een levende kerststal te bewonderen. Een herder geeft uitleg en vertelt het kerst verhaal. Tussen de tien meter hoge kerstbomen speelt don derdag een speciaal kerstorkest. leiden»jongeren. Het slachtoffer wist door de school weer in te vluchten erger te voorkomen. Hij liep een bloedende lip op. Direct na het voorval kamden de zes bewakers de omgeving uit, maar de daders bleken al te zijn gevlucht. Bij het Stedelijk Gymnasium zijn vorige maand pogingen gedaan om tijdens activiteiten, zoals een propaganda-avond, binnen te dringen, maar het is de schoolleiding niet duidelijk of het om dezelfde groep jongeren gaat die vrijdag avond actief was. Schoolfeesten van het Stedelijk Gymnasium in Leiden worden tegenwoordig afgeschermd door uitsmijters. Dit om te voorkomen dat jongeren die niets met de school te maken hebben, bin nendringen en de orde verstoren. De voorzorgs maatregel kon niet verhinderen dat afgelopen vrijdagavond, na de viering van het kerstfeest, een 14-jarige scholier van het gymnasium op straat werd aangevallen door een tiental opgeschoten Echtpaar Verburg na 25 jaar uitgewassen De wassalon is een onopvallend onderdeel van het mini-winkel- centrum aan de Aaltje Noorder- wierlaan in Zuid-West: Het echtpaar Verburg en het overige personeel werken er in de aan gename geur van gestoomd wasgoed, in een beperkte ruim te die grotendeels is gevuld met machines: roestvrijstalen was machines van het merk Wag ner, droogtrommels en een mangelmachine. In de hoek staat een chemi sche reiniger die gebruik maakt van fluor in plaats van het meer gebruikelijke perchloorethyleen. Mevrouw Verburg haalt een kunstig versierd kledingstuk van een rek: „Alleen met fluor kun je zoiets reinigen zonder het te be schadigen", vertelt ze. „Dat ap paraat heeft wel 65.000 gulden gekost", vult haar man aan. Verburg (59) en zijn twee jaar jongere echtgenote, A. Verburg- Van Zoest houden de wassalon na 25 jaar voor gezien en gaan van hun welverdiende rust ge nieten. De wassalon gaat mor gen in andere handen over, want hoewel de wasautomaat in de loop der jaren een vaste plaats in de meeste huishou dens heeft gekregen, is er nog voldoende klandizie. „Een wassalon heeft in een wijk ook een sociale functie. De klanten leggen soms hun hele ziel en zaligheid bloot. Mensen met problemen die hun verhaal kwijtmoeten, vertellen over za ken waarvan ik dan denk: dat zou ik zelf liever voor me hou den. Maar er wordt gelukkig ook heel wat afgelachen", aldus D. Verburg. Gestreken „Vroeger kwamen de mensen hier vooral zelf wassen, tegen woordig is het meer klaarma ken, dat wil zeggen dat de klan ten hier hun vuile wasgoed af- Het echtpaar Verburg neemt na 25 jaar afscheid van de wassalon aan de Aaltje Noorderwierlaan. geven en dat na twee dagen ge wassen en gestreken weer kun nen meenemen. Er zijn, van jong tot oud, nog steeds veel mensen die gebruik maken van de wassalon." Eén van de vaste klanten is A. van Polanen (83), die aan de Brahmslaan woont. „Ik was hier al tien jaar. Het is heel gezellig, het personeel staat altijd voor me klaar. De was wordt keurig verzorgd. Ik zal het echtpaar Verburg missen, maar ik ben blij dat de wasserette blijft be staan", zegt ze. Toen het echtpaar Verburg in 1968 van Amsterdam naar Lei den verhuisde om het wasbe drijf hier voort te zetten, moes ten flinke investeringen worden gedaan. „Er waren toen nog drie wassalons in deze wijk. De meeste zijn opgedoekt omdat de eigenaren de service van het klaarmaken van pakketten was goed niet wilden leveren. In heel Leiden is er nog een zestal wassalons", aldus Verburg. De gemeente verzekerde het echtpaar in 1968 dat het nabij gelegen Coebel-terrein binnen drie jaar bebouwd zou zijn, zo- FOTO JAN HOLVAST dat er veel klanten zouden bij komen. „Dat heeft iets langer geduurd, maar na 24 jaar heb ben we inderdaad klandizie uit die wijk gekregen", zegt me vrouw Verburg. Rijksdaalder In de eerste weken konden de waslustigen bij wijze van aan bieding voor een rijksdaalder vijf kilo wasgoed laten en strijken. Tegenwoordig kost dit ongeveer 11 gulden, met na me door gestegen energiekos ten. Vroeger werden de machi nes met knoppen bediend, maar ook in de wassalon heeft computer toegeslagen: Verburg plaatst nu plastic kaartjes in vier kleuren in sleuven om de was machine het gewenste pro gramma te laten aflopen. De wassalon levert een con stante kwaliteit. „We gebruiken onthard water. Daardoor heb je minder zeep nodig en blijft het wasgoed lekker zacht", vertelt mevrouw Verburg, die in de stijl van de STER-reclame voor was- verzachters een handdoek laat voelen. De wasverzachters hoe ven dus niet te worden toege past. In de afgelopen kwart eeuw werden bij Verburg lief en leed gedeeld en werd er bijvoorbeeld ook gelachen om de klassieke klant die de kleren wilde laten wassen die hij aanhad. „Jij mag hier niet in je blote kont gaan zitten", liet Verburg hem weten, waarna de jongeman een schort als tijdelijk kledingstuk kreeg en zich achterin moch verkleden. Het echtpaar Verburg zal de wassalon straks niet echt mis sen. Beide echtelieden, oor spronkelijk afkomstig van boer derijen in respectievelijk Rijnsa- terwoude en Nieuwkoop, heb ben in de loop der jaren lange werkweken gemaakt. „We krij gen nu eindelijk meer tijd voor kinderen en kleinkinderen, en diverse hobby's." Morgen neemt het echtpaar Verburg afscheid in de wassa lon met een receptie van 18.00 tot 20.00 uur. Dan kan ook worden kennisgemaakt met de nieuwe eigenaar, het echtpaar Duinkerken. CDA-wethouder J. Walen kamp en de dienst parkeer beheer spelen met de ge dachte om werknemers van de sociale werkplaats De Zijl Bedrijven (DZB) in te schake len bij de exploitatie van de parkeergarages. De wethou der is ontevreden over het functioneren van de dikwijls lege parkeergarages in Lei den en denkt dat als de ge meente het beheer van de particuliere exploitanten overneemt, verbeteringen mogelijk zijn. J. Meijer, manager van de afdeling detachering bij DZB, reageert enthousiast op de plannen. „Hoeveel mensen heeft Walenkamp nodig? Hoe meer, hoe liever het me is. Ik kan er tussen de één en veertig leveren." J. Gelder man. hoofd van de dienst parkeerbeheer tempert dat enthousiasme. Hij wijst er op dat het plan voor de exploita tie van parkeergarages door de gemeente nog niet eens rond is. Hij kan op dit mo ment dan ook nog niet zeg gen hoeveel WSW'ers hij no dig heeft. Op de vraag of hij het ziet zitten om de parkeergarages 'erbij' te doen, antwoordt Gelderman: „Ik ga er niet van uit dat het een vetpot wordt. Aan de andere kant kan de gemeente weinig anders. We praten over 600 parkeer plaatsen die nauwelijks wor den gebruikt." Volgens Gelderman wor den de WSW'ers niet inge schakeld als parkeercontro- leurs. „Aan die functie wor den toch zeer stringente ei sen gesteld. Er moet een op leiding zijn doorlopen en we zenlijke lichamelijke gebre ken maken het uitoefenen van dergelijke functies vrij wel onmogelijk. Dat neemt niet weg dat we als alles doorgaat de mensen van De Zijl Bedrijven goed kunnen gebruiken in de parkeergara ges." 407. Op alle kerstartikelen tot 'o korting. Kom, kijk en .Aanbiedingen zijn geldig van woens dag 23 december t/m zaterdag 2 januari a.s. inlratuin VOORSCHOTEN, Leidseweg 518, tel. 071-763748

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11